Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

FOTO

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 28.07.2015

Foto: Žně rudého draka. Ruská Kazaň hostí od pátku minulého týdne mistrovství světa v plaveckých sportech. Zatím nejúspěšnější výpravou je Čína, která získala už osm medailí, z toho hned pět zlatých. Na snímku čínská akvabela Süe-čchen Chuang. FOTO PROFIMEDIA

Motivace ke koupi ekoauta? 40 tisíc od státu

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 28.07.2015

PRAHA Plán, jak kupující motivovat k pořízení ekologického vozu, získává jasnější kontury. Podle zjištění serveru Lidovky.cz je ve hře státní dotace 1500 eur, tedy při dnešním kurzu kolem 40 500 korun. Ta by se měla vztahovat na pořízení nového elektromobilu či vozu poháněného stlačeným zemním plynem (CNG). "Tyto automobily jsou sice dražší, ale ekologičtější. Jejich provoz je levnější než u stávajících dopravních prostředků. Příspěvek by pak mohl vyrovnat rozdíl v ceně mezi dražšími ekologickými dopravními prostředky," popsal ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Pětina českých včelstev uhynula

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 28.07.2015

Nejhorší přezimování zažil Moravskoslezský kraj. Cenu medu to příliš neovlivní OLOMOUC/PRAHA Největší masakr včel v českých dějinách. Toho se v lednu obával Mirek Hřebecký z Benešovska, když už mu pomřelo pět z pětadvaceti včelstev. Podle dat, která mají LN k dispozici, se jeho tehdejší obavy potvrzují. Výzkum mezi včelaři teď ukázal, že letošní zimu nepřežila právě pětina včelstev. To je o dost více nežli v předchozím roce, kdy šlo "jen" o 6,6 procenta. "Celková ztráta v Česku činí 19,4 procenta, z toho 16,9 procenta včelstev bylo uhynulých.

Síla Pekingu

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 28.07.2015

SLOUPEK LN Prezident Zeman rád reprezentuje při připomínkách historie. Letos už slavil 70 let od konce druhé světové války v Moskvě. Ale co ho láká k témuž do Pekingu? Na západě Evropy může tvrdit, že integrace ukázala příklad a cestu. Že NATO a EU po válce vtáhly poraženého nepřítele do hry, čímž zajistily dlouhodobý mír – historický unikát. VMoskvě mohl tvrdit, že vítězství nad nacismem je nejmenší společný jmenovatel Evropy, ba celého světa. Že je to taková hodnota, která by měla překonat i odpor k Putinovu Rusku.

Zeman opět míří do Číny. V době obří přehlídky

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 28.07.2015

PRAHA Prezident Miloš Zeman navštíví podruhé za necelý rok Čínu. Do Pekingu vyrazí počátkem září, když bude asijská velmoc slavit 70. výročí konce druhé světové války v Tichomoří. Komunistická Čína si na 3. září naplánovala velkou vojenskou přehlídku, na které chce také ukázat svoje nové zbraně. A datum rozhodně nezvolila náhodně: 2. září 1945 na palubě bitevní lodi Missouri japonské císařství podepsalo kapitulaci, která vstoupila v platnost o den později. Japonci jsou dnes hlavním spojencem USA v oblasti, naopak vztahy mezi Tokiem a Pekingem jiskří.

"Rozvod" sezony Maki dala Kiki košem

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 28.07.2015

Foto: Konec přátelství Populární duo plážových volejbalistek Markéty "Maki" Slukové (vpravo) a Kristýny "Kiki" Kolocové se rozpadlo. Z iniciativy Slukové. Sportovkyně, které spolu kamarádily od dětství, se nerozcházejí v dobrém. Strana B6 Foto: Michal Sváček, MAFRA

Plán: zóny s předností pro kola

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 28.07.2015

PRAHA Konfliktů mezi řidiči a cyklisty může v příštích letech přibývat. Ministerstvo dopravy chystá změny zákonů, které usnadní jízdu po městě cyklistům, a naopak v některých oblastech ztíží autům. Reaguje tak na rostoucí počty lidí, kteří se po městech přesouvají na kole. Po vzoru pěších zón mají ve městech vzniknout například cyklistické zóny, kde budou mít lidé na kolech přednost před auty. Ta budou mít rychlost omezenu jen na dvacítku. Návrh ministerstvo dopravy dopsalo do zákona o provozu na pozemních komunikacích, který už leží ve Sněmovně.

Solární pole musí zmizet, rozhodl ministr

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 28.07.2015

Až donedávna v Česku rostly solární elektrárny v polích, zatímco na střechách rodinných domů se panely objevovaly jen výjimečně. Od Nového roku přijde změna, slibuje ministr životního prostředí. PRAHA Plán, jak směrovat solární panely tam, kam patří, tedy na rodinné domy, má ministr životního prostředí Richard Brabec. Umožnit by to měla již schválená změna energetického zákona, která bude platit od 1. ledna, spolu s chystanou státní podporou pořízení panelů pro domácnosti. "Připojení malých výrobců do sítě bude snazší, pro vlastní potřebu úplně jednoduché.

Duka pohoršen, že pochod gayů podporuje Halíkova farnost

Zdroj: Právo, Datum: 28.07.2015

Pohoršení kardinála Dominika Duky vzbudila první oficiální účast pražské katolické farnosti na festivalu homosexuálů v Praze. Akademická farnost při kostele Nejsvětějšího Salvátora, ve které působí farář Tomáš Halík, bude letos ve svých prostorách v rámci Prague Pride pořádat hned dvě akce. Kardinál se však domnívá, že postoje účastníků a organizátorů festivalu katolická církev sdílet nemůže. "Podle mého názoru není šťastné, když se tato problematika v církvi otevírá právě v souvislosti s tzv.

FOTO

Zdroj: Právo, Datum: 28.07.2015

Foto: DEMONSTRACE HORNÍKŮ. Stovka hornických odborářů včera demonstrovala před Úřadem vlády v Praze, kde právě jednala tripartita. Horníci požadovali úplné prolomení limitů těžby uhlí. Na závěr zasypali prostor před úřadem desítkami lopatek s košťátky a provolávali, že vláda nemá problematiku zametat pod koberec. (Další informace na str. 15) Foto PRÁVO – Petr Horník

Oteplování teď u nás přeje teplomilným houbám

Zdroj: Právo, Datum: 28.07.2015

Postupné oteplování klimatu ovlivňuje i českou přírodu – mění se pohyb stěhovavých ptáků nebo se objevují dříve nevídané druhy hmyzu. Podmínky začínají zřejmě přát i teplomilným druhům hub. Na obsahu košíků houbařů se tím ale podle odborníků mnoho nezmění, protože podle odborníků jde zpravidla o zákonem chráněné druhy, za jejichž sbírání hrozí pokuta až 50 tisíc korun: muchomůrka císařka, hřib královský, některé druhy lanýžů, květnatec Archerův nebo hřib satan. Všechno jsou to jedlé či nejedlé druhy, které si potrpí na výrazně teplé počasí.

V Česku se raketově množí hazardní kvízomaty

Zdroj: Právo, Datum: 28.07.2015

Nelegální výherní automaty, ze kterých obce nemají ani korunu, se začínají šířit Českou republikou. Obcím se tak často nedaří bojovat s hazardem, a to ani přes plošné zákazy dané obecně závaznou vyhláškou. Otrokovice na Zlínsku jsou jedním z měst, kde v posledních třech letech prakticky vymýtili výherní automaty. Z více než dvou set jich dnes mají v restauracích jen čtyři. A i ty během letošního roku skončí. Město však zaplavily nelegální kvízomaty. V patnácti restauracích a barech jich je nyní téměř stovka.

Všude samé vosy: alergikům jde o život

Zdroj: Právo, Datum: 28.07.2015

Letošní sucho, vedro a teplá zima způsobily, že vosami a sršni se zahrady a koupaliště jen hemží. Láká je voda a sladkosti. Pro někoho znamená žihadlo jen bodnutí, pro některé ale může znamenat smrtelné ohrožení. Paní P. D. si v podhůří Lužických hor šla v parném dni zaplavat do místního rybníka, ale když vylézala z vody, začala kolem ní kroužit vosa a píchla ji do břicha. V pátém měsíci těhotenství nic příjemného, horší to však bylo s alergií, kvůli níž mohla přijít o život. Naštěstí si doběhla pro antialergika do chalupy včas a ze smrtelné hrozby zbyla jen narudlá podlitina.

Brzy začne druhý případ Rath

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 28.07.2015

PRAŽSKÁ VRCHNÍ ŽALOBKYNĚ LENKA BRADÁČOVÁ PRO HN: Od zatčení Davida Ratha s krabicí se sedmi miliony korun do vynesení rozsudku uplynulo 1163 dnů. Je to ještě v normě, nebo už je to příliš? A je správné, aby obžalovaný v den vynesení rozsudku vzkázal, že k soudu prostě nepřijde? Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, jež stála na samém začátku vyšetřování korupční kauzy spojené s bývalým hejtmanem Rathem, popisuje v rozhovoru pro HN, co by se mělo propříště v soudním řízení změnit.

Stát přestane odhánět inovátory ze Sýrie nebo Indie

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 28.07.2015

UDÁLOSTI Současná vízová procedura nezohledňuje, zda chce do ČR přijet migrant bez kvalifikace, nebo inovátor. Vláda to chce do budoucna změnit. strana 4

Zemřel slavný pianista Ivan Moravec

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 28.07.2015

KULTURA V Praze zemřel světově uznávaný pianista Ivan Moravec. Bylo mu 84 let. Za svou bohatou mezinárodní kariéru Moravec koncertoval prakticky na všech významných světových pódiích. strana 16 Foto:

Jednání o rozpočtu

Zdroj: ČT 1, Datum: 27.07.2015

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: A teď základní parametry státního rozpočtu pro příští rok. Ministerstvo financí zatím počítá s výdaji ve výši jeden bilion sto osmatřicet a půl miliardy korun. V současné době ale další resorty dohromady požadují ještě o třicet osm miliard korun víc. I proto se stále jedná. Jasné zatím třeba není, o kolik se zvednou platy státním zaměstnancům. S nárůstem se počítá už letos od listopadu. Ve hře je minimální varianta tří procent. Odbory chtějí více. Definitivní rozhodnutí ještě nepadlo.

Limity pro těžbu uhlí v severních Čechách

Zdroj: ČT 1, Datum: 27.07.2015

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Tripartita na dnešním zasedání řešila také limity pro těžbu uhlí v severních Čechách. Za jejich kompletní prolomení demonstrovala před Úřadem vlády asi stovka hornických odborářů z Mostecka. Kabinet se ale se sociálními partnery na konkrétním řešení nedohodl.

Spory o rozpočet

Zdroj: ČT 1, Datum: 27.07.2015

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Dobrý večer, právě začaly pondělní Události s Jakubem Železným. K dalšímu jednání o státním rozpočtu na příští rok dnes vláda přizvala i sociální partnery. Odbory považují návrh za restriktivní a schodek by podle nich mohl být i vyšší než sedmdesát miliard. Zaměstnavatelé plán ministra financí podporují. Chtějí mít ale přehled o útratách státu za externí služby. Obě skupiny vládě také připomínají, že má hlavně investovat, třeba v dopravě. Vladimír KEBLÚŠEK, redaktor: Dálnice D3 u Českých Budějovic.

Českou republiku sužuje extrémní sucho

Zdroj: NOVA, Datum: 27.07.2015

Petr SUCHOŇ, moderátor: Až 5 miliard korun, o tolik podle ekonomů připraví české hospodářství letošní extrémní sucho. Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka: O velké peníze přijdou nejen zemědělci, ale třeba i podnikatelé v turismu. Petr SUCHOŇ, moderátor: A z velkých veder nejsou nadšení ani rybáři. Ti musejí kvůli velkým suchům dokonce stěhovat ryby. Pavlína KOSOVÁ, redaktorka: Přesně takhle vypadá letošní léto v Česku. Vyprahlá pole a v řekách vody po kotníky. Vladimír PIKORA, ekonom: Je to velmi špatná zpráva pro zemědělce.

Policisté hledali na skládce mrtvé dítě

Zdroj: NOVA, Datum: 27.07.2015

Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka: Od rána byli policisté opět na skládce u obce Uhy. Hledají tam dítě, které měla začátkem července zabít jeho matka hned po porodu. Na čin upozornilo policii anonymní oznámení, podle kterého měla být žena těhotná, ale dítě pak u sebe neměla. Policie dnes také vyloučila, že by případ souvisel s utajeným porodem 27leté ženy z okolí Mladé Boleslavi. Karla MRÁČKOVÁ, redaktorka: Úmorné, nekonečné hledání. Policie znovu musí projít vymezený úsek skládky, kde by ostatky novorozence měly být.

Ústí opravili po povodních za miliardy

Zdroj: NOVA, Datum: 27.07.2015

Martin KOČÁREK, redaktor: Na Ústí se valila voda z celých Čech. Hladina Labe dosahovala 10 metrů a 80 centimetrů, protipovodňové zábrany dávno padly a Střekov skončil pod vodou. Před 2 lety by tady nestačily protipovodňové zábrany, teď se podívejte kolem mě. Stojím uprostřed Labe a paradoxně bych ho přešel suchou nohou. Srovnejte to se záběry z povodní, stál bych někde tady. Labe odřízlo obě poloviny města a spojoval je pouze železniční most. Škody na Ústecku zničily majetek za 2 miliardy, jen v této ulici byly vytopeny desítky bytů, dnes už byste to na nich nepoznali.

Horníci demonstrovali za prolomení těžebních limitů

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 27.07.2015

Gabriela KRATOCHVÍLOVÁ, moderátorka: Vláda nadále lavíruje s rozhodnutím, jak se postaví k případnému prolomení těžebních limitů v severních Čechách. Roman ŠEBRLE, moderátor: Zásadní posun nepřineslo ani dnešní jednání kabinetu se zástupci odborů a zaměstnavatelů. Gabriela KRATOCHVÍLOVÁ, moderátorka: Ministerstvo průmyslu a obchodu má dál rozpracovat čtyři už připravené varianty, které počítají se zachováním limitů i jejich úplným prolomením. Roman ŠEBRLE, moderátor: A právě za prolomení demonstrovala před úřadem vlády asi stovka horníků.

Nulová tolerance alkoholu za volantem

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 27.07.2015

Gabriela KRATOCHVÍLOVÁ, moderátorka: Dobrý večer. Začátkem nového týdne vás u Zpráv televize Prima vítají Roman a Gabriela. Roman ŠEBRLE, moderátor: Podívejme se, co nového se stalo doma i v zahraničí, hezký večer. Nulová tolerance alkoholu za volantem. Téma, které je teď v létě opět aktuální. Senátor Jaroslav Kubera chce po vzoru některých evropských států prolomit český standard a povolit toleranci půl promile. Proti tomu jsou ale zatím všichni odborníci. Více informací má reportérka Petra Doležalová.

Salmonela v Plzni pocházela ze špaget

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 27.07.2015

Gabriela KRATOCHVÍLOVÁ, moderátorka: Hygienici potvrdili, že lidé, kteří museli na Plzeňsku po požití špaget vyhledat lékařské ošetření, jsou nakaženi salmonelózou. Počet infikovaných se blíží stovce. Jedná se tak prý o nejhorší epidemii v kraji za posledních 20 let. Všichni prý jedli jídlo z plzeňské jídelny ZRTAS. Případ sleduje a nejnovější informace má Vladimír Pinker. Vladimír PINKER, redaktor: Zhruba 100 lidí muselo od pátečního večera vyhledat lékaře. Příznaky měli společné - zvracení, průjem a vysoké horečky.