Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Bytová družstva s neplatiči

Zdroj: ČT 1, Datum: 13.02.2016

Michal KUBAL, moderátor: Ale dluhy jednotlivce nemusejí někdy znamenat problémy jenom pro něj samotného. Třeba v bytových družstvech se nepříjemnosti se závazky, byť jednoho neplatiče, dotýkají všech. Skupina poslanců teď chystá návrh, aby společenství vlastníků mělo při prodeji bytu dlužníka přednostní zástavní právo. Jan VYSLOUŽIL, člen představenstva SBD Škodovák: Tady v podstatě jsou společný prostory, to znamená nějaký sušárny. Eva JARKOVSKÁ, redaktorka: Anna RACKOVÁ, redaktorka: redaktorka: V celém společenství jediný problémový článek.

Dluhy domácností

Zdroj: ČT 1, Datum: 13.02.2016

Michal KUBAL, moderátor: A právě hlavní téma předchozího příspěvku - hypotéky se podílejí na dluzích českých domácností vůbec nejvíc. Za tím, že lidi dluží bankám víc než firmy, stojí především úvěry na bydlení. Vloni závazky domácností vzrostly o 94 miliard korun. Celkem to tak dělá jeden bilion a 332 miliard korun. Půjčky firem vloni vzrostly o 54 miliard a bankám a dalším institucím dluží skoro bilion a 100 miliard. Ne všichni samozřejmě zvládají splácet své závazky. Pro lidi s dluhy je mezní variantou takzvaný osobní bankrot.

Nebezpečí hypoték

Zdroj: ČT 1, Datum: 13.02.2016

Michal KUBAL, moderátor: Dobrý večer, sobota 13. února a její Události. Vítá vás Michal Kubal. V Česku se objevuje trend, který v Americe spustil před 7 lety poslední světovou ekonomickou krizi. Na rekordně levné hypotéky dosáhne víc lidí, někteří ale při zvýšení úroků nebudou schopni splácet a budou ručit nadhodnocenými nemovitostmi, což může být problém zase pro některé banky. Už před tím varovala i Česká národní banka. Podobný scénář v roce 2008 ochromil americkou ekonomiku a odstartoval celosvětovou finanční krizi.

Kdo Čechy v Libanonu unesl

Zdroj: NOVA, Datum: 13.02.2016

Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka: A kolega Hanuš Hanslík je už s námi ve studiu. Dobrý večer. Hanuš HANSLÍK, redaktor: Dobrý večer. Petr SUCHOŇ, moderátor: Dobrý večer, Hanuši. V případu je stále řada otazníků. Už se ví alespoň to, kdo vlastně Čechy v Libanonu unesl? Hanuš HANSLÍK, redaktor: Tak to je jedna z vůbec největších záhad v této kauze. Až se podaří na tuto otázku odpovědět, tak nejspíš budeme schopni odpovědět i na všechny ostatní. Jak už zaznělo v reportáži, tak Češi byli uneseni v libanonském údolí Bikáa.

Opozice volá kvůli libanonské kauze po demisi vlády

Zdroj: NOVA, Datum: 13.02.2016

Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka: Tlak na českou vládu kvůli úniku informací v souvislosti s výměnou pěti unesených Čechů za Libanonce Alího Fajáda stále roste. Petr SUCHOŇ, moderátor: Opozice vyzývá Sobotkův kabinet k demisi za neomluvitelné ohrožení bezpečnosti českých občanů v cizině. Vláda to ale odmítá. Michaela ŠMÍDOVÁ, redaktorka: Po hlavě ministra obrany Martina Stropnického chce teď opozice i demisi ministra spravedlnosti Pelikána, a to kvůli propuštění Libanonce Alího Fajáda na svobodu.

V libanonské kauze přibývají místo odpovědí otazníky

Zdroj: NOVA, Datum: 13.02.2016

Petr SUCHOŇ, moderátor: U kauzy výměny Alího Fajáda za Čechy unesené v Libanonu ještě zůstaneme. Policie vyšetřuje, za co dostal Fajádův právník Jan Švarc dvě stě tisíc dolarů, tedy přibližně pět milionů korun. Uvedl to Český rozhlas. Švarc byl mezi unesenými a zmíněné peníze prý během únosu v Libanonu zmizely. Hanuš HANSLÍK, redaktor: Jan Švarc byl jedním z obhájců Libanonce Alího Fajáda podezřelého z podpory terorismu. A právě Švarc po dohodě s Fajádem organizoval cestu pětice Čechů do Libanonu.

Co může způsobit nadměrné užívání paracetamolu?

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 13.02.2016

Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Víte, že i zdánlivě neškodný lék se může při nesprávném užívání stát extrémně nebezpečným? Paracetamolem, který obsahují léky proti bolesti či horečce, se ročně předávkují desítky lidí. U některých z nich to má katastrofální důsledek. Selžou jim játra. Tématu, které se dotýká asi každého z nás, se věnovala reportérka Marcela Svobodová. Marcela SVOBODOVÁ, reportérka: Začalo to naprosto nevinně obyčejnými léky proti horečce. Konec ale mohl být tragický. 43letý Lukáš se předávkoval paracetamolem.

Reportáž o rodině křesťanských uprchlíků z Iráku

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 13.02.2016

Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: A teď k reportáži, která vzbudila tolik vášní. Jde o rodinu křesťanských uprchlíků z Iráku, kterým se nelíbí nabízené bydlení v Jihlavě. Okamžitě se objevili kritici, kteří nám vytýkali nepřesný překlad slov. Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Ano, udělali jsme jednoduchou věc. Přizvali jsme další tlumočníky a originál jim pustili. Všichni správnost překladu potvrdili. No, ale, aby nebylo pochyb, za chvíli v originále všichni uslyšíte, co otec rodiny řekl. Gabriela BOŽILOVÁ, redaktorka: Kristýna VEDRALOVÁ, redaktorka: redaktorka: Tvrzení, že televize Prima podsouvá íránskému uprchlíkovi slova, která nikdy nevyřkl, se nezakládají na pravdě.

V bazénu v Krušných horách se při koupání nadýchali lidé chloru

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 13.02.2016

Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Velmi nepříjemný zážitek za sebou mají hosté jednoho z krušnohorských hotelů. V bazénu se při koupání nadýchali jedovatého chloru a skončili v nemocnici. O případ se už zajímá policie. Podrobnosti teď od reportéra Tomáše Poláka. Tomáš POLÁK, reportér: Hotel pod krušnohorským Klínovcem, včerejší večer - okolí je obehnané policejními páskami, uvnitř hotelu zasahují hasiči v protichemických oblecích. Na vině je jedovatý chlor. Menší mrak této látky unikl do okolí bazénu a přiotrávil lidi, kteří se koupali.