Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Dvojí metr

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 31.10.2014

SLOUPEK LN Jakýsi počítač jakéhosi zastupitele jakési městské části nám může být ukradený, jakkoli jde o syna slavného herce a ministra a ještě slavnější čtvrť Žižkov. Jenže příběh zabaveného počítače Matěje Stropnického vpravdě zavání. Televize čeká před radnicí, natočí vcházející policii. Televize zabere setkání starostky Vladislavy Hujové (TOP 09) s místostarostou Stropnickým (Žižkov nejen sobě), diváci zaslechnou jen hlasité ženské "Děláte nám ostudu!". Policisté neřeknou ani Stropnickému, proč zasahují, natož aby sdělili obvinění.

EU žádá: Zachraňte Vitáskovou

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 31.10.2014

Šéf evropských energetických regulátorů chce plnou nezávislost ERÚ PRAHA Koncem srpna si protikorupční policie přišla do Energetického regulačního úřadu pro dokumenty. Měly se týkat případu, v němž je obžalována šéfka úřadu Alena Vitásková. Ta v zásahu viděla pokus o vměšování se do činnosti organizace. A stejné snahy cítí také za úmyslem ministerstva průmyslu o zřízení rady ERÚ. Podle ní zamýšlená novela energetického zákona povede k politizaci úřadu a nadměrným zásahům státu do jeho chodu.

Jak žili Reynkové na Petrkově

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 31.10.2014

KULTURA Rozhovor s literárním historikem Jaroslavem Medem o slavné rodině Reynkových, která žila ve statku na Vysočině v Petrkově nedaleko Havlíčkova Brodu. Bratři Daniel a Jiří nedávno zemřeli. strana 9

Jsem gay, díky Bohu

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 31.10.2014

Coming out šéfa Applu. Tim Cook, ředitel nejcennější společnosti na světě, po letech spekulací včera potvrdil homosexuální orientaci. "Jsem hrdý, že jsem gay, a považuji to za jeden z darů, které mi Bůh dal," uvedl Cook ve sloupku zveřejněném na serveru Bloomberg Businessweek s tím, že doufá, že pomůže dalším lidem. Svou homosexualitu označil za výhodu. "Mám díky tomu hroší kůži, což se hodí, když jste ředitelem Applu," dodal. Cook se svým "coming outem" stal nejvýše postaveným byznysmenem, který veřejně přiznal orientaci na stejné pohlaví.

Sparta má tvrdší trest než Slovan

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 31.10.2014

SPORT UEFA potrestala Spartu za výtržnosti jejích fanoušků v Bratislavě pokutou 2,2 milionu korun. Pořadatel pohárového utkání, tedy Slovan Bratislava, dostal nižší trest - pouze pokutu 50 tisíc eur, tedy 1,4 milionu korun. Přitom během zápasu naprosto selhala pořadatelská služba. strana 17

Tajná služba varuje před čínským obrem

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 31.10.2014

BIS podezřívá Huawei ze spolupráce se špiony Pekingu PRAHA Bez zařízení obří čínské firmy Huawei si lidé v Česku mobilním telefonem prakticky nezavolají. Společnost je klíčovým partnerem pro mobilní operátory. Třem hlavním hráčům na tuzemském trhu nejen dodává technologie pro přenos signálu, ale také zajišťuje správu sítí. Jenže Huawei a další čínská technologická firma ZTE jsou i v hledáčku Bezpečnostní informační služby (BIS). Nebezpečná zadní vrátka "Obě společnosti jsou ve světě dlouhodobě podezřívány ze spolupráce s čínskými zpravodajskými službami a podílu na výzvědných aktivitách," píše ve své výroční zprávě BIS.

Elitní policisté z protimafiánského útvaru utíkají do Babišovy sféry

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 31.10.2014

Odchod špičkových lidí znepokojil i ministra vnitra. ZBRASLAV Elitní protimafiánský útvar opouštějí detektivové. A ne vždy jen řadoví. Nyní úřad, který řeší ty nejzávažnější organizované zločiny, opouští i náměstek ředitele Roberta Šlachty Ivan Černík. Stane se bezpečnostním ředitelem Státní tiskárny cenin. Podniku, který spadá pod Ministerstvo financí Andreje Babiše (ANO). "Jsem u policie 24 let a myslím, že mi to stačilo. Je načase se posunout jinam," řekl ke svému odchodu Černík, který byl posledních osm let náměstkem ředitele pro trestní řízení.

Podivná agrese Francie se bojí klaunů

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 31.10.2014

Foto: Jsme zlí Francouzská města sužuje bizarní fenomén – skupiny násilníků se převlékají za zlé klauny a mlátí chodce. Začalo to patrně jako recese před dnešním Halloweenem, jenže se tím inspirovali skuteční agresoři. Napadli už desítky lidí. Více na str. A7 Foto: Profimedia.cz

Televizní válka o vysílání do mobilů zdarma

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 31.10.2014

Televize chystají právní útok na projekt bývalého ministra kultury Jiřího Balvína. Jeho aplikace na sledování televizního vysílání v mobilech prý porušuje jejich práva. PRAHA Moc často se nestává, aby celý český televizní trh, tedy veřejnoprávní i soukromé stanice, táhl za jeden provaz. Nyní však konkurenty sjednotil společný nepřítel. Tím je aplikace TV4You, kterou provozuje stejnojmenný spolek. V něm figuruje Jiří Balvín, někdejší ministr kultury a bývalý ředitel České televize. Bezplatná aplikace pro mobilní telefony a tablety totiž umožňuje sledovat 13 stanic, které jsou běžně dostupné v celoplošném pozemním vysílání.

Arménská policie zatkla Českem hledaného vora v zakoně Soghojana

Zdroj: Právo, Datum: 31.10.2014

Někdejšího šéfa ruskojazyčných mafií v Česku, Arména Andranika Soghojana, který uprchl a nenastoupil v ČR výjimečný trest 22 let vězení za objednání vraždy svého krajana, zadržela včera podle arménských médií tamní policie v Jerevanu. Je ale otázkou, jestli se i tak někdy dostane do českého vězení, protože Arménie své občany do cizích zemí nevydává, což včera Právu potvrdil Jiří Hovorka z tiskového odboru ministerstva spravedlnosti. Doplnil, že Česko navíc nemá s touto zemí ani uzavřenou smlouvu o vydávání odsouzených či hledaných osob.

Do aukce nabízíme asi nejlepší obraz českého surrealismu

Zdroj: Právo, Datum: 31.10.2014

ŘEDITEL ODDĚLENÍ EVROPSKÉ MALBY AUKČNÍ SÍNĚ SOTHEBY’S ADRIAN BIDDELL: Ve středu 12. listopadu odpoledne se v Londýně v aukční síni Sotheby’s uskuteční už třetí aukce malířů české avantgardy. Tentokrát jde o díla z majetku Američanů Roye a Mary Cullenových a mezi 127 obrazy, kresbami a fotografiemi dominuje nádherný obraz Toyen Poselství lesa z roku 1936. Tento poklad českého surrealismu je nyní do neděle zdarma k vidění v Muzeu Kampa v Praze. Poté bude převezen zpět do Londýna a vydražen. - Vaše odhadní cena na Toyen je jeden milión liber, to je třicet pět miliónů korun.

Resorty mají miliardy v nepotřebných nemovitostech

Zdroj: Právo, Datum: 31.10.2014

Kdyby se podařilo naráz prodat všechny nadbytečné nemovitosti, které vlastní jednotlivá ministerstva, přitekly by do státního rozpočtu rázem téměř tři a půl miliardy korun. Právě taková je totiž hodnota majetku, který resorty dlouhodobě nepotřebují a snaží se ho zbavit. Rekordmanem je přitom jednoznačně ministerstvo vnitra, jehož seznam zbytných nemovitostí sám o sobě vydá za necelé tři miliardy korun. Jde především o administrativní budovy, činžovní domy nebo rekreační areály a dílny. Druhou nejvyšší hodnotu nepotřebného majetku má armádní resort, který jeho souhrnnou cenu odhadl na zhruba čtvrt miliardy.

Vláda má páku na Hrad při udílení řádů. Ale mlčí

Zdroj: Právo, Datum: 31.10.2014

Na prezidenta Miloše Zemana se za výběr některých z třiatřiceti lidí, jimž 28. října udělil státní vyznamenání, snesla vlna kritiky. Jenže řada kritiků tak trochu plakala na špatném hrobě, protože Zemanův výběr musel podle ústavy spolupodepsat i premiér Bohuslav Sobotka. Ten ale Právu řekl, že ho nenapadlo prezidentův seznam zpochybnit. "Státní vyznamenání uděluje 28. října prezident. Jeho výběr jako premiér respektuji a nepokládal bych za moudré a důstojné se o jménech dohadovat. Většina lidí navržených k ocenění mi dokonce udělala upřímnou radost," sdělil včera premiér Právu.

ZATÝKÁNÍ U ZDI NÁŘKŮ.

Zdroj: Právo, Datum: 31.10.2014

Policisté v Jeruzalémě zatýkají izraelského pravicového aktivistu poblíž Zdi nářků při prudkých srážkách s Palestinci. Policie předtím zabila Palestince, který ve středu postřelil jednoho z aktivistů. Podrobnosti na str. 11 Foto Reuters

Trh s byty ožívá, ceny rostou

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 31.10.2014

POČET PRODANÝCH BYTŮ SE ZAČÍNÁ VRACET NA ÚROVEŇ PŘED KRIZÍ Trh s byty se v Česku probouzí z několikaletého útlumu. Počet prodaných bytů se začíná vracet na úroveň před hospodářskou a finanční krizí. A spolu s větším zájmem o nákup rostou i ceny. Oživení trhu je způsobeno především příznivějším vývojem ekonomiky a levnými hypotékami. Podle expertů průměrná úroková sazba hypoték brzy prolomí hranici 2,5 procenta. Například v Praze prodeje nových bytů rostou už pět let v řadě a letos developeři prodají podle odhadů na 5600 bytů, což je nejvíce od předkrizového roku 2007.

Koalice ve městech

Zdroj: ČT 1, Datum: 30.10.2014

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Pojďme ještě zrekapitulovat, kam se po necelých třech týdnech od voleb posunula jednání o obsazení radnic v dalších městech. Vládní půdorys, tedy vedle Ostravy a pravděpodobně i Prahy, zkopírují už jenom v Pardubicích. Jinde stejnou koalici, jako tu ze Strakovy akademie, nedojednali. Vítězů voleb se ve dvou případech nepodařilo získat primátorský post. V opozici končí vítězné ANO v Olomouci i v Plzni. Města nakonec povedou sociální demokraté. Když se ale rozhlédneme i po dalších městech, tak, tedy statutárních městech, tak nejúspěšnějších zůstává hnutí ANO.

Obsazování radnic

Zdroj: ČT 1, Datum: 30.10.2014

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Příjemný večer, právě začaly Události. Dnes vás provází Jakub Železný. Ve městech se vyměňují dosluhující zastupitelé za ty nově zvolené. Na mnoha radnicích už svolali ustavující jednaní. Mezi krajskými městy zůstává ale hned několik, kde ještě definitivní podobu koalice a následné rozdělení postů na radnicích dojednávají. Jasno je po dnešku v Ostravě. Tam hnutí ANO, ČSSD a lidovci podepsali koaliční smlouvu. Štěpánka MARTANOVÁ, redaktorka ČT: Nejsilnější vládní strana přišla o dalšího primátora.

Rozhovor s pražským lídrem strany ČSSD Miloslavem Ludvíkem

Zdroj: ČT 1, Datum: 30.10.2014

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Miloslav Ludvík, pražský lídr ČSSD, teď v Událostech. Přeji dobrý večer. Miloslav LUDVÍK, pražský lídr strany /ČSSD/: Dobrý večer. Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Pan Březina v souvislosti se svým odsouzením uvedl, že netrvá na tom, aby byl v radě města. Nakolik to bylo jeho rozhodnutí, a nakolik jste k tomu byli dotlačeni koaličními partnery? Miloslav LUDVÍK, pražský lídr strany /ČSSD/: To bylo jenom jeho rozhodnutí, protože já jsem se s koaličními partnery viděl naposledy minulý týden.

Dítě postižené kvůli zkaženému porodu zemřelo

Zdroj: NOVA, Datum: 30.10.2014

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: Smutný konec má kauza kolem pětiletého Vojtíška. Chlapečka, který byl od narození kvůli chybám při porodu vážně postižený. Nešťastný případ z našeho vysílání znáte. Reynolds KORANTENG, moderátor: Rodina se před časem s nemocnicí mimosoudně dohodla na rekordním odškodném 20 milionů korun. Vojtíšek bohužel před několika dny zemřel. Tereza ŠNOBLOVÁ, redaktorka: Příběh, který sledovala celá republika. Příběh, který už od začátku naháněl husí kůži. Teď je u konce.

Komplikovaná povolební vyjednávání

Zdroj: NOVA, Datum: 30.10.2014

Reynolds KORANTENG, moderátor: Ani tři týdny po komunálních volbách nejsou v řadě měst dojednané koalice. Není tak jasné, kdo bude v některých koutech republiky vládnout a na radnicích převládá nejistota. Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: Podrobnosti zjišťoval kolega Martin Šnajdr, který je právě teď s námi ve studiu. Martine, dobrý večer. Martin ŠNAJDR, reportér TV Nova: Dobrý večer. Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: Martine, tak řekni nám, kde už se dohodli a kde uzavření koalice stále něco komplikuje?

Mléko bez kvót: vybijí čeští farmáři stáda?

Zdroj: NOVA, Datum: 30.10.2014

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: Producenti mléka s obavami čekají, co přinese příští rok. Už za 5 měsíců totiž přestávají platit kvóty, které určují, kolik mléka mohou jednotlivé země Evropské unie vyprodukovat. Reynolds KORANTENG, moderátor: Chovatelé se děsí toho, že český trh zaplaví mléko hlavně od našich větších sousedů. To by mohlo být pro některé zemědělce až likvidační. Karel HORÁK, Svaz chovatelů holštýnského skotu ČR: Obava, že ten chov ukončí, ukončí činnost, je samozřejmě velká.

Co může pro výrobce mléka udělat stát?

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 30.10.2014

Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Co může pro výrobce mléka udělat stát? A je jejich situace tak špatná, že budou opět vylévat přebytečné mléko na pole a prodávat dobytek, jako tomu bylo před několika lety? To všechno zjišťovala reportérka Martina Spěváčková. Martina SPĚVÁČKOVÁ, redaktorka: Povzdechy výrobců mléka se ozývají ze všech koutů republiky. Marie BRODINOVÁ, farmářka, Vysočina: My vždycky dodáváme a až na konci měsíce se dozvíme, jaká bude cena, takže nevíme. Poslední cena, tak jsme měli asi 8,80.

Kauza místostarosty Prahy 3 Matěje Stropnického

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 30.10.2014

Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Příjemný a dobrý večer, tady je Prima, Zprávy a Klára a Karel. Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: A také spousta informací, které vám dnes přinášíme. Dobrý večer. Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Pokračujeme v kauze místostarosty Prahy 3 Matěje Stropnického. Jako první jsme vás včera informovali o překvapivém policejním zásahu přímo na radnici. Policie mu tam zabavila počítač. Souviset to má s vyšetřováním případu machinací s byty. Reportérka Daniela Klívarová dnes znovu na žižkovské radnici natáčela a má nové informace, které tomu rovněž nasvědčují.

Výkupní cena mléka v ČR klesá

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 30.10.2014

Karel VOŘÍŠEK, moderátor: O mléčné výrobky je menší zájem a tak klesá i výkupní cena mléka, a to poprvé po více než dvou letech. Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Na poklesu ceny se podepsalo i Rusko, které razantně omezilo dovoz mléčných výrobků ze zahraničí. Čeští farmáři mají obavy, že je to může přivést do velkých problémů. Kateřina KOHOUTOVÁ, redaktorka: Pokles výkupní ceny mléka znervózňuje farmáře. Navíc tvrdí, že netuší, co je čeká v následujících dnech. Bojí se, že ceny půjdou ještě níž, a to by pro ně bylo neudržitelné.