Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Chodorkovskij a kníže plánují další schůzku

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 18.09.2014

PRAHA Když donedávna vězněný ruský oligarcha Michail Chodorkovskij v červenci přijel do Česka, setkal se v Praze s dalším protiputinovským bojovníkem, českým poslancem Karlem Schwarzenbergem. O čem na schůzce hovořili, nechtěli prozradit. Nyní ale pro LN naznačují, že se schůzka týkala konfliktu na Ukrajině a boje s proputinovskou propagandou. "Všeobecně jsme mluvili o tom, co by se s tím dalo dělat. Nic konkrétního ale nepadlo," říká Schwarzenberg. Cesta by mohla vést skrze vytvoření nezávislé informační platformy, která by napravovala dezinformace druhé strany.

Jako mžik

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 18.09.2014

SLOUPEK LN Svět se mění – ale my s ním ne. Řečeno přesněji: svět se mění rychlostí, kterou většina z nás nestíhá. Heslo Drony útočí zní našim uším jako vtipná fikce, leč pravdou je, že zatím spíše než na hlavu státu útočí na naše chápání bezpečí a prostoru. Nemusíme hned uvažovat o dvou kilogramech semtexu, které připevněné k létající hračce klidně zničí půlku Pražského hradu i se všemi potentáty. Za padesát tisíc korun si každý nadšenec či lunatik může koupit dálkově ovládanou mašinku, která třeba: – bude fotit sousedovic děti, hrající si nahé na zahradě; – postříká pesticidem vzácnou a vypiplanou květinu – prozkoumá, které domy ve vsi jsou prázdné.

Odtržené Skotsko? Slunce vyjde

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 18.09.2014

EDINBURGH Kevin Gibbons je čtyřiapadesátiletý Skot, jenž už 24 let žije v Praze. Učí na Anglo-americké vysoké škole anglické právo. Teď je však s malými přestávkami už tři měsíce zpátky v rodném Edinburghu a přesvědčuje Skoty, aby v dnešním referendu hlasovali pro nezávislost na Spojeném království. Spolu s dalšími zastánci samostatného Skotska chodí hodiny dům od domu a místním vypráví mimo jiné o rozdělení Československa, které v 90. letech minulého století sledoval přímo v Praze. Dnes rozchod Čechů a Slováků používá jako příklad pro to, aby se Skotové budoucnosti nebáli.

Policisté cvičí ochranu státníků před drony

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 18.09.2014

Dálkově řízená letadélka jsou čím dál dostupnější. Použít je mohou teroristé i psychopati PRAHA Specialisté z Policejního prezidia se už několik měsíců zabývají zdánlivě surrealistickým scénářem. Na návštěvu Česka přilétá prezident naší partnerské země z NATO. Při setkání s českým prezidentem Milošem Zemanem se však teroristé pokusí o odpálení nálože umístěné na dálkově ovládaném několika kilogramovém vrtulníčku či letadélku, které se vznáší nad Hradem. Kvůli možnosti takového ohrožení dokonce vznikla speciální pracovní skupina.

Proti samostatnosti Skotska, nebo pro?

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 18.09.2014

Referendu o odtržení od Spojeného království předcházela bouřlivá kampaň. Průzkum organizace Panelbase včera ukazoval, že pro nezávislost Skotska je 48 procent oslovených, pro setrvání v Británii 52 procent. Postoj k odtržení země dělí i britské celebrity. Začátek hlasování byl nachystán na dnešní ráno. Foto: proti paul McCartney Foto: proti Judi Denchová Foto: proti Foto: proti David Beckham Foto: proti David Bowie Foto: pro Sean Connery Foto: pro Vivienne Westwoodová Foto: pro irvine Welsh Foto: pro Stephen patrickMorissey Foto: pro Alan Cumming Foto Archiv, Reuters

Ministr dopravy je na odstřel. Nestaví dálnice

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 18.09.2014

Antonín Prachař zřejmě počítá poslední týdny ve funkci. Ač dostal miliardy na nové dálnice a železnice, téměř nic nepostavil. Kritizuje ho premiér i šéf vlastní strany. PRAHA Minulý týden měl premiér Bohuslav Sobotka pohovor s Antonínem Prachařem. Zase taková selanka, jak to bylo v některých médiích prezentováno, to nebyla. Podle informací MF DNES je Sobotka s ministrem dopravy hrubě nespokojen. A vážné výhrady má vůči členovi hnutí ANO i jeho stranický šéf Andrej Babiš. Kromě jiného kvůli zprávě o stavu čerpání rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury pro letošní rok, kterou si v uplynulých dnech nechala vláda předložit.

Skotové dnes hlasují o samostatnosti

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 18.09.2014

DEN D Rekviem za Velkou Británii? Skotský dudák v tradičním kiltu hraje na Westminsterském mostě v Londýně na dohled od parlamentu, symbolu britské moci. Den před referendem vrcholila kampaň mezi příznivci a odpůrci odtržení od Británie. Foto: Isifa

Skotsko bez Británie: bohatý stát závislý na vývozu ropy a whisky

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 18.09.2014

Příznivci samostatnosti Skotska si ekonomické problémy nepřipouštějí PRAHA Evropa se zítra možná probudí do dne, kdy na její mapě přibude nový stát. Skotové dnes hlasují, zda setrvají ve Spojeném království, anebo z něj vystoupí. Když vyhraje "Yes" pro odtržení, zrodí se do roku 2016 nový stát Skotsko s pěti miliony obyvatel. "Stará dobrá velmoc" Británie by se velikostí propadla pod Itálii. Poslední tři průzkumy dávají náskok 52 ku 48 těm, kdo chtějí celistvost království zachovat.

Tajná nemocnice už nechce být tajná

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 18.09.2014

TĚCHONÍN Vojenská nemocnice v Těchoníně na Orlickoústecku, která umí jako jediná v zemi dokonale izolovat i pacienty s ebolou, chce podle zjištění MF DNES získat oficiální status lůžkového zařízení. Pak bude v této dosud "utajované pevnosti" možné nakažené i léčit. Pro pacienty to znamená, že Těchonín přestane být jen jakousi spící pojistkou pro případ, že se u nás ebola nebo jiné zatím neléčitelné nemoci objeví. Díky zařazení do sítě nemocnic se rozšíří možnosti, kde se mohou léčit vysoce infekční pacienti s nebezpečnými chorobami.

Dostal jsem kvůli vám výpověď, řekl Právu lékař, který trýznil děti

Zdroj: Právo, Datum: 18.09.2014

Rakovnická nemocnice se již zřejmě rozhodla propustit primáře dětského oddělení Jiřího Havránka, který měl nesprávnými a nešetrnými zákroky ubližovat dětským pacientům při předchozím působení v Klatovech. Alespoň to vyplývá z Havránkova vyjádření. Muž trpí maniodepresivní psychózou, v době činu podle znalců nebyl příčetný a nepoznal, že dělá něco špatně. Policie, která Havránka prověřovala pro podezření na těžké ublížení na zdraví z nedbalosti při léčení deseti dětí v Klatovské nemocnici, proto případ odložila.

FOTO

Zdroj: Právo, Datum: 18.09.2014

Foto: Vitalij Žuravskyj skončil po útoku demonstrantů v popelnici. Další informace o Ukrajině na str. 14 Foto Reuters, Novinky

ODS na dně. Členy prosí o pomoc

Zdroj: Právo, Datum: 18.09.2014

Dluhy šplhající až ke 42 miliónům, z toho šest a půl miliónu na zdravotním a sociálním pojištění, srazily ODS několik týdnů před volbami ke dnu. Předsedu Petra Fialu finanční krize strany přivedla až k prosbě o finanční pomoc od všech 17 944 členů. ODS k tomu zřídila zvláštní transparentní účet u Komerční banky a Fiala členy vyzval emailem, aby do vyschlé stranické kasy přispěli. Sám šel příkladem a věnoval straně třicet tisíc korun. "Přišlo mi to jako dobrý nápad. Třeba právě proto, že já také nechci mít nic společného s minulostí ODS, ale chci mít něco společného s její budoucností," dodal Fiala k prosbě.

Opozičního poslance strčili demonstranti v Kyjevě do popelnice

Zdroj: Právo, Datum: 18.09.2014

Kuriózní předehru mělo úterní schvalování klíčových ukrajinských zákonů včetně dlouho očekávaného lustračního zákona. Portál Pravda.ru uvedl, že za akcí stáli nacionalisté ze stran Pravý sektor a Svoboda. Několik stovek lidí před kyjevským parlamentem demonstrovalo pokojně až do chvíle, kdy vzplála hromada pneumatik a dav začal vyhrožovat, že iniciativy se ujmou "lidové prověrky". Pak k budově přišel opoziční poslanec Vitalij Žuravskyj, za vlády exprezidenta Janukovyče byl prominentním poslancem za Stranu regionů.

U telefonických nabídek je lepší držet jazyk za zuby

Zdroj: Právo, Datum: 18.09.2014

Spotřebitelé i firmy by měli být obezřetní, komu a co říkají do telefonu v reakci na telemarketingové nabídky. Souhlas vyslovený takto na dálku totiž nemusí být brán jen jako předběžný, ale jako už zcela závazný a vymahatelný. Nový občanský zákoník to posílil. "Je potřeba obezřetnosti v rámci telefonických nabídek, zejména v případech, kdy vám volající předem oznámí, že je hovor nahráván. Právě proto, že je dnes možné řadu smluv uzavřít po telefonu a písemná smlouva vůbec není potřeba, se může stát, že váš ústně projevený zájem o nabízené zboží nebo službu fakticky znamená přijetí nabídky.

Banky se perou, lidé víc ušetří

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 18.09.2014

SOUTĚŽ HN O NEJLEPŠÍ BANKU UKÁZALA VELKÉ ROZDÍLY V CENÁCH ZA VEDENÍ KONT VČesku se značně prohloubily rozdíly v tom, kolik peněz lidé utratí za vedení konta u jednotlivých bank. Dravé malé banky se snaží rychle získat nové klienty a nabízejí účty zdarma a nulové poplatky nebo výhodné sazby úvěrů a vkladů. Velké se naproti tomu ke zlevňování nemají, a některé dokonce zdražují. Zatímco před třemi lety mohl konzervativní zákazník ušetřit změnou účtu ročně přes tři tisíce korun, loni se pro stejného klienta rozdíl mezi nejlevnější a nejdražší bankou zvýšil na přibližně 4400 korun.

JAK USPOŘÁDAT ZÁBAVNÉ A EFEKTIVNÍ ŠKOLENÍ

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 18.09.2014

1. Zaměřte se na konkrétní skupinu Nedělejte univerzální školení. Tvořte školení jednotlivým týmům na míru. 2. Vyberte dobře školící firmu Firma by měla umět pomoci s vyjasněním vzdělávacích cílů. 3. Zjistěte skutečné vzdělávací potřeby firmy Zjistěte si, o co je mezi zaměstnanci zájem. Důležité je, jestli jsou zaměstnanci pro školení motivovaní, jestli se skutečně chtějí zúčastnit i třeba na úkor části svého osobního volna. 4. Sestavte plán Každý zaměstnanec by měl mít individuální rozvojový plán a podle něj by se mělo vybírat jeho školení.

SKOTOVÉ HLASUJÍ O ODTRŽENÍ OD BRITÁNIE

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 18.09.2014

Poslední průzkumy naznačují, že výsledek dnešního referenda bude velmi těsný. Obyvatelé Skotska včetně cizinců, kteří tam žijí, dnes hlasují o nezávislosti své země. Pokud zvítězí zastánci samostatnosti, britská vláda nejspíš podá demisi a Skotsko vyhlásí v roce 2016 nezávislost. V případě setrvání Skotů ve Spojeném království jim Londýn slibuje větší autonomii a tím i zřejmě největší reformu vnitřního uspořádání Británie za poslední století. Výsledky budou známy zítra. strany 10 a 11 Foto: Reuters

VZDĚLÁVÁNÍ: DŮLEŽITÝ BENEFIT

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 18.09.2014

Nedávný průzkum ING Pojišťovny a Svazu průmyslu a dopravy k zaměstnaneckým benefitům ve firmách prokázal, že investice do vzdělávání zaměstnanců porostou. "Z výsledků průzkumu je patrné, že zájem o podporu vzdělávání jako o benefit poskytovaný pracovníkům bude u zaměstnavatelů dále narůstat. Jeho rozšíření v příštím roce plánuje 11procent firem," uvedl viceprezident svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar. Už dnes na vzdělávání zaměstnanců přispívá 8 z 10 tuzemských firem. Potíž je ale trochu v tom, že na tyto programy zdaleka nedosáhnou všichni zaměstnanci.

ZVÍTĚZILY KOMERČNÍ BANKA, ČESKÁ POJIŠŤOVNA A KOMERČNÍ POJIŠŤOVNA

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 18.09.2014

Vpořadí již šestý ročník výzkumu Nejlepší banka 2014 a Nejlepší pojišťovna 2014, Ceny Hospodářských novin, má své vítěze. Jedničkou mezi bankami působícími v Česku se stala Komerční banka. Pojišťovnictví má vítěze dva. V neživotním pojištění se nejlépe umístila Česká pojišťovna, v životním zvítězila Komerční pojišťovna. Klání finančních domů, jehož vyhlašovatelem jsou Hospodářské noviny a partnery společnosti KPMG ČR a IBM ČR, posuzuje "soutěžící" jak z pohledu šíře a kvality nabídky služeb pro klienta, tak z hlediska jejich finančního zdraví.

Pozvánka k pořadu Události, komentáře

Zdroj: ČT 1, Datum: 17.09.2014

Daniel TAKÁČ, moderátor ČT: Bude vyšší daňová sleva na děti a nižší DPH, vláda to zřejmě prosadí. "Jsou to pokrytci," reaguje opozičník Miroslav Kalousek. Proč? Dozvíte se od něj v Událostech, komentářích ve 22 hodin.

Rozpočet na r. 2015

Zdroj: ČT 1, Datum: 17.09.2014

Aneta SAVAROVÁ, moderátorka: Celkem počítá rozpočet s příjmy 1 bilion a 120 miliard korun a s výdaji 1 miliard 220 miliard. Schodek by měl být rovných 100 miliard, což je vyšší částka, než se kterou pro letošek počítá ministerstvo financí. Nejvíc peněz přes 4 miliardy si v létě oproti původnímu návrhu vyjednal ministr školství, víc než 3 miliardy pak ministryně práce a přes 2 miliardy získali také ministři vnitra a kultury. Celkově si oproti letošnímu roku má příští rok polepšit právě resort práce a sociálních věcí, dostane přidáno 8 miliard.

Vyjednávání rozpočtu

Zdroj: ČT 1, Datum: 17.09.2014

Aneta SAVAROVÁ, moderátorka: 17. září v Událostech. Dobrý večer přeje Aneta Savarová. Poslední neznámá v jednání o rozpočtu je po dnešku vyřešena. Pavel Bělobrádek dostane na vědu a výzkum příští rok navíc 100 milionů korun. Původně požadoval o 600 milionů víc. Právě tyto peníze chce dát šéf státní kasy Andrej Babiš do rezervy. Pokud audit vědeckých center potvrdí, že je s nimi nakládáno hospodárně, uvolní je. Podle premiéra může být klíčový zákon schválen a zamířit do sněmovny. Vladimír KEBLÚŠEK, redaktor: Jednání, které mělo usmířit dva vicepremiéry a ukázat, kolik peněz dostane věda a výzkum v příštím roce.

Kdy nastoupí Roman Janoušek do věznice?

Zdroj: NOVA, Datum: 17.09.2014

Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Lobbista Roman Janoušek už nemá žádnou zákonnou možnost, jak se vyhnout vězení. Jak jsme vám říkali, soud ho pravomocně poslal na 4,5 roku do vězení za to, že před dvěma lety v opilosti přejel ženu. Janoušek zvažuje dovolání k Nejvyššímu soudu. Jenže to nemá odkladný účinek. Za mřížemi by tak lobbista měl skončit do konce letošního roku. Hanuš HANSLÍK, redaktor: Výraz Romana Janouška po vyslechnutí rozsudku říká naprosto vše. Ještě chvíli před tím si myslel, že se vězení vyhne.

Muž obviněný z vraždy Elišky je v nemocnici

Zdroj: NOVA, Datum: 17.09.2014

Reynolds KORANTENG, moderátor: Muž obviněný z vraždy devítileté Elišky vyhrožuje sebevraždou, a proto je důsledně sledován, aby si nemohl ublížit. Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Podle ministryně spravedlnosti Heleny Válkové velice záleží na tom, aby tento případ neskončil stejně, jako tomu bylo u devítileté Aničky z Prahy. Její pravděpodobný vrah tehdy v pankrácké věznici spáchal sebevraždu jen několik dnů po zadržení. Karla MRÁČKOVÁ, redaktorka: Televize Nova má informace z policejních zdrojů, že muž obviněný z vraždy Elišky je ve špatném psychickém stavu.

Vražda Elišky vyvolala diskusi o trestu smrti

Zdroj: NOVA, Datum: 17.09.2014

Reynolds KORANTENG, moderátor: Po dopadení pravděpodobného vraha malé Elišky vyvstala otázka, jaký trest pro něj bude odpovídající. Mezi lidmi například na sociálních sítích se objevují názory, jestli by v podobných případech nebyl adekvátní trest smrti. A tak jsme tuto otázku položili politikům. Odpovědi shromáždila Michaela Šmídová. Michaelo, připustili politici znovuzavedení trestu smrti? Michaela ŠMÍDOVÁ, reportérka TV Nova: Dobrý večer, Reyi. Tak většina politiků je proti znovuzavedení trestu smrti a ty důvody uvádí následující.

Inspektoři našli desítky potravin s úmyslně seškrábaným datem spotřeby

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 17.09.2014

Roman ŠEBRLE, moderátor: Státní zemědělská a potravinářská inspekce odhalila pochybení na Českokrumlovsku. V jednom obchodě v Kaplici našli desítky potravin s úmyslně seškrábaným datem spotřeby. Majitelka se brání, že za nic nemůže, i přesto jí hrozí tučná pokuta. Michal JANOTKA, redaktor: Tak s tím se inspektoři SZPI už dlouho nesetkali. Když zamířili do této prodejny potravin společnosti HTH Servis v Kaplici na Krumlovsku a začali kontrolovat některé z výrobků, hned od pohledu jim něco nesedělo.

Kauza Klatovské nemocnice

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 17.09.2014

Roman ŠEBRLE, moderátor: Gabriela, Roman a Zprávy televize Prima, dobrý večer. Gabriela KRATOCHVÍLOVÁ, moderátorka: Vítáme vás u nich, dobrý večer. Klatovská nemocnice, kde měl bývalý primář údajně týrat dětské pacienty, se všem postiženým rodinám omluvila. Zároveň její ředitel také vyzval všechny poškozené, aby se na něj obrátili. Na povrch zatím vyplouvají další detaily ze zákroku Jiřího Havránka, který trpí bipolární poruchou. Podrobnosti pro nás má kolega Jaroslav Kasnar. Jaroslav KASNAR, redaktor: Pobyt v Klatovské nemocnici se pro mnohé dětské pacienty proměnil v nekončící noční můru.

Odstraňování následků vlakové nehody

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 17.09.2014

Gabriela KRATOCHVÍLOVÁ, moderátorka: O noční vlakové nehodě, která se stala z neděle na pondělí o Převýšova na Královéhradecku, jsme vám už říkali. Od včerejšího rána na místě probíhalo vyšetřování a záchranáři začali s odstraňováním následků. Dnes tam přijela těžká technika. Více Patrik Buňka. Patrik BUŇKA, redaktor: Na místě nehody se toho od pondělí moc nezměnilo. Pouze vagony, které bylo možné odtáhnout, jsou pryč. Jiří VETEŠNÍK, ředitel stanice, HZS SŽDC Nymburk: Je to velice těžká nehoda, těžký zásah na špatně přístupném místě a hlavně na jednokolejné trati.