Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Česko se hlásí o megasummit

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 20.08.2014

Praha by mohla hostit obří konferenci Organizace spojených národů, pořádanou jednou za dvacet let PRAHA Až třicet tisíc lidí včetně desítek vrcholných politických představitelů by v roce 2016 mohlo zamířit do Prahy. Česko totiž přichází s plánem ucházet se o pořádání celosvětové konference Habitat III. Summit svolává Organizace spojených národů pouze jednou za dvacet let a světoví lídři na něm řeší otázky financování a plánování měst a potlačování chudoby. Návrh na organizování konference vypracovalo ministerstvo pro místní rozvoj a na příštím jednání o něm bude rozhodovat vláda.

Do pouště se dováží písek

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 20.08.2014

Tenčící se zásoby kvalitního písku mohou ohrozit budoucnost elektroniky PRAHA Zničené pláže a kilometry mořského dna, z něhož zmizel veškerý život, nelegální obchod řízený v mnoha zemích mafií. Takové jsou důsledky boje o surovinu, která lidem v civilizovaných státech připadá jako všudypřítomná a nevyčerpatelná. Řeč je totiž o písku. Linka Austrálie–Dubaj Francouzští filmaři překvapili svět dokumentem dokazujícím, jak je zejména v rozvojovém světě písek důležitý a co všechno jsou pro něj lidé schopni udělat.

FOTO

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 20.08.2014

Foto: Rozdělená země. Americká policie včera nasadila slzotvorný plyn proti stovkám protestujících v nepokoji zmítaném Fergusonu. Jeho obyvatelé žádají vyšetření okolností zastřelení černošského mladíka bělošským policistou. V názoru na incident, který události spustil, je země rozdělena. Podle 65 procent Afroameričanů policie jednala při zastřelení mladíka neadekvátně, z bělochů si to myslí jen 35 procent. Více čtěte na straně 6 FOTO REUTERS

Hrdinové i zločinci válčí o Ukrajinu

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 20.08.2014

Válka na Ukrajině LUHANSK/PRAHA Po několik týdnů obléhaný Luhansk včera zčásti obsadili ukrajinští vojáci. Na některé budovy vyvěsili ukrajinské vlajky. Modrožlutý prapor je ale prý stejně důležitý pro vítězství Kyjeva jako dělostřelectvo. Signalizuje pád jedné ze dvou klíčových bašt separatistů. Těžkých pouličních bojů se na ukrajinské straně účastní řada dobrovolníků, kteří prošli jen povrchním výcvikem. Na straně separatistů proti nim podle ukrajinské rozvědky i zahraničních novinářů stojí často zkušení žoldáci, kteří mají za sebou nejeden válečný konflikt.

Ještě jsme tu

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 20.08.2014

SLOUPEK LN Každá politická éra žádá své třešničky na dortu – i v podobě vědeckých či společenských konferencí. Chce je i éra Sobotkova, a proto se hlásí o pořádání světové konference Habitat III. Kdo řekne, že je to marnotratnost, ať nejprve odpoví na otázku: je lepší ušetřit 90 milionů (připusťme, že v reálu to bude více), nebo aby Česko na dlouho zmizelo ze světa konferencí tohoto ranku? Naposled tu byla srovnatelná v srpnu 2006, když se v Praze sešli astronomové. Vědecký svět si dodnes připomíná, že právě v Praze bylo Pluto degradováno z planety na pouhou "trpasličí planetu".

Nejmladší pilot F1 nemá řidičák. Je mu šestnáct

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 20.08.2014

PRAHA/LONDÝN Na normální silnice v autě ještě nesmí, vlastně by měl co dělat, aby ho teď vzali do autoškoly, ale přesto už má Max Verstappen jisté angažmá ve formuli 1. Měsíc a půl předtím, než mu bude sedmnáct! Nizozemce, jehož otec Jos si v F1 připsal 106 startů a dvakrát jako týmový kolega Michaela Schumachera dojel na stupních vítězů, totiž už v příští sezoně nasadí do závodů tým Toro Rosso. Verstappen se tak stane jednoznačně nejmladším pilotem, který se kdy v F1 objevil. Zatím žádnému jezdci v historii nebylo méně než 19 let, teď mu bude dokonce méně než 18!

Čech náhradníkem. Přestoupí?

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 20.08.2014

Sport Na úvod anglické ligy zůstal brankář Petr Čech na lavičce, šanci dostal mladší konkurent. Na přestup má však málo času. Strany B10 a B12 Foto:

Jak rozumět slovníku vinařů

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 20.08.2014

Letní noviny Mluvit o víně není snadné. Proč jsou důležité kyseliny a třísloviny a co nám o víně prozradí cukernatost? Odpovědi najdete v našem vinařském slovníku. Strana B8 Foto:

Jak si děti poradí s novým písmem?

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 20.08.2014

Z domova Ve školách se mohou vyučovat až tři druhy písma. To, které jde školákům nejlépe, však děsí typografy. Strana A4 Foto:

Na penzi by mohlo jít spořit už od kolébky, zvažují experti

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 20.08.2014

PRAHA Rodičům, kteří chtějí spořit svým nezletilým dětem, možná nabídne stát novou příležitost. Navíc štědře podporovanou. Podobně jako dnes ukládají dětem peníze na stavebním spoření, mohli by v budoucnu mít možnost založit jim penzijní připojištění. Každý měsíc by od státu mohli získat příspěvek až 230 korun k uložené tisícikoruně. Penzijním společnostem by se takový návrh líbil – poslední velká změna u penzijního připojištění platí od loňského roku a od té doby počet účastníků pomalu klesá.

Neumírejte zbytečně, zkontrolujte si své léky

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 20.08.2014

Nevhodně zvolená kombinace léků zapříčiní téměř tisíc úmrtí ročně. Problémy způsobuje také souběžné užívání některých potravin. Plýtvání navíc stojí až miliardu korun ročně. PRAHA Devět set lidí u nás podle studie každý rok zemře jen proto, že nevědomky užívali léky, které se nesnášejí, nebo brali pilulky, jež sice mají jiný název, ale stejnou účinnou látku. Nadměrné množství léku pak poškodí zdraví. Lékaři přitom mnohdy nemají šanci zjistit, co všechno pacienti užívají, pokud jim to sami neřeknou.

Nočních vlaků ubývá, lidé volí levnější cestu letadlem

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 20.08.2014

PRAHA Dlouhé noční jízdy vlakem v lůžkových vozech vycházejí v Evropě z módy. A úbytek nočních spojů se nevyhýbá ani Česku. Od prosince si už přímým vlakem nezajedete z Prahy do Kodaně nebo do Amsterdamu. Za poklesem zájmu cestujících je více důvodů. Tím hlavním je nabídka levných letenek. Rychlost na některých trasách se zvýšila natolik, že se už nevyplatí vést vlak přes noc a uměle natahovat dobu jízdy, aby mělo smysl jet v lůžkovém či lehátkovém vagonu. Tento důvod však zatím hraje roli hlavně na západ od Česka.

Ručičky hodin se kvůli čištění zastaví, Big Ben odbíjí dál

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 20.08.2014

Očista po čtyřech letech 312 křehkých kusů opálového skla zakrývá každý ze čtyř ciferníků hodin na věži londýnského parlamentu. V tomto týdnu si je vzali po čtyřech letech do péče umývači a technici, aby mechanismus starý přes 150 let podrobili pravidelné údržbě. Každý den se věnují jedné straně hodin, které se kvůli čištění zastaví. Zvuk zvonu známého jako Big Ben však slyší návštěvníci a obyvatelé Londýna i nadále. Tým čističů si musí počínat velmi opatrně – sklo je totiž extrémně křehké. Původní plynové osvětlení hodin bylo totiž poměrně mdlé a přes pevnější vrstvu skla by na ciferník nebylo dobře vidět.

Unikátní svědectví ze srpna 1969

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 20.08.2014

Publicistika Fotograf Milan Linhart zachytil první výročí sovětské okupace. Fotografie byly prvně publikovány až letos. Strana A12 Foto:

Afričanka s příznaky eboly vyděsila Berlín

Zdroj: Právo, Datum: 20.08.2014

Německem včera otřásla šokující zpráva. V Berlíně leží v nemocnici třicetiletá žena z Afriky s podezřením, že má v těle smrtící virus ebola. Na izolaci na kliniku Charité ji převezli poté, co se zhroutila na úřadu práce ve čtvrti Prenzlauer Berg. Žena se nedávno vrátila z epicentra katastrofy v západní Africe, kde podle svých slov přišla do kontaktu s nakaženými lidmi. Berlínská policie uzavřela oblast, lékaři poslali 600 osob na čtyři hodiny do karantény - jde o zaměstnance úřadu práce. "Měla vysokou horečku, pociťovala prudkou nevolnost a pak odpadla," potvrdila telefonicky televizi RBB Ursula Steigelerová, pracovnice úřadu, kde se Afričanka, jejíž původní vlast úřady neupřesnily, pokoušela najít zaměstnání.

Státní pobídky pěstounům zabraly

Zdroj: Právo, Datum: 20.08.2014

Žadatelů o pěstounskou péči bylo loni už dvakrát více než zájemců o adopci Státní program na podporu pěstounství zafungoval. Žadatelů o svěření dítěte do pěstounské péče bylo loni dvakrát víc než žadatelů o adopci. Přitom do roku 2010 jich bylo vždy méně. Poprvé převýšil počet žádostí o pěstounství počet žadatelů o osvojení v roce 2011, kdy se pěstouny chtělo stát 703 lidí oproti 673 žadatelům o adopce. Loni po uvedení zákona o sociálněprávní ochraně dětí v platnost už ministerstvo práce a sociálních věcí evidovalo 1756 žádostí o pěstounství a 626 o adopci.

Šéfka domu pro seniory zpronevěřila důchodcům milióny

Zdroj: Právo, Datum: 20.08.2014

Poslechla si obžalobu, odmítla vypovídat a ze soudní síně ještě v průběhu jednání kvapem odešla. Bývalé šéfce soukromého domu s pečovatelskou službou ve Zbůchu na Plzeňsku Zdeňce Hollé (48) hrozí osm let vězení za zpronevěru, krádež a neoprávněné podnikání. Podle státní zástupkyně Jany Cimické okradla téměř čtyři desítky klientů o více než tři milióny korun a některé z nich tím připravila i o celoživotní úspory. Případ začal v úterý projednávat Okresní soud Plzeň-sever. Seniorský dům a S.

DVĚ PODOBY POULIČNÍ VÁLKY VE FERGUSONU

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 20.08.2014

V noci jsou ulice amerického Fergusonu, předměstí St. Louis, stále plné násilí kvůli tomu, že bělošský policista zastřelil neozbrojeného černošského mladíka. Prezident Barack Obama v pondělí vyzval k uklidnění emocí a zároveň oznámil, že do Fergusonu vysílá ministra spravedlnosti Erika Holdera, aby dohlédl na spravedlivé vyšetření incidentu. A včera přes den nastalo příměří. Místní obyvatelé spolu s policisty uklízeli nepořádek po posledních nočních střetech. Zatím ale není jasné, jak dlouho příměří vydrží.

Švýcaři lustrují Čechům konta

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 20.08.2014

NEJVĚTŠÍ ŠVÝCARSKÁ BANKA UBS OBESLALA ČESKÉ KLIENTY. CHCE VĚDĚT, ŽE NIC NETAJÍ Největší švýcarská banka UBS rozeslala v posledních měsících svým českým klientům nezvyklý dopis. Žádá je, aby vyplnili přiložený formulář a tím potvrdili, že majetek, který pro ně slavná investiční banka spravuje a který je evidovaný v jejích účetních knihách, neskrývají před tuzemskou finanční správou. Podepsaná prohlášení mají na ženevskou adresu UBS přijít do konce srpna. "Počty klientů ani výši spravovaných aktiv podle zemí nezveřejňujeme," řekl Serge Steiner, který má v UBS na starost komunikaci ve středoevropském regionu.

Technické obory jsou hozenou rukavicí

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 20.08.2014

Manažerské vzdělávání Zahraniční zkušenosti: po studiu je ideální příležitost vyrazit do světa na zkušenou Mnoho zahraničních firem, které již mají zkušenosti s vývojovými a technologickými centry v České republice, deklarovalo spokojenost se spoluprací ve zdejších podmínkách. Řada z nich se netají tím, že by ráda takovou spolupráci rozšířila, nicméně naráží na nedostatek lidí z technických oborů. Pakliže nechceme být pouhou montovnou Evropy, je třeba situaci zlepšit a maximálně využít nabízených příležitostí.

Povinné ručení

Zdroj: ČT 1, Datum: 19.08.2014

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka: Ano, přidáváme ještě konkrétnější čísla, kterými kancelář pojistitelů argumentuje. Odhaduje, že se za posledních 5 let snížil počet nepojištěných vozidel o několik tisíc. Zatímco v roce 2008, tedy ještě před změnou nyní platného zákona, jich po silnicích jezdilo přes 240 tisíc, po přijetí novely se číslo snížilo o 45 procent na 131 tisíc. O stovky klesl i počet škod, která nepojištěná auta způsobila, před změnou legislativy jich bylo 4700, loni přes 3100. A Česká kancelář pojistitelů už odhadla, jak by se čísla změnila po přijetí pozměňovacího návrhu, obě by podle ní vzrostla.

Povinné ručení: změny

Zdroj: ČT 1, Datum: 19.08.2014

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka: Úterní Události na samém startu a s nimi Daniela Písařovicová. Dobrý večer. Pokuty za nezaplacené povinné ručení už zřejmě od řidičů nebude moci vymáhat Česká kancelář pojistitelů, počítá s tím pozměňovací poslanecký návrh, který je teď ve sněmovně. U každého auta, které má státní poznávací značku a jehož majitel neuzavřel povinné ručení, kancelář při odhalení účtovala pokutu až 70 korun za den. Peníze požadovala i tehdy, když vozem nikdo nejezdil. Štěpánka MARTANOVÁ, redaktorka: Libor Macíček si koupil auto, ihned ho pojistil, jenže než ho stačil zaregistrovat, měl nehodu.

Zdražující povinné ručení

Zdroj: ČT 1, Datum: 19.08.2014

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka: Cena povinného ručení od začátku letošího roku vzrostla o 10 procent. Můžou za to příspěvky záchranným složkám a Nový občanský zákoník. Kateřina POLÁKOVÁ, redaktorka: Pojišťovny tvrdí, že povinné ručení musely zdražit kvůli vyšším nákladům. Jen letos by měly vyplatit na pojistném o 3 miliardy víc než loni. Tomáš SÍKORA, ředitel České asociace pojišťoven: Pokud historicky existovalo odškodnění smrti v řádu 250 tisíc korun, pokud někdo zemřel při dopravní nehodě, tak jsme zaznamenali jejich doporučení, že to odškodnění může být klidně 10 milionů korun.

Jak moc se bude utrácet za komunální volby?

Zdroj: NOVA, Datum: 19.08.2014

Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka: 76 milionů korun, tolik plánují dát hlavní politické strany a hnutí podle průzkumů televize Nova za předvolební kampaň do podzimních komunálních voleb. O tom, kdo skončí na zastupitelstvu, budeme rozhodovat za necelé dva měsíce. Podívejte se, kdo láká voliče na guláš a kdo třeba na pivo. redaktor: Sociální demokracie. Pavlína KOSOVÁ, redaktorka: 35 milionů korun, tolik chtějí utratit za propagaci svých kandidátů do zastupitelstev měst a obcí sociální demokraté.

Mafiánské praktiky: útok na elitního policistu

Zdroj: NOVA, Datum: 19.08.2014

Petr SUCHOŇ, moderátor: Podílel se na dopadení heparinového vraha Petra Zelenky, vyšetřoval vraždu studentky Dity Jouklové z Náchoda nebo odhalil pachatele krádeže 74 milionů korun z dodávky bezpečnostní agentury. Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka: Teď někdo elitnímu policistovi z Hradce Králové zapálil jeho soukromé auto. Na dopadení žháře pracuje celá tamní kriminální policie a vznikl proto i speciální vyšetřovací tým. Filip PULTAR, redaktor: Je noc na 9. srpna. Pachatel nebo pachatelé polévají auto hořlavinou a pak už stačí jen škrtnout.

Podezření na výskyt smrtící eboly v Německu

Zdroj: NOVA, Datum: 19.08.2014

Petr SUCHOŇ, moderátor: V Evropě přibývá podezření na smrtící virus eboly. Je dokonce pravděpodobné, že je pouze několik desítek kilometrů od českých hranic. Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka: Dva případy možné nákazy totiž hlásí Rakousko a dokonce i v Německu v Berlíně zkolabovala žena, která měla příznaky této nemoci. Petr SUCHOŇ, moderátor: Podle německých médií sama přiznala, že v Africe přišla do kontaktu s lidmi, kteří ebole už podlehli. Martina NÁŠELOVÁ, redaktorka: Je úterý dopoledne a přesně v těchto místech blízko berlínského úřadu práce kolabuje třicetiletá žena.

Češi míří na polské tržnice za levnějším ovocem a zeleninou

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 19.08.2014

Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Češi míří na polské tržnice za levnějším ovocem a zeleninou. Úroda u našich sousedů vypadá slibně, a to se promítá i do cen. Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Navíc Rusko v reakci na sankce Evropské unie zakázalo dovoz některých potravin z Polska. Podrobnosti má reportérka Kateřina Kohoutová. Kateřina KOHOUTOVÁ, redaktorka: Kilo brambor za 5 korun, cibule za 9, okurky od 10 korun, stejně tak i rajčata. Některé ceny jsou až o polovinu nižší než u nás. osoba: No tak rozhodně, rozhodně třeba ta zelenina je výhodná pro nás.

Herec Petr Čtvrtníček dnes opět musel před soud

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 19.08.2014

Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Herec Petr Čtvrtníček dnes opět musel před soud. Spolu se svým kolegou Janem Potměšilem čelí trestnímu stíhání kvůli natáčení charitativního klipu. Oba herci v něm byli převlečeni za policisty, zastavovali řidiče a natáčeli je skrytou kamerou. Jeden z řidičů ale přímo na místě dostal infarkt. Dnešní jednání soudu sledoval Zbyněk Zykmund. Zbyněk ZYKMUND, redaktor: Petr Čtvrtníček je zvyklý bavit publikum. Nezklamal ani dnes, když na něj před soudní síní čekal houf novinářů.

Krejčíř získal zpět zabavený majetek

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 19.08.2014

Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Příjemný a dobrý večer, tady je Prima, Zprávy a Klára a Karel. Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: A spolu s námi spousta zajímavých reportáží. Krásný dobrý večer vám všem. Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Městský soud v Praze vrátil část zablokovaného majetku uprchlému podnikateli Radovanu Krejčířovi. Stát mu ho zabavil krátce po jeho prvním obvinění v roce 2003. Věci za desítky milionů korun, které soud uvolnil, měli získat Krejčířovi věřitelé. Jenže podle serveru Aktuálně.