Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Alta, Hamé, LOM... Kdo nejvíc tratí kvůli sankcím

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 27.08.2014

PRAHA Ruské firmy začaly být liknavé. Alespoň co se týče placení. "Platební morálka ruských firem se výrazně zhoršila," řekl šéf Asociace exportérů Jiří Grund. Jde o nečekaný důsledek sankcí mezi Západem a Putinovou říší. Ekonomické restrikce tak na tuzemské podniky dopadají dvojitě: ztrátou byznysu a problémy s vyrovnáváním účtů. Hospodářská komora v pondělí oznámila, že české firmy utrpí kvůli ukrajinské krizi škody v řádech desítek až stovek milionů korun. To je sice méně, než předvídaly některé krizové scénáře, ale pro některé firmy nejsou tyto statistiky důležité.

Kriegelův i náš problém

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 27.08.2014

SLOUPEK LN V zemi, jež nevykazuje přebytek hrdinů, téma hrdinů táhne. Dokládá to František Kriegel. Jedno rozhodnutí jednoho pražského obvodu neudělit mu 35 let po smrti čestné občanství rozjelo debatu nad očekávání. Její razance se blíží debatě o bratrech Mašínech - a vlastně i její důvod. Když levice před lety hodnotila bratry Mašíny, především jí vadilo, že je nelze "bezproblémově heroizovat". Teď by někdo mohl dodat, že s Kriegelem se jí to vrací. Ani jeho - podle pravicových zástupců Prahy 2 -nelze bezproblémově heroizovat.

Peníze pro vdovy "pétépáků"

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 27.08.2014

Lidé, které komunisté zavřeli do táborů nucených prací, mohou žádat o odškodné PRAHA Komunisté na konci roku 1954 zrušili poslední pomocný technický prapor (PTP). Jenže nedobrovolní obyvatelé lágrů pro "politicky nespolehlivé" vojáky o tom často ani nevěděli. Nadále těžce dřeli v dolech, dostávali málo jídla a přespávali v nevyhovujících ubikacích. Oficiálně nově sloužili v technických praporech. Za dobu, kterou strávili v "pohrobcích" jednotek PTP, dosud nedostali ani korunu. Na poslední chvíli Starou křivdu chce nyní, na poslední chvíli, stát napravit.

Šátky muslimek do škol smí, říká ombudsmanka

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 27.08.2014

PRAHA Odešly jsme ze školy kvůli tomu, že jsme nemohly nosit muslimské šátky. Takto si loni v listopadu stěžovaly dvě dívky muslimského vyznání na Střední zdravotnické škole v Praze 10. Vzdělávací zařízení se odkazovalo na vlastní školní řád. LN získaly materiál, v němž veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová dává muslimkám za pravdu. Škola se konkrétně v případě dívky Nasry, jež je původem ze Somálska, dopustila nepřímé diskriminace, když jí neumožnila absolvovat studium v tradičním muslimském šátku zvaném také hidžáb.

Cena Václava Havla má tři finalisty. Z Izraele, Malty a Ázerbájdžánu

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 27.08.2014

PRAHA Cena Václava Havla za lidská práva má od včerejška tři finalisty. Ocenění a s ním spojená odměna šedesát tisíc eur, v přepočtu zhruba 1,7 milionu korun, tak poputuje buď do Izraele, na Maltu, nebo do Ázerbájdžánu. Tři finalisty oznámila včera v Praze Anne Brasseurová, prezidentka Parlamentního shromáždění Rady Evropy. Vítěz bude vyhlášen na konci září ve Štrasburku. V případě první volby by částka pomohla izraelské organizaci Betselem, která hájí lidská práva na palestinských územích. Její pracovníci se snaží monitorovat bezpráví a apelovat na izraelské úřady, aby násilí prošetřovaly a bránily mu.

Čtyři Emmy stačí? Z ceny se radoval Jim Parsons

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 27.08.2014

Uspěla moderní rodinka a fyzici "Stojím tady dnes díky štěstěně," říkal Jim Parsons, když v Los Angeles přebíral cenu pro nejlepšího komediálního herce amerických obrazovek. Za roli potrhlého fyzika Sheldona Coopera v sitkomu Teorie velkého třesku získal prestižní Emmy už počtvrté. Ceremoniál ovládla Taková moderní rodinka, jež pobrala v komediální sekci ceny pro nejlepší seriál, nejlepšího herce a také za režii. Více na str. A9 Foto: Jim Parsons s cenou, kterou získal za roli geniálního, ale bláznivého fyzika Sheldona Foto: Chris Pizzello, AP

Pohodlnost a malá nadváha. Budete žít déle

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 27.08.2014

Lidský organismus je naprogramován, aby ve zdraví dosáhl padesátky. Lékaři z pražského IKEM na základě studií sestavili návod, jak si zdravý život protáhnout klidně i do osmdesáti. Radí: Nic nepřehánět a netrápit se pěti kily nadváhy. PRAHA Lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny dali dohromady návod, jak se dožít vysokého věku ve zdraví a bez tabletek. Vycházeli přitom z řady vědeckých studií ve světě i svých vlastních. A ukázala se leckdy překvapivá fakta. Třeba že menší nadváha kolem pěti kilogramů je pro tělo nejzdravější a že jsou přirozené váhové výkyvy v průběhu roku o pár kilogramů nahoru či dolů.

Víza pro cizince budou vyřizovat soukromé firmy. Stát už je hledá

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 27.08.2014

PRAHA Ministerstvo zahraničních věcí vymyslelo nový způsob, jak do Česka přilákat více lidí. Přijímat a zpracovávat žádosti o vstupní víza v řadě zemí, například v Číně či Turecku, mají nově soukromé firmy. Na dodavatele vízových služeb už stát vypsal koncesní řízení. Cizincům chce dát především možnost, aby kvůli biometrickým pasům nemuseli cestovat osobně na konzulát vzdálený často tisíce kilometrů od jejich domovů, ale podat žádost přes specializovanou firmu. Státní kasu by takové služby neměly nic stát, poplatek zaplatí žadatel agentuře.

Podnikáním se živí stále víc Češek

Zdroj: Právo, Datum: 27.08.2014

Podnikání bylo v Česku dlouho doménou mužů. V posledních letech však mezi samostatně výdělečnými osobami (OSVČ) přibývají ženy, kterých je podle statistických údajů již 283 tisíc, tedy zhruba třetina ze všech živnostníků. "Z našeho letošního jarního průzkumu mezi podnikatelkami přitom vyplynulo, že šedesát procent z nich nalezlo motivaci k podnikání v době mateřské dovolené," řekl včera Právu Martin Ruman, jednatel společnosti Odyssey Performance Enhancement Network, která se už řadu let věnuje podpoře rozvoje podnikatelského prostředí v ČR.

Putin a Porošenko si podali ruku, ale průlom se nečeká

Zdroj: Právo, Datum: 27.08.2014

Hledání východiska z ukrajinské krize bylo hlavním cílem včerejšího summitu v Minsku, jejž se kromě ukrajinského prezidenta Petra Porošenka a šéfa Kremlu Vladimira Putina zúčastnily hlavy Běloruska a Kazachstánu a zástupci Evropské unie. Přestože si Putin a Porošenko – nejsledovanější protagonisté včerejší schůzky – na úvod stiskli ruce, velký posun se od jednání, jejichž výsledek ještě nebyl v době uzávěrky tohoto vydání znám, nečekal. Připustil to i hostitel, běloruský prezident Alexandr Lukašenko.

Žena se už roky marně snaží zrušit vlastní adopci

Zdroj: Právo, Datum: 27.08.2014

Martina Scharschmiedová (40) má pohnutý život. Jako dítě ji soud adopcí svěřil do rodiny, v níž matka měla kriminální minulost. Poznala prý i domácí násilí. V dospělosti vypátrala biologické rodiče a zjistila, že jim byla odebrána protiprávně. Když žádala nápravu, úřady jí sdělily, že podle českých zákonů není možná. Nyní už dva roky usiluje, aby stejný osud nepotkával další děti. "Zkazili mi život. Mohla jsem vyrůstat se svým tátou, jsem jeho jediná dcera," řekla Právu dnes již matka tří dcer.

Češi začali kvůli ebole rušit cesty do Afriky

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 27.08.2014

UDÁLOSTI České cestovní kanceláře registrují první žádosti na změny rezervací zájezdů do Afriky. Turisté cesty mění kvůli hrozbě rozšíření epidemie eboly. strana 6

Koruna zamíří vzhůru. Za dva roky

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 27.08.2014

ČESKO BY MOHLO DÍKY SÍLÍCÍ KORUNĚ OPĚT ZAČÍT DOHÁNĚT EVROPSKOU UNII Býval obráncem silné koruny, ale po deseti měsících mlčení promluvil a překvapivě loňský zásah České národní banky hájí. Člen bankovní rady ČNB Kamil Janáček to vysvětluje tím, že nyní jsou přínosy slabé koruny pro ekonomiku zřejmé. Po loňské intervenci centrální banky se česká měna pohybuje mezi 27 a 28 korunami za euro. Podle ekonomů by poté, co ČNB přestane kurz držet příliš na uzdě, měla koruna posilovat. Janáček toto tempo odhaduje na dvě až čtyři procenta ročně.

Pravidla pro vracení zboží objednaného v e-shopech budou přísnější

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 27.08.2014

PODNIKY A TRHY strana 13

Školní vizionář s iPadem

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 27.08.2014

UDÁLOSTI Česká Kamenice je nenápadné, chudé městečko v Sudetech. Vyčnívá ale tamní škola. Ředitel Daniel Preisler z ní udělal vzdělávací hi-tech laboratoř. strana 4 Foto:

Na summitu v běloruském Minsku se sešli prezidenti Putin a Porošenko

Zdroj: ČT 1, Datum: 26.08.2014

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka: Prezidenti Ruska a Ukrajiny si podali ruce. Vladimir Putin a Petro Porošenko se na summitu v běloruském Minsku sešli podruhé tváří v tvář. Šance, že by ze schůzky vzešel mírový plán řešení krize na východní Ukrajině, ale příliš velké nejsou. V Minsku je Miroslav Karas. Miroslave, jaké požadavky oba prezidenti přednesli? Miroslav KARAS, redaktor: Dobrý večer. K průlomu zatím nedošlo a nic nenasvědčuje tomu, že by mělo dojít, přestože před námi je pravděpodobně samostatná schůzka, oddělená schůzka obou prezidentů Ruska i Ukrajiny, Putina a Porošenka, přestože Kyjev, ani Moskva nepotvrdily tuto schůzku, současně ji nevyloučily a teď je večeře a lze očekávat, že pravděpodobně po večeři se Putin s Porošenkem opravdu sejdou.

Služební zákon

Zdroj: ČT 1, Datum: 26.08.2014

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka: Ze služebního zákona tedy zmizí původně plánované generální ředitelství, jeho kompetence převezme náměstek pro státní službu na ministerstvu vnitra. Vláda ho zvolí na 6 let. Nová verze zákona počítá kromě náměstků odborníků i s funkcí politických náměstků, tento záměr ale vadí právě prezidentovi Miloši Zemanovi. Norma taky určí maximální výši odměn státních úředníků. Nepřesáhnou 25 procent ročního platu. Noví státní úředníci budou muset skládat zkoušky jen pokud mají kratší než čtyřletou praxi, prokázat musí znalosti z činnosti veřejné správy, právních předpisů, a taky legislativy Evropské unie.

Služební zákon nově

Zdroj: ČT 1, Datum: 26.08.2014

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka: 26. srpen tak, jak ho zachytily kamery České televize, dobrý večer přeje Daniela Písařovicová. Politici finišují s hlavní agendou letošního léta, mimořádná schůze sněmovny kvůli služebnímu zákonu končí. Poslanci normu zítra vrátí do druhého čtení a umožní tak přijetí přepracované verze. Podporuje ji jak koalice, tak pravicová opozice, tu uspokojilo zrušení takzvaného superúředníka, který měl stanout v čele státní správy. Pro zákon ale zřejmě nezvednou ruku komunisti ani hnutí Úsvit.

Další zákeřný útok kyselinou

Zdroj: NOVA, Datum: 26.08.2014

Reynolds KORANTENG, moderátor: Další zákeřný útok kyselinou vyšetřují policisté. Tentokrát hledají muže, který ráno v Praze-Michli napadl padesátiletou ženu. Podle všeho svou bývalou přítelkyni. Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Polil ji kyselinou a útočil přímo na obličej. Žena je těžce zraněná a skončila v nemocnici. Reynolds KORANTENG, moderátor: Přitom před 9 měsíci se něco podobného stalo v Plzni. Napadená má dodnes velmi vážné následky a útočníka policie dopadla teprve před několika dny.

Mírová jednání na summitu v Bělorusku

Zdroj: NOVA, Datum: 26.08.2014

Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Ukrajina dnes byla ale ústředním tématem také na summitu v Bělorusku. Tamní prezident Lukašenko pozval prezidenty Ruska, Ukrajiny a také diplomaty z Evropské unie a Spojených států na mírová jednání. Summit sleduje celý den kolegyně ze zahraniční redakce Martina Nášelová. Martino, jak ta jednání dopadla a všimla sis nějakého zajímavého momentu? Martina NÁŠELOVÁ, reportérka TV Nova: Dobrý večer. Tak já bych upozornila na jeden velmi zajímavý moment, a to na podání ruky mezi ruským prezidentem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Petrem Porošenkem.

Výsadkáři se hájí, že se na Ukrajině ocitli omylem

Zdroj: NOVA, Datum: 26.08.2014

Reynolds KORANTENG, moderátor: Ukrajinci oznámili, že dnes ráno zajali na území východní Ukrajiny 10 ruských výsadkářů. Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Moskva tvrdí, že na Ukrajinu v podstatě zabloudili a hranice překročili omylem. Zadržení výsadkáři přitom vypověděli, že nevěděli, kam jedou a dokonce prý dostali strach, když zjistili, že jsou na Ukrajině. Reynolds KORANTENG, moderátor: Rusko dál trvá na tom, že žádné své vojáky na pomoc separatistům neposílá. Martina NÁŠELOVÁ, redaktorka: Tito muži jsou 2 z 10, které ukrajinští vojáci zajali a ve stanech začali vyslýchat.

Ministerstvo zdravotnictví chce kvůli ebole vytvořit speciální seznamy

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 26.08.2014

Gabriela KRATOCHVÍLOVÁ, moderátorka: Ministerstvo zdravotnictví chce kvůli ebole vytvořit speciální seznamy. Figurovat v nich mají jména všech Čechů, kteří by mohli být touto nemocí nakaženi. Roman ŠEBRLE, moderátor: Situaci sleduje reportérka Marcela Svobodová a otázka je jasná - kdo všechno by měl být na seznam zařazen? Marcela SVOBODOVÁ, redaktorka: Dobrý večer. Ministerstvo zdravotnictví bude od příslušných resortů požadovat údaje o Češích, kteří pracují v afrických zemích zasažených ebolou a plánují cestu zpátky do vlasti.

Smír mezi prezidentskou kanceláří a Pavlem Hasenkopfem netrval dlouho

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 26.08.2014

Gabriela KRATOCHVÍLOVÁ, moderátorka: Pěkný večer. Nevím, jak u vás, ale u nás celý den pršelo. Roman ŠEBRLE, moderátor: I tak se toho událo dost a my vám přejeme hezký večer. Ani den nevydržel smír o autorství kontroverzní amnestie mezi prezidentskou kanceláří a jejím bývalým právníkem. Hradní kancléř Vratislav Mynář totiž znovu zopakoval, že se Pavel Hasenkopf na jejím textu podílel. Ten reagoval téměř okamžitě. Prohlásil, že podá trestní oznámení. Víc v reportáži Pavla Štrunce. Pavel ŠTRUNC, redaktor: Tuto jednací síň pražského městského soudu opustily včera obě dvě strany ve smíru.

Soutěž o nejlepší školní jídelnu zná vítěze

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 26.08.2014

Roman ŠEBRLE, moderátor: Soutěž o nejlepší školní jídelnu u nás zná vítěze. Gabriela KRATOCHVÍLOVÁ, moderátorka: Podle poroty se děti nejlépe najedí ve Zlíně na Gymnáziu v Lesní čtvrti. Roman ŠEBRLE, moderátor: Do soutěže se každoročně přihlašuje na 80 kuchařských týmů ze škol po celé republice. 10 z nich se dostane do nejužšího finále. Gabriela KRATOCHVÍLOVÁ, moderátorka: A jak vám teď ukáže kolega Michal Janotka, za některé připravené školní obědy by se nemuseli stydět ani v restauracích.