Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Boj o moc v ČSSD: ovládne Tejc okresy?

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 06.12.2016

PRAHA Historie se opakuje. Nejzajímavějším soubojem volebního sjezdu ČSSD příští rok v březnu bude opět klání o druhý nejvyšší stranický post – takzvaného statutárního místopředsedu. Podobně jako na jaře 2015 vyzve ministra vnitra Milana Chovance Jeroným Tejc. Sociální demokracie se za poslední dva roky v kontextu podzimních volebních proher a nižších předvolebních preferencí vnitrostranicky proměnila. Díky tomu má Tejc větší šanci na úspěch než před dvěma lety. Rozkmotřené kraje Aby Tejc uspěl, potřebuje získat co nejvíce okresních delegátů.

Čísla a otázky

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 06.12.2016

SLOUPEK LN Statistická ročenka vychází pravidelně, ale běžné občany neuchvacuje. Chápe většina vůbec, oč ve statistice jde? Chápe, že jejím cílem není shromažďovat čísla, ale poznávat trendy, rozlišovat podstatné od nahodilého? Jsou to zajímavé otázky v době, kdy se vedou spory o povinnou matematiku u maturit. Ale přesné odpovědi neznáme. Je to škoda. Pravidelně se teď straší populismem a právě statistika by proti němu měla být účinnou zbraní. Ale někdy naopak slouží populistům, jimž skýtá zdánlivě podložené a neprůstřelné teze.

FOTO

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 06.12.2016

Foto: Mikulášská nadílka. Mikuláši, čerti a andělé se včera s nadílkou vydali především za těmi nejmenšími. Snímek je ze Staroměstského náměstí v Praze. Mikuláš byl biskup v Myře v Lykii. Už za života byl velmi oblíbený, proslul štědrostí, jako obránce víry a zachránce nespravedlivě obviněných. Jde o jednoho z nejuctívanějších svatých v celém křesťanství. FOTO MAFRA – FRANTIŠEK VLČEK

Nenávist vůči Romům se na internetu přiostřila

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 06.12.2016

PRAHA Osmdesát procent všech diskusních příspěvků, které se na internetu v posledním roce v souvislosti s Romy objevily, je negativních. V roce 2014 bylo takových přitom "jen" 65 procent. Vyplývá to z aktuálních dat společnosti Yeseter pro iniciativu Hate Free Culture. "Mediální pozornost vůči Romům byla sice v letech 2015 a 2016 zastíněna zaměřením na muslimy a uprchlíky, ale emoce jsou zároveň negativnější než dříve," upozornil pro server Lidovky. cz analytik Petr Kučera. Ukázalo se to i v souvislosti s nedávnou kauzou při ocenění kapely Ortel v anketě Český slavík Mattoni.

Platy rostou, ale chudých neubývá

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 06.12.2016

PRAHA Platy v Česku rostou způsobem, který dává vzpomenout předkrizová léta. Navíc, vzhledem k nedostatku zaměstnanců, který firmy pociťují stále bolestivěji, lze dle ekonomů očekávat, že porostou i příští rok. Přesto je ale v Česku chudobou ohroženo více lidí, než je na první pohled patrné. Do skupiny příjmově chudých spadá plných 30 procent obyvatel. Jak včera uvedl Český statistický úřad, průměrná mzda vzrostla ve třetím čtvrtletí letošního roku o 4,5 procenta. Jenže průměrných 27 220 korun měsíčně dvě třetiny lidí vůbec nedosáhnou.

Konec noclehů na letišti. Turisté budou pod ochranou

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 06.12.2016

PRAHA Stává se to skoro každou sezonu. Kvůli přírodním živlům nebo teroristickému útoku se turisté zoufale snaží dostat domů, ale nevědí si rady. V budoucnu už bude jasné, jak postupovat. Ministerstvo pro místní rozvoj připravuje plán, který má turisty ochránit a cestovkám ukládá nové povinnosti. "O klienty v nouzi se cestovky budou muset postarat tři noci," přibližuje svůj návrh náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Většina velkých cestovek tvrdí, že s tím nemá problém. "Vždy jsme se takto chovali, i bez zákona," řekl marketingový ředitel Exim tours Stanislav Zíma.

Rekord: mzdy rostly nejvíce od krize

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 06.12.2016

Kuchařům a číšníkům stouply mzdy o sedm procent, naopak horníkům klesly PRAHA Čeští zaměstnanci si mohou letos dovolit vyšší útratu za vánoční dárky. Jejich mzdy totiž ve třetím čtvrtletí stouply meziročně o 4,5 procenta. I po odečtení nárůstu cen jim zůstalo v peněženkách o čtyři procenta více než loni. V průměru 27 220 korun. Jde o nejlepší čísla od konce roku 2009, kdy začala do tuzemských platů postupně prosakovat nastupující krize. A dobrou zprávou je, že mzdy by se měly zvedat i napřesrok.

Tlak na Forejta. Nesmí do kanceláře

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 06.12.2016

PRAHA Blízký spolupracovník prezidenta Miloše Zemana, šéf hradního protokolu Jindřich Forejt, patrně skončí po dvanácti letech ve funkci. V pátek mu zapečetili kancelář a zakázali vstup na Hrad. Hrad oficiálně jednání o Forejtově odchodu nekomentuje. Podle informací MF DNES však včera přišel svou situaci řešit s prezidentem Milošem Zemanem, jehož přízni se dlouhodobě těší. Jenže tentokrát to vypadá, že ani Zemanova přímluva nebude stačit. Na Hradě totiž vyvrcholil boj o vliv. O odchod snaživého protokolisty usilovali kancléř Vratislav Mynář a prezidentův rádce Martin Nejedlý už delší čas.

Děti odmítají kontakty s matkou Číňankou. Soud hrozí ústavem

Zdroj: Právo, Datum: 06.12.2016

Český otec a čínská matka mají spolu dvě děti – chlapci je devět, holčičce sedm let. Poté, co se vzali, žili spolu šest let v Číně, domovině matky dětí. Když už výchovu plnou fyzických trestů nešlo vydržet, vrátil se otec s dětmi zpět do ČR. Děti se matky děsí. Přesto má pro ně náš soud přichystanou střídavou péči. A když se nebudou chovat rozumně, půjdou do ústavu. Kulturní propast "Po přestěhování do Číny jsme narazili na obrovskou kulturní propast. Rodiče se k dětem v Číně chovají úplně jinak.

Italové pohřbili Renziho reformy. Premiér odstoupil

Zdroj: Právo, Datum: 06.12.2016

Drtivou porážku si vykoledoval italský premiér Mateo Renzi (41) referendem o vládním návrhu ústavní reformy, s jehož úspěchem spojil své setrvání v úřadu. Italové totiž v nedělním plebiscitu vládní návrh důrazně odmítli. Renzi poté oznámil, že skládá úřad. "Netušil jsem, že mě tak nenávidí," uklouzlo zklamanému premiérovi ještě v neděli pozdě večer po zveřejnění prvních výsledků. Nemeškal a už krátce po půlnoci na pondělí prohlásil: "Je zbytečné zastírat smysl hlasování. Jde o jasnou porážku, beru na sebe veškerou zodpovědnost za neúspěch.

RENZI OHLÁSIL REZIGNACI.

Zdroj: Právo, Datum: 06.12.2016

Italský premiér Matteo Renzi uznal při včerejším vystoupení ve svém úředním sídle Palazzo Chigi porážku v ústavním referendu a ohlásil svou rezignaci. Foto ČTK/AP

V "protekčních" lékárnách se nemusí za mnohé léky doplácet

Zdroj: Právo, Datum: 06.12.2016

Farmaceutické firmy a jejich distributoři si v Česku vytvořili skupinu v podstatě protekčních lékáren, hlavně těch velkých nemocničních a síťových, kde pacienti nemusejí za důležité léky nic doplácet. Jenže jakmile lidé přijdou s receptem, často i po vážných operacích, do lékárny třeba v místě bydliště, požadují po nich lékárníci za ten samý lék doplatek. U dlouhodobě nemocných jde často celkově i o tisíce korun. Právu to potvrdil prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. "V systému solidárního pojištění by přitom mělo být nepřípustné, že firmy preferují jen některé lékárny, a ten samý lék je někde s doplatkem a někde nikoliv.

Žalobci rozšířili obvinění Grygárka o další případ zneužití pravomoci

Zdroj: Právo, Datum: 06.12.2016

Dalším obviněním pokračuje případ někdejšího náměstka pražského vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka. Ten je od roku 2013 stíhán za údajné zneužití pravomoci úřední osoby v souvislosti s lobbistou Romanem Janouškem a s údajným praním špinavých peněz v cizině. Žalobci z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci (VSZ) rozšířili Grygárkovo trestní stíhání koncem října. "Jde o další skutek zneužití pravomoci," řekl včera Právu bez dalších podrobností náměstek olomouckého úřadu Pavel Komár.

ITALOVÉ V REFERENDU SMETLI PREMIÉRA. EUROZÓNU SEVŘELA NEJISTOTA

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 06.12.2016

Italský premiér Matteo Renzi ohlásil demisi poté, co Italové v referendu odmítli jeho návrh ústavních změn. Renziho krach vyvolal poplach v eurozóně. Navrhované změny měly posílit pravomoc sněmovny a omezit vliv dosud rovnocenného Senátu. Analytici už před referendem upozorňovali, že politická nejistota po Renziho rezignaci může zadluženým bankám zkomplikovat snahy o získání potřebného kapitálu. "Politická nestabilita v Itálii zkomplikuje situaci země i eurozóny, není ale důvod, aby byla začátkem celoevropské krize," uklidňoval šéf skupiny ministrů financí eurozóny Jeroen Dijsselbloem.

Na energie, vodu či telekomunikace má dohlížet superúřad

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 06.12.2016

MÁ VZNIKNOUT NOVÝ REGULAČNÍ ÚŘAD VČesku se rodí plán na vznik velmi mocného úřadu, který má dohlížet na veškerý byznys v energetice, telekomunikacích, ale i v dopravě nebo vodárenství. Tento superúřad by nahradil jednotlivé nezávislé instituce, které dnes tato odvětví s miliardovými obraty kontrolují. V Evropské unii jde přitom o unikát: žádná jiná země takový centralizovaný regulační úřad nemá. První krok k jeho vytvoření už vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) udělala. U poradenských společností KPMG a Grant Thornton si nechala vypracovat analýzu, zda se zrušení jednotlivých regulačních úřadů a jejich nahrazení zmíněným superúřadem vyplatí.

TABLETY V LAVICÍCH, UČITELÉ SE CHYSTAJÍ NA DIGITÁLNÍ VĚK.

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 06.12.2016

Od letošního září se studenti pedagogiky v Hradci Králové a na dalších třech pedagogických fakultách v republice začali učit vést hodiny i na tabletech. V Hradci Králové už začala školení, kde se učí základy práce s tablety a jednotlivými aplikacemi. O školení je velký zájem, naprostá většina budoucích učitelů nikdy předtím neměla příležitost si výuku s tablety vyzkoušet. Pedagogická fakulta Univerzity Hradec Králové ve spolupráci s centrem moderní výuky Edulab otevřela v září kompletně vybavenou tabletovou třídu, kde se studenti pedagogiky seznamují s tím, jak v hodinách používat tablety a interaktivní tabule.

Spor o náměstky

Zdroj: ČT 1, Datum: 05.12.2016

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka: Je sedm večer, čas Událostí, vítejte u nich. Nový ministr zdravotnictví zatím neobhájil svůj záměr zrušit posty dvou náměstků. Kolegům z kabinetu ho musí předložit znovu a se silnějšími argumenty. Pokud je nepřesvědčí do konce prosince zůstanou místa zachovaná i v roce 2017. Miloslav Ludvík je ve funkci od čtvrtka. Na obě náměstkyně, kterých se změna týká se vztahuje služební zákon, tedy norma, která má úředníky chránit před tlakem politiků a bránit účelovým personálním výměnám.

Spor o náměstky ministra Ludvíka

Zdroj: ČT 1, Datum: 05.12.2016

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka: V Událostech teď vítám Jeronýma Tejce, předsedu ústavně-právního výboru sněmovny. Při zavedení služebního zákona jste vy politici tedy slibovali stabilizaci a to, že se úředníci a personál nebude měnit s každým ministrem. Teď tady máme první problematickou situaci a vypadá to, že obě náměstkyně skončí. Funguje tedy ten zákon? Jeroným TEJC, předseda ústavně-právního výboru PS /ČSSD/: Dobrý večer. Tak já bych řekl, že funguje. My jsme slibovali to, že bude větší stabilita, že s každým ministrem nedojde ke změně na 20 nebo 50 místech, ale neslibovali jsme to, že se úředníci zabetonují bez ohledu na to, jaké jsou potřeby státu.

Systematizace ministerstev

Zdroj: ČT 1, Datum: 05.12.2016

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka: Podle služebního zákona nemůže ministr bez vážného důvodu odvolat úředníka, kterého takto zmíněná norma chrání. Jednou za rok ale může navrhnout takzvanou systematizaci svého úřadu. A s ní musí souhlasit celý kabinet. Letos například schválil změny v resortu zahraničí, tam zanikla pozice generálního sekretáře a naopak přibyl jeden politický náměstek. Příští rok ubude náměstek na ministerstvu zemědělství. Místo bylo zrušeno po sloučení dvou do té doby samostatných sekcí.

Na Česko útočí arktické mrazy, -23 °C na Šumavě!

Zdroj: NOVA, Datum: 05.12.2016

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: Česko má za sebou arktickou noc. V nejstudenější obci v zemi, osadě Jizerka, meteorologové naměřili 20 stupňů pod nulou. Reynolds KORANTENG, moderátor: A na Rokytské slati dokonce téměř mínus 23 stupňů a mrznout má podle meteorologů minimálně další 3 dny. Ivan BERKA, redaktor: Arktickou noc mají za sebou obyvatelé osady Jizerka. Ještě v 8 hodin ráno tady teploměry ukazovaly mínus 20 stupňů Celsia. obyvatel Jizerky: 20 mínus není žádná teplota, tady ne.

Namrzlé silnice způsobily řadu dopravních nehod

Zdroj: NOVA, Datum: 05.12.2016

Reynolds KORANTENG, moderátor: A mráz působil problémy i na silnicích. V noci a ráno se tvořily ledovka a náledí. Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: Na zledovatělých silnicích se po celé republice staly desítky nehod. Nejméně jeden člověk při nich přišel o život. David PIK, redaktor: Začalo to už v noci. Dálnice D7 za Prahou se změnila ve vrakoviště. Postupně tu v obou směrech na ledovce bourala desítka aut. Při nehodě se zranilo pět lidí. Doprava na dálnici se zastavila v obou směrech na tři hodiny.

Šéf protokolu Jindřich Forejt na Hradě končí

Zdroj: NOVA, Datum: 05.12.2016

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: Šéf hradního protokolu a dlouholetý spolupracovník prezidenta Miloše Zemana Jindřich Forejt na Hradě končí. Jeho kancelář je už prý od pátku zapečetěna. Reynolds KORANTENG, moderátor: S informací přišel web Neovlivní.cz. Odchod Forejta z funkce doprovází řada spekulací a nejasností. Oficiálně má jeho odchod oznámil Hrad tento týden. Jindřich FOREJT, ředitel odboru protokolu Kanceláře prezidenta /26. 12. 2013/: To sako trošku k sobě. Miloš ZEMAN, prezident /26.

Cenný obraz zatím zůstává v Brně

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 05.12.2016

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka: Nejvyšší soud údajně zrušil rozsudek, díky kterému Národní galerie v Praze vrátila církvi gotický obraz Madona z Veveří. Celý případ se má tak znovu vrátit k projednání k pražskému městskému soudu. Případ od začátku sleduje kolega reportér Michal Janotka. Michale, dobrý večer. Co teď z historicky velice cenným obrazem vlastně bude? Michal JANOTKA, redaktor: Dobrý večer. No tak důležité je říci, že s touto informací přišla mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Alena Novotná.

Čeští zaměstnanci jsou jedni z nejspokojenějších na světě

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 05.12.2016

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor: Čeští zaměstnanci jsou jedni z nejspokojenějších na světě. Nevěříte? Je to pravda. V porovnání zhruba 60 zemí ze všech koutů světa jsme na 10. příčce. Podle průzkumu vede ke spokojenosti zaměstnanců hlavně rovnováha mezi prací a soukromým životem. Úplně nejspokojenější jsou zaměstnanci v Dánsku, Norsku nebo Kostarice. Filipa ŠEBOVÁ, redaktorka: Možná se vám to ani nechce věřit, ale Česko patří k zemím se šťastnými zaměstnanci. Výzkumníci oslovili lidi z celkem 57 zemí světa.

Jindřich Forejt nejspíš skončil - prezidentům sloužil 14 let

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 05.12.2016

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor: Dobrý pondělní večer. S Terezií vás vítáme u zpráv, které právě teď na Primě začínají. Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka: Rádi vás vítáme. Dobrý večer. Šéf hradního protokolu Jindřich Forejt nejspíš skončil. Podle našich informací se ho prezident Miloš Zeman zbavil o víkendu. Jeho kancelář na Hradě je zapečetěná. Lidé z blízkého okolí hlavy státu zatím mlčí. Informace zjišťoval kolega reportér Jakub Veinlich. Jakub VEINLICH, redaktor: Žádná větší akce se neobešla bez něj.