Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Daňová mafie si na zlatu nakradla víc než na naftě

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 03.09.2015

PRAHA Česko má nový, i když nepříliš lichotivý rekord. Finanční správa včera potvrdila, že při odhaleném podvodu v rámci obchodů se zlatem a dalšími drahými kovy přišel stát na DPH o 4,5 miliardy korun. Berní úřad uvedl, že se jedná o dosud největší rozkrytý a došetřený případ. Takzvaným karuselovým podvodům s DPH donedávna kralovali překupníci nafty. Odhaduje se, že ti stát ročně okrádali zhruba o pět miliard. Jenže po zavedení vysokých kaucí pro distributory klesly tyto daňové úniky na minimum.

Na běžencích vydělávají banky i operátoři

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 03.09.2015

Zisky firem prudce rostou, utečenci se bez mobilu neobejdou * Velký zájem je i o rychlé posílání peněz MILÁN/PRAHA Na hlavní nádraží v italském Miláně přijíždějí denně stovky uprchlíků. Ještě než se dostanou k pracovníkům místní charity, policistům či úředníkům, obvykle hned po výstupu z vlaku zamíří k zaměstnancům telekomunikační firmy Lycamobile. Ti se, označeni logem firmy, pohybují v davu a nabízejí běžencům telefonní karty. Zdarma. Po nabití karty ale mohou uprchlíci se zvýhodněným tarifem volat prakticky z celé Evropy, včetně zemí, kam většina z nich směřuje.

Nápor na hranici.

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 03.09.2015

Tisíce migrantů prchajících před válkami a bídou převážně z Blízkého východu se na řecko-makedonské hranici zoufale snaží dostat se do Makedonie. Podle odhadů jich tuto hranici směrem dál do Evropy překoná každodenně kolem 3000. Více na straně 6 FOTO REUTERS

Peking slaví konec války. Se Zemanem

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 03.09.2015

PEKING/PRAHA Jedna věc je jasná: v Pekingu dnes nebude pršet a modrou oblohu bez mráčku nad čínskou metropolí pár hodin neprotnou jiná než armádní letadla. Komunistická země oslaví 70. výročí ukončení druhé světové války. A vláda prezidenta Si Ťin-pchinga na dnešek plánuje obří vojenskou přehlídku, na niž dorazilo na 30 delegací. Včera do Číny přicestoval i český prezident Miloš Zeman, jediná hlava státu z Evropské unie. Ostatní se omluvily. Na oslavách světového vítězství nad fašismem tak budou chybět nejvyšší představitelé ze zemí tehdejších Spojenců vyjma ruského prezidenta Vladimira Putina.

Vějička Pekingu

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 03.09.2015

SLOUPEK LN Celý svět se uchází o přízeň Číny. Míří-li tam lídr Německa, v dalším letadle si veze delegaci německých byznysmenů. Už proto lze proti kontaktům s Čínou těžko něco namítat. Jiná věc je jejich rituální charakter – a to jsme u návštěvy prezidenta Zemana. Přijel do Pekingu jako západní lídr, ale uchází se o zemi, která je největší protiváhou Západu. Tou už není Rusko, zajímající se o vlastní impérium. Nikdy nevyrukovalo s univerzalistickou ideou. I proletářský internacionalismus jen zastíral mocenský zájem, jak ukázal rok 1968.

Vězeňská služba si žije nad poměry, zjistila kontrola

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 03.09.2015

PRAHA Když přišli kontroloři ministerstva spravedlnosti v březnu na Generální ředitelství vězeňské služby (VS), nestačili se divit. V úřadu podle nich pracuje nezvykle mnoho lidí s osobním příplatkem za vedení. V jednom případě si úředník třiměsíce po nástupu přišel na nestandardních odměnách na více než 70 tisíc korun. Kontrola zjistila "významné přebujení řídicích funkcí na Generálním ředitelství VS, kdy jeden řídící pracovník v průměru řídil 2,5 člověka. Pro srovnání, v jiných bezpečnostních sborech je to jedna ku deseti až dvanácti.

Česko pátrá po vodě. Očekává roky sucha

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 03.09.2015

PRAHA Letošní nebývalá sucha a stále teplejší planeta vyvolávají intenzivní obavy, zda bude mít Česko v budoucnu dostatek vody. Stát přitom nyní přesně neví, kolik jí má v podzemí k dispozici. Vychází ze zastaralých průzkumů z poloviny 80. let. Proto Česká geologická služba již pět let vrtá do země, aby zdroje pitné vody zmapovala. Konečné resumé padne za několik měsíců. Již dnes se však ukazuje, že je na tom Česko poměrně dobře, nicméně na mrhání vodou to není. V relativním klidu mohou být v severní části Čech, kde se čerpá voda z hloubky až několika stovek metrů.

Gigantická přehlídka Čína si připomíná vítězství nad Japonskem

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 03.09.2015

Foto: Nejdřív děti, potom zbraně Čínské pionýrky nacvičují na průvod Pekingem na oslavu konce 2. světové války. Přípravy na obrovskou akci vrcholí, konat se bude dnes. Čínské hlavní město je plné květinové výzdoby, přes mimořádně přísné bezpečnostní kontroly by nepozorovaně neprošla ani myš. Vojenská přehlídka, vrchol oslav, bude největším pochodem ozbrojených sil posledních let. Čína tím demonstruje svoji rostoucí moc. Strana 6 Foto: Reuters

Hledá se 15 000 cizinců. Firmy nemají dost lidí

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 03.09.2015

Slováky nahrazují Rumuni a Bulhaři. Ale nestačí to. Mohou pracovní místa naplnit uprchlíci? PRAHA U příjezdu do Liberce visí nezvyklý billboard. Polovina textu je v rumunštině a láká na možnost až třicetitisícových výdělků v českých továrnách. Reklamní plochu obsadila personální agentura CNL & Presente. "Nabídka pracovních míst v Česku výrazně převyšuje demografické možnosti země, proto nezbývá nic jiného než je vozit ze zahraničí," říká jednatel firmy Roman Moulis. Dokreslují to i oficiální data.

Jiří Louda V Olomouci zemřel autor státního znaku České republiky

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 03.09.2015

Foto: Velký heraldik Významný Olomoučan, heraldik Jiří Louda, v úterý zemřel. Je autorem českého státního znaku, prezidentské vlajky či znaku Olomouckého kraje. Jiří Louda byl válečný veterán, za druhé světové války sloužil u československého vojska ve Velké Británii. Po komunistickém převratu byl dva roky vězněn na Mírově. Za měsíc by mu bylo 95 let. Strana 15 Foto: Vladislav Galgonek, ČTK Vydání- Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Policie "otevře" tábory. Syřané už nemusí čekat

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 03.09.2015

PRAHA Kolem uprchlických táborů v Bělé-Jezové a dalších dnes bude zřejmě ještě víc živo než v předchozích dnech. Cizinecká policie totiž včera oznámila, že zde počínaje dneškem přestane zadržovat Syřany, kteří se při příchodu na území Evropské unie přihlásili o azyl v Maďarsku. Dosavadní praxí bylo, že policie zadržené Syřany posílala do detenčních táborů a pak zpět do Maďarska. To však avizovalo, že nápor cizinců nezvládá, a nebylo schopno dodržet lhůtu 42 dnů pro jejich převzetí. Lidé tak v táborech museli týdny čekat, přestože věděli, že je policie po uplynutí lhůty nechá jít.

Budapešťské nádraží v obležení tisíců běženců

Zdroj: Právo, Datum: 03.09.2015

Na 3000 uprchlíků především ze Sýrie včera stále čekalo kolem budapešťského Východního nádraží na šanci nastoupit do vlaků na západ. Maďarská policie je ale ani včera ke spojům směřujícím do Rakouska a Německa nepouštěla. Včera večer se situace vyhrotila. Skupina migrantů přerušila dopravu na přilehlé Thökölyho třídě a k obnovení provozu nasadila maďarská policie těžkooděnce. Několik nejagresivnějších migrantů odvezli policejními vozy. Server nol.hu uvedl, že na nádraží byla večer přistavena vlaková souprava, která měla uprchlíky odvést do azylového tábora ve městě Debrecín.

FOTO

Zdroj: Právo, Datum: 03.09.2015

Foto: MALÁ SKUPINA UPRCHLÍKŮ se zoufale prodírá přes včera krátce otevřený malý průchod v řecko-makedonské hranici. Migranti se pak snaží přes Makedonii dostat do Srbska a odtud do Maďarska. Foto Reuters – Ognen Teofilovski

Motoristy trápí plíživé destrukce motorů. Může za to palivo?

Zdroj: Právo, Datum: 03.09.2015

Mnozí čeští motoristé už museli čelit následkům fatální destrukce motorů zaviněné zřejmě nekvalitním palivem. Auto je přitom řádně servisované a vše se jeví v pořádku. Najednou se ale ozve rána nebo auto začne při jízdě škubat, až se zastaví a motor je na odpis. Postižených řidičů mohou být ročně desítky. Opravy jdou u každého na desítky tisíc, většinou z vlastní kapsy, není-li vůz v záruce. Biosložka prý neškodí Jak Právo zjistilo, automechanici postiženým řidičům tvrdí, že za to může nekvalitní palivo, které si někde natankovali, či údajně příliš velké množství biosložky, která se do benzínu i nafty přidává.

Obrat: Syřany pustíme do Německa

Zdroj: Právo, Datum: 03.09.2015

Česká republika radikálně změnila postoj a přestala od včerejška zadržovat syrské běžence, kteří se přes Česko chtějí dostat do Německa. Podmínkou je, aby o azyl zažádali v Maďarsku. Policie jim tak cestu na západ uvolní jen s krátkým zdržením bez toho, že by je předtím držela předepsanou 42denní lhůtu v tuzemských záchytných zařízeních. Právu to potvrdila mluvčí Cizinecké policie Kateřina Rendlová s tím, že Maďarsko již delší dobu uprchlíky z našeho území stejně nepřijímá zpět, i když ho tomu unijní dohody zavazují.

Schyluje se k bitvě o kouření na festivalech a zahrádkách

Zdroj: Právo, Datum: 03.09.2015

V Poslanecké sněmovně se schyluje k bitvě o kouření. Pro vládní návrh zakazující kouření v restauracích hodlá zvednout ruku i část opozice, takže zákon podle všeho projde. Nyní se však hraje o to, zda kuřákům poslanci umožní věnovat se své vášni alespoň v restauračních předzahrádkách nebo třeba na venkovních veřejných akcích. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) chce kouření na otevřených zahrádkách umožnit, rozhodnutí o kouření na festivalech by nechal na rozhodnutí obce, na jejímž území se akce koná.

Češi nalézají chuť pomáhat

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 03.09.2015

PŘIBÝVÁ LIDÍ, KTEŘÍ NABÍZÍ UPRCHLÍKŮM POMOC, VČETNĚ UBYTOVÁNÍ Tak si každý vezměte jednoho uprchlíka k sobě domů, vzkázal prezident Miloš Zeman vědcům, kteří v reakci na evropskou uprchlickou krizi sepsali a podepsali výzvu proti xenofobii. S podobnými výzvami se setkávala i Anna, státní úřednice z Mníšku pod Brdy. Rozčilovaly ji natolik, že se nakonec s manželem rozhodli se jimi řídit a nabídnout volné pokoje ve svém domě uprchlíkům. "Jsme ochotní přijmout tři až čtyři lidi. Rodinu jako jsme my.

ČEZ řeší, co dál se starostkou Kleslovou

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 03.09.2015

UDÁLOSTI ČEZ začal jednat se starostkou Prahy 10 a místopředsedkyní ANO Radmilou Kleslovou o změnách spolupráce. Vyšlo najevo, že jí platí 100 tisíc korun měsíčně. strana 4

Dům po Živnobance kupují Číňané

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 03.09.2015

PODNIKY A TRHY Historická budova v centru Prahy, na jejíž výzdobě se podíleli přední čeští umělci jako Mikoláš Aleš či Max Švabinský, mění vlastníka. strana 12

PROGRAMY PRO DĚTI SE STALY SOUČÁSTÍ FIREMNÍCH STRATEGIÍ

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 03.09.2015

V dnešním moderním světě zdaleka nestačí dost vydělávat, aby se firmy prosadily a získaly dobrý kredit. A dokonce už nestačí ani rozdělovat peníze na záslužné věci, vnímá mnoho firem v Česku. "Zejména u velkých firem už není dostatečným projevem společenské odpovědnosti jednorázové poskytnutí finančního daru. Záměrem je pomáhat dlouhodobě, s jasným dopadem a promyšlenou strategií," říká Ivana Šatrová, ředitelka Sdružení Linka bezpečí. Zaměření na mladou generaci Děti a mládež bývají zcela pochopitelně nejčastějšími adresáty cílené pomoci, protože právě ony jsou budoucími tvůrci společenského vnímání té které firmy.

ZNÁMKA JAKO POCTA NICHOLASI WINTONOVI

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 03.09.2015

Česká pošta vydala příležitostnou známku s názvem Pocta siru Nicholasovi. Navrhl ji malíř a grafik Zdeněk Netopil a vyšla v počtu 750 tisíc kusů. Nicholas Winton jako mladý bankéř organizoval v počátcích druhé světové války v Československu odjezdy židovských dětí do Británie. Obstarával veškeré formality potřebné k jejich přepravě po železnici, zařizoval dětem doklady a přijetí v britských rodinách. Skoro sedm stovek dětí tak zachránil před jistou smrtí v nacistických koncentračních táborech. Winton byl za své činy několikrát vyznamenán a povýšen do rytířského stavu.

Česko umožní Syřanům dostat se do Německa

Zdroj: ČT 1, Datum: 02.09.2015

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka: Události s datem 2. září, dobrý večer přeje Daniela Písařovicová. Česko umožní části syrských uprchlíků dostat se do Německa. Změna přístupu se týká těch, kteří už v Maďarsku požádali o azyl. Spolková republika totiž deklarovala, že je přijme. Podle ministra vnitra tak není důvod je na cestě zdržovat. Policie už první migranty odpoledne propustila. Současně ale říká, že na kontroly běženců nerezignovala a bude v nich pokračovat. Milan BRUNCLÍK, redaktor: Cesta na západ je volná.

Do tunelu pod Lamanšským průlivem pronikli migranti

Zdroj: ČT 1, Datum: 02.09.2015

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka: Běženci omezili dopravu i na západě Evropy. Až dva tisíce cestujících uvízly v noci v rychlovlacích mezi Paříží a Londýnem. Do tunelu pod Lamanšským průlivem pronikly stovky lidí. Dráhy musely provoz zastavit a odpojit elektřinu. Pasažéři v jedné ze souprav strávili několik hodin ve tmě a ve vedru. Měli slyšet i kroky migrantů na střeše vozu.

Uprchlická krize v Budapešti

Zdroj: ČT 1, Datum: 02.09.2015

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka: Ani uprchlíky nejvyužívanější trasa do Evropy přes Balkán, Maďarsko a Rakousko není úplně bezpečná. Policie ve Vídni osvobodila čtyřiadvacet Afghánců z dodávky bez oken a se zavařenými dveřmi. Jejich život byl v ohrožení. Většina migrantů proto volí cestu vlakem. Maďaři je ale do souprav stále nepouštějí. U budapešťského nádraží je David Miřejovský. Davide, včera byla situace velmi špatná. Zlepšila se? David MIŘEJOVSKÝ, zpravodaj ČT, Budapešť: Bohužel se nezlepšila a naopak dále se zhoršuje v průběhu celého dne.

Česko přestane zadržovat běžence ze Sýrie

Zdroj: NOVA, Datum: 02.09.2015

Martin POUVA, moderátor: Česká republika ode dneška přestane zajišťovat v záchytných zařízeních občany Sýrie, kteří požádali o azyl v Maďarsku. Jejich cesta do Německa tak bude rychlejší. My jsme teď v živém spojení s ministrem vnitra Milanem Chovancem. Dobrý večer. Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/: Dobrý večer. Martin POUVA, moderátor: Pane ministře, znamená to tedy, že stovky uprchlíků budou moci cestovat přes české území naprosto volně? Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/: Pokud budou registrováni v některé evropské zemi, ať je to Maďarsko, Itálie nebo Řecko, to znamená, budou to takzvaní dublinští imigranti, který projdou podle dublinské procedury, budou ztotožněni, tak budou moci opustit Českou republiku po namátkové kontrole.

Napadená holička poprvé ukázala na Nečesaného

Zdroj: NOVA, Datum: 02.09.2015

Martin POUVA, moderátor: Překvapivý a zřejmě klíčový zvrat nastal v kauze Lukáše Nečesaného, obviněného z pokusu o vraždu kadeřnice z Hořic. Napadená žena totiž změnila výpověď a označila ho za viníka. Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Případem se začal zabývat Krajský soud v Hradci Králové, a to proto, že Nejvyšší soud po stížnosti tehdejší ministryně spravedlnosti Válkové zrušil předchozí třináctiletý trest a vrátil případ k novému projednání. Filip PULTAR, redaktor: Teď u soudu poznala jste pachatele?

Uprchlická krize: kritická situace v Maďarsku

Zdroj: NOVA, Datum: 02.09.2015

Martin POUVA, moderátor: Situace s uprchlíky na budapešťském nádraží Keleti je kritická. V blízké tranzitní zóně totiž přebývá a nocuje nejméně 3 tisíce utečenců. Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Humanitární pracovníci už nezvládají zabezpečit jejich základní potřeby. Na místě je prý jen 5 mobilních toalet. Utečenci doufají, že se dostanou do vlaků mířících do Německa a Rakouska. Martin POUVA, moderátor: Tam policie osvobodila z nákladního vozu se zamknutými dveřmi 24 Afghánců, kterým šlo o život.

Kontroverzní přerovský exekutor Tomáš Vrána skončil

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 02.09.2015

Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Příjemný a dobrý večer. Nevím, jak u vás, ale tady je rozhodně Prima, zprávy a Klára a Karel. Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: A spousta zajímavých reportáží, kterými vás rádi provedeme, dobrý večer. Kontroverzní přerovský exekutor Tomáš Vrána skončil. Dnes ráno přišla jeho rezignace přímo k rukám ministra spravedlnosti Roberta Pelikána a ten neskrýval radost nad tím, že se mu podařil jeho záměr. Před více než 3 měsíci totiž na Vránu sám podal kárnou žalobu za jeho praktiky.

V okolí Valašského Meziříčí se toulá medvěd

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 02.09.2015

Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: V okolí Valašského Meziříčí se toulá medvěd. Asi dvouleté zvíře je zachyceno na několika fotografiích pořízených fotopastí. Město už vydalo varování lidem, kteří často chodí do lesa. Podle odbroníků je ale útok medvěda nepravděpodobný. Po stopách šelmy se vydal i kolega Robert Heč. Marek NETOLIČKA, předseda Honebního společenstva Podlesí Jarcová: Nacházíme se přibližně v lokalitě plus minus, kde jsme tady na fotopasti nafotili medvěda, který přišel na jablíčka a jinčí pochutiny vlastně, které byly připraveny pro černou zvěř.

Z cisterny unikl naftalen

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 02.09.2015

Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Lidé v Přerově dnes nevěřili tomu, co se neslo ovzduším. Silný zápach byl cítit všude. A kde se vzal? Ze špatně těsnící cisterny, která městem projížděla. Právě z ní uniklo větší množství naftalenu. Doprava kolabovala, silně zapáchající látka se musela odstranit ze silnice. osoba: Došlo k úniku chemické látky naftalenu. Doporučujeme omezit pohyb a větrání v těchto lokalitách. Tomáš PETRŽELA, redaktor: Silně štiplavý zápach a hned poté hasičské sirény a hlášení dnes vyděsily obyvatele velké části centra Přerova.