Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Hledá se místo pro Havlův pomník

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 03.03.2015

První socha bývalého prezidenta by mohla být na pražském Petříně. Ozývají se i hlasy proti PRAHA Před Big Benem na náměstí britského parlamentu v Londýně se na piedestalu tyčí Winston Churchill, na pařížském bulváru Champs-Élysées kolemjdoucí míjí památník Charlese de Gaulla. Po celém světě skulptury vzdávají hold významným státníkům, Václav Havel svou sochu v Praze ale ještě nemá. Dosud jediná iniciativa za vznik Havlova monumentu v české metropoli vychází od občanů. Spolek pro výstavbu sochy Václava Havla už dříve představil návrh její podoby.

Tak řekl stát

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 03.03.2015

SLOUPEK LN Očkování je pokrok, který posunul vpřed celou civilizaci. To je jasné. Ale nedělejme z očkování knutu všespasitelného státu. Při vší úctě k Ústavnímu soudu, právě takto vyznívá jeho verdikt. ÚS nerozhodoval o případu zuřivých alternativců, ale vysokoškolsky vzdělaných biologů, kteří pro svého syna vytvořili individuální očkovací kalendář. Lidí, kteří neodmítají očkování dětí z principu, jen jeho paušálnost. A ctihodní soudci rozhodli, že takové dítě nesmí do mateřské školy. Rozumí tomu lépe než biologové?

Ústavní soud: Neočkovat dítě je sobecké

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 03.03.2015

PRAHA Neočkované dítě ani nadále nesmí do školky, rozhodli ústavní soudci. Reagovali na stížnost Barbory Zemanové z Náměště nad Oslavou, které se nelíbí, že dvě mateřské školy odmítly jejího jen částečně očkovaného syna. "Nemyslím si, že ohrožuje kolektiv," uvedla matka. Očkovací systém označila za skanzen. Ústavní soud se už podruhé během týdne vyjadřoval k problematice povinného očkovacího kalendáře. V obou kauzách podpořil v současnosti platnou legislativu. "Očkování dítěte před jeho přijetím do mateřské školy lze považovat za akt sociální solidarity," zdůraznilo plénum Ústavního soudu.

Zákazníky bez účtenky stát trestat nebude

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 03.03.2015

PRAHA Zákazníkům, kteří si v obchodě, restauraci nebo u řemeslníka nevezmou účtenku, nehrozí žádný postih. Vyplývá to z návrhu zákona, který v Česku zavádí od příštího roku elektronickou evidenci tržeb. Návrh z pera ministerstva financí sice přichází s povinností vydat i převzít účtenku, ale tresty (vysoké pokuty) za porušení hrozí jen těm, kdo zboží a službu poskytují. "Sankce za nepřevzetí účtenky hrozit opravdu nebude a jsme připraveni na to, že nám bude vyčítáno, že z legislativně-technického hlediska je to špatně," říká náměstkyně ministra financí Simona Hornochová.

Zeman v USA: potlesk i nepřesnosti

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 03.03.2015

Jsem Žid. Miloš Zeman včera v USA podpořil Izraelce a vyslovil se pro koordinovanou mezinárodní akci proti islámskému terorismu. Zeman vystoupil na konferenci vlivného Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti (AIPAC). V projevu také parafrázoval slova prezidenta Johna Kennedyho. "Znáte ten známý slogan: Ich bin ein Berliner (Jsem Berlíňan). Nyní musíme všichni říci: Jsem Žid," pronesl český prezident v angličtině a poslední větu zopakoval i v hebrejštině. Za tato slova sklidil potlesk.

"Možná už jsme profesně slepí," říká ředitel dopravního podniku

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 03.03.2015

Část jihlavské opozice nevěří, že nová studie za necelý milion korun přinese zlepšení v hromadné dopravě. JIHLAVA Konec okružní trolejbusové linky BI a nová trasa D, která přímo spojuje jihlavské sídliště Na Slunci s poliklinikou a nemocnicí. Tak měla od letošního roku vypadat městská hromadná doprava v krajském městě Vysočiny. Jenže místo toho zůstává vše při starém a vedení Jihlavy se rozhodlo, že si objedná za 800 tisíc korun u externí firmy nový průzkum, který by navrhl případné přetrasování linek.

Blondýn je hlavní hvězdou přednášek o rysech

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 03.03.2015

KVILDA Tak plno v infocentru Národního parku Šumava asi hodně dlouho nebylo. Na chvíli bylo dokonce zamčeno, aby se dovnitř nedostali další lidé. Důvod? Možnost setkání s Blondýnem, devítiměsíčním mládětem rysa ostrovida, hlavním maskotem programu Setkání s rysem. Tak se jmenuje akce tří kamarádů, kteří si řekli, že se situací rysa v Česku je nutné něco udělat. A tak vyrazili na turné, na kterém vyprávějí o ochraně přírody, o tom, jak život s rysem vypadá, a také o nebezpečích, která této naší největší volně žijící kočkovité šelmě hrozí.

Cizinec z důvěřivé ženy vylákal milion

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 03.03.2015

Litoměřice Milion korun vytáhl 41letý cizinec z jedné důvěřivé ženy z Litoměřic. Sliboval jí manželství a že její peníze použije na převod velkého množství finančních prostředků, které prý má v zahraničí a chce je použít na jejich společný život. Poškozená žena nakonec vše oznámila policii, která muže zadržela a obvinila z podvodu. Muži v případě uznání viny hrozí až 10 let vězení. Mutace - Mladá fronta DNES - severní Čechy

České Švýcarsko má bronzovou medaili

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 03.03.2015

Krásná Lípa V prestižní anketě odborných novin v oblasti cestovního ruchu TTG Travel Awards získala obecně prospěšná společnost České Švýcarsko třetí místo v kategorii Region v České republice, který nejzodpovědněji podporuje cestovní ruch. Cena je vyhlašována už více než 40 let ve všech zemích, kde vychází noviny TTG, a jedná se o známku nejvyšší kvality u nás i v Asii, Itálii či Velké Británii. Druhé místo v anketě obsadil region Praha, vítězem této kategorie se stala jižní Morava. Mutace - Mladá fronta DNES - severní Čechy

Developer chce postavit bytový dům okolo stromu

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 03.03.2015

Staré Město V proluce u kostela svatého Klimenta v centru Prahy má vyrůst sedmipatrový bytový dům. Investor jím obestaví stopadesátiletý památný strom. Vyplývá to z úřední desky Prahy 1, jejíž odbor výstavby vydal pro stavbu územní rozhodnutí. Proti výstavbě vznikla i petice, rodičům dětí z blízké školky vadí chystané umístění jeřábu na jejím dvoře. Povoluje ho smlouva s městskou částí z roku 2010. Bytový dům se má stavět na rohu ulic Nové Mlýny a Klimentská v proluce, kde roste chráněný platan.

Jazzmani z Ameriky zahrají v Batyskafu

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 03.03.2015

Žďár nad Sázavou Americká kapela Hanging Hearts vystoupí během českého turné také ve žďárském klubu Batyskaf. Koncert jazzového tria se uskuteční příští týden ve čtvrtek. Skupina už vystupovala třeba v Chicagu nebo New Yorku. Mutace - Mladá fronta DNES - Vysočina

Je pod kulturním domem bunkr? Znalci sledují demolici

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 03.03.2015

CHOMUTOV Nadšenci z Muzea vojenského opevnění Na Kočičáku bedlivě sledují demolici Kulturního a společenského střediska KASS na sídlišti Zahradní v Chomutově. Podle nich je na místě "ukrytý" lehký objekt z roku 1936. "Při stavbě sídliště byl bunkr s největší pravděpodobností pouze zahrnut či převalen a zasypán," míní správce muzea Jiří Piramovský. Nadšenci žádají všechny, kteří mají fotografie či jiné dokumenty k tomuto objektu, aby se na ně obrátili na mail info@kocicak.cz. "Už jsme takto získali řadu dokumentů a fotografií," řekl Piramovský, který bydlí přímo naproti areálu a stavební dělníky tak sleduje denně.

Jihočeští vědci jako první na světě popsali, jak rostliny mění světlo na teplo

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 03.03.2015

ČESKÉ BUDĚJOVICE Vědci z českobudějovické Akademie věd a Jihočeské univerzity objasnili proces, při němž rostliny transformují přebytečné světlo na teplo. Jako první na světě tak popsali a definovali mechanismus, který při přebytku světla zajišťuje, aby měla rostlina k dispozici právě tolik světla, kolik potřebuje k fotosyntéze. Podle Romana Sobotky z centra Algatech z Akademie věd se jedná o průlom v pochopení fyzikální podstaty přeměny světelného záření na tepelné. Kromě Sobotkova týmu se na výzkumu podílel kolektiv Tomáše Polívky z Jihočeské univerzity.

Kapitán Dukly doufá, že sedmé čtvrtfinále bude vyprodáno

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 03.03.2015

Jihlava Vstupenky na středeční rozhodující sedmé utkání čtvrtfinále play-off první hokejové ligy mezi Jihlavou a Kladnem si můžete koupit už v dnešním předprodeji, který se od 18.30 do 19.30 uskuteční v infocentru na Horáckém zimním stadionu. "Fanouškům bych chtěl vzkázat, že v Kladně bylo 5 200 lidí, bylo vyprodáno. Tak doufám, že bude vyprodáno i u nás," říká na klubových stránkách kapitán Dukly Tomáš Čachotský. Mutace - Mladá fronta DNES - Vysočina

Konec "UHO" na talířích školních jídelen

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 03.03.2015

Četným využíváním cibulové "UHO" vyrobily školní jídelny z této omáčky symbol toho, proč dětem v jídelnách nechutná. Magistrát to chce změnit a začne přesvědčovat kuchaře, aby se naučili lépe vařit. PRAHA Základní ingrediencí bramborové kaše by měl být, jak název napovídá, brambor. Avšak ne ve všech školních jídelnách v Praze jsou v pokrmu alespoň stopy této původem americké hlízy. A podobné to bývá s vývarem. Kolikrát ho kuchařky vyrábějí ze skutečného masa a kostí? A co nechvalně známá univerzální hnědá omáčka UHO, která se stala nevítanou součástí řady školních pokrmů?

Krachující papírny ve Větřní vyrábějí. Ale dluží miliardu a hledají kupce

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 03.03.2015

Papírny ve Větřní na Českokrumlovsku vstávají z popela. Insolvenční správce firmu neposlal do konkurzu a snaží se ji zachránit. Ta nyní čeká, zda se objeví štědrý investor. Stále ale hrozí, že pětimilionový dluh vůči VZP společnost položí. VĚTŘNÍ Když v létě 2013 JIP Papírny Větřní dlužily lidem mzdy, dodavatelům za faktury a výroba se zastavila, málokdo věřil, že by se mohl povést restart firmy. Přesto se insolvenčnímu správci znovu podařilo rozjet výrobu. Zároveň však společnost dluží téměř miliardu korun dohromady 278 věřitelům.

Kraj má třetí "férovou" školu

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 03.03.2015

Kroměříž Střední škola hotelová a služeb v Kroměříži se jako třetí v kraji a dvanáctá v zemi může pyšnit statusem Fairtradová škola. Fair Trade, česky "férový obchod", je mezinárodní organizace zasazující se o podporu producentů ze zemí třetího světa a spravedlivé pracovní podmínky tamních zaměstnanců. "Ve školním bufetu prodáváme fairtradové potraviny, máme automaty s fairtradovou kávou. Navíc o problematice žáky učíme," řekla učitelka Věra Kadlecová. Mutace - Mladá fronta DNES - Zlínský kraj

Labutě na "pastvě" Ptákům u Valče zachutnaly zbytky kukuřičných klasů

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 03.03.2015

Foto: Jaro se blíží S prvními březnovými dny se do Česka vrací první stěhovaví ptáci. Jsou mezi nimi třeba špačci, skřivani i čejky. "U stálých ptačích druhů, výrů a krkavců se pak projevují náznaky počínajícího hnízdění," řekl ornitolog ze Správy chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy Jaromír Čejka. Dodal, že případné ochlazení vracející se druhy nezaskočí. "Ani třeba půl metru sněhu," řekl. Místo k hnízdění si hledají i labutě velké, několik jich zachytil fotograf MF DNES při "spásání" zbytků klasů kukuřice u Valče.

Mafiánská éra končí, ohlásil nový primátor Chomutova

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 03.03.2015

CHOMUTOV Bez překvapení včera proběhlo ustavující zastupitelstvo v Chomutově. Koalice složená z vítězného hnutí PRO Chomutov, KSČM a ANO se již předem dohodla jak na programových prioritách, tak na personálním obsazení magistrátu, které včerejší hlasování potvrdilo. V čele města tak stanul vítěz komunálních voleb z hnutí PRO Chomutov Daniel Černý. Do funkce primátora ho zvolilo dvacet zastupitelů z 35. "Investice do betonu a nákladných staveb nejsou směrem, aby se v Chomutově žilo lépe. Město potřebuje investice do lidí.

Magistrátní úředníci rozdali loni pokuty za 94 milionů

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 03.03.2015

PRAHA Magistrátní úředníci rozdali v Praze v uplynulém roce pokuty za zhruba 94 milionů korun. Celkem řešili 19 378 správních deliktů. Nejvyšší celkovou částku na sankcích udělil odbor dopravněsprávních činností. Vyplývá to z materiálu, který by měli na úterním zasedání projednat pražští radní. Odbor dopravněsprávních činností udělil celkem 18 061 pokut v celkové výši 70,23 milionu korun. Odbor udělil pokuty například za nedostavení se k přestupkovému řízení. Celkem 610 pokut asi za 15 milionů korun rozdal odbor dopravních agend.

Mladíci házeli z vlaku odpadky i lahve

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 03.03.2015

Jihlavsko Polenským policistům se podařilo dopadnout dva mladé výtržníky, kteří vyhazovali z vlaku různé předměty. Jeden z nich přitom na zastávce zasáhl procházející ženu do obličeje a poškodil jí brýle. "Zjistili jsme, že k házení různých předmětů jako odpadků, novin a plastových lahví z vlaku došlo již také v minulosti," doplnila policejní mluvčí Jana Kroutilová. Pachatelům bylo 16 a 18 let. Mutace - Mladá fronta DNES - Vysočina

Muzeum ve Svitavách konečně vlastní svůj betlém

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 03.03.2015

SVITAVY Ministerstvo kultury schválilo vyřazení Svitavského betléma ze sbírek Východočeského muzea v Pardubicích. Betlém z doby německého osídlení Svitavska se v nejbližší době oficiálně začlení do sbírek Městského muzea a galerie Svitavy. Muzeum v Pardubicích ho spravovalo po 40 let. "Muzejní restaurátoři a kurátoři na něm odvedli obrovský kus práce. Ovšem ta ani po čtyřech dekádách není u konce. Hlavní zodpovědnost za pokračování restaurování teď bude ležet na svitavském muzeu," řekla ředitelka Východočeského muzea v Pardubicích Jitka Rychlíková.

Největší firma v kraji Bosch Diesel má nového ředitele

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 03.03.2015

Jihlava Padesátiletý Stefan Hamelmann převzal funkci technického ředitele v jihlavské strojírenské firmě Bosch Diesel. "V této funkci nahradil Karstena Müllera, který již od 1. února 2015 působí jako technický ředitel závodu firmy Bosch ve Feuerbachu v Německu," sdělil mluvčí podniku se 4 300 zaměstnanci Mojmír Kolář. Müller působil v Jihlavě celkem čtyři roky. Hamelmann naposledy pracoval právě ve Stuttgartu-Feuerbachu a měl zodpovědnost za další rozvoj a koordinaci výrobního systému firmy Bosch.

Nové zjištění: policisté šli na střelce hned dvakrát

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 03.03.2015

UHERSKÝ BROD Celá země se už týden pře, zda byl policejní zásah proti vrahovi, který v Uherském Brodě zmařil osm lidských životů, dostatečně rychlý. Navíc je těžko pochopitelné, jak mohl mít nevyzpytatelný podivín Zdeněk Kovář, na jehož chování si už spoustu let stěžovali sousedé, zbrojní průkaz. MF DNES nyní ohledně policejního zásahu i záměru prověřit Kovářův zbrojní pas získala informace, které poodhalují odpověď na otázku, zda bylo možné šíleného střelce zastavit. Policie přišla s doplněním popisu, jak vlastně úterní zásah, který už začala vyšetřovat Generální inspekce bezpečnostních sborů i vnitřní kontrola zlínského krajského policejního ředitelství, vypadal.

Nový trik zlodějů vody: propíchnou vodoměr

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 03.03.2015

SEVERNÍ ČECHY Propichování vodoměru a poškození číselníku účtujícího odběr vody, to je nejnovější trik vynalézavců, kteří nechtějí platit Severočeským vodovodům a kanalizacím. "Vynalézavost nepoctivých zákazníků nemá meze, a tak nás neustále překvapují nové a nové způsoby, které zákazník použije v domnění, že se na to nepřijde," říká Iveta Kardianová, mluvčí SčVK. Za loňský rok společnost dodávající vodu v celém kraji odhalila černý odběr za 1,6 milionu korun. Šlo o 19 280 metrů krychlových vody za 778 tisíc korun za vodné a 21 632 metrů krychlových za 815 tisíc korun za stočné.

Parkovací dům otevřou příští týden

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 03.03.2015

České Budějovice Nové parkovací prostory budou mít už příští týden k dispozici řidiči v Českých Budějovicích. Naproti zimnímu stadionu otevřou parkovací dům. V něm bude dohromady 316 míst, z toho 236 pro veřejnost a 20 pro magistrát. Jaroslav David za společnost CB Parkhaus, která je investorem, oznámil, že bude objekt v provozu pravděpodobně od 11. března. Mutace - Mladá fronta DNES - jižní Čechy

Plavecký bazén má teplejší vodu

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 03.03.2015

Polička Návštěvníci plaveckého bazénu v Poličce mají od února teplejší vodu. Dosahuje teploty až 28°C. Město mohlo zvýšit teplotu vody, neboť se v loňském roce uskutečnila v poličském bazénu kompletní rekonstrukce plynové kotelny a regulace vzduchotechniky. Město díky tomu uspořilo deset procent nákladů na ohřev vody měsíčně a mohlo díky tomu zvýšit teplotu vody. Mutace - Mladá fronta DNES - pardubický kraj

Po mostě se pojede jen v jednom pruhu

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 03.03.2015

Jirkov Město Jirkov chystá v letních měsících opravu mostu v Krušnohorské ulici. Stavební práce budou probíhat za provozu, řidiči budou jezdit v jednom jízdním pruhu. Na mostě jsou ve špatném stavu římsy, asfaltobetonový kryt vozovky, opěry, do konstrukce navíc zatéká voda. Radnice na rekonstrukci vyčlenila v rozpočtu 6,5 milionu korun, konečná cena vzejde z výběrového řízní. Město chce získat dotaci v rámci Integrovaného plánu rozvoje města. Mutace - Mladá fronta DNES - severní Čechy

Pojďte na procházky s Národním muzeem

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 03.03.2015

Praha Národní muzeum chystá přírodovědné procházky po Praze. První exkurze tuto neděli nabídne účastníkům seznámení s vodním ptactvem na Vltavě. Exkurzi 8. března povede ornitolog Jaroslav Cepák, trasa bude dlouhá jeden až dva kilometry. Sraz účastníků bude u Vltavy na Klárově v Cihelné ulici v devět hodin. Na další z procházek, která bude dubnu, vyrazí zájemci na pětikilometrový okruh z Hlubočep. Květnová vycházka povede do Prokopského údolí. Mutace - Mladá fronta DNES - Praha

Policie dnes skončí prohlídky muničního skladu ve Slatině

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 03.03.2015

SLATINA Policie dokončuje prohlídky muničního skladu společnosti Multiagro ve Slatině u Vysokého Mýta. Začala je kontrolovat v polovině února, dosud z bývalého zemědělského areálu odvezla sedm nákladních aut zbrojního materiálu. "Je možné, že bude naloženo ještě jedno auto," řekla včera mluvčí krajské policie Markéta Janovská. "Trestní řízení pokračuje, jen jsme přibrali soudního znalce, který udělá znalecké posudky zajištěného materiálu. Podle nich budeme dál postupovat," uvedla Janovská. Případ policisté vyšetřují jako nedovolené ozbrojování a obecné ohrožení z nedbalosti.

Potrubí praská častěji než loni

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 03.03.2015

České Budějovice Od počátku roku opravovali zaměstnanci společnosti Čevak v Budějovicích už 60 poruch na hlavních vodovodních řadech a přípojkách. Stejný počet zaznamenali loni až v jeho polovině. Bez pitné vody se tak letos dočasně ocitly stovky lidí. K nejzávažnějším nehodám patřila zlomená litinová roura na Lidické třídě a v ulici Fr. Ondříčka a oprava těsnění na litinovém potrubí v ulici V Oblouku. Víkendová porucha si vyžádala přerušení dodávek pitné vody v Litvínovicích a také v novém bytovém komplexu Dlouhá louka.

Před Družbou vznikne stálé pietní místo

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 03.03.2015

UHERSKÝ BROD Dnes tady stále hoří stovky svíček. Do budoucna ale bude připomínka tragédie v Uherském Brodě, která otřásla městem i celou republikou právě před týdnem, ještě důstojnější. "Plánujeme tady zřídit pietní místo, ale ještě není jasné, jaký bude mít rozsah. Každý máme něco v hlavě a budeme se o tom brzy na městské radě bavit," naznačil místostarosta Jan Hrdý. "Osobně bych navrhoval něco decentního, podobně jako je ve Zlíně u parku a připomíná tragickou smrt dvou školáků, na které spadl strom," vysvětlil.

Rektor Balej se ujme své funkce 18. března

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 03.03.2015

Ústí nad Labem Čerstvě zvolený rektor ústecké univerzity Martin Balej se ujme své funkce ve středu 18. března, kdy ho oficiálně jmenuje prezident Miloš Zeman. Dnes už bývalému rektorovi René Wokounovi skončil mandát 28. února, od té doby je pověřena řízením univerzity končící prorektorka Alena Chvátalová. Docenta Baleje zvolil do čela univerzity akademický senát 4. února, Balej tehdy porazil děkana fakulty umění a designu Michala Kolečka. Mutace - Mladá fronta DNES - severní Čechy

Repríza finále nabídne duel rodin i kamarádů

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 03.03.2015

ZLÍN Vyprodané areny, emoce vyšponované na maximum na ledě i v hledišti. Hokejovou rivalitu Zlína s Brnem opět umocní nadcházející extraligové play-off. Po loňském triumfu mužstva PSG v sérii o zlato se nesmiřitelní sokové letos potkají už ve čtvrtfinále. Napjatě očekávaná bitva odstartuje příští středu v Brně. "Je to derby, každý fanoušek na něj čeká. Bude to zajímavé. Žádné nevyřízené účty mezi námi nejsou, těším se," reagoval zlínský útočník Zdeněk Okál. "Oba týmy mají formu, zažily si letos poslední místo a teď se porvou o postup.

Rok poté. Architekti navrhnou, jak opravit vyhořelý Libušín

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 03.03.2015

Co jsou dnes jen ohořelé trosky, na nichž tu a tam prosvítají původní barvy, má být znovu Libušínem. Dominanta Pusteven, kterou před rokem zničil rozsáhlý požár, bude znovu stát do konce roku 2017. PUSTEVNY Loni touto dobou na ni hasiči ze všech sil lili tisíce litrů vody. První výročí požáru, který horskou chatu Libušín na Pustevnách zcela zničil, ale smutné není. Před pár dny totiž začaly práce na obnově národní kulturní památky z dílny architekta Dušana Jurkoviče. "Podepsali jsme smlouvu na projektovou dokumentaci Libušína," vysvětlil ředitel Valašského muzea v přírodě Jindřich Ondruš.

Ředitelství silnic a dálnic v kraji povede žena

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 03.03.2015

Jižní Čechy Českobudějovická správa Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) má po měsících bez oficiálního vedení nového šéfa. Do funkce dnes jmenují Vladimíru Hruškovou, která roky působila na budějovickém magistrátu jako vedoucí odboru správy veřejných statků. Řízením ŘSD na jihu Čech byl doposud pověřen Jan Kudrle. Hrušková bude usilovat především o dostavbu dálnice D3 v Jihočeském kraji, rychlostní silnice R3 a obchvatu Budějovic, což bude znamenat například urychlení výkupu pozemků. Mutace - Mladá fronta DNES - jižní Čechy

Skandální verdikt o dítěti. Důkazy jsou v e-mailu

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 03.03.2015

PRAHA Úřednice z pražské "sociálky" stranila ve sporu o dítě otci. Dokonce natolik, že mu dávala podrobné instrukce, jak postupovat, aby soud o potomka vyhrál. Případ vyšetřuje policie a MF DNES se ho podařilo detailně dokumentovat – i pomocí korespondence mezi otcem a sociální pracovnicí. Výjimečná kauza ilustruje, o čem už delší dobu mluví experti: orgány sociální péče nikdo nehlídá, systém je chybný. Otec matku i dítě terorizoval, což potvrzuje i soudní znalkyně Jana Procházková: "Otec dítětem manipuluje.

Sněz žábu! Pražský festival francouzského divadla nebude jen o Francouzích

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 03.03.2015

Foto: Klauni na úvod V kulturním centru Venuše ve Švehlovce odstartoval první ročník festivalu francouzského divadla s titulem Sněz tu žábu! Divákům nabídne francouzské i české divadelní inscenace, scénická čtení nových francouzských textů, diskuse s českými i francouzskými umělci a také hudební vystoupení. Festival včera zahájila dvojice klaunů Kostas Asmanis a Guillaume Moreau (na snímku) se svou inscenací War Pig. Kulturní akce v rámci festivalu se budou konat každý den až do pátku 6. března. Foto: festival Sněz tu žábu!

Strážníky viní ze zneužití pravomoci i křivé výpovědi

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 03.03.2015

Od pátku běží trestní řízení proti čtyřem pardubickým strážníkům. Vedení Městské policie Pardubice i státní policie včera odmítly zveřejnit podrobnosti. Okresní státní zástupkyně v Pardubicích Kateřina Pavlíková alespoň naznačila, s jakými paragrafy vyšetřovatelé v této kauze pracují. "Všichni čtyři strážníci jsou stíhaní pro tři trestné činy. Jednak je to zneužití pravomoci úřední osoby. Dále jde o křivé obvinění a potom o trestný čin křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku. Nejběžnější trestní sazba stanovená zákoníkem je v případě trestného činu křivého obvinění dva roky až osm let," řekla Kateřina Pavlíková.

Střecha bazénu stála Děčín 16 milionů navíc. Kdo je viník?

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 03.03.2015

Kdo je zodpovědný za předraženou stavbu akvaparku v Děčíně a nutnou opravu střechy? Radnice podá trestní oznámení. Platit ale musela miliony. DĚČÍN Před novým vedením děčínské radnice stojí úkol. Musí zjistit, kdo je zodpovědný za nekvalitní stavbu děčínského akvaparku, a především za ztrátu veškeré dokumentace ke stavbě. Akvapark slouží Děčínu od roku 2001 a teprve teď měla veřejnost možnost seznámit se s odborným posudkem na stavbu jeho střechy. Podle něj byla střecha postavena v rozporu se státními normami a během pár let se téměř rozpadla.

V odstaveném vagonu umlátili bezdomovce, u soudu dostali 16 a 17 let

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 03.03.2015

PARDUBICE Trestem 16 a 17 let pobytu ve vězení potrestal včera krajský soud Jaroslava Šubrta a Miroslava Křemeňáka. Ty obžaloba viní z loupeže a vraždy. Loni na nádraží v Pardubicích v odstaveném vagonu umlátili bezdomovce. Sebrali mu osmdesát korun, mobil a staré hodinky. Oba muži, kteří několik let před dopadením žili na ulici, se k útokům přiznali. Jejich výpovědi se lišily jen v detailech, to když větší díl viny každý z nich připisoval tomu druhému. "Milan říkal, že Slovák mu ukradl 300 korun.

Vila přišla o svou chloubu. Zloděj ukradl měděný plát ze dveří

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 03.03.2015

PARDUBICE Kamennou vilu, významnou pardubickou kulturní památku, která účinkovala také v televizním seriálu Ďáblova lest, poškodil před několika dny neznámý pachatel. Z bočního vchodu odcizil hrubým způsobem měděné plechování. "Nic nenasvědčuje tomu, že by se pachatel dostal dovnitř. Středem jeho zájmu byla měď. Případ kvalifikujeme jako přestupek," řekla pardubická policejní mluvčí Eva Maturová. Pohled na poškozené boční dveře šokuje ty, kteří mají k památce bližší vztah. "Pachatel dostal možná pár stovek, ale škoda, kterou způsobil, je nenahraditelná.

Vozovka se propadla kvůli staré kanalizaci

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 03.03.2015

Bystřice pod Hostýnem Za nedávný propad vozovky v ulici Čs. brigády v Bystřici pod Hostýnem může pozůstatek dobové kanalizace. Přímo pod silnicí se totiž nachází její zhruba sto let stará dutina, krytá pouze pískovcovou deskou. Voda protékající mezi žulovými kostkami vozovky ji však za desítky let natolik narušila, že deska praskla. Na opravách poškozeného úseku už silničáři pracují. Řidiči by měli úsekem projíždět se zvýšenou opatrností. Mutace - Mladá fronta DNES - Zlínský kraj

Za fatální chyby při porodu dostali rodiče miliony, zakládají nadaci

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 03.03.2015

PRAHA Rodina, která se pět let soudila s vinohradskou nemocnicí o odškodnění za poškození dítěte při porodu, už slíbené peníze dostala. Jde zhruba o 20 milionů. Podle advokáta rodičů Antonína Tunkla manželé nyní zvažují založení nadace, jež by peníze rozdělila potřebným. Peníze rodině Vázlerových putovaly ve třech částkách. Poslední jim nemocnice a její pojišťovna poslaly v pondělí. "Dnes jsme dostali zprávu, že poslední dvě částky měly být poslány Vázlerům," řekl včera iDNES. cz advokát rodiny Antonín Tunkl.

Zelené povede spisovatelka Bačová

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 03.03.2015

Zlínský kraj Novou šéfkou Strany zelených ve Zlínském kraji se stala Kateřina Bačová. Letos padesátiletá bývalá brněnská politička publikuje pod jménem Kateřina Dubská. Žije již pátým rokem v obci Krhov u Bojkovic, kde se věnuje kromě psaní knih i ekologickému zemědělství. Bačová je zakladatelkou a předsedkyní správní rady Nadačního fondu Verda, který podporuje vzdělání romských studentů na středních a vysokých školách. Mutace - Mladá fronta DNES - Zlínský kraj

Zkontrolují vysílač, televize oslepne

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 03.03.2015

Žižkov Pražané ve středu nebudou moci přes den sledovat televizní programy z žižkovského vysílače. Plánovaná výluka potrvá od šesti hodin ráno do tří odpoledne, rozhlas nebude vysílat od půlnoci do pěti ráno. Informovaly o tom České Radiokomunikace. Výluka žižkovského vysílače se v tomto termínu koná každoročně. "Bude při ní provedena pravidelná kontrola a údržba vysílače, anténních systémů, energetiky a vysílací technologie," oznámily Radiokomunikace. V době výluky by neměly být k dispozici programy České televize či televizí Nova, Prima a Barrandov.

Zraněný klub vstupuje do play-off. Pomoci má i debata s fanoušky

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 03.03.2015

Osm porážek v řadě. To je bilance pardubických hokejistů před středečním startem předkola play-off na ledě Vítkovic. Lístky na domácí sobotní zápas se už prodávají. Zklamaní fandové si mohou dnes v aréně promluvit se šéfy hokejového klubu. PARDUBICE Těžko si představit horší situaci před vrcholem sezony. Pardubičtí hokejisté kumulují porážky a v posledních pěti zápasech dokázali dát jen čtyři branky. Na druhou stranu je šance k restartu. Dlouhodobá část soutěže skončila a v play-off se začne od začátku.

Žena zapomněla peníze v bankomatu, přišla o čtyři tisíce

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 03.03.2015

Zlín Dvaačtyřicetiletá žena přišla v centru Zlína o čtyři tisíce korun. Případ se stal loni 29. prosince mezi půl osmou a osmou hodinou ranní. Poté, co si žena vyžádala z bankomatupotřebnou částku, schovala do peněženky jen platební kartu a peníze zapomněla v přístroji. Na svou chybu přišla asi po deseti minutách, když chtěla platit. I když se hned vrátila k bankomatu, peníze v něm už nebyly. Policisté nyní zveřejnili fotografii podezřelého muže, kterého zachytila kamera u bankomatu, a žádá o pomoc veřejnost.

Žena, která ubodala ve škole studenta, nebyla příčetná

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 03.03.2015

ŽĎÁR NAD SÁZAVOU Žena, která loni v říjnu podle policie ubodala v obchodní akademii ve Žďáru nad Sázavou studenta a vzala si rukojmí, nebyla v době spáchání činu příčetná. Vyplývá to ze znaleckých posudků. Kriminalisté proto končí vyšetřování. Žena už byla propuštěna z vazby a přemístěna do zdravotnického zařízení. "Spis bude předán dozorujícímu státnímu zástupci k vydání rozhodnutí v této věci," doplnila policejní mluvčí Dana Čírtková. Pachatelka už byla propuštěna z vazební věznice. "Propustili jsme ji v pátek z vazby na příkaz jihlavské pobočky Krajského státního zastupitelství v Brně a předali jsme ji do psychiatrické léčebny v Brně," sdělila mluvčí vazební věznice Dana Krejčířová.

Anonym hrozil bombami ve Sněmovně

Zdroj: Právo, Datum: 03.03.2015

Jen několik dnů po masakru v Uherském Brodu vyburcovala policisty další hrozba. Výhrůžný anonym v pátek oznámil, že na několika místech ve Sněmovně je bomba. Podruhé v novodobé historii tak dolní komora zažila mimořádné policejní manévry kvůli výhrůžce bombou. Tentokrát začaly v pátek a probíhaly celý víkend a v menším režimu také včera. Pondělí přitom patří mezi dny, kdy se poslanci nezdržují v Praze, ale úřadují ve svých regionálních kancelářích. Veškeré prostory parlamentu, stejně jako vlády a dalších státních orgánů, patří mezi chráněné objekty, jejichž bezpečnost permanentně zajišťuje policie.

FOTO

Zdroj: Právo, Datum: 03.03.2015

Foto: PREMIÉR BOHUSLAV SOBOTKA včera ráno uctil památku osmi obětí střelby v Uherském Brodu. U pietního místa před restaurací Družba položil dvacet rudých růží a zapálil symbolicky svíčku. Další informace na str. 3 Foto ČTK – Dalibor Glück

Na vyhlášku o kovovém šrotu se už hledají kličky

Zdroj: Právo, Datum: 03.03.2015

Do sběren kovového šrotu mířilo minulý týden až několik stovek lidí denně, od 1. března jako když utne. Vstoupila totiž v platnost vyhláška ministerstva životního prostředí, která zakazuje vyplácet sběračům kovů peníze v hotovosti. Dostanou je složenkou domů či na svůj účet. Už teď ale podle provozovatelů sběren je jednoduché nařízení obejít. "Ani rezavý hřebík," mávl rukou v mrzutém gestu pracovník sběrny v Pardubicích v Husově ulici v pondělí před polednem. To, že se výkup kovového odpadu zastavil, potvrzují i další sběrny.

Pozůstalí po zastřelených z Brodu by se mohli domoci odškodnění z dědictví po vrahovi

Zdroj: Právo, Datum: 03.03.2015

Ačkoli se pozůstalí po osmi obětech týden staré střelby v Uherském Brodu nemohou přihlásit s nárokem na náhradu škody k trestnímu řízení proti pachateli, protože je mrtev, šanci na odškodnění jim dává civilní soud. U něj mohou žalovat o odškodnění dědice po vrahovi Zdeňku Kovářovi ( 63). Právníci, které Právo minulý týden oslovilo, vyloučili, že by pozůstalí po osmi obětech nebo těžce zraněná žena mohli být odškodněni z majetku, který po Kovářovi zůstal. Argumentovali tím, že proti mrtvému nelze vést trestní řízení, ke kterému by se poškození připojili.

Stařec nevěděl o světě, úřad mu přesto posvětil obchod

Zdroj: Právo, Datum: 03.03.2015

Byl těžce nemocný. V posledních týdnech života ztratil pojem o realitě, už jen ležel na lůžku, zmatený a vyčerpaný. A přesto mu úřad posvětil obchodní transakce, čímž usnadnil protřelé podvodnici dostat se k jeho penězům. Osmdesátiletý Jaroslav Kocáb podepsal tři dny před smrtí souhlas k finančním operacím, které měly proměnit jeho cenné papíry v peníze. To vše za dozoru úřednice, která Kocábův podpis na listině ověřila přímo v léčebně dlouhodobě nemocných Privamedu v Plzni. Ačkoliv z lékařské zprávy je jasné, že Kocáb neměl ani tušení, co podepisuje, úřednici žádná povinnost neukládá zkoumat zdravotní způsobilost člověka, jehož podpis ověřuje.

Akcionáři hromadně prchají z O2

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 03.03.2015

DĚLENÍ OPERÁTORA NA DVĚ FIRMY VČERA SRAZILO AKCIE O 10 PROCENT Vstup skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera do společnosti O2 přidělává jejím minoritním akcionářům stále víc starostí. Akcie největšího českého operátora včera propadly o deset procent v reakci na páteční zprávu o rozdělení firmy na dvě části. Od začátku Kellnerova angažmá v O2 tak telekomunikační společnost přišla o 40 procent tržní hodnoty. Větší jednodenní propad ceny akcií firma se zhruba pěti miliony zákazníků zažila naposledy na začátku finanční krize v roce 2008.

JARO, LYŽAŘSKÝ ZÁKUSEK SEZONY

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 03.03.2015

Tak jako se gurmán po obědě těší na zákusek, tak se lyžař srdcař těší na jaro – bývá totiž příjemně sladkou tečkou, někdy dokonce i tou nejlepší vzpomínkou na celou sezonu. Ceny klesají, lyžařů na svazích zvlášť od poloviny března ubývá, a sněhu je přitom stále dostatek – stačí vědět kde. Pro ledovce a proti nim I selský rozum říká, že na jaře by měly být nejlepší podmínky na ledovcích, které jsou dostatečně vysoko na to, aby si udržely co nejkvalitnější sníh. To je samozřejmě jejich hlavní výhoda.

NABÍDKA ŠKOL ODPOVÍDÁ ZÁJMU STUDENTŮ. FIRMY ALE NESOUHLASÍ

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 03.03.2015

Malý zájem o studium technických oborů a s tím související nedostatek profesionálů se už dnes podle analýzy Národního ústavu pro vzdělávání citelně dotýkají zhruba 70 procent zaměstnavatelů z oblasti průmyslu. "V posledních dvaceti letech dochází k postupnému poklesu zájmu o tradiční průmyslové profese a řemesla a přesunu mladší generace do oblasti služeb," říká Jaroslav Hubata-Vacek, ředitel Francouzsko-české obchodní komory. Ta na konci minulého roku oslovila dvě stovky malých a středních průmyslových podniků v průzkumu zaměřeném na stav a kvalitu českého technického vzdělávání.

Více zásahových jednotek

Zdroj: ČT 1, Datum: 02.03.2015

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Příjemný večer, Událostmi vás v pondělí provází Jakub Železný. Rozmístění policejních zásahových jednotek v Česku by se mohlo změnit. V reakci na masovou vraždu v Uherském Brodě to řekl předseda vlády Bohuslav Sobotka, který dneska navštívil pietní místo. Ministerstvo vnitra má pro vládu připravit analýzu, jak rychle jsou v jednotlivých krajích jednotky schopny zasáhnout a navrhnout případné změny. Jakub ŠČURKEVIČ, redaktor: Zákrok proti nebezpečnému pachateli. Scénář, který tito muži trénují denně.

Zásahové jednotky

Zdroj: ČT 1, Datum: 02.03.2015

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: U těch krajských zásahových jednotek slouží celkem čtyři sta deset policistů. Zasahují jak proti nebezpečným pachatelům, teroristům, únoscům, tak třeba i při záchranných akcích nebo různých živelních pohromách. Loni vyjížděly tyto jednotky zhruba k patnácti stovkám případů, při kterých zadržely přes sedm set pachatelů, zhruba stovka z nich měla zbraň. Další dvě velice specializované policejní jednotky slouží výlučně pro ochranu dvou jaderných elektráren. Jsou v Dukovanech a na Temelíně.

Změny v registru smluv

Zdroj: ČT 1, Datum: 02.03.2015

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Poslanecký návrh na zavedení registru smluv projde úpravou. Podle dopadové studie zpracované resortem vnitra jsou změny nutné. ČT dokument získala. Koalice bude podle stranických lídrů v rozsáhlé novele prosazovat povinné zveřejňování každé smlouvy na zakázku dražší než padesát tisíc korun. Vladimír KEBLÚŠEK, redaktor: Nejen zařadit smlouvu do šanonu, ale nově i zadat do registru smluv. To by měla být povinnost pro všechny, kdo hospodaří s veřejnými prostředky. Dopadová studie, kterou si vyžádalo vedení koalice, ukázala, že stejný úkon může trvat na různých místech jinak dlouho.

Politici hledají více financí na více policistů

Zdroj: NOVA, Datum: 02.03.2015

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/: Já jsem připraven podpořit taková opatření, která zajistí občanům ve všech částech České republiky, aby tam speciální policejní síly dorazily včas. Jakub BYSTRZYCKI, redaktor: To ale znamená, že celorepubliková síť speciálně vycvičených policistů se bude muset zahustit. Úspěšnost této akce pak bude záviset především na tom, jak se podaří URNě zasáhnout státní kasu, kterou bedlivě střeží Andrej Babiš. Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/: Není dobrá, ta policie už je dneska podfinancovaná.

Poslední sbohem oběti střelce z Uherského Brodu

Zdroj: NOVA, Datum: 02.03.2015

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: V Uherském Brodě, ve městě, kde v úterý minulý týden zaútočil na hosty restaurace Družba Zdeněk K. a 8 z nich zastřelil, se dnes lidé rozloučili s první obětí. Reynolds KORANTENG, moderátor: Je jí servírka podniku - třiačtyřicetiletá Edita. Smutečního obřadu se zúčastnilo asi 300 lidí. Reynolds KORANTENG, moderátor: Tak a my se teď podíváme přímo do Uherského Brodu. Stále je tam kolegyně Lucie Cochlarová, která smuteční obřad sledovala. Lucie, ty jsi mluvila s některými lidmi, kteří na pohřeb přišli.

Stát aktualizoval povodňové mapy pozemků

Zdroj: NOVA, Datum: 02.03.2015

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: Povodňové mapy České republiky se mění. Ministerstvo zemědělství totiž postavilo po republice bezmála 4 stovky protipovodňových zábran a podobných opatření za 11 miliard korun. Reynolds KORANTENG, moderátor: V praxi to prý znamená nejen vyšší bezpečí v zátopových oblastech, ale také to, že některé dříve prakticky neprodejné nebo nepojistitelné nemovitosti opět získají na ceně. Pavlína KOSOVÁ, redaktorka: V létě 2002, 2006, 2009 a naposledy předloni zasáhly Česko ničivé povodně.

Návrh na vznik parlamentní vyšetřovací komise k tragédii v Uherském Brodu

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 02.03.2015

Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Je pravda, že zásah policie v Uherském Brodě vyvolává stále řadu otázek. Jak zjistili naši reportéři, někteří poslanci dokonce chtějí, aby kvůli tomu vznikla speciální parlamentní vyšetřovací komise. Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Ministr vnitra Milan Chovanec nám dnes také vysvětlil, proč včera v naší Partii tvrdil, že zásah policie v dopise pochválil i státní zástupce. Podrobnosti má reportér Zbyněk Zykmund. Robert HEČ, redaktor: Zbyněk ZYKMUND, redaktor: redaktor: Takhle se včera ministr vnitra Milan Chovanec chlubil dopisem, ve kterém prý dozorující státní zástupce chválí policii za profesionální přístup a nejen to.

Pomoc pro vážně nemocnou pětiletou Sandru

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 02.03.2015

Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Dobrý večer ze zpravodajského studia televize Prima vám dnes přejí Karel a Klára. Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Je toho hodně, co vám chceme říct, tak příjemný a dobrý večer. Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Reportáž o vážně nemocné Sandře z Věstínku na Žďárku u vás vyvolala velkou vlnu pomoci. Připomeňme, že malou pacientku zachrání jen transplantace jater. Navíc rodina se dostala do finančních problémů a hrozí, že přijde o střechu nad hlavou. Po naší reportáži se jim ozvala i nezisková společnost, která zřídila speciální konto a lékaři se rozhodli, že budou hledat živého dárce v okruhu rodiny.

Poslední rozloučení s Editou Š. v Uherském Brodu

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 02.03.2015

Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Další smutný den má za sebou Uherský Brod. Dnes byl ve znamení pohřbu první z obětí šíleného střelce. S matkou dvou dětí, servírkou Editou se přišlo rozloučit na 300 lidí. Další pietní akty pak budou následovat v tomto týdnu. Ve čtvrtek v poledne by pak zvuk sirén a zvonů po celé zemi měl připomenout památku všech, kteří v to osudné úterý byli ve špatný čas na špatném místě. Robert HEČ, redaktor: Servírka Edita, jediná žena mezi 8 oběťmi šílené střelby. Podle svědku vešla vrahovi nevědomky téměř do cesty.