Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Česká cesta

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 19.09.2014

SLOUPEK LN Ještě než se Skotové vydali k volebním urnám, zamířil k nim stručný vzkaz z Prahy. "Rozdělit stát je velmi snadné," přesvědčoval zpravodaje britské BBC Václav Klaus, který v reportáži vystupoval jako jeden z dělitelů Československa. Jeho demontáž opravdu proběhla relativně snadno a hlavně bezkonfliktně. A nutno podtrhnout, že lví podíl na tom měl právě Václav Klaus. Dělení dvou kulturně i příbuzensky propojených národů je ovšem víc než jen technikálie. Navíc se ukazuje, že jistý pocit česko-slovenské sounáležitosti trvá dál.

Jak putoval zlatý" kufr šéfa Homolky

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 19.09.2014

Vyšetřovaný exředitel nemocnice měl v zavazadle miliony PRAHA Zlato, desítky milionů, ale také Foglarovy Hochy od Bobří řeky si stačil do kufru zabalit exředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, než ho zadrželi policisté. Ti ho podezírají z manipulací se zakázkami. Informaci o nacpaném zavazadle již LN a server Lidovky.cz přinesly, nyní se jim na základě informací z několika zdrojů podařilo získat detaily. Díky nim je možné cestu "zlatého" kufru zrekonstruovat. Sběratel známek i podpisů Na úvod je třeba se vrátit na konec letošního června, tři dny před lékařovo zatčení.

Osudová skotská volba

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 19.09.2014

Smír musí přijít už dnes. Obyvatelé Skotska v referendu rozhodovali o rozpadu Británie. Unie Anglie a Skotska je přitom stará více než 300 let. Pozorovatelé upozorňovali, že kampaň společnost rozdělila na dva tábory. Ty se nyní budou muset co nejrychleji naučit opět spolu vycházet. Lehké to nebude. Více na stranách 6, 7 a 20 FOTO ISIFA

Smír musí přijít už dnes

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 19.09.2014

Skotský smutek či radost. Obyvatelé Skotska v referendu rozhodovali o rozpadu Británie. Unie Anglie a Skotska je přitom stará více než 300 let. Pozorovatelé upozorňovali, že kampaň společnost rozdělila na dva tábory. Ty se nyní budou muset co nejrychleji naučit opět spolu vycházet. Lehké to nebude. Více na stranách 6, 7 a 20 FOTO ISIFA Vydání- Tato zpráva vyšla v prvním vydání Mutace - Lidové noviny - Morava

Smír musí přijít už dnes

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 19.09.2014

Skotský smutek či radost. Obyvatelé Skotska v referendu rozhodovali o rozpadu Británie. Unie Anglie a Skotska je přitom stará více než 300 let. Pozorovatelé upozorňovali, že kampaň společnost rozdělila na dva tábory. Ty se nyní budou muset co nejrychleji naučit opět spolu vycházet. Lehké to nebude. Více na stranách 6, 7 a 20 FOTO ISIFA Vydání- Tato zpráva vyšla v prvním vydání Mutace - Lidové noviny - Čechy

Tchaj-wan znervózněl. Bojí se, že ho Česko obětuje

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 19.09.2014

PRAHA Na povrchu se nic nemění a vše má svoje racionální vysvětlení. Pod povrchem však bublá nevyřčená otázka, jestli Tchaj-wan bude následovat Tibet a Češi ho také hodí přes palubu kvůli nové čínské politice Sobotkovy vlády. Ostrovní Tchaj-wan, jejž Čína považuje za jednu ze svých provincií a neuznává jeho samostatnost, patří dlouhodobě mezi významné obchodní partnery České republiky. Příkladem je tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, který je druhým největším exportérem v zemi a stabilně obsazuje žebříček top 10 firem v ČR.

Zkrocení úřednických hýřilů

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 19.09.2014

Sliby politiků, že stát bude šetřit díky centrálnímu nákupu, dostávají první jasnější obrysy PRAHA Už je to dva roky, co obecně prospěšná organizace Acta non verba upozornila na krajně nevýhodné nákupy kopírek Státním fondem dopravní infrastruktury. Vedení organizace jich nechalo nakoupit sedm, každou za 400 tisíc korun, tedy o více než tři sta tisíc korun dráž, než bylo na trhu běžné. Příkladů plýtvání na ministerstvech či ve státních organizacích je ale nepřeberně. Tři úrovně nákupu Sobotkův kabinet by to rád změnil, jakkoli se to těm předešlým příliš nedařilo.

CESTA DO PEKLA Na hradě Houska vystavují peklo. Je pohyblivé a ručně vyřezávané

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 19.09.2014

Foto: Podle Božské komedie Říká se, že se tu skrývá brána do pekel. Možná to tak je, možná ne. Právě teď si na hradě Houska můžete peklem skutečně projít. Je dřevěné, ručně vyřezávané a pohyblivé a spolu s přáteli a známými ho vyrobil zdejší kastelán Miroslav Konopásek. Výstava na hradě, který leží na hranici Libereckého a Středočeského kraje, je inspirována slavnou Božskou komedií středověkého italského básníka Dante Alighieriho. Potrvá do 30. října. » Více na str. B3 Foto: Ota Bartovský, MAFRA Mutace - Mladá fronta DNES - střední Čechy

Couvající řidič přehlédl seniorku a těžce ji zranil

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 19.09.2014

PROSTĚJOV K vážné dopravní nehodě vyjížděli ve středu policisté a posádka záchranné služby v Prostějově. Couvající řidič přehlédl seniorku pohybující se s chodítkem a srazil ji. Ženu teď čeká zhruba tříměsíční léčení. Nehoda se stala kolem desáté hodiny dopoledne na prostějovském Žižkově náměstí. "Třiačtyřicetiletý řidič Fordu Mondeo couval z parkovacího místa na silnici, přes kterou přecházela sedmasedmdesátiletá žena s vozíkem-chodítkem," uvedla prostějovská policejní mluvčí Irena Urbánková.

Cukrárnu U Čtyř mamlasů v Brně včera vydražili za 41 milionů korun

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 19.09.2014

BRNO Dražbu jedné z nejstarších cukráren v Brně včera vyhrála brněnská firma, která se zabývá stavební a developerskou činností. Vyvolávací cena cukrárny byla 13 milionů korun, společnost ji nakonec vydražila za 41 milionů. Využití získaného prostoru na náměstí Svobody zatím jasné není. "Jednou z variant je, že tam cukrárnu ponecháme. Ale zatím to nemůžu potvrdit," řekl zástupce firmy Martin Kriak bezprostředně po dražbě. Jméno společnosti, kterou zastupuje, neuvedl. Dodal, že jasno, co s prostorem udělají, by mělo být do měsíce.

Češi v Brně oživili naději na medaili

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 19.09.2014

Baseballové mistrovství Přesun do Brna českým baseballovým reprezentantům očividně prospěl. Na mistrovství Evropy včera přehráli Francii 14:3, připsali si první výhru ve finálové skupině a oživili tak naději na vysněnou medaili. "Dnes nám vyšlo všechno, co jsme chtěli. Takové vítězství si v reprezentaci nepamatuji. Pořád doufáme v medaili a uděláme pro ni všechno," prohlásil jeden z tahounů týmu Jakub Sládek. Dnes večer se domácí výběr utká s favorizovanou Itálií, zítra odpoledne s Německem.

DAR VARŮM Strom ze skla a oceli

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 19.09.2014

Umění na kolonádě Strom života, který mohou vidět lidé v karlovarské Vřídelní kolonádě, tam zřejmě zůstane i v budoucnu. "Rád bych něco věnoval městu, které se před patnácti lety stalo mým domovem," vysvětlil výtvarník Radek Stehlík (na snímku) důvod, proč nabídl zdarma své dílo ze skla a oceli. Umístění darovaných děl do veřejných prostor považuje za způsob, jak přiblížit umění veřejnosti (zed). » Více čtěte na str. B2 Foto: Václav Šlauf, MAFRA Mutace - Mladá fronta DNES - karlovarský kraj

Dejvické divadlo přivezlo Dabing Street

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 19.09.2014

Tečkou za mezinárodním festivalem byl epilog V rámci Epilogu Festivalu Divadlo mohli včera diváci zhlédnout představení Dejvického divadla. Soubor, který patří k absolutní české špičce, přivezl hru Dabing Street. Ta je už třetí, kterou pro divadlo napsal režiér Petr Zelenka. Spojuje v ní dvě věci, ve kterých jsou Češi s nadsázkou opravdu dobří: dabing a alkoholismus. Stejné představení se bude hrát na scéně Nového divadla také dnes, lístky už jsou však vyprodány. Tím bude letošní ročník festivalu zakončen.

Fotbal spojili s Guláš festem

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 19.09.2014

Tip za sportem Trocha sportu a hodně dobrého jídla. Pokud si i vy takto představujete příjemně strávený víkend, navštivte přerovský Guláš fest, který bude letos ve spojení se Dny přerovského fotbalu. Centrem veškerého dění bude areál výstaviště, kde se bude celá akce v pátek a v sobotu odehrávat. Všichni sportovní nadšenci, kteří se do 15. září přihlásili, změří své síly ve fotbalových turnajích, které se uskuteční ve speciálních klecích, ve vodním bazéně a v nafukovacím hřišti. Na sobotu se pak mohou těšit hlavně milovníci dobrého jídla.

Hala rozšíří olympijské centrum

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 19.09.2014

Součástí Národního olympijského centra v Prostějově by mohla být hala za 110 milionů PROSTĚJOV Novou multifunkční sportovní halu za zhruba 110 milionů korun plánuje na okraji Prostějova s pomocí státu a radnice postavit společnost TK Plus Prostějov. "Hala bude součástí Národního olympijského centra zaměřeného na tenis a volejbal, které bylo v Prostějově otevřeno letos na jaře," řekl sportovní manažer a spolumajitel agentury TK Plus Miroslav Černošek. Prostějovský areál patří do budované sítě šesti národních olympijských center.

Hasiči chtěli vozy Hyundai, firmy je odmítly dodat

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 19.09.2014

PRAHA Značce Hyundai utekla prestižní zakázka za více než 26 milionů korun. Generální ředitelství hasičů muselo po několika měsících vybírání minulý týden zrušit zakázku na nákup 49 velitelských vozů pro záchranné sbory po celé republice. A to i přesto, že již byl znám vítěz. Na prvním i druhém místě se v tendru umístili uchazeči nabízející vozy Hyundai. Vítěz soutěže, třinecký prodejce Prokeš Servis, stejně jako druhý v pořadí, český distributor Hyundai Motor Czech (HMCZ), však odmítli podepsat smlouvu.

Hradec "modrá" bašta? Spíš ANO versus ČSSD

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 19.09.2014

Přesně tři týdny před komunálními volbami v Hradci Králové podle průzkumu vede ANO před ČSSD, naopak ODS těžce ztrácí, doufá však, že nic nemá ztraceno. Sehraje roli kroužkování napříč stranami? HRADEC KRÁLOVÉ Těsné vítězství hnutí ANO před ČSSD a pak s větším odstupem trojice pronásledovatelů HDK, KSČM a TOP 09. Takové pořadí v hradeckých komunálních volbách předpokládá poslední průzkum společnosti Sanep pro vydavatelství VLP. I když se v Hradci Králové s největší pravděpodobností skutečně schyluje k velké bitvě ANO versus ČSSD, pořadí se ještě může poměrně výrazně přesypat.

Chodov si nechal na oslavy uvařit i vlastní pivo

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 19.09.2014

CHODOV Limitovanou edici vlastního speciálního světlého ležáku Vavřinec si pro velkolepé víkendové oslavy nechalo uvařit město Chodov. Lidé budou mít příležitost ho zakoupit a ochutnat pouze v sobotu 20. září při oslavách. Pivní speciál uvařil na objednávku chodovské radnice plzeňský sládek Josef Krýsl. "Vycházeli jsme z historických receptů tak, aby lidé ochutnali pivo, které pili jejich předci," přiblížil sládek. Vavřinec má střední až vyšší hořkost, je nefiltrovaný a nepasterovaný. Při vaření sládek použil druh ječmene využívaný ve větší míře naposledy před sto lety.

Jak vzniká zpravodajství

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 19.09.2014

Tip na show Přijďte se na vlastní oči podívat, jak vzniká televizní zpravodajství. Olomoucké Horní náměstí bude již pátým místem, kde můžete nejen vidět, jak se večerní zprávy tvoří, ale také se můžete stát přímými aktéry! Umožní vám to TV Prima, která tento víkend v rámci akce "Prima jede… za vámi" přiveze svůj kamion se zpravodajským studiem právě do Olomouce. V sobotu vás budou čekat protagonisté muzikálu Děti ráje, v neděli zahraje kapela Maxim Turbulenc a skupina Queenie. Po oba víkendové dny budou také přítomny tváře TV Prima, nebudou chybět missky Gabriela Franková, Tereza Skoumalová a Nikola Buranská, moderátorka pořadu Re-Play Alžběta Trojanová nebo fotbalisté klubu SK Sigma Olomouc.

Každý desátý policista se v testu chytil do pasti

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 19.09.2014

Inspektoři v roli agentů provokatérů testují odolnost vůči korupci policistů či celníků. Rozšíření testů na úředníky však vláda odložila. Podle analýzy jsou problematické. PRAHA Vypadal jako běžný řidič, ale na těle měl záznamové zařízení. Jel nepřipoutaný. Nechal se chytit policistou a čekal, jestli si řekne o úplatek. Past sklapla. Případ s nasazeným "agentem provokatérem", členem Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), je z Karlovarska. Při podobném testu mužů v uniformě selhalo zhruba deset procent prověřovaných.

Kontroloři si zahráli na Němce a zabodovali

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 19.09.2014

CHEB Inspektorům České obchodní inspekce se podařilo zmást trhovce na chebské tržnici Dragoun. Vydávali se totiž za německé zákazníky, kteří hledají něco originálního, a díky tomu se dostali do ukrytých skladů napěchovaných padělky. Zabavili jich rekordní množství za 8,5 milionu korun. Třináct německy hovořících inspektorů se na tržnici nedaleko hranic vypravilo původně jen zmapovat situaci. Jejich trik ale nakonec zabral a oni se díky němu dostali do tří skladů plných padělků. "Dva sklady byly napěchované textilním zbožím různých světoznámých značek, v třetím se nacházela falza luxusních kabelek včetně kovových značek, které trhovci dávají na bezejmenné kabelky.

Kraj chce převzít pořádání Velké ceny Brna

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 19.09.2014

BRNO Licenci pro brněnskou Velkou cenu silničních motocyklů chce minimálně na tři roky získat Jihomoravský kraj. Do teď ji výměnou za zhruba sedmdesátimilionový zalistovací poplatek držela soukromá firma Automotodrom Brno. Zahájení jednání s promotérskou firmou Dorna včera schválilo krajské zastupitelstvo. K tomuto kroku přistoupilo na žádost hejtmana Michala Haška (ČSSD), který to slíbil už v srpnu, ještě než zastupitelé měli možnost hlasovat. Jihomoravský kraj by podle něj byl pořadatelem pouze formálně.

Krátce

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 19.09.2014

BAKOV NAD JIZEROU Nebezpečnou křižovatku nahradil kruhový objezd Na silnici mezi Bakovem nad Jizerou a Kněžmostem na Mladoboleslavsku vznikl místo nebezpečné křižovatky kruhový objezd. Otevřen byl včera. Opravu asi sedmikilometrového úseku silnice za 53 milionů korun z větší části zaplatily evropské fondy. (ČTK) OSNICE Na okruhu hořel kamion s nábytkem Na Pražském okruhu hořel v noci na čtvrtek kamion převážející nábytek. Stalo se to u obce Osnice, poblíž exitu Jesenice. Situace zkomplikovala dopravu.

Lázně sbírají ceny. Staly se i krajskou stavbou roku

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 19.09.2014

Lázně neboli nové sídlo Oblastní galerie, liberecké vědecko-zábavní centrum iQLandia i Membránové inovační centrum ve Stráži pod Ralskem bodovaly desátém ročníku soutěže o krajskou stavbu roku. LIBEREC Je rozhodnuto: stavbou roku Libereckého kraje 2014 jsou městské lázně v Liberci, v nichž od jara sídlí Oblastní galerie. Soutěž byla včera vyhlášena právě v budově lázní. Rekonstrukci a dostavbu zhruba za 380 milionů korun zajišťovala pro město Liberec pardubická společnost Chládek a Tintěra podle projektu liberecké kanceláře SIAL.

Lékař psal výhrůžné dopisy, říká jeho nástupce

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 19.09.2014

KLATOVY Bývalý lékař Klatovské nemocnice Jiří H., na kterého si rodiče stěžovali kvůli mučení dětí, psal sestrám výhrůžné dopisy. V České televizi to uvedl současný primář dětského oddělení Štěpán Kutílek. Podle jeho slov Jiří H. personálu hrozil trestním stíháním, pokud s ním nebude souhlasit. Na neadekvátní postupy lékaře Jiřího H., který trpí maniodepresivní poruchou, upozorňovaly sestry, i když měly strach. "Byly výhrůžky. Psal jim i dopisy, které pochopitelně nepodepisoval, ale kde jim vyhrožoval trestním stíháním," řekl Kutílek.

Manželé si dají hlas ve volbách, oba kandidují za konkurenci

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 19.09.2014

Ona kandiduje za levicovou stranu, on bude v komunálních volbách hájit barvy pravice. Ona je dvojkou sociálních demokratů, on bojuje z jedenáctého místa za ODS. Rodino – politická rozpolcenost ovšem manželům Pavlíně a Miloslavovi Liškových z Ostrova nevadí. S okolím je to už horší. "S ohlasem na naši rodinnou situaci jsme tak nějak počítali. Ale že to vyvolá mnohdy až nevraživost, nás překvapilo," shodují se manželé Liškovi. Vše odstartovala fotografie v předvolební tiskovině Pavlíniny strany.

Musíme se ještě hodně učit, zjišťují angličtináři

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 19.09.2014

Nekvalifikovaní učitelé v kraji mají za sebou přijímací zkoušky na pedagogickou fakultu v Plzni a před sebou sobotní nástup do školy. Úspěšní však nebyli všichni, pohořeli zejména angličtináři. KARLOVARSKÝ KRAJ Učí na školách v Karlovarském kraji, přitom jejich znalosti angličtiny nedosahují ani úrovně maturantů. I taková věc vyplynula z přijímacích zkoušek na pedagogickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni (ZČU), která nabídla pomoc zdejším nekvalifikovaným učitelům. Region jich má nejvíc v republice, a pokud nyní nenastoupí na vysokou školu, aby si doplnili vzdělání, musejí ve školství po Novém roce skončit.

Na prohlídky zve Dům přírody

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 19.09.2014

Tip na výlet Vydejte se za zábavou i poučením do krásné přírody Litovelského Pomoraví. V sobotu se můžete v centru Sluňákov v Horce nad Moravou zúčastnit otevření Domu přírody a užít si s celou rodinou Ořechový den. A na co se můžete těšit? Při komentovaných prohlídkách se s Domem přírody seznámíte, o kulturní vložku se postará Divadlo Tramtarie se svým představením O pračlovíčkovi. To ale nebude vše. Jako první také uvidíte film Litovelské Pomoraví a v podvečer vám rozproudí krev v žilách hudební skupina Květy, Jarda Svoboda a Jana Kaplanová.

O sdílení aut Liberečané zájem nemají. Pomůže sleva na MHD?

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 19.09.2014

LIBEREC Sdílení a používání auta více uživateli, takzvaný carsharing, zatím v Liberci příliš neláká. Rozšíření služby by mohla pomoci zhruba desetiprocentní sleva na předplatném v MHD. "Carsharing nabízíme ve stotisícovém městě od loňského dubna, využívá ho pět lidí a dvě firmy," uvedl za společnost Autonapůl Michal Šimoník. Podle něj zatím lidé o této službě moc nevědí. "Nemůžeme si dovolit statisícové výdaje na kampaně. Zájemců ale postupně přibývá, jak se dostává do povědomí," uvedl. Rozšířená je tato služba hlavně v Brně, kde má Autonapůl 13 aut, v Praze provozuje tři vozy a od letošního léta i jedno v Plzni.

O Šumavě rozhodne souboj ve sněmovně

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 19.09.2014

Zlomová chvíle pro Šumavu se blíží. Ve sněmovně se střetnou dva návrhy, jaká pravidla budou platit v národním parku. Proti speciálnímu zákonu se postaví novela obecného zákona od ministra životního prostředí, kterou nyní představil. ŠUMAVA Návrh novely zákona o ochraně přírody a krajiny, který má změnit pravidla i v šumavském národním parku, je hotový. Nyní míří do připomínkového řízení, ale už teď má jednu chybu. Ve vzácné shodě proti němu stojí šumavští starostové i ekologičtí aktivisté.

Ostrovní kocovina. Nic už nebude jako dřív

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 19.09.2014

EDINBURGH (Od naší zvláštní zpravodajky) Polovina Skotska smutní. Mnozí jsou rozčarovaní, další rozzlobení, někteří pláčou. Druhá půlka země prožívá radost, nadšení, úlevu. Skotové včera rozhodovali v referendu o své nezávislosti – zda vyhlásí v březnu 2016 samostatný stát, nebo zůstanou v třísetletém svazku s Londýnem. Výsledek v době uzávěrky tohoto vydání nebyl znám, ale vy ho už nejspíš víte. Ať už však hlasování dopadlo jakkoliv, jedno je jisté: věci už nebudou jako dřív. Skotsko, potažmo i celou Velkou Británii čeká složité období.

Poldovka stojí. Zaměstnanci dnes budou stávkovat

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 19.09.2014

V Poldi se dnes bude opět stávkovat, lidé stále nedostávají včas mzdy. Část hutí navíc od začátku týdne nefunguje kvůli problémům s dodávkou elektřiny. KLADNO Trpělivost je vlastnost, kterou kladenským hutníkům nikdo nemůže upřít. Už přes rok se jim porůznu zpožďují mzdy a ruské vedení firmy Poldi stále jen slibuje nápravu. Po první červnové protestní akci, kde se sešla na deset minut více než polovina ze čtyř stovek zaměstnanců, ředitel slíbil, že od července už budou mzdy dostávat podle termínu v kolektivní smlouvě, tedy 20.

Pramen Labe v Krkonoších slaví, požehná mu biskup

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 19.09.2014

Studánka určila hranice tehdejšího Českého království ŠPINDLERŮV MLÝN Nenápadná Labská loučka, kde oficiálně pramení největší česká řeka Labe, je pro českou historii možná důležitější, než se zdá. Místo v Krkonoších totiž určilo počátkem 18. století hranice tehdejšího Českého království. Pomohlo k tomu i vysvěcení pramene o více jak 20 let dříve. Pramen Labe zítra oslaví své 330. "narozeniny", tedy výročí svého vysvěcení. V pravé poledne mu požehná biskup Jan Vokál a naváže tak na svého předchůdce Jana Františka Kryštofa z Talmberka, který místo vysvětil v roce 1684.

Průlom ve florbale: Boleslav zaplatí za hráče 175 tisíc

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 19.09.2014

MLADÁ BOLESLAV Je to verdikt, který může zcela změnit zavedené pořádky v tuzemském florbale. Arbitrážní komise České florbalové unie včera rozhodla, že Mladá Boleslav zaplatí za přestup obránce Jana Jelínka z Vítkovic 175 tisíc korun. Jde o téměř trojnásobnou částku oproti dosavadnímu maximu, které určila arbitráž. V minulém roce Boleslav zaplatila 60 tisíc korun za kladenského brankáře Jakuba Výtiska. Jelínek je kapitánem reprezentace, ale i tak překvapila cifra, kterou arbitráž Vítkovicím přisoudila.

Předvolební nabídka v Bílině: Dáme vám 300 korun za hlas

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 19.09.2014

BÍLINA Bílinou u Teplic se tři týdny před komunálními volbami šíří informace, že jedna z politických stran uplácí voliče. Údajně nabízí 300 korun za hlas. Redakce MF DNES získala svědectví dvou lidí, kteří nabídku dostali. "Bylo to minulý týden. Na náměstí mě zastavil jeden z místních romských bossů a ptal se, jestli nechci tři stovky za hlas. Odpověděl jsem mu, že si to nechám projít hlavou, on si vzal číslo telefonu, a že se do konce měsíce ozve," popsal muž. Redakce jméno zná, ale vyhověla jeho přání zůstat v anonymitě.

Přerov nabídne za hotel, jejž nechce, peníze, které nemá

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 19.09.2014

Souboj Přerov vs. sociální byznys graduje. Město v obavách ze vzniku nové ubytovny raději nabídne přemrštěnou sumu za hotel Strojař, který přitom na nic nepotřebuje. A zatím na něj ani nemá. Rozrůstání dalších ubytoven překazí stavební uzávěrou. PŘEROV Raději dáme kolem čtyřiceti milionů za budovu, kterou nepotřebujeme, než abychom měli ve městě obří ubytovnu se stovkami sociálně slabých. Tak zní vzkaz přerovských zastupitelů, kteří schválili plán na odkup hotelu Strojař, kterého se jako nepotřebného zbavuje Ministerstvo obrany.

Při požáru v Černých Polích zemřel člověk

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 19.09.2014

BRNO Tragický konec měl požár bytu v Merhautově ulici v Brně. Hasiči vyrazili na místo po šesté večer. Uvnitř našli ohořelé torzo těla, tři další lidi vyvedli z budovy – dva z nich byli zranění. Příčina požáru ani výše škod do uzávěrky nebyla známa. Požár se podařilo hasičům lokalizovat krátce po půl sedmé večer. Mutace - Mladá fronta DNES - jižní Morava

Rivalská derby otvírají druhý ročník, začnou dnes v Hradci

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 19.09.2014

HRADEC KRÁLOVÉ Půjde o tři body jako v každém jiném zápase, ale vysvětlujte to v případě toho dnešního hokejovým fanouškům Hradce Králové a Pardubic. Právě dnes se totiž uskuteční první ze čtyř prestižních derby základní části domácí nejvyšší soutěže. Po loňském příchodu extraligového týmu z Českých Budějovic do Hradce se dnes otvírá druhá sezona obnovených vzájemných zápasů o extraligové body. Výjimečnost zápasu je daná, rivalita mezi Hradcem a Pardubicemi platí nejen pro hokej. "Chceme medaili a když se to nepovede, tak určitě skončit před Pardubicemi," přiživil ji prezident hradeckého Mountfieldu Miroslav Schön.

Rodiny z Bulhar evakuovali z domů ohrožených sesuvy

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 19.09.2014

Minimálně na měsíc budou dvě domácnosti bydlet jinde BULHARY O evakuaci obyvatel dvou domů v Bulharech na Břeclavsku rozhodl včera ráno krizový štáb. Na jejich pozemku se totiž dlouhodobě sesouvá svah, ve středu se kvůli víkendovým přívalovým dešťům utrhl úplně. Sesuv půdy postihl přibližně pět domů. V největším ohrožení ale byly rodiny Dostálových a Budlanských, jelikož se půda sesouvá v těsné blízkosti jejich domů. Dohromady sedm lidí evakuoval štáb včera v poledne do místního penzionu. Vrátit se budou moci, až pomine největší nebezpečí.

Řemesla budou k vidění v Kyjově

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 19.09.2014

Tip na akci Ukázky tradičních lidových řemesel se konají dnes od 10 hodin před radnicí v Kyjově. Návštěvníci uvidí práci perníkářky, řezbáře, hrnčíře, ale i krajkářky či košíkáře a dalších. Řemeslné techniky si budou moci zájemci i vyzkoušet. K poslechu a tanci zahraje cimbálová muzika Friška. Součástí programu budou i folklorní vystoupení. Vstup je volný. Mutace - Mladá fronta DNES - jižní Morava

Swingová tančírna v Brně

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 19.09.2014

Tip na večírek Nová sezona právě začíná v brněnském Kabinetu Múz a s ní se vrací tančírna Swing It. Dnes klub rozezní tradiční swingové i moderní elektro-swingové melodie. Naživo zahraje dixielandový band Heart of Dixie. Součástí večera bude taneční workshop, chybět nebude sladké dortíkové občerstvení, speciální projekce a dobové oblečení. Začátek akce od 21.00, vstupné je 150 Kč. Mutace - Mladá fronta DNES - jižní Morava

ŠIKMOPLOCHA V UFFU Trutnovská galerie vystavuje kolotoč diktátorů a další díla výtvarnice Barbory Bálkové

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 19.09.2014

Jen nasednout Kolotoč z Hitlera, Kim Čong-una či Stalina a další působivá díla různých výtvarných žánrů jsou k vidění na výstavě Šikmoplocha Barbory Bálkové, kterou otevřela trutnovská Galerie Uffo. Bálková se věnuje lidské identitě, osobním prožitkům nebo rodinné historii, a to se svébytným absurdním humorem, což dokazují fotografie i objekty. "Jde o nejnovější soubory, které napříč médii reprezentují dvě linie. Jedna reflektuje specifickým způsobem společenská, historická či ekologická, tedy všeobecně srozumitelná témata.

Úrazovce hrozil konec, teď tam vznikne superpohotovost

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 19.09.2014

Úplná přeměna čeká chirurgickou pohotovost v Úrazové nemocnici Brno. Do roka tu otevře nové pracoviště pro dvojnásobný počet lidí než dosud. Ročně ošetří až 38 tisíc pacientů z Brna a Brněnska. BRNO Ještě před šesti lety hrozil Úrazové nemocnici v Brně zánik. Teď je vše naopak. Do roka se toto městské zařízení stane významným brněnským centrem první pomoci. Zdejší lékaři dostanou nové prostory za 77 milionů korun pro chirurgickou pohotovost. Pomáhat budou pacientům, které postihne zlomenina končetin, ledvinový záchvat i zánět slepého střeva.

V rámci cvičení vyrostl most přes řeku v Kojetíně

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 19.09.2014

Stavba O jeden most navíc mají ode dneška v Kojetíně na Přerovsku. Ovšem jen na pár dní. Včerejším vysunutím konstrukce přes řeku zde totiž vyvrcholil nácvik stavby provizorního mostu používaného především při povodních po celé republice. Nácvik se koná ve výcvikovém středisku Ministerstva dopravy v Kojetíně jednou ročně. Kurz jeho kompletní stavby trvá tři týdny. Most je z dílů, takže jeho délku je možné upravit dle potřeby. "Je to svým způsobem taková obří stavebnice Merkur umožňující zvolit délku dle potřeby, jen se nedává do krabice, ale do hangáru.

Vítězství ve volbách si nepřičaruji, říká politik-kouzelník Petr Černý

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 19.09.2014

Politikem se stal vlastně z musu. Protože se rozhodl důrazněji bojovat s teplárnou, která podle jeho slov město a lidi okrádala, a nechtěl být přehlížen. I po třech a půl letech strávených v městské radě je Petr Černý, předseda Stavebního bytového družstva Sever a lídr strany Nový směr nesmlouvavým zastáncem masivního odpojování od teplárny, kvůli které má Liberec nejdražší teplo. Upozorňuje na to ve své předvolební kampani. Nedávno ale například šokoval návrhem boje s přebujelým hazardem v Liberci.

Policie obvinila exšéfa služeb vnitra kvůli lázním

Zdroj: Právo, Datum: 19.09.2014

Protikorupční policie v minulých dnech podle informací Práva obvinila bývalého ředitele Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra Romana Fidlera. Důvodem je vypovězení smlouvy na pronájem čtyř lázeňských komplexů společnosti Temparano. Podle dřívějších informací může vnitru kvůli smluvním sankcím hrozit škoda přes 100 miliónů korun. Fidlerovi, jenž se stíháním podle svých slov nesouhlasí, hrozí v případě pravomocného odsouzení dva až osm let vězení. Stíhán na svobodě "Bylo zahájeno trestní stíhání jedné osoby pro porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Skotové se hrnuli hlasovat o své nezávislosti

Zdroj: Právo, Datum: 19.09.2014

S nadšením i obavami vstoupili Skotové do včerejšího dne, který může znamenat obrat v jejich životech. Výsledky nočního sčítání referenda o nezávislosti na Británii byly avizovány na dnešní osmou hodinu ráno. Referendum se odehrálo ve znamení obrovského zájmu. Registrovalo se k němu neuvěřitelných 97 procent oprávněných voličů, tedy asi 4,3 miliónu. Hlasovací místnosti lidé oblehli od sedmé ráno, kdy se otevřely, přičemž úřady zaručily, že nebude odmítnut nikdo, na koho by ve frontě přišla řada až po uzávěrce ve 23 hodin.

Ukrajinci v Česku odmítají přebírat doporučenou poštu, nechtějí do války

Zdroj: Právo, Datum: 19.09.2014

Ukrajinci, kteří pracují v Česku, si odmítají přebírat doporučenou poštu. Bojí se totiž, že v ní bude povolávací rozkaz. A jít válčit na východní Ukrajinu s proruskými separatisty se jim nechce. Zde žijí, zde pracují, zde už často mají rodiny a jejich děti chodí do českých škol. "Jsem tady už deset let. Dělám soboty, neděle, na pracovní dobu se nehledí, volno mám tak jednou za měsíc. Ale vydělám si. Měsíčně tak kolem padesáti tisíc, někdy i více. Mám plat větší než mnozí Češi", říká osmatřicetiletý Oleksandr, který pracuje v české stavební firmě specializované na izolace velkých budov.

Uskupení v Brandýse podpořili i lidé, kteří o tom nevěděli

Zdroj: Právo, Datum: 19.09.2014

Nadcházející volby do zastupitelstev měst a obcí zaznamenaly nejspíš první skandál. V Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi jedno z nezávislých uskupení postavilo svou kandidaturu na podpisech lidí, kteří o ničem nevědí. Ti se teď obracejí na radnici, co že to vlastně měli podepsat. "Já jsem o tom komunikoval s těmi lidmi a nevidím jediný důvod, proč bych o tom měl komunikovat s vámi," odbyl otázky Práva lídr kandidátky s příznačným názvem Odpovědnost a Komunikace Michal Marec. Nezávislí kandidáti musí na rozdíl od registrovaných politických stran shromáždit značné množství podpisů vypočtené z počtu oprávněných voličů v daném městě, aby se mohli vůbec voleb zúčastnit.

Stěžujete si na policisty? Plaťte

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 19.09.2014

MINISTR VNITRA MILAN CHOVANEC CHCE VĚTŠÍ PRAVOMOCI PRO POLICII: Lidé ročně pošlou inspekci bezpečnostních sborů přes dva tisíce stížností na policisty. Do budoucna by toto číslo ale mělo být nižší. Aspoň to plánuje ministr vnitra Milan Chovanec. Za každý podnět by se podle něj měl uhradit správní poplatek tisíc korun. Důvod? Obava, že budou mít problémy, prý vede policisty k tomu, že jsou málo sebevědomí a nedělají svou práci nadoraz. "Lidé si je nahrávají na mobily, často si zkoušejí stěžovat… Inspekce by měla sloužit k tomu, aby od policie vymetla tu největší špínu.

Podpora tuzemských potravin

Zdroj: ČT 1, Datum: 18.09.2014

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka: Ministerstvo zemědělství hodlá víc spolupracovat se supermarkety. Jeho šéf po schůzce s deseti největším řetězci prohlásil, že období sporů a hádek musí skončit. Za hlavní považuje soustředit se na podporu českých potravin. Navíc chce nově upravit, které výrobky smějí takové označení používat, a které nikoliv. Michaela POLÁKOVÁ, redaktorka: Marián Jurečka a Zdeněk Juračka. Jeden vede resort zemědělství, druhý hájí zájmy obchodníků. Dnes poprvé si byli podobní nejen příjmením, ale i stanovisky.

Přirážky obchodníků

Zdroj: ČT 1, Datum: 18.09.2014

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka: Jedna z věcí, o kterých se taky mluvilo, byly marže obchodníků. Ministr zemědělství už dřív upozorňoval, že u potravin jsou příliš vysoké. Mnohdy přesahují sto procent. Například výrobní a prodejní cena 45 procentního Eidamu se někdy liší o víc než tři čtvrtiny. U bio potravin je přirážka ještě radikálnější. Kozí sýr v příslušné kvalitě se produkuje za 19 korun. V obchodě ale zákazník zaplatí dvojnásobek. A nakonec maso. Vepřový bůček vyjde od farmáře za 90 korun.

Skotské referendum

Zdroj: ČT 1, Datum: 18.09.2014

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka: Skotové rozhodují, zda se po víc než třech staletích odtrhnou od Velké Británie. Tábory příznivců a odpůrců samostatnosti jsou velmi vyrovnané. Hlasovací místnosti se uzavřou v 11 večer zdejšího času. Výsledky by měly být definitivně spočítané zítra ráno. zastánce skotské nezávislosti: Volte naději, ne ze strachu. Volte pro změnu, ne pořád to samé. Bohumil VOSTAL, zpravodaj ČT, Edinburgh: Osudový den pro Skotsko. Nacionalistům se plní sen. Jsou jen krůček od získání samostatnosti.

Ministerstvo zakáže školkám dětská vodítka

Zdroj: NOVA, Datum: 18.09.2014

Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Ministerstvo školství zakáže dětská vodítka v mateřských školkách. Ukazovali jsme je vám minulý týden. Televizi Nova to exkluzivně potvrdil ministr školství Marcel Chládek. Reynolds KORANTENG, moderátor: Vychází z doporučení České školní inspekce. Distributor vodítek se brání, že systém má mezinárodní bezpečnostní ověření a v roce 2011 ho ministerstvo školství schválilo. Michaela ŠMÍDOVÁ, redaktorka: Vodítka na školkách musí skončit, omezují svobodu a pohyb dětí.

Nehoda uzavřela důležitou trať na hlavní nádraží

Zdroj: NOVA, Datum: 18.09.2014

Reynolds KORANTENG, moderátor: Přímo v centru Prahy se stala v noci na dnešek vážná železniční nehoda. Na mostě pod Vyšehradem se srazil rychlík s pracovním vlakem. Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Stalo se to na uzavřené koleji, kde probíhaly stavební práce. Vykolejila tam lokomotiva rychlíku i stroj, do kterého narazila a hrozilo, že se zřítí přímo na rušnou silnici pod mostem. Reynolds KORANTENG, moderátor: Při nehodě byl zraněn strojvůdce rychlíku, ve kterém byla naštěstí jediná cestující.

Skotsko hlasuje o odtržení od Británie

Zdroj: NOVA, Datum: 18.09.2014

Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Za 3,5 hodiny se ve Skotsku uzavřou volební místnosti a začne sčítání hlasů v jednom z nejsledovanějších referend posledních let. Reynolds KORANTENG, moderátor: Skotové rozhodují nejen o budoucnosti Skotska, ale v podstatě o podobě celého britského království, potažmo Evropy. Do volebních místností se proto hrnou už od rána. Podle závěrečného průzkumu by mohli zvítězit odpůrci skotské nezávislosti. Kateřina KUČEROVÁ, redaktorka: Skotský den D začíná.

Černý den na železnici

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 18.09.2014

Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Příjemný a dobrý večer. Nevím, jak u vás, ale tady je Prima, Zprávy a Klára a Karel. Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Pojďte se podívat na vše, o čem byste měli vědět. Dobrý večer. Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Černý den na železnici. Do vážných potíží se dostali cestující ve čtyřech vlacích. Nejvážnější havárie se stala v Praze. Přímo na vltavském nábřeží po nárazu do pracovního stroje vykolejil rychlík. Na místě natáčel reportér Václav Janata. Václav JANATA, redaktor: Jindy klidná část vltavského nábřeží se včera ocitla v obležení hasičů, policistů i záchranářů.

Česká republika dá 3 miliony korun organizaci Lékaři bez hranic

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 18.09.2014

Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Česká republika dá 3 miliony korun organizaci Lékaři bez hranic. Její zdravotníci bojují v Africe s rozsáhlou smrtící epidemií eboly. Česko podle premiéra Sobotky organizaci poskytne také materiální pomoc. Kolega Pavel Štrunc vyzpovídal lékařku, která v oblasti před lety pracovala při epidemii jiné vážné krvácivé infekce. Pavel ŠTRUNC, redaktor: Šíření eboly v západní Africe je velmi vážné a bez pomoci se tento kontinent neobejde, tvrdí organizace Lékaři bez hranic.

Potravinové banky začínají pomalu vítězit nad neefektivní legislativou

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 18.09.2014

Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Potravinové banky začínají pomalu vítězit nad neefektivní legislativou. Ta totiž nařizuje dárcům potravin, například supermarketům, že z nich musí odvést patnáctiprocentní daň. A do toho se nikomu nechce. Jenže zdá se, že se blýská na lepší časy a že se tak místo vyhazování dostanou potraviny k potřebným. Podrobnosti zjišťovala Martina Spěváčková. Martina SPĚVÁČKOVÁ, redaktorka: Čaje, sušenky nebo instantní polévky. Všechny tyhle položky mají v potravinové bance jedno společné - blížící se datum spotřeby.