Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

"Rusko nás živí a živit bude"

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 29.07.2014

Reportáž z ukrajinského přístavu, který rozdělila smrt aktivistů v plamenech ODĚSA Horko. Vrchol turistické sezony. Dříve se na plážích v Oděse a okolí slunily davy Rusů, Moskvanů a Sibiřanů. Dnes u Černého moře občany Ruska mužského pohlaví mezi 15 a 60 lety vidět není. Je válka. Navrátilec z Čech Ke krvavým událostem 2. května se nachomýtl tak trochu náhodou. Šel na fotbalový zápas klubů Černomorec Oděsa a Metalist Charkov. Po první půlce mu volá syn z Prahy, aby si přeparkoval auto od svého obchodu, protože se tam střílí.

FOTO

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 29.07.2014

Foto: Umírání pokračuje. Křehké příměří v Pásmu Gazy u příležitosti muslimského svátku Íd al-fitr, který následuje po postním měsíci ramadánu, narušil dopad raket na největší nemocnici ve městě Gaza a nedaleký park. Zemřelo nejméně deset lidí včetně. Z palby se navzájem obviňují obě strany konfliktu: Izraelci a palestinské hnutí Hamás. Více čtěte na straně 7 FOTO REUTERS

Pohnutý osud: boxer Tibor Rafael

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 29.07.2014

SPORT Fantastický boxer s talentem od pánaboha, kterého fanoušci milovali. A také bezdomovec, který zemřel na ulici před necelým měsícem ve 44 letech. To byl Tibor Rafael. strana 18 Foto:

Pravdu nám Rusové neříkají

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 29.07.2014

DOMOV Historik a zástupce ředitele pro komunikaci s partnerskými státy v bruselské centrále NATO Petr Luňák tvrdí, že i jeho dlouholetí ruští kolegové se s invazí na Krym proměnili v šiřitele zpráv o fašistech na Ukrajině. strana 4

Riziko: víc seniorů za volantem

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 29.07.2014

Starší lidé jsou v dnešní době aktivnější, řídí až do pozdního věku. Podíl nehod, které způsobí, proto narůstá PRAHA V protisměru jede auto, volali minulý týden na policii lidé jedoucí po rychlostní silnici R10 ve směru na Prahu. Než ale policisté stačili ke zmatenému řidiči dojet, narazil nedaleko Mladé Boleslavi do protijedoucího vozu. Sebe zabil a tři osoby vážně zranil. Pak vyšlo najevo, že muži bylo 75 let. Podíl seniorů, kteří způsobí dopravní nehodu, podle policejních statistik v posledních letech roste.

Rozhovor s šéfem Unipetrolu

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 29.07.2014

EKONOMIKA Rafinerie v Evropě skomírají. Co by pomohlo Unipetrolu? Třeba větší podpora státu, říká generální ředitel firmy Marek Świtajewski. strana 12 Foto:

Technologické talenty mizí z Evropy. Třeba do Indie

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 29.07.2014

PRAHA Evropa se stává technologickým skanzenem. A situace se nezlepší. Mladí a talentovaní totiž starý kontinent opouštějí a míří do Asie nebo za Atlantik. Ukázaly to dvě studie výzkumné společnosti Bruegel, která si pomohla i údaji z profesní sociální sítě LinkedIn. Tam si 300 milionů uživatelů pověsilo své profesní životopisy a z údajů se dá vyčíst, kam se stěhovali za prací. Bruegel je sledoval rok. Mladé odborníky na moderní technologie, IT infrastrukturu či programátory přitahovala města v Indii, Spojených státech¨a Austrálii.

Zmizte z očí!

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 29.07.2014

SLOUPEK LN John Gardner ve svém románu Grendel popisuje jedno trpké životní poznání: věci chátrají, alternativy se vylučují. Týká se i nás, našich očí, našich aut i naší možnosti řídit, či neřídit vůz. Je to jeden z velkých životních paradoxů: když auto nejvíce potřebujeme, nejsme často už nejvíce způsobilí jej řídit. To je fakt, ale buďme velmi opatrní, než z něj vyvodíme nějaké zásadní závěry. Fanatici bezpečnosti by nejraději sebrali řidičák každému, jehož reakční čas vlivem stáří klesne o nějakou tu desetinku vteřiny.

Banky oživují spojení Made in Czechoslovakia

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 29.07.2014

BRATISLAVA Motorky, Jawa. Automobily Škoda, turbíny pro elektrárny, fotoaparáty Flexaret a spousta dalšího zboží se kdysi proslavila pod známkou "Made in Czechoslovakia". Česká exportní banka (ČEB) a slovenská Eximbanka se ji rozhodly oživit. Důvodem je to, že například v řadě rozvojových zemí panuje výrazné povědomí o výrobcích z doby socialistického Československa. Spojení Czech Made či Made in Slovakia jim toho ovšem příliš neříká. Vedení obou institucí proto dnes v Bratislavě podepíše novou dohodu o vzájemné spolupráci, v jejímž rámci se banky zavazují k podpoře společných česko-slovenských projektů.

Chystá se nová daň, podraží benzin a nafta

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 29.07.2014

Stát chce změnit způsob, kterým se financuje údržba strategických zásob ropy, nafty a benzinu. Počítá přitom se zdražením pohonných hmot o 25 až 30 haléřů za litr. PRAHA Kolem cen benzinu je pořádně živo. Ještě před pár dny se zdálo, že by mohly klesnout díky snížení spotřební daně ve sněmovně. Jenže teď to vypadá, že naopak porostou. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) totiž navrhuje zavést novou "daň za ropnou bezpečnost" ve výši 25 až 30 haléřů za litr. O dani se hovoří v materiálu zpracovaném ministerstvem, kde se řeší, jak má stát dále zacházet se strategickými rezervami nafty, benzinu a ropy.

Největší soudní sankce v historii: Rusko zaplatí 1 000 miliard

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 29.07.2014

HAAG Tři arbitři v Nizozemsku včera zasadili Rusku větší ekonomickou ránu než evropské a americké sankce za půl roku. Bývalí majitelé ropné společnosti Jukos, známé především kvůli případu uvězněného miliardáře a největšího akcionáře Michaila Chodorkovského, získají odškodnění přes padesát miliard dolarů (v přepočtu přes 1 000 miliard korun). Rozhodla o tom jednomyslně trojice arbitrů Stálého rozhodčího soudu v Haagu. Jde o největší sumu v historii mezinárodních arbitráží. Arbitři na zhruba šesti stech stranách rozepisují, jak Ruská federace rozebrala Jukos jako domek z lega.

ODS i ČSSD řeší, jak posílit před volbami

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 29.07.2014

Z domova Stejný problém, rozdílné řešení. ČSSD se chce zaměřit na přímou demokracii ve straně, ODS zase uvažuje o posílení "pevné ruky " svého předsedy. Strana A4 Foto:

Podivuhodné příběhy z Tour

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 29.07.2014

Sport Škodovka traťového komisaře zničená po květináčovém útoku. Stádo koní na trati závodu. Totální selhání pořadatelů na Hautacamu. A další příběhy... Strana B10 Foto:

Podzim plný televizních seriálů

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 29.07.2014

Kultura Na televizní obrazovky během podzimu zamíří nové řady policejních seriálů Kriminálka Anděl, Policie Modrava a Expozitura. Strana A9 Foto:

Poslední léto komunismu

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 29.07.2014

Publicistika Na začátku prázdnin roku 1989 mělo za sebou Polsko první polosvobodné volby. Východní Němci se mohli potkávat s těmi západními maximálně u Balatonu. A Maďarsko pohřbilo vůdce revoluce 1956 Imre Nagye. Strana A12

Svět si připomněl 100. výročí začátku 1. světové války

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 29.07.2014

VÁLEČNÉ MÁKY Foto: 888 246 padlých Umělecká instalace rudých keramických máků, vytvořených Paulem Cumminsem, připomněla před londýnským Towerem vojenské oběti první světové války, která začala 28. července 1914. Máků bude před Towerem přibývat – za každého padlého jedna květina. FOTO: ISIFA

100. VÝROČÍ.

Zdroj: Právo, Datum: 29.07.2014

Výstřelem z historického děla na pražském Vítězném náměstí začala včera výstava k stému výročí počátku první světové války. Výstava s názvem Od atentátu k válce je k vidění až do 28. srpna. Foto PRÁVO - Petr Hloušek

Klientům Sousedských služeb hrozí exekuce. Ani o tom nevědí

Zdroj: Právo, Datum: 29.07.2014

Občanské sdružení Společná obrana, které se zabývá pomocí lidem poškozeným jednáním různých podvodných firem, varuje před firmou Sousedské služby. Ta totiž v minulých dnech podala k Okresnímu soudu v Bruntále přes 800 platebních rozkazů na své bývalé klienty z celé republiky. "Tito lidé jsou nyní bezprostředně ohroženi exekucí a my nemáme naprosto žádnou možnost získat na ně kontakty. Věc je velmi vážná. Když totiž tito lidé nebudou včas do 15 dnů a správně na žaloby reagovat, mohou přijít o vše.

Lidé jsou k prosbě o půjčku v rodině méně ostražití

Zdroj: Právo, Datum: 29.07.2014

Mnoho lidí bere na lehkou váhu žádost příbuzného o půjčku či ručení za ni. Spoléhají se na to, že když je to v rodině, nemusí se o své peníze bát. Opak však bývá nezřídka pravdou a snaha pomoci blízkému člověku se nakonec obrátí proti nim. "Rodinné vztahy jsou často ještě komplikovanější než vztahy mezi přáteli. K prosbě o pomoc z rodiny jsou lidé méně ostražití než k prosbě zvenku. Z ručitele dlužníkem V dnešní době se řada lidí snaží své vztahy s okolím zlepšovat a prosbu o pomoc nedokáže odmítnout.

Odbory se bouří. Bojí se další devalvace koruny

Zdroj: Právo, Datum: 29.07.2014

Cestování a dovoz ze zahraničí by mohly zase podražit. Alespoň se toho obávají odboráři. Podle nich Česká národní banka připravuje potichu další intervence vůči koruně. Loni na podzim centrální banka přispěla svými kroky k výrazné devalvaci. Od listopadu se zhoršil kurz z 26 korun na dnešních 27,5 koruny za euro. Podle šéfa Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly ČNB chystá opatření, které by mohly oslabit kurz na 28 korun za euro. "V posledních dnech došlo k aktivaci tématu, že by se ČR mohla připravit na devalvaci 28 korun za euro.

Senátorka Wagnerová: Policie se odposlechy novinářů dopustila neústavního excesu

Zdroj: Právo, Datum: 29.07.2014

Bývalá ústavní soudkyně a nyní senátorka Eliška Wagnerová je přesvědčena, že policie se dopustila neústavního excesu, aby odposlechem novinářů zjistila zdroje, o které se opírali novináři při rozkrývání kauzy nákupu obrněných transportérů Pandur. - Podle zjištění Práva policie odposlouchávala dva novináře kvůli úniku informací. Může vůbec něco takového dělat, když novináři mají ze zákona právo své zdroje chránit? Vidím to jako problém. Samozřejmě že když k tomu měla soudní povolení, což měla, tak to udělat může, ale to je jen formálně vzato.

ROBOTI CHTĚJÍ VE FOTBALE PORAZIT LIDI

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 29.07.2014

Foto: Po světovém šampionátu "živých" fotbalistů hostila Brazílie i mistrovství robotů. Turnaje, který se jmenuje RoboCup, se zúčastnilo 550 týmů. Hrálo se v několika kategoriích podle výšky robotů. Ve finále nejsledovanější kategorie standardizovaných robotů, připomínajících slavného japonského Asima, porazila australská univerzita v Novém Jižním Walesu rivaly z univerzity v Lipsku 5:1. Vývojáři mají v budoucnu v plánu i zápas se skutečnými fotbalisty: do roku 2050 je chtějí s roboty porazit. strana 2 Foto: ČTK

Spořit na dítě je nyní složitější

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 29.07.2014

VÝBĚR PENĚZ ZE STAVEBNÍHO SPOŘENÍ NA DÍTĚ MUSÍ RODIČŮM POVOLIT SOUD Stavební spoření, které lidé uzavírají na své dítě, přestává být výhodným přilepšením rodinného rozpočtu. Dosud rodičům nic nebránilo peníze vybrat a použít je na cokoliv. To se ale mění: stavební spořitelny začínají plošně vyžadovat souhlas opatrovnického soudu. Důvodem je nový občanský zákoník a rozsudky soudů, podle nichž ukončení stavebního spoření dítěte není běžnou záležitostí při správě jeho jmění. Spořitelny se obávají, že tvrdší pravidla jim odradí klienty.

Pozvánka k pořadu Události, komentáře

Zdroj: ČT 1, Datum: 28.07.2014

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor ČT: Máme ve státní pokladně peníze na to, aby se přidávalo státním zaměstnancům? A co udělají odbory, pokud jim vláda nepřidá? Události, komentáře v deset večer.

Růst české ekonomiky

Zdroj: ČT 1, Datum: 28.07.2014

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: A vláda zřejmě bude mít na své plány víc peněz, než čekala, česká ekonomika by totiž měla růst vyšším tempem, letos skoro o 3 procenta, jak dnes odhadlo ministerstvo financí. Ještě v dubnu přitom počítalo s daleko slabším růstem. Jak silnou ekonomiku udržet, i o tom dnes tripartita jednala. Odbory varovaly centrální banku před další devalvací měny, která by tak mohla podražit na víc než 28 korun za euro. Požadují, aby zástupci banky přišli na další jednání tripartity, ani podle premiéra by to nebyl zásah do jejího rozhodování.

Vyšší státní platy

Zdroj: ČT 1, Datum: 28.07.2014

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Příjemný večer, dnešními, tedy pondělními Událostmi vás provede Jakub Železný. Všichni státní zaměstnanci dostanou od nového roku přidáno minimálně 3,5 procenta, u hasičů a policistů by to mohlo být dokonce 5 procent, premiér Bohuslav Sobotka to dnes slíbil odborářům. Ti ale mají strach, že peníze navíc nakonec dostanou jen někteří a že ze zbytku se bude financovat přechod na nový služební zákon. Jeho zavedení si podle vládních odhadů vyžádá půl miliardy korun. Vladimír KEBLÚŠEK, redaktor: Policista sloužící tři roky.

Důkaz z družice: Rusko střílí na Ukrajinu!

Zdroj: NOVA, Datum: 28.07.2014

Reynolds KORANTENG, moderátor: Do války, která se odehrává jen pár set kilometrů od našich hranic, silně zasahuje Rusko. Dokonce mnohem intenzivněji, než si svět doposud myslel. Spojené státy vůbec poprvé předložily důkazy. Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Ukázaly totiž snímky ze špionážních družic, které podle americké diplomacie potvrzují, že se ruské vojsko aktivně po boku separatistů zapojuje do bojů proti ukrajinské armádě. Rusko ale vše popírá. Karolína TOMAŠKOVÁ, redaktorka: Palba z automatických pušek, tanků, minometů, vzduchem sviští granáty i bomby.

Kauza Kramný. policie postaví hotelový pokoj

Zdroj: NOVA, Datum: 28.07.2014

Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Za dva dny to bude přesně rok, co za nevyjasněných okolností zemřela Monika Kramná a její dcera Klárka v egyptské Hurghadě. Do dnešního dne není vyšetřování ukončeno. Reynolds KORANTENG, moderátor: Práci českých kriminalistů komplikuje fakt, že egyptská strana s nimi vůbec nespolupracuje. Státní zástupce dnes televizi Nova potvrdil, že pokud se jim podaří získat detailní informace o hotelovém pokoji, jsou připraveni postavit jeho přesnou kopii a provést rekonstrukci.

Pád letadla: boje přerušily vyšetřování

Zdroj: NOVA, Datum: 28.07.2014

Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Kvůli tvrdým bojům na Ukrajině muselo být zastaveno i vyšetřování případu sestřeleného malajsijského letounu. Záruky, které separatisté a Ukrajina světu dali, neplatí. Reynolds KORANTENG, moderátor: Jen pár kilometrů od místa neštěstí zuří ostré střety, které znemožňují práci mezinárodních inspektorů. OSN mluví o sestřelení Boeingu s civilisty jako o válečném zločinu. To by mohlo případné viníky přivést před mezinárodní trestní soud. Karolína TOMAŠKOVÁ, redaktorka: V troskách Boeingu jsou stále uvězněny desítky těl obětí.

Na Kolínsku se málem srazily dva vlaky

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 28.07.2014

Roman ŠEBRLE, moderátor: Na Kolínsku se včera málem srazily dva vlaky. Na jedné koleji se proti sobě řítil vlak s 50 cestujícími a proti němu rychlík s 200 pasažéry, který ignoroval červenou. Zastavily jen pár metrů od sebe. Rychlík ale poškodil výhybku a tisíce lidí, kteří se vraceli domů, musely i několik hodin čekat na další spoje. Více už v reportáži Matěje Rychlého. Matěj RYCHLÝ, redaktor: To, že mají někteří cestující tohoto rychlíku na hlavách boule od kufrů, nikomu nevadí. Všechno totiž mohlo dopadnout daleko hůř.

Spor Česko versus firma Diag Human

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 28.07.2014

Roman ŠEBRLE, moderátor: Krásný pondělní večer. Vítáme vás u Zprávy televize Prima, dnes s Gabrielou a Romanem. Gabriela KRATOCHVÍLOVÁ, moderátorka: Jsme rádi, že se na nás díváte, dobrý večer. Spor Česko versus firma Diag Human definitivně skončil. Dnes to oznámil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Končí tak právní řízení o tom, jestli má republika platit miliardy korun za zmařený obchod s krevní plazmou nebo ne. Společnost Diag Human ale s interpretací ministerstva nesouhlasí. Podle ní spor určitě nekončí a firma se obrátí na zahraniční exekuční soudy.

Spor o autorství Klausovy amnestie možná skončí smírem

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 28.07.2014

Gabriela KRATOCHVÍLOVÁ, moderátorka: Tahanice o to, kdo je autorem loňské amnestie exprezidenta Václava Klause, možná skončí smírem. Bývalý hradní právník Pavel Hasenkopf se nechal u soudu slyšet, že se s právníky Hradu pokusí dohodnout. Brání se proti tvrzení Hradu, že byl autorem kontroverzní amnestie. Pavel ŠTRUNC, redaktor: Kdo napsal prezidentskou amnestii? Politici a nejen oni si kauzu přehazovali jako horký brambor. Kancléř současného prezidenta Vratislav Mynář měl jasno, spolutvůrcem je tenhle muž, Pavel Hasenkopf.