Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

"Zvládneme to"

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 29.07.2016

Foto: Merkelová stále věří. Německá kancléřka Angela Merkelová je stále přesvědčena, že Německo dopady migrace a současných teroristických útoků zvládne. Včera slíbila, že Berlín udělá vše pro dopadení lidí, kteří za útoky z minulého týdne stáli. Kancléřka rovněž ujistila, že Německo není ve válce s islámem, ale vede boj proti teroristické organizaci Islámský stát a proti jiným teroristickým uskupením. Vyjádřila zklamání z toho, že EU podle ní nedělá v migrační krizi dost. Více na straně 6 FOTO ČTK/AP

Co odhalí Šlachtova zpráva?

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 29.07.2016

PRAHA Několik hodin včera před vyšetřovací komisí zřízenou za účelem osvětlení pozadí policejní reorganizace vypovídali důležití hosté: vrchní státní zástupce z Olomouce Ivo Ištvan, bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta a někdejší šéf ostravské expozitury protimafiánského útvaru Jiří Komárek. Poslance měli na utajovaném jednání seznámit s informacemi, které dle nich vedly ke kontroverznímu sloučení protikorupční a protimafiánské policie a vytvoření Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Nový benzin může poškodit staré vozy

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 29.07.2016

Natural 95 nahradí "édesítka". Je sice ekologičtější, ale motorům vyrobeným do roku 2005 nesvědčí PRAHA Již za tři roky budou mít majitelé benzinových vozů vyrobených před lety 2003 až 2005 o starost navíc. Po vzoru Německa a některých dalších zemí Evropy přijde do Česka nový benzin E10. Současný nejprodávanější typ Natural 95, obsahující do pěti procent lihu, zmizí podle nejnovějšího plánu petrolejářských firem bez náhrady v roce 2019 z trhu a k dispozici bude stejný natural, ale s deseti procenty lihu.

Peltův další gól

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 29.07.2016

SLOUPEK LN Dneska začíná nový ročník nejvyšší české fotbalové ligy. Oficiálně se od včerejška jmenuje takto: ePojisteni.cz liga. Fotbalový boss Miroslav Pelta při představování takzvaného titulárního partnera pravil: "Jak říká můj syn, když to má na začátku e, tak je to internet a to je dobré. Věřím, že jsme získali firmu, která pomůže zvýšit důvěryhodnost ligy." Gambrinus liga se stačila v letech 1997–2014 zažít; partnerství se v jejím názvu zautomatizovalo, "rozpustilo". U Synot ligy, jak se soutěž jmenovala poslední dva ročníky, se to nepovedlo.

Privátní bankéř sežene i lékaře

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 29.07.2016

ROZHOVOR "Asi třetina majetku spravovaného privátním bankovnictvím patří ženám. Je to i kvůli vypořádání během rozvodu, " říká Jan Troníček, který řídí privátní bankovnictví skupiny UniCredit pro region střední a východní Evropy. Strana 12

Protokolář brigádničí na zámku

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 29.07.2016

PRAHA "Dámy a pánové, prohlídka v devět večer, prosím," ozve se od studny na prvním nádvoří státního zámku Konopiště. Věta, kterou slyší návštěvníci na stejném místě každou chvíli, je přece jen něčím zvláštní. Pronáší ji totiž šéf protokolu Kanceláře prezidenta republiky Jindřich Forejt. U parohů dvaadvacateráka, mezi vycpanými medvědy a liškami se schází skupinka asi dvaceti lidí. Forejt jim ještě předtím odtrhne vstupenku, přesně tak, jak se na průvodce sluší. "Medvědi dole, kteří vás tak výhružně přivítali, jsou ze Sibiře.

Skandál v Bayreuthu

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 29.07.2016

KULTURA Pondělní premiéra opery Parsifal na proslulém wagnerovském festivalu vzbudila mezi diváky i kritiky velké emoce. Slavnostní jevištní hra se totiž odehrává na území okupovaném tzv. Islámským státem. Břišní tanečnice na scéně vystupují zahalené do hidžábů. Strana 8 Foto:

Bývalý šéf ČSA si koupil chalupu s vrtulníkem

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 29.07.2016

PRAHA Policie už přes rok řeší vyplacení 150milionového bonusu pro bývalého šéfa Letiště Praha Miroslava Dvořáka. Ten si mezitím zrekonstruoval bývalý vojenský areál na Šumavě a k tomu si ještě pořídil vrtulník. Stroj označený Robinson R66 je v České republice naprostým unikátem. Jde o pětimístný lehký vrtulník vyráběný od roku 2010 americkou společností Robinson Helicopter Company. Dvořák je v současnosti jediný, kdo jej v republice vlastní. MF DNES to zjistila z leteckého rejstříku. Stroj speciálně pro někdejšího šéfa Českých aerolinií byl vyroben už loni.

Doživotí pro vraha Vocáska platí, rozhodl soud

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 29.07.2016

SOKOLOV Okresní soud v Sokolově zamítl žádost o podmínečné propuštění doživotně odsouzeného Zdeňka Vocáska. Jednání se odehrávalo přímo v hornoslavkovské věznici, kde si Vocásek odpykává trest za dvě vraždy z roku 1987. Vocásek na místě podal proti rozhodnutí soudu stížnost. Tou se bude zabývat Krajský soud v Plzni. "Už se to nikdy nebude opakovat, tehdy mě poháněl alkohol. Ve vězení jsem přestal i kouřit, a nikdy nikdo mi nedal šanci. Venku bych se choval jinak, věřím v to," řekl při přelíčení Vocásek.

Merkelová trvá na svém: Migraci zvládneme

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 29.07.2016

BERLÍN Německá kancléřka Angela Merkelová ve čtvrtek na tiskové konferenci odsoudila čtveřici útoků z minulého týdne. Současnou krizi podle ní Německo zvládne. Zároveň kritizovala špatnou uprchlickou politiku EU a vlažný přístup některých zemí k přijímání migrantů. Zopakovala, že země je schopna migrační krizi zvládnout – čemuž však Němci podle průzkumů věří stále méně. "Pachatelé ve Würzburgu a Ansbachu přišli do Německa jako uprchlíci, kteří v Německu hledali ochranu nebo to předstírali a kteří šířili hrůzu a strach.

Šlachtova zpráva: rozbuška odjištěna

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 29.07.2016

Poslanci začali vyšetřovat pozadí policejní reorganizace PRAHA Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan včera přinesl poslancům zapečetěnou obálku, kterou několik týdnů schovával ve svém trezoru. V ní bývalý šéf ÚOOZ Robert Šlachta se svými kolegy popsal poznatky, kvůli kterým jsou tito detektivové přesvědčeni, že reorganizace policie měla za cíl rozprášit elitní protimafiánský útvar. "Má zhruba čtyřicet stránek, lze ji přečíst rychle," popsal včera zprávu Ištvan. Právě on včera sedmičlenné poslanecké vyšetřovací komisi v neveřejném zasedání téměř čtyři hodiny líčil, jaké poznatky jej vedou ke kritice připravované reorganizace policie, jež se uskuteční už v pondělí.

Chceme se oblékat jako vévodkyně Kate a George Clooney

Zdroj: Právo, Datum: 29.07.2016

I dlouhá léta po revoluci se o Češích říká, že módě zrovna dvakrát neholdují a že vkusem ani stylem si hlavu příliš nelámou. V poslední době se to ale mění a Češi si dokonce už našli své módní vzory. Ženy by se chtěly oblékat jako Kate, manželka prince Williama, českým mužům nejvíc imponuje styl herce George Clooneyho. Zjistila to ve svém průzkumu společnost Tesco. V žebříčku módních ikon se do nejobdivovanější trojice dostala i jedna Češka a jeden Čech. Když už se tuzemským parádnicím nepodaří podobat vévodkyni z Cambridge, chtějí vypadat jako Simona Krainová.

Inspekce staví speciální útvar, má mířit na špičky policie a celníků

Zdroj: Právo, Datum: 29.07.2016

Generální inspekce bezpečnostních sborů se chce ve větší míře zaměřit na vyšetřování možné trestné činnosti v nejvyšších patrech policie, celní správy či vězeňské služby. Na špičky ozbrojených sborů a zároveň na ty nejsložitější a nejcitlivější případy má totiž cílit nový celostátní útvar inspekce, který její vedení v současné době buduje. Novinka přitom přichází jen nedlouho poté, co byla GIBS vyšachována z vyšetřování některých závažných případů spojených s úniky informací z policie a co byla terčem kritiky státních zástupců, podle kterých složitější kauzy není schopna dotáhnout.

Poslanci vyslýchali Ištvana a Šlachtu. Komárka až v srpnu

Zdroj: Právo, Datum: 29.07.2016

Od dvou hodin odpoledne až do noci vypovídali včera olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan a bývalý šéf protimafiánské jednotky Robert Šlachta před sněmovní vyšetřovací komisí, která prověřuje reorganizaci policie. Oba byli pro účely vyšetřování zbaveni mlčenlivosti. Poslanci navíc od Ištvana dostali Šlachtovu čtyřicetistránkovou zprávu. Oba muži podle všeho sdělovali poslancům své výhrady k policejní reformě, která štěpí koaliční vládu. Výsledek uzavřeného jednání nebyl do konce uzávěrky tohoto vydání znám.

FOTO - "BUDEME PŘÍSNĚJŠÍ, ALE UPRCHLÍCI MOHOU PŘIJÍT"

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 29.07.2016

Foto: Německá kancléřka Angela Merkelová na mimořádné tiskové konferenci po teroristických útocích potvrdila svoji politiku. "Islamisté chtějí narušit naši civilizaci, naši jednotu a hodnoty," tvrdí kancléřka, která předložila devítibodový plán, jak chce posílit německá opatření v boji proti terorismu. Má jít o více policistů, lepší technické vybavení nebo více cvičení. Zásadní změnu politiky ale rok před volbami kancléřka nechystá. strana 7 Foto: ČTK/AP

Stále víc Čechů je v létě doma"

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 29.07.2016

KAPACITA V LETOVISCÍCH NESTAČÍ POPTÁVCE NÁROČNĚJŠÍCH KLIENTŮ Trávit letní dovolenou v Česku je pro Čechy stále populárnější. Počet lidí, kteří se rozhodli pro domácí dovolenou, v posledních dvou letech roste. Hlavní důvody? Obavy z bezpečnostní situace v zahraničí, rostoucí úroveň ubytování a služeb, lepší cena a snadná dostupnost. "Náš odhad z jara, že Česko letos zažije velký růst zájmu o domácí dovolené, se potvrzuje. Téměř všechny kempy hlásí vyprodané chatičky a kvalitnější hotely a penziony jsou na tom stejně.

Jednání o rozpočtu

Zdroj: ČT 1, Datum: 28.07.2016

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka: Čtvrteční Události jsou tu, ráda vás provedu. Dobrý večer. Začala konečná fáze sestavování státního rozpočtu na příští rok. Jednotliví ministři se snaží zjistit, jaké sumy zbývají právě pro jejich úřady, při osobních rozhovorech s ministrem financí. Dnes žádalo o víc peněz celkem šest členů vlády. Hlavně na platy a investice. Jejich nároky se dohromady počítají v miliardách. Jistý ale zatím mají jenom zlomek. Vladimír KEBLÚŠEK, redaktor: Zařízení, které se má stát standardním vybavením soudních síní.

Státní rozpočet

Zdroj: ČT 1, Datum: 28.07.2016

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka: Mantinely pro současná jednání o penězích jsou přitom jasné. Státní rozpočet na příští rok počítá s příjmy přes bilion a čtvrt a s výdaji bilion a tři sta dvacet miliard korun. Maximální schodek má tedy být šedesát miliard. Největší dodatečné útraty půjdou na penze. Příští rok vzrostou v průměru o dvě stě korun měsíčně. Starobních důchodců jsou v Česku skoro dva miliony a čtyři sta tisíc. Pak je tady růst platů. Ten ostatně zasáhne už do letošního rozpočtu. Ve školství vzrostou mzdy až o osm procent od září.

Státní rozpočet na r. 2017

Zdroj: ČT 1, Datum: 28.07.2016

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka: V Událostech teď zdravím ministra zemědělství Mariana Jurečku, jednoho z těch, kteří dnes absolvovali vyjednávání o penězích navíc. Vy jste se, pane ministře, zatím s Andrejem Babišem nedohodl. Žádáte víc než miliardu. Jak chcete ostatní kolegy přesvědčit, že zrovna ty vaše nároky jsou důležitější než jejich? Marian JUREČKA, ministr zemědělství /KDU-ČSL/: Dobrý večer z Pyšelu. Já na rozdíl od svých resortních kolegů nežádám žádné peníze navíc. Já žádám pouze dvacet jedna celých čtyři miliardy korun, což je skutečnost rozpočtu letošního roku.

Bouřky a přívalové deště napáchaly značné škody

Zdroj: NOVA, Datum: 28.07.2016

Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka: Skoro celé Česko včera zasáhly silné bouřky a deště, postupně se přesouvaly od západu na východ. Petr SUCHOŇ, moderátor: V noci průtrž pořádně potrávila hlavně Vysočinu. Ve Slavíkovicích na Třebíčsku se dokonce protrhla hráz rybníka. Zbyněk MERTL, obyvatel Slavíkovic: Pěkně to teklo, voda, bláto, všechno. Libuše SVITÁKOVÁ, vyplavená obyvatelka Slavíkovic: A o půl devátý už to tady hučelo a už bylo vody a jejeje. David PIK, redaktor: Místo silnic řeky, pod vodou jsou domy, zahrady i koupaliště.

Finanční pomoc OKD budí emoce

Zdroj: NOVA, Datum: 28.07.2016

Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka: Státní půjčka Ostravsko-karvinským dolům ve výši až 700 milionů korun vyvolává ostrou vlnu kritiky. Petr SUCHOŇ, moderátor: Ano, podle opozice, některých ekonomů i veřejnosti je nespravedlivá vůči všem dalším firmám, které se také mohou ocitnout v krizi a žádnou podporu od státu nedostanou. Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka: Vláda půjčku schválila včera, ale říká, že OKD peníze dostane pouze, pokud dojde ve společnosti k systémovým změnám. František BŮŽEK, redaktor: O finanční pomoci ve výši až 700 milionů korun, které mají udržet soukromou firmu v chodu, rozhodla vláda pozdě večer.

Obec Třebom vyplavila velká voda

Zdroj: NOVA, Datum: 28.07.2016

Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka: A velké problémy způsobil přívalový déšť i v malé obci u česko-polských hranic v Třebomi na Opavsku. Dvě třetiny obce se ocitly pod vodou, hasiči evakuovali dvě ženy a dítě. zatopená obyvatelka obce Třebom: Voda byla tak vysoko tady, všechno bylo zaplavené, plno bahna. Jo, to je všechno pod vodou, nábytek zaplavenej, to je všechno vidět, že je to mokré. V nábytku bylo třicet čísel, jo, do skříní se to dostalo. Jaroslav VLK, starosta Třebomi: Jak jsem starej teďka to nepamatuju.

Jihu Evropy hrozí dopravní kolaps

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 28.07.2016

Gabriela LAŠKOVÁ, moderátorka: A teď důrazné varování všem řidičům, kteří tento pátek nebo sobotu plánují cestu na Jadran. Podle autoklubů čeká Evropu dopravní kolaps a doporučují proto všem raději cestu odložit. Kde na vytížených trasách do Chorvatska a Itálie můžeme očekávat komplikace, pro vás zjišťovala Daniela Klívarová. Daniela KLÍVAROVÁ, redaktorka: Kateřina PICHALOVÁ, redaktorka: redaktorka: K Jadranu chtěl spolu s rodinou vyjet u v sobotu. Pronajal karavan a začal balit. Jenže zprávy z českého i německého autoklubu před páteční nebo sobotní cestou na jih Evropy řidiče důrazně varují.

Řádění tisícileté vody

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 28.07.2016

Gabriela LAŠKOVÁ, moderátorka: Tisíciletá voda, tak mluví obyvatelé Hněvošice na Opavsku o bleskové povodni, která vesnici zasáhla včera večer. Do sklepů a garáží se jim valila voda z okolních polí, které bičoval prudký liják a k tomu se ještě přidal rozvodněný potok. Do Hněšovic vyrazila Markéta Schenková a podívejte se, jak to tam vypadalo. Markéta SCHENKOVÁ, redaktorka: Romantické bublání hněvošického potůčku se změnilo v rykot rozbouřené řeky. Proudy vody tekly zároveň i z polí a takhle to pak ve vesnici po přívalovém dešti vypadalo.

Šmejdi ztrácejí půdu pod nohama

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 28.07.2016

Roman ŠEBRLE, moderátor: Chce se mi říct konečně - bič na šmejdy a na jejich předváděcí akce. Právě to je novela zákona o ochraně spotřebitele, která platí od letošního února. Česká obchodní inspekce rozdala takzvaným šmejdům od začátku roku pokuty za více než 11 milionům korun. Díky novele teď můžete vy, spotřebitelé, řešit spory se šmejdy mimosoudní cestou. Poradí vám Josef Mádle. Emílie TAHALOVÁ, účastnice předváděcí akce: Uvítali nás, dostali jsme občerstvení, kávu. Josef MÁDLE, redaktor: A toto na první pohled milé přivítání pokračuje ve většině případech následujícím způsobem.