Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Jistota

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 26.02.2015

SLOUPEK LN Máme zpřísnit kontrolu nad zbrojními průkazy po jedné tragédii spojené s legálně drženou zbraní? Možná ano, třeba to nebude ani složité, ani nákladné a riziko, které u nás zjevně není (i ve srovnání s jinými, přísnějšími evropskými zeměmi) tak vysoké, dokážeme ještě snížit. Ojedinělost incidentu všechny šokovala a prvotní reakce je přirozeně vedena pocitem, že "něco" udělat musíme. Jenže správně položená otázka zní, jestli opatření, která nyní, v návalu emocí, politici podpoří a později někdo kodifikuje, mohou zaručit, že se podobná událost nebude moci opakovat.

Když si báječnou ženskou...

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 26.02.2015

KULTURA – RECENZE Snímek Teorie všeho byl natočen podle knihy Jane Hawkingové Cesta do nekonečna: můj život se Stephenem. A film je uváděn se sloganem: "Jeho mysl změnila náš svět. Její láska změnila ten jeho." To o díle říká téměř vše. strana 8

Na fašank a degustaci už nepřijdou

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 26.02.2015

UHERSKÝ BROD Tabuli před restaurací tíží mnoho několikrát přelepených vrstev pestrobarevných letáků. Ty nejnovější zvou na fašank, degustaci slivovice a koncert Vaška Neckáře s kapelou Bacily. Víc z nástěnky na dálku vyčíst nejde. Stojí až za policejní páskou u chodníku vedoucímu do restaurace Družba, kam strážníci nikoho nepouští. Tudy v úterý po poledni do hospody vešel ZdeněkK. a v prvnímpatře zastřelil osm lidí, vážně zranil účetní. Také on je mrtvý, nejspíše obrátil zbraň i proti sobě. "Holka, která už teď nežije, roznášela limonády, chvíli předtímmě obsluhovala," zadívá se do pracovního stolu prodavačka ve velkoprodejně s manželskými postelemi a rohovými gauči.

Obchod s nadějí na hubnutí by měl stát regulovat

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 26.02.2015

PRAHA Ve snaze získat štíhlejší tělo, a to pokud možno bezpracně, jsou lidé ochotni vydávat vysoké částky. A to přitom Češi patří k národům, které u lékaře jen nerady vytahují peněženku. Vbyznysu kolem zdravého životního stylu se točí miliardy korun. "Obchoduje se s nadějí na redukci hmotnosti," kritizuje obezitolog Martin Matoulek. Za odborníka na výživu se dnes vydává kdekdo, i když má za sebou jen rychlokurz. "Z neznalosti mohou tito poradci i ublížit. Asi by ale nikoho nenapadlo nechat si vyprojektovat dům od ‚odborníka', který absolvoval týdenní kurz architektury," zdůrazňuje profesor Tomáš Komprda z Mendelovy univerzity.

Unie torpéduje Orbánův projekt

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 26.02.2015

24 HODIN Vyšetřování smlouvy o dostavbě jaderné elektrárny v Paksi má zásadní význam pro energetickou bezpečnost v Evropě. strana

Vraždil legální zbraní. Muselo se to stát?

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 26.02.2015

Pro vydání zbrojního pasu nejsou povinné psychologické testy. Stačí posudek obvodního lékaře PRAHA "Pro ty, kdo zůstali na místě, nebylo úniku. Pachatel vstoupil do restaurace a hned, bez jakéhokoli varování, zahájil střelbu," popisoval včera šéf policie Zlínského kraje Jaromír Tkadleček úterní tragédii v Uherském Brodě. Později střelec schovaný za barovým pultem pálil i po policejní hlídce. Legálně držel revolver Alfa vzor 820 a samonabíjecí pistoli CZ 75B. Obě zbraně kriminalisté nalezli na místě činu.

Z pilné studentky úspěšnou verbířkou Islámského státu

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 26.02.2015

LONDÝN/PRAHA Na podzim předloňského roku se devatenáctiletá Aqsa Mahmúdová rozloučila s otcem a jako obvykle vyšla ze dveří domu na lepší adrese skotského Glasgow. Vše se zdálo být normální. Jenže Aqsa se ze školy nevrátila. Trýznivou nejistotu Aqsiných rodičů rozsekl až po čtyřech dnech telefonát. Byl ze syrsko-turecké hranice. Jejich dcera, snaživá studentka elitní farmaceutické školy, v něm oznamovala, že se přidává na stranu Islámského státu, tehdy ještě Islámského státu v Iráku a Levantě.

Máte rakovinu, dozví se letos 77 tisíc Čechů

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 26.02.2015

MF DNES má výpočty lékařů, kolik lidí letos onemocní nejčastějšími druhy nádorů. Dobrá zpráva je, že co do přežití se Česko přibližuje západní Evropě. PRAHA Onkologové už teď vědí, kolika lidem a s jakou diagnózou budou muset letos říct: Máte nádor. A vědí to prakticky na pacienta přesně, v konkrétních krajích i co do jednotlivých fází nemoci, v níž se na nádor přijde. Lékaři výpočty využívají k plánování léčby a díky tomu tak předem vědí, kolik peněz a pro kolik pacientů budou v daném roce potřebovat.

Volný pád Zdeňka K.

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 26.02.2015

UHERSKÝ BROD Před dvaceti lety byl Zdeněk Kovář spolehlivým, ceněným technikem Dřevařských závodů v Uherském Brodě. Žil spořádaný život v řadovém domku s manželkou a jediným synem, pravidelně navštěvoval svoji matku v rodné vesnici Vlčnov. V úterý vtrhl se dvěma pistolemi do uherskobrodské restaurace Družba a začal zběsile střílet hosty. Podle Kovářovy matky Marie, která žije v přízemním domku, kde její syn strávil dětství, může za jeho neuvěřitelnou proměnu ztráta zaměstnání. "Firma zkolabovala, on přišel o práci a nikdy si už žádnou pořádnou nenašel.

Lidé k místu tragédie přinášejí svíčky a kytice

Zdroj: Právo, Datum: 26.02.2015

Stovky svíček a kytic připomínají úterní masakr, při kterém třiašedesátiletý Zdeněk Kovář doslova popravil sedm nevinných mužů a jednu ženu v restauraci Družba v Uherském Brodě. Jen k pietním aktu ze středečního dopoledne přišlo k místu činu vyslovit účast pozůstalým více než pět set lidí. Další obyvatelé města přicházeli uctít památku obětí masového vraha během dne. "Je to nejhroznější tragédie v historii Uherského Brodu. Cítím hluboce se všemi pozůstalými a občany tohoto města," sdělil starosta města Patrik Kunčar (KDU-ČSL).

Máte-li u sebe zapnutý mobil, jste sledováni

Zdroj: Právo, Datum: 26.02.2015

Mobilní operátor a zároveň poskytovatel internetu ví vše nejen o vašich hovorech, e-mailech, ale i o vašem pohybu. Tyto údaje musí uchovávat. Klient si svá data může vyžádat. Stejně tak ale policie či ČNB. Podle expertů se monitorování nelze vyhnout. Leda nechat zapnutý telefon doma. Na celém světě vlastní mobilní telefon 4,3 miliardy lidí, tedy více než polovina populace. Podle Českého statistického úřadu bylo na konci roku 2013 u nás přibližně 14 miliónů aktivních SIM karet. "V tuto chvíli můj operátor ví, že jsem tady.

Mezi oběťmi folklorista, zedník, sázkař i servírka

Zdroj: Právo, Datum: 26.02.2015

Jedna žena a sedm mužů zůstalo mrtvých po řádění šíleného vraha, který nakonec obrátil zbraň i sám proti sobě. Jména obětí od středy kolují po Uherském Brodě. Oficiální seznamy však vedení města ještě ve středu v odpoledních hodinách od policie nemělo. I přesto, že policie již všechny mrtvé identifikovala. "Nějaká jména se objevují, ale nevím je všechna. To už se víc dozvíte od lidí, když půjdete na náměstí," sdělil místostarosta Uherského Brodu Jan Hrdý (ODS). Podle Práva je mezi oběťmi čtyřiačtyřicetiletá číšnice, jeden mladý muž a skupinka postarších pánů zhruba důchodového věku, kteří mívali v restauraci Družba pravidelné schůzky.

Po policistech střílel schovaný za barem, vyjednavač se snažil chránit případné zraněné

Zdroj: Právo, Datum: 26.02.2015

Vrah Zdeněk Kovář (63) nedal svým obětem v restauraci Družba v Uherském Brodu sebemenší šanci na záchranu. Podle šéfa zlínské krajské policie Jaromíra Tkadlečka jeho úterní útok proběhl rychle, v řádech minut. Jeho obětem se však i to mohlo zdát jako věčnost. "Nejpravděpodobnější je model, že osoba ihned poté, co vstoupila do restaurace, zahájila bez jakéhokoli varování palbu a v podstatě potom pro ty, kteří zůstali na místě, už nebylo úniku," konstatoval včera k tragickým minutám Tkadleček.

Češi jdou po koních Putinova muže

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 26.02.2015

FINANČNÍ DETEKTIVOVÉ ZMRAZILI KVŮLI SANKCÍM MILIONY KORUN Obvykle se brodí stohy excelových tabulek, přehledů bankovních transakcí a peněžních výkazů. Loni si k tomu ale přidali koňské stáje. Detektivové Finančního analytického útvaru, zpravodajské jednotky ministerstva financí, se museli vypořádat s evropskými sankcemi na nejbližší okolí ruského prezidenta Vladimira Putina. A jedním z lidí, na které dopadly, je čečenský vládce Ramzan Kadyrov, který má v Česku od jara 2012 ustájené své elitní plnokrevníky.

UHERSKÝ BROD UCTIL PAMÁTKU OBĚTÍ MASAKRU

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 26.02.2015

Vyšetřování hromadné vraždy, při níž střelec zabil osm lidí a pak sebe, potrvá podle policie týdny až měsíce. Před uherskobrodskou restaurací Družba, kde k úternímu masakru došlo, včera lidé zapalovali svíčky a pokládali květiny. Na snímku je starosta města Patrik Kunčar. Tragédie přitáhla pozornost i k tomu, kolik lidí v Česku vlastní zbraně a jakým způsobem se k nim mohou legálně dostat. strany 2 a 3 Foto: ČTK

Chronologie policejního zásahu

Zdroj: ČT 1, Datum: 25.02.2015

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka: Vyšetřování zločinu bude trvat celé měsíce. Protože střelec spáchal sebevraždu, skončí pravděpodobně odložením případu. Jak už víme, policie oznámila, že manželka pachatele není z ničeho podezřelá. redaktor: Dnes ráno sedm třicet. Ohledávání místa činu skončilo. Policisté restauraci Družba prohledávali devatenáct hodin. Pavel Benedikt STRÁNSKÝ, mluvčí, Krajské ředitelství policie Zlínského kraje: Nejpravděpodobnější z těch vyšetřovacích verzí je ta, že se jednalo o útok osamoceného šíleného střelce.

Střelba v Uherském Brodě

Zdroj: ČT 1, Datum: 25.02.2015

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka: Středeční Události. Vítá vás u nich Marcela Augustová. Uherský Brod třicet hodin po tragické střelbě. Lidi dál přicházejí k restauraci Družba a zapalují svíčky za osm obětí. A policisti pokračují ve vyšetřování toho, co přesně se včera odpoledne vevnitř dělo. osoba: Si myslíme, že vlastně to, co vidíme v televizi, tak se nemůže stát, ale je to tady všude okolo nás. přítel obětí: Zůstali mně tu kamarádi. Ludmila KONÍČKOVÁ, pozůstalá: Hned, jak tam vešli, tak že ho poznal, že to je on, že to je ten, ten Honza, no.

Vyšetřování střelby v Uherském Brodě

Zdroj: ČT 1, Datum: 25.02.2015

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka: Souběžně s pietami tedy pokračuje vyšetřování. Přímo v Uherském Brodě je reportér Josef Kvasnička. Co nového a upřesňujícího policie během dne řekla? Josef KVASNIČKA, redaktor ČT, Uherský Brod: Nejprve i v dešti a chladu k pietnímu místu pořád přicházejí desítky obyvatel a je to symbolické. Sedmnáctitisícové město tu tragédii, včerejší tragédii ještě nevstřebalo a lidi mají potřebu vyjádřit svou účast s nevinnými oběťmi šílené střelby. Potemnělá restaurace Družba pak po mé levé ruce, je pak signálem, že to vyšetřování policie se přesunulo do poněkud méně viditelné podoby.

Další výbušniny ve skladu ve Slatině

Zdroj: NOVA, Datum: 25.02.2015

Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Ve skladu ve Slatině u Vysokého Mýta, kde policie objevila několik stovek tun munice a také nelegálně uložený semtex, našla také silnou výbušninu perunit, což je důlní skalní trhavina. Vypadá to, že perunit získal majitel nezákonně. Navíc byl uskladněný v objektu, který sloužil jako teletník. Petr BRZEK, redaktor: Pár kilogramů perunitu láme skály jakoby nic. Majitel skladu Martin Rudolf na začátku kontroly tvrdil, že žádné výbušniny v areálu nemá. Teď ale otočil.

Masová vražda

Zdroj: NOVA, Datum: 25.02.2015

Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Česká republika se vzpamatovává z obrovského šoku. Včerejší masakr v Uherském Brodě přinesl slzy, příběhy hrdinství, ale také vyvolal řadu otázek. Martin POUVA, moderátor: Vraždění, které nemá v Česku obdoby, už stihlo rozpoutat i boj mezi politiky. Zřejmě duševně nemocný Zdeněk K. v Uherském Brodě v restauraci Družba zastřelil 8 lidí, a když do budovy vtrhla policie, zabil i sám sebe. Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Drama tím ale ve městě neskončilo.

Premiér Sobotka na návštěvě v Jižní Koreji

Zdroj: NOVA, Datum: 25.02.2015

Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: A pojďme i na další zprávy. Nejstřeženější a také nejnebezpečnější hranice světa, to je demilitarizované pásmo mezi Jižní a Severní Koreou. Během druhého dne své návštěvy Jižní Koreje tam přijel i premiér Bohuslav Sobotka. Země jsou oficiálně stále ve válce. Český premiér se netajil tím, že na něj místo velmi zapůsobilo. Michaela ŠMÍDOVÁ, redaktorka: Na jedné straně jihokorejští vojáci v neprůhledných brýlích a s kamennými tvářemi a jen o pár metrů dál za hraniční čárou vojáci Severní Koreje, kteří si všechny členy české delegace zběsile fotí.

Kritika policie při zásahu v Uherském Brodu

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 25.02.2015

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor: Obyvatelé i starosta Uherského Brodu se shodují na tom, že obětí v restauraci Družba mohlo být méně. Stačil by prý razantnější zásah policistů. Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka: První hlídka byla na místě jen pár minut poté, co se ozvaly první rány. Policisté ale nezasáhli. Stáhli se a zavolali posily. Ty přijely do Uherského Brodu z Brna zhruba za hodinu a půl. obyvatel Uherského Brodu: Každý lidský život je ztráta. Tak zmařený. obyvatel Uherského Brodu: Byli to moji kamarádi, kteří tam zůstali.

Lidé v Uherském Brodě uctívají památku obětí střelby

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 25.02.2015

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka: Dobrý večer. Na Primě začínají Zprávy, vítáme vás u nich. Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor: Dobrý večer. Lidé v Uherském Brodě se vzpamatovávají ze včerejšího masakru. Místní obyvatel Zdeněk Kovář tam postřílel 8 lidí, hostů restaurace Družba. Před touto restaurací se dnes konala pietní akce, na kterou přišly stovky lidí, včetně zástupců uherskobrodské radnice. Vedení města chce pozůstalé obětí odškodnit. Podrobnosti v reportáži krajských štábů a Vladimíra Procházky.

Stále nejsou známa jména obětí střelby

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 25.02.2015

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka: Celé město truchlí a ptá se, kdo při tragédii vlastně zemřel. Obětí je 8. Jedna žena, servírka, a 7 mužů, nejstaršímu bylo 66, nejmladšímu 27 let. Další informace policie tají a tak mají lidé strach, že mezi oběťmi mohou být jejich příbuzní nebo známí. Vážně zraněná postřelená žena, účetní podniku, je po operaci, lékaři ji probudili z umělého spánku. Tomáš PETRŽELA, redaktor: Robert HEČ, redaktor: Bohumil ROUB, redaktor: redaktor: Uherský Brod se dnes probudil do pošmourného rána po včerejším děsivém dni a noci plné očekávání, informací od kriminalistů.