Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

České dřevo do každé stavby

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 01.12.2015

Na ministerstvu zemědělství vzniká plán, který má zajistit, aby se dřevo vytěžené v Česku u nás také zpracovalo PRAHA Vláda si už v programovém prohlášení dala závazek, že bude lesnické zakázky dělit na části, aby práci získaly i menší firmy v příhraničních či horských oblastech. Jenže dřevo se sice v Česku dál kácí, ale k dalšímu zpracování míří za hranice. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) to chce změnit. "Je to problém. Proto chystáme změny, které podpoří vyšší využití dřeva ve stavebnictví.

Klokánky dostaly stěží polovinu krajských peněz

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 01.12.2015

PRAHA Ještě před nedávnem se mluvilo o tom, že Fond ohrožených dětí je na nejlepší cestě dostat se z nejhoršího. Jedním z odrazových můstků mělo být, že se organizaci, která spravuje Klokánky (zařízení pro děti v krizové situaci), podaří uvolnit zamrazené krajské dotace. Ty fond nedostal, protože nesplňoval podmínku bezdlužnosti. Fond proto zaplatil dluh ve výši sedmi milionů korun finančnímu úřadu a získal splátkový kalendář na 22 milionů u České správy sociálního zabezpečení i u zdravotních pojišťoven.

Na stojáka

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 01.12.2015

SLOUPEK LN Prodáváme dřevo nastojato, vyvážíme kamiony oklestěných kmenů. To je fakt, o němž s ministrem lesů, luk a strání těžko polemizovat. Stejně jako dodáváme spíše díly do německých strojů (místo abychom prodávali Číně investiční celky) nebo těžíme vápenec (místo abychom ropným šejkům prodávali mramorové sochy). Přesto nikoho nenapadlo, aby byl každý dům vybaven kusem mramoru. A výslovná podpora českého dřeva? Ne nadarmo bojujeme na evropském trhu proti jakékoli protekci a diskriminaci, protože volná soutěž firmám otevírá trhy.

Sporný spis spojil Tykače s pádem kampeličky MSD

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 01.12.2015

KAUZA LN PRAHA Uhlobaron Pavel Tykač neprožívá zrovna jednoduché období. Jako by nestačilo, že se ho policie snaží už od dubna dostat před soud v rámci případu vytunelovaných CS Fondů, nyní se jeho jméno objevuje v souvislosti s další tunelářskou kauzou. Řeč je o kampeličce Metropolitní spořitelní družstvo (MSD), jejíž pád v roce 2013 stál několik miliard korun. Podle policie, která už navrhla obvinit management a několik bílých koní, byly vklady střadatelů systematicky vyváděny do zahraničí.

Třicet minut v Paříži

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 01.12.2015

Letmý pozdrav. Do francouzské metropole se včera sjelo 151 státníků z celého světa na zahájení mezinárodní klimatické konference OSN, známé pod jménem COP 21. Byli mezi nimi i americký prezident Barack Obama (vpravo) a jeho ruský protějšek Vladimir Putin. Byť neměli oficiálně domluvenou schůzku, osobní setkání v rámci pařížského summitu nevylučovali. Nakonec spolu hovořili asi půl hodiny. Diskutovali o ukrajinské krizi a dění v Sýrii. Kreml ani Bílý dům atmosféru setkání nekomentovaly, nicméně ze společných fotografií obou státníků příliš vřelá nálada nesršela.

Změna klimatu si žádá spolupráci

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 01.12.2015

Neplánované setkání. Do francouzské metropole se včera sjelo 151 státníků z celého světa na zahájení mezinárodní klimatické konference OSN, známé pod jménem COP 21. Byli mezi nimi i americký prezident Barack Obama (vpravo) a jeho ruský protějšek Vladimir Putin. Byť neměli oficiálně domluvenou schůzku, osobní setkání v rámci pařížského summitu nevylučovali. Nakonec spolu hovořili asi půl hodiny. Diskutovali o ukrajinské krizi a dění v Sýrii. Kreml ani Bílý dům atmosféru setkání nekomentovaly, nicméně ze společných fotografií obou státníků příliš vřelá nálada nesršela.

Češi se na poslední chvíli ozbrojují

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 01.12.2015

Rekordní počet Čechů si narychlo pořizuje zbraň. Bojí se teroristů mezi uprchlíky a zbrojní pas chtějí mít dřív, než se zpřísní zákon. PRAHA Teenagerka s piercingem na tváři, student gymnázia, paní s vizáží učitelky nebo partnerská dvojice oblečená do černé kůže. Střelnou zbraň chtějí v Česku vlastnit i lidé, do kterých byste to na první pohled rozhodně neřekli. Patnáct adeptů skládalo před pár dny zkoušku na střelnici v Sebuzíně nedaleko Ústí nad Labem. Čtyři z nich nakonec propadli. Testování přihlížel reportér MF DNES.

Merkelová ztrácí v Německu podporu

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 01.12.2015

BERLÍN Německá kancléřka Angela Merkelová kvůli svému vstřícnému přístupu k utečencům ztrácí podporu voličů. Její od září klesající popularitu potvrdil i nejnovější průzkum, který zveřejnil list Bild am Sonntag. Podle něj si 48 procent Němců nepřeje, aby Merkelová v roce 2017 znovu kandidovala na kancléřku, zatímco pro její pokračování v čele státu je o čtyři procenta Němců méně. Důvod je vcelku jasný. S přístupem političky, která otevřela německé hranice pro statisíce žadatelů o azyl z válečné Sýrie, nesouhlasí podle téhož průzkumu 47 procent Němců, zatímco podporu jich vyslovuje Merkelové o celých sedm procent méně.

Miliardy z EU jsou v ohrožení. Nemáme zákon na zakázky

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 01.12.2015

PRAHA Jde o klíčový zákon, podle kterého se ročně rozdělují v Česku peníze v objemu přes půl bilionu korun. Teď hrozí, že desítky miliard, které mají příští rok přijít z evropských fondů, nedorazí kvůli chybějícímu zákonu o veřejných zakázkách. I když má zákon platit už od dubna příštího roku, zatím prošel jen prvním čtením ve Sněmovně. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová varuje, že jde o čas. Podmínkou vyplácení eurodotací je, aby zákon o veřejných zakázkách odpovídal evropským normám.

Město zbavilo firmu jedovaté skládky a ještě jí zaplatilo

Zdroj: Právo, Datum: 01.12.2015

Detektivové z protikorupční policie podle informací Práva prošetřují okolnosti, za kterých město Horní Bříza zbavilo soukromou společnost Lasselsberger odpovědnosti za odstranění obří skládky nebezpečného odpadu po privatizované státní keramičce. Nadnárodní firma ovládla keramické závody v Horní Bříze v roce 1999, kupní smlouvou na ni přešla nejen práva k majetku, ale i závazky s tímto majetkem související, a to včetně závazku starých ekologických škod. Sanace za čtvrt miliardy Přesto město v roce 2009 koupilo za milión od Lasselsbergeru kontaminované pozemky pod divokou skládkou a za více než čtvrt miliardy je po dvou letech nechalo sanovat.

Obama a Putin probírali Asada, Ukrajinu i letouny Su-24

Zdroj: Právo, Datum: 01.12.2015

Syrská krize, situace na východě Ukrajiny i ruskoturecký incident se sestřeleným bitevníkem Su-24 byla včera v Paříži tématy schůzky prezidentů USA a Ruska Baracka Obamy a Vladimira Putina. Státníci jednali víc než půl hodiny na okraj klimatické konference OSN. Kreml sdělil, že jednání bylo "obsažné". Šéf Bílého domu při něm vyjádřil lítost nad incidentem z minulého týdne, při němž turecká armáda sestřelila ruský bombardér. Obě strany se podle kremelského mluvčího Dmitrije Peskova vyslovily pro politické řešení syrské krize.

Světoví lídři řeší záchranu klimatu

Zdroj: Právo, Datum: 01.12.2015

Paříž Představitelé více než 150 států světa se včera sjeli do francouzské metropole k hledání shody o palčivém tématu ochrany klimatu planety. Světová klimatická konference má nastínit cesty, jak v příštích letech omezit negativní dopady lidské činnosti na životní prostředí. I když se klimatický summit OSN koná za mimořádných bezpečnostních opatření, uvnitř výstavního areálu Le Bourget, který se nachází jen nedaleko problematického předměstí Saint-Denis, panovala včera uvolněná atmosféra. Areálem proudily tisíce delegátů a novinářů, jednotlivé státy a instituce tu prezentovaly své vize o zelenější budoucnosti.

Školství láká tisíce kantorů, studenti ale z oboru prchají

Zdroj: Právo, Datum: 01.12.2015

Školy s podporou ministerstva potřebují pro příští roky až šest tisíc nových kantorů, ale studenti učitelství ve velké většině z oboru zběhnou. Nízké mzdy i nízká prestiž je nelákají. "Když jsem byla na pedagogické fakultě a poprosila studenty, ať se mi přihlásí, kdo se chce stát skutečně učitelem, tak to nebyl les rukou, ale jen jedinci. To je velká chyba a stát má jen omezené nástroje, jak začínající učitele motivovat," popsala Právu ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) svou smutnou zkušenost.

EKOLOGICKÝ SUMMIT: PUTIN S OBAMOU ŘEŠILI SÝRII

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 01.12.2015

Válka v Sýrii a situace na východě Ukrajiny byla včera v Paříži hlavním tématem schůzky prezidentů USA a Ruska Baracka Obamy a Vladimira Putina. Sešli se na okraj klimatické konference, která v Paříži probíhá. Podle Kremlu Obama vyjádřil lítost nad incidentem z minulého týdne, při němž turecká armáda sestřelila ruský bombardér na syrsko - turecké hranici. Obě strany se podle kremelského mluvčího Dmitrije Peskova vyslovily pro politické řešení syrské krize. O klimatické konferenci čtěte na straně 4 Foto: Reuters

Chystají se další změny v důchodech

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 01.12.2015

MINISTRYNĚ NAVRHUJE MINIMÁLNÍ DŮCHOD A ÚLEVY RODIČŮM Vláda Bohuslava Sobotky plánuje změny ve vyplácení důchodů. Částečně při tom vychází z práce odborné komise, která měla pod vedením analytika Martina Potůčka najít způsob, jak ukončit druhý pilíř a reformovat důchodový systém. Souhrn změn dostala za úkol vypracovat ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, jež je v příštích týdnech ponese na jednání vlády. Kabinet například usiluje o větší volnost při navyšování penzí, zvýhodnit chce rodiče více dětí, ve hře je i pravidelné vyhodnocování hranice věku odchodu do penze nebo stanovení minimálního důchodu.

Klimatický summit OSN

Zdroj: ČT 1, Datum: 30.11.2015

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka: Poslední listopadové Události a s nimi Daniela Písařovicová. Dobrý večer vám přeju. V Paříži začal historický klimatický summit OSN, na kterém se podle pořadatelů rozhoduje o budoucnosti lidstva. Světová schůzka má uspět tam, kde se to zatím nikdy nepodařilo, a taky uzavřít závaznou dohodu, která by omezila globální oteplení tak, aby nepřekročilo dva stupně. Důležitost summitu podtrhla přítomnost sto padesáti hlav států a vlád. Kvůli nim, ale i nedávným pařížským atentátům ho provází mimořádná bezpečnostní opatření.

Klimatický summit v Paříži

Zdroj: ČT 1, Datum: 30.11.2015

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka: Českou republiku zastupuje v Paříži premiér Bohuslav Sobotka, kterého živě vítám v Událostech. Dobrý večer, pane premiére. Dosavadní snahy najít společnou dohodu o snížení ... Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/: Dobrý večer. Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka: Emisí ztroskotaly. Třeba na tom, že dokument neratifikovali největší světoví znečišťovatelé. Jakou šanci na úspěch dáváte nynější pařížské konferenci? Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/: Já myslím, že ta šance je zatím největší v historii, protože sem do Paříže se skutečně sjela celá planeta.

Znečišťování ovzduší

Zdroj: ČT 1, Datum: 30.11.2015

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka: A teď ještě přidám podrobný přehled zemí, které mají největší podíl na znečišťování ovzduší. V čele žebříčku je, jak zaznělo, Čína. Vyprodukuje skoro třicet procent všech světových škodlivin. Následují Spojené státy s patnácti procenty a Evropská unie s deseti. Pětici rekordmanů uzavírají ještě Indie a Rusko. Pokud se vypuštěné emise převedou na počet obyvatel dané země, pořadí se změní. Nejvíc emisí na jednoho člověka, skoro sedmnáct tun ročně, vypouští Saúdská Arábie.

Přes Česko se přehnal silný vítr

Zdroj: NOVA, Datum: 30.11.2015

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: Českou republiku od noci trápí silný vítr. Místy dosahoval rychlosti orkánu a v Krušných horách v nárazech přesáhl až 130 kilometrů za hodinu. Reynolds KORANTENG, moderátor: Vyvracel stromy, trhal billboardy, ploty i střechy. Na několika místech republiky zastavil železniční dopravu. Potíže měli i naši západní sousedé. Michal ČOUDEK, redaktor: Už od noci vyráželi hasiči na mnoha místech ke škodám způsobeným silným větrem. Po celé republice zasahovali na stovkách míst.

Ve Francii začal ostře sledovaný summit

Zdroj: NOVA, Datum: 30.11.2015

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: Jen 17 dnů po sérii útoků se Paříž navzdory výjimečnému stavu a výhrůžkám teroristů stala dějištěm jednoho z největších světových summitů v dějinách. Reynolds KORANTENG, moderátor: Do francouzské metropole se sjelo téměř 150 hlav států na konferenci o změnách klimatu. Z Paříže se proto stala nedobytná pevnost, kterou hlídají tisíce vojáků a policistů. redaktor: Nejmocnější politici planety se sešli v jediném sále. Diskutovat do areálu výstaviště s nimi přišlo 40 tisíc odborníků a další tisíce novinářů.

Vítr shodil vánoční strom

Zdroj: NOVA, Datum: 30.11.2015

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: U mimořádně silného větru, který v noci na dnešek potrápil Českou republiku a okolní země, ještě zůstaneme. Ve vysílání je teď s námi kolega Hanuš Hanslík. Hanuši, velké potíže způsobil vítr ve Znojmě. Co přesně se tam stalo? Hanuš HANSLÍK, reportér TV Nova: Dobrý večer. Ve Znojmě se skutečně stala velmi nebezpečná věc. Silný vítr na tamním náměstí shodil vánoční strom. V minulosti se stalo něco podobného v České republice už několikrát. Většinou se to obešlo bez zranění.

Mladí zločinci by mohli přijít o ochranu

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 30.11.2015

Roman ŠEBRLE, moderátor: Mladí zločinci by mohli přijít o ochranu. Poslanci by už brzy mohli projednávat zákon, podle kterého by odsouzení mladí pachatelé vážných trestných činů přišli o anonymitu. Veřejnost by se tak mohla dozvědět například jména brutálních vrahů. Podrobnosti teď přidá reportér Zbyněk Zykmund. Zbyněk ZYKMUND, redaktor: Mladistvé zločince mezi 15 a 18 lety chrání zákon, i když třeba někoho zavraždí, jejich jméno se veřejnost nikdy nedozví. I média si musí dávat pozor, aby jejich identitu neprozradila.

Nadužívání záchranek

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 30.11.2015

Roman ŠEBRLE, moderátor: Pondělní zprávy televize Prima začínají. Spolu s Gabrielou vás u nich vítáme. Gabriela KRATOCHVÍLOVÁ, moderátorka: Přejeme vám příjemný večer. Zbytečné výjezdy záchranek stojí ročně přes čtvrt miliardy korun. Lidé ale často nemají jinou možnost, než si sanitku zavolat. Řada praktických lékařů totiž už odpoledne neordinuje a v nemocnicích tak vzniká přetlak. Co na to ministerstvo zdravotnictví, zjišťovala reportérka Eliška Čeřovská. Lucie CHYTILOVÁ, redaktorka: Eliška ČEŘOVSKÁ, redaktorka: redaktorka: Některá oddělen nemocnici teď zažívají nápor pacientů, ti se pak musí připravit na to, že než se dostanou na řadu, uběhne i několik hodin.

Téměř polovina prodejců při slevových akcích porušila zákon

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 30.11.2015

Gabriela KRATOCHVÍLOVÁ, moderátorka: Téměř polovina prodejců při slevových akcích porušila zákon. Obchodníci nejčastěji neuváděli konečnou cenu po slevě, ale jen výši snížení v procentech. Roman ŠEBRLE, moderátor: Prodejci zákazníky klamali také tím, že při placení na pokladně jim slevu neodečetli. Pochybení odhalili kontroloři z České obchodní inspekce. Gabriela KRATOCHVÍLOVÁ, moderátorka: Martině Spěváčkové řekli, že nepoctivým podnikům rozdali pokuty za více než 3 miliony korun. Martina SPĚVÁČKOVÁ, redaktorka: Není sleva jako sleva.