Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Energetická novela

Zdroj: ČT 1, Datum: 20.12.2014

Aneta SAVAROVÁ, moderátorka: Energetické firmy se obávají, že budou muset lidem vyplatit miliardy za to, že mají na cizích pozemcích elektrické vedení nebo plynovod starý třeba i 50 let. Distributoři plynu a elektřiny tvrdí, že je k tomu nutí projednávaná novela energetického zákona. Může jít až o 20 miliard korun, které by v důsledku zaplatily domácnosti na účtech za energie. Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka zákon společnostem pouze nařizuje zanést veškeré sítě do katastru nemovitostí.

Izrael zaútočil na základnu hnutí Hamas v Pásmu Gazy

Zdroj: ČT 1, Datum: 20.12.2014

Aneta SAVAROVÁ, moderátorka: Izrael poprvé od srpnového příměří zaútočil na vojenskou základnu hnutí Hamas v Pásmu Gazy. Podle armády šlo o reakci na včerejší odpálenou raketu. Ta dopadla do neobydlené oblasti na jihu Izraele. Mluvčí hnutí varoval před novým vyostřením konfliktu. V létě přišlo v bojích o život víc než 2 200 lidí, hlavně Palestinců.

Ukrajině hrozí státní bankrot

Zdroj: ČT 1, Datum: 20.12.2014

Aneta SAVAROVÁ, moderátorka: Ukrajinský prezident Petro Porošenko žádá Mezinárodní měnový fond o zvýšení pomoci kvůli hrozícímu státnímu bankrotu. Oznámil to jeho úřad v Kyjevě. Šéfce fondu Christine Lagardeové zároveň po telefonu slíbil, že jeho země začne plnit závazky. Milada MCGRATHOVÁ, redaktorka: Kyjevu začaly Vánoce rozsvícením hlavního stromu u Chrámu svaté Sofie. Osobní naděje a přání ale ustupují těm závažnějším. Vitalij KLYČKO, starosta Kyjeva: Aby se Ukrajina mohla stát svobodnou, demokratickou, moderní evropskou zemí.

Českem se šíří chřipka

Zdroj: NOVA, Datum: 20.12.2014

Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Chřipka útočí i na Českou republiku. Epidemiologové hlásí velmi těžké průběhy nemocí a lidé na ni dokonce i umírají. Jsme před prahem chřipkové epidemie. Martin POUVA, moderátor: Na Liberecku zemřela na chřipku už jedna žena, další čtyři pacienti jsou ve velmi vážném stavu. Ivan BERKA, redaktor: Devětašedesátiletá žena zemřela na následky chřipky na jednotce intenzivní péče na oddělení ARO tady v liberecké nemocnici. Spolu s ní bojují o život ještě další čtyři pacienti.

Lidé na Teplicku se obávají nových sousedů

Zdroj: NOVA, Datum: 20.12.2014

Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Obyvatelé obcí na Teplicku se bojí přílivu cizinců. Vypadá to, že jim tam přibudou lidé z arabských zemí a právě s nimi prý nemají příliš dobré zkušenosti. Martin POUVA, moderátor: Bývalý starosta Modlan totiž kdysi levně nakoupil zemědělské pozemky a po letech, kdy se z nich staly stavební parcely, je teď chce prodat bohatým arabským investorům. Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: A ti tam plánují postavit kolonii pro své klienty, kteří si velmi oblíbili severočeské lázně.

V Karlových Varech se cizinců lidé neobávají

Zdroj: NOVA, Datum: 20.12.2014

Martin POUVA, moderátor: Zatímco obyvatelé na Teplicku teprve začínají mít obavy z přílivu cizinců, Karlovy Vary si už na ně zvykly a až na výjimky je respektují. Nejvíc jich do lázeňského města přijíždělo v druhé polovině devadesátých let minulého století, a to hlavně ze zemí bývalého Sovětského svazu, Ruska a Ukrajiny. Dnes jich v Karlových Varech žije a podniká odhadem tři a půl tisíce. My jsme teď ve spojení s Dominikou Večerkovou. Dominiko, na Teplicku se proti cizincům, Arabům, podepisují protestní petice.

Nákupní horečka vrcholí

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 20.12.2014

Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Pěkný sobotní večer. Jsme s Karlem rádi, že vás můžeme přivítat u Zpráv na Primě. Karel VOŘÍŠEK, moderátor: To, že se vzájemně vidíme, znamená jediné, že jste zvolili správnou televizní stanici. Příjemný a dobrý večer. Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Vrchovaté nákupní vozíky a ještě přeplněnější parkoviště, tak dnes během dne vypadala většina českých nákupních center. Stále více Čechů si totiž vyhrazuje poslední předvánoční sobotu k nakupování dárků a obchody berou doslova útokem.

Podvodníci opět míří na seniory

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 20.12.2014

Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Spotřebitelské organizace důrazně varují před zásilkami, které v posledních dnech doslova zaplavily poštovní schránky. Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Ano, lákají na výhru více než čtvrt milionu korun a určeny jsou, jak jinak, než seniorům. Monika ZAJÍCOVÁ, redaktorka: Právě tyto červenobéžové obálky teď doslova zaplavily celou republiku. Přinesli jste nám je v Praze, Pardubicích, ale i v dalších městech. divačka z Prahy: Mě to teda velmi rozčílilo, protože jsem si jasně uvědomila, že zase si vybírají seniory, na kterých chtějí velmi zbohatnout.

Vánoce budou bez sněhu

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 20.12.2014

Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Říkáme vám to neradi, ale měli byste to vědět. Letošní Vánoce budou na blátě. Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Karle, máš úplnou pravdu, bohužel. Alespoň to vyplývá z dnešní zprávy Českého hydrometeorologického ústavu. Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Tak a tu naši pravdu teď potvrdí Daniela Klívarová. Danielo, my o blátě, a ty o sněhu. Kdy bude sněžit? Daniela KLÍVAROVÁ, redaktorka: Dobrý večer. Kdo by chtěl vytáhnout sáňky, boby nebo třeba lyže, ten by si měl pospíšit.