Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Brusel bude řešit podvody s DPH podle českých not

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 28.01.2015

PRAHA Evropská komise by se ještě letos měla zabývat rozsáhlými podvody s DPH. Na stole přitom bude mít český návrh na řešení. Urychlené jednání o snadnějším zavedení takzvané přenesené daňové povinnosti (systém reverse charge-DPH v řetězci obchodníků platí až poslední odběratel zboží či služby) prosazuje český ministr financí Andrej Babiš. Včera na schůzi ministrů financí členských zemí podpořili zařazení českého návrhu do jednacího řádu Evropské komise zástupci Německa, Francie, Rakouska a některých dalších členů.

FOTO

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 28.01.2015

Foto: Nezapomeneme. Ceremoniálu v polské Osvětimi se zúčastnily politické špičky, ale hlavně i tři stovky přeživších vězňů, například Igor Malitskij z Ukrajiny. Více čtěte na straně 6 FOTO ČTK/AP

Hlas přeživších

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 28.01.2015

SLOUPEK LN Osvětim je téma tak unikátní, majestátní a pietní, že oslavy 70 let jejího osvobození proběhly bez zásadních potíží. Co se jako potíž rýsovalo, bylo nakonec převálcováno velikostí tématu. Platí to i o sporu, zda Praha svou vlastní akcí zbytečně nekonkurovala pořadatelům v Polsku. Majestát Osvětimi má více rovin. Jednak samozřejmě tu, již zakládá těžko uchopitelné číslo šesti milionů vyvražděných Židů. Vyvražděných ne v nějaké válce divochů, ale v nejcivilizovanější části Evropy a civilizovanými prostředky - pomocí zákonů, vyvlastnění, spořádaných deportací a průmyslového zplynování.

Střežená výstava Charlie Hebdo se otvírá v DOX

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 28.01.2015

PRAHA Policejní hlídky před vchodem a několik bezpečnostních kontrol chrání výstavu satirických obálek, která byla včera večer otevřena v galerii DOX. Nejde totiž o jen tak ledajaké obálky, nýbrž o originály několika stovek titulních stránek pařížského časopisu Charlie Hebdo, jehož redakce se před třemi týdny stala terčem útoku islámských teroristů. Pořadatelé zaplnili jeden sál galerie vitrínami s "předměty doličnými", přehlídkou humoru, kterému nebylo nic svaté, nezastavoval se před žádnými autoritami, útočil na každou nedotknutelnost, náboženskou, politickou nebo kulturní.

Ťoka rozčílil exšéf drah Kurucz

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 28.01.2015

Ministerstvo dopravy bojuje o klíčovou firmu s O2, která patří do Kellnerova impéria Ministerstvo dopravy chce vykoupit menšinové podíly v ČD - Telematice. O ty usiluje operátor O2 a jím najatý exšéf drah Kurucz PRAHA Ministr dopravy se ostře postavil proti snaze O2 vlámat se do klíčové dceřiné společnosti Českých drah. Dana Ťoka (za ANO) znepokojilo, že cestu do firmy ČD - Telematika má operátorovi, vlastněnému skupinou PPF miliardáře Petra Kellnera, otevřít bývalý šéf drah Daniel Kurucz. "Ještě ve funkci měl za úkol koupit stoprocentní podíl v Telematice pro stát.

Zemanovo křižácké tažení

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 28.01.2015

Český prezident varoval před "superholokaustem" a vyzval svět ke společné vojenské akci proti Islámskému státu PRAHA Na závěr mezinárodního fóra o antisemitismu, konaného v uplynulých dvou dnech v Praze, si jeho hlavní hostitel Miloš Zeman chystal "zásadní projev". A ten včera přišel. Český prezident vyhlásil válku Islámskému státu a vyzval mezinárodní společenství do zbraně. Jinak totiž dle hlavy státu hrozí masivnější vyvražďování lidí než holokaust -Miloš Zeman pro to dokonce použil svůj vlastní termín.

Favorit na šéfa úředníků pracuje pro stát už 17 let

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 28.01.2015

PRAHA Dva muži a jedna žena se dostali do finálového kola soutěže na post šéfa všech státních úředníků. Dnes se přijdou představit na jednání vlády. Někteří ministři je ještě neviděli, ale měli by se dnes rozhodnout a odhlasovat, který z nich tento post obsadí. Favoritem je Josef Postránecký, dlouholetý úředník, který je ve státních službách 17 let a nyní vede kancelář náměstka pro ekonomiku na vnitru. Pod šéfem úředníků vznikne v příštích měsících celá hierarchie vysokých úředníků na jednotlivých ministerstvech.

Škoda Auto se chystá na horší časy a začíná šetřit. Zbaví se i části manažerů

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 28.01.2015

MLADÁ BOLESLAV Největší tuzemská firma Škoda Auto chce navzdory loňským rekordním výsledkům začít šetřit. Chce se tak připravit na možné budoucí výkyvy v odvětví, které je zásadní pro českou ekonomiku. Škodovka spouští program, který má vyčlenit stovky zaměstnanců mimo společnost a převést je na práci pro externí firmy. Horší časy čekají i manažery a koordinátory. Přebujelý aparát firmy chce vedení seškrtat tak, aby na každého manažera připadlo v průměru osm podřízených. Dosud je to necelých pět.

Zemanova svatá válka

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 28.01.2015

Zemanova svatá válka: na taktiku "znič a zmiz" možná časem dojde Ať už si myslíme o výzvě Miloše Zemana cokoliv, ukazuje, že Západ vůbec neví, co proti islámským radikálům podniknout. PRAHA Prezident Miloš Zeman přišel s nápadem na globální tažení proti Islámskému státu, do něhož zapojil všechny světové velmoci a OSN. Hlavním problémem ambiciózního plánu je, že kromě Česka ho nikdo ve světě neslyšel. V projevu u příležitosti 70. výročí osvobození Osvětimi vyzval ke "sjednocené vojenské akci" proti Islámskému státu, jenž podle něj hrozí "superholokaustem".

K odebrání dětí stačilo, že si logopedka zahrála na psycholožku

Zdroj: Právo, Datum: 28.01.2015

Sebe nakreslila jako osla a tátu jako divoké prase. Pak dostala šestiletá Lucinka otázku, jestli čuník sahá na osla. Když souhlasně kývla hlavou, vzbudila tím u logopedky podezření, že by ji mohl otec sexuálně zneužívat. Okamžitě rozjela mašinérii, která skončila tragédií. Jak Právo už v úterý informovalo, kvůli nepotvrzenému podezření z pedofilie otce přišla rodina z Klatovska nejprve o dvě malé děti a poté i o živitele. Holčičky ve věku šest a tři roky jim odebrala sociálka a muž, kterému policie nic protizákonného nedokázala, situaci neunesl a oběsil se.

Koalice v tichosti odpískala zákon proti politickým trafikám

Zdroj: Právo, Datum: 28.01.2015

Koalice soc. dem. ANO a lidovců v tichosti odpískala zákon o výběru odborníků do funkcí ředitelů a členů dozorčích rad státních a polostátních firem. Ten měl zabránit tzv. politickým trafikám, tedy vysílání zasloužilých i vysloužilých straníků do kontrolních orgánů. Nyní Právo zjistilo, že v rámci pravidelné kontroly, jak ministři plní své úkoly, je pod tímto úkolem jednoznačná poznámka: "Zrušit". Zákon je přitom jedním z devíti právních předpisů, které politici slíbili prosadit v rámci boje proti korupci a klientelismu.

Svět uctil v Osvětimi oběti holokaustu

Zdroj: Právo, Datum: 28.01.2015

V polské Osvětimi včera hustě sněžilo a kolem areálu někdejšího nacistického koncentračního tábora panovala mimořádná bezpečnostní opatření. Hlavní slovo při pietním aktu uspořádaném přesně v den 70. výročí osvobození tábora Rudou armádou ale neměli světoví státníci, nýbrž ti, kteří nacistické peklo přežili. Vzpomínkový akt zahájil polský prezident Bronislaw Komorowski, pak předal slovo třem bývalým vězňům tábora. Řečníci své projevy přednesli v obřím stanu pro tři tisíce lidí, jemuž vévodila známá vstupní brána do tábora.

Češi ignorují německý zákon o mzdě

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 28.01.2015

PODNIKY A TRHY České firmy si nevědí rady s novými pravidly o německé minimální mzdě. Německé úřady tvrdí, že zákon platí pro všechny, kdo pracují na území Německa – tedy i projíždějící řidiče. strana 12

Islámský stát přišel o město Kobani

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 28.01.2015

UDÁLOSTI Dlouhá bitva o Kobani naznačuje, jak těžký bude boj proti Islámskému státu. strana 7

OSVOBOZENÍ OSVĚTIMI SI PŘIPOMNĚLI TI, KDO PŘEŽILI

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 28.01.2015

Poslední tři stovky žijících vězňů bývalého koncentračního tábora Auschwitz si připomněly 70. výročí jeho osvobození Rudou armádou. Když sovětští vojáci před 70 lety osvobodili koncentrační tábor Auschwitz u Osvětimi, nevěřili vlastním očím. Včera si památku 1,1 milionu jeho obětí a dalších milionů zabitých v holokaustu připomněly tři stovky bývalých vězňů (na snímku dva z nich procházejí branou tábora před podvečerní oficiální vzpomínkou) a zástupci vlád padesáti zemí. "Pokud bylo možné, aby Auschwitz vznikl a fungoval, tak všechno nejhorší je možné," řekla ve vzpomínkové řeči jedna z bývalých vězeňkyň, spisovatelka Halina Birenbaumová.

Pomaturitní studium a vzdělávání

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 28.01.2015

(stipendijní programy pro studenty i absolventy) Kam po maturitě? Ačkoliv asi mají letošní maturanti momentálně plnou hlavu spíše svých plesů než studia, je nejvyšší čas, aby se zamysleli nad tím, co budou dělat po úspěšném složení zkoušek z dospělosti. Mnozí plánují další studium, nicméně statistiky praví, že jen málo z nich má o své kariéře jasné, konkrétní představy, a ani ti ostatní nemají své jisté. Co když je vysněná škola nepřijme? A co když ano, ale nenaplní jejich očekávání, anebo naopak student nebude schopen naplnit očekávání zvolené vysoké školy?

Rumunský soud posílá českého finančníka do vězení

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 28.01.2015

UDÁLOSTI Investičního bankéře Michala Šušáka, který se prosadil v Credit Suisse First Boston a později řídil i PPF Investments Petra Kellnera, posílá rumunský nejvyšší soud do vězení. Kvůli korupci při privatizaci v letech 2005 a 2006. strana 7

Se Zemanem jsme přátelé"

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 28.01.2015

PUTINŮV OLIGARCHA Z AMERICKÉHO SANKČNÍHO SEZNAMU PRO HN: Vladimir Jakunin patří mezi nejvlivnější lidi v Rusku a také do nejužšího okruhu ruského prezidenta Vladimira Putina. Český prezident Miloš Zeman nedávno Jakunina označil za svého osobního přítele a při návštěvě východních Čech se pochlubil, že díky jeho kontaktům sehnal zakázku pro firmu CZ LOKO. "Já si nesmírně vážím toho, že mě označil za svého přítele, přece jen je to prezident státu, zatímco já jsem jen ředitel jedné společnosti," říká v rozhovoru pro HN šéf ruské železnice Vladimir Jakunin.

Proplacené první tři dny nemoci?

Zdroj: ČT 1, Datum: 27.01.2015

Aneta SAVAROVÁ, moderátorka: První tři dny nemocenské by se mohly opět proplácet. Změnu zákona předložili Poslanecké sněmovně komunisté. Obnovit náhradu mzdy chce také vláda a odbory. Zaměstnavatelé jsou proti. Bojí se, aby nedošlo k většímu zneužívání dávky. Jednání tripartity o tomto bodu je v plánu na březen. Barbora PETEROVÁ, redaktorka: Mimo ordinace lékařů, tak řeší běžné nachlazení většina zaměstnanců. Na neplacené první tři dny nemoci chtějí teď ale poslanci najít protilék. Bohuslav SOBOTKA, premiér; předseda strany /ČSSD/: Pokud lidé, kteří jsou zaměstnaní, platí si nemocenské pojištění, tak není v pořádku, že první tři dny nedostanou ani korunu.

Uctění památky obětí holokaustu

Zdroj: ČT 1, Datum: 27.01.2015

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor ČT, Terezín: Teď zpátky k akcím, které se v rámci dnešního dne, památky obětí holokaustu, konaly na českém území. Samozřejmě o té terezínské tryzně už byla řeč. Účastnili se jí i ti, kteří dopoledne jednali na velké mezinárodní konferenci. Na konferenci, na které kromě připomínky holokaustu, nebo jak se v židovské komunitě říká šoa, zněla i ryze aktuální slova, slova o současném nebezpečí islámského radikalismu. Kateřina PROCHÁZKOVÁ, redaktorka: Veronika PITROVÁ, redaktorka: redaktorka: Píseň za oběti holokaustu.

Vzpomínkové akce k sedmdesátému výročí osvobození Osvětimi

Zdroj: ČT 1, Datum: 27.01.2015

Aneta SAVAROVÁ, moderátorka: 27. leden v Událostech. Dobrý večer přeje Aneta Savarová. Vzpomínkové akce k sedmdesátému výročí osvobození Osvětimi vrcholí. Žije jimi Berlín a také Moskva. Obřady se konaly v místě vyhlazovacího tábora, ale i v Terezíně, odkud nacisté poslali na jih Polska Židy z českých zemí, a také na mezinárodní židovské konferenci v Praze. Její účastníci se od minulosti obraceli k současným otázkám. Novou hrozbu vidí v mezinárodním terorismu pod vlajkou islámských radikálů. Joachim GAUCK, německý prezident, Berlín, Německo: Německá identita neexistuje bez Osvětimi.

Nově napadlý sníh komplikuje dopravu

Zdroj: NOVA, Datum: 27.01.2015

Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka: Nejvíce sněhu jako vždy napadlo na horách, na českých i moravských. Přímo na Klínovci je teď kolega František Nyklas. Františku, kolik tam je sněhu? František NYKLAS, reportér TV Nova: Dobrý večer. Tak od včerejšího dne tady v Krušných horách, alespoň co se týče těch nejvyšších poloh, napadlo odhadem tak čtvrt metru sněhu. Pojďte se schválně podívat na tohle zasypané, zafoukané, zasněžené auto. Přitom jeho řidička ještě včera bez problémů vyjela, dneska ale, vidíte sami, je to zasypané, vzdala to a odjela domů raději autobusem.

Přívaly nového sněhu nekončí

Zdroj: NOVA, Datum: 27.01.2015

Petr SUCHOŇ, moderátor: Až 20 centimetrů nového sněhu zasypalo některé regiony České republiky. Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka: A opět jsou problémy v dopravě. Uzavřený byl třeba hraniční přechod s Polskem v Harrachově a stejně tak i s Německem v Hoře Svatého Šebestiána. Petr SUCHOŇ, moderátor: Staly se desítky dopravních nehod a vlaky nabíraly zpoždění. řidič: Dali cedule zákaz na kamiony a stojíme, čekáme. řidič: To klouže, nejede. osoba: Nereagovalo to vůbec na volant, prostě se to svezlo.

S přívaly sněhu bojují i Spojené státy

Zdroj: NOVA, Datum: 27.01.2015

Petr SUCHOŇ, moderátor: S přívaly sněhu bojují i Spojené státy. Na východním pobřeží udeřila silná sněhová bouře, která zastavila život v šesti amerických státech. Uzavřené zůstaly nejen školy a úřady, na řadě míst včetně New Yorku platil dokonce zákaz vyjíždění na silnice. I přes důkladná opatření si extrémní počasí vyžádalo už jeden lidský život. Kateřina KUČEROVÁ, redaktorka: Ve městě, které nikdy nespí, se zastavil život. Hustými ulicemi New Yorku smí jezdit jen silničáři. Hrozba přívalů sněhu poprvé v historii města zastavuje metro i autobusy.

Komplikace na silnicích kvůli sněhu a námraze

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 27.01.2015

Gabriela KRATOCHVÍLOVÁ, moderátorka: Traktor, který za sebou táhne plně naložený kamion nebo posypový vůz v příkopu. I tak to dnes vypadalo na českých silnicích. Důvodem byl sníh, před kterým meteorologové varovali. Teploty se pohybovaly nad nulou a tak nová sněhová pokrývka rychle tála. S čím vším se museli potýkat nejen řidiči, zjišťovali naši reportéři. Gabriela ZVONKOVÁ, redaktorka: První sněhové vločky se objevily už včera večer. Přes noc pak houstnoucí sněžení zaměstnalo silničáře, kteří měli i dnes plné ruce práce.

Prezident Zeman vyzval k útoku na teroristy

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 27.01.2015

Roman ŠEBRLE, moderátor: K útoku na teroristy zavelel prezident Miloš Zeman. Stálí členové Rady bezpečnosti OSN by podle něj měli zasáhnout proti Islámskému státu. Prezident to řekl v dlouho očekávaném projevu v rámci konference proti holocaustu. Jak ale zjistili naši reportéři Daniel Janoch a Zbyněk Zykmund, svými razantními slovy zdaleka nenadchl všechny. Zbyněk ZYKMUND, redaktor: Daniel JANOCH, redaktor: redaktor: Už od včerejška napínal prezident Miloš Zeman veřejnost. Dnešní proslov měl být radikální.

Převoz munice z Vrbětic do Květné se zatím odkládá

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 27.01.2015

Gabriela KRATOCHVÍLOVÁ, moderátorka: Hezký večer z Prahy, kam zatím sníh nedorazil v takové míře, jako do jiných míst naší země. Roman ŠEBRLE, moderátor: Nebo do Spojených států, jak ostatně za chvíli uvidíte, ale nejdřív se podívejme do Vrbětic. Převoz munice z tamního areálu do Květné na Svitavsku se zatím odkládá. S přesunem se původně počítalo na konci ledna. Tento plán je ale nereálný. Takový je alespoň závěr jednání bezpečnostní rady Pardubického kraje. Jak zjistila Lucie Chytilová, rychlému stěhování brání nejen počasí, ale i zákon o prevenci závažných havárií.