Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Fotbaloví fanoušci rozjeli operaci Žumpa

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 21.04.2015

PRAHA Do očí bijící chyby rozhodčích. Umlčování hráčů, kteří se proti poměrům na prvoligových trávnících ozvou. Fotbalovým fanouškům došla trpělivost s tím, co se v nejpopulárnějším tuzemském sportu děje. A rozjeli akci operace Žumpa. Výsledek se objevil o víkendech na stadionech po celé republice. A to v první i druhé lize, kde fotbaloví příznivci halasně protestovali proti vedení Fotbalové asociace České republiky. Hlavním terčem rozčilených fandů se stal místopředseda fotbalového hnutí Roman Berbr.

Hlídej si muže

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 21.04.2015

SLOUPEK LN Ta zpráva je dvakráte pikantní: senátor žaluje republiku; a na pomoc si bere bývalého šéfa arbitrážního odboru napadeného ministerstva. Krom pikanterie skrývá příběh bohužel i systémové selhání: stát není schopen chránit své zájmy – a to ani tak, aby ze svých klíčových lidí nevytvářel nebezpečné protivníky. Těch jmen je víc než dost: Jiří Šedivý, kdysi náčelník generálního štábu; Tomáš Krůl, náměstek šéfa protikorupční policie, a teď naposledy Radek Šnábl. Je to velká chyba nikoli pana Šnábla, ale lidí, kteří jej s pochopitelným, ale nemoudrým rozhořčením vyhodili.

Král hazardu kontra Česko

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 21.04.2015

Senátor Ivo Valenta zažaluje stát o stovky milionů korun. Pomáhá mu bývalý expert ministerstva financí Radek Šnábl PRAHA Tuhý boj kvůli hazardu čeká Českou republiku. Arbitráž proti ní připravuje senátor a nekorunovaný král českého loterijního byznysu Ivo Valenta. A ve sporu, který je na spadnutí každým dnem, získal extrémně silného spojence. Bývalého arbitrážního experta ministerstva financí Radka Šnábla. Tedy muže, který státu "viděl do karet", a navíc musel z ministerstva potupně odejít. Dvě kyperské společnosti, přes něž Valenta ovládá svůj loterijní holding Synot, varovaly resort financí, který mezinárodní spory za Česko řeší, že žaloba přijde.

Poroučet nebude ani Zeman

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 21.04.2015

Designovaný guvernér Jiří Rusnok pro LN zdůraznil, že se ČNB nemůže řídit přáním politiků PRAHA Přání prezidenta Miloše Zemana nebude příštímu guvernérovi České národní banky rozkazem. Navzdory tomu, že bývalého premiéra Jiřího Rusnoka hodlá do této funkce jmenovat v příštím roce právě současná hlava státu. Zeman od příštího vedení centrální banky čeká zásadní změnu měnové politiky. Rusnok, který je v současnosti jedním ze sedmi členů bankovní rady ČNB, připouští, že by si Zeman přál, aby politika oslabené koruny co nejdříve skončila.

Hrad není Kolbenka, hájí Mynář svůj plat

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 21.04.2015

Hradní kancelář odtajnila výši platů vedoucích úředníků. Ukazuje se, že pracovat pro prezidenta Zemana je opravdové terno. PRAHA Ráno probere s prezidentem politické, ekonomické či společenské události a připraví se na možná vystoupení. Mezitím se schází se šéfy jednotlivých hradních odborů. Když potřebuje něco vzkázat do novin, obrátí se na tiskového mluvčího Jiřího Ovčáčka, s analýzami mu pomůže Radek Augustin, s protokolárními záležitostmi mu zase poradí Jindřich Forejt. Na všechno ostatní má svého zástupce Petra Mužáka.

Kočkův vrah chce nový proces

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 21.04.2015

PRAHA Vězeň Bohumír Ďuričko žádá soud o obnovu svého procesu. Muž, který zastřelil podnikatele Václava Kočku mladšího ze známé rodiny provozující matějskou pouť, usiluje o snížení trestu. Za vraždu na oslavě po křtu knihy Jiřího Paroubka (přítele vraha i oběti) dostal Ďuričko 12,5 roku vězení. Ďuričkův advokát Pavel Rameš sehnal nové svědectví ženy, které podle něj policie doposud opomíjela. Městský soud v Praze bude o Ďuričkově žádosti jednat už příští týden. "Našli jsme důležitou, ale nevyslechnutou svědkyni.

Růžičkova aféra: policie předvolává první svědky

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 21.04.2015

PRAHA Finanční aféru kolem trenéra hokejové reprezentace Vladimíra Růžičky převzala hospodářská kriminálka čtvrtého pražského obvodu. K takzvanému podání vysvětlení si zve svědky, kteří mají objasnit, zda tehdejší trenér a spolumajitel HC Slavia Praha přijal půlmilionový úplatek od podnikatele Miroslava Palaščáka za to, že jeho syn dostane šanci ve velkém hokeji. "Mohu potvrdit, že i v tomto případě probíhá standardní policejní postup a jsou zvány osoby, které mohou pomoci k objasnění případu," uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Aby podpořily nemocnou kamarádku, šly na ples plešaté

Zdroj: Právo, Datum: 21.04.2015

Osm kamarádek od dětství. Zažily spolu spousty legrace, ale i trápení. To největší přišlo, když jedna z nich onemocněla rakovinou. Chemoterapie, ztráta vlasů a do toho ples. Aby ji v těžké chvíli podržely, rozhodly se, že na něj půjdou všechny s hlavami namaskovanými dohola. Přátelství, rodinné vztahy, ale i poněkud specifický smysl pro humor spojuje osm dívek z Brna ve věku 20 až 27 let. "Všechny se známe od malička, společně jsme zpívaly v dětském sboru Kantiléna," říká jedna z nich. Prožily spolu dětství i dospívání.

Babiš vzkazuje z USA: Kvůli slibům soc. dem. nezavedu ČR do Řecka

Zdroj: Právo, Datum: 21.04.2015

Zvyšovat výdaje nyní, kdy ekonomika roste? To je recept na další Řecko, vzkázal včera nepřímo premiérovi a šéfovi soc. dem. Bohuslavu Sobotkovi přes oceán ministr financí Andrej Babiš. Po osmi dnech v USA se tak lídr ANO v rozhovoru pro Právo vrhl rovnýma nohama zpět do české politiky. Případné valorizaci důchodů o dvě stě korun a tříprocentnímu zvýšení mezd pro pracovníky veřejného sektoru od roku 2016 se Babiš příliš nebrání, ale musí tomu předcházet analýza, zda si to stát může dovolit, když se má dodržet 70miliardový strop schodku státního rozpočtu.

Skandál: evangelický domov přestal klientům dávat léky

Zdroj: Právo, Datum: 21.04.2015

Středisko péče pro staré Diakonie Sobotín chtělo od Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) víc peněz, ta odmítla, a tak s ní středisko nepodepsalo smlouvu. Církevní domov důchodců následně propustil většinu sester a přestal podávat léky klientům VZP, kterých je 80 procent z celkového počtu 144. Podle odborníků personál přímo ohrozil životy lidí, kteří jim měsíčně platí 10 tisíc korun, někdy i víc. "Máme v diakonii umístěnou devadesátiletou maminku. Dosud byla péče v pořádku. Jenže 22. března si nás pozvala ředitelka na schůzku, kde nám oznámila, že se nedohodli s VZP na podmínkách a nepodepsali smlouvu.

Tragédie utečenců pokračuje

Zdroj: Právo, Datum: 21.04.2015

Stovky uprchlíků se včera ocitly v ohrožení života a více než dvacet jich utonulo, když ve vodách Středozemního moře ztroskotaly další dvě lodě. O víkendu u libyjských břehů zahynulo na 900 migrantů. Na snímku zachraňují z vln běžence na pobřeží řeckého Rhodu. Více na str. 12 Foto ČTK/AP

Miliardáři a stát bojují o letiště

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 21.04.2015

STÁT NECHCE DRUHÉ PRAŽSKÉ LETIŠTĚ, PENTA ODPOVÍDÁ ŽALOBOU Silná investiční skupina Penta chce vytvořit za tři miliardy korun druhé velké letiště v Praze. Má proti sobě ale silného soupeře – stát. V jeho zájmu není vznik soukromého konkurenta státního Letiště Praha na opačné straně metropole. Ve hře jsou miliardy korun. Penta původně měla v plánu, že by se z letiště ve Vodochodech odlétalo na dovolené nebo s nízkonákladovými aerolinkami už za dva roky. Tím by ale sebrala část tržeb ruzyňskému letišti.

VÝSADKÁŘI Z USA POMÁHAJÍ UKRAJINSKÉ ARMÁDĚ

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 21.04.2015

Foto: Na západě Ukrajiny začalo společné cvičení ukrajinských vojáků a amerických výsadkářů. Manévry, do kterých se vedle asi 300 Američanů postupně zapojí 900 ukrajinských vojáků, už kritizovala Moskva. Podle ní cvičení může ještě více vyhrotit již tak napjatou situaci v zemi. Výcvik vojáků ve vojenském prostoru Javoriv u Lvova nedaleko polských hranic potrvá asi šest měsíců. Ukrajinský prezident Petro Porošenko (na snímku vpravo) prohlásil, že ozbrojené síly země musí být přebudovány od základu, aby byly "schopné čelit zahraničním hrozbám".

Česko a euro

Zdroj: ČT 1, Datum: 20.04.2015

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka: Co Česko a podmínky nutné k přijetí společné měny? Momentálně plné tři ze čtyř. Má malý rozpočtový deficit i celkový veřejný dluh, nízké úroky ze státních dluhopisů a taky jenom nepatrnou inflaci. Co zatím chybí, je vstoupit do kurzového mechanismu ERM II a minimálně dva roky v něm setrvat. Jinými slovy, vázat vlastní měnu na tu evropskou. A nabízím pohled ekonomů. Jaké by přijetí eura mělo plusy a minusy. Mezi nevýhody patří trvající nestabilita eurozóny. Není například jasné, co bude dál s Řeckem.

Kdy skončí koruna?

Zdroj: ČT 1, Datum: 20.04.2015

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka: 20. duben podrobně a v souvislostech. Dobrý večer v Událostech přeje Marcela Augustová. Vláda Bohuslava Sobotky nerozhodne o termínu příjetí eura. Podle premiéra má nejdřív začít debata o jeho výhodách a nevýhodách. S tím počítá i prezident Miloš Zeman. Umí si ale představit, že Česko vstoupí do eurozóny už v roce 2018. A dodal, že kvůli současné intervenci centrální banky nemusí být kurz nakonec výhodný. Zástupci ČNB na kritiku nereagovali. Roman GAZDÍK, redaktor: Vladimír KEBLÚŠEK, redaktor: redaktor: Co podle prezidenta dříve nebylo, teď funguje.

Tři plavidla přeplněná uprchlíky volala o pomoc

Zdroj: ČT 1, Datum: 20.04.2015

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka: O pomoc ve Středozemním moři během dne volala tři plavidla přeplněná uprchlíky. Mezi Libyí a Itálií se začal potápět nafukovací člun, na kterém jich bylo až sto padesát. Potíže měla i větší loď se třemi sty lidmi. A k záchraně vypluli námořníci z Itálie a Malty. Záchranáři zasahovali taky u řeckého Rodosu, kde ztroskotalo devadesát běženců.

Polsko prošetřuje zásilku masa se salmonelou

Zdroj: NOVA, Datum: 20.04.2015

Petr SUCHOŇ, moderátor: Polské ministerstvo zemědělství odmítá pochybení v případu kuřecího masa nakaženého salmonelou. Veterinární kontroly na farmách, odkud maso pocházelo, prý byly v pořádku. Celou záležitost ale Polsko dál důkladně prošetřuje. Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka: Po dnešním společném jednání zástupců české a polské vlády to řekla náměstkyně polského ministra zemědělství. Problém s nekvalitním polským jídlem se u nás přitom neobjevil poprvé. Zuzana ŠTÍCHOVÁ, redaktorka: Po Německu se k nám z Polska dováží nejvíc potravin ze všech zemí světa, celkem zhruba 15 procent.

Případy dalších závadných zásilek potravin z Polska

Zdroj: NOVA, Datum: 20.04.2015

Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka: Problematické potraviny už k nám z Polska putovaly několikrát. V roce 2013 se třeba do sušeného mléka jednoho z polských výrobců dostal jed na krysy. A mléko bylo i v sušenkách, které se prodávaly u nás. Více opět kolegyně Zuzana Štíchová. Zuzko, jaké jsou ty další případy špatných potravin z Polska? Zuzana ŠTÍCHOVÁ, reportérka TV Nova: Dobrý večer. Tak například v březnu 2012 objevili inspektoři v některých polských potravinách technickou sůl. Firmy ji vydávaly za jedlou a sůl, která je tedy určená například k posypu silnic, se dostala například do uzenin nebo do pečiva.

Závadné potraviny na českém trhu

Zdroj: NOVA, Datum: 20.04.2015

moderátor /TN 19. 5. 2014/: Pozor na cherry rajčata z Maroka. Pokud je máte doma, rozhodně je nejezte. osoba: To je katastrofa, no, to nevím vůbec, jak je to možný tohle. osoba: No, to je pěkný svinstvo. Promiňte mi to, že to tak musím říct. moderátorka /TN: 19. 2. 2014/: Z obalu na ně vykouklo hned několik červů. Klára BRUNCLÍKOVÁ, redaktorka: Takový byl rok 2014 z pohledu inspektorů. Zakázali prodej zboží, za které by obchodníci utržili skoro 17 milionů korun a navrch přidali ještě pokuty.

Česko a Polsko propojí nová rychlostní silnice

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 20.04.2015

Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Česko a Polsko propojí nová rychlostní silnice. Obě země budou žádat o peníze společně v Bruselu. Poláci už jsou přitom v tuto chvíli s přípravami výstavby dál než my. Reportér Zbyněk Zykmund pátral po tom, kdy bude dílo připravené pro řidiče. Zbyněk ZYKMUND, redaktor: Důležitá komunikace mezi Českem a Polskem a také úsek na spojnici Baltského a Jaderského moře. R11 a S3. Na České straně by měla rychlostní silnice R11 navazovat na dálnici Praha - Hradec Králové a vést přes Trutnov na polskou hranici.

Policejní kontroly kamionů na D1

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 20.04.2015

Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Pěkný večer ze zpravodajského studia televize Prima. Jsme rádi, že jste právě teď s námi. Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Ano, přesně tak, je toho hodně, co vám chceme říct, tak pojďme na to. Příjemný a dobrý večer. Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Asi už nikoho nepřekvapí informace, že za řadu vážných nehod na dálnici D1 mohou řidiči kamionů. Jejich hazardování policisté tvrdě postihují. Dnes ale zažila D1 opravdu monstrózní zátah. Největší za poslední dobu. Na řidiče číhaly desítky policistů a celníků s veškerou technikou.

Spor okolo novináře Ferdinanda Peroutky

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 20.04.2015

Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Místo omluvy zveřejnil mluvčí prezidenta údajně protižidovský text Ferdinanda Peroutky. Článek s titulkem Češi, Němci a Židé, uveřejněný v časopise Přítomnost v roce 1939, má podle něj dokazovat antisemické názory autora. Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Peroutkova rodina přitom žádná po prezidentovi omluvu za to, že novináře nařkl z autorství článku Hitler je džentlmen. Jenže podle historiků takový článek prostě neexistuje. Kauza zajímá i reportéra Patrika Kaizra.