Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Autopilot

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 27.04.2017

SLOUPEK LN Patnáct nula, to je pěkný výsledek v hokeji, natož ve fotbale. Sto procent hlasů pro staronového ředitele České televize Petra Dvořáka však vyvolává rozpaky. Na jedné straně to potvrzuje slova těch, kteří říkají, že lepšího kandidáta nebylo, na druhé straně též neméně silně podporuje spiklenecké teoretiky v názoru, že volba byla "cinklá" a výsledek od počátku domluvený. Nicméně panu Dvořákovi objektivně uškodilo, že neměl soupeře – spolufavorita. To pochopitelně není jeho chyba, ale vada prostředí.

FOTO

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 27.04.2017

Foto: Vítězný návrat po trestu. Bývalá světová tenisová jednička Ruska Marija Šarapovová včera zahájila ohlášenou cestu zpět na vrchol. Několik hodin po vypršení 15měsíčního distancu za užití zakázaného meldonia se představila na turnaji ve Stuttgartu. Italku Robertu Vinciovou v prvním kole porazila 7:5 a 6:3. Startovala na divokou kartu, což vyvolalo nevoli mnoha jejích staronových soupeřek. Více čtěte na straně 17 FOTO ČTK

O Arménii rozhodla česká přílepková klička

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 27.04.2017

PRAHA Česká republika se přidala k více než třiceti zemím světa, které hrůzy první světové války na východě tehdejší osmanské říše označily za genocidu Arménů. Cílené vyhlazování arménské menšiny čeští poslanci ve své rezoluci přirovnali k nacistickému holokaustu. Ministr pro lidská práva Jan Chvojka rezoluci prohlásil za "demokratické usnesení suverénního státu" a třeba šéf zahraničního výboru sněmovny Karel Schwarzenberg (TOP 09) zdůraznil, že tragédii je třeba Turecku připomínat, i když "bude bengál".

Péče o slepice zdražuje vajíčka

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 27.04.2017

Tlak zákazníků nutí obchody nabízet lepší vejce nosnic z podestýlky * Úplná změna by cenu zvedla ještě víc PRAHA Bílek je bílý, žloutek žlutý. Banální fakt, známý i dětem, se však na maloobchodním trhu často nenaplňuje. Většina nabízených vajec trpí tím, že jsou obě části téměř stejně bledé. V Česku totiž převládá produkce od slepic z klecových velkochovů. Špatné podmínky se odrážejí na kvalitě toho, co si koupí zákazníci. Jenže zájem Čechů o kvalitní potraviny roste. A rádi si za ně i připlatí.

Sobotkova volba: odvolat Babiše, nebo ne?

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 27.04.2017

PRAHA Už šest let sedí Bohuslav Sobotka na židli předsedy ČSSD. Za tu dobu zažil mnohé. Volby se mu nikdy příliš nepovedly. Disciplínou, ve které naopak vynikal, bylo řízení strany a obsazování klíčových mocenských úřadů a institucí. Teď Sobotka stojí před klíčovou volbou: zda odvolat, či ponechat ve funkci ministra financí Andreje Babiše (ANO). Premiér stále není spokojený s tím, jak šéf hnutí ANO vysvětluje finanční transakce holdingu Agrofert a nákup korunových dluhopisů. Především však v centrále sociální demokracie roste předvolební nervozita, neboť ČSSD v průzkumech na ANO ztrácí více než 10 procent.

"Pravých" uprchlíků jsou 3 %

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 27.04.2017

ŘÍM Do často vášnivé debaty o tom, kolik lidí, kteří v současné vlně migrace dorazí do Evropy, lze považovat za skutečné uprchlíky, vnesly nový impulz nové oficiální údaje. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dorazilo loni do Itálie celkem 181 436 migrantů. Azyl, neboli plné uznání statusu uprchlíka, z nich dosud dostalo 4 808 – to je pouze 2,65 procenta. Přestože značná část azylových řízení není dokončena a tento poměr se nejspíš změní na desítky procent, je i z dalších čísel UNHCR zřejmé, že "migranti bez šance" převládají.

Boj o každý květ. Počasí ničí ovoce

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 27.04.2017

Hrozí vážná neúroda, zejména meruněk PRAHA, ZNOJMO V březnu se mimořádně oteplilo, v polovině dubna naopak udeřily mrazy a nyní je chladno, déšť a k tomu vítr. To je přesně to počasí, jehož se ovocnáři děsí. Mrazy totiž spálí pupeny či květy na stromech a chladný vítr odradí včely, které mají ty, co přežily, opylovat. Pro ovoce je taková kombinace smrtící. Pokud se mrazy ještě vrátí – což podle předpovědi klidně mohou – bude to s ovocem letos zlé. "Teď to bude boj o každý zdravý květ," říká předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík.

Elektronické občanky budou od srpna 2018

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 27.04.2017

PRAHA Kdo doufal, že se zavedením elektronických občanek automaticky odpadne obíhání úřadů a vše půjde zařídit z domova od počítače, bude zklamaný. První takové občanky by se měly začít vydávat od srpna příštího roku. Zákon, který umožňuje vydávat elektronické občanské průkazy, byl v dubnu schválen poslanci a nyní míří do Senátu. Na přípravu na vydávání elektronických občanek má pak Státní tiskárna cenin dvanáct měsíců. Jenže úřady budou převádět své agendy na internet postupně. Jednotlivá ministerstva a úřady nejprve musí prosadit úpravu své legislativy.

FOTO

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 27.04.2017

Foto: Kohout: Str. 10 Hlavou státu ať je žena Foto: Dvořák bude dalších šest let řídit ČT Str. 4 Foto: Konec těžby uranu v Česku Str. 6 Foto: Kurz Str. 12 matematiky k maturitě

Tenis Návrat neoblíbené krásky

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 27.04.2017

Foto: Divoká karta pro Šarapovovou Ruská tenistka Maria Šarapovová se vrátila na kurty po trestu za doping. Ve Stuttgartu hrála s Italkou Robertou Vinciovou. Ta – a s ní další tenistky – kritizovala, že pořadatelé Rusce udělili takzvanou divokou kartu, což jí návrat do turnajů ulehčilo. Strana 20 Foto: AP

Dědická řízení se komplikují, často se mění v právní frašku

Zdroj: Právo, Datum: 27.04.2017

Pozůstalostní řízení o dědictví se často nesmyslně komplikují. Přibývá případů, které mění ří -zení v právní frašku. Měsíce se třeba vůbec nerozhoduje o tom, komu co připadne, ale proces se účelově táhne kvůli soudnímu poplatku. Kvůli němu běží lhůty, odvolání, dovolání. Svého tak dosahují lidé, kteří sice soudy nakonec prohrají, ale věc v čase natáhli tak, že reálný výsledek je opačný než spravedlnost na papíře. Majetek se rozpadne nebo rozplyne dřív, než se k němu oprávnění dědicové dostali. Shodli se na tom soudci a právníci na nedávném sympoziu o dědickém právu.

LE PENOVÁ MEZI DĚLNÍKY.

Zdroj: Právo, Datum: 27.04.2017

Foto: Finalistka francouzských prezidentských voleb Marine Le Penová přišla včera podpořit stávkující dělníky firmy Whirlpool ve městě Amiens na severu země. Podnik chce přemístit výrobu velkých domácích spotřebičů a s tím i pracovní příležitosti do Polska. Více k francouzským volbám na str. 15 a 16 Foto Profimedia.cz

Písařka se spletla o deset let, ale ÚS k tomu nepřihlédl

Zdroj: Právo, Datum: 27.04.2017

Vlastním očím nevěřil muž z Pardubicka, když si přečetl odůvodnění, kterým Ústavní soud (ÚS) smetl ze stolu jeho stížnost. Jak totiž Právo před třemi týdny upozornilo, soudci se chytli nesmyslné písařské chyby v rozsudku prvoinstančního soudu a postavili na ní velkou část své argumentace. Právo oslovilo ÚS s otázkou, jak se k dané chybě postaví. Rozhodli bychom stejně, vzkázali soudci. ÚS často nenechává za pochybení nit suchou na soudech či státních zastupitelstvích, neváhá vyčinit i soudcům Nejvyššího soudu.

Po zápisech jsou logopedi na roztrhání

Zdroj: Právo, Datum: 27.04.2017

V době zápisů do škol se v logopedických ordinacích dveře nezavřou. Dětí s vadou řeči je pořád dost a někdy se jejich handicap začne řešit právě až u zápisu. Jenže logopedi v poslední době nestíhají a na vyšetření se čeká i měsíce. "Rodiče k nám chodí ve vlnách. Dříve byly zápisy do škol v lednu únoru, teď je to v dubnu. Pak následuje další vlna v květnu, kdy jsou zápisy do mateřských škol. Pak je ještě jedna vlna po prázdninách, jakmile děti do školek nastoupí," popsala Právu klinická logopedka Michaela Voldřichová.

Vojáci si polepší. Nadvakrát

Zdroj: Právo, Datum: 27.04.2017

Vojáci z povolání mají letos důvod ke spokojenosti. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) navrhuje, aby od prvního července dostali přidáno o sedm procent. Již jednou si letos polepšili, a to o pět až šest set korun měsíčně. Od 1. ledna stát totiž přestal danit 15 procenty příspěvky na bydlení – stejně jako výsluhy, ale ty se týkají bývalých vojáků. Příspěvek na bydlení činí 3000 až 4200 podle počtu dětí. Vojáci tak budou mezi státními zaměstnanci skupinou s nejrychleji rostoucími příjmy. Předtím se jim už loni v listopadu o čtyři procenta zvedly tarify stejně jako jiným státním zaměstnancům.

Dvořáka čekají střety s politiky

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 27.04.2017

ČESKOU TELEVIZI POVEDE DALŠÍCH ŠEST LET PETR DVOŘÁK Petr Dvořák řídil komerční Novu sedm let, chod veřejnoprávní televize bude dirigovat nejspíš o poznání déle. Rada České televize jej včera odpoledne znovu zvolila generálním ředitelem korporace s téměř sedmimiliardovým rozpočtem a třemi tisíci zaměstnanců na dalších šest let. Druhý mandát se mu začne počítat od října. Vítězství zkušeného dvaapadesátiletého manažera není překvapivé, radní byli s jeho prací spokojeni a volbu dokonce uspíšili, než části z nich vyprší v létě mandát a než se naplno rozjede kampaň před říjnovými sněmovními volbami.

Kudy vede cesta k prezidentství

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 27.04.2017

UDÁLOSTI Experti se různí v názoru na to, jaké šance má Marine Le Penová na zvolení. Le Penové by mohla pomoci nízká účast voličů, Macronova velká chyba či skandál. strana 6 Foto:

Notino vyráží na zteč

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 27.04.2017

PANORAMA Největší český e-shop s kosmetikou chce ovládnout německý trh a následně dobýt i celou Evropu. Do pěti let by společnost Notino – někdejší Parfums.cz – chtěla mít v zemích, v nichž působí, také padesát obchodů. strany 10 a 11

PAŘÍŽANY HOKEJ NELÁKÁ, POMOCI MAJÍ ASTERIX A OBELIX

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 27.04.2017

Francie je sice spolupořadatelem letošního světového šampionátu v hokeji, ale většinu jejích obyvatel tento sport nijak nevzrušuje. Tomu také odpovídá mizivý zájem o vstupenky na pařížskou část turnaje, který začíná příští pátek. Zatímco v Kolíně nad Rýnem už jsou mnohá utkání vyprodaná, v pařížské hale s kapacitou 14 500 míst je stále ještě vstupenek dost. Na pomoc si proto organizátoři vzali slavné komiksové galské bojovníky Asterixe s Obelixem. Zatím ale nejsou tak úspěšní jako v boji proti Římu.

Evropský parlament začal projednávat zrušení imunity Marine Le Penové

Zdroj: ČT 1, Datum: 26.04.2017

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka: Europarlament taky začal projednávat zrušení imunity své členky Marine Le Penové. Úřady jí podezírají, že zneužívala peníze z evropských fondů. Francouzská krajně pravicová politička a prezidentská kandidátka zatím pokračuje v překvapivé kampani. Nečekaně se objevila na místě, kam měl původně namířeno její soupeř. Emmanuel Macron dorazil mezi stávkující dělníky až po ní a ti ho vypískali.

Maďarský premiér v Evropském parlamentu

Zdroj: ČT 1, Datum: 26.04.2017

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka: Eurokomisaři rozhodli zahájit právní řízení s Maďarskem kvůli novele vysokoškolského zákona, která ohrožuje existenci Středoevropské univerzity v Budapešti. Podle Bruselu tamní vláda porušuje nejen akademické svobody, ale i pravidla vnitřního trhu. Premiér Orbán kritiku při vystoupení v Evropském parlamentu odmítl. Bohumil VOSTAL, redaktor: Znesváření Maďaři před Evropským parlamentem. Jedni žádají záchranu Středoevropské univerzity v Budapešti, druhým je to jedno.

Růst mezd ve veřejné sféře

Zdroj: ČT 1, Datum: 26.04.2017

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka: Od září 10 % navíc. Odbory chtějí ještě před sněmovními volbami zvednout platy zaměstnanců ve veřejném sektoru. Podle premiéra ale kabinet s nárůstem počítá až od nového roku, aspoň prozatím. Obě strany mají ke společnému stolu znovu zasednout v červnu. Bohuslav SOBOTKA, premiér; předseda strany /ČSSD/: Ten růst platů musí odpovídat situaci, která je dneska na trhu práce, ta situace v sociálních službách, ale i ve zdravotnictví, ale i třeba na úřadech práce, na finančních úřadech, není vůbec jednoduchá.

Politický souboj o plán na prodej elektrárny ČEZ

Zdroj: NOVA, Datum: 26.04.2017

Reynolds KORANTENG, moderátor: Zítra by měla dozorčí rada skupiny ČEZ rozhodnout o tom, jestli prodá za astronomickou částku deseti miliard korun jednu ze svých uhelných elektráren miliardáři Tykačovi. Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: Jenže prodej elektrárny Počerady se nelíbí ministrovi financí Andreji Babišovi, který požádal své lidi v dozorčí radě, aby prodej odsunuli. Reynolds KORANTENG, moderátor: Tykačova firma dnes vzkázala, že svoji nabídku stáhne, pokud ČEZ prodej elektrárny neschválí do konce dubna.

Předpověď vyšla, do České republiky se vrátil sníh

Zdroj: NOVA, Datum: 26.04.2017

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: Do České republiky se opět vrátil sníh. Sněžilo hlavně v západní polovině republiky, na Šumavě a v Krušných horách. Tam teploty klesly pod bod mrazu. Reynolds KORANTENG, moderátor: V nejvyšších oblastech napadlo zhruba deset centimetrů sněhu a do terénu musely vyjet dokonce i sypače. František NYKLAS, redaktor: Tam, kde bylo včera v Krušných horách zeleno, je zase bílo. Sněžit začalo už v průběhu noci. Silničáři dál zůstávají v nejvyšší pohotovosti. Josef BULKA, dispečer údržby silnic Karlovarského kraje: Situace si vyžádala zimní údržbu v té východní části Krušných hor.

Volby se blíží,politici začali slibovat dárky

Zdroj: NOVA, Datum: 26.04.2017

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: Platy zaměstnanců ve veřejné sféře se budou zvyšovat. Premiér Bohuslav Sobotka to dnes slíbil odborářům. Někteří zaměstnanci si polepší už letos, jiní od nového roku. Reynolds KORANTENG, moderátor: Pravicová opozice vládě vyčítá, že pár měsíců před volbami rozdává miliardy korun ze státního rozpočtu jako dárky voličům. Martina KUZDASOVÁ, redaktorka: Eliška ZVOLÁNKOVÁ, redaktorka: redaktorka: Zvyšovat platy na všech frontách veřejné sféry, tak vypadají plány premiéra Sobotky.

Česko zasáhla studená fronta, nasněžilo několik centimetrů

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 26.04.2017

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka: Do Česka se vrátila ve své nepříjemné podobě. Zatímco na západě Čech vydatně sněží, zbytek republiky trápí silný déšť. Celou noc i celý den byly v terénu naši reportéři. Vladimír PINKER, redaktor: Hustý sníh nebo déšť a teploty kolem nuly, takové počasí způsobila studená fronta, která přechází od západu přes Česko. Nejhorší situace byla v Plzeňském a Karlovarském kraji, kde do půlnoci pršelo a v druhé polovině noci se déšť přeměnil ve sněhové vločky. Takhle to vypadalo dnes v půl šesté ráno u Přimdy na Tachovsku v nadmořské výšce pouhých 430 metrů nad mořem.

Čeští poslanci uznali genocidu Arménů

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 26.04.2017

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka: Arménie ocenila přístup českého parlamentu, který uznal vyvražďování Arménů z roku 1915 jako genocidu. Poslanci tak rozhodli po několika letech diskusí. Proč se k takovému kroku odhodlali, ví kolegyně Petra Doležalová. Petra DOLEŽALOVÁ, redaktorka: Téměř v tichosti a nenápadně přijala Poslanecká sněmovna usnesení, kdy poprvé označila události v Arménii z let 1915 až 1918 za genocidu. Odsoudila jednání osmanských Turků stejně jako vyvražďování lidí nacisty.

Státní veterinární správa stahuje z prodejen 45 000 dezertů

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 26.04.2017

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor: I u nás jsme si mohli koupit jogurty vyrobené v Německu, ve kterých by se mohly objevit kousky kovu. Státní veterinární správa je proto stahuje z prodeje. Kolegyně Eva Jarkovská nám prozradí, jak tyto jogurty poznat. Evo, jakých výrobků se tedy problém s úlomky kovů týká konkrétně? Eva JARKOVSKÁ, redaktorka, Praha: Dobrý večer. Tak přesně se jedná o pudinkové dezerty s čokoládovo-vanilkovou a smetanovo-karamelovou příchutí. Tedy hned několik druhů. Jedny se prodávají pod značkou Omira a ty druhé pod obchodním názvem Kid´s world.