Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Jděte po Ivanu Langerovi, vyzývá ministr Válkovou

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 25.07.2014

Marian Jurečka žádá o prověření "olomoucké chobotnice" PRAHA Poslední rozhovor dal médiím loni v listopadu, pak se bývalý ministr vnitra a místopředseda ODS Ivan Langer vytratil z veřejného prostoru. Teď se však může ocitnout v situaci, kdy bude čelit otázkám, znovu. Na ministra zemědělství lidovce Mariana Jurečku se obrátil muž, který žádá o prověření úzkých vazeb olomouckých policistů a státních zástupců s místními politiky. Mimo jiné i s Ivanem Langerem nebo bývalým sociálnědemokratickým hejtmanem Martinem Tesaříkem.

Na Ivana

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 25.07.2014

SLOUPEK LN Politická objednávka trestního stíhání má v republice tu nejhorší pověst i výsledky. Nemusíme chodit pro příklad do dávné historie, vzpomeňme Marii Benešovou, která chtěla "dostávat do tepláků" primátory ODS. Dopadlo to tak, že reputace našich represivních orgánů ještě více poklesla. Jestli dnes ministr zemědělství žádá ministryni spravedlnosti, aby popohnala nějaké vyšetřování, může to působit stejně podivně. Nicméně že v Olomouci jsou poměry podle mnoha indicií na míle vzdáleny tomu, co by bylo možno považovat za normální, je nepochybné.

Vrba: Klausově privatizaci chyběla představivost

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 25.07.2014

PRAHA Václav Klaus, který stál v čele transformace 90. let, si nedokázal představit, k čemu povede kuponová privatizace. V rozhovoru pro LN to říká první polistopadový český ministr průmyslu Jan Vrba. "Klaus prosazoval názor, že by se stát měl podniků co nejrychleji zbavit. Neuměl si představit, že akcionáři se těžko dokážou domluvit na nějaké strategii, když jich nakonec bylo v podniku více než zaměstnanců. A že konkurence nebude čekat, až se dohodnou," míní Vrba. Klaus přitom prosazoval právě kuponovou privatizaci.

Všední den Vladimira P.

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 25.07.2014

MOSKVA/PRAHA Budí se pozdě. Snídá krátce po poledni. Na stole musí vždy mít sýr cottage. V oblibě má také křepelčí vejce, která zapíjí ovocným džusem. Řeč je o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi. Americký časopis Newsweek čerstvě popsal zvyky, jež tento mocný muž má. Autor článku Ben Judah detailně vylíčil to, jak "občan Putin" tráví svůj čas. Po snídani se servíruje káva. A to již také musí být v pozoru státní úředníci, které si Putin povolal. Na hlavu státu však musejí čekat několik hodin.

Boje v Gaze spustily vlnu antisemitismu

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 25.07.2014

Zahraničí V řadě zemí Evropy se konaly protesty proti útoku Izraele v Gaze. Zejména v Německu však vzbudila protižidovská hesla vlnu odporu. Připomínají minulost. Strana A8 Foto:

DALŠÍ LETECKÉ NEŠTĚSTÍ Nad Saharou zmizelo letadlo se 116 lidmi

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 25.07.2014

Foto: Stroj se zřítil Letoun společnosti Swiftair směřující z Burkiny Faso do Alžíru zmizel nad Mali. Alžírský úřad pro letectví pak konstatoval, že se stroj zřejmě zřítil. Na palubě bylo 116 lidí, včetně této dívky, kterou na displeji telefonu zoufale ukazují její příbuzní. » Více na str. A8 Foto: Ali Hashisho, Reuters

Dráhy dostanou od státu více peněz

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 25.07.2014

Doprava Ministerstvo dopravy přidá Českým drahám více než pět procent na ztrátové vlaky. Nejvíc peněz navíc půjde na vlaky, které zčásti jezdí po stejné trase jako konkurenční Leo Express a RegioJet. Strana A6 Foto:

Jsem z Maďarska a stydím se za to

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 25.07.2014

Publicistika Z Maďarska v posledních letech odchází kvůli režimu řada obyvatel. Mnozí netuší, zda se do své rodné země někdy vůbec vrátí, a jsou skeptičtí i k možnému střídání na pozici vládnoucí strany. Strana A12 Foto:

Nedělejte z nás poplety, říkají poslanci ČSSD Sobotkovi

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 25.07.2014

PRAHA Sociální demokracii se sice dnes ve sněmovně po dvou dnech téměř jistě podaří odvrátit snížení spotřební daně z benzinu a nafty, její politické faux pas však spíše narůstá. Když totiž ve středu sedmnáct sociálních demokratů s opozicí prohlasovalo daňovou změnu, která může připravit rozpočet o 14 miliard korun, vysvětlil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka toto zaváhání tím, že byli "zcela dezorientováni". Ne všichni poslanci však roli dezorientovaných přijali a předsedovi strany veřejnou obhajobu shodili.

Pracující důchodci slevu nedostanou

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 25.07.2014

Daně Finanční úřady odmítají vyplatit slevu na dani penzistům, kteří loni úmyslně přerušili pobírání důchodu. Tímto krokem chtěli vyzrát na stát, který jim slevu zrušil. Strana A7

Rodiny šetří, nechávají staré lidi v léčebnách

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 25.07.2014

Zrušení poplatků za pobyt v nemocnici má nečekaný efekt. Lidé nechávají příbuzné déle v léčebnách dlouhodobé nemocných. Je totiž doba dovolených a navíc to nic nestojí. PRAHA Léčebny dlouhodobě nemocných jsou přeplněné. A hlásí, že jim staří lidé zůstávají na lůžkách déle, než tomu bylo ještě loni touto dobou. Změna přišla poté, co se přestaly platit poplatky za pobyt v nemocnici. "Nechápu, že to nikoho nenapadlo. Ať se poslanci přijedou podívat k nám, máme zase přeplněnou LDN. Je to jasné: příbuzní vědí, že za své rodiče a prarodiče už nic neplatí, tak je tu nechávají dlouhodobě a mohou si klidně odjet na dovolenou," rozčiluje se primář z nemocnice v Šumperku Zdeněk Štěpán.

Se zubatou v zádech

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 25.07.2014

Sobotní Víkend DNES Muzikant Michael Kocáb, který vyhnal sovětskou armádu, vypráví o stárnutí rockera. "Mám skryté přání pořídit si vrtulník," říká. Čtěte zítra Foto:

Sophiina volba II. Šlo o matku velvyslance USA

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 25.07.2014

PRAHA Až nový americký velvyslanec Andrew Schapiro dorazí do Prahy, přijede do města, kde jeho prarodiče v roce 1939 prožili svoji vlastní Sophiinu volbu. Šlo o jeho matku. A všechno mohlo být jinak. Vlastně nemuselo už být vůbec nic. Bylo to úplně stejné jako v knize Williama Styrona: Židé a nacisté, k tomu děti, z nichž lze jen jedno zachránit před temným osudem. Dědeček a babička příštího velvyslance to měli svým způsobem dokonce ještě horší než románová Sophie. Děti měli tři. Jako Sophie si ovšem mohli vzít jen jedno.

Češi preferují rodinu, přitom vedou v rozvodovosti

Zdroj: Právo, Datum: 25.07.2014

Největší životní prioritou pro 92 procent Čechů je žít ve spokojené rodině. Klidné rodinné zázemí zaujímá, podle dlouhodobých analýz Centra pro výzkum veřejného mínění, první místo v hodnotovém žebříčku prakticky celá dvě desetiletí. Statistici ale zároveň upozorňují, že Česko má dlouhodobě jednu z nejvyšších rozvodovostí v Evropě. Současně klesá počet uzavřených sňatků a roste počet samostatně žijících mladých lidí. "Na první pohled by čísla vypovídala o tom, že jsme jako Češi nekonvenční, ale to není zcela pravda.

FRANTIŠEK OCENIL PEVNOST VE VÍŘE.

Zdroj: Právo, Datum: 25.07.2014

Papež František se včera setkal se Súdánkou Meriam Ishagovou a jejím dítětem narozeným ve vězení. Žena byla nejdříve odsouzena k trestu smrti za odpadlictví od islámu ke křesťanství, nakonec byla osvobozena. Hlava katolické církve jí požehnala a poděkovala za "svědectví víry a pevnost ve víře". Foto ČTK/AP

Kvůli přehnané klimatizaci více nemocných

Zdroj: Právo, Datum: 25.07.2014

Tisíce Čechů to v tropických vedrech přehání s klimatizací, a to nejen v kancelářích, ale i bytech, autech či hotelích. Mnozí si tak zbytečně uženou vleklé onemocnění nebo bolestivě zablokují krční páteř. "Rozdíly mezi venkovní teplotou a teplotou v místnosti se v některých případech blíží i 20 °C. To je rozdíl, který i dospělý zdravý organismus velmi obtížně kompenzuje," řekla lékařka Jana Ježková. Rozdíl mezi teplotou v klimatizované místnosti a vnější teplotou by přitom měl být maximálně 5 °C.

Pomohl rozkrýt Švábův gang, ve vězení ale může mít problémy

Zdroj: Právo, Datum: 25.07.2014

Podle pražského soudce Tomáše Durdíka pomohl svou výpovědí rozkrýt zločiny Švábova gangu, který unášel a vraždil podnikatele, a dostal za to mírnější, dvacetiletý trest oproti hrozícímu doživotí. Jenže zároveň mu tentýž soudce neuznal žalobcem navrhovaný status tzv. spolupracujícího obviněného, a v případě pravomocného verdiktu by tak mohl pozbýt výsad v podobě ochranných bezpečnostních opatření před ostatními vězni. Řeč je o expolicistovi Danielu Dimitrovovi, který v kauze Švábova gangu krátce po svém loňském březnovém zatčení začal úzce spolupracovat jak s vyšetřujícími detektivy z protimafiánského útvaru (ÚOOZ), tak se státním zástupcem, který mu pak v obžalobě zmíněný status přiřkl.

Sousedé si dělají ze života peklo, berou na sebe i kladivo

Zdroj: Právo, Datum: 25.07.2014

Češi si kazí život vyhrocenými sousedskými vztahy. Dělají si naschvály, napadají se, odmítají se respektovat, nacházet kompromisy. Na jedné straně otravují věční stěžovatelé kvůli malichernostem, na straně druhé jiní zase opravdu pouštějí nahlas hudbu a pořádají hlučné návštěvy i v noci, dělají v domě nepořádek. A je to čím dál tím horší, shodují se právníci, policisté, úředníci obecních úřadů, kteří rozhádané sousedy mají na denním pořádku. Stížnosti srší jedna za druhou, třeba že strom stíní, že pes vedle dokola štěká anebo že "přes můj pozemek zkrátka chodit ke své chatě nebudete.

Rychlá síť vyjde draze. Všechny

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 25.07.2014

OPERÁTOŘI POTŘEBUJÍ OD KLIENTŮ VYBRAT PENÍZE NA RYCHLÝ MOBILNÍ INTERNET Rychlý internet v mobilech a tabletech by měl být už za tři roky dostupný opravdu v celém Česku. Umožní to nové mobilní sítě s technologií LTE, jejichž stavba bude tuzemské operátory stát dohromady více než 25 miliard korun. Podle výpočtu, který exkluzivně pro HN připravila poradenská společnost Accenture, se jim investice vrátí v průměru za devět let. Musí ale každého zákazníka přesvědčit, aby jim za internet a související služby měsíčně zaplatil alespoň o 50 korun více než nyní.

Opakované hlasování

Zdroj: ČT 1, Datum: 24.07.2014

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka: 24. červenec se vším důležitým a pozoruhodným, co se stalo. Dobrý večer v Událostech přeje Marcela Augustová. Hlasování o snížení spotřební daně z benzinu a nafty si poslanci zopakují a na podruhé už pohonné hmoty zřejmě nezlevní. Většina ze 17 sociálních demokratů, kteří návrh původně podpořili, už pro něj ruce nezvedne. Sněmovní repete prosazuje premiér Bohuslav Sobotka a od stranického kolegy Milana Urbana chce slyšet, proč změnu předložil. Štěpánka MARTANOVÁ, redaktorka: 17 sociálnědemokratických poslanců, kteří podpořili snížení spotřební daně na benzin a naftu, svými hlasy rozčilili nejen premiéra, ale i koaliční partnery, včetně šéfa státní kasy Andreje Babiše.

Pozvánka k pořadu Události, komentáře

Zdroj: ČT 1, Datum: 24.07.2014

David BOREK, moderátor ČT: Mimořádná schůze k církevním restitucím, proč poslanci neschválili její program a je vůbec prostor pro nějakou úpravu smluv? Ministr kultury Herman versus předseda KSČM Filip v Událostech, komentářích.

Změny ve spotřební dani

Zdroj: ČT 1, Datum: 24.07.2014

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka: A co přesně tedy poslanci schválili. Jak už jsme řekli, odhlasovali snížení spotřební daně, konkrétně u benzinu o korunu padesát na litr a u nafty dokonce o 2,50. O tolik by ceny na stojanech klesly, pokud by pumpaři nezvýšili marže. Jak se ale vyjádřil ministr financí, paliva stejně levnější nebudou a pro stát to bude znamenat řečených minus 14 miliard ročně. Onen pozměňovací návrh se včera překvapivě stal součástí novely, která obnovuje zelenou naftu pro zemědělce.

Kolik falešných vězňů si odpykává tresty jiných?

Zdroj: NOVA, Datum: 24.07.2014

Markéta FIALOVÁ, moderátorka: Odpykat si za někoho dobrovolně trest ve vězení. Ač to zní absurdně, v Česku se to děje. Jak ukázalo vyšetřování Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, odsouzení u nás občas pošlou do vězení za sebe náhradníky. Jeden příklad za všechny, za jednoho z obviněných v kauze záhornické stodoly si odpykal jeho dřívější trest někdo jiný. Martin ŠNAJDR, redaktor: Příběh jako z filmu nebo detektivky. Za kriminálníka nastoupí do vězení někdo jiný. Ten odsedí trest a nikdo na to nepřijde.

Řeky v ulicích vytvořila úzká kanalizace

Zdroj: NOVA, Datum: 24.07.2014

Markéta FIALOVÁ, moderátorka: Po přívalových deštích z počátku týdne si obyvatelé v Praze stěžují, že kanalizace v metropoli větší vodu nestačí odvádět. Následky po jednodenním dešti se budou odstraňovat ještě několik dní. Na některých místech jsou navíc tisíce lidí kvůli opravám náhlých havárií stále bez vody. Martin HOLEK, redaktor: Takto to vypadalo tři dny zpět, kdy v Praze pršelo pár hodin. Voda se valila ulicemi a obyvatelé se už jen ptají, co přijde příště. Něco podobného viděli jen při povodních v roce 2002.

Ucpaný průtok pod mostem vyplavil garáže

Zdroj: NOVA, Datum: 24.07.2014

Markéta FIALOVÁ, moderátorka: A u tohoto problému ještě zůstaneme. Zdaleka se totiž netýká jen metropole. S neprůchodnými kanály se potýkají už řadu let například i obyvatelé Českých Budějovic. Obávají se každého většího deště a oprávněně. Voda jim už několikrát vytopila domy a garáže. Ve spojení s námi je kolega Jiří Bydžovský. Jirko, problém je to tedy v Budějovicích už delší dobu. Dělají s tím radní tady něco? Jiří BYDŽOVSKÝ, reportér TV Nova: Dobrý večer. Prozatím toho pro majitele několika stovek garáží podél Dobrovodského potoka v Českých Budějovicích příliš neudělali.

Muž zemřel po útoku sršňů

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 24.07.2014

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor: Vosí, včelí nebo sršní bodnutí. Co je pro zdravého člověka nepříjemný a bolestivý zážitek, to pro alergika může znamenat boj o život. Ten bohužel včera v podvečer prohrál 64-letý muž z Chebska, kterého napadli rozzuření sršni. Nepomohla mu ani rychlá lékařská pomoc. Případ sledoval Tomáš Polák. Tomáš POLÁK, redaktor: 64-letý muž podle našich informací sekal trávu a se sekačkou najel přímo na sršní hnízdo. Petra BAKUROVÁ, mluvčí ZZS Karlovarského kraje: Naše posádky zahájily masáž srdce, ale bohužel se pacienta nepodařilo oživit.

Pád alžírského letadla

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 24.07.2014

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka: Série leteckých neštěstí pokračuje. V Africe spadlo letadlo alžírské společnosti. Letělo z Burkiny Faso. Zmizelo z radarů. Trosky našly francouzské stíhačky v sousedním státě Mali. Zhruba polovina ze 119 lidí na palubě byli Francouzi. Po necelé hodině po svém startu musel stroj pravděpodobně kvůli bouři změnit trasu svého letu a poté přestal komunikovat s kontrolní věží. Jiří KUBEŠ, redaktor: Stroj startoval ze západoafrické Burkiny Faso a směřoval do alžírské metropole Alžír.

Registr vozidel měl znovu problémy

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 24.07.2014

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor: Dobrý večer. Sledujete Zprávy na Primě, kterými vás dnes provedou Terezie Kašparovská a Tomáš Hauptovogel. Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka: Vítejte u nás, dobrý večer. Registr vozidel měl znovu problémy, ráno nefungoval. Potíže na odborech dopravy byly po celé České republice. Úředníci nemohli tisknout doklady. Problémy trvaly několik hodin a lidé museli čekat. Na jednom z úřadů natáčela Kateřina Kohoutová. Kateřina KOHOUTOVÁ, redaktorka: Během rána se na registrech vozidel začaly tvořit fronty.