Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

"Démon" Kindl otevřel penězovod

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 26.11.2014

Cestu třem miliardám korun z padlé záložny WPB k londýnské firmě zařídil rozhodčí nález PRAHA Tři čtvrtiny majetku, které zbyly v padlé kampeličce WPB Capital, mohou už brzy nenávratně zmizet v zahraničí na účtech netransparentní londýnské firmy. Přímo pod nosemby tak zmizely Fondu pojištění vkladů, který v současnosti klientům spořitelního družstva vyplácí vklady. Transakci, která na první pohled působí jako pokus o krádež za bílého dne, se u Obvodního soudu pro Prahu 1 snaží zastavit centrální banka i dosazený likvidátor kampeličky.

Češi zkoumají, jak zlepšit panelová sídliště

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 26.11.2014

PRAHA Zrekonstruované budovy nesou decentní barvy. Architekti je doplnili prvky moderní architektury. Za domy jsou soukromé, pečlivě udržované zahrádky. Na nedalekém náměstí stojí kavárna, restaurace a obchody a také kulturní centrum pro společenské aktivity. Nechybí ani rozsáhlý park s dětským a sportovním hřištěm a s prostory pro odpočinek. Zpustlé šedivé sídliště Bijlmermeer postavené v 60. letech na periferii Amsterdamu prošlo modernizací a z dříve zanedbané lokality se stalo vyhledávaným místem pro bydlení.

Esprit LN získal evropské ocenění

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 26.11.2014

PRAHA Jedna z prestižních cen 16. ročníku celoevropské novinové soutěže EuropeanNewspaper Award putuje do Lidových novin. Deník ji získal v kategorii Magazín roku za stylový měsíčník Esprit, který se už pět let věnuje módě, designu, architektuře, byznysu a umění. Soutěže se zúčastnilo celkem 194 titulů z 27 zemí. Porota ocenila grafické zpracování a koncepci speciálního vydání magazínu k jeho pátým narozeninám a letního filmového vydání Esprit Film & krása. Pokračování na straně 3 Esprit získal evropské ocenění Dokončení ze strany 1 Ve stejné kategorii byly oceněny mimo jiné magazín britského Daily Telegraphu, nizozemských novin de Volkskrant, rakouských WirtschaftsBlatt a Salzburger Nachrichten a další.

Matky českých bank zabředly v Rusku

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 26.11.2014

Guvernér ČNB Miroslav Singer pro LN: PRAHA Obchodní válka mezi Evropskou unií a Ruskem se ocitla v centru pozornosti České národní banky. Guvernér centrální banky Miroslav Singer v rozhovoru pro Lidové noviny upozorňuje, že některé mateřské společnosti českých bank se na ruském trhu zaháčkovaly příliš silně a mohou mít kvůli tomu problémy. "Eskalace obchodní války vedoucí k akcím Ruska proti cizím bankám je schopna významně snížit cenu akcií některých bank, které tam podnikají," řekl Singer.

Petr Hapka

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 26.11.2014

* 1944 + 2014 Foto: Autor hitů odešel. Jeden z nejznámějších českých hudebních skladatelů Petr Hapka zemřel. Úspěšný autor filmových melodií i populárních písní byl celý život známým lvem salonů, v poslední době bojoval s vážnou nemocí: Alzheimerovou chorobou. Více čtěte na straně 8 FOTO ARCHIV MAFRA

Tlustý dluh

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 26.11.2014

SLOUPEK LN Již druhý prezident se prsí skorovymožením kazašského dluhu. Za dvacet let je výsledek nula nula nic, tak proč jím ztrácet čas? Druhý pohled je už výrazně jiný. Kazaši dluh uznávají a je šance něco získat (na rozdíl od syrského či libyjského, které vypořádali v tajném režimu). S Kazachy se shodneme i na jeho výši (na rozdíl třeba od Kubánců, kteří uznávají jen zlomek). Mají také čím platit, včetně ropy (na rozdíl třeba od Severní Koreje, která čas od času nabídne splátky kořenem ženšen).

Lékaři chtějí zákon proti "obtížným" pacientům Lékaři chtějí zákon proti "obtížným" pacientům

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 26.11.2014

PRAHA Je to kverulant nebo tají, že nebral léky? Pryč s ním! Česká lékařská komora chce do novely zákona o zdravotních prostředcích prosadit, aby se lékaři směli zbavit "obtížných" pacientů. Oficiálně tehdy, pokud je "závažným způsobem narušen vztah lékaře a pacienta". Prezident komory Milan Kubek říká, že jde hlavně o případy, kdy si pacient na lékaře stěžuje a přitom se u něj dál léčí nebo když lékaře obtěžuje, vyhrožuje mu, napadá ho či třeba chce vystavit falešné posudky či neschopenku. Nepopírá ovšem, že může jít i o případy, kdy člověk nedodržuje doporučenou léčbu a lže o tom.

Loterie chtějí oživit slavnou Tutovku

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 26.11.2014

PRAHA V první polovině 90. let šlo o jeden z vůbec nejsledovanějších pořadů. Obří prosklené osudí ve tvaru hranolu, moderátor Přemek Podlaha, nepostradatelná "bába Tutovka" v podání dnes již zesnulé Valerie Kaplanové, známé mimo jiné z Troškových komedií Slunce, seno. To byla Tutovka, hra o milion korun, s 250 miliony vydaných losů nejúspěšnější tuzemská stírací loterie všech dob. O její návrat nyní zápasí dvě největší firmy na trhu – Sazka a Fortuna. Právě se Sazkou je Tutovka historicky spjata.

Povinné měření vyjde na desetitisíce

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 26.11.2014

PRAHA Povinnost měřit spotřebu tepla a teplé vody od ledna příštího roku má lidem ušetřit náklady za topení, ale mnohým majitelům bytů přinese nečekaně vysoké náklady. Vyhláška Ministerstva průmyslu a obchodu totiž zapomněla, že v Česku existují tisíce bytů zejména ve starší zástavbě, které mají rozvody teplé vody vedeny tak nešikovně, že instalace vodoměrů (za 400 korun) si vyžádá velké stavební rekonstrukce a náklady nejméně v řádu desítek tisíc korun na byt. Voda totiž do bytu přichází často třemi různými stoupačkami, které bývají složitě stavebně přístupné.

Zemřel skladatel a "lev salonů" Petr Hapka

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 26.11.2014

Ve svém domě na Okoři včera zemřel hudební skladatel Petr Hapka. Úspěšný autor filmových melodií i populárních hitů byl celý život známým "lvem salonů". V polovině května oslavil sedmdesáté narozeniny. Loni v březnu podstoupil Petr Hapka zdánlivě banální operaci kyčelního kloubu. Poté se u něj ale projevila Alzheimerova choroba. Od té doby se o něj doma starala rodina. Hapka patřil k nejvýraznějším postavám poválečné české populární hudby. Nejen jako skladatel písní, z nichž mnohé se staly velkými hity, ale také jako nezaměnitelný "přírodní" zpěvák a muž, který si uměl užívat života.

FOTO

Zdroj: Právo, Datum: 26.11.2014

Foto: FERGUSON V PLAMENECH. Muž se zdviženýma rukama pozoruje hořící policejní auto zapálené při nepokojích v americkém Fergusonu poté, co velká porota rozhodla neobvinit policistu, který tu zastřelil neozbrojeného černošského mladíka. Více informací na str. 12 Foto Reuters – Adrees Latif

Nesvéprávní sekají dluhy díky ořezaným občankám

Zdroj: Právo, Datum: 26.11.2014

Lidé zbavení soudem zcela nebo částečně svéprávnosti sekají podle společností poskytujících úvěry a služby dluhy, které z nich nelze reálně vymáhat. Může za to teprve dva roky platné zákonné nařízení, že v občanských průkazech se nesmí fakt o omezení způsobilosti uvádět. Smlouvy s nesvéprávnými se po vleklých právních tahanicích stávají mnohdy neplatné, jenže firmy tuto skutečnost nemají při uzavírání smluv kde zjistit. Do pasti se kvůli tomu dostávají například i rodiče mladistvých lidí, jimž byla svéprávnost omezena.

Platy i Duchcov: v ČSSD doutná rebelie

Zdroj: Právo, Datum: 26.11.2014

Ohniska rebelie ve stranických řadách zaměstnávají špičky ČSSD. Lidový dům dostal v posledních dnech hned dva signály, že stoprocentní loajalitu od svých členů, a to i ve Sněmovně, očekávat nemůže. A šéf Bohuslav Sobotka hasil požáry na dálku i v okamžiku, kdy se mezi návštěvami USA, Vídně a Izraele objevil na skok v Praze. Neposlechla ho místní organizace v Duchcově, která i přes protesty centrály uzavřela koalici s extremistickou DSSS, a vzepřela se i ústecká krajská ČSSD, která buňku odmítla zrušit.

Utajený vojenský objekt pomáhá zachraňovat životy

Zdroj: Právo, Datum: 26.11.2014

Když se na operační stůl českých vojenských chirurgů v Afghánistánu dostane desetiletý chlapec, kterému nástražný systém utrhl nohu, není čas na emoce. Stejně jako když přivezou francouzského vojáka s devastujícím průstřelem srdce. Je třeba zachovat si chladnou hlavu a vědět, jak postupovat. K tomu, aby to čeští lékaři zvládli, jim pomáhá i vivárium, pracoviště, o jehož existenci ve východočeském Hradci Králové nemá většina lidí ani ponětí. Lékaři se v něm učí operovat zranění z bojových linií na zvířatech.

Džihádisté před branami Evropy

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 26.11.2014

PANORAMA Islámský stát rekrutoval tři tisíce Evropanů. Někteří z nich se vracejí do Evropy rozčarovaní, jiní ale představují bezpečnostní hrozbu. strany 10 a 11

FERGUSON ZNOVU ZACHVÁTILO NÁSILÍ A PLAMENY

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 26.11.2014

Masové protesty ovládly předměstí St. Louis poté, co soudní porota neobvinila bělošského policistu, který v létě zastřelil neozbrojeného černošského mladíka. Při nepokojích lidé zapálili dva policejní vozy a nejméně tucet budov, hlášeny byly i desítky výstřelů a výtržníci vyrabovali několik obchodů. Podle místní policie nejnovější protesty překonaly ty, které Ferguson zažil v srpnu bezprostředně po mladíkově smrti. Mnozí členové černošské komunity v St. Louis žádali, aby policista Darren Wilson, který osmnáctiletého Michaela Browna podezřelého z krádeže zastřelil, byl obviněn z vraždy.

Na veletrhu najdete inspiraci i zákazníky

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 26.11.2014

Příběhy úspěšných podnikatelů, kteří vybudovali respektovanou společnost z původně malé firmičky, jsou v poslední době v českých novinách oblíbeným tématem. Je zajímavé, jak často tito selfmademani vzpomínají, že první "velké štěstí" v podobě opravdu důležitého zákazníka je potkalo právě na veletrhu. Není to náhoda. Na veletrhu jsou si totiž prakticky všechny vystavující firmy rovny. Jistě, ty s velkou expozicí jsou více vidět, ale s opravdu dobrým exponátem se může prosadit i značka s šestimetrovým stánkem.

Nejlepší nemocnici má opět Agel

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 26.11.2014

ŽEBŘÍČKU NEMOCNIC VLÁDNE PODLESÍ, TRADIČNĚ USPĚLY I JIŽNÍ ČECHY Severní Moravu a jižní Čechy dělí stovky kilometrů, ale jedno mají společné – nejlepší nemocnice v zemi. Jejich letošní žebříček ovládla stejně jako před rokem třinecká Nemocnice Podlesí, hned za ní se umístila nemocnice v Písku. Pořadí nemocnic každý rok určuje organizace HealthCare Institute podle toho, jak nakládají s penězi a jak jsou v nich spokojeni zaměstnanci a pacienti. Letos se do projektu zapojilo 156 nemocnic. Zdravotnická zařízení z obou zmíněných regionů přitom v hodnocení nebodují poprvé.

Outdoorová klasika už neletí

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 26.11.2014

PODNIKY A TRHY Tradiční výrobci oblečení do přírody se vyrovnávají s poklesem tržeb. Na trhu se prosazují noví hráči – sportovní či retailové řetězce. strana 12 Foto:

Ve velkých městech se vyplatí stavět řadové domky

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 26.11.2014

REALITY strana 17

Noví primátoři nastupují

Zdroj: ČT 1, Datum: 25.11.2014

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Dobrý večer, právě začaly úterní Události. Jakub Železný vás dnes provází. Noví primátoři nastupují do úřadů. Dnes se funkcí ujali hned tři. V Brně, Děčíně i Hradci Králové. Měsíc a půl po volbách je tak v těch největších, tedy takzvaně statutárních městech, jasno. Nejvíc primátorů bude mít ANO, sociální demokraté naopak ustupují. V opozici se nově ocitli třeba už ve zmíněném Brně. Barbora PETEROVÁ, redaktorka: Primátorský řetěz. Volbě nového vedení města dává svou symbolickou váhu.

Staronoví primátoři

Zdroj: ČT 1, Datum: 25.11.2014

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Ze šestadvaceti statutárních měst je až na Chomutov, kde se budou volby z rozhodnutí soudu opakovat, jasno všude. Osm primátorů svůj post obhájilo nebo podle pokračujících jednání má šanci obhájit, jako třeba Petr Kulhánek v Karlových Varech a nebo Jaroslav Kubera v Teplicích. I v Mladé Boleslavi zůstává lídr stejný, jako je tomu už ve zmíněném Hradci Králové. Právě v Mladé Boleslavi by se mělo tamní koalici vládnout nejsnáze, v zastupitelstvu má o třináct hlasů víc než opozice.

Vítězové a poražení povolebního vyjednávání

Zdroj: ČT 1, Datum: 25.11.2014

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Vzorem pro spolupráci na radnicích měla být, alespoň podle premiéra Bohuslava Sobotky, koalice vládní. Jenomže to se splnilo pouze ve čtyřech statutárních městech. V ostatních bude v čele vždy buď hnutí ANO, nebo sociální demokraté. Pavel SCHRÖTTER, redaktor: Před šesti týdny nadšení z volebních výsledků, dnes spokojenost s uzavřenými koalicemi, přestože ANO vyhrálo ve více městech, než získá primátorských řetězů. Andrej BABIŠ, ministr financí; předseda hnutí; vicepremiér /ANO/: Bylo to vlastně o těch lidech, který to vyjednávali a který se k tomu nějakým způsobem postavili, takže v Plzni bohužel to nedopadlo, to možná byla naše chyba.

Otazníky kolem popravy pátého rukojmího ISIL

Zdroj: NOVA, Datum: 25.11.2014

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: A kolegyně Tereza Šnoblová teď ještě jednou. Terezo, chystají kvůli tomu experti nějakou speciální schůzku? Tereza ŠNOBLOVÁ, reportérka TV Nova: Hezký večer. Je vidět, že všichni celou tu věc berou opravdu velmi vážně. Diskusi o případné hrozbě totiž povedou už velmi brzo, a to na schůzi bezpečnostního výboru už v lednu. Schůzky se má zúčastnit nejen ministr vnitra, ale i šéfové tajných služeb, a to kvůli zvýšenému záchytu cizinců ze Sýrie a okolních tedy míst, míst, kde teroristé vraždí nevinné civilisty a cizince.

Otrava na plese: policie obvinila podezřelého muže

Zdroj: NOVA, Datum: 25.11.2014

Reynolds KORANTENG, moderátor: Policisté dopadli mladíka, který je podezřelý, že nalil do láhve od limonády chemikálii, kterou se o víkendu na plese Obchodní akademie v Třeboni přiotrávily dvě ženy. Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: Jedna je s vážným zraněním stále v nemocnici, druhou na místě ošetřili a je doma. Mladíka dnes policie obvinila z těžkého ublížení na zdraví. Michaela KLÁROVÁ, redaktorka: V drama, které mohlo skončit smrtí, se změnil pro dvě ženy sobotní ples Obchodní akademie v Třeboni.

Země v ohrožení? Radikálové jsou údajně i v Česku

Zdroj: NOVA, Datum: 25.11.2014

Reynolds KORANTENG, moderátor: Českou republiku mohou ohrožovat bojovníci teroristické organizace Islámský stát. Podle ministra vnitra Milana Chovance přes Česko přecházejí nelegální migranti z Afghánistánu nebo Sýrie. Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: Mezi nimi by mohli být i vysloužilí fanatici, kteří by nakonec zůstali na našem území. Internetový deník Echo24 přišel s tím, že se v poslední době v České republice zvýšil počet zadržených osob právě z těchto rizikových oblastí. Tereza ŠNOBLOVÁ, redaktorka: Islámský stát, na první pohled souboje od nás daleko, nebezpečí ale může být blíž, než si myslíme.

Připojte se k dražba kytary zpěváka Bryana Adamse

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 25.11.2014

Roman ŠEBRLE, moderátor: Bryan Adams bude již tento pátek v Praze a my vám dáme jedinečnou šanci si vydražit jeho kytaru. A to na našich stránkách aukce.iprima.cz. Gabriela KRATOCHVÍLOVÁ, moderátorka: Legendární zpěvák bude totiž hostem, a to jubilejního 10. ročníku galavečera Nadace Terezy Maxové Fashion for Kids. Ten podpoříme i my dva. Roman ŠEBRLE, moderátor: Ano, já už se moc těším. A naše televize je premiérově partnerem této charitativní akce. Více už Karolína Hošek. Karolína HOŠEK, redaktorka: Summer of 69 nebo Everything I Do, to jsou nesmrtelné hity Bryana Adamse.

Soud odročil jednání v kauze Jaroslava Bartáka

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 25.11.2014

Roman ŠEBRLE, moderátor: Dobrý večer. Je úterý 25. listopadu, svátek má Kateřina, vše nejlepší. A na Primě začínají Zprávy. Gabriela KRATOCHVÍLOVÁ, moderátorka: A i dnes vás u nich vítají Roman a Gabriela. Hezký večer. Tajně pořízené odposlechy z vazební věznice zazněly dnes u Krajského soudu v Liberci. Ty mají usvědčit Jaroslava Bartáka, zvaného Doktor čuně, z plánování několika vražd. Ten ale jakoukoli vinu odmítá a nahrávku označil za podvrh. Více už v reportáži Jany Šrámkové. Jaroslav BARTÁK, : Jsou to naprosté nesmysly a musím to odmítnout od samého začátku.

Statisíce aut přestanou úředně existovat

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 25.11.2014

Roman ŠEBRLE, moderátor: Statisíce aut přestanou úředně existovat. Stojí totiž z různých důvodů mimo registr vozidel. Novela zákona o pozemních komunikacích to ale dál nebude umožňovat, stejně tak nebude tolerantní ani k takzvaným polopřevodům aut při jejich prodeji. Kolegyně Daniela Klívarová zjistila, že to ztíží život majitelům i prodejcům. Daniela KLÍVAROVÁ, redaktorka: Auta s odmontovanými značkami a se statusem v registru dočasně nebo trvale vyřazený, s těmi chce novela zákona o pozemních komunikacích skoncovat.