Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Fantom Key Investments úvěroval tajemného Savova

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 30.07.2014

KAUZA LN PRAHA Kauza tajemné společnosti Key Investments, kterou LN dlouhodobě sledují, má další zajímavý vývoj. Peníze, které podvedení klienti brokerské firmy včetně radnic Prahy 6 a Prahy 10 investovali do bezcenných dluhopisů, velmi pravděpodobně zamířily také do jedné z firem spojených s Františkem Savovem. Vyplývá to z veřejně dostupných zdrojů. Miliardáře, který je významným hráčem na tuzemském mediálním trhu a mimo to ovládá shluk různých společností, před časem obvinila policie kvůli daňovým únikům.

FOTO

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 30.07.2014

Foto: Sláva a úpadek Vltavy. Sto tisíc vodáků vyráží na nejnavštěvovanější říční úsek v Česku. Záplava lodí mezi Vyšším Brodem a Boršovem nad Vltavou však řeku mění. A mění se i lidé, kteří nasedají do kánoí a raftů. Velkou reportáž z jižních Čech čtěte na straně 4 FOTO MAFRA – SLAVOMÍR KUBEŠ

Rozhovor s Barborou Špotákovou

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 30.07.2014

SPORT "Věnuju se stoprocentně atletice, nic nešidím, ale po tréninku jsem s Janečkem," říká o trénování a výchově malého syna Barbora Špotáková. Světová rekordmanka zamíří do Curychu na mistrovství Evropy. strana 18 Foto:

Sinéad vztek a vzdor sedí

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 30.07.2014

KULTURA Irská písničkářka Sinéad O’Connorová chtěla rozdávat něhu, ale na desce I’m Not Bossy, I’m The Boss jí zase vyšel spíše vztek a vzdor. K dobru věci. strana 9

Šestá tvář

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 30.07.2014

SLOUPEK LN Pět ředitelů za deset měsíců. Tak vypadá Ředitelství silnic a dálnic, tak vypadá Česko 2014. Drobty informací zatím sice jednoznačně nasvědčují tomu, že na odchodu toho posledního šéfa není nic divného – nejspíše se mu plány a projekty ministra Antonína Prachaře nezdály, a tak se rozhodl sám k odchodu za prací, která mu bude lépe vyhovovat. Ale chaos, nepředvídatelnost a nejistota zůstávají metaforou nejen "naší nynější krize", nejen velkých liniových staveb, nejen čerpání peněz z evropských strukturálních fondů, ale také nejméně dvou ministerstev vedených nestraníky nominovanými hnutím ANO Andreje Babiše.

Vzniká hnutí Restart 2014. Rozloží TOP 09?

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 30.07.2014

PRAHA Hlavní město je výkladní skříní TOP 09. Má zde svého nejvýše postaveného představitele, v kanceláři primátora sedí Tomáš Hudeček. Jenže se blíží komunální volby a s nimi riziko, že strana v hlavním městě oslabí. Což by se odrazilo i v celostátní politice. Důvod? V Praze sílí konkurence včetně nových ambiciózních projektů. Paradoxní je, že kolem jednoho z nich se pohybují lidé z okolí pražského předsedy TOP 09 Jiřího Vávry. Jde o hnutí Restart 2014, které v těchto dnech zažádá na ministerstvu vnitra o registraci a za týden představí svůj program a kandidáty.

Západ uvalil tvrdé sankce na ruské banky a energetiku

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 30.07.2014

BRUSEL/PRAHA Diplomaté zemí Evropské unie se včera předběžně dohodli na mohutných hospodářských sankcích proti Rusku, které jsou reakcí na jeho postup v ukrajinské krizi. Opatření mohou Rusko skutečně bolet. Omezí přístup země na finanční trhy, jeho obchod se zbraněmi, přiškrtí i dodávky vyspělých technologií pro klíčový ropný průmysl. Zasáhnou tak klíčové sektory: vojenský a energetiku. Podle českého velvyslance při EU Martina Povejšila dospěla Unie k přesvědčení, že ruský přístup během ukrajinské krize se vymyká platným normám mezinárodního chování.

Západ uvalil tvrdé sankce na ruské banky a energetiku

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 30.07.2014

BRUSEL/PRAHA "Evropa s Putinem ztratila trpělivost," řekl americký prezident Barack Obama. Diplomaté zemí Evropské unie se totiž včera dohodli na drastických hospodářských sankcích proti Rusku, které jsou reakcí na jeho postup v ukrajinské krizi. Opatření mohou Rusko skutečně bolet. Omezí přístup země na finanční trhy, jeho obchod se zbraněmi, přiškrtí i dodávky vyspělých technologií pro klíčový ropný průmysl. Podle českého velvyslance při EU Martina Povejšila dospěla Unie k přesvědčení, že ruský přístup během ukrajinské krize se vymyká platným normám mezinárodního chování.

Izrael zasáhl jedinou elektrárnu

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 30.07.2014

Gaza v plamenech Kouř a plameny se zvedají nad východní částí Gazy, kde Izraelci zasáhli jedinou elektrárnu v celém Pásmu Gazy a srovnali se zemí dům jednoho z vůdců Hamasu. Během konfliktu už zahynulo na 1 100 Palestinců, většinu z nich tvořili civilisté. Na izraelské straně je zatím 54 obětí. Foto: Zničené domy mohou posloužit jako měřítko, jak vysoko sahá dým nad Gazou. Foto: AP

Nagyová zůstává v ODS. Nedaří se ji vyloučit

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 30.07.2014

PRAHA Někdejší vrchní ředitelka Nečasova kabinetu Jana Nagyová-Nečasová, obviněná v kauzách zneužití Vojenského zpravodajství či uplácení bývalých poslanců, stále zůstává členkou ODS. Poté, co byla loni vyloučena ze své domovské buňky v Praze, se Nagyová odvolala ke smírčímu výboru strany a ten podle informací MF DNES její vyloučení zruší. Celostátní smírčí výbor má 14 členů a nejméně polovina je na její straně. Buď kvůli přátelství s ní, anebo z přesvědčení, že její stíhání je nespravedlivé a celá kauza Nagygate vykonstruovaná.

Sankční válka s Ruskem: utrpí i české firmy

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 30.07.2014

Evropští diplomaté se dohodli na zpřísnění sankcí proti Rusku. Pocítí je ovšem i české firmy. Pro některé z nich to může znamenat ztráty v řádech desítek až stovek milionů korun, útlum výroby, a dokonce i propouštění. BRUSEL Zbraně, ropa, vyspělé technologie a bankovnictví – to jsou cíle, na které míří včera dohodnuté hospodářské sankce vůči Rusku. Na odvetných opatřeních za ruské vměšování se do bojů na Ukrajině a sestřelení letounu malajsijských aerolinek se včera po desetihodinovém jednání v Bruselu dohodli diplomaté zemí evropské osmadvacítky.

Zateplili školy, teď se tam nedá dýchat

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 30.07.2014

Koncentrace oxidu uhličitého ve třídách vysoce překračuje povolené limity. Děti trpí, ale nikdo problém neřeší PRAHA Moderní zateplování škol má nepříjemný vedlejší efekt, se kterým nikdo příliš nepočítal. V dokonale utěsněných budovách není čerstvý vzduch. A děti jsou unavené, nepozorné a dělá se jim špatně. Státní zdravotní ústav provedl měření koncentrace oxidu uhličitého v desítkách škol a zjistil, že v některých případech dosahuje dvojnásobných až trojnásobných hodnot, než jsou povolené limity.

Dědictví po Czerninové se zřejmě vydává neoprávněně. Obviněny dvě úřednice

Zdroj: Právo, Datum: 30.07.2014

Dědictví po hraběnce Josefině Czerninové, rozené princezně ze Schwarzenbergu, tedy nemovitosti v celkové hodnotě nejméně desítek miliónů korun, se jejím potomkům v rámci polistopadových restitucí zřejmě vrací neoprávněně. Vyplývá to ze závěrů protikorupční policie, podle níž úřady před 15 lety pochybily, když vydaly osvědčení o ženině československém státním občanství. Není vyloučeno, že aktuální zjištění kriminalistů bude mít vliv na další průběh vracení majetku potomkům chudenické větve jednoho z nejstarších a nejvýznamnějších českých šlechtických rodů.

FOTO

Zdroj: Právo, Datum: 30.07.2014

Foto: ZNIČILI JEDINOU ELEKTRÁRNU V GAZE. Palestinský hasič se marně snaží uhasit požár po izraelském ostřelování jediné elektrárny v pásmu Gazy, jehož obyvatelé tak přišli o veškeré dodávky proudu. Více informací na str. 12 Foto Reuters – Ahmed Zakot

K soudu míří tři expolitici ODS za půlmiliardový daňový únik

Zdroj: Právo, Datum: 30.07.2014

Policisté ženou k soudu desetičlennou skupinu podloudných obchodníků s pohonnými hmotami, kteří podle nich připravili stát na dani o téměř půl miliardy korun. Jsou mezi nimi bývalí plzeňští politici ODS Adam Soleh, Radek Mráz a Tomáš Vlček. Důkazy shromážděné v průběhu více než ročního vyšetřováním už studuje žalobce. "V případu s krycím názvem Jantar, který se týkal krácení daní při obchodování s pohonnými hmotami, jsme navrhli státnímu zástupci obžalovat devět osob pro zločin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby a zločin legalizace výnosů z trestné činnosti.

Realitky mazaně připravují seniory o byty v privatizaci

Zdroj: Právo, Datum: 30.07.2014

Některé realitky připravují seniory žijící v městských bytech, které jdou do privatizace, o podíl v nově vznikajících bytových družstvech. Pracují se strachem starých lidí ze změny a z toho, že nebudou mít na poplatky spojené se vznikem družstva. Spekulanti důchodce opakovaně navštěvují. Když zjistí, že o něj příbuzní nejeví moc zájem a nezbývá mu moc peněz, slíbí mu odměnu v hotovosti, půjčku na poplatky a že ho v bytě nechají bezplatně dožít. Za to se senior zřekne podílu v družstvu. Vzdává se tím bytu v miliónových hodnotách.

Sobotka: Sankce nás nesmí bolet

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 30.07.2014

ČESKÝ PREMIÉR PRO HN VYSVĚTLUJE ČESKÝ POSTOJ K SANKCÍM EU VŮČI RUSKU Tuzemská vláda se při jednáních o přísnějších ekonomických sankcích pro Rusko rozhodla sehrát roli chytré horákyně. Sadu opatření, kterou s platností od čtvrtka včera schválily členské státy EU v Bruselu, sice Praha podporuje, nechce ale přijímat žádné další kroky, které by mohly poškodit český byznys. "Snažíme se dohodnout na takové podobě sankcí, která by co nejméně poškodila fungování České republiky, české armády, finančního sektoru," prohlásil v rozhovoru pro HN premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Plnění vládních slibů

Zdroj: ČT 1, Datum: 29.07.2014

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka: Některé sliby se kabinetu daří úspěšně zavádět, můžeme jmenovat zvýšení penzí, snížení DPH na léky, knihy a dětskou výživu nebo rušení dalších poplatků u lékaře s výjimkou toho za pohotovost. Ne vždy ale byla vláda zajedno. Kromě různých názorů na podobu služebního zákona se dlouho dohadovala i na jméně českého zástupce v Evropské komisi. Nakonec se to podařilo. U slibovaných změn církevních restitucí ale zatím sociální demokrati podporu u partnerů hledají marně a podobné to zřejmě bude i třeba se zaváděním korporátních daní pro některé firmy.

Půl roku od jmenování vlády premiéra Sobotky

Zdroj: ČT 1, Datum: 29.07.2014

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka: Události s datem 29. července, dobrý večer přeje Daniela Písařovicová. Přesně před půl rokem jmenoval prezident Miloš Zeman vládu Bohuslava Sobotky. Premiér si na rozdíl od opozice myslí, že kabinet zatím svoji práci zvládá. Za největší problém považuje boj s časem a zdlouhavé schvalování zákonů, kritický je taky k poslancům, ať už z vlastních řad nebo z koaličních a chce, aby se zlepšila spolupráce mezi kluby ve sněmovně a přijímání plánovaných norem nabralo vyšší tempo.

Půl roku Sobotkovy vlády

Zdroj: ČT 1, Datum: 29.07.2014

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka: Vláda má včetně premiéra 17 členů a po 6 měsících ji čeká první personální výměna. Ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová míří na post eurokomisařky a hnutí ANO za ni hledá náhradu. Mluví se o její náměstkyni Kláře Dostálové. Jednoznačnou podporu pro to, aby resort nakonec vedla, ale zatím nemá.

"Válka" ČSSD s prezidentem se vyhrocuje

Zdroj: NOVA, Datum: 29.07.2014

Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Mezi úřadem vlády a Pražským hradem to stále více jiskří, a to kvůli prezidentovu rozhovoru pro časopis Týden, ve kterém i když se sám hlásí k levici, chválí ministra financí Andreje Babiše a naopak kritizuje premiéra Bohuslava Sobotku. Premiér se k celé věci už vyjadřovat nechce. Na jeho obranu ale rázně vystoupil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. Jiří DIENSTBIER, ministr pro lidská práva /ČSSD/: Pan prezident by měl být více nad věcí a zanechat osobních útoků na zástupce sociální demokracie a přestat si vyřizovat své staré účty.

Davida Berdycha soud z vězení nepustil

Zdroj: NOVA, Datum: 29.07.2014

Reynolds KORANTENG, moderátor: David Berdych, šéf jednoho z největších zločineckých gangů polistopadové historie, zůstává ve vězení. Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Muž, který řídil únosy a vydírání podnikatelů, žádal o podmíněné propuštění. Odseděl si už dvě třetiny z patnáctiletého trestu. Reynolds KORANTENG, moderátor: Obvodní soud pro Prahu 6 však jeho žádost o propuštění zamítl. František BŮŽEK, redaktor: Takhle vypadal David Berdych v dobách, kdy ovládal podsvětí i kriminalisty, kteří měli se zločinem bojovat.

Záchranáři chtějí pod ochranu služebního zákona

Zdroj: NOVA, Datum: 29.07.2014

Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Rozdíly ve výši odškodnění, které stát vyplácí pozůstalým například po vojácích a policistech, rozpoutaly vášnivé diskuse. Jako první na nepoměr upozornili policisté. Reynolds KORANTENG, moderátor: Jak jsme zjistili, nejvíc se mohou zlobit záchranáři. Přestože podstupují vysoké riziko, nechrání je služební zákon. Podle zákoníku práce vykonávají stejně náročné povolání jako třeba sekretářka, a tak v případě zranění dostávají jen minimální odškodnění. záchranář: Šel jenom proti mé hlavě.

Bouřky potrápily Česko

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 29.07.2014

Gabriela KRATOCHVÍLOVÁ, moderátorka: Bouřky znovu potrápily Českou republiku. Naplnilo se tak varování meteorologů. Rozvodněné potoky včera způsobily i bleskové povodně a jinde nasátá půda strhla celý svah. Natáčeli i naši diváci a i jejich záběry uvidíte v příspěvku Filipy Šebové. obyvatel Karolinky: Z ničeho nic, jako narychlo, no, a vylila se voda, že, zacpaly se tady ty kanály a potom už jsme dělali, co jsme mohli, čekali jsme, až to padne. Filipa ŠEBOVÁ, redaktorka: Jedna krátká zato vydatná bouřka a přívalové deště, tohle po nich zbylo v Karolince na Vsetínsku.

Daň za ropnou bezpečnost

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 29.07.2014

Gabriela KRATOCHVÍLOVÁ, moderátorka: Pokud vás vedro neodradilo od televizních obrazovek, tak jsme rádi a přejeme vám příjemný večer ze zpravodajského studia. Roman ŠEBRLE, moderátor: I přesto to dusno se toho dnes hodně událo, pojďme na to. Velkou vlnu diskusí dnes vyvolala informace o zamýšlené dani za ropnou bezpečnost. O té informovala Mladá fronta DNES. Benzin a nafta by tak zdražily o 25 až 30 haléřů za litr. Stát by tak ročně vybral téměř 1,5 miliardy korun. Ministr Jan Mládek dnes uvedl na pravou míru, odkud návrh pochází.

Šmejdi: Lékařský přístroj pomáhá bez léků

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 29.07.2014

Roman ŠEBRLE, moderátor: Nedávno jsme vás upozornili na údajné zdravotnické zařízení Hippokratesmedic v Praze 4. To však nikdy nemělo potřebné oprávnění. Navíc prodávalo ampule, jejichž prodej byl u nás zakázán. Zda se něco změnilo, zjišťovala Monika Zajícová, která se opět nestačila divit. Monika ZAJÍCOVÁ, redaktorka: Společnost Hippokratesmedic sídlí tady v Praze 4 nedaleko Kongresového centra. Ještě nedávno vydávala své zařízení za zdravotnické. osoba: V rámci dnů zdraví probíhá v našich prostorách zcela mimořádná akce a mou milou povinností je vás pozvat na kardiovaskulární vyšetření a diagnostiku.