Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Babiš chce vládnout sám

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 02.03.2015

Špičky ANO se na sněmu přihlásily k většinovému volebnímu systému PRAHA Koalice není partnerství bez podrazu, postěžoval si na víkendovém sněmu hnutí ANO jeho staronový předseda Andrej Babiš (je majitelem vydavatelství Mafra, které vydává i LN, pozn. red.). A nabídl recept: většinový volební systém. Ve svém hlavním projevu mluvil o tom, že by si přál americký model, ve kterém jedna strana vládne a druhá ji kritizuje v opozici. Ozavedení většinového modelu mluví špičky ANO stále častěji. Se stejným nápadem na změnu volebních pravidel totiž vystoupila i Babišova bývalá pravá ruka v hnutí a nynější eurokomisařka Věra Jourová.

Je suis Boris

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 02.03.2015

SLOUPEK LN Je-li v centru Moskvy na veřejném místě zastřelen bývalý vicepremiér, je to nestandardní průšvih i v tak nestandardním státě, jakým je Putinovo Rusko. Ne proto, že policie neuhlídala pistolníky – to se stává i jinde. Ale pro obraz té země a jejího režimu. Těžko lze vážně tvrdit opak. "Je suis Boris. Všichni jsme Němcov" – takové nápisy se objevují na místě vraždy. Je to velká nadsázka. Kdyby byl skutečně každý Rus Němcovem, ta země by vypadala jinak. Pak by každý musel uvažovat nad tím, jak ji změnit, i nad kořeny nynější krize – sankcemi, útěkem kapitálu i "Putinovou nesmyslnou agresí proti Ukrajině".

Medailové loučení Lukáše Bauera

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 02.03.2015

Český závodník po skvělém výkonu na padesátikilometrové trati získal stříbrnou medaili na světovém šampionátu. strana 16 Foto:

Vědec šlechtí zázračnou švestku, došly mu peníze

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 02.03.2015

PRAHA Je to svérázný případ. Na jedné straně vědec Jaroslav Polák, jenž se dlouhá léta zabývá šlechtěním a výzkumem švestky odolné proti zhoubné šarce. Na druhé straně pak úředníci ministerstva zemědělství, kteří sice jeho bádání oceňují, ale připomínají, že loňská žádost o grant prostě nesplnila formální požadavky – a peníze mu poskytnout nemohou. Docent Polák, čilý výzkumný veterán, si to nechce nechat líbit. Od října urputně bojuje, aby jeho pokusný sad 55 rezistentních švestek křížených s geneticky modifikovanou odrůdou Honey Sweet rostl dál a potvrdil předchozí studie.

Vražda na dohled Kremlu

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 02.03.2015

Zastřeleného lídra opozice a Putinova kritika Borise Němcova si při pochodu centrem Moskvy připomnělo 50 tisíc lidí PRAHA/MOSKVA Kdyby Borise Němcova v noci na sobotu nezastřelili, asi by se mu nepodařilo v neděli shromáždit na plánovaném pochodu Vesna 50 tisíc lidí. Ale lídr opozice skončil se čtyřmi kulkami v těle a uctít jeho památku přišlo přibližně oněch 50 tisíc lidí. Příznačné je, že této zcela výjimečné události věnoval ruský vládní kanál Rossija24 ve svých zprávách méně než minutu, přímý přenos bylo možné sledovat pouze na opozičním kanálu Dožď, který je díky tlaku úřadů prakticky v likvidaci.

Babišův nový plán

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 02.03.2015

ANO sněmem odstartovalo předvolební kampaň. Prvním cílem jsou krajské volby 2016 PRAHA Zavedení většinového volebního systému jako ve Spojených státech, žádné zvyšování daní, zrušení superhrubé mzdy. Šéf druhé nejsilnější vládní strany Andrej Babiš na víkendovém sněmu ANO naznačil, o co mu jde. Problémem však nadále zůstává ideová neukotvenost hnutí, byť na sněmu se částečně vybarvilo alespoň v tom, že zamíří více doprava. Také to vypadá, že ANO už nebude v takové míře kritizovat předchozí vlády.

Rusko plné nenávisti. Zabila Němcova?

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 02.03.2015

MOSKVA, PRAHA Měl promlouvat k odpůrcům prezidenta Vladimira Putina, kritizovat válku na Ukrajině i ekonomickou situaci Ruska. Namísto plánované demonstrace však včera prošel Moskvou "pouze" tichý pietní pochod. Boris Němcov byl přítomen už jen na fotografiích. Dosud neznámý vrah (či vrazi) prominentního opozičního politika zastřelil čtyřmi ranami do zad a do hlavy v pátek v noci na Velkém zamoskvoreckém mostě v ruské metropoli. Na dohled Kremlu. Poté zmizel. Kdo stiskl spoušť? Objednal si někdo vraždu?

FOTO

Zdroj: Právo, Datum: 02.03.2015

Foto: BAUER MÁ STŘÍBRO. Běžec na lyžích Lukáš Bauer doběhl na MS ve Falunu v závodě na 50 km klasicky s hromadným startem druhý. Český reprezentant prohrál v náročném závodu za trvalého sněžení a větru ve finiši o 1,7 vteřiny jen s norským fenoménem Petterem Northugem. Podrobnosti na str. 18 Foto Reuters - Kai Pfaffenbach

Kapitán jede vyjednávat o vydání dětí z Norska

Zdroj: Právo, Datum: 02.03.2015

V dramatu dětí Evy Michalákové, které matce odebrala norská sociálka Barnevernet, právě nastává hlavní dějství. Ředitel Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí v Brně Zdeněk Kapitán odjíždí v úterý vyjednávat s norskými úřady o možnostech vydání dětí do rukou matky, nebo její rodiny v Česku. Právě o navázání spolupráce mezi norskými a českými sociálními úřady usilovala česká diplomacie i předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). Obě země totiž ke spolupráci nezavazuje žádná vzájemná mezistátní smlouva a Norsko není členem EU.

Peníze nemají, ale kvůli dětem se zadlužují dál

Zdroj: Právo, Datum: 02.03.2015

Pětina rodičů, i když se zrovna nenachází v nejlepší finanční situaci a má problémy, neváhá a často se i kvůli zbytečným nákupům a výdajům na děti zadlužuje ještě víc. Z průzkumu agentury STEM/MARK dále vyplynulo, že mnohem vstřícnější bývají k dětským přáním otcové. Z nich se je snaží splnit každý čtvrtý, zatímco u matek je to jen každá šestá. Snaha dopřát svým dětem to nejlepší však dětstvím nekončí. Mnozí rodiče financují své děti, i když jsou už dávno dospělé. Chtějí dětem zajistit spokojený život a finanční nezávislost.

Sněm jednoho muže

Zdroj: Právo, Datum: 02.03.2015

Babiš dostal v tajné volbě sto procent hlasů * Na kritiku si troufl jen poslanec Ivan Pilný Dobře naolejovaný stroj připomínal volební sněm ANO o víkendu na pražském Chodově. Podle očekávání potvrdili delegáti ve funkci předsedy stoprocentně Andreje Babiše a do vedení poslali jemu blízké lidi. Jako písek v soukolí zapůsobila jen kritika ze strany poslance Ivana Pilného a exministryně spravedlnosti Heleny Válkové. Babiš neměl v tajné volbě protikandidáta, v sobotu dostal od delegátů všech 186 platných hlasů, jeden hlas byl neplatný.

Za majetek v Zakarpatí by mohli dostat dědici dvě miliardy

Zdroj: Právo, Datum: 02.03.2015

Až na dvě miliardy korun by mohly vyjít náhrady za majetek, který lidé museli po roce 1945 zanechat na Zakarpatské Ukrajině. Pětice poslanců z ANO, lidovců, ODS a Úsvitu chce otevřít vnukům a dalším dědicům dveře k uplatnění nároku na náhradu za tento majetek. Ministr financí s návrhem nesouhlasí Dosud mají na náhradu nárok jen přímí potomci původních vlastníků, tedy partneři a děti. Odhady, kolik by musel stát vyplatit, pokud by se změnu poslancům podařilo protlačit, se pohybují od 222 miliónů až po dvě miliardy korun.

Krachy firem ohlídají detektivové

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 02.03.2015

PODVODY PŘI INSOLVENCÍCH BUDOU POTÍRAT SPECIÁLNĚ VYŠKOLENÍ EXPERTI Po sedmi letech fungování insolvenčního zákona je jedno jisté - ani kvalitní zákon nezabrání organizovaným podvodníkům v krádežích firemního majetku, pokud nejsou lidé, kteří by je uměli stíhat. "Teď musí nastoupit represe. Budu prosazovat, aby ve spolupráci s ministerstvem vnitra, policií a státním zastupitelstvím vznikl speciální tým, který se naučí rozpoznávat kriminalitu v insolvencích," říká budoucí ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

RUSOVÉ VYŠLI DO ULIC KVŮLI SMRTI PUTINOVA KRITIKA

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 02.03.2015

Padesát tisíc lidí včera v Moskvě protestovalo kvůli vraždě opozičního politika Borise Němcova. Kreml označil vraždu za provokaci vůči prezidentu Putinovi. Demonstranti nesli transparenty s portréty Němcova a nápisy "Hrdinové neumírají". Němcov byl šéfem opoziční Republikánské strany Ruska a hlasitým kritikem prezidenta Vladimira Putina. Chtěl prý zveřejnit důkazy o zapojení Ruska do války na Ukrajině. Byl zastřelen v pátek v noci v Moskvě. strana 6 Foto: ČTK/AP

Lidé ve vedení ANO

Zdroj: ČT 1, Datum: 01.03.2015

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Po 2 letech má hnutí ANO taky kompletní vedení. Kromě předsedy tedy i 5 místopředsedů. osoba: Pan Petr Vokřál, paní Jaroslava Jermanová a paní Radmila Kleslová. Štěpánka MARTANOVÁ, redaktorka: ANO bylo bez řádných místopředsedů téměř 2 roky. Vedení opustili mimo jiné i proto, že nesouhlasili s tím, jak Andrej Babiš hnutí vede. A navíc vloni přišlo i o 1. místopředsedkyni. Věra Jourová rezignovala poté, co Prahu vyměnila za Brusel, když získala post eurokomisařky.

Sněm hnutí ANO

Zdroj: ČT 1, Datum: 01.03.2015

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Dobrý večer, právě začínají nedělní Události. Provede vás Jakub Železný. Programové a vládní sliby dnes řešilo hnutí ANO na svém celostátním sněmu. Politická formace, kterou po tomto víkendu dál vede Andrej Babiš, třeba odmítla jakékoliv zvyšování daní. Revizi své práce museli předložit všichni ministři v barvách ANO, i Helena Válková, která právě dneska v resortu spravedlnosti končí. A podobně jako včera to jiskřilo mezi ANO a jeho koaličními partnery. Vladimír KEBLÚŠEK, redaktor: Ministři svá vystoupení pilovali od rána.

Volební model

Zdroj: ČT 1, Datum: 01.03.2015

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: A jak si hnutí ANO vede právě teď u potenciálních voličů? Podle aktuálního modelu společnosti TNS Alsa pro Českou televizi, by ho volilo 29 % oslovených respondentů. Sociální demokracie v tomto průzkumu následuje s odstupem 6,5% bodu. TOP 09 a komunisty by volilo něco přes 10 %, zhruba 10,5 %. Následují občanští demokraté a lidovci. A hnutí Úsvit by podle tohoto průzkumu potřebnou 5% hranici pro vstup do sněmovny nepřekročilo. A zajímavé je srovnání čerstvých dat s předchozím měsícem.

Babiš se opřel do koaličních partnerů

Zdroj: NOVA, Datum: 01.03.2015

Petr SUCHOŇ, moderátor: Sněm vládního hnutí ANO po dvou dnech skončil. Delegáti na něm na příští dva roky zvolili staronového předsedu, strategii, ale i nové místopředsedy. Prakticky všechno šlo jako na drátkách. Bez diskusí nebo rozdílných pohledů na věc. Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka: Andrej Babiš, ale také další lidí z vedení hnutí se však několikrát opřeli do svých koaličních partnerů. Andrej BABIŠ, ministr financí /ANO/: Já jsem řekl jenom pravdu, tak pokud by naše klasické tradiční politické strany fungovaly dobře, tak já bych tady hrál teďka tenis, tam, kde sedíme, jo.

Masová vražda

Zdroj: NOVA, Datum: 01.03.2015

Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka: Ani 5 dnů po tragédii v Uherském Brodě, kde 63letý muž zabil 8 lidí, neutichají spory ohledně zákroku policie. Petr SUCHOŇ, moderátor: Ta sice byla na místě do několika minut po oznámení, zasáhla až po hodině a půl. Petr ZAPLETAL, redaktor: Restaurace, ve které zemřelo 8 nevinných lidí. Bezcitným způsobem je zavraždil Zdeněk K.. Hlavně zdejší lidé nechápou, proč se policisté odhodlali k zásahu až po nekonečných desítkách minut. osoba: Naprosté selhání policie, těch mrtvejch mohlo být míň.

Rozsáhlé opravy budou komplikovat dopravu

Zdroj: NOVA, Datum: 01.03.2015

Petr SUCHOŇ, moderátor: Přejeme hezký večer. Právě začínají první březnové Televizní noviny. Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka: Dobrý večer. Petr SUCHOŇ, moderátor: Řidiče čeká letos velká zkouška nervů. Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka: Opravy silnic a dálnic, a ty bude doprovázet i spousta uzavírek a komplikací, které se nevyhnou ani hlavnímu městu. Petr SUCHOŇ, moderátor: Ředitelství silnic a dálnic plánuje investovat do nových projektů a rekonstrukcí celkem 25 miliard korun.

Na muže při kácení spadl strom

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 01.03.2015

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka: Dobrý večer, na Primě začínají první březnové zprávy. Naši reportéři byli celý den v terénu. Vy se dozvíte všechno podstatné. Vítají vás Tomáš a Terezie. Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor: Dobrý večer, vítejte u nás. V Česku přibývá těžkých až smrtelných úrazů při neodborném kácení stromů. Jeden takový případ se stal dnes ve Valdově na Jičínsku. Právě tam spadl strom na muže, který ho kácel. Záchranáři ho s velmi vážným zraněním transportovali vrtulníkem do nemocnice.

Pochybnosti o zásahu v Uherském Brodě

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 01.03.2015

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka: Pokud policie v Uherském Brodě selhala, budou vyvozeny důsledky. V naší Partii to dnes řekl ministr vnitra Milan Chovanec a dobře si tuto větu pamatujte. Pochybností o zásahu je stále hodně a ani ministr Chovanec je dnes nevyvrátil. Pouze se ohradil proti různým spekulacím, které se postupně objevují. Vyzval veřejnost, aby vyčkala na konec vyšetřování případu. Patrik KAIZR, redaktor: Ministr vnitra Milan Chovanec nesrovnalosti kolem policejního zásahu v Uherském Brodě vysvětluje šokem, jaký svědci prodělali.

Policie České republiky je prý v rozkladu

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 01.03.2015

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor: Místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík také řekl, že policie je ve velkém rozkladu. Dokazuje to prý zákrok v Uherském Brodě. Podle Gazdíka za to mohou drastické škrty u policie z minulých let. To přiznává i ministr vnitra Milan Chovanec. Co by se mělo změnit, zjišťoval kolega Daniel Janoch. Petr GAZDÍK, místopředseda Poslanecké sněmovny /STAN/: Pokud toto je zásah Policie České republiky tak, jak má vypadat v krizové situaci, tak jsem zděšen a začínám se bát o svoje, o svoje děti.