Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Česko v lednu spatří

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 22.12.2014

svou nejcennější knihu PRAHA Má 108 bohatě zdobených pergamenových listů a svým významem bývá přirovnáván k českým korunovačním klenotům. Řeč je o takzvaném Vyšehradském kodexu, jejž veřejnost naposledy spatřila koncem 50. let v Paříži. V lednu se to změní. Národní knihovna svůj největší poklad na dva dny vystaví. "Bude to 31. ledna a 1. února 2015. Vystavíme originál, nikoliv kopie či faksimile. Proběhne to v prostorách Národní knihovny, ale ještě nechceme říkat, kde přesně," říká v rozhovoru pro LN šéf knihovny Tomáš Böhm.

Český čert

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 22.12.2014

DOMOV v Kábulu Nejdřív pohádka S čerty nejsou žerty a po ní nestárnoucí veselohra Homolka a tobolka. Tak chce velitel kontingentu v Kábulu navodit svým vojákům vánoční atmosféru. strana 2 Foto:

Ještě levnější elektřina? Těžko

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 22.12.2014

Šéfka ERÚ Alena Vitásková v rozhovoru pro LN připomíná dopady "zelených" zdrojů PRAHA Ceny elektřiny pro české zákazníky v příštím roce klesnou zhruba o dvě až tři procenta. Nemohlo by to být více? "Jestliže jsme zajistili mírný pokles, udělali jsme dobrý kus práce," říká v rozhovoru pro Lidové noviny šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková. Upozorňuje, že razantnějšímu snížení cen brání rozvoj nestabilních obnovitelných zdrojů, který změnil celý systém výroby a dodávek elektřiny.

Kdo bude sportovní královnou?

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 22.12.2014

SPORT Česko se dnes chystá korunovat svého sportovce roku. Na trůn patrně opět usedne žena. LN položily třem horkým favoritkám deset stejných otázek. strana 17 Foto:

Policie našla Janouškův diář

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 22.12.2014

KAUZA LN: Při prohlídce v chorvatském sídle podnikatele objevili detektivové dokument. Ten může potopit mnoho lidí PRAHA Nástup do vězení představuje velké nervové vypětí. V některých případech však nejen pro vězně a jeho rodinu, ale i širší okolí. To je i případ politického podnikatele Romana Janouška. Mezi některými miliardáři, lobbisty a česko-slovenskými bankéři po jeho odsouzení za automobilovou nehodu propukla nejistota a strach. Proč? LN zjistily, že obavy lidí kolem Janouška spustil policejní zásah v Chorvatsku.

Sirky a benzin

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 22.12.2014

SLOUPEK LN Našli Janouškův diář a je v něm seznam jeho obchodních partnerů – tahle informace sama o sobě, kdyby byla pravdivá, by způsobila zemětřesení, proti kterému je výsledek posledních sněmovních voleb nekonečná nuda. Je sice hodně absurdní spoléhat na to, že jeden z těch, kteří tu neblaze konstituovali spojení politiky a byznysu, by nám mohl prostřednictvím svého diáře poskytnout "šéma", jež by nám dalo nahlédnout pravdu. Nicméně třeba Mrázkův archiv či archiv Key Investments by měly stejně destruktivní dopad.

Úžasný víkend Romana Koudelky.

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 22.12.2014

Foto: Skokan na lyžích Roman Koudelka potvrzuje, že skvělé výkony z léta a začátku sezony nebyly náhodné. Ve Světovém poháru je druhý jen o dva body za Norem Andersem Fannemelem. Včera vyhrál závod ve švýcarském Engelbergu a připsal si třetí vítězství v sezoně i v kariéře. Více čtěte na straně 16 FOTO: ČTK/AP

Za těžká zranění lze vysoudit miliony

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 22.12.2014

PRÁVO A JUSTICE Pražská advokátka Marie Cilínková se od šedesátých let specializuje na náhradu újmy na zdraví. Vítězství ve sporu a vysouzené peníze mohou obětem zajistit důstojný život.

Kraje kupují sanitky. Šanci mají jen některé firmy

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 22.12.2014

Silný motor či malá výška vozu. To jsou některá kritéria, jež mohou výrazně snížit počet firem v tendru. PRAHA V závěru roku vypisují záchranné služby nejvíce soutěží na sanitky za poslední roky. Mnohde jsou však podmínky tendrů, ve kterých jde dohromady o více než miliardu korun, nastavené tak, že některé výrobce předem vylučují. Nejčastější cestou, jak zúžit množství uchazečů, je minimální požadovaný výkon motoru. Na to doplácí třeba Ford. Jeho model Transit sice patří mezi nejprodávanější dodávky v Evropě, výkon motoru 114 kilowattů však řadě krajů nestačí.

Na hlídání skladu nejsou vojáci nutní, říká generál

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 22.12.2014

A1 dokončení PRAHA Dnes se do areálu muničního skladu ve Vrběticích zřejmě opět dostanou policejní pyrotechnici a začnou s úklidem munice. V noci na dnešek totiž uplynula devítidenní lhůta od posledního výbuchu, kdy byl do oblasti zakázán vstup. Už týden zákaz vstupu hlídá armáda. Po předchozích výbuších se totiž kriminalisté obávají dalšího pokusu o záměrné odpálení munice. Šéf vojáků Petr Pavel však v rozhovoru pro MF DNES nasazení vojáků kritizuje. Armáda podle něj zbytečně supluje práci policie.

Nákupní finiš

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 22.12.2014

Zlatá neděle byla v obchodech slabší než loni, lidé nechávají nákupy na poslední dva dny před Vánocemi Foto: Vzhůru na trhy Staroměstské náměstí v Praze je oblíbeným cílem místních i turistů. Lidé mají na nákupy dárků ještě pár dnů, podle obchodníků budou celkové tržby lepší než loni. Více na str. A13 Foto: Dan Materna, MAFRA

Zlato v bance. Nový nález v kauze Mlejnský a spol.

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 22.12.2014

PRAHA Po velkém zátahu na Janu Nagyovou a lobbisty má policie další případ, v němž objevila v bankovní schránce "poklad". Policisté zajistili cenné kovy a mince v bezpečnostní schránce Privat Banky sídlící v rakouském Linci, když vyšetřovali případ hromadného obvinění zastupitelů v Praze 11. Ti jsou stíháni kvůli údajně nevýhodnému prodeji městských pozemků ve třech lokalitách. MF DNES získala jejich obvinění, v němž vyšetřovatelé popisují, že prohledali dům exstarosty Dalibora Mlejnského a také advokátní kancelář Vladimíra Zavadila, který spolupracoval s úřadem Prahy 11.

Armáda rozjede s katolickou charitou fond pro padlé a zraněné vojáky

Zdroj: Právo, Datum: 22.12.2014

Tragédie pěti českých vojáků, kteří letos v létě zahynuli v Afghánistánu po útoku sebevražedného teroristy, pohnula s projektem, který armáda už delší čas zvažuje. Generální štáb společně s katolickou Charitou ČR na začátku příštího roku odstartuje speciální fond na podporu zraněným vojákům a rodinám padlých. Pozůstalí po mrtvých vojácích dostávají sice od státu odškodné, ale podle náčelníka generálního štábu Petra Pavla jde o jednorázovou pomoc, zatímco vojáci a jejich nejbližší potřebují pomoc i v jiných těžkých životních situacích.

FOTO

Zdroj: Právo, Datum: 22.12.2014

Foto: SKOKAN NA LYŽÍCH ROMAN KOUDELKA vyhrál včera závod SP ve švýcarském Engelbergu. Byl to už třetí triumf 25letého reprezentanta v této sezóně, v sobotu navíc skončil druhý a v celkovém pořadí SP se drží za vedoucím Norem Fannemelem. Více na str. 22 Foto ČTK/AP

Podle jelenů, myší i včel leden přinese lyžařům radost

Zdroj: Právo, Datum: 22.12.2014

Ačkoli prosinec zatím příliš sněhu nepřinesl, lyžaři nemusejí zoufat. Pozorování přírody totiž napovídají, že leden by mohl být na horách, co se týká sněhové nadílky, přinejmenším průměrný. "K zimě se dostaneme podle všeho v lednu. Právě leden by se měl podobat zimnímu měsíci mnohem více, než nám dosud ukázal prosinec," uvedl klimatolog ze Šindelové Rudolf Kovařík. "Vycházím nejenom z meteorologických modelů, ale také z toho, jak se příroda na zimu chystá," podotkl odborník. Důvodů k předpovědím, že se zima blíží, je podle Kovaříka několik.

V pečení lahodných bábovek není nad Bábovky

Zdroj: Právo, Datum: 22.12.2014

Mezi kamarády mají poněkud nezvyklou přezdívku. Říká se jim Bábovky. Není se čemu divit. Míša Vaňková, vystudovaná elektroinženýrka, a Dáša Machancová, absolventka stavební průmyslovky a ještě nedávno obchodní ředitelka marketingové agentury, se totiž před půl rokem vrhly do ojedinělého způsobu podnikání. Pečou bábovky. "Vlastně za to může kamarádka Míša. Ráda peče a před asi třemi léty se jen tak – z hecu – přihlásila do soutěže o nejlepší bábovku, kterou tehdy uspořádala jedna brněnská cukrárna.

Vláda dnes možná pohřbí Velkou cenu Brna

Zdroj: Právo, Datum: 22.12.2014

Třicet miliónů korun. To je suma, která může znamenat konec brněnské motocyklové Grand prix, která je léta součástí seriálu mistrovství světa silničních motocyklů. Budoucnost závodu je v rukou vlády, která má v pondělí rozhodnout o tom, zda chybějící milióny dodá. Po letošním ročníku zůstal totiž třicetimiliónový dluh, který je nutné uhradit. Jinak hrozí, že španělská společnost Dorna, pořádající motocyklový šampionát, přestěhuje závod jinam. Nejspíš, jak se šušká, do Rakouska, které se o závod uchází.

Lego a Krtek. Hračky z Česka letí

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 22.12.2014

FIRMY VYRÁBĚJÍCÍ V ČESKU HRAČKY SI CHVÁLÍ ROK 2014, BUDE REKORDNÍ V Česku v posledních letech začal vzkvétat byznys s hračkami. A letošní rok, zvláště pak vrcholící vánoční sezona, to jen potvrzuje. V podstatě všichni tuzemští výrobci hraček se shodují, že jim přibývá zákazníků a že očekávají rekordní čísla. "Letos jsme zaznamenali extrémní růst z hlediska výroby. Dohromady vyrobíme 35 milionů různých her. Což je pro Poličku absolutní rekord," řekl Jaromír Brokeš z tuzemské továrny koncernu Ravensburger.

Nižší sazba DPH

Zdroj: ČT 1, Datum: 21.12.2014

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka: Zlatá neděle v Událostech, dobrý večer přeje Marcela Augustová. Už za 10 dní začne platit snížená desetiprocentní DPH na knihy, dětskou výživu a medikamenty. Lékárníci ale přiznávají, že to jejich zákazníci vůbec nemusejí zaregistrovat. Uspoří hlavně zdravotní pojišťovny. Politici už přitom diskutují o další možné změně. Nižší sazba by mohla platit taky pro potraviny, ale nejdřív od roku 2017. Záležet bude kromě jiného na tom, nakolik se koalici podaří omezit daňové úniky.

Obama odmítl, že by ho Putin přelstil

Zdroj: ČT 1, Datum: 21.12.2014

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka: Barack Obama odmítl, že se v případě ukrajinské krize nechal přelstít svým protějškem Vladimirem Putinem. Nesouhlasí s tím, že šéf Kremlu je výborný taktik, který Západ ošálil. Za důkaz americký prezident považuje fakt, že se Putin momentálně potýká s hospodářskou krizí ve své zemi.

Zastřelení policisté v New Yorku

Zdroj: ČT 1, Datum: 21.12.2014

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka: Osmadvacetiletý muž v New Yorku zastřelil dva policisty, pak spáchal sebevraždu. Motivem mohla být pomsta za smrt neozbrojeného černocha při zatýkání. Soudy na podzim rozhodly, že zasahující hlídku nebudou stíhat. Milada MCGRATHOVÁ, redaktorka: Newyorští policisté salutují dvěma padlým kolegům. Vezou je z nemocnice, kde je prohlásili za mrtvé. Strážníci Liu Wenjian a Rafael Ramos byli v Brooklynu, seděli v hlídkovém autě, když k němu podle svědků přistoupil muž a přes okno je chladnokrevně rozstřílel touto zbraní.

Jak se chystá na Vánoce premiér?

Zdroj: NOVA, Datum: 21.12.2014

Martin POUVA, moderátor: A teď se podíváme, jak se na Vánoce chystá premiér Bohuslav Sobotka. V první části exkluzivního rozhovoru, ve kterém bilancuje rok v čele vlády, nám prozradí i pikantnosti ze svého soukromí. Michaela Šmídová se ho ale zeptala třeba i na to, jestli se nebojí odvety prezidenta Miloše Zemana, kterého v poslední době poměrně tvrdě kritizoval. Michaela ŠMÍDOVÁ, redaktorka: Když děti končí rok ve škole, tak dostávají vysvědčení. Tak, my bychom taky tedy vás požádali o to, jestli můžete vaši vládu oznámkovat a sám sebe taky, coby premiér.

Pravidelně zneužívá tísňovou linku

Zdroj: NOVA, Datum: 21.12.2014

Martin POUVA, moderátor: Další úplně zbytečnou akci na svou záchranu má na svědomí psychicky nemocný muž, který se v opilosti baví tím, že volá policistům nebo hasičům. Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Před pár dny opět volal na tísňovou linku a pod falešným jménem se dožadoval pomoci. Záchranáři už toho ale mají dost a chtějí, aby zbytečné výjezdy zaplatil. osoba /záznam tísňové linky/: Chci skákat z mostu, tak já nevím co mám dělat? osoba /záznam tísňové linky/: Na kterým mostě?

Strážník městské policie zastřelil člena ochranky

Zdroj: NOVA, Datum: 21.12.2014

Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Hezký večer, i v neděli 21. prosince pro vás máme připraveny Televizní noviny. Martin POUVA, moderátor: Dobrý večer. Jsme rádi, že jste s námi. Jeden mrtvý a jeden těžce zraněný. To je výsledek noční střelby před diskotékou ve Vysokém Mýtě. Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Strážník městské policie, který zrovna nebyl ve službě, tam chtěl opilý projít se dvěma kamarády do podniku bez placení. Ochranka ho ale odmítla pustit. Martin POUVA, moderátor: Došlo na strkanici i následnou honičku, při které pak strážník podle svědků vytáhl legálně drženou pistoli a začal střílet.

Další případy policistů

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 21.12.2014

Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Není to ovšem poprvé, co muži zákona, kteří mají dohlížet na jeho dodržování, sami zbaběle zaútočili. Podobné případy nám připomene reportérka Martina Spěváčková. redaktor: Duben 1196, Valašské Meziříčí. Martina SPĚVÁČKOVÁ, redaktorka: Daniela KLÍVAROVÁ, redaktorka: redaktorka: Podnapilý policista, který se vracel z baru, zastřelil po hádce na ulici svého souseda, se kterým měl dlouhodobé spory. Muž mu vyhrožoval a policista vytáhl nelegálně drženou zbraň z obavy před napadením.

Obětmi strážníka městské policie byli synové kameramana Primy

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 21.12.2014

Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Jak už víte, oběti strážníka městské policie byli synové našeho kameramana. Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Ano, Radek na diskotéce pracoval jako barman, Lukáš byl v osudovou chvíli u vchodu do klubu. Ondřej POŘÍZEK, redaktor: Radek a Lukáš, dva synové našeho kameramana, dvě oběti opilého střelce, který měl pracovat u městské policie. Oba po otci zdědili lásku k vodáctví a bojovým sportům. Radek zemřel hned po prvním výstřelu. Podle našeho kolegy, který byl na místě, mu měl útočník mířit přímo na hlavu.

Opilý strážník městské policie střílel na dva muže

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 21.12.2014

Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Příjemný a dobrý večer, tady je Prima, zprávy a Klára a Karel. Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: A doufáme, že prožíváte příjemně dnešní zlatou neděli. Krásný dobrý večer. Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Začínáme zprávou z nejsmutnějších, obrovskou tragédií ve Vysokém Mýtě. V noci na dnešek se tam před diskotékou střílelo. Spoušť měl stisknout opilý strážník městské policie, a to kvůli tomu, že ho nechtěli pustit do klubu zadarmo. Jako své cíle si vybral dva syny našeho kameramana Romana Svobody.