Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Bude v Česku dost benzinu? Pomoci mají Arabové

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 15.09.2014

Ministr Mládek pro LN: Dlouhodobě jsou ohrožena pracovní místa i zásobování pohonnými hmotami PRAHA České ropné odvětví se potýká s nejistou budoucností. Natolik, že stát uvažuje o pomoci investorů, včetně společností z oblasti Perského zálivu. Ve hře je jejich majetkový vstup do společnosti Unipetrol, která ovládá české rafinerie. A zřejmě i faktické ovládnutí Unipetrolu Araby. "Dokážu si představit investory ze Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů nebo Kuvajtu," řekl v rozhovoru pro Lidové noviny ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Kabáti zlomili rekord

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 15.09.2014

Foto: Po čertech velkej koncert. Tak zněl název show, díky níž překonala skupina Kabát české historické maximum v počtu návštěvníků. V Praze na Vypichu zahrála pro 75 tisíc lidí, 19 z nich však skončilo v nemocnici a Praha 6 patrně přišla o šest milionů korun. Více na stranách 8 a 20 FOTO MAFRA - MICHAL RŮŽIČKA

Stát chystá bič na mocné bezpečnostní agentury

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 15.09.2014

PRAHA Ministerstvo vnitra se chystá zkrotit soukromé bezpečnostní firmy, pokud se utrhnou ze řetězu. Jednímz motivů je poučení z případu agentury ABL, která byla před čtyřmi lety obviňována ze zasahování do politiky či užívání nelegálních odposlechů. Její zakladatel Vít Bárta stál u zrodu tehdy vládních Věcí veřejných. Když MF DNES uveřejnila dokumenty, že Věci veřejné mají být prostředkem ABL k rozšíření jejího vlivu, ukázalo se, že stát postrádá nástroj, jak činnost agentury, pokud zdivočí, zarazit.

Vzdorovatelé

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 15.09.2014

SLOUPEK LN Když Václav Benda veřejně vyhlašoval neposlušnost vůči zákazům kouření, bylo to si považováno za něco nesprávného, ale pochopitelného. Zvláště s ohledem na morální kredit bývalého disidenta a dnes již nežijícího politika. Když Václav Klaus odmítal jmenovat soudce čekatele (prý kvůli jejich nízkému věku), nacházelo to už pochopení méně. Ale i pro tehdejšího prezidenta byly u obecenstva jistou polehčující okolností jeho vrtochy. Když se jeho nástupce Miloš Zeman vzepřel přinejmenším duchu ústavy a ustanovil "svého" premiéra parlamentu navzdory a se jmenováním dalšího, který mandát z voleb měl, naopak otálel, začalo se mluvit o úpravě základního zákona.

Základní škola za rok. Cizinci to "zvládají"

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 15.09.2014

PRAHA Když dvě muslimské studentky popisovaly, jak na pražské střední zdravotnické škole nesměly na hlavě nosit šátky, hovořily anglicky. Podle informací LN totiž česky téměř neuměly. Je to zarážející - zvládly stejnou závěrečnou zkoušku znalosti jazyka jako rodilí Češi. Dívky absolvovaly takzvané kurzy pro získání základního vzdělání. Do tohoto ročního výukového programu mají docházet obyvatelé České republiky, kteří opakovali ročník. Povinnou školní docházku sice splnili, jenže pokud chtějí získat řádné vysvědčení, aby například mohli studovat na střední škole, učí se ještě rok na bezplatném kurzu a složí zkoušku z učiva deváté třídy.

75 TISÍC KABÁTŮ Na pražský koncert české rockové kapely dorazil rekordní počet fanoušků

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 15.09.2014

Foto: Stejná show na stejném místě Teplická kapela Kabát v sobotu večer na pražském Vypichu zopakovala show, kterou na stejném místě odehrála před pěti lety. V čele se zpěvákem Josefem Vojtkem (na snímku) vsadila na jistotu – staré osvědčené hity. A zahrála je ve skvělé formě. » Recenzi koncertu čtěte na str. A12 Foto: Michal Růžička, MAFRA

Čtyři svatby a jeden rozvod

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 15.09.2014

Reportáž z vesnice, kam Skotové jezdí uzavírat sňatky. Teď tu řeší možný "rozvod" s Británií GRETNA GREEN (Od naší zpravodajky) Mraky konečně uvolňují místo slunci a před tři sta let starou bývalou kovárnou začíná být rušno. Desítky zvědavých turistů udržuje vpovzdálí jen lano, připomínající trochu policejní pásku ohraničující místo činu. Namísto detektivů se z budovy vynoří novomanželé. On v tradičním skotském kiltu, ona ve světlých béžových šatech. Vzduch v tu chvíli protíná zvuk dud a pár se poslušně fotí pod dřevěným obloukem posetým podkovami.

Klienty H-Systemu podruhé okradli. O peníze na odškodné Klienty H-Systemu podruhé okradli

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 15.09.2014

Příběh jednoho z největších podvodů v historii Česka, H-Systemu, pokračuje. K soudu jde komplic hlavního organizátora Smetky. Viní ho, že vyvedl majetek určený k odškodnění. Klienti H-Systemu přišli v úhrnu o miliardu korun, ale organizátorům podvodu to nestačilo. MF DNES získala text obžaloby, podle níž se je pokusili okrást i o "drobné", tedy zabavené peníze firmy, které měly posloužit jako odškodnění. Tisícovka klientů H-Systemu investovala na začátku 90. let do levného bydlení, ale firma zkrachovala a peníze se ztratily.

Ministr se chystá odvolat šéfa Nemocnice Na Homolce

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 15.09.2014

Ministr chce odvolat šéfa Nemocnice Na Homolce Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček se tento týden chystá zrušit výběrové řízení na nového ředitele Nemocnice Na Homolce, do něhož se přihlásil současný ředitel Michal Šetlík. Snažil se tak dokázat, že nemá nic společného se svým předchůdcem Vladimírem Dbalým. Toho soud právě kvůli jeho působení na Homolce poslal do vazby a policie obvinila i další vysoké manažery z Homolky. Potíž je, že i pod Šetlíkovým vedením se nemocnice bránila při kontrole rozkrýt hospodaření svých dceřiných společností svému zřizovateli – ministerstvu.

FANTOM OPERY KONEČNĚ V PRAZE.

Zdroj: Právo, Datum: 15.09.2014

Nejočekávanější událost muzikálové scény se odehrála v sobotu večer v GOJA Music Hall na pražském Výstavišti. Na české jeviště konečně dorazil Fantom opery. V produkci Františka Janečka a režii Petra Novotného se v hlavních rolích představili Marian Vojtko a Michaela Gemrotová (na snímku). Podrobnosti na str. 12 Foto Michaela Feuereislová

Islámský stát sťal zajatého Brita. Popravu natočil

Zdroj: Právo, Datum: 15.09.2014

Militanti ze skupiny Islámský stát (IS) zveřejnili v sobotu video s popravou britského humanitárního pracovníka Davida Hainese (44). Otce dvou dcer ze skotského města Perth radikálové usnesli loni v březnu v Sýrii, kde působil pro francouzskou neziskovou organizaci ACTED. Ke zveřejnění videozáznamu došlo den poté, co Hainesova rodina v médiích veřejně naléhala na únosce, aby odpověděli na její výzvy. Závěry se svým charakterem shodují s nafilmovanými popravami dvou amerických novinářů Stevena Sotloffa a Jamese Foleyho, zavražděných v srpnu, a britské úřady potvrdily jejich pravost.

Nepříčetný primář mučil dětské pacienty

Zdroj: Právo, Datum: 15.09.2014

Představte si, že svěříte nemocné dítě lékaři a on vám ho s klidem vrátí polomrtvé s tím, že se mu zákrok nepovedl. Tohle není žádný scénář filmového dramatu, ale šokující realita z klatovské nemocnice. Policie podezřívá bývalého tamního primáře dětského oddělení Jiřího Havránka, který v této nemocnici působil od května 2012 do května 2013, že neadekvátními a téměř sadistickými zákroky mučil malé pacienty. Policie zaznamenala deset případů dětí ve věku kolem jednoho nebo dvou let věku. Některé případy málem skončily jejich smrtí.

Omezit hazard? Obce se bouří kvůli ztrátě miliónů

Zdroj: Právo, Datum: 15.09.2014

Vládní plány na omezení hazardu narážejí na protesty obcí. Jejich rozpočty na nich často významně závisejí. Česko se přitom během posledních šesti let stalo vyhlášenou hernou střední Evropy. Na tisícovku obyvatel u nás loni připadlo 7,5 výherního elektronického zařízení, na Slovensku to byla polovina, v Německu tři, v Polsku a v Rakousku to nebyl ani jeden automat na tisícovku lidí. Vláda by ráda pověst "herny Evropy" změnila. Nechala si vypracovat dvousetstránkovou analýzu dopadů hazardu, kterou se Právu podařilo získat.

Půjčky, půjčky, melou dokola už i prvňáci

Zdroj: Právo, Datum: 15.09.2014

Ještě neumějí ani počítat a zdaleka nemají představu o penězích, ale už jako zadřená deska melou dokola reklamu na půjčku. Půjčky, půjčky, zpívají si dnešní prvňáci - a přitom se pitvoří, šklebí, poskakují. Marketing na utrácení příjmů z budoucnosti je všudypřítomný. Není téměř třída, kde by se děti nepředháněly v tom, kdo má co modernější. Teď to obohatily ještě půjčky. Jsem ve třídě prvňáků v jedné ze základních škol v Praze 9. Děti čekají na paní učitelku, až začne hodinu. Za domácí úkol dostaly připravit si na dnešek pantomimu, tedy určit si povolání a zahrát ho beze slov, aby ostatní uhodli.

Miliardy půjdou i do paneláků

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 15.09.2014

NA ZATEPLOVÁNÍ BYTOVÝCH DOMŮ BUDOU PENÍZE ZE ZELENÉ ÚSPORÁM I Z EU Boom zateplování rodinných domů z minulých let zpomaluje. Otevírá se tak šance pro majitele činžáků a paneláků. Ke státním dotacím z programu Nová zelená úsporám se tak dostanou už příští rok, původně se přitom počítalo, že si na ně sáhnou až později. Navíc k nim zamíří víc peněz. Je to díky tomu, že na podporu výměn oken či zateplení fasád rodinných domů letos vláda vyčlenila bezmála dvě miliardy. Teď se ale ukazuje, že bude stačit polovina.

Boj proti islámskému terorismu

Zdroj: ČT 1, Datum: 14.09.2014

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Británie slibuje, že dopadne vrahy britského humanitárního pracovníka v Sýrii. Reaguje na video, které zveřejnilo extremistické hnutí Islámský stát, jde už o třetí zabití západního zajatce. Londýn se zapojí do formující se mezinárodní koalice vedené Spojenými státy. Milada MCGRATHOVÁ, redaktorka: 19. srpna, 2. září, 13. září, hnutí Islámský stát zveřejňuje postupně vraždy západních zajatců. Ve snaze zastavit americké nálety, které zmařily jeho plány na obsazení celého Iráku.

Česko stárne

Zdroj: ČT 1, Datum: 14.09.2014

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Důchodový systém je teď ovlivněný hlavně tím, že česká populace prostě stárne. Průměrný věk dožití je teď v Česku 75 let u mužů a 81 let u žen, naději žít nejdéle mají lidé z Prahy, jihu Moravy, Vysočiny nebo Královéhradecka, naopak nejkratší ze severu Moravy a ze západu Čech. Jinak za posledních 10 let se téměř zdvojnásobil počet lidí starších 85 let, zatímco v roce 2003 jich v Česku žilo kolem 90 tisíc, loni už jich bylo 175 tisíc a skoro tři čtvrtiny z nich jsou ženy.

Stát mění důchody

Zdroj: ČT 1, Datum: 14.09.2014

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Příjemný večer, právě začaly nedělní Události, provází vás Jakub Železný. Penze Čechů a Češek by v budoucnu měla trvat v průměru 20 let, právě teď se tím zabývá důchodová komise. Věk odchodu do penze by se měl zastavit a později by se měl upravovat podle průměrného dožití tak, aby lidé mohli počítat s důchodem po určitou stálou dobu. Komise odborníků a politiků teď musí návrh projednat a do konce roku předložit vládě. Jitka SZÁSZOVÁ, redaktorka: Šestice pražských seniorů se schází v této kavárně pravidelně, alespoň jednou týdně, po kurzu trénování paměti.

Podmáčený svah zavalil kemp u Pavlova

Zdroj: NOVA, Datum: 14.09.2014

Petr SUCHOŇ, moderátor: Vytrvalý déšť rozvodnil řeky a způsobil na Moravě lokální záplavy. Nejkritičtější situace byla na Znojemsku. V Jevišovicích evakuovali desítku domů. Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka: V Dolních Věstonicích u Břeclavi se kvůli počasí sesunul svah a zasypal dva obytné vozy. Jedna žena skončila v nemocnici. Dominika VEČERKOVÁ, redaktorka: Zkáza, kterou jsme ještě nezažili. To říkají obyvatelé Jevišovic. Vtrhla k nim stoletá voda. osoba: Za 33 roků si to nepamatuju tady toto.

Policie vyvrátila spekulace o dalším pachateli

Zdroj: NOVA, Datum: 14.09.2014

Petr SUCHOŇ, moderátor: Policie dnes vyvrátila spekulace o tom, že Roman Kalužík měl mít komplice. Podle policie je právě on vrahem malé Elišky z Klášterce nad Ohří. Jinak ale kvůli vyšetřování policie mlčí. Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka: Podle místních obyvatel si Kalužík jen sháněl alibi. Měl údajně odvahu přijít i na pietní místo mezi truchlící, aby den po vraždě malé Elišce zapálil svíčku. obyvatelka: On je v novinách, že jo, vyfocenej, tak viděli, že to prej tady stál, mezi námi.

Válka proti radikálním islamistům

Zdroj: NOVA, Datum: 14.09.2014

Petr SUCHOŇ, moderátor: Přejeme hezký nedělní večer. Jsme rádi, že i dnes sledujete Televizní noviny. Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka: Hezký večer. Petr SUCHOŇ, moderátor: Radikální islamisté z organizace Islámský stát zveřejnili další děsivé video. Maskovaný muž na něm vraždí už třetího zajatce Brita Davida Hainese. Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka: Začíná tak nelítostná válka proti teroristům, kteří se nebojí využít ty nejbrutálnější prostředky. Ke Spojeným státům se přidává Velká Británie, Austrálie a dokonce i některé arabské země.

Sesun svahu u Dolních Věstonic

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 14.09.2014

Gabriela KRATOCHVÍLOVÁ, moderátorka: A událost, při které byla voda opět v hlavní roli. Její nepřetržitý příval může i za sesun svahu u Dolních Věstonic. Dvacet metrů svahu se sesypalo na dva karavany v rybářském kempu. V jednom z nich dokonce v tu chvíli byla žena. Na místě natáčela Veronika Klapačová. nejmenovaná osoba: Já jsem měl karavan tam, jak je spadlej ten strom, celé postavené - a říkám, co to tady je? Veronika KLAPAČOVÁ, redaktorka: Tomuhle muži se během noci za karavanem převrátil strom a netrvalo dlouho a situace byla jen o pár metrů dál ještě horší.

Zasedání povodňové komise

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 14.09.2014

Roman ŠEBRLE, moderátor: Kvůli událostem, které jsme vám před chvílí ukazovali, zasedla dokonce i jihomoravská povodňová komise. Její jednání sleduje Veronika Klapačová. Veroniko, přijala komise nějaká konkrétní opatření? Veronika KLAPAČOVÁ, redaktorka: Dobrý večer. Jaká konkrétní opatření přijme povodňová komise, to se teď dozvíme od mých dvou hostů, nicméně já mám vedle sebe generálního ředitele Povodí Moravy Jana Hodovského. Na vás je otázka jasná. Jaká je na jižní Moravě situace, protože přece jenom se tam ještě přehnaly nějaké bouřky.

Znojemsko zasáhla stoletá voda

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 14.09.2014

Gabriela KRATOCHVÍLOVÁ, moderátorka: Dobrý večer z mobilního studia, zdravíme diváky na náměstí i vás u televizních obrazovek. Roman ŠEBRLE, moderátor: Zprávy vysíláme stejně jako včera z krásného lázeňského města Karlových Varů, hezký večer. Znojemsko zasáhla stoletá voda. Nejdramatičtější situace byla a řece Jevišovce. Ta na několika místech přesáhla třetí, tedy nejvyšší stupeň povodňové aktivity. Hasiči museli několik obyvatel evakuovat. Na místě dnes natáčela Veronika Klapačová. Veronika KLAPAČOVÁ, redaktorka: Ještě během noci se začala ze svého koryta vylévat řeka Jevišovka.