Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Exministr Kohout dobývá čínské nebe

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 30.07.2015

DOMOV Bývalý ministr zahraničí Jan Kohout založil leteckou asociaci. Chce vydělávat na boomu soukromého letectví v Číně. strana 2

Jednooký radikál zmizel v roce 2001

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 30.07.2015

ZAHRANIČÍ Mulla Umar, duchovní vůdce afghánského hnutí Taliban, je po smrti. Hledaný islamista zemřel prý už před dvěma lety. strana 6 Foto:

Konec eldoráda hazardu

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 30.07.2015

Vláda schválila balík zákonů, které přiškrtí herní byznys. Daň z hazardu poskočí z 20 až na 35 procent PRAHA Lidé na dávkách nebudou moci prohnat příspěvky, které jim dává na přežití stát, štěrbinou hracích automatů. Peníze v blikajících bednách také nebudou moci končit takovou rychlostí jako dnes. A v hospodách se hrát nebude už vůbec. To jsou některé změny, jež přinese nová regulace hazardu, kterou v balíku tří zákonů včera schválila vláda. Loterijním firmám pak stát také rázněji ukousne z peněz, které zbývají po vyplacení výher sázejícím.

Na Stropnické mohl zaútočit "vlk samotář"

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 30.07.2015

PRAHA Žhářský útok na dům ministra obrany Martina Stropnického má další dva podezřelé. Policisté se na ně zaměřili, protože posílali výhružné dopisy politikům a armádním představitelům. Co je pojí s hlavním podezřelým (a jediným obviněným), ruským studentem Igorem Š., ale vyšetřovatelé nevědí. Dokonce pracují s teorií, že působili jako takzvaní vlci samotáři. Jeden z podezřelých mezitím skončil v psychiatrické léčebně. Vyšetřování, které policie spustila na začátku června po útoku na Stropnického dům v pražském Suchdole, vykazuje zatím víc domněnek a neznámých než skutečných důkazů.

Ostudná trofej.

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 30.07.2015

Média po celém světě informovala včera o smrti 13letého lvího krále, samce Cecila ze zimbabwské rezervace Hwange. Oblíbený terč fotoaparátů tisíců zahraničních turistů se stal obětí amerického zubaře z Minnesoty, který za možnost získat vzácnou trofej zaplatil 50 tisíc dolarů. Zatímco na amerického lovce se nyní valí lavina nenávistných komentářů a výhružek, jeho dva komplicové byli v Zimbabwe zatčeni a obviněni z pytláctví. Hrozí jim až 15 let vězení. Více k tématu na straně 7 FOTO ZIMBABWE NATIONAL PARKS

S rizikem

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 30.07.2015

SLOUPEK LN Vládní koalice měla omezování hazardu za svou prioritu, je tedy splněním povinnosti, že předkládá sněmovně zákon dle svého slibu. Diskuse s hazardní lobby ani se zájmovými skupinami, jež mají z hazardu peníze (sportovci), pochopitelně neustávají, na to je zákonodárný proces příliš komplikovaný, nicméně vládu čeká při "porodu" zákona ještě spousta práce. Bude muset odrážet nejen námitky odpůrců, ale i těch, kteří očekávají, že výnosy z takto zregulovaného hazardu budou nižší, než předpokládá kabinet.

Únos Čechů v Libanonu: stopy vedou i na Ukrajinu

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 30.07.2015

PRAHA/BEJRÚT Za únosem pětice Čechů, kteří zmizeli v Libanonu v noci na 18. července, může být složitá zpravodajská hraoUkrajinu, v níž jde o kriminální struktury kolem tehdejšího prezidenta Viktora Janukovyče. Klíčovou stopou mířící na Ukrajinu je přitom obchodník se zbraněmi Alí Fajád, který je nevlastním bratrem Sáiba Muníra Taána, taxikáře, v jehož autě se našly pasy a peníze zmizelých Čechů. S odvoláním na diplomatické zdroje a Fajádovu rodinu to napsal blízkovýchodní server Al-Monitor. Obchodník Fajád, který má libanonské i ukrajinské občanství, pracoval v roce 2012 jako poradce ukrajinského ministra obrany Dmytra Salamatina.

Vinohradská nemocnice se řítí do červených čísel

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 30.07.2015

PRAHA Kolem stavu pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady panuje tajemné ticho. O jejímhospodaření nechce informovat její zřizovatel ministerstvo zdravotnictví. Odpovědí na dotazy se LN nedočkaly ani od mluvčího nemocnice Lukáše Matýska. Původního ředitele Marka Zemana přitom ministr Svatopluk Němeček odvolal počátkem března právě s poukazem na zhoršující se ekonomickou situaci. Podle nepotvrzených zpráv se hospodaření vinohradské nemocnice, která disponuje více než tisícovkou lůžek, propadlo během letošního prvního pololetí do 60milionové ztráty.

Kde žádat o azyl? Pašerácimají katalog

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 30.07.2015

HAAG, PRAHA Připomíná to výběr zájezdu v cestovní kanceláři, jen směr je opačný. Nizozemsko, Francie, či Německo? Už i pašeráci lidí nabízejí katalog možných destinací. Liší se také kritéria, podle nichž se posuzuje atraktivita jednotlivých zemí. V internetovém "šanonu", který vypracovali pašeráci vydělávající na převážení uprchlíků ze Sýrie, se píše o všech kladech a záporech jednotlivých cílových zemí. Mezi základní informace patří, kde se dá získat azyl, jaké jsou finanční příspěvky, možnosti bydlení či šance získat povolení k trvalému pobytu.

Konec nonstopů

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 30.07.2015

Herny budou muset v noci zavírat, hráče čeká co dvě hodiny pauza. Pravidla hazardu se zpřísní PRAHA Malé herny to mají podle všeho spočítané. Stejně jako nonstop provozovny a automaty v hospodách. Vláda se shodla na nových pravidlech pro hazard, zákon ještě přibrousila a poslala ho poslancům. Nenaplnil se tak scénář koaličního sporu, na který to ještě před několika týdny vypadalo. Premiér Bohuslav Sobotka Babišův návrh nepotopil, byť proti němu jako proti příliš měkkému nedávno ostře vystoupil.

Studénka změní tratě. Nové budou bez přejezdů

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 30.07.2015

Tragédie na přejezdu ve Studénce zřejmě změní stavbu železničních tratí. Podle informací MF DNES teď bude stát ochotnější platit dražší a bezpečnější varianty. RÁJEC-JESTŘEBÍ Už od roku 1929 jsou železniční přejezdy v materiálech drah označeny jako místa, kde je potřeba křížit silnici a železnici tak, aby se obě tepny neprotly. Až nehoda ve Studénce však naplno spouští debatu, jak provoz učinit co nejbezpečnějším. Jisté je, že po srážce pendolina s kamionem, při níž zemřeli tři cestující, budou mít úřady daleko větší šanci prosadit dražší projekty: výstavbu mimoúrovňových křížení či vybavení tratí systémem, který pozná překážku na přejezdu a umí vlak zastavit.

FOTO

Zdroj: Právo, Datum: 30.07.2015

Foto: STOVKY NOVÝCH BĚŽENCŮ NA SICÍLII. Přes pět set nových migrantů, které zachránila u libyjských břehů loď irského námořnictva LE Niamh, dorazilo včera do přístavu v sicilské Messině. Záchranáři nalezli v jejich plavidle čtrnáct mrtvých. Další informace o uprchlících na str. 9 Foto Reuters – Antonio Parrinello

Pokutě z ciziny se lze vyhnout, ale nevyplácí se to

Zdroj: Právo, Datum: 30.07.2015

Pokud vás při spáchání dopravního přestupku v zahraničí nedonutí místní policie zaplatit pokutu hned na místě, můžete se sankci po návratu domů vyhnout. Zahraničním úřadům totiž často chybí páky na jejich vymáhání za hranicemi, ale zcela bezzubé také nejsou. Některé státy dávají pohledávky k soudům, jiné zase soukromým vymahačům. Podle odborníků z Ústředního automotoklubu (ÚAMK) je pravděpodobnost úniku před pokutou po návratu domů zhruba padesát na padesát. Platí, že při cestách na západ a na sever se šance snižuje, východ a jih naopak skýtají možností "beztrestnosti" více.

Přátelská objetí aneb Poněkud zvláštní charita

Zdroj: Právo, Datum: 30.07.2015

Na internetu koluje výzva k účasti na novém konceptu charity. Podle jeho autora Davida Baldriana (41) je inovativní v tom, že dárci mohou na své dobrotě nakonec i slušně vydělat. Jenže odborníci na charitu jsou skeptičtí a někteří mají dokonce podezření, že nejde ani tak o charitu jako o klasické "letadlo". Když se stanete členy Klubu Hugs (hug je v překladu přátelské objetí) a budete měsíčně přispívat 23 eur (asi 630 Kč), tak můžete podpořit charitativní projekt, který si vyberete, a zároveň si můžete vydělat až desítky tisíc.

Šmejdi nekončí, zkoušejí zdraví

Zdroj: Právo, Datum: 30.07.2015

Šmejdi, tedy podvodní prodejci různého zboží, své aktivity neomezili. Možná už neprodají tolik vysavačů, nádobí a dalšího zboží pro domácnost, zato se víc zaměřují na to, co je nejcennější – zdraví. Podle Martina Jana Stránského, neurologa z Polikliniky na Národní v Praze, jde o téměř zaručenou trefu do černého. "Na zdraví totiž záleží každému. K tomu pak stačí jen přidat přirozenou lidskou zvědavost, která vede k touze experimentovat a zkoušet, a vše opepřit trochou šikovně volených slov, příslibů a prázdných garancí z úst manipulátorů," uvedl.

Z restaurací zmizí automaty

Zdroj: Právo, Datum: 30.07.2015

Celonoční vysedávání u hracích automatů zřejmě už brzy skončí. Herny budou muset zavřít nejpozději ve tři hodiny v noci a otevřít nejdříve v deset hodin dopoledne. Zároveň se zvýší zdanění loterií z dvaceti na dvacet pět procent. Vyplývá to z návrhu tří zákonů omezujících hazardní hry, které na svém včerejším zasedání schválila vláda. "Přijali jsme důležité nástroje pro důslednější regulaci hazardu v naší zemi. Jde o další důležitý splněný závazek v práci programového prohlášení a závazku vlády.

Škodovka zastínila Volkswagen

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 30.07.2015

ČESKÁ AUTOMOBILKA REKORDNĚ VYDĚLÁVÁ, PRODÁVÁ DRAŽŠÍ AUTA Mladoboleslavské automobilce Škoda se daří stále lépe. V prvním pololetí vydělala na jednom autě dvakrát víc než sesterská značka Volkswagen ze stejného koncernu. Na jednom prodaném voze Škoda vydělá 34 100 korun. "V prvním pololetí jsme rostli a zvýšili ziskovost," řekl šéf mladoboleslavské automobilky Winfried Vahland. Škoda je tak pro německý koncern tím, co Dacia pro francouzský Renault. Tedy zdrojem zisků navzdory relativně nízkým prodejním cenám.

TSIPRAS HROZÍ PŘEDČASNÝMI VOLBAMI

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 30.07.2015

Řecký premiér varoval rebely ve své straně Syriza. Když budou dál blokovat reformy, bude nucen připustit vypsání předčasných voleb. Vládní strana je rozdělená kvůli rázným škrtům, jež mají zadluženému Řecku zajistit další balík mezinárodní pomoci ve výši až 86 miliard eur. Reformy si vynutili řečtí věřitelé. Tsipras v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Sto Kokkino provozovanou jeho stranou uvedl, že nemá chuť jít do předčasných voleb, které by zemi mohly uvrhnout do období další nestability. "Pokud ale nebudu mít parlamentní většinu, budu nucen k vypsání voleb," uvedl premiér.

Novela proti střetu zájmů

Zdroj: ČT 1, Datum: 29.07.2015

Aneta SAVAROVÁ, moderátorka: Vláda schválila také další změnu, která se týká politiků, konkrétně jejich majetkových přiznání. Novela o střetu zájmů má podle předkladatelů omezit korupci. Zpřísňuje sankce až na půl milionu a má hlavně zlepšit kontrolu informací, které veřejní činitelé přiznávají. Kvůli tomu vznikne jedno centrální místo, kde se budou data shromažďovat. Štěpánka MARTANOVÁ, redaktorka: Každý rok musí politici přiznat, co vlastní. Domy, byty, chalupy, auta nebo třeba obrazy. Teď ale mají přijít změny a klíčové jsou tři.

Omezení pro politiky

Zdroj: ČT 1, Datum: 29.07.2015

Aneta SAVAROVÁ, moderátorka: 29. červenec a jeho Události. Dobrý večer přeje Aneta Savarová. Hospodaření politiků dostane nová pravidla. Dnes je schválila vláda. Pro kampaně zavádí konkrétní limity, třeba za propagaci před volbami do sněmovny bude moci každá strana utratit nejvýš devadesát milionů. Bude to kontrolovat nový úřad. Prosadit změny v koalici přitom nebylo jednoduché. Hnutí ANO nejdřív nesouhlasilo s navrženým limitem pro sponzorské dary. Nakonec prošla maximální hranice tří milionů.

Volební kampaně

Zdroj: ČT 1, Datum: 29.07.2015

Aneta SAVAROVÁ, moderátorka: A teď konkrétní čísla. Jak už bylo řečeno, před volbami do Poslanecké sněmovny bude moci každá strana utratit maximálně devadesát milionů korun. V prezidentských volbách je maximum pro první kolo čtyřicet milionů. Pokud kandidát postoupí do druhého kola, zvýší se limit ještě o deset milionů. Podobně to bude u senátních voleb. Každý kandidát může v prvním kole utratit až dva miliony. Při postupu do finále ještě o půl milionu víc. V krajských volbách bude moci každá strana v každém regionu utratit za kampaň nejvýš sedm milionů korun.

Lidé nepřestávají hazardovat na přejezdech

Zdroj: NOVA, Datum: 29.07.2015

Martin POUVA, moderátor: Dnes je to týden od tragické nehody Pendolina ve Studénce, někteří řidiči se ale z neštěstí na přejezdu nepoučili a hazardují s lidskými životy dál. Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Štáby televize Nova jich jen během jediné hodiny na třech místech natočily hned několik a riskovali chodci i cyklisté. redaktorka: Studénka, 14:32. Tomáš INDREI, redaktor: Cyklistka jede na červenou. redaktorka: Pardubice, 14:11. Tomáš INDREI, redaktor: Bílá dodávka zastaví před přejezdem, vidí ale, že z protisměru jedou dvě auta, vyráží tedy kupředu, červená, nečervená.

Technici zjišťují detaily nehody Pendolina

Zdroj: NOVA, Datum: 29.07.2015

Martin POUVA, moderátor: A týden po tragickém neštěstí začínají technici rozplétat další detaily nehody. Z poničeného vlaku vyzvedli druhou černou skříňku. Analýza dat z té první už ukázala, že Pendolino jelo pomaleji, než je na daném úseku trati povoleno. Podrobnosti zjišťovala Kateřina Kučerová. Katko, jak rychle tedy vlak jel? Kateřina KUČEROVÁ, redaktorka: Dobrý večer. Vlak podle zjištění odborníků zpomalil ze 160 kilometrů v hodině na 142, zatím ale nedokážou stoprocentně říci, zda strojvedoucí brzdil.

Vláda rozdala stovky milionů na odměnách

Zdroj: NOVA, Datum: 29.07.2015

Martin POUVA, moderátor: Vláda letos rozdávala větší odměny než loni. Ministerstva svým úředníkům poslala v prvním letošním pololetí o skoro 60 milionů víc než za stejné období roku 2014. Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Podle Českého rozhlasu přidalo na prémiích větší částku celkem 9 ministerstev ze 14. Za rozdanými částkami si ministři stojí. Lidé, které ohodnotili, by prý v komerčním sektoru dostávali daleko vyšší odměny. Tereza ŠNOBLOVÁ, redaktorka: 219 598 602 korun, to je součet odměn všech ministerstev za poslední pololetí letošního roku.

Místo mraženého masa živé stádo krav

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 29.07.2015

Gabriela KRATOCHVÍLOVÁ, moderátorka: Pět minut před sedmou jsou tady Zprávy televize Prima a s nimi Roman a Gabriela. Roman ŠEBRLE, moderátor: Vítejte u nich, hezký večer. Místo mraženého masa živé stádo krav. Tak by se mohlo změnit uchovávání strategických zásob pro případ krize. Podle Správy státních hmotných rezerv by tím stát výrazně ušetřil na nákladech za mrazení. Nápad se ale příliš nezamlouvá ministrovi zemědělství, který se bojí, že by zvířata mohla uhynout. Více reportérka Martina Spěváčková.

Salmonela ze špaget

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 29.07.2015

Gabriela KRATOCHVÍLOVÁ, moderátorka: Do špaget, ze kterých se v Plzni nakazilo salmonelou více než 100 lidí, se nákaza dostala nejspíše z vajec. Roman ŠEBRLE, moderátor: Alespoň to ukázaly první kontroly, které provedl Státní zdravotnický ústav a které odhalily stopy nákazy na skořápkách. Gabriela KRATOCHVÍLOVÁ, moderátorka: Co ještě musí hygienici otestovat a proč se nákaza při zpracování nevyvařila, to zjišťoval reportér Vladimír Pinker. Vladimír PINKER, redaktor: Firma ZRTAS prodala celkem 140 porcí špaget carbonara.

Vyšetřovatelé objevili druhou černou skříňku z Pendolina

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 29.07.2015

Gabriela KRATOCHVÍLOVÁ, moderátorka: Vyšetřovatelé objevili druhou černou skříňku z Pendolina, které se přesně před týdnem srazilo s kamionem na železničním přejezdu u Studénky na Novojičínsku. Pokud se jim podaří ze zařízení stáhnout data, mohli by získat zásadní informace o tom, co přesně nehodě předcházelo. Podrobnější informace o pokračování vyšetřování tragické nehody má reportérka Marcela Svobodová. Markéta SCHENKOVÁ, redaktorka: Marcela SVOBODOVÁ, redaktorka: redaktorka: První černou skříňku se drážním inspektorům podařilo najít hned po odtažení vozu ze Studénky do Bohumína.