Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

FOTO

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 24.08.2016

Foto: Na Hrad už jen přes rámy. U bočního vchodu na Pražský hrad z Hradčanského náměstí byly včera nainstalovány dva bezpečnostní rámy. Dle očitých svědků čekali včera kolem poledne turisté na vstup až tři hodiny. Mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček očekává, že se situace během několika dnů zklidní. U kontrolních stanovišť by také v blízké době měly být postaveny stříšky chránící návštěvníky před špatným počasím. Bezpečnostní rámy by se od podzimu měly objevit také v katedrále sv. Víta. Více čtěte na straně 5 FOTO MAFRA - PETR TOPIČ

Kult alkoholu

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 24.08.2016

SLOUPEK LN Propagátor dojíždění do hospod na kole Zdeněk Škromach (ČSSD) vítězí. Jeho návrh na povolení alkoholu pro cyklisty prošel včera senátním výborem pro hospodářství, zemědělství a dopravu. Výbor pro územní rozvoj návrh podpořil minulý týden. Tato legislativní změna, přestože má i racionální zastánce, je ze strany pana Škromacha hájena lhaním a s prominutím i žvaněním. Pokud někdo považuje opíjení se za národní tradici, prosím. Je však účelová lež, pokud místopředseda Senátu tvrdí, že každá osoba, která má v krvi alkoholu cca do hranice 0,8 promile, se v dopravním provozu chová odpovědněji než osoba střízlivá.

Natočil praktiky poradců, má potíže

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 24.08.2016

PRAHA Nebývalá vlna solidarity se zdvihla na podporu studenta Jakuba Charváta, jehož dokumentární film Rada nad zlato, popisující kontroverzní fungování jedné z největších poradenských firem OVB Allfinanz, se stal nežádoucím. Poté, co Lidovky.cz zveřejnily jeho příběh, lidé začali sami nabízet finanční pomoc na právní spor. Na ten si nyní mladý muž vydělává po brigádách. Film z roku 2015 o praktikách některých finančních poradců z OVB Allfinanz téměř nikdo oficiálně neviděl, snímek přesto vzbudil nečekaný ohlas.

Němci, zásobte se jídlem

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 24.08.2016

PRAHA/BERLÍN V každé německé domácnosti by se to zanedlouho mohlo hemžit konzervami se zeleninou, baleními pitné vody anebo trvanlivými potravinami. Předpokládá to nová koncepce civilní obrany, již má dnes schválit berlínská vláda. Dokument totiž vyzývá Němce k tomu, aby v souladu se svými individuálními potřebami měli doma dostatečné zásoby jídla a pití pro případ nenadálých krizových situací. Pokud by se ho občané skutečně drželi, mohlo by to mít i nezanedbatelný efekt na hospodářství a oživit vnitřní poptávku.

Zběhl z Kimových služeb. I s miliony dolarů

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 24.08.2016

PRAHA Jeho úkolem bylo starat se, aby ani navzdory stupňujícím se mezinárodním sankcím nevyschly příjmy vládnoucích kruhů v Pchjongjangu. Po 20 letech strávených v Evropě teď ale KLDR vypověděl věrnost a zběhl. I s penězi. Podle jihokorejských médií vysoce postavený severokorejský činitel opustil své evropské působiště v řadách utajovaného Úřadu 39 s až 400 miliony dolarů. Pro Pchjongjang je to po útěku diplomata v Londýně druhý případ dezerce z vysokých míst za krátkou dobu. Poukazuje přitomna pozadí financování Kim Čong-unova totalitního režimu z prodeje drog, machinací i kupčení s vlastními občany.

Běženci dál žijí v tělocvičnách

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 24.08.2016

BERLÍN Nejpozději do začátku nadcházejícího školního roku měly být všechny tělocvičny a sportovní haly, které loni německé úřady zabraly pro nouzové ubytování běženců, znovu volné. Nestalo se tak. Na vyklizení a následnou opravu čekají po celém Německu ještě tři stovky hal. V Severním Porýní-Vestfálsku je stále obsazeno 142 hal, dalších 34 v Bádensku-Württembersku a 24 v Kolíně nad Rýnem a okolí. Situace je napjatá také v Berlíně, kde je stále zabraných přes padesát hal. Naopak v Bavorsku, kde ještě letos v dubnu bylo mimo provoz asi sto hal, už jsou všechny volné.

Parkovací blokáda

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 24.08.2016

Nové modré zóny Pražanům zkomplikují cestu autem z jedné čtvrti do druhé PRAHA, BRNO Nikdo je nemá moc v oblibě, často ani ti, kvůli kterým se zavádějí. Přesto je chystají skoro všechny radnice. Co je to? Modré zóny pro parkování. Pokud například nebydlíte, ale pouze pracujete v Praze 5 na Smíchově, ještě včera jste tam zaparkovali, pokud jste našli volné místo. Dnes už tam bude parkování zdarma prakticky nemožné. Ani za peníze nepůjde parkovat všude na neomezeně dlouhou dobu. Naopak místním by už u domu neměl nikdo zaclánět.

Pracujících důchodců trojnásobně přibylo

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 24.08.2016

PRAHA Seniorům se nechce do penze. Počet pracujících důchodců do 64 let se za posledních dvacet let zvýšil téměř na trojnásobek – je jich na čtvrt milionu. Roste však i množství pracujících nad pětašedesát. Loni jich bylo 108 tisíc, za druhé čtvrtletí letošního roku poskočil tento počet dokonce na 126 tisíc. A trend bude podle analýzy Českého statistického úřadu pokračovat. Je to tím, že žijeme déle a jsme zdravější? Nepochybně ano, ale důvodů je více. "Senioři preferují aktivitu a profese těch vysokoškolsky vzdělaných perfektní zdravotní stav nevyžadují.

Hádky rodičů o peníze ovlivňují i zdraví dětí

Zdroj: Právo, Datum: 24.08.2016

Kdo neřeší peníze, mívá bezproblémové i děti, dalo by se říci v nadsázce. Téměř třikrát častěji se mezi sebou hádají kvůli penězům partneři, kteří těžko vycházejí s příjmy, než v rodinách, kde finance moc řešit nemusí. Mnohdy hádky probíhají přímo před dětmi. A ty pak mají často problémy ve škole, s chováním a dokonce i se zdravím. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu společnosti Median pro Nadaci Sirius, do kterého se zapojilo přes pět tisíc účastníků. Hádky čas od času doléhají k snad každému rodinnému krbu, jejich příčiny se ale nejčastěji odvíjejí od socioekonomického statutu domácností.

Matka objala své syny, sociálka jí dala pokutu

Zdroj: Právo, Datum: 24.08.2016

Matka čtyři měsíce neviděla své syny. Jednoho rána je odvedli sociální pracovníci ze školy do ústavu. Otec požádal soud i o zákaz styku s celou matčinou rodinou. Děti netuší proč, pláčou, prosí, ale ani zastání psycholožky jim nepomohlo. Matku vidět nesmějí. Když ji potkali a rozběhli se ji obejmout, jejich máma hned dostala pokutu. Deník Právo upozornil už několika články na otřesné praktiky českých sociálních pracovníků a znalců, kteří doporučují posílat děti od milujících rodičů do ústavů, aby se naučily mít rády druhého rodiče.

MEDAILE JSOU DOMA.

Zdroj: Právo, Datum: 24.08.2016

Při návratu poslední části české olympijské výpravy nechyběl ani jediný český vítěz z Ria Lukáš Krpálek (vpravo), který už je týden doma, ale přišel se zlatem na krku pozdravit úspěšné reprezentační kolegy Josefa Dostála a Barboru Špotákovou hned po jejich příletu z Brazílie. Podrobnosti na str. 20 Foto PRÁVO – Vlastimil Vacek

Zákon vůči muslimům? Politici by chtěli, ale nevědí jak na to

Zdroj: Právo, Datum: 24.08.2016

Obavy z důsledků migrační krize a z toho plynoucí možné islamizace země nedají spát různým politikům. Zatím si s tím ale nevědí rady. Opoziční plány na to, jak zákonem omezit vliv muslimů, nemají ve Sněmovně širší podporu. I přes opakované prohry v parlamentním souboji o změny různých zákonů přišli včera poslanci Úsvitu s dalším pokusem, jak podle nich čelit šíření nebezpečných náboženství. Už podruhé poslali do Sněmovny návrh zákona o náboženských společnostech, která by měla odebrat církvím tzv.

BOOM HYBRIDŮ DO ZÁSUVKY: BLÍŽÍ SE DOBA LEVNĚJŠÍCH AUT

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 24.08.2016

Elektromobily mají sice nulové přímé emise, ale většinou nabízejí jen krátký dojezd na jedno nabití. Vzdálenost kolem 150 kilometrů za ideálních podmínek poslouží leda tak ve městě a jeho okolí. Řešením pro ty, kteří hledají auto šetrné k přírodě, ale zároveň se nechtějí tolik omezovat, může být plug-in hybrid. Jde o auto, které pohání spalovací a elektrický motor, oproti klasickému hybridu si ale s sebou veze větší množství baterií, jež lze v řádu několika málo hodin dobít z běžné zásuvky nebo rychlé dobíjecí stanice.

GATES OD ZAČÁTKU ROKU ZBOHATL O 20 PROCENT

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 24.08.2016

Hodnota majetku nejbohatšího člověka světa Billa Gatese se vyhoupla na rekordních 90 miliard dolarů (asi 2,2 bilionu korun). Proti prvním měsícům roku zakladatel společnosti Microsoft zbohatl téměř o 20 procent. Gates za to vděčí růstu akcií firem, do nichž investuje, jako je například Canadian National Railway nebo Ecolab. Informovala o tom agentura Bloomberg, která sleduje změny hodnoty majetku světových miliardářů svým indexem. Pokud by Gates konzervativně investoval svůj majetek do desetiletého amerického dluhopisu, musel by týdně utrácet více než 26 milionů dolarů, aby dále nebohatl.

Miliardářův fond rostl a kupoval

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 24.08.2016

BOHATÝM ČECHŮM SE OTEVÍRAJÍ NOVÉ MOŽNOSTI, KAM INVESTOVAT Brněnský průmyslník Igor Fait začal vydělávat peníze nejen sobě a svým partnerům, ale i desítkám českých podnikatelů. Investiční fond, který loni otevřel a do něhož 105 movitých zájemců zatím vložilo přes 1,8 miliardy korun, jim po roce fungování vyplatí na dividendách asi 180 milionů. Hodnota projektů ve fondu pak stoupla o 15 procent. "Po prvním roce fungování jsem spokojený, hodnotím to velice kladně. Co se týče investičních příležitostí, bylo to nicméně trochu slabší.

Automobilka Volkswagen se dohodla na řešení sporu se dvěma svými dodavateli

Zdroj: ČT 1, Datum: 23.08.2016

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka: Automobilka Volkswagen se dohodla na řešení sporu se dvěma svými dodavateli, přesný obsah dohody žádná ze stran nezveřejnila. Nedostatek dílů měl dopad na provoz 6 závodů koncernu. Zasáhl i slovenskou divizi Volkswagenu. Nedotkl se ale české Škody.

Německé přípravy na globální hrozby

Zdroj: ČT 1, Datum: 23.08.2016

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka: Německo v rámci nové koncepce civilní obrany počítá s možným znovu zavedením branné povinnosti. Vláda konkrétní návrhy představí zítra. Informace uniklé do médii, ale už teď rozproudily v Německu vášnivou debatu. Zejména doporučení lidem mít doma dostatečné zásoby potravin. Václav ČERNOHORSKÝ, redaktor: Je rada naplnit si sklep konzervami pro případ katastrofy dobrá prevence, nebo jen zbytečné strašení veřejnosti. Zvlášť citlivá otázka v době, kdy se řada lidí v Německu obává terorismu.

Věk odchodu do penze

Zdroj: ČT 1, Datum: 23.08.2016

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka: Události s datem 23. srpna. Dobrý večer přeje Daniela Písařovicová. Vláda zítra rozhodne jestli zavede maximální věk odchodu do penze. Pětašedesátiletý strop prosazují sociální demokraté, ve hře je i hranice 67 let. Hnutí ANO se změnami ale nesouhlasí, lidovci chtějí ještě jednat. Teď žádný limit pro odchod do důchodu neplatí. Věk se zvyšuje postupně. Andrea ŠMEJKALOVÁ, vedoucí sestra domova pro seniory: Dobrý den. Lenka DRMOTOVÁ, redaktorka: Denně pracuje se seniory, sama má do důchodu ještě daleko.

Ostřelování pozic Islámského státu

Zdroj: NOVA, Datum: 23.08.2016

Martin POUVA, moderátor: Turecká armáda začala s ostřelováním pozic Islámského státu v sousední Sýrii. Útočí ze svého území. Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Pravděpodobně tím reaguje na sobotní sebevražedný útok na svatebčany na jihu Turecka. Při výbuchu na svatbě zemřelo 54 nevinných lidí, z toho asi polovina z nich byly malé děti. Martina NÁŠELOVÁ, redaktorka: Drsný turecký útok na pozice Islámského státu je jasnou odplatou za 54 nevinných obětí. Ty zavraždil sebevražedný atentátník přímo uprostřed svatby.

Rozšíření pravomocí celní správy

Zdroj: NOVA, Datum: 23.08.2016

Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Ve vládní koalici to opět začíná pěkně vřít. Martin POUVA, moderátor: Dnes se rozhořely hned dva spory mezi sociálními demokraty a hnutím ANO. A padají slova jako pokrytci nebo podrazáci. Ministr financí Andrej Babiš se pustil do dalšího sporu s ministrem vnitra Milanem Chovancem. Chce, aby celníci mohli vést samostatně vyšetřování daňových trestných činů až do konce. Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Chovanec to ale odmítá. Tvrdí, že je to nesmysl a že vyšetřování musí dál zůstat jen na policii.

Roztržka ve vládní koalici

Zdroj: NOVA, Datum: 23.08.2016

Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Pokrytci a podrazáci, tak mluví ministr životního prostředí Richard Brabec o koaličních partnerech ze sociální demokracie. Důvodem je jejich kritika novely vodního zákona, která by zdražila vodu. Podle něj v rámci připomínkového řízení k němu neměli námitky, teď před volbami jim ale novela začala vadit. Richard Brabec proto návrh den před projednáváním ve vládě raději stáhl. Richard BRABEC, ministr životního prostředí /ANO/: Mirek Dušín by asi řekl, že to je nečestné a nesportovní.

Aplikace zachraňuje životy

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 23.08.2016

Gabriela LAŠKOVÁ, moderátorka: Mobilní aplikace zachraňuje životy. Spuštěna byla teprve před několika měsíci. Jmenuje se záchranka a je vždy připravená rychle kontaktovat zdravotní záchrannou službu. Aplikace už pomohla přežít několika lidem v nouzi a zrychlila dojezd záchranářů k cíli při stovkách výjezdů. Náš olomoucký štáb dnes natáčel s dobrovolným hasičem, který ji použil dokonce dvakrát. Tomáš PETRŽELA, redaktor: Staré přísloví říká, že v jednoduchosti je genialita a pro aplikaci záchranka rozhodně platí.

Další plagiát ve věznici?

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 23.08.2016

Roman ŠEBRLE, moderátor: Neopisuj, nebo dostaneš pětku. Tuto větu ze základní školy si zřejmě nevzal k dobru bývalý šéf plzeňské věznice. O tom, že měl opsat svoji diplomovou práci, jsme vám přinesli důkazy už před dvěma lety. Jak to tak ale vypadá, nebyl jediný, kdo opisoval. Reportér Vladimír Pinker získal další informace, které vám teď ukážeme v jeho reportáži. Vladimír PINKER, redaktor: Bývalý ředitel plzeňské věznice doplatil na plagiátorství svým místem. Byl ale jediným zaměstnancem, který opisoval?

Voda se zdražovat nebude

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 23.08.2016

Roman ŠEBRLE, moderátor: Hned na začátku vás potěším. Poplatky za vodu se zvedat nebudou. Tedy alespoň prozatím. Ministr životního prostředí Richard Brabec nepředloží vládě kritizovanou novelu, která měla zdražit vodu ze dvou na šest korun za metr krychlový. Proti chystanému zákonu byli především sociální demokraté, což ministr Brabec považuje za podrazáckou předvolební kampaň. Podrobnosti přidá Jakub Veinlich. Jakub VEINLICH, redaktor: Tomáš PETRŽELA, redaktor: redaktor: Za dalším rozkolem ve vládě stojí právě tyto inzeráty, kde je ČSSD proti zdražování vody.