Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Český senátor oslavuje rebely i anexi Krymu

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 01.11.2014

LUHANSK "Jsou věci, které chlap udělat musí. Kdybych sem nepřijel, přestal bych si vážit sám sebe." Po těchto slovech zavládlo v sále mlčení plné úcty. Český senátor Jaroslav Doubrava (dříve KSČM, nyní Severočeši. cz) na tiskové konferenci v Luhansku, hlavním městě takzvané Luhanské lidové republiky (LLR), která se snaží s pomocí Ruska odtrhnout od Ukrajiny, místní novinářky dojal. Ruské novináře nadchl a několik málo zahraničních reportérů, kteří do Luhanska přijeli stejně jakoDoubrava sledovat nedělní parlamentní volby, uvedl do rozpaků.

FOTO

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 01.11.2014

Foto: Popáté v řadě si Tomáš Berdych vybojoval účast na Turnaji mistrů, který začíná 9. listopadu. Včera totiž v Paříži udolal Jihoafričana Kevina Andersona 6:7, 6:4, 6:4. A toto vítězství mu zajistilo nominaci na londýnský turnaj 8 nejlepších světových hráčů. Více čtěte na straně 16 FOTO REUTERS

Miloš Konfucius

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 01.11.2014

SLOUPEK LN Těžko najít člověka, kterého by fascinovali čínští komunisté. Velká kulturní revoluce a heslo "Bouřit se je správné" oslovují jen anarchisty. Ale čínská stabilita a výkonnost, to je jiný artikl. Ocenil ho i prezident Zeman slovy pro tamní televizi: "Jsem v Číně, abych se učil, jak zvětšit hospodářský růst, jak stabilizovat společnost." Jestli to myslel upřímně, dejme si na něj velký pozor. Čínská stabilita je stabilitou společenského umrtvení. Může fungovat tam, kde společenskou tradici utváří konfucianismus, a Zeman to ví.

Nová past na dlužníky

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 01.11.2014

PRAHA Šedesátiletá důchodkyně Jaroslava F. ze severní Moravy si před časem půjčila 175 tisíc korun u firmy VitaCredit. Ručila bytem. Závazky, které měla i u dalších tří společností, nezvládla splácet a požádala o oddlužení. Nejvýhodnějším řešením pro ni i pro půjčkové firmy byl splátkový kalendář. Insolvenční správce ale trval na prodeji bytu. "Tvrdě to prosazoval," popisuje Petra Kučerová z firmy Abivia, která ženě s insolvenčním návrhem pomáhala. A důvod? Správce by totiž dostal tučnou odměnu. Ministerstvo spravedlnosti totiž na začátku letošního roku provize v tichosti zvedlo.

Vláda otáčí. Teď začne dělat nepříjemné věci

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 01.11.2014

Bohuslav Sobotka slibuje povinnou maturitu z matematiky i elektronickou evidenci daní a všech tržeb PRAHA Rok vlídné a štědré Sobotkovy vlády končí. Premiér oznamuje, že jeho kabinet začne dělat i nepopulární, byť nutnou politiku. Kdo by však čekal reformu daní či penzí, mýlil by se. Pro Bohuslava Sobotku je prvořadá konkurenceschopnost Česka, má však překvapivé recepty, jak v soutěži zemí obstát. Cesta k úspěchu podle něj vede mimo jiné přes zavedení povinných maturit z matematiky a jednotných přijímaček na střední školy, které chystá ministerstvo školství.

Sporné půjčky na ojetá auta nás mohou zničit, hrozí úvěrové společnosti

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 01.11.2014

Pokud dá arbitr za pravdu našim klientům, spustí to lavinu, říká firma Essox. PRAHA Případy půjček na ojetiny, které rozhoduje finanční arbitr, jdou do finále. Včera skončila lhůta, v níž se mohli úvěráři bránit proti obvinění, že uměle snižovali ceny půjček na vozy z autobazarů. Úvěry tak vypadaly až o polovinu levnější. Teď půjde o hodně. Poskytovatelé úvěrů dokonce tvrdí, že jde o jejich holou existenci. Třeba spis splátkové firmy Essox, do něhož MF DNES nahlédla, čítá několik set stránek.

To nejsou kříže, to sad. Tady psal Erben Kytici

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 01.11.2014

VELHARTICE "Ten hřbitov a těch křížů řad?" "To nejsou kříže, to můj sad! Hoj, má panenko, na mě hleď a skoč vesele přes tu zeď!" To děsivé místo z veršů Karla Jaromíra Erbena je ve Velharticích kousek od Klatov. Tamním hřbitovem se inspiroval romantický básník ve své sbírce Kytice. Ne náhodou, hřbitov je opředen tak strašidelnými legendami, že se tam někteří lidé obávají vstoupit a zapálení svíček na Dušičky vyžaduje kus odvahy. Podle legendy, kterou Erben promítl do básně Svatební košile, v dávných dobách na hřbitově spočinulo několik vojáků.

Václav Klaus: Nikdy Havlovi neodpustím

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 01.11.2014

Bývalý prezident u příležitosti 25. výročí listopadové revoluce poskytl MF DNES velmi otevřený rozhovor. PRAHA Před třemi lety sehrál coby prezident velmi důstojnou roli při oficiálním loučení s tehdy zesnulým Václavem Havlem. "Odešel člověk, na kterého budeme vzpomínat s vděkem, úctou a respektem," řekl tehdy Klaus nad rakví prvního polistopadového prezidenta. Nyní, když u příležitosti pětadvacátého výročí pádu komunismu bilancuje svou politickou dráhu, patřičně přiostřil. Václava Havla, symbol listopadové revoluce, označuje za "v mnoha ohledech reformního komunistu", který neměl schopnost "nic tvořit, jen bourat".

Arménští žalobci navrhli pro Soghojana vydávací vazbu, ČR o něj ale nežádá

Zdroj: Právo, Datum: 01.11.2014

Arménská generální prokuratura včera požádala tamní soud o vydávací vazbu pro údajného vora v zakoně Andranika Soghojana, kterého zadržela policie ve čtvrtek v metropoli Jerevan prý na základě žádosti ČR. Právu to v pátek řekla mluvčí prokuratury Kristina Melkonjanová s tím, že soud by měl rozhodnout v nejbližších hodinách. České ministerstvo spravedlnosti přitom ale včera Právu tvrdilo, že o Soghojanovo zadržení kvůli možnému vydání do České republiky nežádalo. Důvodem je podle mluvčí resortu Kateřiny Hrochové skutečnost, že Arménie své občany do cizích zemí nevydává.

FOTO

Zdroj: Právo, Datum: 01.11.2014

Foto: HOŘEL FRANCOUZSKÝ ROZHLAS. Hasiči a policisté sledují dým z požáru, který vzplál v budově veřejnoprávního rozhlasu v Paříži. Plameny způsobily škody v právě opravované části objektu a také krátké přerušení vysílání. Foto ČTK/AP

Kalousek: Schwarzenberg je plný energie a chuti se prát

Zdroj: Právo, Datum: 01.11.2014

* Už jste se vzpamatoval z volební porážky? Jako první místopředseda TOP 09 za to určitě nesete odpovědnost. Nezastírám, že se jednalo o volební porážku, ale lidé našich zkušeností – tím myslím zejména Karla Schwarzenberga a mě – nejsou v šoku a nepotřebují se vzpamatovávat. Tato volební porážka je přes pocit neúspěchu, který nemá nikdo rád, dárkem, protože nám umožní reflexi a analýzu, na jejichž základě se vyvarujeme chyb, které jsme udělali. - Karel Schwarzenberg říká, že bude dál kandidovat na předsedu, ale zároveň dodává, že v jeho věku už není nic jisté.

ODS se po ztrátě upíná k menším městům a obcím

Zdroj: Právo, Datum: 01.11.2014

ODS se po letošních komunálních volbách bila v prsa, že ačkoliv ztratila polovinu zastupitelů (obhájila 2398 z 5112), je na komunální úrovni stále silnou stranou. Je ale evidentní, že partaj, která dříve vládla velkým městům, přesunula své pozice do menších měst a obcí. Právě tam se jí totiž podařilo – na rozdíl od větších měst – udržet radnice. Z dosavadních tří set starostů po celé zemi tak bude muset nakonec hodně slevit. Vyplývá to i z dokumentu, ve kterém si ODS průběžně mapuje vznik koalic v krajských a okresních městech a jehož zatím poslední verzi má Právo k dispozici.

Tresty jsou nízké, je třeba přitvrdit, myslí si většina Čechů

Zdroj: Právo, Datum: 01.11.2014

V českých věznicích je ve výkonu trestu ročně v průměru přes 20 000 lidí. Přesto si tři čtvrtiny Čechů (75 procent) myslí, že tresty, které padají u českých soudů, jsou často nízké. V zájmu společnosti by bylo potřeba podle jejich názoru přitvrdit. Za porušení zákona by měli pachatelé dostávat přísnější tresty, než jaké dostávají dnes. Vyplývá to z poslední studie Metodologické aspekty měření postojů české veřejnosti k trestání pachatelů trestných činů, vydané v Sociologickém ústavu ČAV. Volání po tvrdých trestech, které se celosvětově objevuje ve společnosti, je podle expertů také reakcí na sociální a ekonomickou nejistotu.

Armádní mise

Zdroj: ČT 1, Datum: 31.10.2014

Aneta SAVAROVÁ, moderátorka: Teď mise konkrétněji. V Afghánistánu bude příští 2 roky působit 310 vojáků. V Bagrámu jde o ostrahu základny, v Kábulu o velitelství, výcvik pozemních sil a pilotů vrtulníků. V Mali bude dál působit 50 mužů. Na jihu země Češi zajišťují výcvik místních vojáků. Pokud jde o Sinajský poloostrov, tak tam zatím bude 20 vojáků. Jejich počet by se v případě potřeby mohl od 1. července 2015 zvýšit na 220. V pozorovatelské misi na Balkáně zůstane 20 lidí. A Česká republika se bude podílet i na ochraně vzdušného prostoru členských zemí.

České armádní mise

Zdroj: ČT 1, Datum: 31.10.2014

Aneta SAVAROVÁ, moderátorka: Páteční Události, dobrý večer přeje Aneta Savarová. Sněmovna dala zelenou zahraničním misím české armády pro další 2 roky. Ze žádné oblasti, kde vojáci působí, se nestáhnou. Povoláni mohou být i na nová místa. Vláda totiž dostala možnost v případě krizové situace rozhodnout o rychlém vyslání jednotek prakticky bez souhlasu parlamentu. S tím mají problém hlavně poslanci KSČM. Richard SAMKO, redaktor ČT: Afghánistán, Bagrám, 35 tisíc koaličních vojáků a okolí základny tady hlídá česká jednotka.

Rozhovor s místopředsedou sněmovního výboru pro obranu Alexandrem Černým

Zdroj: ČT 1, Datum: 31.10.2014

Aneta SAVAROVÁ, moderátorka: Teď jeden z kritiků našich misí, místopředseda sněmovního výboru pro obranu Alexander Černý z KSČM. Přeji vám dobrý večer. Alexander ČERNÝ, místopředseda sněmovního výboru pro obranu /KSČM/: Dobrý večer z Olomouce. Aneta SAVAROVÁ, moderátorka: Vy jste dnes řekl, že o naší bezpečnosti se rozhoduje jinde na zeměkouli, proč jste tedy tak razantně proti zahraničním misím? Alexander ČERNÝ, místopředseda sněmovního výboru pro obranu /KSČM/: No, my nejsme a priori proti všem misím, my jsme proti těm misím, které nepovažujeme za smysluplné.

Lékaři varují před letošní vlnou chřipek

Zdroj: NOVA, Datum: 31.10.2014

Reynolds KORANTENG, moderátor: Dnes začínáme důrazným apelem lékařů. Je nejvyšší čas nechat se očkovat proti chřipce. Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: Nezadržitelně se totiž blíží období, kdy pravidelně přicházejí epidemie této choroby. Ročně na ni přitom v České republice zemře až 2 tisíce lidí. Natálie FORSTEROVÁ, redaktorka: Loni se v Česku nechalo proti chřipce očkovat necelých 45 tisíc lidí. Podle lékařů zájem o vakcínu každým rokem stoupá. I tak je ale očkovaných na rozdíl od zemí západní Evropy málo.

Lidé z Vrbětic se bojí skladu vojenské munice

Zdroj: NOVA, Datum: 31.10.2014

Reynolds KORANTENG, moderátor: Lidé z Vrbětic, kde před dvěma týdny explodoval muniční sklad, kritizují včerejší návštěvu ministrů Martina Stropnického a Milana Chovance. Vadí jim, že se nedozvěděli nic konkrétního o likvidaci následků výbuchu. Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: Nikdo jim neřekl, jaká munice se tam skladuje. Přitom se mluví i o raketách středního doletu z dob sovětské éry. Petr ZAPLETAL, redaktor: Těmito transparenty přivítali včera obyvatelé okolních obcí Martina Stropnického a Milana Chovance.

Sněmovní hádka: hlasování opět odloženo

Zdroj: NOVA, Datum: 31.10.2014

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: Cirkus v Poslanecké sněmovně, takto nazval dnešní jednání poslanců předseda vlády Bohuslav Sobotka. Projednávat se totiž mělo veto prezidenta republiky, které udělil zákonu o dětských skupinách. Reynolds KORANTENG, moderátor: Tedy zákonu, který měl řešit problémy s místy pro tisíce předškoláků. Přestože měli poslanci na schválení zákona několik hodin, nakonec hlasování odložili. Už poněkolikáté. Tereza ŠNOBLOVÁ, redaktorka: Od 9 hodin do dvou odpoledne, taková byla dnes pracovní doba poslanců.

Bezpečnost v muničních skladech na území ČR

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 31.10.2014

Gabriela KRATOCHVÍLOVÁ, moderátorka: Z areálu muničního skladu v Vrběticích se celou noc opět ozývaly výbuchy. Za exploze může stále vysoká teplota v kráteru a prý také lesní zvěř. Místní obyvatelé, ale i poslanci ve sněmovně se obávají, že k podobné situaci může dojít i v jiných muničních skladech. Jak plánuje vláda takové objekty zabezpečit, zjišťoval kolega Daniel Janoch. Daniel JANOCH, redaktor: Robert HEČ, redaktor: redaktor: Dlouhé měsíce budou ještě trvat manévry kolem muničního skladu ve Vrběticích.

Centrální registr dlužníků ČR má vlastní insolvenční poradnu

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 31.10.2014

Roman ŠEBRLE, moderátor: Centrální registr dlužníků České republiky má vlastní insolvenční poradnu. Na tuto novinku nás upozornil náš divák. Nabídku poradenského centra prostudovali námi oslovení advokáti a odborníci. Někteří z nich ji označili přinejmenším za problémovou. Roman PECH, redaktor: Centrální registr dlužníků nabízí mnohem víc služeb než jen poskytnutí výpisu o bezdlužnosti. Našemu diváku Petrovi, který je uživatelem registru, přišel e-mail s nabídkou na vyhlášení osobního bankrotu.

Lobbista Roman Janoušek se snaží vyhnout nástupu výkonu trestu

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 31.10.2014

Roman ŠEBRLE, moderátor: Lobbista Roman Janoušek se v nejbližších dnech dozví, kdy a kam má nastoupit do vězení. Pražský městský soud dostal na stůl zamítnutí jeho odvolání a nyní připravuje výzvu k nástupu trestu. I teď se chce ale Roman Janoušek nástupu bránit. Jestli má možnost vězení uniknout, nebo alespoň nástup oddálit, to už zjišťoval reportér Jaroslav Mareš. Jaroslav MAREŠ, redaktor: Od dopravní nehody Romana Janoušky je to už víc než 2,5 roku. Městský soud ode dneška řeší, kdy a kam má nastoupit k výkonu 4,5letého trestu vězení.