Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Čekání na vysněný zrezivělý vlak

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 13.02.2016

Proud uprchlíků překračující řecko-makedonskou hranici zima nezastavila GEVGELIJA Podél kolejí se procházejí dvě mourovaté kočky. Opatrně našlapují přes štěrk, pak uskočí a protáhnou se mezi ostnatým drátem. Právě zdolaly první přechod na řecko-makedonské hranici. Z řecké strany je zamyšleně pozoruje starší muž, v ruce drží přeložený papír, úředně popsanou A4. Nejdůležitější dokument, bez něhož se uprchlíci na improvizované hranici u makedonského města Gevgelija neobejdou. Mají v něm potvrzení z Řecka, že pocházejí ze Sýrie, Iráku nebo Afghánistánu - jediných tří zemí, válečných oblastí, z nichž uprchlíci mohou podle nových pravidel z loňského listopadu pokračovat dál na sever.

Dvanáctý triumf.

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 13.02.2016

Gabriela Soukalová v Presque Isle po čtvrteční výhře ve sprintu ovládla také včerejší stíhačku, a to i přesto, že pořádání závodů v americkém městečku hodně kritizuje. V cíli se raduje s Veronikou Vítkovou, která skončila šestá. Více na straně 16 FOTO ČESKÝ BIATLON - PETR SLAVÍK

Gravitace a lid

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 13.02.2016

SLOUPEK LN Je objev gravitačních vln přelomovou událostí? Určitě ano. Otázka ale zní, kolik lidí si to plně uvědomuje. Je to vlastně dilema. Naše civilizace je schopná objevovat teoretické předpovězené fenomény jako Higgsův boson či gravitační vlny. Ale stále menší hrstka lidí to dokáže docenit. Pro vědce je to krok srovnatelný s tím, když Galileo zamířil dalekohled k Jupiteru a spatřil jeho měsíce. Ale pro hodně diskutérů je to akademická libůstka, která rohlíky nezlevní: má smysl dávat peníze na její výzkum z našich daní?

Vyšší už nebudeme, kvůli nezdravému životnímu stylu

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 13.02.2016

PRAHA Češi, zdá se, dorostli do maximální výšky. Díky genetické výbavě a dobrým životním podmínkám se v minulém století populace "zvyšovala", na přelomu milénia se růst zpomalil a nyní se dost možná definitivně zastavil. Naopak hrozí, že o své centimetry zase přijdeme. Jako se to stalo v USA. Evropané kdysi nejvyšší Američany už dávno přerostli. Dnes drží první místo Nizozemci (muži) s průměrem 183,8 cm. Osmnáctiletý Čech za nimi zaostává o téměř čtyři centimetry (180 cm) a Američan pak o víc než šest centimetrů (177,5 cm).

Za Zemanem přijede čínský prezident

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 13.02.2016

Poprvé v historii navštíví hlava čínského státu Prahu. Si Ťin-pching přiletí v březnu PRAHA Česko bude držet v druhé polovině března primát. Praha se stane jedinou evropskou zastávkou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který z tuzemského hlavního města zamíří do USA. "Půjde o významnou událost, čemuž bude odpovídat i program," potvrdil LN tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček. Hlava Čínské lidové republiky navštíví Česko vůbec poprvé. "Ještě v období komunismu se konala návštěva čínského premiéra.

Další triumf Soukalová vyhrála v USA i podruhé

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 13.02.2016

Foto: "Tuctové" vítězství Biatlonistka Gabriela Soukalová včera slavila 12. triumf ve Světovém poháru. Přestože vyběhla předčasně a při střelbě třikrát minula, do cíle doběhla první. Více na str. 23 Foto: Petr Slavík, Český Biatlon

Kreml trénoval čistky na českých učitelích

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 13.02.2016

Objev historiků: tajný manuál Stalinovy policie, jak odstraňovat nepohodlné lidi KYJEV, PRAHA Historikům se po 85 letech podařilo rozklíčovat jeden z nejzáhadnějších procesů v Sovětském svazu, jehož obětí se stali čeští krajané na Ukrajině, zejména učitelé. Čtyři Češi byli popraveni, jiní zešíleli či věznění nepřežili. Téměř století byly ukrajinské archivy sovětské tajné policie NKVD pro badatele prakticky nedobytné. Až převrat na Ukrajině před dvěma lety je otevřel. Historici pátrající po osudech Čechoslováků, kteří se před druhou světovou válkou, během ní i po ní ztratili v sovětských trestaneckých lágrech, objevili materiály, které je ohromily.

Přemalovaný kravín? Poprask kolem běženců

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 13.02.2016

JIHLAVA Měl to být vzorový příklad integrace uprchlíků v Česku. Místo toho je kolem křesťanů z Iráku bydlících od konce ledna v rekreačním zařízení Okrouhlík u Jihlavy pořádně rušno. Po nařčení, že je místní lékaři odmítají ošetřit, je tu další incident. Vyvolala ho věta ze čtvrteční reportáže TV Prima o bydlení nabízeném jihlavskou radnicí uprchlíkům. Tlumočník z arabštiny přeložil větu jednoho z Iráčanů takto: "Pokud budu bydlet v nějakém kravíně, který je znovu přemalován, takové věci nebudu v žádném případě akceptovat a vrátím se do Iráku.

Vinotéky varují: Kvůli papírování zdražíme

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 13.02.2016

PRAHA Na patnáct tisíc vinoték v Česku se žene papírování. A na jejich spotřebitele zdražení vína. Od července by totiž mohla platit přísnější regulace prodeje sudového vína, která podle ministerstva zemědělství výrazně vyčistí trh a odradí černé prodejce typu trafik. Změny přinese novela zákona o vinohradnictví a vinařství, která už téměř rok na ministerstvu zemědělství mění svou podobu. Podle verze schválené vládou v lednu se bude moci sudové víno prodávat jen v provozovnách výrobců nebo příjemců nebaleného vína (dovozců).

Fajádův spoluvězeň Jaber zůstal v ČR kvůli žádosti o azyl

Zdroj: Právo, Datum: 13.02.2016

V kauze kolem výměny spolupracovníka libanonských tajných služeb Alího Fajáda a jeho krajana Chalída El Marábího za pět unesených Čechů zůstává řada nezodpovězených otázek. Jednou z nich bylo, proč společně se zmíněnou dvojicí cizinců nepředalo Česko minulý týden zpět do jejich vlasti i třetího v pražské pankrácké věznici drženého muže, Libanonce s občanstvím Pobřeží slonoviny, Faouze Jabera. To se nyní vyjasnilo. Také o jeho vydání Spojené státy požádaly. Podle nynějších zjištění Práva nemohl až dosud ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) rozhodnout o Jaberově dalším osudu proto, že Libanonec v průběhu doby, kdy seděl ve zdejší vazbě, požádal v ČR o azyl.

FOTO

Zdroj: Právo, Datum: 13.02.2016

Foto: STŘECHA NÁRODNÍHO MUZEA V PLAMENECH. Střechu Národního muzea v Praze v noci ze čtvrtka na pátek zachvátil požár. Oheň dostali hasiči pod kontrolu po dvou hodinách. Exponáty nebyly ohroženy. Nikdo se nezranil. Více na str. 3 Foto HZS

Markétě je sedmnáct. A už dvakrát porazila rakovinu

Zdroj: Právo, Datum: 13.02.2016

Za bolesti kolena Markéty Zagrapanové (17) nemohlo nošení podpatků, ale zhoubný nádor. Když ve čtrnácti letech zvládla léčbu, zažila nejlepší rok svého života. Jenomže po roce se vrátily metastázy, tentokrát v plicích. I napodruhé rakovinu porazila. Navíc se Markéta stala bloggerkou a o své nemoci napsala divadelní hru. Markéta z Mostu je jedním z dětí, které vystoupí společně s lékaři v sobotu odpoledne na piazzetě Národního divadla, kde se pořádá Den dětské onkologie pro ty, kteří svůj boj vyhráli.

Muslimskou Evropu nechci

Zdroj: Právo, Datum: 13.02.2016

VICEPREMIÉR A PŘEDSEDA KDU-ČSL PAVEL BĚLOBRÁDEK O MIGRACI, ZEMANOVI I EET - Pane vicepremiére, hlasy, že Evropa migrační krizi nezvládá, sílí. Souhlasíte s nimi? Co dělat jinak? Především si myslím, že selhávají dvě oblasti: národní státy, které mají své povinnosti vyplývající ze členství v schengenském prostoru – v současné době je největší problém v Řecku, zatímco Itálii se to podařilo dostat trochu pod kontrolu – a také Evropská rada. Ta by měla být mnohem razantnější. Konečně i schengen zná třístupňové možnosti vyloučení.

Řidičský průkaz na zkoušku letos nebude

Zdroj: Právo, Datum: 13.02.2016

Přimět začínající řidiče k opatrné jízdě má řidičský průkaz na zkoušku, který prosazují ministerstvo dopravy (MD) a dopravní policie. Jak však v pátek Právu sdělil mluvčí MD Tomáš Neřold, letos k tomu určitě nedojde. "Přípravou návrhu této legislativní změny se nyní zabývá pracovní skupina, složená ze zástupců našeho ministerstva a policie. Brněnské Centrum dopravního výzkumu má zase do konce letošního roku vypracovat podrobnou analýzu chování mladých řidičů. Ta pak pro nás bude podkladem pro definování konkrétní podoby řidičáku na zkoušku," sdělil Neřold.

Emoce ve sněmovně kvůli uprchlíkům

Zdroj: ČT 1, Datum: 12.02.2016

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: A ve sněmovně se dnes znovu mluvilo i o migrační krizi. Lidovci, ČSSD a opoziční TOP 09 chtěli, aby dolní komora opět odmítla povinné přerozdělování uprchlíků mezi unijní země. Usnesení mělo taky žádat důslednější kontrolu evropských hranic a zacílení pomoci pro běžence hlavně mimo území osmadvacítky. Lubomír ZAORÁLEK, ministr zahraničí /ČSSD/: Až se to tou dírou pohrne, tak bude pozdě se hájit tím, že jsme nechtěli zpochybnit suverenitu té země, která nebyla schopna tu zemi uhájit.

Ministr obrany Stropnický zůstává ve vládě

Zdroj: ČT 1, Datum: 12.02.2016

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Dobrý večer, právě začínají páteční Události. Martin Stropnický zůstává ve vládě. Podle premiéra sice udělal chybu, když veřejně komentoval případ únosu Čechů v Libanonu, tak závažná, aby vedla k jeho odvolání, ale nebyla. Sám ministr obrany se dnes nechtěl jakkoliv vyjadřovat. Po údajných únicích tajných informací z Bezpečnostní rady státu se dnes krátce mluvilo i ve sněmovně. Opozice si ale stěžuje, že se od vlády nic podstatného nedozvěděla. Lenka DRMOTOVÁ, redaktorka: Štěpánka MARTANOVÁ, redaktorka: redaktorka: Po pravidelné stranické schůzce mimořádné setkání s partnery z vlády.

Neveřejné jednání sněmovny kvůli Fajádovi

Zdroj: ČT 1, Datum: 12.02.2016

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Hostem je místopředseda sněmovny Petr Gazdík. Přeji vám dobrý večer a ptám se. Proč váš klub TOP 09 a Starostové jako jediný dnes nehlasoval pro to, aby ta schůze byla v tom zvláštním utajovaném režimu? Petr GAZDÍK, místopředseda sněmovny; předseda STAN /TOP 09-S/: Hezký dobrý večer vám i divákům. Nehlasoval proto, protože nám předem koaliční strany oznámily, že nepodpoří program, tím pádem to byla jenom šaškárna. My jsme se, mohli vystupovat jenom ti, kteří mají přednostní práva a řadoví poslanci se bohužel k řeči nedostali.

Další případy masivních požárů

Zdroj: NOVA, Datum: 12.02.2016

Michal ČOUDEK, redaktor: Ten dnešní požár se vymykal tím, že šlo o jednu z nejznámějších a historických budov v centru Prahy. Rozhodně nešlo ale o nejtragičtější požár. Ten se naopak udál v roce 1995, konkrétně 26. května, kdy začal v jedenáctém patře hořet hotel Olympik. Ty následky byly opravdu tragické. 8 mrtvých, 30 vážně zraněných a škoda, ta dosáhla 37 milionů korun. Poprosím o reportáž. osoba: Všude bylo moc kouře. V pokoji jsme nechali úplně všechno. Kdybychom spali o 5 minut déle, uhořeli bychom.

Historická budova Národního muzea v plamenech

Zdroj: NOVA, Datum: 12.02.2016

Petr SUCHOŇ, moderátor: Jednu z nejvýznamnějších staveb u nás, Národní muzeum, v noci zachvátily plameny. Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka: Hořela střecha pravého křídla historické budovy na pražském Václavském náměstí. Byl vyhlášen mimořádný stupeň poplachu. S plameny, které šlehaly ze střechy Národního muzea, bojovali všichni hasiči, kteří byli v Praze v té době k dispozici. Petr SUCHOŇ, moderátor: Z výšky jim pomáhal i policejní vrtulník. Muzeum právě prochází rekonstrukcí a je tak bez exponátů.

Oheň mohla způsobit technická závada

Zdroj: NOVA, Datum: 12.02.2016

Nikol KUDRNÁČOVÁ, redaktorka: Takový požár, aby se k němu sjeli všichni pražští hasiči, zažije metropole jen málokdy. Tentokrát nebyl výjimečný ani tak svým rozsahem, jako právě místem. Národní muzeum je jednou z nejcennějších a nejznámějších budov v celé republice. Michal LUKEŠ, ředitel Národního muzea: Co se týká příčiny požáru, to zatím nevíme. Budovu si převzala jako staveniště to sdružení M-P-I, které je prostě zodpovědné za její bezpečnost, zodpovědné za požárně bezpečnostní opatření.

Martin Stropnický i nadále zůstává ministrem obrany

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 12.02.2016

Roman ŠEBRLE, moderátor: Martin Stropnický i nadále zůstává ministrem obrany. Podle premiéra sice chyboval svými výroky o výměně pěti Čechů unesených v Libanonu za Alího Fajáda, ale ne natolik, aby se z vlády musel poroučet. Gabriela KRATOCHVÍLOVÁ, moderátorka: Podle Bohuslava Sobotky má Stropnický zvážit, jestli se chce jako ministr obrany účastnit jednání, kde se probírají utajované informace. O únicích dnes také chtěla jednat ve sněmovně opozice, ale neuspěla. Martina SPĚVÁČKOVÁ, redaktorka: 10 hodin ráno a únikové manévry tří předsedů koaličních stran před objektivy televizních kamer.

Ministr obhajoval novelu vinařského zákona

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 12.02.2016

Roman ŠEBRLE, moderátor: Těsně před sedmou začínají Zprávy televize Prima. Dobrý večer. Gabriela KRATOCHVÍLOVÁ, moderátorka: Vítáme vás u nich, hezký večer. Ministr zemědělství Marian Jurečka se dnes ve Velkých Bílovicích čelem postavil k více než třem stovkám vinařů z celé republiky. Obhajoval tam novelu vinařského zákona, která mimo jiné zpřísňuje podmínky pro dovoz a prodej sudového vína. Vláda si od toho slibuje mimo jiné omezení falšování vín. Jak dodává kolega Michal Janotka, při porušení zákona se navíc zvýší pokuta z 5 na 50 milionů korun.

Požár Národního muzea

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 12.02.2016

Gabriela KRATOCHVÍLOVÁ, moderátorka: Hasiči v noci likvidovali požár historické budovy Národního muzea. Roman ŠEBRLE, moderátor: Ze střechy a podkroví šlehaly plameny a valil se hustý dým. Lidé na ulici jen smutně pozorovali, jak se národní skvost mění v popel. Gabriela KRATOCHVÍLOVÁ, moderátorka: S plameny bojovaly desítky hasičů, kteří zablokovali magistrálu ve směru z centra. Roman ŠEBRLE, moderátor: Na místě byl i kolega Vladimír Procházka, který zjišťoval, co požár mohlo způsobit.