Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Figuranti už cvičí Den D

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 16.01.2017

WASHINGTON Americká metropole má za sebou generálku na páteční slavnostní inauguraci nového prezidenta. Na místě před průčelím washingtonského Kapitolu stanuli zleva členové vojenského souboru Sara Corryová, která při zkoušce reprezentovala příští první dámu Melanii, druhý zleva byl další člen souboru Gregory Lowery, který stanul na místě Donalda Trumpa. Před slavností ještě zůstává řada proměnných, třeba jaké bude počasí a také nakolik se prohloubí hlasité protesty Trumpových odpůrců v ulicích.

Hospody zdražují a chtějí nižší daně

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 16.01.2017

EVIDENCE TRŽEB EET účinkuje již druhý měsíc, a na 40 tisíc hospod, restaurací, stánků a barů tak musí přiznávat veškeré příjmy a platit odvody v plné výši. Mnohdy to představuje rozdíl několika set tisíc korun měsíčně. strany 12 a 13 Foto:

Kapka v moři: Česko dá nová víza Ukrajincům

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 16.01.2017

Vnitro zavede sezonní doklady na půl roku bez nároku na dávky. Tuzemským firmám to nestačí PRAHA S více než stotisícovou populací tvoří Ukrajinci v Česku suverénně největší menšinu cizinců ze zemí mimo Evropskou unii. Většina z nich se tu ale natrvalo usídlit nechce. Vydělané peníze často osobně vozí domů, kde z nich dotují rodiny nebo budují domy a rozjíždějí podnikání. Právě těmto migrantům, kteří si v Česku chtějí příležitostně vydělat, by měla pomoci novela zákona o pobytu cizinců, která minulý týden prošla prvním čtením ve sněmovně.

Neberte dětem počítačové hry, radí psycholožka

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 16.01.2017

PRAHA České děti od sedmi do patnácti let stráví denně ve společnosti internetu, počítačových her nebo televize čtyři hodiny a 14 minut. Ukázal to nedávný průzkum Nadace Proměny Karla Komárka a agentury Median. Ze všech jmenovaných vzbuzují negativní reakce především počítačové hry. Někteří odborníci se ale snaží ukázat, že ponoření se do herního světa nemusí dětem přinášet nutně jen zlo. "Mnohé hry dnes mají výukový potenciál, motivují děti k tomu, aby se dozvěděly něco jiného. U jiných můžeme relaxovat nebo se odreagovat," vysvětluje psycholožka Petra Štarková, která svůj názor prezentovala i v zahraničních médiích.

Pelikán zasáhne do kauzy Rath

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 16.01.2017

PRAHA Zproštění obžaloby Davida Ratha způsobilo šok v české justici. Verdikt předsedy senátu Vrchního soudu v Praze Pavla Zelenky z loňského prosince, který vrací korupční kauzu na začátek, má ale podle soudců, s nimiž LN hovořily, několik problematických míst. Část výtek se týká zejména "shození" odposlechů, které nesmějí být v dalším líčení použity, protože soudci, kteří je před šesti lety povolovali, byli "lajdáci" – pouze opsali návrh žalobců. Jenže z dřívějších rozsudků Nejvyššího soudu je patrné, že nedostatečné odůvodnění vyšetřovacích metod ještě neznamená konec případu.

Přepravníky

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 16.01.2017

SLOUPEK LN Trvalo dlouho, než zákonodárci umožnili obcím regulovat provoz segwayů, elektroboardů, hoverboardů či jak se různé elektrické samohyby nazývají. Nyní se ukazuje, že zákaz se městům prodraží, protože musejí dotčená místa opatřit dopravní značkou. Hlavní město jich rozmístilo více než šest stovek a ještě není u konce. Soudě podle názoru některých městských částí, legislativní bitva může i pokračovat, protože prý žádný právní předpis nezakazuje jízdu na "přepravníku" pod vlivem alkoholu či jeho řidiči za jízdy telefonovat.

Skvělá sezona Gabriely Koukalové

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 16.01.2017

BIATLON Dvěma druhými místy uhájila Gabriela Koukalová žluté číslo vedoucí biatlonistky Světového poháru. Šéftrenér Ondřej Rybář mohl jen chválit, s jakým nasazením a zároveň i klidem zvládá tlak letošní sezony. Spokojený mohl být i s výkonem Michala Krčmáře, který si včera dojel pro třetí místo ve stíhacím závodě. strana 16

Bydlení pro chudé za 11 miliard od státu

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 16.01.2017

Vláda chce utnout byznys spekulantů, kteří předražují nájmy a vydělávají na sociálních dávkách pro chudé PRAHA Zatímco třeba ve Velké Británii cizinci skupují lukrativní nemovitosti v centru Londýna, v Česku mezi Rusy, ale i Francouzi či Izraelci jdou na dračku byty ve vybydlených panelácích na litvínovském sídlišti Janov. Jak zmapovala MF DNES, dvoupokojový byt se tam dá koupit už za třicet tisíc korun. A obratem i za patnáct tisíc měsíčně pronajímat sociálně slabým, kteří na nájem dostávají dávky od státu.

Pracují? Na dálnicích ohlídají dělníky kamery

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 16.01.2017

PRAHA Ředitelství silnic a dálnic začalo na prvních stavbách využívat kamery, kterými sleduje, jak rychle a kvalitně tam firmy pracují. Kromě stacionárních kamer začali správci silnic používat i mobilní včetně dronu. Šéf ŘSD Jan Kroupa už loni na jaře v MF DNES uvedl, že chce zvýšit dohled nad stavebními firmami a kvalitou jejich prací, kromě kamer například pořizovat i více fotodokumentace, stavební deníky se začaly digitalizovat. Přes kamery může ŘSD hlídat stavební firmy, zda mají například dostatek mechanizace nebo zda stavějí podle plánu.

Před padajícím stropem haly je zachránil úprk

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 16.01.2017

ČESKÁ TŘEBOVÁ "Nečekal jsem, že slavnostní otevření haly zahájí demolicí," komentoval přihlížející muž pohled na zřícenou střechu nově zkolaudované sportovní haly v České Třebové. Jen díky náhodě se nestala obrovská tragédie. V sobotu večer v hale právě probíhal florbalový turnaj, uvnitř bylo zhruba 80 lidí. Pak se začal sypat strop. "Viděl jsem, jak se ze stropu začaly sypat piliny nebo něco. Začali jsme utíkat, bylo to hrozně rychlé," popsal osmnáctiletý hráč. Střecha se naštěstí začala hroutit postupně a navíc od opačné strany, než je východ z haly.

Senzace Krčmář poprvé na stupních vítězů

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 16.01.2017

Foto: Český biatlonový víkend Ke dvěma stříbrům Gabriely Koukalové přidal bronz v německém Ruhpoldingu Michal Krčmář. Pro něj to je zatím nejlepší výsledek v kariéře. Více na str. 20 Foto: Petr Slavík, Český biatlon

Budou vojenští zpravodajci špehovat občany? Zákon jim to má dovolit

Zdroj: Právo, Datum: 16.01.2017

Vlivní soc. demokraté mohou dělat těžkou hlavu ministru obrany Martinu Stropnickému (ANO). Z obavy, že jeho zpravodajci dostanou příliš pravomocí, váhají s podporou zákona o vojenském zpravodajství. Ten má vojenským špiónům dát do ruky nástroje, jak účinně bojovat proti hackerům. Šéf bezpečnostního výboru Roman Váňa (ČSSD) a předseda ústavně-právního výboru Sněmovny Jeroným Tejc (ČSSD) chtějí, aby obrana do zákona zabudovala garance, že zpravodajci nebudou moci bezdůvodně sledovat soukromí občanů.

Doktorandům bez příjmu by stát mohl platit pojištění

Zdroj: Právo, Datum: 16.01.2017

Studenti doktorandského programu starší šestadvaceti let, kteří nemají žádnou výdělečnou činnost a žijí pouze ze stipendia, by od začátku příštího roku mohli získat nezanedbatelnou výhodu. Nově by totiž za ně stát platil, stejně jako za jiné státní pojištěnce, zdravotní pojištění. Má to jednu podmínku, a to, že parlamentem projde novela zákona o veřejném zdravotním pojištění. Právě tu poslal do Sněmovny v roli poslance místopředseda vlády a lidovecký šéf Pavel Bělobrádek. Podle zjištění Práva má přitom slušnou naději na schválení.

FOTO

Zdroj: Právo, Datum: 16.01.2017

Foto: PUSA ZA DVĚ STŘÍBRA. Dvě druhá místa ve sprintu a stíhačce vybojovala o víkendu Gabriela Koukalová v dalším závodě Světového poháru biatlonistek. V cíli ji v obou případech čekala pusa a gratulace od manžela Petra Koukala. Více na str. 21 Foto ČTK/AP Matthias Schrader

Chystá se tažení proti nepůvodní fauně a flóře

Zdroj: Právo, Datum: 16.01.2017

Myslivci, včelaři, lesníci, rybáři i zemědělci se bouří proti novele zákona o ochraně přírody a krajiny, kterou připravuje a do konce března chce vládě navrhnout ministerstvo životního prostředí (MŽP). V rámci ní se totiž má určit i seznam nepůvodních druhů rostlin a živočichů, které by měly z naší krajiny zmizet. Různým svazům se nelíbí, že MŽP dosud nezveřejnilo, jakých živočichů a rostlin se návrh má týkat. Obávají se, že ministerstvo chce jít nad rámec 37 invazních druhů vyžadovaných evropským nařízením.

Ukrajinky vydělávaly na nelegálním domě pro seniory

Zdroj: Právo, Datum: 16.01.2017

Špatné zacházení, poutání klienta k posteli, absence kvalifikovaného personálu, nerespektování soukromí. To je jen část pochybení, která úřad Veřejné ochránkyně práv našel v zařízení pro seniory v Kunštátu na Blanensku, kde tou dobou pobývaly necelé dvě desítky klientů. Po ombudsmanovi následovala kontrola krajského úřadu, který svá zjištění předal státnímu zastupitelství. Zařízení bylo podle obžaloby nelegálním domovem pro seniory. Před soudem v Blansku se nyní zpovídají provozovatelky domova.

Český vinný poklad

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 16.01.2017

PANORAMA Letos padne rozhodnutí o výjimečné sbírce 136 lahví vína z konce 19. století, které leží ve sklepení hradního komplexu v Bečově nad Teplou. Poklad za 30 milionů je podle expertů svou vzácností srovnatelný jen s baterií šampaňského z Titaniku. strany 10 a 11 Foto:

ČSSD zkopíruje Babišovo kouzlo

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 16.01.2017

BOHUSLAV SOBOTKA BUDE MÍT TÝM EXPERTŮ NA KOMUNIKACI S VOLIČI Poseděl v hospodě, pak Andrej Babiš navštívil pekárnu, cukrárnu a nakonec i vesnickou tancovačku. Šéf hnutí ANO vyrazil o víkendu na jednu ze svých typických cest za voliči, čímž se následně pochlubil na sociálních sítích. "Zdravím všechny, jaký jste měli týden? Ten můj nestál za moc, ale včera jsem si to vynahradil," napsal Babiš na Facebooku na úvod dojmologie z cesty po východních Čechách. Za úspěchem ministra financí na sociálních sítích ale stojí profesionální tým mediálních odborníků.

KERRY SE SEŠEL S BÝVALÝM NEPŘÍTELEM

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 16.01.2017

Ministr zahraničí USA se loučí. Během své poslední cesty ve funkci se zastavil ve Vietnamu. Zavítal i do míst v deltě řeky Mekong, kde jako poručík amerického válečného námořnictva bezmála před půlstoletím bojoval. Setkal se tam i se svým vrstevníkem Vo Ban Tamem, někdejším nepřítelem z komunistických partyzánských jednotek. "Jsem šťastný, že jsme oba naživu," prohlásil Kerry. Z Asie zamířil do Evropy, včera se v Paříži zúčastnil mírové konference o Blízkém východě. Pak pojede do Londýna a v půlce týdne svou cestu uzavře na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.

Povinné přijímačky na střední školy lze obejít

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 16.01.2017

UDÁLOSTI Letos poprvé jsou pro všechny střední školy povinné přijímací zkoušky od státní organizace Cermat. Kritéria pro přijetí ale dál určují sami ředitelé škol. strana 5

Nevyřízené případy

Zdroj: ČT 1, Datum: 15.01.2017

Michal KUBAL, moderátor: A teď ještě počty, konkrétní počty nevyřízených případů. U okresních soudů zůstává zatím přes 230 tisíc, to je nejmíň za posledních 5 let. Dřív jich běžně bylo přes 300 tisíc. U nejrozsáhlejší agendy občanskoprávních sporů je justice schopná polovinu z nich u první instance vyřídit do půlroku, necelá desetina aktuálně nerozhodnutých případů se ale táhne déle než 3 roky a 2 spory ze 100 leží u soudů prvního stupně už přes 7 let. Pavel BLAŽEK, poslanec; bývalý ministr spravedlnosti /ODS/: Tak já jsem vždycky říkal, že u nás soudy nefungují zas tak špatně ve srovnání s ostatními státy Evropské unie, a to se vlastně jenom potvrzuje.

Nové posuzování svéprávnosti

Zdroj: ČT 1, Datum: 15.01.2017

Michal KUBAL, moderátor: Právě opatrovnické soudy by mohly letos rozhodovat ještě rychleji. Pomůže jim novela občanského zákoníku, která mimo jiné posunuje lhůtu pro posuzování svéprávnosti ze 3 na 5 let. Do konce roku museli soudci znovu rozhodnout o 33 tisících takových lidech. Nestihli to u 6 procent případů. Kateřina ŠALOUNOVÁ, redaktorka: Mentálně postižená je už od narození. Dnes je jí 25 let a sama prakticky nic nemůže. Soud ji zbavil svéprávnosti hned, když dosáhla plnoletosti. Simona ALLGEROVÁ, Klářina matka: Neumí počítat, nezná hodnotu peněz, nezná hodnotu služeb.

Výkonnější justice

Zdroj: ČT 1, Datum: 15.01.2017

Michal KUBAL, moderátor: Dobrý večer. Neděle 15. ledna a její Události. Vítá vás Michal Kubal. Počet nevyřízených případů u českých soudů vloni rekordně klesl - o 15 procent. Justice tak má nejmíň nedodělků za posledních 5 let. Ubývá totiž exekucí i občanských sporů. Přibývá naopak personálu a soudců. Dalších 33 složí slib příští týden. To pomáhá třeba u severočeských soudů, které dřív patřily mezi nejpomalejší. Teď tam naopak nevyřízené spisy mizí nejrychleji. osoba: Věc se vrací soudu prvního stupně k dalšímu řízení.

Bezpečnostní kamery pomáhají stále častěji

Zdroj: NOVA, Datum: 15.01.2017

Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Záběry z bezpečnostních kamer budou pravděpodobně jedním z hlavních důkazů proti řidiči, který poblíž Úřadu vlády v Praze přejel ležícího muže a od nehody ujel. Martin POUVA, moderátor: Jak už jsme vám říkali, policii se přihlásil až po měsíci. Hned poté, co se záznam objevil v médiích. Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Případů, kdy viníka nehody nebo pachatele trestného činu odhalí právě kamery v poslední době přibývá. Ondřej ŠPALEK, redaktor: Děsivá nehoda, ze které jen zázrakem vyvázl chodec jako živý.

Cestovka za peníze daňových poplatníků?

Zdroj: NOVA, Datum: 15.01.2017

Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Krásný večer. Vítejte u Televizních novin s datem 15. ledna. Martin POUVA, moderátor: Dobrý večer. Jsme rádi, že se díváte i dnes. Luxusní cestovní kancelář za peníze daňových poplatníků. Takovou pověst má díky cestám po celém světě Poslanecká sněmovna. Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: A jak zjistila Televize Nova, v roce 2017 to nebude jinak. Pojďte se podívat. Michaela ŠMÍDOVÁ, redaktorka: Thajsko, Indonésie, Brazílie, Kanada nebo Omán. To je jen malý výběr z míst, kam si letos pracovně zaletí naši poslanci.

Střecha haly spadla těsně po kolaudaci

Zdroj: NOVA, Datum: 15.01.2017

Martin POUVA, moderátor: K velké tragédii došlo málem včera v České Třebové. Během florbalového turnaje se tam zřítila střecha sportovní haly. 90 lidí stihlo před tunami trosek utéct na poslední chvíli. Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Přitom kolaudace haly proběhla teprve 2. ledna a včerejší akce byla vůbec první, která se tam konala. Martin POUVA, moderátor: Co s ní bude teď dál, rozhodne statik. Jednou z variant je i to, že se hala zbourá. Filip PULTAR, redaktor: Krátce před devátou večer začal nejprve na palubovku mezi florbalisty padat polystyren.

Střecha haly se zřítila během florbalového utkání

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 15.01.2017

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor: Přímo během floorbalového zápasu se zřítila střecha sportovní haly v České Třebové. Hráči i diváci stihli utéct. Velké tragédii zabránila jak duchapřítomnost rozhodčího, který okamžitě všechny vyhnal z hrací plochy, tak i to, že se strop sesouval postupně. Z jedné strany, než se úplně zřítil. Útěk hráčů i celý pád zaznamenala kamera uvnitř. Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka: Nejistota, v první chvíli naprostý chaos a rychlý útěk do nejbližších dveří. Tak svůj zážitek popisují lidé, kteří v hale byli.

Střechy se řítily i v minulosti

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 15.01.2017

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka: Střechy hal padaly i v minulosti. Stejně, jako střechy supermarketů nebo rodinných domů. Řada z nich neudržela zatížení sněhem. V některých případech ale za pád mohla vadná konstrukce. Případy z minulosti sesbírala Daniela Klívarová. Daniela KLÍVAROVÁ, redaktorka: Zřejmě nejznámější propad střechy v Česku. Ostrava, leden 2006. Střecha prodejny Lidl s dřevěným krovem a plechovou krytinou se zřítila téměř přes celý obchod. Psi hledali zavalené lidi pod sutinami.

Zákazníci nedostali zaplacené zboží

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 15.01.2017

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka: Na českém internetu se objevil nový obchod s údajně velmi podivnými praktikami. Podle zákazníků si majitel tohoto e-shopu nechává platit předem, zboží ale nikdy neodešle. O tohoto obchodníka se zajímal Václav Janata. Václav JANATA, redaktor: Ochranamobilu.cz, minicicina.cz a další e-shopy. Dvě věci mají společné. Majitele a reakce na internetu, kterých přibývá. A rozhodně nejsou kladné. podvedený zákazník: Nejdřív se omlouval, že je na dovolené, a pak nic.