Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Budoucí primátorka tvrdí, že lépe investuje volné peníze

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 23.10.2014

PRAHA Podobně jako Andrej Babiš na ministerstvu financí chce i budoucí pražská primátorka Adriana Krnáčová přeskupit peníze, se kterými magistrát hospodaří. Babiš po svém nástupu vzal částzmnohamiliardových úložek z České národní banky a investoval je v několika komerčních bankovních ústavech. Po dvouměsících vydělal padesát milionů korun. A už v té době tvrdil, že by se u něj mohla inspirovat česká města. Krnáčová jeho výzvy nejspíš vyslyší. "Chceme se podívat na to, jak jsou peníze rozloženy, s jakým rizikem.

Cestu Wintonových dětí na Hrad provází chaos

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 23.10.2014

Nicky Winton dostane od prezidenta medaili. Pozvánka pro jeho "děti" ale přišla na poslední chvíli PRAHA Přílet vládním speciálem, slavnostní ceremonie v komorním prostředí a překvapení pro sira Nicholase Wintona. Tak Hrad prezentuje plánované předání medaile zachránci 669 židovských dětí z Československa. Jenže pro takzvané Wintonovy děti je zatímpříprava této akce spíš jeden velký zmatek. Jedna z pozvaných LN popsala, jak se rozčílila po telefonickém rozhovoru s vedoucím protokolu Jindřichem Forejtem.

Jeho reportéři spustili Watergate

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 23.10.2014

SVĚT Ve věku 93 let skonal Ben Bradlee, někdejší šéfredaktor listu The Washington Post z dob aféry Watergate. "Chlapci, jste si tím jistí?" ptal se často svých reportérů. "Ano," zněla odpověď. "Tak to udělejme." strana

Podnikatelé bojují s mafií. A vyrukovali i na soudce

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 23.10.2014

PRAHA Podnikatele ohrožuje insolvenční mafie. A mohou za to i soudci, kteří často nerozhodují v souladu se zákonem. Tak by se ve zkratce dalo přeložit včerejší prohlášení Svazu průmyslu a dopravy. Ten kvůli insolvenční mafii požaduje reformu justice a chtěl by soudcům utáhnout otěže. "Chceme obnovit právní jistotu v České republice," prohlásil viceprezident svazu Pavel Juříček. Jak toho dosáhnout? Výčet navrhovaných opatření je více než široký. Obsahuje změny v ústavě, zákoně o soudech a soudcích a řadě dalších právních předpisů.

Sparta proti Slovanu s Chovancem

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 23.10.2014

SPORT Poprvé od rozdělení federace se v soutěžním zápase utkají největší kluby Česka a Slovenska. Sparta dnes vyzve v základní skupině Evropské ligy svého někdejšího rivala Slovan Bratislava s trenérem Jozefem Chovancem, bývalou sparťanskou legendou. strana

Zápal úředníka

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 23.10.2014

Příběh Nicholase Wintona je pro naši zemi velmi důležitý. Hlavně kvůli motivaci, s níž Winton zachraňoval lidské životy. Je to příběh tehdy třicetiletého bankovního úředníka. Neměl ani profesní odpovědnost ani velké peníze ani pravomoci, zato odhodlání pomáhat v cizí zemi, kde cítil ohrožení. Fakt, že zachránil 669 českožidovských dětí, čtěme následovně: Winton uspěl tam, kde neuspěl stát – tehdy již navíc degradovaný na protektorát. Dnešní český stát navazuje na ten předválečný, který toho při záchraně ohrožených životů nezvládl tolik, co jeden mladý Brit se spolupracovníky, kteří pro děti sháněli adoptivní rodiny.

Zašumí i Maradonův spoluhráč

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 23.10.2014

KULTURA Před čtyřmi lety vykročil na televizní obrazovky cyklus Šumné stopy, kde se architekt David Vávra rozhlíží ve světě po dílech a osudech našich architektů. Režisér a spoluscenárista projektu Radovan Lipus už pomáhal hledat památky na ně v Japonsku, Bosně, Slovinsku, Chorvatsku, Bulharsku nebo v Izraeli. V nových dílech, uváděných každý pátek na ČT art, se tvůrci vypravili do Jižní Ameriky. strana 8

Dlužníci a závislí si už automaty nezahrají

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 23.10.2014

Game over. PRAHA Lidé před bankrotem, na sociálních dávkách či neplatiči alimentů už štěstí na hracích automatech pokoušet nebudou. Podle plánu Ministerstva financí to zajistí centrální informační systém, který ohlídá všechny hráče i provozovatele výherních automatů. A nejen v kasinech, ale i v domácím počítači na internetu, kam chce stát nově tento druh hazardu pustit. Automaty, které nebudou propojené s centrálním systémem, budou nelegální. Nově by se každý hráč musel povinně registrovat a registrací se při každé hře prokazovat, aby bylo jasné, zda není na "černé listině".

Stroj na miliardy řídí mladík bez praxe

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 23.10.2014

Nový šéf CzechInvestu neplní podmínky výběrového řízení PRAHA Vládní agenturu CzechInvest, přes niž proudí desítky miliard korun do českého průmyslu, převzal včera nový šéf Karel Kučera. Jmenování třiatřicetiletého muže bez manažerské zkušenosti do čela mocného úřadu je překvapivé. Kučera totiž nesplňuje ani požadavky, které pro tento post určilo Ministerstvo průmyslu, pod něž agentura spadá. Výběrová komise, která soutěž řídila, Kučeru zprvu ani neposlala do červnového užšího výběru tří finalistů.

Útok v Kanadě: střelec vnikl do parlamentu

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 23.10.2014

OTTAWA, PRAHA Kanadu včera vyděsil střelec. Nejprve zabil vojáka, poté pronikl i do parlamentu. Byl to už druhý útok na příslušníky armády v zemi během jediného týdne. Zda spolu souvisí, však nebylo jasné. Ottawa také už v pátek zvýšila stupeň teroristického ohrožení. Drama včera vypuklo před desátou hodinou dopoledne místního času u pomníku obětem války v centru hlavního města. Útočník nejprve postřelil jednoho z vojáků, kteří tam drželi stráž. Poté přinutil řidiče nedaleko stojícího auta vystoupit a sám v něm dojel k nedalekému parlamentu.

Útok v Kanadě: střelec vnikl do parlamentu

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 23.10.2014

OTTAWA, PRAHA Kanadu včera vyděsil střelec. Nejprve zabil vojáka, poté pronikl i do parlamentu. Byl to už druhý útok na příslušníky armády v zemi během jediného týdne. Zda spolu souvisí, však nebylo jasné. Ottawa také už v pátek zvýšila stupeň teroristického ohrožení. Drama včera vypuklo před desátou hodinou dopoledne místního času u pomníku obětem války v centru hlavního města. Útočník nejprve postřelil jednoho z vojáků, kteří tam drželi stráž. Poté utekl a podařilo se mu proniknout do nedalekého parlamentu, odkud se vzápětí začala ozývat další střelba.

Falešných exekutorů přibývá, pokuty je neodradily

Zdroj: Právo, Datum: 23.10.2014

Drzost podvodníků na jedné straně a neznalost lidí na druhé. To jsou faktory, které nejvíce nahrávají podvodným vymahačům, kteří se před dlužníky vydávají za exekutory. Ačkoli v Česku od loňského roku hrozí za zneužití pojmu "exekuce" až 200tisícová pokuta, podobných případů neubývá. "Falešných exekutorů a podvodných vymahačů v České republice dokonce přibývá," sdělila Právu mluvčí Exekutorské komory (EK) Petra Báčová. Podle ní jde nejčastěji o nejrůznější inspektory nebo inkasní agentury, u nichž záměna s činností soudních exekutorů skutečně hrozí.

PRVNÍ SNÍH.

Zdroj: Právo, Datum: 23.10.2014

Foto: Babí léto definitivně skončilo – ochladilo se a někde už napadl první sněhový poprašek. Hubert Hoffman z lipenského ski areálu včera kontroloval, jak jsou nachystaná sněžná děla. Foto Jiří Falout

Rudolf Sekava žije s transplantovaným srdcem už 30 let

Zdroj: Právo, Datum: 23.10.2014

Dnes je tomu přesně 30 let, co kardiochirurgové pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) odvezli středoškolského učitele Rudolfa Sekavu na operační sál a pod vedením doktora Vladimíra Kočandrleho mu, jako třetímu občanu tehdejšího Československa, transplantovali srdce. Pan Sekava je nejdéle žijícím člověkem v České republice s transplantovaným srdcem a pátým na světě. Nejdéle na světě žije s transplantovaným srdcem obyvatel USA – 34 let. "Bál jsem se, ale nic jiného mi nezbývalo.

Systém je tak děravý, že případy jako Žďár se mohou opakovat

Zdroj: Právo, Datum: 23.10.2014

PSYCHIATRIČKA A SEXUOLOŽKA RŮŽENA HAJNOVÁ VARUJE: - Jako laik a otec dětí se chci v souvislosti s opakovaným útokem schizofreničky vůči dětem ve školách zeptat, neměla by být v závažných případech typu vražd či únosu dětí automaticky uložena místo ambulantní léčby detence? Míst je tam dost. To je otázka velké diskuse. Míst je dost, ale těch případů ještě víc. Nemám přesný přehled o tom kolik, ale když jsme teď chtěli vědět, kolik je nařízených ochranných ústavních i ambulantních léčeb v celé republice, tak ta čísla nejsou.

Vild: V daňové kriminalitě se ročně točí desítky miliard

Zdroj: Právo, Datum: 23.10.2014

Nový šéf protikorupční policie Jaroslav Vild chce rozjet speciální tým Kobra zaměřený na daňovou kriminalitu i v regionech. - Protikorupční útvar se vyznačuje značnou fluktuací svých ředitelů, kdy až na výjimky připadá na každý rok jeden. S jistou dávkou nadsázky se říká, že tento post vezme jen šílenec nebo sebevrah. Kam si vás máme zařadit? Já k tomu takhle nepřistupuju. Ten útvar si zaslouží stabilitu a já udělám všechno pro to, aby fungoval pod mým vedením tak, jak fungovat má. Není v mých rukou, pokud budu například odvolán, ale nepřicházím sem s tím, že bych se za rok nebo za měsíc sbalil a odešel.

FIRMY UČÍ STUDENTY TRPĚLIVOSTI A POKOŘE

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 23.10.2014

Mnohdy trvá až 10 let, než se z absolventa technické školy stane odborník ve strojírenské firmě. U dělnických profesí se doba pohybuje okolo dvou let. Délka doby, během které firmy zaučují nové zaměstnance, velice často závisí na kvalitě vzdělání. "Jde o to, co se ve škole naučil a jak je schopen vnímat realitu v praxi a zkušeností si vytvářet odbornost," potvrzuje člen představenstva a finanční ředitel Slováckých strojíren Vladislav Ondrůšek a dodává, že současní studenti jsou málo připravení. Jeho slova potvrzují i šéfové dalších strojírenských a technologických firem, kteří narážejí na odbornou nepřipravenost.

Platy úředníků jsou veřejné

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 23.10.2014

NEJVYŠŠÍ SPRÁVNÍ SOUD: ÚŘADY NEMOHOU TAJIT, KOLIK KDO BERE Prezidentská kancelář nebo pražský magistrát budou muset zveřejnit platy klíčových úředníků. Dosud se tomu podobně jako další úřady bránily, zasáhl ale Nejvyšší správní soud. Jeho rozšířený senát pod vedením předsedy soudu Josefa Baxy doplnil a zpřesnil tři roky starý verdikt, který řada institucí buď ignorovala, nebo obcházela a ani obecné soudy si s jeho interpretací nevěděly rady. Včerejší rozhodnutí je přelomové, sami soudci ho nazývají "dlouho očekávaným precedenčním rozsudkem".

TECHNICKÉ OBORY JSOU "IN"

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 23.10.2014

Když majitel firmy Jablotron Dalibor Dědek oznámil, že chce otevřít střední školu zaměřenou na strojírenství a elektrotechniku, zařadil se mezi podnikatele baťovské školy, kteří si budoucí zaměstnance chtějí sami vychovávat. V Česku není jediný, dlouhou dobu takto funguje se střední a vysokou školou například Škoda Auto, technickou školku provozuje zase Linet. Ne každá firma ale může vlastní školu provozovat. Mnohem důležitější je, aby na veřejných školách - základních i středních - dokázali učitelé matematiku, chemii či fyziku učit tak, aby v těchto předmětech děti neviděly úhlavního nepřítele.

TELEFONY NOKIA ZMIZÍ, BUDOU SE JMENOVAT LUMIA

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 23.10.2014

Americký softwarový gigant Microsoft se rozhodl změnit název chytrých telefonů Nokia Lumia na Microsoft Lumia. Microsoft v dubnu dokončil převzetí divize pro výrobu mobilů od finské společnosti Nokia. Za divizi zaplatil 5,44 miliardy eur (přes 150 miliard Kč). Značku nadále využívá finská společnost Nokia, která se po prodeji výroby mobilních telefonů soustřeďuje na telekomunikační infrastrukturu a služby. Nokia byla od devadesátých let největším výrobcem mobilních telefonů na světě. Finské společnosti se ale příliš nedařilo na trhu s chytrými telefony, kde zaspala nástup konkurentů Applu a Samsungu.

Hádky o rozpočet

Zdroj: ČT 1, Datum: 22.10.2014

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Jakub Železný vás provází středečními Událostmi, přeji dobrý večer. Poslanci se dnes začali zabývat státním rozpočtem na příští rok a v prvním čtení schválili jeho základní parametry, tedy to, že stát chce utratit o 100 miliard korun víc, než kolik vybere. Podle vládních stran dobrý kompromis, podle opozice zbytečné rozhazování. Návrhy na přepracování rozpočtu neuspěly. Vladimír KEBLÚŠEK, redaktor ČT: Stovky papírů popsaných hlavně čísly. Tak vypadá zákon, který sami politici považují za nejdůležitější.

Rozhovor s Andrejem Babišem a Miroslavem Kalouskem

Zdroj: ČT 1, Datum: 22.10.2014

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: A v Událostech teď živě současný a bývalý ministr financí, předseda ANO Andrej Babiš a 1. místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Pánové, oba vás zdravím. První otázka, pane ministře, na vás. Opozice vás kritizuje za to, že ten rozpočet je málo proinvestiční. Proč v něm není plánováno víc peněz na investice? Andrej BABIŠ, ministr financí, předseda hnutí /ANO/: Dobrý večer, no my určitě, pro nás investice jsou základ a my plánujeme na víc, my do Státního fondu dopravní infrastruktury navyšujeme 20 miliard, ale důležité je plánovat a ještě důležité je, čerpat.

Státní rozpočet na rok 2015

Zdroj: ČT 1, Datum: 22.10.2014

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Státní rozpočet se schodkem plánovaly vlády posledních 15 let pokaždé. Třeba od roku 2011 byl předpokládaný deficit vždycky minimálně 100 miliard, podobně jako s ním počítá rozpočet pro rok příští. Poslední léta se ale státu dařilo hospodařit o něco lépe, než původně resort financí plánoval. Jaké nové útraty pro příští rok stát chystá? Počítá se s vyššími platy stovek státních zaměstnanců, vzroste minimální mzdy, ze současných 8,5 tisíce na 9 200 korun. Zvýší se i důchody, v průměru o 200.

Česko zasáhl silný vítr a na horách sněžilo

Zdroj: NOVA, Datum: 22.10.2014

Martin POUVA, moderátor: V noci na dnešek se, jak předpovídali meteorologové, prudce změnilo počasí. Silný vítr zasáhl většinu republiky. V nárazech o rychlosti až 100 kilometrů v hodině vyvracel stromy a hasiči se nezastavili. Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Teploty výrazně klesly. Místy se dokonce pohybovaly i pod nulou a na horách sněžilo. V Krušných horách sníh například vydržel, a tak řidiči, kteří jeli na letních pneumatikách, měli problémy. František NYKLAS, redaktor: Kdo dnes v Krušných horách čekal pár poletujících vloček, ten se tam dnes musel cítit jako uprostřed zimy.

Na sněhovou peřinu si ještě počkáme

Zdroj: NOVA, Datum: 22.10.2014

Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: A s Františkem Nyklasem se teď spojíme ještě jednou. Františku, řekni nám, jestli problémy se silným větrem už skončily, anebo výstrahy meteorologů dál platí? František NYKLAS, redaktor: Dobrý večer. Výstrahy rozhodně nekončí. Meteorologové tentokrát varují před trvalým deštěm. Ten může zítra zvedat hladiny horských řek, hlavně v Jeseníkách a Beskydech. Na návětrných stranách podle meteorologů spadne 40 až 80 milimetrů srážek. Pokud chcete vědět, kde a kolik toho naprší, podívejte se na web tn.

Poslanci schválili v prvním čtení státní rozpočet

Zdroj: NOVA, Datum: 22.10.2014

Martin POUVA, moderátor: 100 miliard korun, s takovým schodkem rozpočtu má Česko hospodařit příští rok. Poslanci to dnes schválili v prvním čtení ve sněmovně. Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Nezabránil tomu ani maraton projevů opozičních poslanců, podle kterých vláda projídá naši budoucnost. Podívejte se, jak to dnes ve sněmovně vypadalo. Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/: Zdá se mi, že vše jde dobře, i ta kritika je méně bouřlivá, než jsme byli zvyklí. Michaela ŠMÍDOVÁ, redaktorka: Tak si dnes pochvaloval první čtení ve sněmovně o rozpočtu na příští rok premiér Bohuslav Sobotka.

Případ vraždy vlivného člena ČSSD Romana Housky u soudu třetím dnem

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 22.10.2014

Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Třetí den se u Krajského soudu v Ústí nad Labem řeší případ vraždy vlivného člena ČSSD Romana Housky. Dnes u soudu vypovídala jeho partnerka, náměstkyně hejtmana Ústeckého kraje Jana Vaňhová. Ta přišla s překvapivou informací. Houskovi měl někdo před smrtí vyhrožovat. Více v reportáži Pavlíny Janečkové. Pavlína JANEČKOVÁ, redaktorka: Evidentně rozrušená vstupovala dnes do soudní síně bývalá hejtmanka Ústeckého kraje a partnerka zastřeleného Romana Housky Jana Vaňhová.

Spory o zámek Opočno nekončí

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 22.10.2014

Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Za pět minut sedm, ten správný čas na sledování Zpráv. Krásný dobrý večer. Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Příjemný a dobrý večer, stalo se toho hodně, tak pojďme na to. Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Už dlouhých 23 let se táhnou spory o zámek v Opočně a stále nekončí. Naopak, vše se opět vrací na začátek. Okresní soud v Rychnově nad Kněžnou dnes totiž povolil obnovu řízení, které již dříve zamítl Nejvyšší soud. Kristina Colloredo-Mansfeldová uspěla se stížností.

V Česku řádila vichřice

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 22.10.2014

Karel VOŘÍŠEK, moderátor: V Česku dnes v noci řádila vichřice. Vítr lámal stromy a hasiči měli napilno. Na horách už sněžilo. Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Co se v České republice celou noc a dnes s počasím dělo, zjišťovala Michaela Nováková ve spolupráci s našimi krajskými reportéry. Michaela NOVÁKOVÁ, redaktorka: Prudký vítr a déšť přišly nad Českou republiku už během noci a v některých krajích přidělávaly práci hlavně hasičům. Například v Plzeňském kraji vyjížděli za noc asi třicetkrát.