Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Bohatýr s přelepenou hvězdou

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 18.04.2015

Foto: Zemřel Jaroslav Holík, legendární československý útočník a úspěšný trenér, který nesnášel křivdy, faleš a flákače. A také ruské okupanty a komunisty, jak dokládá snímek ze zápasu na mistrovství světa v roce 1969 ve Stockholmu, kde má rudou hvězdu ve státním znaku na prsou zakrytou lepicí páskou. Tvrdý hokejista, který dokázal kritizovat líné spoluhráče i nadřízené, odešel včera ve věku 72 let. Více se dočtete na straně 16 FOTO ČTK

ČSA má mít ceny jako low-cost

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 18.04.2015

říká Jiří Šimáně z Travel Service, třetinového spolumajitele národních aerolinek PRAHA Levné letenky do Paříže či Milána? Češi na ně slyší stále více. Z Prahy s nízkonákladovými aeroliniemi cestuje už více než čtvrtina z více než 11 milionů lidí, kteří projdou ruzyňským letištěm. Aprávě klienty těchto společností mají do budoucna lákat České aerolinie. Alespoň podle představ jejich nového třetinového spoluvlastníka, společnosti Travel Service. "ČSA nemají být typickým nízkonákladovým dopravcem.

Churchilla Zeman nařkl neprávem

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 18.04.2015

OBJEV LN Otevřený dopis Hitlerovi, z něhož prezident citoval, rozhodně nebyl chvalozpěvem PRAHA Zatímco Pražský hrad spouští na sociálních sítích kampaň, v níž chce dokázat, že Ferdinand Peroutka ve svém hodnocení nacismu morálně pochybil, na další klíčový důkaz "fascinace naprosto zrůdným učením" se zapomnělo. Kromě Peroutky zmínil prezident Miloš Zeman koncem ledna na mezinárodním fóru Let My People Live dalšího intelektuála, který prý zklamal, britského politika Winstona Churchilla. "Kdyby můj národ postihla velká katastrofa, přál bych si, aby v jeho čele stál muž s vaší silnou vůlí," citoval Zeman z údajné novoroční zdravice, kterou měl Churchill v lednu 1939 zaslat samotnému Adolfu Hitlerovi.

Sbohem, státe

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 18.04.2015

SLOUPEK LN Stát nemá vlastnit České aerolinie už posledních patnáct let, říká v rozhovoru pro LN představitel nového třetinového vlastníka této letecké společnosti miliardář Jiří Šimáně. Historie hospodaření dopravce mu dává za pravdu. Státem dosazení manažeři v marné snaze vrátit bezmála krachující společnost na správnou, tedy ziskovou cestu dokázali ve svém důsledku jenom rozprodat miliardový majetek firmy a "projíst" ho. Až v poslední době přichází v ruzyňské centrále s tím, že je lepší svézt více lidí za nižší cenu, než čekat s vysoce nastřelenou sumou za letenku na nebožáka, kterému nezbude na poslední chvíli nic jiného, než si ji koupit, protože za byznysem do daného města musí.

Souboj hokejových klubů ve stínu Růžičkovy aféry

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 18.04.2015

PRAHA Dva týdny před zahájením mistrovství světa hokejovým národem cloumá aféra Vladimíra Růžičky. Kauza údajného úplatku, který měl být podle trenéra pouhou půjčkou, nezasahuje Růžičku jen z hlediska národního týmu a blížícího se šampionátu. Lidové noviny narazily v politickobyznysových kruzích na spekulaci, že případ se týká i právě vrcholící baráže, v níž se hrálo o udržení v Tipsport extralize. Vní včera Slavia Praha, kterou dříve Růžička spoluvlastnil a trénoval, prohrála 2:3 s Piráty Chomutov, s nimiž Růžička spolupracuje nyní.

Allen po česku

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 18.04.2015

Pardubice Na městské scéně v Pardubicích bude zítra hostovat Divadlo Bez Zábradlí s inscenací 2x Woody Allen. Karel Heřmánek, Josef Carda nebo například Jana Švandová a Zdeněk Žák se představí v současném nastudování her Old Saybrook a Riverside Drive, ve kterých divák najde Allenův pohled na skutečné lidi, skutečné situace, ale i vymyšlené životy, po kterých lidé touží. Začátek představení je v 19 hodin. Mutace - Mladá fronta DNES - pardubický kraj

Anketa Jakou vzpomínku máte na Jaroslava Holíka

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 18.04.2015

Stanislav Neveselý bývalý trenér Dukly a reprezentace Nechal tu odkaz, že bez tvrdé práce nejsou výsledky. Když byla liga v pátek večer, na sobotu jsem dával volno. A on zásadně říkal, že musí trénovat i v sobotu. Takže jsme udělali trénink s náhradníky, kteří nehráli. Spolu s bráchou Jirkou a Honzou Klapáčem vytvořili jeden z nejlepších útoků v lize. Stoprocentně si vyhověli. Jan Suchý bývalý slavný obránce Dukly a reprezentace Jarda Holík, to je zarputilost a bojovnost. Byl to tvrdej a zodpovědnej chlap.

Auto začalo po nehodě hořet

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 18.04.2015

Drahotěšice Zřejmě mikrospánek stojí za včerejší ranní dopravní nehodou na Českobudějovicku, při které na mostě u obce Drahotěšice shořelo auto. Řidič naštěstí vyvázl bez zranění. Nehoda se stala krátce po šesté ranní. Sedmapadesátiletý muž jel po mostě nad silnicí E55. Na chvilku usnul a najel na svodidla. Škoda je odhadnuta na 60 tisíc korun. Foto: Mutace - Mladá fronta DNES - jižní Čechy

Babišova nová mise: ANO chce vliv na diplomacii

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 18.04.2015

Vicepremiér je na turné po USA * Jeho hnutí chce mít náměstka na ministerstvu zahraničí PRAHA, WASHINGTON Hnutí ANO, které až dosud čelilo výtkám, že se příliš nezajímá o zahraniční politiku, se snaží umlčet kritiky a přejít do ofenzivy. Vicepremiér Andrej Babiš se při své právě probíhající cestě po USA už sešel s bývalou americkou ministryní zahraničí Madeleine Albrightovou, s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem či senátorem Ronem Johnsonem, předsedou senátního podvýboru pro Evropu. Ve srovnání s prezidentem Milošem Zemanem, s nímž se při jeho nedávné březnové návštěvě v USA nesešel nikdo z administrativy nebo Kongresu, může být vicepremiér spokojený.

Cizinec chtěl propašovat kokain ve výztuze batohů

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 18.04.2015

Ruzyně Ruzyňští celníci ve středu zabavili asi 2,3 kilogramu kokainu. Dvaadvacetiletý cizinec cestující ze Sao Paula je dovezl v útrobách svého kufru. Sáčky kokainu s 68procentní čistotou celníci odhalili v zádových výztužích dvou menších prázdných batohů ukrytých v kufru cestujícího. Právě batohy vzbudily pozornost celníků při běžné kontrole rentgenem. Cena za gram kokainu se na českém trhu pohybuje od 1 500 do 2 000 korun. Celkem by si tak pašerák při prodeji přišel na bezmála čtyři miliony korun.

ČOI zajistila na matějské pouti padělané hračky

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 18.04.2015

Holešovice Inspektoři České obchodní inspekce objevili na matějské pouti padělané hračky. Při mimořádné, čtvrteční kontrole zajistili 129 plyšových hraček, jejichž hodnotu vyčíslili na 103 600 korun. Podle mluvčího ČOI Jiřího Fröhlicha se o případných pokutách rozhodne ve správním řízení. Mezi padělky byly plyšové přívěsky, plastové a plyšové hračky neoprávněně označené ochrannými známkami Thomas&Friends, Furby, Burberry a SpongeBob. Inspektoři je objevili u dvou stánkových prodejců, v jedné střelnici a ve výherním stánku.

Dětská léčebna mění ředitele

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 18.04.2015

Říčany Správní rada Olivovy dětské léčebny v Říčanech u Prahy odvolala ředitelku Blanku Vysloužilovou. Ve funkci ji nahradil Jiří Bruk. Důvodem personální změny je ztráta důvěry mezi správní a dozorčí radou a dosavadní ředitelkou. Výměna ve vedení má být impulzem k novému, koncepčnímu rozvoji léčebny a důslednému řízení její finanční a majetkové stability. Mutace - Mladá fronta DNES - Praha

Dívku vedla z parku sociálka

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 18.04.2015

PARDUBICE Jedno varování obdrželi rodiče malé holčičky už před dvěma měsíci, když ji nalezli strážníci ve večerních hodinách i s jejími rodiči v lesíku v Polabinách. Od té doby byla rodina bezdomovců pod dohledem asistentky strážníků i sociálky. A nyní rodiče o dítě přišli. Situace, kdy se dívenka opět nacházela v naprosto nevyhovujícím prostředí, ve společnosti lidí bez domova, se opakovala. Asistentka prevence kriminality obdržela na základě předchozí domluvy upozornění, že se v restauračním zařízení opět nacházejí rodiče včetně malé holčičky.

Do Pardubic přijedou obávaní fandové Opavy

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 18.04.2015

PARDUBICE Na spočítání příznivců hostujících týmů při domácích zápasech fotbalistů Pardubic obvykle stačí prsty na dvou rukách. To však nebude platit o dnešním duelu, ve kterém na stadion Pod Vinicí přijede soupeř z Opavy, jejíž fanoušci patří ve druhé lize mezi nejpočetnější a nejhlučnější tábory. Klub i policie očekávají, že by ze Slezska měla dorazit početná skupina fandů, mezi nimiž mohou být i ti radikálnější. "Utkání je vyhlášeno jako rizikové," uvedla policejní mluvčí Eva Maturová. "Všechno monitorujeme, ale z taktických důvodů nebudeme prozrazovat připravená opatření.

Duše hokejové Dukly odešla

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 18.04.2015

Sportovní fanoušci nejen na Vysočině se vzpamatovávají z těžké rány. Ve věku 72 let zemřel legendární hokejový útočník a později trenér Jaroslav Holík. JIHLAVA Z dvanácti mistrovských titulů, které z jihlavské Dukly dělají nejúspěšnější klub československé hokejové historie, se podílel na jedenácti. Sedm z nich pomáhal vybojovat jako hráč, ke čtyřem dovedl tým coby trenér. Hokejový útočník a později kouč Jaroslav Holík, který v noci na pátek zemřel ve věku 72 let, byl jednou z největších osobností v historii hokeje na Vysočině.

Dva nové domovy seniorů nabídnou celkem 136 míst

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 18.04.2015

V příhraničí se zlepší komfort pro seniory, kteří potřebují péči v domově důchodců. Jihočeský kraj vybuduje nová sociální lůžka v Dačicích a v Kaplici. Senioři se do nich mají nastěhovat už v roce 2017. ČESKÉ BUDĚJOVICE V Dačicích na Jindřichohradecku se v domov pro seniory změní nevyužívaná budova v nemocničním areálu. V Kaplici na Českokrumlovsku nechá kraj přestavět původní dům a rozšíří ho o další pavilon. Náklady na investici v Dačicích se odhadují na 90 milionů korun, v Kaplici na polovinu.

Farna akusticky

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 18.04.2015

Pardubice Držitelka šesti bronzových Slavíků Ewa Farna vystoupí se svou tour V akustickém směru zítra v 19 hodin v pardubickém ABC Klubu. Mutace - Mladá fronta DNES - pardubický kraj

Houskův vrah si podal dovolání

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 18.04.2015

Chomutov Bývalý voják Michal Krnáč odsouzený za vraždu vlivného člena ČSSD Romana Housky podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Krajský soud v Ústí ho poslal v říjnu na 17,5 roku do vězení, pražský vrchní soud v lednu zmírnil trest na 13 let. Podle pravomocného rozsudku Krnáč zastřelil Housku v listopadu 2013 u jeho vily čtyřmi ranami z pistole. Krnáč se k tomu původně přiznal, u vrchního soudu ale změnil výpověď, prohlásil, že Housku nezabil, a domáhal se zproštění viny. Prvoinstanční soud prý z jeho výpovědi vybral jen části, jež se hodily k prokázání obžaloby, a zbylé označil za nepravdivé.

Je po výplatě a v Trnovanech to začne žít. Holky, pasáci, rvačka

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 18.04.2015

TEPLICE Hovět si v noci na zadním sedadle policejního auta není jen tak. Sedět tam může zadržený lump, ale výjimečně také novinář, který projevil zájem o doprovázení strážníků při jejich noční službě. Lepší příležitost pro poznání odvrácené strany nočních Teplic jsem si prý nemohl přát. Je první hezký pátek, řada lidí má právě po výplatě. "Nejhorší budou Trnovany. Spousta dealerů, bezdomovců, prostitutek," varují mě tepličtí strážníci Jaromír Kovanda a Jiří Prchal. Dvanáctihodinová služba jim začala v 19 hodin, to nejhorší podle nich propukne po druhé ranní, kdy zavírá většina restaurací a putyk.

Komenský v kostele

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 18.04.2015

Skuteč Svůj další společný koncertní pořad uvedou herec Alfred Strejček a kytarista Štěpán Rak. V rámci letošního ročníku festivalu Tomáškova a Novákova hudební Skuteč uvedou pořad Vivat Comenius, který vznikl z textů Jana Amose Komenského Obecné porady o nápravě věcí lidských. Oba umělci se představí v neděli 19. dubna ve skutečském kostele Nanebevzetí Panny Marie od 16 hodin. Mutace - Mladá fronta DNES - pardubický kraj

Kraj chce získat přes miliardu dotací na kotle

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 18.04.2015

OSTRAVA I lidé s nízkými příjmy si budou moci vyměnit starý domácí kotel na tuhá paliva za ekologičtější, a přispět tak k lepšímu ovzduší. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) včera v Ostravě slíbil, že rozdělí devět miliard korun dotací z Evropské unie na výměnu až 80 tisíc kotlů, a upřesnil, že peníze dostanou přednostně znečištěné oblasti, především náš region. Hejtman kraje Miroslav Novák (ČSSD) netají, že z dotací by chtěl ukrojit nejvíc. "Předpokládám, že přes miliardu korun.

Legenda Holík, král ledu i ostrých slov

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 18.04.2015

PRAHA Český hokej truchlí za jednu z největších i nejsvéráznějších osobností, jaké kdy měl. Ve věku 72 let zemřel Jaroslav Holík – samorost z Vysočiny, mistr světa i olympijský medailista, trenér dvakrát zlaté reprezentace do 20 let, nemilosrdný kritik, muž milující rodinu a zakladatel dynastie, v níž se jeho potomci dvou různých generací dostali do NHL – ať už syn Robert, či nedávno vnuk David. Na památku Jaroslava Holíka nastoupila včera reprezentace ve Švédsku s černými páskami na dresech.

Na hlavním tahu opraví vozovku

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 18.04.2015

Lišov Loni na podzim v Lišově opravili část silnice, která spojuje Budějovice a Třeboň. Rekonstrukce důležité vozovky se však vůbec nepovedla a asfalt byl zvlněný. Ve středu má znovu začít oprava. Následovat budou i další etapy obnovy komunikace na hlavní lišovské třídě. Vše by mělo být hotové do konce května. Řidiči musí počítat s omezením průjezdnosti. Mutace - Mladá fronta DNES - jižní Čechy

Nahé novorozeně zahřál babybox

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 18.04.2015

Opava Vyhřívaná schránka pro odložené děti ve Slezské nemocnici v Opavě poskytla v noci na pátek bezpečný azyl novorozenému chlapci. Nahé dítě bez podvázaného pupečníku někdo vložil do babyboxu ve čtvrtek ve 22 hodin 46 minut. Podle lékařů je hoch zdravý a váží 3,2 kilogramu. Je třetím dítětem odloženým v Opavě. Za 10 let fungování babyboxů v zemi už do nich rodiče v nouzi vložili 120 dětí. Mutace - Mladá fronta DNES - Moravskoslezský kraj

Náměstí obsadí odpůrci islámu

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 18.04.2015

Teplice Na náměstí Svobody se dnes koná demonstrace iniciativy Islám v ČR nechceme. "Je zaměřena proti upřednostňování práv a zájmů jedné menšiny na úkor práv a zájmů většinové společnosti a ostatních menšin v ČR," stojí bez bližšího vysvětlení na pozvánce. Připojeno je jen motto: "Pojďme zachovat naše město pro naše děti takové, jaké je." Pořadatelé využívají loňské nálady ve městě, jehož obyvatelům se nelíbilo, že lázenští hosté převážně z Kuvajtu, kterých přibývá, dělali nepořádek v parcích a rušili noční klid.

Nemocných lidí mírně přibylo

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 18.04.2015

Zlínský kraj Nemocných lidí s akutními respiračními chorobami ve Zlínském kraji stále neubývá. V kraji stoná 1 125 ze 100 tisíc obyvatel, což je o dvě procenta více než před týdnem. Jejich počet je v posledních týdnech zhruba stejný. "Je to mimo jiné způsobeno lokálními epidemiemi chřipky typu B, takzvanou druhou vlnou chřipkové epidemie," řekla vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Hana Tkadlecová. Druhá vlna epidemie však nemá tak plošný charakter jako první vlna způsobená chřipkou typu A.

Nové auto pomůže i za hranicemi

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 18.04.2015

Petrovice u Karviné Cisternovou automobilovou stříkačku Scania získali dobrovolní hasiči v Petrovicích u Karviné. Moderní vůz tak nahradí starou liazku. Nová cisterna je navíc uzpůsobena i pro akce v době povodní, které obec často trápí. Pořízení vozidla za 8,5 milionu korun si Petrovičtí mohli dovolit díky dotaci z Operačního programu Česká republika – Polsko 2007–2013 s partnerskou obcí Godów. Nový vůz tak může v případě nutnosti pomoci i na polské straně hranice. Mutace - Mladá fronta DNES - Moravskoslezský kraj

Památka na válečné oběti chátrá, jeho oprava vyjde na miliony

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 18.04.2015

Památník na Ploštině v neděli připomene tragédie, k nimž došlo na Valašsku na konci druhé světové války. Většinu roku ale chátrá a zajímá jen málo lidí. Plán na jeho přeměnu existuje, ale zatím chybí peníze. ZLÍNSKÝ KRAJ Ticho na Ploštině ruší jen štěbetající ptáci. Od hlavní silnice sem ruch aut nedolehne a nic jiného v blízkosti není. Ani návštěvníci. "Pár lidí se dnes zastavilo, asi je vytáhlo sluníčko. Většinou chodí starší lidé," říká Marie Zvončáková z obecního úřadu v Drnovicích a rozhlíží se po okolních kopcích.

Pokus číslo 2. Vznik nové věznice ve Vyšních Lhotách je znovu ve hře

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 18.04.2015

Vězňů přibývá a situace začíná být kritická. Ředitelství Vězeňské služby ČR proto znovu zvažuje, že z bývalého tábora pro uprchlíky ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku udělá věznici. VYŠNÍ LHOTY Bylo tam takové ticho, že z toho člověku zaléhalo v uších. Když si před třemi lety tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil prohlížel spolu s novináři opuštěný areál bývalého tábora pro uprchlíky ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku, bylo tehdy jisté, že zde vznikne věznice. Zařízení mělo být pobočkou věznice v Heřmanicích.

Prásk! Vyzkoušejte simulátor nárazu

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 18.04.2015

Ukázky dopravních prostředků a techniky záchranářů, inspiraci pro aktivity ve volném čase nebo informace pro motoristy. To vše nabízí výstava Svět v pohybu, kterou dnes a zítra můžete navštívit na výstavišti v Budějovicích. Jedním z hlavních témat je dopravní nehodovost. Součástí expozice je například simulátor nárazu při dopravní nehodě. "Chceme, aby si lidé uvědomili, že není nutné na silnici chvátat a že je lepší spíš někdy sundat nohu z plynu," řekla ředitelka kanceláře ředitele jihočeské policie Ivana Zelenáková.

Pražští cyklisté sbírají nepřátele. Jejich jízda naštvala nejen řidiče

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 18.04.2015

PRAHA Pražští řidiči a pražští cyklisté si obvykle kolem krku nepadají. A po čtvrteční cyklojízdě si asi nebudou chtít ani podat ruku. Spolu s řidiči jsou na čtvrteční cyklojízdu naštvaní i někteří chodci, lidé, kteří cestovali hromadnou dopravou, i někteří účastníci akce. Kritizují především neukázněné kolaře. "Krátce po startu už bylo moc krásně vidět, že na nějaká pravidla velká část lidí prostě kašle. Jízda v protisměru, autům skoro na kapotu. Jízda po chodníku, přechodu, ohrožování chodců," popsal na facebookových stránkách Velké jarní cyklojízdy Blankou jeden z účastníků akce, Robert Homolka.

Při požáru domku uhořel bezdomovec

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 18.04.2015

Český Těšín K hořícímu opuštěnému nádražnímu domku v českotěšínské Karvinské ulici vyjížděli ve čtvrtek večer hasiči. Jak záhy zjistili, objekt až tak opuštěný bohužel nebyl. Jeden bezdomovec byl popálený, druhý požár nepřežil. Totožnost zemřelého nemají policisté ještě potvrzenou, ale s největší pravděpodobností půjde o dvaačtyřicetiletého muže, který neměl trvalé bydliště. Totožnost potvrdí až DNA, byla nařízena soudní pitva. Mutace - Mladá fronta DNES - Moravskoslezský kraj

Radní se shodli: fotbalový stadion zůstane za arénou

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 18.04.2015

Radní Pardubic přehodnotili plány, jak naložit se sešlým Letním stadionem a přilehlými pozemky. Jejich předchůdci si nechali zpracovat studii, která v lokalitě navrhovala hotel, komerční prostory, výstavbu bytů či dům pro seniory. Dnešní lídři tam však chtějí jen fotbal a místa pro odpočinek a sport. PARDUBICE Na konci ledna se centrem Pardubic valil dav naštvaných fotbalových fanoušků. Jejich cílem bylo tehdy probíhající zasedání zastupitelstva. Příznivci chtěli politikům pěkně zblízka a nahlas říci, jak by měli naložit se zchátralým Letním stadionem.

Signál v novém metru má být na podzim. Pozdě, ale přece

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 18.04.2015

Dopravní podnik sice dokončil stavbu nové části metra A v termínu, ale už s operátory nedokázal včas zajistit mobilní signál v tunelech. Dohánějí to za větší peníze. PRAHA Kdo žertem hádal, zda bude v metru signál dříve, než skončí Jaromír Jágr s hokejem, dostane brzy odpověď. Dopravní podnik chce totiž klíčovou smlouvu s operátory podepsat do konce dubna, což znamená, že by signál v tunelech na prodloužené trase A mohl být letos v září. Ještě vloni přitom obě strany tvrdily, že dohoda je na spadnutí a že to chtějí rychle vyřešit, aby operátoři se svým Sdružením Metro stihli do rozestavěných tunelů instalovat technologie před dokončením prací.

Sraz motorkářů dnes zkomplikuje dopravu

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 18.04.2015

Otrokovice Kvůli motorkářské akci Moto Besip bude dnes v centru Otrokovic komplikovanější dopravní situace. Akce startuje ve 12.30 hodin srazem motorkářů, kteří se potkají na parkovišti u radnice. O hodinu později jim požehná kněz a následovat bude hromadná vyjížďka. Motorkáři se pak vrátí na parkoviště Barum Continental, kde v 15 hodin začne doprovodný program. Na náměstí 3. května a v části ulice Hložkova v okolí 3. budovy městského úřadu bude už od 8 do 15 hodin dočasně zakázáno parkování.

Stát spočítal česká nádraží hrůzy

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 18.04.2015

PRAHA Kdysi výstavní budova železničního nádraží je ostudně ošuntělá. Podchody pod perony ohyzdné a stav veřejných toalet otřesný. Přitom tímto prostředím každý den projdou desetitisíce lidí, kteří cestují po českých železnicích. A je vlastně jedno kde. Týká se to stovky měst a obcí. Karlových Varů, Plzně, Jihlavy a mnoha dalších. I proto existuje plán česká nádraží opravit a zmodernizovat. Do tří let by se toho mohla dočkat zhruba čtyřicítka budov po celé zemi. Do pěti let pak další asi dvě stovky nádraží.

Stavba druhé koleje do Hradce pokračuje. Úplná výluka ale končí

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 18.04.2015

Od čtvrtého dubna nejezdí mezi Hradcem Králové a Pardubicemi žádné osobní vlaky. Úplnou výluku si vyžádali stavbaři z firmy Skanska, aby mohli v klidu uložit druhou kolej v okolí Stéblové. Práce jdou podle plánu, a tak se alespoň některé vlaky budou moci už v pondělí vrátit na frekventovanou trať. Ovšem návrat k normálu se ještě nechystá. Právě 20. dubna totiž začíná další desetidenní omezení dopravy, autobusy ovšem bude nahrazena už jen čtvrtina vlaků. Stavba druhé koleje však dlouhodobě komplikuje život lidem, kteří bydlí nedaleko stavby.

Tenisový Fed Cup Kapitán Pála vsadil na Šafářovou a Kvitovou

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 18.04.2015

Foto: Český tým Dvojka českého týmu Lucie Šafářová a jednička francouzského Caroline Garciaová zahájí dnes ve 12.00 v ostravské ČEZ Aréně semifinálový duel Fed Cupu. Po nich nastoupí Petra Kvitová a Kristina Mladenovicová. Rozhodl o tom včerejší los na ostravské radnici, jehož se zúčastnil celý český výběr – Lucie Šafářová, Petra Kvitová, kapitán Petr Pála, Karolína Plíšková a Barbora Strýcová (zleva). Více na straně B4 Foto: Alexandr Satinský, MAFRA Mutace - Mladá fronta DNES - Moravskoslezský kraj

Týden plný designu. Začíná největší studentská akce ve Zlíně

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 18.04.2015

ZLÍN Jedna z největších studentských akcí v historii Zlína odstartuje v pondělí. Místní Fakulta multimediálních komunikací připravila Zlin Design Week, jenž od 20. do 24. dubna nabízí řadu výstav, besed, workshopů a dalších akcí Studenti chtějí oslovit odborníky i běžné obyvatele Zlína. Na vlastní oči se o tom přesvědčí každý, kdo jen projde městem. Ulice Zlína se totiž změní. Lidé uvidí různě rozmístěné venkovní instalace, třeba na náměstí Míru se objeví vitríny, takzvané city moduly. Ty poslouží jako venkovní výstavní prostor známých designových značek a vybraných ateliérů českých vysokých škol se zaměřením na design.

Územní plán Ústí: předražená a přepsaná zakázka bez trestu

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 18.04.2015

Schvalování zakázky na územní plán za vlády ODS a ČSSD provázely podivné okolnosti. K soudu se ale dostala jen nejasnost ve smlouvě na zakázku. A i tu smetl. ÚSTÍ NAD LABEM Kauza špatně vysoutěženého, předraženého a nekvalitního územního plánu definitivně skončí bez trestu. Ústecký krajský soud totiž pravomocně rozhodl, že se bývalý šéf odboru územního plánování ústeckého magistrátu Luboš Pauer svévolnou úpravou smlouvy na dodání dokumentu ničeho nedopustil. "Jsem rád, že to takhle dopadlo a potvrzuje to skutečnost, že když jsem v životě něco dělal, dělal jsem to poctivě a s nejlepším vědomím a svědomím," sdělil MF DNES Pauer.

V Troji se vylíhly sovy z Filipín

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 18.04.2015

V zoologické zahradě se v uplynulých týdnech dvěma chovným párům vylíhlo celkem šest výrečků filipínských. Pražská zoo je jediná v Evropě, kde jsou tyto vzácné sovy k vidění. Ve volné přírodě obývají pouze severní část Filipín, kde je dlouhodobě ohrožuje především kácení tropických lesů. Vzhledem k ubývání těchto sov v přírodě je úspěšný pražský odchov dobrou zprávou pro budoucnost tohoto druhu. "Pražská zoo tak výrazně přispívá k vytváření stabilní záložní populace, která je nezbytná pro případ krizového vývoje volně žijících výrečků.

Výzkum: vyléčí pacienty střevní paraziti místo léků?

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 18.04.2015

ČESKÉ BUDĚJOVICE Mohou pacienty trpící Crohnovou chorobou, která postihuje trávicí ústrojí, a dalšími imunitními nemocemi vyléčit místo léků střevní paraziti? Možnosti této léčby bude během následujících tří let studovat a zkoumat mladá parazitoložka Kateřina Jirků Pomajbíková z budějovického Biologického centra Akademie věd ČR, která získala na svůj výzkum prestižní grant. V mezinárodní grantové soutěži Human Frontier Science Program v kategorii Young Investigators, který je určen výzkumníkům do 35 let a je založený na mezioborové a nadnárodní spolupráci, se o finanční podporu utkalo 1 011 týmů z celého světa a jen 35 z nich uspělo.

Zlatá šance. Šest otázek a odpovědí k těžbě zlata

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 18.04.2015

ZLATÉ HORY Obnovení těžby zlata ve Zlatých Horách nemusí být pro Jeseníky jenom nedostupným snem. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek už podniká první kroky k tomu, aby se těžba žlutého kovu vrátila do hry, chce ji protlačit do státní surovinové politiky. Současný dokument s takovou možností nepočítá, podle Mládka ale není důvod nechávat zásoby ležet ladem, pokud se jejich dobývání vyplatí. Pro Zlaté Hory to tak znamená šanci na oživení staleté tradice. Jak velká je šance obnovení těžby zlata ?

Zloděj ukradl z dodávky speciální nářadí za statisíce

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 18.04.2015

Francova Lhota Vloupání do vozidla se škodou dosahující bezmála 170 tisíc korun vyšetří policisté ve Francově Lhotě. Neznámý pachatel tam v noci na úterý ukradl speciální pracovní nářadí z auta, které stálo přes noc na parkovišti poblíž prodejny potravin. Dělníci ze stavební firmy nyní pracují v železniční stanici v Horní Lidči, kde opravují přechod mezi nástupišti. Jak se zloděj do vozidla dostal, není zatím policistům jasné, protože vozidlo nebylo nijak poškozeno. Zloději hrozí až pětileté vězení.

Zloději brali naftu přímo z vagonů

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 18.04.2015

Most Šestici zlodějů ve věku 25 až 50 let, kteří přímo z cisteren na seřadišti v Mostě-Kopistech kradli naftu a benzin, pozatýkali mostečtí policisté. Od září do dubna zloději odčerpali asi 36 tisíc litrů paliva. Předběžně způsobili škodu asi milion korun. Tři ze zlodějů jsou ve vazbě a hrozí jim až osm let vězení, další tři jsou vyšetřováni na svobodě. Policisté možná budou stíhat i motoristy, kteří kradené palivo pravidelně kupovali za nižší cenu. Pokud totiž věděli, odkud pochází, dopustili se trestného činu podílnictví.

Zpět mezi elitou! Piráti udolali Slavii a vracejí se do extraligy

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 18.04.2015

CHOMUTOV Postupová mise splněna! Hokejoví Piráti Chomutov se po roce probili zpátky do extraligy, ale byly to nervy. Šampioni 1. ligy to dokázali kolo před koncem baráže díky domácí výhře 3:2 v prodloužení nad pražskou Slavií. "Jestli to můžu říct, já se dneska fakt hrozně opiju!" řehtal se chomutovský útočník Nikola Gajovský. "Byla by vlastně urážka, kdybychom to neoslavili." Včerejší výsledek zároveň Slavii potopil do 1. ligy, nižší soutěž z jejího obrovského smutku těží: atraktivní soupeř by měl plnit i stadiony v Ústí, Litoměřicích či Kadani.

FOTO

Zdroj: Právo, Datum: 18.04.2015

Foto: KVITOVÁ DOSTALA DŮVĚRU. Na téměř dva měsíce si dala od tenisu pauzu. Ve víkendovém semifinále Fed Cupu však Petra Kvitová chybět nebude. Kapitán Petr Pála věří jejím schopnostem, a tak ji vyslal do boje. Podrobnosti na straně 23 Foto ČTK – Jaroslav Ožana

Kalousek: Odchod Schwarzenberga ani Starostů TOP 09 nezabije

Zdroj: Právo, Datum: 18.04.2015

* * TOP 09 je v průzkumech volebních preferencí až čtvrtá, přitom značný kredit jí stále dodává její předseda Karel Schwarzenberg a spojení se Starosty. Jenže jeden se chystá do důchodu a ti druzí se netají tím, že se chtějí osamostatnit. Nebudou ty dva odchody pro TOP 09 znamenat smrtelnou ránu? Smrtelná rána by to možná byla, kdybychom to nečekali. Ale tyto dvě věci musely logicky jednou přijít. Bude záležet samozřejmě na rozhodnutí Karla Schwarzenberga, ale jeho věk je znám (je mu 77 let a naposledy chce vést TOP 09 do voleb v roce 2017 – pozn.

Nákupy ve věznici: prášky na potenci končily na ředitelství

Zdroj: Právo, Datum: 18.04.2015

Když loni v listopadu musel kvůli útěku vězně z jedné z pražských nemocnic nedobrovolně skončit ve funkci ředitel pankrácké věznice Pavel Hadrava, nové vedení si prokleplo dřívější hospodaření tohoto velkého nápravného ústavu. A podle informací Práva narazilo mimo jiné na podivné nákupy léků pro pankráckou vězeňskou nemocnici. Na rozdíl od obdobného zařízení v Brně prý vedení Pankráce pořizovalo léky bez řádného výběrového řízení, tedy v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách. Mnohem závažnější je ale podle informací Práva zjištění kontrolorů, že část objednaných medikamentů k vězňům vůbec nedoputovala.

Rektor vystavil diplom policistovi, který není v evidenci studentů

Zdroj: Právo, Datum: 18.04.2015

Karlovarský policista Zbyšek Kholl si před dvěma lety podal přihlášku na pražskou univerzitu Jana Ámose Komenského, aby si dodělal titul magistr. Jenže neuspěl, škola si ho prověřila a nakonec odmítla přijmout s odůvodněním, že nemá bakalářské vzdělání. Kholl sice předložil diplom o úspěšném absolvování tříletého studia na soukromé vysoké škole Karla Engliše v Brně, podepsaný přímo tehdejším rektorem Ladislavem Zapletalem, ale jeho jméno chybí v evidenci studentů. Státní zástupkyně postavila Kholla před soud, neboť je přesvědčena, že školu nevystudoval, a neoprávněně tak užívá akademický titul bakalář.

Šlechtová: Úředníci ministerstva financí poškozují zájmy ČR

Zdroj: Právo, Datum: 18.04.2015

Zájemci o dotace z evropských fondů, které premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) před dvěma týdny pobízeli k rychlé přípravě projektů, už tolik spěchat nemusejí. Šlechtová totiž včera přišla s šokujícím oznámením, že Česko čerpání peněz z fondů EU nemůže zatím zahájit. Balík 23,83 miliardy eur (zhruba 650 miliard korun), který Brusel ČR už od loňska nabízí, tak zůstává dál ležet v unijních sejfech. Neprofesionální a špatná práce Příčinou nových potíží je podle Šlechtové špatná práce úředníků Babišova ministerstva financí.

Čerpání z fondů

Zdroj: ČT 1, Datum: 17.04.2015

Aneta SAVAROVÁ, moderátorka: Z budoucích strukturálních a investičních fondů může Česká republika vyčerpat až šest set padesát miliard korun, a to v deseti operačních programech. Nejvíc, zhruba sto dvacet devět miliard, půjde na dopravu, o tři miliardy méně na rozvoj regionů a sto osmnáct miliard je určeno pro podnikatele. Nejlépe jsou teď připraveny programy čtyři, a to podnikatelský, životní prostředí, vzdělávání a zaměstnanost. Ty chtěly zhruba do měsíce vyhlásit předběžné výzvy a pak začít přijímat žádosti o dotace.

Polské oslavy konce války

Zdroj: ČT 1, Datum: 17.04.2015

Aneta SAVAROVÁ, moderátorka: Složité rusko-polské vztahy napíná setkání evropských státníků na gdaňském Westerplatte. Bude se konat 7. května a má připomenout sedmdesáté výročí konce druhé světové války. Kromě polských a evropských politiků se ho zúčastní také prezident Miloš Zeman. Vzpomínka má být protiváhou k přehlídce v Moskvě, která se bude konat o dva dny později a kterou zároveň většina západních politiků bojkotuje. Josef PAZDERKA, redaktor: Tady zazněly první výstřely druhé světové války.

Spor o eurodotace

Zdroj: ČT 1, Datum: 17.04.2015

Aneta SAVAROVÁ, moderátorka: Páteční Události, dobrý večer přeje Aneta Savarová. Česko nemůže zahájit čerpání peněz z Evropské unie, říká ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Po týdnu poprvé promluvila o auditu, který v jejím resortu provedlo ministerstvo financí. Týkal se monitorovacího systému. Ten má zajišťovat čerpání stovek miliard korun v příštích letech. Ministerstvo financí ale tvrdí, že zakázka byla předražená a pochybně vybraná. Audit má teď na stole Evropská komise. Pavla KUBÁLKOVÁ, redaktorka: Ministerstvo pro místní rozvoj, proti němu resort financí.

10 tun kuřecího masa nakaženého salmonelou v ČR

Zdroj: NOVA, Datum: 17.04.2015

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: 10 tun kuřecích řízků, které do České republiky dorazily z Polska, obsahovalo bakterie nebezpečné salmonely. Reynolds KORANTENG, moderátor: Prokázaly to laboratorní testy. Část zásilky se přitom už dostala do obchodů. Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: Státní veterinární správa nařídila okamžité stažení závadného masa. Martina KUZDASOVÁ, redaktorka: Tohle jsou dvoukilové balíčky s kuřecím masem, konkrétně s hluboce mraženými stehenními řízky bez kosti a kůže z Polska, s datem minimální trvanlivosti 29.

Jaroslav Holík 1942 - 2015

Zdroj: NOVA, Datum: 17.04.2015

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: Česká republika přišla o jednoho z nejlepších hokejistů své historie. Ve věku 72 let zemřel po dlouhé těžké nemoci v noci na dnešek Jaroslav Holík. Reynolds KORANTENG, moderátor: Svou hokejovou kariéru spojil s Duklou Jihlava, se kterou získal 7 titulů. Byl také mistrem světa, držitelem olympijské medaile a stal se i úspěšným trenérem. Jiří HOLÍK, bratr Jaroslava Holíka; hokejová legenda: Odešel mi brácha, tak to je, to je tak smutná událost pro mě, pro celou rodinu, pro, pro děti.

Sledujte Sportovní noviny

Zdroj: NOVA, Datum: 17.04.2015

redaktor: Sledujte Sportovní noviny. Nejproduktivnější Čech NHL je doma. Na co se Voráček nejvíc těší? Michael Phelps se po půlročním trestu za jízdu v opilosti vrátil k závodění. Jak to dopadlo, uvidíte už za chvíli.

Kancléř Vratislav Mynář zveřejnil svůj plat

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 17.04.2015

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka: Kancléř Vratislav Mynář po dlouhých průtazích zveřejnil svůj plat. Za práci na Hradě dostává 120 tisíc korun měsíčně. Nejbližší spolupracovník prezidenta Miloše Zemana své otálení zdůvodnil tím, že čekal na stanovisko Úřadu pro ochranu osobních údajů. Reportér Zbyněk Zykmund zjistil, že v pondělí by měl Hrad zveřejnit platy i ostatních vysoce postavených úředníků. Zbyněk ZYKMUND, redaktor: Dvouletá bariéra mlčení byla dneškem prolomena. Kancléř prezidenta Miloše Zemana oznámil, kolik na Pražském hradě vydělává.

Na pulty českých obchodů se dostalo závadné maso z Polska

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 17.04.2015

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka: Na pulty českých obchodů s potravinami se znovu dostalo závadné maso z Polska. Je to kuřecí a bylo ho 10 tun. Testy Státní veterinární správy prokázaly, že stehenní řízky prokazatelně obsahovaly bakterie salmonely, které člověku mohou způsobit těžké průjmové onemocnění. Podrobnosti o tom, kde se toto zkažené maso objevilo, má reportérka Marcela Svobodová. Renata MALÍKOVÁ, redaktorka: Marcela SVOBODOVÁ, redaktorka: redaktorka: Průjmy, zvracení, dehydratace.

Téměř čtvrtina dětí v ČR z prvního stupně ZŠ má Facebook

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 17.04.2015

Pavel ŠTRUNC, moderátor: Bezmála čtvrtina všech dětí v České republice z prvního stupně základní školy má Facebook. Přitom podle pravidel společnosti by tuto sociální síť měly používat až od 13 let. Rodiče někdy o facebookovém profilu svých dětí ani nevědí. Průzkum Univerzity Palackého v Olomouci dokonce ukázal, že by děti byly ochotné za peníze poslat svou intimní fotku. Více detailů přidá Filipa Šebová. redaktor: Máš Facebook? David, 10 let, : Jo. redaktor: Od kolika let? David, 10 let, : Od šesti.