Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Auta bez řidiče v Evropě

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 22.08.2014

EKONOMIKA Po USA dorazila auta bez řidiče i do Velké Británie, kde mohou oficiálně být testována. strana

Gottland a mladí filmaři

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 22.08.2014

S obsahem populární knihy Mariusze Szczygieła tvůrci filmu zacházejí volně PRAHA Populární kniha polského novináře Mariusze Szczygieła Gottland se dočkala filmového zpracování. Není však jisté, zda by čtenáři, který by film viděl a neznal jeho název, došlo, že se jedná o onu knihu. Snímek, nad nímž se sešlo pět mladých režisérů a režisérek, není v žádném případě převedením Szczygiełovy knihy do filmu: kniha obsahuje patnáct příběhů, zde je jich tedy jenompět. Důležitější však je, že se s jejich obsahem zachází dosti volně, někdy i svévolně.

Kariéra kmotra ve vězení: knihovníkem i kuchtíkem

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 22.08.2014

LITOMĚŘICE Soud ho poslal na čtyři roky do vězení za p řijetí úplatku 42 milionů korun. Bývalý starosta a senátor za ODS Alexandr Novák si sice odpykal teprve třetinu trestu, přesto se možná už brzy dostane na svobodu. Server Lidovky. cz má k dispozici příslušné usnesení litoměřického soudce. Na jeho základě lze zrekonstruovat Novákovu kariéru ve vězení. Exsenátor za mřížemi vystřídal taková povolání, o která by na svobodě jen stěží zavadil. Nejprve pracoval jako knihovník. V zimě uklízel fotbalový stadion v Teplicích.

Mor památkový

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 22.08.2014

Je bolševické hrozit majitelům památkově chráněných staveb vyvlastněním? Záleží na okolnostech. Již dnes stát omezuje vlastnická práva – některá umělecká díla nesmějí opustit Českou republiku, ať už je majitelem kdokoli. A jestli se nový památkový zákon z bezzubého nástroje změní ve funkční, bude to jen dobře. Zatímmajitelé nemovitostí především v historických jádrech měst prosluli spíš jako barbaři – běžnou praxí stále zůstává nechat dům chátrat a platit směšné pokuty (pokud vůbec) až do té doby, než majiteli nakloněný statik vydá demoliční výměr.

Návrat Pomocné stráže VB

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 22.08.2014

Vnitro chce policii pomoci sborem dobrovolníků PRAHA Červená páska přes rameno, občanská uvědomělost a důvěra tehdejšího režimu. Tak vypadali předrevoluční příslušníci Pomocné stráže Veřejné bezpečnosti. Ministerstvo vnitra pod vedenímMilana Chovance z ČSSD plánuje, že by muže a ženy v uniformách opět posílili dobrovolníci z řad občanů: policejní asistenti. Jejich hlavním úkolem by bylo ve městech a obcích pomáhat dohlížet na bezpečnost. "Na pracovní úrovni zvažujeme širší zapojení veřejnosti při řešení otázek veřejného pořádku na lokální úrovni, a to na zcela dobrovolné bázi," potvrdila LN Hana Malá z tiskového odboru resortu vnitra.

Od tanečníka k rabínovi

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 22.08.2014

MAGAZÍN PÁTEK David Peter třináct let studoval v Jeruzalémě a ve svých osmatřiceti letech se stal vrchním pražským rabínem. Rozhovor čtěte v magazínu Pátek. strana 26 až 29 Foto:

USA se snažily novináře osvobodit

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 22.08.2014

SVĚT Americké zvláštní jednotky se v létě pokusily zachránit v Sýrii novináře Jamese Foleyho. Operace se nezdařila a ozbrojenci z IS v minulých dnech Foleyho podřezali a vraždu natočili na video. strana 6

Zase spolu, tentokrát u soudu

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 22.08.2014

Svědek Topolánek. Bývalý předseda české vlády Mirek Topolánek vypovídal včera u soudu s Markem Dalíkem. "Pokládám za vyloučené, aby si Marek Dalík mezi čtyřmi až pěti cizími lidmi řekl o úplatek," hájil svého dlouholetého poradce expremiér. Svědci popisovali lobbistu jako tichého muže, introverta, který je "absolutně opatrný". Dalík je obviněn z toho, že si při jednání o obří zakázce na dodávku obrněných transportérů Pandur měl říct o skoro půlmiliardový úplatek. Martin Barták ve svém svědectví zpochybnil velikost částky.

Arabové skupují u Teplic parcely. Chtějí si postavit vlastní kolonii

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 22.08.2014

Věhlas teplických lázní mezi zahraniční klientelou roste tak, že si v Modlanech nedaleko Teplic hodlají cizinci postavit domy, v nichž by trávili letní lázeňskou sezonu a o něž by se v ostatních měsících starali starousedlíci. Místní obyvatele tyto plány znepokojují. MODLANY Klidná vesnice Modlany v Podkrušnohoří zažívá prudký rozmach, o který však její obyvatelé příliš nestojí. V obci mají vyrůst hned čtyři velké arabské kolonie dohromady s více než 60 parcelami, které skoupili Kuvajťané. S rodinami jezdí, podobně jako Libyjci nebo lidé ze Saúdské Arábie, na léčení do nedalekých Teplic.

Eutanazie v Rumburku. Sestra dostala výpověď

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 22.08.2014

Nemocnice v Rumburku propustila zdravotní sestru, která podle policistů pomáhala zemřít vážně nemocným pacientům. Na možnou eutanazii upozornily její kolegyně. RUMBURK Chtěla prý zmírnit utrpení vážně nemocných pacientů, proto jim ze soucitu dávala větší dávky léků, které způsobily jejich smrt. Tak popisuje policejní zdroj chování zdravotní sestry z nemocnice v Rumburku na Děčínsku. Podle toho, co policisté zatím vědí, sestra plnila přání umírajících, a prováděla tak u nás nelegální eutanazii.

Nakazil se ebolou, američtí doktoři ho vyléčili

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 22.08.2014

UZDRAVENÝ Lékař Kent Brantly (na snímku se svojí ženou), který se v Libérii nakazil ebolou při ošetřování nemocných, včera opustil Emoryho univerzitní nemocnici v Atlantě. K uzdravení mu pomohl experimentální lék ZMapp, do Spojených států Brantlyho převezli na začátku srpna. Foto: Isifa

Tvrdík pozval pět set čínských byznysmenů

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 22.08.2014

PRAHA Na konci příštího týdne dorazí do Prahy na pět set čínských byznysmenů a politiků na obří summit. Setkají se s podnikateli a politiky z Česka i dalších zemí střední a východní Evropy. Za velkolepou akcí je někdejší ministr obrany, manažer kampaní ČSSD či šéf Českých aerolinií Jaroslav Tvrdík. Právě jeho Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce fórum organizuje. Předchozí, středopravicové vlády přitom dávaly najevo, že se zemí, kde se nedodržují lidská práva, nechce mít Česko nic společného.

FOTO

Zdroj: Právo, Datum: 22.08.2014

Foto: UPRCHLÍKŮ Z UKRAJINY PŘIBÝVÁ. Obyvatelé východní Ukrajiny, kteří byli ze svých domovů vyhnáni pokračujícími boji a rozhodli se odjet do Ruska, se ve Stavropolu připravují na převoz do dočasných ubytoven. Podrobnosti na str. 10 Foto Reuters - Eduard Korniyenko

Lékaři z psychiatrie fetovali, aby je práce bavila

Zdroj: Právo, Datum: 22.08.2014

Třináct let pracovala jako zdravotní sestra v psychiatrické léčebně v Dobřanech. Letos na jaře dostala padáka, když vyšlo najevo, že dvěma tamním lékařům obstarávala pervitin. "Potřebovali se nabudit, aby mohli práci lépe snášet," říká 34letá žena, která je sama uživatelkou pervitinu už od 17 let. S rozhovorem souhlasila za podmínky, že její jméno redakce nezveřejní. Soud potrestal ženu letos v květnu za přečin nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami ročním vězením s podmínečným odkladem na 32 měsíců.

Nic nám nedlužíte. Ujištění po telefonu může být ale past

Zdroj: Právo, Datum: 22.08.2014

S tím, jak se marketingová komunikace a fakturace se zákazníky automatizuje, narůstá riziko, že firma snadno z nic netušícího člověka vyrobí dlužníka. Pouhé ujištění po telefonu "nic nám nedlužíte, fakturu stornujeme," dnes rozhodně nestačí. Potvrzení o úhradě dluhu, nebo písemný doklad o tom, že vůči danému subjektu nemá člověk žádný závazek, v každém případě žádejte důrazně písemně. Po slibu následovaly faktury Například jistý klient z Prahy mobilního operátora na pobočce požádal o zrušení služby, včetně čísla.

Podvodní studenti přijdou o tituly. Návrh je na stole

Zdroj: Právo, Datum: 22.08.2014

Jak zbavit vysokoškolského diplomu i titulu podvodníky, plagiátory či protekční rychlostudenty? Ministru školství Marcelu Chládkovi (ČSSD) došla trpělivost a po letech přešlapování svých předchůdců přišel nyní s jasnými pravidly, jak udělat přítrž nekalým praktikám, které nechvalně proslavily především plzeňská práva. Do návrhu novely vysokoškolského zákona, který tento týden poslal do připomínkového řízení, zapracoval možnost přezkumného řízení, na jehož konci může být odnětí neprávem získaného diplomu i akademického titulu.

Začátek nového školního roku mnoho rodin bez dluhů nezvládne

Zdroj: Právo, Datum: 22.08.2014

Letní prázdniny končí a děti si pořizují nezbytné pomůcky do školy. Náklady na školáka přitom rok od roku rostou. Zatímco před pěti lety byly výdaje na jednoho v průměru kolem dvou a půl tisíce korun, loni se už vyšplhaly na víc než osm tisíc. A mnozí rodiče žáčků jsou nuceni se kvůli tomu zadlužovat. Vyplývá to z průzkumu společnosti KRUK Česká a Slovenská republika, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků, podle níž se téměř 8 % zadlužených osob dostalo do finančních potíží kvůli půjčce související s výbavou dětí.

KAFELNIKOV ZKOUŠÍ PRORAZIT V GOLFU

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 22.08.2014

Jevgenij Kafelnikov, bývalá tenisová jednička, je po prvním dnu nejlépe obsazeného golfového turnaje v Česku na chvostu pořadí Jevgenij Kafelnikov skončil s profesionálním tenisem v roce 2003. Během své kariéry vyhrál French Open i Australian Open, byl světovou jedničkou, má zlato z olympiády. Profesionálně hrál i poker. Teď se snaží prosadit v golfu. Ve svých čtyřiceti letech objíždí turnaje Challenge Tour, občas dostane příležitost na vyšší úrovni. Jako teď při zastávce European Tour na hřišti Albatross Golf Resort u Berouna.

Sporné daně dusí firemní výzkum

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 22.08.2014

FIRMY ČEKAJÍ NA VÝSLEDEK SOUDU O TO, CO UŽ JE DAŇOVĚ ODPOČITATELNÝ VÝZKUM Finanční úřady začínají ve velkém kontrolovat firmy, které si z daní odpočítávají miliony vynaložené na výzkum. A s tím se začal rodit zásadní konflikt: úředníci nechtějí odpočty uznávat s tím, že firmy ve skutečnosti nevymyslely nic tak objevného – dělají jen běžné výrobky. Firmy zase tvrdí, že průměrná úřednice s obchodní akademií něco takového nedokáže posoudit. První takový spor právě leží u Nejvyššího správního soudu.

Hledání nových trhů

Zdroj: ČT 1, Datum: 21.08.2014

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka: Události 21. srpna, dobrý večer přeje Marcela Augustová. Jak zabránit ztrátám v tržbách exportérů a na které nové trhy se zaměřit? Téma posledních dnů. Ministerstva zahraničí a průmyslu a obchodu představila podnikatelům plán, kam mají směřovat se svými produkty místo Ruska. Firmy se obávají rozšíření sankcí a dalších komplikací. Prezident Ukrajiny pohrozil, že jeho země může zastavit tranzit ropy a plynu do Evropy. Podle zástupců vlády ale velvyslanec Ukrajiny slíbil, že k tomu Kyjev nesáhne.

Kurzarbeit

Zdroj: ČT 1, Datum: 21.08.2014

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka: Co to tedy je a jak funguje režim zvaný kurzarbeit, v posledních dnech tolik skloňovaný. Tuzemské firmy by ho mohly začít používat od ledna, zaměstnance by nepropouštěly, jen by jim zkrátily pracovní dobu a ztrátu by lidem doplatil stát. Přišli by ale o dovolenou. Během té by se museli vzdělávat. Pracovník by dostával 90 procent mzdy, 60 procent od zaměstnavatele, zbytek pak z rozpočtu, maximálně ale 11900 korun. Jak název napovídá, bohatou, víc než stoletou zkušenost má s tímhle systém Německo.

Sankce na ruském území

Zdroj: ČT 1, Datum: 21.08.2014

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka: Ruské sankce na dovoz potravin ze Západu platí 14 dní a Moskva teď zasáhla i na vlastním území. Chystá plošné kontroly provozoven amerického řetězce McDonald´s, některé už zavřela, oficiálně z hygienických důvodů. Podporu obyvatel ani tímhle krokem neztrácí. Miroslav KARAS, redaktor: Byla to v lednu 1990 velká sláva a nekonečné fronty, když se otevírala první restaurace americké sítě rychlého občerstvení, kterou Rusové znali jen z filmů. Porce si tehdy odnášeli domů, aby je ukázali příbuzným a sousedům.

Další případy vražd v nemocnici

Zdroj: NOVA, Datum: 21.08.2014

Michal ČOUDEK, redaktor: Nemocniční nebo heparinový vrah, tak se přezdívá Petru Zelenkovi. V roce 2006 zemřelo na anesteziologicko-resuscitačním oddělení havlíčkobrodské nemocnice několik pacientů v důsledku zvýšeného krvácení. Šlo o lidi, kteří již krvácivé problémy měli, a tak jejich smrt zpočátku nevyvolala podezření. Jenže později se zjistilo, že příčinou poruch srážlivosti krve je podání léků heparin. Zjistilo se, že tím, kdo ho pacientům podal, byl tehdy třicetiletý pracovník na oddělení ARO Petr Zelenka.

Prezident Zeman jednal s odbory

Zdroj: NOVA, Datum: 21.08.2014

Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka: Prezident Miloš Zeman se dnes na Pražském hradě sešel s představiteli odborářů. Na tiskové konferenci, která se po tomto setkání konala, byl i kolega Martin Šnajdr. Martine, o čem jednali? Martin ŠNAJDR, reportér TV Nova: Dobrý večer. Tak probírali prý celou řadu témat. Mezi nimi například i služební zákon a prezident Zeman znovu zopakoval, že se mu nelíbí funkce politických náměstků. Reagoval ale také na výzvy některých politiků z nedávné doby, že by české domácnosti měly kupovat právě české domácí výrobky.

Ze smrti pacientky podezřívají zdravotní sestru

Zdroj: NOVA, Datum: 21.08.2014

Petr SUCHOŇ, moderátor: A začínáme skandálem v Lužické nemocnici v Rumburku. Policie podezírá zdravotní sestru Věru M., že zavinila smrt jedné pacientky. Vedení ženu okamžitě propustilo. Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka: Policie současně podezírá ze spoluviny i lékaře, který měl sestru krýt. A zajímá se také o další podivná úmrtí v této nemocnici. známá sestry: Údajně mělo jít o záměnu medikamentů. Ivan BERKA, redaktor: Zdravotní sestra pracovala na tomto oddělení rumburské nemocnice několik let.

Chlapce zabila fotbalová branka

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 21.08.2014

Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Tragédie otřásla obcí Rasošky na Náchodsku. O život tam přišel teprve 14letý chlapec. Na tamním hřišti ho zavalila fotbalová branka. Bohužel tak nešťastně, že na místě zemřel. Záchranáři už mu nedokázali pomoci. Více v reportáži Kateřiny Kohoutové. Kateřina KOHOUTOVÁ, redaktorka: Parta kluků si šla na toto hřiště zahrát fotbal. Postavili fotbalové branky, které ležely na zemi a jeden z nich se na ní začal houpat. Přitom na něj branka spadla. Na místo okamžitě odstartoval záchranářský vrtulník, který na hřišti přistál za 6 minut.

Nebezpečné branky

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 21.08.2014

Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Nebezpečné branky mají na svědomí už desítku mladých životů. Pokaždé proto, že branky nebyly dostatečně zabezpečené. Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Kdo je v takových případech zodpovědný a jak se vůbec branky na sportovištích kontrolují, zjišťoval kolega Daniel Janoch. Daniel JANOCH, redaktor: Srpne 2009. Konstrukce branky zlomila vaz 13letému chlapci v Přibyslavicích na Třebíčsku. Prosinec 2009. Kovová konstrukce házenkářské branky na hřišti v Dolní Cerekvi na Jihlavsku těžce zranila 6letou dívku, která o dva dny později zemřela.

Nedostupný úřad pro vozíčkáře

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 21.08.2014

Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Příjemný a dobrý večer. Nevím, jak u vás doma, ale tady je Prima, zprávy a Klára a Karel. Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Jsme rádi, že jste si nás i dnes pustili. Krásný dobrý večer. Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Tělesně postižení v Karlových Varech nevěří tomu, co se stalo. Úřad práce agendu, která vyřizuje jejich požadavky, přesunul z moderní bezbariérové budovy do původního sídla úřadu. To leží v prudkém svahu a podle nich se pro ně stalo prakticky nedostupným.