Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Bez pokory

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 01.08.2015

SLOUPEK LN Podle ministra vnitra chybí migrantům v Bělé pod Bezdězem pokora a respekt k zákonům země, do které přišli. To je docela dobře možné, nicméně všichni jsme slyšeli jen jednu verzi příběhu. S migranty nikdo, mimo ministra a policistů, nemluvil. Pan Chovanec politicky pracuje se svým voličstvem, ví, že imigranti jsou nepopulární, a kdyby přišlo na hlas lidu, jedou všichni v dobytčácích na jih, kde by je nahnali do moře. I z pozice ministra vnitra musí pan Chovanec hájit spíš represivní náhled na skutečnost.

Běženci v Bělé se bouří. Chtějí na Západ

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 01.08.2015

BĚLÁ POD BEZDĚZEM Zbytečná překážka v cestě na vytoužený Západ. Tak drtivá většina běženců vnímá postup českých úřadů, které je jako nelegální migranty zadržené na našem území umístí do některého ze dvou zajišťovacích táborů. Ty připomínají vězení. Zatímco v Zastávce u Brna panuje relativní klid, v Bělé pod Bezdězem už to dva dny vře. Stovka z 380 běženců, kteří v detenčním táboře na Mladoboleslavsku pobývají, se včera pokusila o útěk. Už podruhé. Opakovala se situace ze čtvrtka, kdy padesátka migrantů chtěla vytrhnout vstupní branku vedoucí do oploceného areálu.

Donald Trump u pravice boduje

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 01.08.2015

SVĚT Republikánský rebel Donald Trump vede v průzkumech hned ve dvou státech, kde jako první startují primárky. Jak ho vnímají hispánští voliči, jejichž vliv na americkou politiku roste? strana 6 Foto:

Ekonomie není pro gentlemany

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 01.08.2015

ČESKÁ POZICE Americký ekonom Paul Krugman a britský historik Niall Ferguson vedou hořký intelektuální spor, který by mohl symbolizovat rozdělení západní civilizace. Jejich dlouholetý střet o ekonomické předpovědi je totiž velmi drsný a dostal se z intelektuální do osobní roviny. strana 13

FOTO

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 01.08.2015

Foto: Peking podruhé. Čínská metropole bude hostit zimní olympijské hry v roce 2022. Peking je vůbec prvním městem v historii, které pořádá letní i zimní olympiádu. Číňané dostali při hlasování 44 hlasů, kazašské Almaty o čtyři méně. Více čtěte na straně 14 FOTO REUTERS

Každý třetí server je zombie

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 01.08.2015

ČESKÁ POZICE Na zemi je v provozu asi 40 milionů serverů. Třicet procent z nich však nejspíše neposkytuje žádnou užitečnou funkci. Jen spotřebovává elektrickou energii a z kapes provozovatelů odčerpává finance. strana 12

Příběh vyždímané Amy Winehouse

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 01.08.2015

ORIENTACE Do tuzemských kin vstoupí příští týden dokument o britské zpěvačce Amy Winehouse, která zemřela v sedmadvaceti letech. Ukazuje příběh vykořisťování a ignorované sebedestrukce. strana 24 Foto:

Řekněte sýr! Na ruinách Petrovky

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 01.08.2015

Základy Petrovy boudy v Krkonoších zatím slouží turistům jako vyhlídková terasa ŠPINDLERŮV MLÝN Pokaždé, když se zpoza mraků do betonové plochy ostře zapíchne slunce, mezi ledabyle rozházenými kamennými kvádry se zaleskne rezavějící plechovka. "Vyrobeno z řecké pomerančové báze a jablečné šťávy," stojí na desítky let starém rozmačkaném obalu nesoucím znak podniku Fruta Brno. Jeden z posledních důkazů, že tady, ve výšce 1285 metrů, kdysi fungovala vyhlášená Petrova bouda s bufetem. Než 1. srpna 2011 kompletně shořela.

Švýcaři proklepnou část kauzy Diag Human

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 01.08.2015

Podezření z praní špinavých peněz či daňových deliktů míří na strojírenské impérium Vítkovice PRAHA Do nejdelšího a největšího obchodního sporu vedeného proti České republice – kauzy Diag Human – se zapletou i švýcarští vyšetřovatelé. Budou se totiž podle zjištění LN zabývat částí příběhu, kdy se do pře kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou vedenému českošvýcarským podnikatelem Josefem Šťávou proti státu přimotala švýcarská společnost Towit Machinery Trading. Ta žádala až tři miliardy z případně vysouzeného odškodného.

Král exekutorů Vrána má potíže

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 01.08.2015

PRAHA, ZLÍN Ministr spravedlnosti Robert Pelikán si troufl vyhlásit válku člověku, který je i pro něj docela silným soupeřem. Podal kárnou žalobu na přerovského exekutora Tomáše Vránu a chce, aby soud zakázal Vránovi činnost. MF DNES nyní celou žalobu prostudovala. "Chci, aby pan Vrána opustil tuto profesi," řekl ministr spravedlnosti Robert Pelikán k žalobě na nedávné tiskové konferenci ke svým 100 dnům ve funkci. Vránovo impérium zaměstnává skoro 200 lidí a ročně ze svého Přerova "král exekutorů" obstarává odhadem 60 tisíc exekucí, což už je podstatný díl.

Stát se opevňuje proti suchu, dá na to miliardy

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 01.08.2015

PRAHA Zemědělci letos kvůli úmorným vedrům z minulých týdnů očekávají o třetinu nižší úrodu kukuřice a o pětinu méně řepky. S výjimkou loňského roku poničilo sucho úrodu také v letech 2012 a 2013 a farmáři žádali od státu pomoc za zničená pole. Ministerstvo zemědělství proto zřídilo speciální program, který má farmářům při živelních katastrofách pomoci, do roku 2020 si na to vyhradilo 12,25 miliardy korun. Peníze se nemusí spotřebovat a vláda rozhodne o spuštění programu až v případě mimořádné události.

Vzpoura uprchlíků

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 01.08.2015

První uprchlický tábor, ze kterého Česko deportuje cizince, je plný. Napětí rostlo, až přišel výbuch. Běžence rozlítilo, že policie zavolala posily, aby je udržela uvnitř. BĚLÁ POD BEZDĚZEM Ministr vnitra Milan Chovanec jel včera do Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku udusit vzpouru uprchlíků v imigračním táboře. Přijel a bylo zle. Když jim oznámil, že na svobodu je stát nepustí, mobily ani peníze nedostanou a do Německa či Skandinávie okamžitě nezamíří, začali demolovat budovu – rozbíjet okna – a křičet.

Maďar se v kamiónu snažil po dálnici D 5 propašovat 76 běženců

Zdroj: Právo, Datum: 01.08.2015

Šestasedmdesát běženců, z toho 23 dětí, se v pátek snažil nelegálně převézt po dálnici D 5 řidič maďarské národnosti. Uprchlíky zřejmě z Pákistánu, Afghánistánu a Sýrie vezl v kamiónu směrem do Německa. Cestu mu ale poblíž Ostrova u Stříbra zkřížila policejní hlídka. "Řidič a jeho spolujezdec byli zadrženi pro podezření ze spáchání trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice," řekla Právu tisková mluvčí krajské policie Martina Kohoutová. O vazbě se bude rozhodovat po zahájení trestního stíhání.

Přišel o práci a skončil v dluzích. Ale dostal se z toho

Zdroj: Právo, Datum: 01.08.2015

Ztráta zaměstnání představuje pro tři pětiny Čechů hlavní důvod, proč se dostanou do dluhových problémů. Brzy totiž vyčerpají finanční rezervy a mnohdy pak sáhnou i po nevýhodných půjčkách. Na vlastní kůži to poznal i třicetiletý Petr. Petr pracoval jako řidič kamiónu u soukromé přepravní firmy. Práce ho bavila, a navíc byla i dobře ohodnocena, což mu umožnilo našetřit si nějaké peníze. Ty se mu hodily, když se seznámil s přítelkyní, se kterou si časem pronajal byt. Náklady spojené s novým bydlením přesahovaly úspory obou mladých lidí, a tak si Petr vzal půjčku.

Sobotka: Snažíme se zvyšovat platy, přidat by se měl i soukromý sektor

Zdroj: Právo, Datum: 01.08.2015

Ekonomika roste, v příštích měsících chce stát přidat státním zaměstnancům i důchodcům. Soukromé firmy by měly následovat příkladu, říká v rozhovoru pro Právo premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). - V Jezové, kde jsou zachycováni běženci, se to už pěkně mele. Je vláda připravena na případné demonstrace, které budou hrozit ve chvíli, kdy první přijatý uprchlík spáchá třeba i jen drobný trestný čin? Vláda musí garantovat bezpečnost občanů. Proto jsme zvýšili aktivitu policie. To, co se stane, je náš podíl na solidární pomoci.

Zadržení uprchlíci v Jezové se bouří a ničí zařízení

Zdroj: Právo, Datum: 01.08.2015

Policie hasila od čtvrtka do pátku v táboře pro běžence v Jezové u Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku jednu bouři za druhu. Zařízení je takřka po střechu naplněné nelegálními migranty a atmosféra v něm hodinu po hodině s každým nově příchozím uprchlíkem houstne, roste intenzita jejich demonstrací. Uprchlíci, jichž tu v pátek bylo 377, demolují vybavení, rozbíjejí okna a chtějí se za každou cenu dostat ven. Podle ministra vnitra sem nejspíš přijede ještě dalších 76 uprchlíků odhalených u Stříbra v kamiónu.

Aktuální situace v Jezové

Zdroj: ČT 1, Datum: 31.07.2015

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka: A přímo v Jezové sleduje situaci celý den Michaela Vašinová. Otázka je zřejmá. Už emoce opadly a je teď momentálně v areálu klid? Michaela VAŠINOVÁ, redaktorka ČT, Jezová: V celém areálu je už asi přes tři hodiny klid. Uprchlíci už ani neskandují různá hesla a už ani nedochází k různým výtržnostem. Uvnitř areálu zůstal, zůstalo několik desítek policistů. Celou situaci tam hlídají, kontrolují, aby se už neopakovalo to, co se stalo odpoledne a včera večer. Podle policie jsou různé formy protestů v tomto zařízení běžné a časté.

Běženci v Česku

Zdroj: ČT 1, Datum: 31.07.2015

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka: A teď nabízím čísla, která dokumentují, jak nelegálních migrantů v Česku přibývá. Za minulý týden jich policisti zadrželi sto osmdesát čtyři. Od půlky června, kdy platí zesílené kontroly, přes osm set. A za prvních šest měsíců víc než tři tisíce, skoro o polovinu víc než loni. Příští rok úřady očekávají až sedm tisíc uprchlíků. V evropském pohledu jsou ale čísla ještě mnohem vyšší. Podle odhadů Mezinárodní organizace pro migraci dorazilo letos na kontinent sto padesát tisíc běženců.

Neklid v Jezové

Zdroj: ČT 1, Datum: 31.07.2015

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka: Poslední červencové Události s Marcelou Augustovou. Přeju vám dobrý večer. Napětí panuje v uprchlickém táboře Jezová u Bělé pod Bezdězem. Běženci se odpoledne znovu pokusili utéct a poničili část zařízení. Zasáhla proti nim policie. Ostrahu areálu posílí i do budoucna. A přísnější budou taky kontroly v terénu. Ráno zadržela hlídka na západě Čech nákladní auto, ve kterém cestovaly desítky nelegálních migrantů. Vladimír KEBLÚŠEK, redaktor: Kamion, který vezl sedmdesát šest osob, z toho dvacet tři dětí.

Británie posílí kvůli uprchlíkům ochranu hranic

Zdroj: NOVA, Datum: 31.07.2015

Martin POUVA, moderátor: Velká Británie posílí kvůli uprchlíkům ochranu svých hranic. Do Francie pošle další psovody a cvičené psy a nechá kolem vjezdu do Eurotunelu postavit nové oplocení. Premiér David Cameron varoval, že krize potrvá celé léto. U tunelu s Calais každou noc propuká obrovský chaos. I dnes v noci se do Británie pokusilo dostat 1700 běženců. Ema KLEMENTOVÁ, redaktorka: Jen desítky z nich dosáhly svého. Dostaly se přes Eurotunel do Velké Británie, až 5 tisíc běženců z tábora zvaného Džungle doufá, že zvládnou to samé.

Ostré nepokoje v uprchlickém táboře

Zdroj: NOVA, Datum: 31.07.2015

Martin POUVA, moderátor: Problémy s utečenci v Česku začínají být vážné. Policie musela znovu zasahovat v uprchlickém táboře v Bělé pod Bezdězem. Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Po jednání s ministrem vnitra Milanem Chovancem, který se tam snažil uklidnit situaci po včerejším pokusu asi 60 lidí o útěk, začali uprchlíci ničit vybavení tábora. Martin POUVA, moderátor: Na dálnici D5 za Plzní zase policie zadržela největší počet běženců za jediný den a navíc na jednom místě. Maďarský řidič převážel v malém náklaďáků 76 lidí, z toho 23 dětí.

Problém s běženci v Česku začíná nabývat na síle

Zdroj: NOVA, Datum: 31.07.2015

redaktor: 8 hodin ráno. Soňa VACHOVÁ, redaktorka: Cizinecká policie zastavuje maďarské nákladní auto. Jedná se o běžnou kontrolu. Policisté náklaďák zastavili na dálnici D5 ve směru od Plzně na Rozvadov. Když odhrnují plachtu korby, objevují několik desítek vyděšených cizinců. Na takhle malém prostoru se mačkalo 76 lidí, z toho bylo 23 dětí. redaktor: 9 hodin 30 minut. Soňa VACHOVÁ, redaktorka: Policisté auto i s běženci směřují na stanoviště dálniční policie v Ostrově u Stříbra.

Policisté zadrželi na dálnici dodávku s běženci

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 31.07.2015

Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: S uprchlíky dnes řešili problém i jinde. 76 cizinců bez dokladu zadrželi dnes ráno policisté na plzeňské dálnici D5 na Tachovsku. Byly mezi nimi i děti a jeli v nákladovém prostoru maďarské dodávky. Odkud cestovali a co s nimi teď bude, to zjišťoval reportér Vladimír Pinker. Vladimír PINKER, redaktor: Při běžné silniční kontrole zastavili policisté na Tachovsku toto nákladní auto. Nevezlo ale žádné zboží. V jeho nákladovém prostoru cestovalo 76 lidí, z toho 23 dětí.

Politici k migrantům

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 31.07.2015

Karel VOŘÍŠEK, moderátor: A co na to politici? Shodují se na tom, že už i naše země čelí většímu přílivu běženců. Stále ale pro ně nejsme cílovou zemí. Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Dodávají, že problém migrantů by měl být pro vládu i Evropskou unii prioritou. Ve způsobu řešení se ale už jednotlivé strany rozcházejí. Eva ŠELEPOVÁ, redaktorka: Martina SPĚVÁČKOVÁ, redaktorka: redaktorka: Situace je sice vážná, ale stát ji zvládá. To si myslí politici z vládních stran. Ivana DOBEŠOVÁ, místopředsedkyně výboru pro lidská práva /ANO/: Rozhodnutí vlády zvýšit ostrahu hranic a vstup uprchlíků na naší, na naše území přináší ovoce, což dokazuje to, že byli odhaleni uprchlíci v kamionu.

Vzpoura běženců

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 31.07.2015

Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: 18:55, na Primě startují zprávy a my jsme rádi, že jste s námi u toho. Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Příjemný a dobrý večer. Stalo se toho hodně, podívejte se na to. Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Uprchlický tábor Jezová u Bělé pod Bezdězem je teď jedno z nejstřeženějších míst v České republice. Kvůli čemu? 50 až 60 uprchlíků se pokusilo o útěk a ochranka, která objekt s uprchlíky hlídá, situaci alespoň ze začátku rozhodně neměla pod kontrolou. Na místě natáčel Matěj Rychlý.