Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Agent Cooper je zpět. Ale zatím se nenašel

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 23.05.2017

Fanoušci kultovního seriálu Davida Lynche Městečko Twin Peaks se včera dočkali: poprvé mohli zhlédnout první čtyři epizody nové řady, kterou od původních dílů dělí celé čtvrtstoletí. Přesto se v novém příběhu objevuje mnoho původních postav ve stejném hereckém ztvárnění, a to v čele s Kylem MacLachlanem coby zvláštním agentem Cooperem. MacLachlan se ovšem tentokrát představí dokonce v trojroli. Nechybějí ani další postavy, které se příznivcům seriálu vryly do paměti: Laura Palmerová (Sheryl Leeová), Shelly Johnsonová (Mädchen Amicková) či Bobby Briggs (Dana Ashbrook).

Česko v bažině soukromých oček

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 23.05.2017

Policejní kauzy odhalily vážné riziko: odvětví privátních špionů. Zákon, který je má omezit, ale vázne PRAHA Pouhý rok od sebe dělí dvě citlivé policejní kauzy, které se vzájemně velmi podobají. Loni v květnu vyšetřovatelé v Praze zatýkali v případu s krycím názvem Beretta, na konci minulého týdne pak v Brně zadrželi bezmála dvě desítky osob. Společným jmenovatelem obou příběhů je podezření, že při nich unikaly informace z policejních spisů za úplatu. Neméně zajímaví jsou aktéři této nelegální činnosti – vedle bývalých i stále aktivních policistů k nim patří soukromí detektivové či bezpečnostní agentury.

FOTO

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 23.05.2017

Foto: Modlitba za mír. Dcera amerického prezidenta Ivanka Trumpová se včera pomodlila u Zdi nářků v Jeruzalémě, nejsvětějším místě judaismu. Součástí výpravy byl i její manžel Jared Kushner, který Donaldu Trumpovi dělá poradce právě pro Blízký východ. Šéf Bílého domu po příletu ze Saúdské Arábie mluvil optimisticky o možnosti dosažení míru mezi Izraelci a Palestinci. Kromě Zdi nářků zavítal i do památníku holokaustu Jad Vašem a do chrámu Božího hrobu. Více čtěte na straně 5 FOTO REUTERS

Je Trump druhý Nixon?

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 23.05.2017

KOMENTÁŘ Prezident USA si podobně jako jeho předchůdce život komplikuje sám. Chová se jako dítě, míní v komentáři pro LN Roman Joch. strana 8

Metro C bez strojvedoucího?

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 23.05.2017

EKONOMIKA Ve hře je i možnost, že by pražské metro na lince C z Letňan na Háje jezdilo bez strojvedoucího. Tato varianta už je spjatá s budoucí linkou D. strana 13 Foto:

Na e-cigarety padla regulace

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 23.05.2017

EKONOMIKA Výrobci, prodejci a všichni vyznavači kouření na baterky se musejí od tohoto týdne řídit přísnějšími pravidly. strana 12

Samovrah

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 23.05.2017

SLOUPEK LN Podivovat se nad tím, že Miloš Zeman kouří i tam, kde si to ani hostitel a šéf země 130krát lidnatější nedovolí, může jen člověk bez paměti. Miloš sám jest jedinou pravou mírou všech věcí, proto nedodržuje pravidla vůbec žádná – dokonce ani ta, která ustanovil on sám. Zeman nedodržoval pravidla hry nikdy. Urážel, pomlouval, lhal, a takřka nikdy z toho pro něj nevyplynuly žádné zásadní důsledky. A když se stal hlavou státu, která dle nového znění článku 54 Ústavy ČR "není z výkonu své funkce odpovědná", je jasné, že žádné důsledky pro něj ani nevyplynou.

Zeman kouřil v Číně všude. Navzdory zákazu

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 23.05.2017

PRAHA "Takže, pane řediteli, kde máme popelníček?" ptal se zvolený, ale v tu dobu ještě budoucí prezident Miloš Zeman v lednu 2013 v České televizi. Už tehdy v její budově platil zákaz kouření. Následující léta ukázala, že Zeman ani jako nejvyšší ústavní činitel nebude pravidla ohledně kouření respektovat doma, ale ani na zahraničních cestách. Nejinak tomu bylo i při jeho návštěvě Číny, odkud se vrátil minulý čtvrtek. Kouření ještě před nedávnem holdoval i čínský prezident Si Ťin-pching. Ostatně loni v březnu obdaroval při návštěvě České republiky Zemana čínskými cigaretami.

Developer Brno. Město postaví byty

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 23.05.2017

Brněnský magistrát chce do deseti let postavit či kompletně zrekonstruovat kolem 1 300 bytů. Lidé v nich budou bydlet levněji, než je tržní nájemné. BRNO Od roku 1997 prodalo Brno téměř 24 tisíc městských bytů. Teď však mění taktiku a plánuje se vrhnout na stavbu nájemního bydlení. V rukávu má 25 projektů za asi dvě miliardy korun, ze kterých do deseti let vzejde okolo 1 300 bytů. Počtem jde o republikový unikát. Nastěhují se do nich především mladé rodiny, důchodci a lidé s nízkými příjmy.

Klíčový stavební zákon v ohrožení

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 23.05.2017

PRAHA Byl to jeden z hlavních trumfů vlády: měl usnadnit získání stavebního povolení od stavby rodinného domku až po nové dálnice. Slibovaná změna však nečekaně narazila v Senátu. Šest z devíti senátorů v ústavně-právním výboru doporučilo kolegům, aby novelu ministerstva pro místní rozvoj zamítli. Vzhledem ke koaliční roztržce a blížícím se volbám je tak čím dál míň reálné, že by poslanci případné "veto" Senátu zvládli přehlasovat. Proti sobě teď bojují zastánci zákona a zejména ekologické organizace, kterým se nelíbilo, že do povolování nebudou moci tolik mluvit.

Samoobsluha s úniky informací

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 23.05.2017

MF DNES zjistila podrobnosti kauzy úniků z policejních spisů. Síť policejních informátorů nabízela tajné informace někdy třeba jen za tisíc korun. BRNO Systém ochrany přísně tajných informací z vyšetřování podle policistů dokázala rozložit řadová zapisovatelka, která pracovala na Krajském státním zastupitelství v Brně. Díky svému přístupu do informačního systému ISYZ totiž lustrovala cokoliv, co kdo chtěl. Vyplývá to z podrobností o kauze úniků z policejních spisů, které zjistila MF DNES.

Stop obíhání lékařů. Praktici chtějí vypisovat recepty sami

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 23.05.2017

PRAHA Pacient s cukrovkou si v čekárně u praktického lékaře vysedí frontu. Lékař mu udělá všechna potřebná vyšetření a pak řekne: "Pro prášky si musíte zajít k diabetologovi. Já vám je napsat nemůžu." Praktičtí lékaři to chtějí změnit. Požadují, aby mohli některé léky předepisovat sami a pacient tak nemusel obcházet několik různých specialistů. Jde hlavně o nové léky na cukrovku, běžné antibiotické oční a ušní kapky, léky proti srážlivosti krve nebo kožní masti. "Cukrovkou dnes trpí 858 tisíc lidí.

Trump v Izraeli Prezident USA na Blízkém východě smiřuje sousedy

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 23.05.2017

Foto: Přátelé Donald Trump po příletu do Izraele s prezidentem Reuvenem Rivlinem (vlevo) a premiérem Benjaminem Netanjahuem. Více na str. 6 Foto: Reuters

Amatér našel u Kunštátu unikátní opasek z dob Keltů

Zdroj: Právo, Datum: 23.05.2017

Unikátní nález v podobě dvoumetrového ženského bronzového zdobeného opasku z dob Keltů se podařil amatérskému hledači historických předmětů nedaleko Kunštátu na Blanensku. Našel jej v lese pomocí detektoru kovů a ihned přivolal archeology. Vědci se snaží odhalit příběh spojený s tímto předmětem. Opasek byl vyroben před 2200 lety a zřejmě jej jeho majitelka obětovala bohům. Našel se v místech, kde tehdy býval rozlehlý prales. "Jeho majitelka musela patřit k tehdejší velmi bohaté vrstvě. Opasek možná při svém rituálu roztrhla.

Babiš chce dát výhercům účtenkové loterie 5,4 miliónu měsíčně

Zdroj: Právo, Datum: 23.05.2017

Dosluhující ministr financí Andrej Babiš (ANO) se loučí s vládou návrhem jím vysněné účtenkové loterie. Ta má lidi motivovat k odebírání paragonů s EET od obchodníků. Spuštěna by měla být nejpozději v polovině letošního září, tedy měsíc před sněmovními volbami. Losovat se má každý měsíc celkem 21 025 výher v hodnotě 5,4 miliónu korun. Ministerstvo financí počítá každý měsíc s pěti hlavními výhrami, a to s první ve výši jeden milión korun, ve druhém pořadí bude auto za 400 tisíc, třetí výhra má činit 300 tisíc, čtvrtá výhra 200 tisíc a pátá výhra 100 tisíc Kč.

FOTO

Zdroj: Právo, Datum: 23.05.2017

Foto: TRUMP V IZRAELI. Americký prezident Donald Trump včera navštívil nejposvátnější místo Židů, Zeď nářků v Jeruzalémě. Další informace na str. 13 Foto Reuters – Ronen Zvulun

S pistolí křičel ve třídě Allahu akbar. Skončil u soudu

Zdroj: Právo, Datum: 23.05.2017

Rozrazil dveře, vběhl do třídy a za pokřiku islámských bojovníků namířil maketu pistole na vyděšenou učitelku. Pak otočil hlaveň ke stropu a zmáčkl spoušť. I když mělo jít jen o legrácku s cílem vytáhnout se před kamarády, soud pro chování 15letého žáka střední školy na Plzeňsku nenašel pochopení. "Dopustil se tím trestných činů výtržnictví a nebezpečného vyhrožování," řekla Právu šéfka Okresního soudu Plzeň-sever Iveta Zítková. Podle ní bylo stěžejní rozhodnout, jestli takové jednání lze ještě tolerovat v rámci nějaké, byť nevhodné recese, anebo jej kriminalizovat.

Společné jmění začíná lidi odrazovat od manželství

Zdroj: Právo, Datum: 23.05.2017

Čechy a Češky od uzavírání manželství odrazuje institut společného jmění manželů (SJM). Společné jmění manželů by mělo být ze zákona jen jednou z možností, nikoliv povinnost. Tvrdí to někteří významní čeští soudci. "Společné jmění připomíná veliký nádherný strom, který krásně kvete, vzbuzuje velká očekávání, ale rodí málo. A pokud urodí něco, tak to bývá trpké ovoce. Leckterý vztah se jím udávil," prohlásil na nedávném odborném setkání Stálé konference českého práva předseda Krajského soudu v Praze, předtím soudce Nejvyššího soudu Ljubomír Drápal.

Omezení hypoték se zmírňuje

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 23.05.2017

POSLANCI CHTĚJÍ, ABY NA HYPOTEČNÍ ÚVĚRY DÁL DOSÁHLO VÍCE LIDÍ Omezení hypoték nemusí být nakonec tak tvrdé, jak si centrální banka přeje. Poslancům připadá, že by to pro řadu lidí výrazně omezilo dostupnost bydlení. Chystanou novelu zákona o ČNB, která má přísnější pravidla zavést, se proto snaží zmírnit. Tvrdší regulace se nemá týkat refinancování hypotéky – tedy když v průběhu jejího splácení člověk mění banku. A banky mají získat také větší volnost v půjčování peněz lidem, kteří přísná pravidla v danou chvíli nesplní.

TRUMP JE NA "CESTĚ KOLEM SVĚTA"

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 23.05.2017

Prezident USA včera navštívil Izrael. Doma ale Trumpovi kvasí velké problémy. Trump je na své první zahraniční cestě, včera v Izraeli zavítal ke známé Zdi nářků. Prohlásil, že Írán musí okamžitě přestat financovat teroristy a milice a poskytovat jim výcvik a vybavení. Americký prezident dnes míří z Blízkého východu do Vatikánu, ale ani případný úspěch jeho cesty nemůže vymazat velké problémy, které má doma ve Washingtonu. Visí nad ním podezření, že po nástupu do Bílého domu chtěl protizákonně zastavit vyšetřování FBI ve věci loňských kontaktů svého volebního týmu s Rusy.

Důležité termíny vládní krize

Zdroj: ČT 1, Datum: 22.05.2017

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka: Vládní krize tento týden pravděpodobně skončí. Kandidát na příštího ministra financí Ivan Pilný zamíří už zítra na Pražský hrad. Odvolání Andreje Babiše a jmenování nového člena kabinetu by pak mohlo být velmi rychlé. Jiří OVČÁČEK, mluvčí prezidenta republiky: Pan prezident se bude zajímat o představy Ivana Pilného, o vedení tohoto resortu a samozřejmě řeč se povede také o návrhu státního rozpočtu na příští rok, protože to je zákon zákonů. Po tomto setkání předpokládám, že uveřejníme další informace o dalších schůzkách a o případném jmenování.

Návrh rozpočtu na příští rok

Zdroj: ČT 1, Datum: 22.05.2017

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka: Ministerstvo financí představilo základní čísla nejdůležitějšího zákona roku - rozpočtu na ten příští. Andrej Babiš při té příležitosti řekl, že je to zřejmě jeho poslední tisková konference ve funkci ministra. Stát bude hospodařit s padesátimiliardovým schodkem počítá se zvýšením důchodů, platů, některých sociálních dávek a dotací do zdravotnictví. O 8,5 miliardy vzrostou taky příjmy obcí kvůli štědřejšímu určení daní. Andrej BABIŠ, ministr financí a předseda hnutí /ANO/: Prioritně chceme zvyšovat výdaje na důchody, tam chceme navýšit o 501 korun, to znamená 4,2 % navíc.

Trumpova návštěva Izraele

Zdroj: ČT 1, Datum: 22.05.2017

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka: Írán zůstává podle Donalda Trumpa velkou hrozbou pro Izrael i Spojené státy a nikdy nesmí získat jadernou zbraň. Americký prezident to zopakoval v Jeruzalémě. Jednání s premiérem židovského státu Benjaminem Netanjahuem i další Trumpovy kroky sledoval Jakub Szántó. Jakube, tu dvoudenní návštěvu provází řada symbolických gest. Obě strany jí vnímají jako začátek nové éry ve vzájemných vztazích. Nasvědčuje tomu první den a jak se na to všechno dívají Palestinci? Jakub SZÁNTÓ, zpravodaj ČT, Jeruzalém: Dobrý večer.

Babiš představil státní rozpočet na příští rok

Zdroj: NOVA, Datum: 22.05.2017

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: Padesát miliard korun. Státní hospodaření s tímto deficitem plánuje ministr financí Andrej Babiš na příští rok. Reynolds KORANTENG, moderátor: Jeho návrh rozpočtu kritizuje nejenom opozice, ale s ohledem na hospodářský růst i odborníci. Andrej Babiš původně počítal s tím, že by mohl být rozpočet na příští rok vyrovnaný. František BŮŽEK, redaktor: České ekonomice se daří a mělo by se jí podle odborníků i Evropské komise dařit i v příštím roce. Přesto ministr financí Andrej Babiš zatím počítá se schodkem.

Dlouhé čekání na propuštění vězně Kajínka

Zdroj: NOVA, Datum: 22.05.2017

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: Věznice Rýnovice u Jablonce nad Nisou je v obležení novinářů už pátý den. Nejznámější doživotně odsouzený vězeň Jiří Kajínek čeká na podpis a doručení prezidentské milosti. Reynolds KORANTENG, moderátor: Ta do věznice zatím nedorazila. Všichni ale očekávají, že by brzy mohl nastat průlom. Mluvčí prezidenta totiž svolal na zítra tiskovou konferenci. Martin KOČÁREK, redaktor: Jakub PACNER, redaktor: redaktor: Životu před věznicí se novináři plně přizpůsobili a třeba při obstarávání jídla už nespoléhají pouze na rozvoz.

Otrokovický požár způsobil škodu za 100 milionů

Zdroj: NOVA, Datum: 22.05.2017

Reynolds KORANTENG, moderátor: Rozsáhlý požár v Otrokovicích, který minulý týden zcela zničil průmyslový objekt na zpracování tuků a olejů, způsobil škodu za více než sto milionů korun. Ale může být i vyšší, protože experti ještě nedokončili vyšetřování. Teď hrozí, že se hala celá zhroutí. Dnes do ni mohli kvůli silnému větru vstoupit jen na pár minut. Zdenek ČÍK, redaktor: S požárem ve firmě, která se mimo jiné zabývá zpracováním a výrobou ropných produktů, bojovali hasiči dlouhých osmnáct hodin.

Babišův rozpočet: přidáno dostanou důchodci i sociální služby

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 22.05.2017

Roman ŠEBRLE, moderátor: Andrej Babiš naposledy v roli ministra financí vystoupil na veřejnosti. Představil návrh státního rozpočtu na příští rok. Polepšit by si mohli důchodci a podstatně i pracovníci sociálních služeb. O kolik a jestli tak trochu nejde o předvolební sliby, zjišťovala Karolina Hošek. Karolina HOŠEK, redaktorka: Pět set korun. To je částka, kterou by chtěl důchodcům od příštího roku měsíčně Andrej Babiš přidat. A polepšit by si měli i pracovníci v sociálních službách, tedy například v domovech důchodců.

Praha 1 chce zakázat jízdu na kolech v některých ulicích

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 22.05.2017

Gabriela LAŠKOVÁ, moderátorka: Praha 1 chce značně omezit jízdu na kole v centru města. Důvodem mají být turisté na elektrokolech a neukáznění cyklisté. Radnice chce proto zakázat vjezd jízdních kol do některých pěších zón. Roman ŠEBRLE, moderátor: Což se samozřejmě nelíbí některým Pražanům, kteří v centru města bydlí nebo pracují. Kolo totiž používají jako svůj hlavní dopravní prostředek. Petici proti omezení už podepsaly stovky cyklistů. Josef MÁDLE, redaktor: Praha 1 chce zákazem vjezdu jízdních kol do pěších zón zabránit střetům s chodci.

Za kšeftování s informacemi z policejních spisů skončí ve vazbě zřejmě osm lidí

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 22.05.2017

Gabriela LAŠKOVÁ, moderátorka: V kauze vynášení informací z policejních spisů podali žalobci návrh na vazbu dalšího obviněného. Už teď je za mřížemi sedm aktivních i bývalých policistů a podnikatelů. Ti měli kšeftovat s informacemi z policejních spisů a databází. Případ sleduje kolega Daniel Janoch. Daniel JANOCH, redaktor: Chcete-li získat informaci z policejního spisu, který není uzavřený, narazíte, tedy pokud nepodplatíte ty správné lidi. Takhle nějak to pravděpodobně fungovalo v případě organizovaného gangu, který zadržela policie minulý týden.