Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Králi hazardu se postaví řezník ropných gigantů

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 28.11.2015

PRAHA Souboj titánů slibuje blížící se spor českého státu s firmami senátora Iva Valenty o nejméně miliardu korun. V bitvě před mezinárodním tribunálem, jenž se právě ustavuje, jde o zrušené povolení na provoz hracích automatů. Stát si dle zdrojů LN na svou obranu před miliardářovými právníky najal jednu z největších současných hvězd mezinárodních arbitráží. Jde oEduarda Silvu Romera a jeho právní kancelář Dechert se sídlem v Paříži. "Mohu potvrdit, že pro zastupování státu ve sporu se společnostmi ovládajícími holding Synot Iva Valenty byla vybrána kancelář Dechert," řekl LN Ondřej Landa, náměstekministra financí řídící právní sekci.

Na uprchlíky dají Češi Turkům 700 milionů

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 28.11.2015

PRAHA/BRUSEL Spojení uprchlické krize s kvótami nařízenými z EU je v české politice výbušné téma. Jenže zatímco ministr vnitra Milan Chovanec proti klíči na přerozdělování běženců před dvěma měsíci bojoval, premiér Bohuslav Sobotka odjíždí zítra do Bruselu na mimořádný summit o Turecku v klidu. Na rozdíl od uprchlických kvót je totiž Česko připraveno tu tureckou bez problémů podpořit. V rámci zvláštního fondu na pomoc syrským běžencům v Turecku uvolní EU v následujících dvou letech tři miliardy eur.

Němci posilují bezpečnost na vánočních trzích

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 28.11.2015

BERLÍN Oblíbené adventní trhy vNěmecku, které bývají v posledních letech hojně navštěvovány i českými občany, se letos konají za mimořádných bezpečnostních opatření. Důvodem jsou teroristické útoky v Paříži před dvěma týdny a obavy, že by se příštímcílem islamistů mohlo stát i Německo. Bezpečnostní složky sice žádnou konkrétní hrozbu nezaregistrovaly, přesto ale budou na trzích posíleny policejní hlídky. Oproti minulým rokům má být na tržištích nasazeno i podstatně víc policistů v civilu. Těžkooděnci s neprůstřelnými vestami a samopaly by však náladu svátků klidu a míru kazit neměli.

Paříž zahalená smogem

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 28.11.2015

upomínala včera na hlavní téma mezinárodního klimatického summitu, který ve francouzské metropoli začíná v pondělí. Jeho cíl – snaha o nalezení globální dohody o omezování emisí skleníkových plynů a zastavení dalšího oteplování země, jež by nahradila nefunkční Kjótský protokol – zůstává zatím stálevmlze stejně husté jako ranní smog nad Paříží. Více k tématu na straně 6 a v Orientaci na stranách 19–20 FOTO REUTERS

Výpalné a kvóty

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 28.11.2015

SLOUPEK LN Zvyššího principu mravního se schyluje k tomu, že Česko se bude podílet na gigantickém úplatku pro Turecko. Na výpalném, jinak to říci nelze. EU zaplatí miliardy eur jen za to, že Turecko ohlídá své hranice. Nehezké, co. Ale komu se to nelíbí, ať řekne, jaký účinnější – a mravnější – způsob tlumení migrační krize navrhuje. Evropský úplatek Ankaře bude účinnější než tak omílané evropské kvóty. Ty přece mají "řešit" jen distribuci problému, nikoliv problém samotný – fakt, že přes Turecko nekontrolovaně proudí statisíce lidí a Evropa je odevzdaně přijímá.

Běžencům pomáhalo už 2 000 lidí z Česka

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 28.11.2015

PRAHA Začalo to jako spontánní akce několika lidí – a vyrostlo to ve velkou organizaci. Českých dobrovolníků, kteří pomáhají uprchlíkům v zahraničí, jsou už dva tisíce. Nyní se nechávají oficiálně registrovat pod názvem Pomáháme lidem na útěku. A žádají o státní dotace. Poprvé byli vidět na začátku září, kdy několik tisíc uprchlíků uvázlo v zoufalých podmínkách na budapešťském nádraží Keleti. Pár Čechů, většinou studentů z Brna, se na Facebooku domluvilo, že jim pojedou pomoci. Brzy se připojili další.

Průlom: přiznejte i nedaněný příjem

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 28.11.2015

Lidé prvně musí hlásit příjmy nad pět milionů osvobozené od daní. Třeba dědictví PRAHA Historicky poprvé lidé začínají podávat oznámení o příjmech nad pět milionů. Nejde o přiznání k majetku ani k zisku. Finanční úřady chtějí znát všechny příjmy (peněžní i jiný majetek), o kterých dosud neměly šanci se dovědět z daňových přiznání nebo pohledem do veřejného katastru nemovitostí. Úřady samozřejmě neočekávají, že jim začnou poplatníci hlásit nelegální příjmy, ale příjmy osvobozené od daně. Může tak jít o dědictví a dary (mezi příbuznými), převody obchodních podílů ve firmách, výhry v loteriích nebo příjmy z prodeje cenných papírů.

Silniční daň budou platit všichni, plánuje vláda

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 28.11.2015

PRAHA Stát vážně zvažuje, že uvalí silniční daň na všechny majitele osobních aut v Česku. Počítá s tím Národní akční plán čisté mobility, který schválila vláda. Návrh ale není definitivní, příští rok musí ministerstvo dopravy provést analýzu, zda se vyplatí ji zavést. Až dosud silniční daň platily pouze firmy za svá auta, ročně odevzdají státu přes pět miliard korun. Zpoplatnění ostatních aut navrhlo Sdružení automobilového průmyslu, výše poplatku by se měla lišit podle velikosti auta a toho, jak znečišťuje ovzduší.

V Makedonii roste napětí

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 28.11.2015

Kdy to praskne? Foto: Proč mě nepustíte dál? Uprchlík prosí makedonské policisty u řecké pohraniční vesnice Idomeni, aby ho pustili dál. Na řecko-makedonské hranici je stále větší napětí. Přibývá potyček uprchlíků s policisty, kteří jim po zpřísnění pravidel ze strany makedonských úřadů brání v cestě dál směrem do Německa. Foto: AP

Čtyřletý chlapec se tajně naučil psát, aby pomohl matce

Zdroj: Právo, Datum: 28.11.2015

Děti traumatizované domácím násilím dospívají dřív. Někdy dokonce v rozvoji přeskočí i několik let. Tak tomu bylo i u čtyřletého Tomáška, který se naučil tajně psát, aby pomohl své matce před násilnickým otcem. Klučina chtěl o násilí, kterého byl doma svědkem, napsat dopis sociálním pracovnicím. Těm jeho matka tvrdila, že je u nich doma vše v pořádku. Přitom ji manžel mučil doslova středověkými praktikami. "Když tato žena přišla se svými třemi dětmi, z nichž nejstarší byl čtyřletý, nechtělo se mi ani věřit tomu, jak dospěle působil.

Generál Šedivý: Dnes už nelze popírat, že migrační vlnu využívají džihádisté

Zdroj: Právo, Datum: 28.11.2015

Bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý poskytl Právu rozhovor. - Pane generále, jak vnímáte bezpečnostní situaci v zemi jednak po teroristických útocích v Paříži, jednak poté, co naši zemi zařadil Islámský stát mezi "koalici ďáblů"? ČR je islamisty vnímána jako součást atlantické komunity. Jestli se česká vlajka objevila na jejich seznamu či ne, není z mého pohledu tak důležité. Podle mého názoru spíš potřebovali doplnit obrázek do uceleného symbolu. My ale máme informace, že se naše zem stala tranzitním státem pro přesuny islamistů do západní Evropy.

Hollande při tryzně: Armádu fanatiků zničíme

Zdroj: Právo, Datum: 28.11.2015

Francie udělá vše pro zničení "armády fanatiků" odpovědných za pařížské útoky. Na státním smutečním obřadu k uctění 130 obětí to včera v pařížské Invalidovně prohlásil francouzský prezident François Hollande na adresu teroristů z Islámského státu, který se ke krveprolití přihlásil. "Všem vám slibuji, že Francie podnikne vše, aby zničila armádu fanatiků, kteří spáchali tento zločin. Udělá všechno pro ochranu svých dětí a zůstane takovou, jakou ji milovali ti, kdo zemřeli," řekl prezident. Zopakoval, že útoky považuje za "vyhlášení války".

Lidé chtějí umírat doma, ale rodiny to nezvládají

Zdroj: Právo, Datum: 28.11.2015

Přestože si podle průzkumů až 80 procent Čechů přeje umírat doma, podaří se to jen asi pětině, a to většinou bez potřebné podpory. Většina lidí končí život v odděleních LDN, nemocnicích či v ústavech. Česku chybí podmínky pro dožití v soukromí. Pomoc zajišťují specializované týmy mobilních hospiců, jenže jich je málo a jejich služby zdravotní pojištění nepokrývá. V jejich péči končí životní pouť jedno procento umírajících. A lidem na konci života není určen ani jiný příspěvek, takže mnohé rodiny poslední službu svým blízkým mohou poskytnout jen těžko.

Návrh zákona o EET

Zdroj: ČT 1, Datum: 27.11.2015

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka: A teď ještě přidáváme pohled na to, jak dlouho se zákon připravoval. Jako jeden z možných bodů zmínily elektronickou evidenci tržeb už měsíc po volbách v listopadu 2013 expertní týmy stran budoucí vlády. Kontrola vykazovaných tržeb se pak dostala mezi priority v koaliční smlouvě z ledna 2014. Návrh hotového zákona chtěl ministr financí Andrej Babiš předložit vládě v dubnu 2015. Nakonec ale materiál kolegům, ministrům dodal o dva měsíce později. Prvním čtením ve sněmovně prošly paragrafy v červenci, druhým v říjnu.

Obstrukce kvůli pokladnám

Zdroj: ČT 1, Datum: 27.11.2015

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka: Páteční Události začaly, dobrý večer vám přeje Daniela Písařovicová. Vládní koalici se dnes nepovedlo prosadit ve sněmovně jeden z nejdůležitějších zákonů roku - elektronickou evidenci tržeb. Pravice spustila největší obstrukce od začátku tohoto volebního období a zákon o pokladnách ani nepustila na pořad jednání. Zatímco koalice očekává od normy miliardy v rozpočtu navíc, pravicová opozice namítá, že jen zbytečně zatíží poctivé živnostníky. Petr VAŠEK, redaktor: Místo elektronické evidence tržeb dohady o programu schůze.

Rozhovor s předsedou ODS Petrem Fialou

Zdroj: ČT 1, Datum: 27.11.2015

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka: A ve vysílání teď živě Petr Fiala, předseda ODS. Dobrý večer, pane předsedo. Když byla ODS u vlády, tak ostře kritizovala opozici za obstrukce. Proč teď, když jste s TOP 09 v opozici vy, obstruujete při projednávání evidence tržeb způsobem, který může působit mnohdy až nedůstojně? Například slovy o myslivosti nebo smlouvě o, s Kosovem. Petr FIALA, předseda strany /ODS/: Jestli tomu, co se dnes děje, říkáte obstrukce, no, tak samozřejmě se podívejme na to, co dělá tato vláda.

Evropa pátrá po teroristech z Paříže

Zdroj: NOVA, Datum: 27.11.2015

Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Francie a Rusko chtějí spojit síly a zničit Islámský stát v Sýrii. Ruský prezident Vladimir Putin zdůraznil, že vytvoření společné velké koalice je po teroristických útocích v Paříži a atentátu na ruský airbus nad Sinají nutností. Jednání obou prezidentů sledovala reportérka Karolína Tomašková. Karolíno, jsou známé už nějaké konkrétní kroky, které Rusko a Francie podniknou? Karolína TOMAŠKOVÁ, reportérka TV Nova: Dobrý večer. Rusko je připraveno bojovat bok po boku se Západem proti teroristům v Sýrii.

Francie uctila památku obětí pařížských útoků

Zdroj: NOVA, Datum: 27.11.2015

Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Pietou ve slavné pařížské Invalidovně Francie uctila památku sto třiceti obětí masakru, který se stal v pátek 13. listopadu. Ceremonii vedl prezident Francois Hollande a byla výhradně určena pro ty, kteří útoky přežili, příbuzné obětí a pozvané politiky. Martin POUVA, moderátor: Pieta proběhla s vyloučením veřejnosti. V Paříži totiž stále platí zákaz shromažďování. Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Lidé tedy památku obětí uctili vyvěšením francouzských vlajek.

Zlatý slavík po hospitalizaci poprvé promluvil

Zdroj: NOVA, Datum: 27.11.2015

Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Těžce nemocný Karel Gott televizi Nova poskytl exkluzivní rozhovor, ve kterém prozradil, že se rozhodně nevzdává a dokonce už pracuje na novém albu. Obrovskou sílu mu prý dodává rodina, především jeho dvě malé dcery. Martin POUVA, moderátor: A vy teď máte jedinečnou možnost slyšet přímo z jeho úst, jak zvládá léčbu a jak tráví čas v domácím ošetřování. Vyjádřil se i ke své účasti na zítřejším galavečeru Českého slavíka. Veronika PETRUCHOVÁ, redaktorka: Dobrý den, Veronika Petruchová, televize Nova.

Francie uctila památku 130 obětí teroristických útoků

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 27.11.2015

Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Francie uctila památku 130 obětí teroristických útoků, které před 14 dny otřásly zemí. Pietní akt v pařížské Invalidovně sledovalo 2 tisíce 600 smutečních hostů, včetně přeživších, pozůstalých obětí i členů francouzské vlády a parlamentu - v čele s prezidentem Hollandem. Ten slíbil, že jeho země udělá vše, aby zničila "armádu fanatiků", která útoky spáchala. zpěvačka: "Když máme jen lásku, aby promlouvala ke kanónům ..." Anna KADAVÁ, redaktorka: Slavná píseň belgického šansoniéra Jacquese Brela "Když máme jen lásku" doprovázela portréty obětí - všech 130 jich defilovalo na obří obrazovce a to jen krátce poté, co jejich jména a věk zazněly na nádvoří posmutnělé pařížské Invalidovny.

Soud poslal Radovana Krejčíře na 15 let do vězení

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 27.11.2015

Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Soudkyně městského soudu v Praze poslala uprchlého Radovana Krejčíře na 15 let do vězení. Mimo jiné za to, že se pokusil vytunelovat státní podnik Čepro za přípravu vraždy celníka, přípravu podvodu a padělání peněz. Krejčíř zatím čeká v Jihoafrické republice na trest za přípravu jiné vraždy a únos. Pražský proces dnes sledoval Patrik Kaizr. Patrik KAIZR, redaktor: Spolu s Radovanem Krejčířem stanulo u soudu dalších 10 obžalovaných. Mezi nimi třeba i bývalý obchodní ředitel Čepra Martin Pechan.

SZPI našla v některém medu antibiotika

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 27.11.2015

Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Pozor na to, jaký med jíte. Jak jsme vám už říkali, v některém se našla antibiotika. Inspektoři ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce potvrdili výskyt rizikových látek v dalších 19 šaržích medu společnosti Včelpo. Firmu teď čeká pořádné vysvětlování a hlavně především zákaz veškerého prodeje. Zjistila to Kristýna Vedralová. Kristýna VEDRALOVÁ, redaktorka: Aneta KÁRNÁ, redaktorka: redaktorka: Dohromady už 21 medů, které obsahují rizikové látky chloramfenikol, streptomycin, sulfonamidy a nitrofurany.