Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Král Šumavy: Jsem zklamán

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 27.11.2014

Legendární agent chodec Josef Hasil v rozhovoru pro LN přiznává, že jej znechutil polistopadový vývoj v Česku CHICAGO Josef Hasil, legendární převaděč lidí prchajících po komunistickém puči v únoru 1948 přes Šumavu na Západ, by podruhé stejné riziko nepodstupoval. "Krále Šumavy" zklamal porevoluční vývoj v zemi. "Podruhé bych to neudělal. Kdybych věděl, co bude následovat, neudělal bych to," říká v exkluzivním rozhovoru pro LN, který vychází v zítřejším vydání magazínu Pátek LN, Josef Hasil.

Od Atlantiku po Pacifik.

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 27.11.2014

Vlna protestů proti rozhodnutí neobvinit bílého policistu z vraždy osmnáctiletého černošského mladíka se z Fergusonu rozlila po celých Spojených státech. Na snímku je žena při protestním pochodu v Los Angeles. Více čtěte na straně 6, diskusi na straně 11 FOTO ČTK/AP Mutace - Lidové noviny - Morava

Osekání pravomocí Hradu se poslancům nelíbí

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 27.11.2014

PRAHA Vládní návrh ústavního zákona, který má omezit prezidentské pravomoci, doputoval k poslancům. Od minulého týdne leží v podvýboru pro ústavu. A jak zjišťovaly LN, v dolní komoře se také první pokus "napravit" ústavní důsledky přímé volby hlavy státu může zaseknout. Premiérovi Bohuslavu Sobotkovi nepomůže ani koaliční většina ve sněmovně. Pro přijetí ústavního zákona totiž bude potřebovat i hlasy opozičních politiků: celkem tři pětiny zákonodárců. Návrh připravil úřad ministra Jiřího Dienstbiera (ČSSD).

Pětina pandurů stojí. Kvůli souboji o opravy

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 27.11.2014

ŽATEC/PRAHA Devatenáct kolových obrněnců Pandur vojáci museli kvůli poruchám odstavit, dalších 41 strojů potřebuje urgentní servis. Relativně v dobré kondici dnes české armádě zbývá jen 47 z celkového počtu 107 těchto nejmodernějších vozidel ve výzbroji. Důvodem ovšem není poruchovost techniky. Kritický stav vozového parku způsobila vleklá jednání o zajištění pozáručního servisu. Pandury proto od začátku letošního roku až do poloviny listopadu neměl kdo spravovat. "Vozidla, u kterých nemohli provést opravy vojáci i s ohledem na technologickou náročnost úkonu, musela být odstavena do doby, než byla uzavřena příslušná smlouva," potvrzuje Jana Růžičková, mluvčí generálního štábu.

První pražská primátorka.

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 27.11.2014

Foto: Řetěz pražského primátora si poprvé v historii města navlékla žena. Pro Adrianu Krnáčovou z hnutí ANO hlasovalo 33 koaličních zastupitelů, kteří mají v pětašedesátičlenném zastupitelstvu nejtěsnější většinu. Více čtěte na straně 2 FOTO MAFRA – MICHAL ŠULA

Předtáčet a stříhat

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 27.11.2014

SLOUPEK LN Prezident republiky nesmí být vpuštěn do vysílání veřejnoprávního rozhlasu, pokud by se choval vulgárně či urážlivě. To je verdikt Rady Českého rozhlasu nad Hovory z Lán vysílanými 2. listopadu. Navzdory opakovaným tvrzenímMiloše Zemana konstatoval sbor dohlížitelů, že byl porušen zákon i kodex rozhlasu, tudíž urážky a vulgarity zazněly. Rozhlas má napříště takovým situacím zabránit. Ředitel rozhlasu veřejnost ujišťuje, že instituce je připravena "reagovat velmi razantně". Tento postoj ovšem předpokládá, že si prezident je vědom toho, co říká.

Diplomat, jehož chce mít Zeman na Ukrajině, vyhovuje všem. I lidem z prezidentova okolí

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 27.11.2014

PRAHA Prezident Miloš Zeman nejen často navrhuje, co dělat s Ukrajinou, ale zároveň pracuje na tom, aby do země dostal svého člověka na post velvyslance. Se svým novým kandidátem na tuto pozici, kariérním diplomatem a absolventem sovětské diplomatické školy Bedřichem Kopeckým, se dobře zná ještě z dob, kdy jako český premiér na přelomu tisíciletí vyjednával s Rakouskem o temelínské elektrárně. Kopecký tehdy šéfoval středoevropskému odboru na Ministerstvu zahraničí. Podle zjištění MF DNES nebude Ministerstvo zahraničí Kopeckého jmenování bránit.

Stát chystá pro Kapsch stamilionový byznys

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 27.11.2014

PRAHA Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) míří k dalšímu velkému obchodu se společností Kapsch v řádu stovek milionů korun. Po firmě bude chtít úpravu mýtného systému tak, aby si rozuměl i se zahraničními "krabičkami", které sledují na palubách aut jízdu pod mýtnými branami. Jde v podstatě o obdobu roamingu u mobilních telefonů. Službu požaduje po svých členech Evropská unie, dosud ji však žádný stát nezavedl. Brusel už poslal do Česka vytýkací dopis, že se na rozdíl od jiných zemí na zavedení služby ani nechystá.

Šest vražd nemusí být konečné číslo, říká šéf nemocnice

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 27.11.2014

Vyšetřovatelé obvinili zdravotní sestru z Rumburka z dalších pěti vražd pacientů. Navíc upozorňují, že ani tento počet obětí nemusí být konečný. RUMBURK Osm let po řádění heparinového vraha Petra Zelenky v havlíčkobrodské nemocnici se v českém zdravotnictví objevila další série úmrtí pacientů, kterou podle vyšetřovatelů zavinil někdo z personálu. Podle zjištění MF DNES došli kriminalisté k závěru, že bývalá zdravotní sestra z nemocnice v Rumburku má na svědomí životy šesti pacientů. Navíc není vyloučeno, zda se počet ještě nezvýší.

Vánoční Frankfurt Začíná sezona trhů

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 27.11.2014

Foto: Advent začíná V německých městech v tomto týdnu začínají tradiční vánoční trhy. Včera je zahájili například ve Frankfurtu (na snímku), dnes či zítra odstartují i v řadě saských a bavorských měst – třeba v Drážďanech, Řezně, Norimberku či Mnichově, kam s oblibou vyrážejí také návštěvníci z Česka. Foto: AP

Auto prodal a nepřevedl, teď se nedoplatí za odtah

Zdroj: Právo, Datum: 27.11.2014

Nechat na sebe léta napsané auto v centrálním registru vozidel, aniž ho člověk provozuje a nemá skutečný přehled o tom, co se s ním děje, se může změnit v právní past s fatálními důsledky. Přesto to tak dělají tisíce lidí. Chtějí se vyhnout ekologické dani nebo pomoci známému, který potřebuje skrýt majetek kvůli rozvodu nebo dluhům. Jenže netuší, co na sebe šijí. Vůz prodal za pár korun "Už někdy v roce 2006 jsem za pár korun prodal starou Hondu Legend známému svého kamaráda. Zplnomocnil jsem ho, aby na sebe vůz převedl v registru vozidel.

Denně přibývá deset nových případů týrání dětí

Zdroj: Právo, Datum: 27.11.2014

"S matkou, která užívá pervitin a prodává ho, žijí na ubytovně v jednom pokoji čtyři dcerky. Často nemají ani co jíst, když jejich rodička vše utratí za drogy. Dvě starší holčičky posílá často pryč. Když mladší usnou, kouří u jejich postelí pervitin. Trvá to už několik let, prosím, pomozte jim." Tak zní jeden z e-mailů, který přišel na adresu projektu Oznam to. V ČR bylo za rok 2013 nahlášeno 7527 případů zneužívání a týrání dětí. Projekt Oznam to funguje od letošního dubna a strhl lavinu sdělení od lidí, kteří prosí o pomoc pro týrané a zneužívané děti.

FOTO - KRNÁČOVÁ PRIMÁTORKOU PRAHY.

Zdroj: Právo, Datum: 27.11.2014

Foto: Většinou jednoho hlasu byla včera večer zvolena pražskou primátorkou Adriana Krnáčová z hnutí ANO. Je vůbec první ženou v čele hlavního města. Podrobnosti na str. 2 Foto ČTK – Michal Doležal

Servis armádní letky je bezedná díra

Zdroj: Právo, Datum: 27.11.2014

Každý nákup letecké techniky pro armádu stojí miliardy a vždy vyvolá diskuse, zda nebyl předražený. Citelným zářezem do obranného rozpočtu jsou ale i údržba a opravy této letecké techniky. Za dobu životnosti letounů – tedy okolo třiceti let – je to až dvojnásobek pořizovací ceny. Například letos do poloviny listopadu ministerstvo obrany zaplatilo za servis a opravy 770 miliónů korun. Úředníci navíc připravují další servisní smlouvy v celkové hodnotě až 3,5 miliardy korun. Mluvčí generálního štábu Jana Růžičková Právu řekla, že servis letecké techniky patří k nejdražším službám všude ve světě "Obecně platí, že za jednu třetinu letadlo pořídíme a dvě třetiny utratíme za údržbu a servis," uvedla.

Sváček vzdal kandidaturu do VS v Praze

Zdroj: Právo, Datum: 27.11.2014

Horký brambor ohledně rozhodnutí, zda jmenovat či nejmenovat do vedení Vrchního soudu (VS) v Praze bývalého předsedu pražského městského soudu Jana Sváčka, nakonec vytáhl z rukou ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO) samotný Sváček. Svoji kandidaturu stáhl. "Předseda Vrchního soudu v Praze Jaroslav Bureš vzal zpět svůj návrh na jmenování místopředsedy VS v Praze pro úsek trestního soudnictví," sdělila ve středu Právu mluvčí ministerstva spravedlnosti Kateřina Hrochová. "Jako důvod uvedl, že mu JUDr.

Skromné holky se neprosadí

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 27.11.2014

VÝKONNÁ ŘEDITELKA FACEBOOKU SHERYL SANDBERGOVÁ PRO HN: S Markem se skvěle doplňujeme, chválí si šéfka Facebooku Sheryl Sandbergová spolupráci se zakladatelem největší globální sociální sítě Markem Zuckerbergem. "My dva jsme důkaz toho, že potřebujeme, aby vedle sebe ve firmách pracovalo více žen a mužů," říká Sandbergová v exkluzivním rozhovoru pro Hospodářské noviny. On rozumí internetovým produktům, proto se zaměřuje na jejich vývoj. Tedy když zrovna ve firmě nešermuje s malým synem Sandbergové.

Jednání o novém pražském vedení

Zdroj: ČT 1, Datum: 26.11.2014

Aneta SAVAROVÁ, moderátorka: O tom, kdo bude za miliardy zodpovědný ode dneška na další čtyři roky, se tedy stále jedná. Na místě je Štěpánka Martanová. Štěpánko, jak to v sále vypadá? Proč stále není potvrzené jméno budoucí primátorky? Štěpánka MARTANOVÁ, redaktorka ČT, Praha: V sále je v tuto chvíli šedesát tři zastupitelů a musím říct, že ta atmosféra tady trošku houstne. To jednání začalo přesně před hodinou a všechno vypadalo, že pojede rychle, že se zvolí primátorka, následně její náměstci, rada a pojede se dál.

Rozpočet Prahy: 49,6 mld. Kč

Zdroj: ČT 1, Datum: 26.11.2014

Aneta SAVAROVÁ, moderátorka: Největší město v tuzemsku má pochopitelně i největší rozpočet. V letošním roce je to skoro padesát miliard korun. Nejvíc, třicet osm miliard, putuje na běžné výdaje. Z toho nejvyšší částku dává město na dopravu včetně MHD nebo třeba na údržbu silnic. Velký díl ukrojí také školství a sport, skoro deset miliard korun. A zhruba stejná suma šla během letošního roku na investice. Nejdražší položkou byla dostavba tunelu Blanka, čtyři miliardy a šest set milionů. Třeba dokončení protipovodňových opatření stálo víc než sto milionů korun.

Volba nového vedení Prahy

Zdroj: ČT 1, Datum: 26.11.2014

Aneta SAVAROVÁ, moderátorka: 26. listopad a jeho Události. Dobrý večer přeje Aneta Savarová. Praha volí nové vedení. Právě v těchto chvílích se rozhoduje o tom, kdo stane v čele hlavního města. My se právě teď živě díváme do jednacího sálu. Favoritkou na post primátorky je Adriana Krnáčová. Jenže volba trvá celý den. Hned dopoledne zastupitelé schůzi přerušili. Do křesel se vrátili znovu v šest hodin v podvečer. Štěpánka MARTANOVÁ, redaktorka: Rada ještě ani nedostala podporu zastupitelů a už musela řešit první problém, zřejmě ten největší, který ji čeká i v budoucnu, a to převahu pouhého jednoho hlasu.

Sobotka kritizuje Zemanovy výroky k ukrajinské krizi

Zdroj: NOVA, Datum: 26.11.2014

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: A pojďme k dalším zprávám. Premiér Bohuslav Sobotka se už podruhé během krátké doby vymezil proti slovům prezidenta Miloše Zemana. Tentokrát nesouhlasí s tvrzením, že by se Ukrajina měla vzdát části své suverenity ve prospěch Ruska. Podrobnosti už má reportérka Klára Brunclíková. Kláro, co dalšího premiér řekl? Klára BRUNCLÍKOVÁ, reportérka TV Nova: Dobrý večer. Podle premiéra není možné, abychom souhlasili s tím, že Ukrajina bude vnímaná jako oblast, kde má hlavní vliv Rusko a že akceptujeme, že o dění a budoucnosti Ukrajiny už nebudou rozhodovat tamní lidé, ale jiné země, a to především Rusko.

Vězeň na útěku: pozor, uprchlík je nebezpečný!

Zdroj: NOVA, Datum: 26.11.2014

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: Pražská policie je na nohou. Hledá nebezpečného vězně. Muž utekl včera v podvečer vězeňské eskortě, když byl na lékařském ošetření v Thomayerově nemocnici. Reynolds KORANTENG, moderátor: Pětačtyřicetiletý Jan Novák v minulosti spáchal několik brutálních přepadení a loupeží a můžete si ho pamatovat i z Televizních novin. Teď vyskočil z druhého patra nemocničního pavilonu a beze stopy zmizel. Karla MRÁČKOVÁ, redaktorka: Stovky policistů v terénu, psovodi se speciálně vycvičenými psy, nad městem krouží policejní vrtulník.

Zemřel hudební skladatel a zpěvák Petr Hapka

Zdroj: NOVA, Datum: 26.11.2014

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: Hudební svět přišel o dalšího velikána. Zpěvák a skladatel Petr Hapka prohrál svůj boj s nemocí. Reynolds KORANTENG, moderátor: Ve věku 70 let zemřel včera večer ve svém domě na Okoři. redaktorka: Charismatický milovník žen, talentovaný hudební skladatel a vášnivý motorkář, takový byl Petr Hapka. Richard MÜLLER, zpěvák: Já si na něj vzpomínám jako na strašně velkého bohéma. Strašná škoda, že to tak brzo musel zabalit. redaktorka: Včera večer se na Okoři roznesla smutná zpráva.

Medailonek zesnulého Petra Hapky

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 26.11.2014

Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Příjemný a dobrý večer. Tady je Prima, Zprávy a Klára a Karel. Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Dobrý večer. A začínáme dnes zprávou, která zasáhla celé Česko. Naši hudební scénu opustil jeden z nejvýraznějších skladatelů Petr Hapka. Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Letos oslavil 70. narozeniny. Vzpomínku na tuto výraznou osobnost připravil reportér Vladimír Procházka. Vladimír PROCHÁZKA, redaktor: Takto si budeme charismatického a noblesního Petra Hapku všichni pamatovat, jako zpěváka, skladatele, hudebníka a hlavně člověka, který dokázal svými písněmi zapůsobit přímo v srdcích mnoha lidí.

Vzpomínky kamarádů a známých na Petra Hapku

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 26.11.2014

Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Málokdo si prý uměl život tak vychutnávat jako Petr Hapka. A co se týká jeho hudby, asi se mnou budete souhlasit, že je nezaměnitelná. Hity, které složil, si zazpívali naši přední umělci Hana Hegerová, Michael Kocáb, Richard Müller, Lucie Bílá, Jana Kirschner i Karel Gott. Vladimír PROCHÁZKA, redaktor: Jedna z prvních písní Petra Hapky prý patřila mnohonásobnému zlatému slavíkovi Karlu Gottovi. Jmenovala se Bach se mi přes rameno dívá. Následovala Dívka z obrazu.

Za elektřinu domácnosti v příštím roce ušetří

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 26.11.2014

Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Elektřina pro domácnosti zlevní, a to už v příštím roce. Plyn naopak mírně podraží. Vyplývá to z čísel, která zveřejnil Energetický regulační úřad. Kolik tedy budeme platit, tak to zjišťovala reportérka Daniela Klívarová. Daniela KLÍVAROVÁ, redaktorka: České domácnosti zaplatí na účtech za elektřinu v příštím roce méně než letos. Regulovaná část ceny elektřiny, která tvoří více než polovinu její konečné ceny pro spotřebitele, totiž klesne, a to víc než o procento.