Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Lékaři bez hranic omylem terčem náletu USA

Zdroj: ČT 1, Datum: 03.10.2015

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Dobrý večer. U dnešních, tedy sobotních Událostí vás vítá Jakub Železný. Nejméně 19 lidí včetně 3 dětí zemřelo v troskách nemocnice Lékařů bez hranic v afghánském Kunduzu. Budova se omylem stala terčem náletu, který trval zhruba hodinu. Podle mezinárodní organizace vše ukazuje na to, že šlo o americký útok. Washington incident vyšetřuje. Počet obětí by navíc mohl dál růst. Řada lidí se totiž stále pohřešuje. Do nemocnice měl dnes odletět i český lékař. Katarína SEDLÁČKOVÁ, redaktorka: Tragické následky náletu na severu Afghánistánu.

Spory o navýšení příspěvků pro handicapované

Zdroj: ČT 1, Datum: 03.10.2015

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Plánovaný růst příspěvků na péči pro víc než 330 tisíc zdravotně i mentálně handicapovaných je ohrožen. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová sice chtěla těmto lidem posílat o 10 % víc, ministři se na tom ale během jednání o rozpočtu neshodli. Ministerstvo financí rozdělilo jiným resortům 25 miliard, peníze pro handicapované mezi nimi ale nebyly. Petr VAŠEK, redaktor: 25letý Jakub má od narození těžké postižení mozku. Přemýšlí zhruba jako 1,5leté dítě.

Výměna zdravotních průkazů

Zdroj: ČT 1, Datum: 03.10.2015

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Lidé s průkazy o zdravotním handicapu ale letos jednu změnu pocítí zcela jistě. Musejí si vyměnit právě onen doklad. Úřady nově vydávají plastové karty místo papírových. Kdo výměnu do konce roku nestihne, přijde o výhody, které průkaz zaručuje. Šárka PÁLKOVÁ, redaktorka: Platnost trvale. Podle tohoto údaje měl průkaz Dmitriji Větvinskému platit napořád. Přesto i on musel na úřad práce pro nový. Kateřina BERÁNKOVÁ, mluvčí, Úřad práce ČR: Bez ohledu na to, jakou platnost tyto průkazy mají uvedenou, tak skončí k 31.

Alergeny v menu: 1/3 restaurací v ČR chybovala

Zdroj: NOVA, Datum: 03.10.2015

Petr SUCHOŇ, moderátor: Zdá se to jako banalita, ale pro alergiky to může mít v krajním případě i fatální následky. Více než třetina restaurací u nás totiž neuvádí ve svých jídelních lístcích potravinové alergeny správně, anebo dokonce vůbec. Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka: Takový je závěr státní potravinářské inspekce necelý rok od zavedení této povinnosti zákonem. osoba: Ty máš na něco alergii? osoba: Na pomeranč. redaktorka: Na pomeranč máte? osoba: Na glutamát.

Drama v hotelu: žena ohrožovala hosty nožem

Zdroj: NOVA, Datum: 03.10.2015

Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka: V hotelu v Liberci se stala vražda. Pravděpodobně vyšinutá žena tam ubodala svého partnera přímo na pokoji, pak nahá a celá od krve běhala po chodbě. Petr SUCHOŇ, moderátor: Než dorazila policie, zabarikádovala se v pokoji. Televizi Nova se podařilo získat záznam, který ukazuje, jak hrůzné okamžiky v hotelu lidé prožívali. svědek události: Jsem vykoukl na chodbu a viděl jsem, jak běhá kompletně nahatá mladá holka, celá od krve a devastuje tam zařízení, nadává všem, dobývá se do elektrickýho rozvaděče, chtěla vyhodit proud.

Masivní útok uprchlíků na eurotunel

Zdroj: NOVA, Datum: 03.10.2015

Petr SUCHOŇ, moderátor: Doprava v tunelu pod kanálem La Manche mezi Francií a Velkou Británií se přes noc úplně zastavila. Skupině 120 lidí se podařilo prolomit zátarasy a vtrhnout na kolejiště "eurotunelu". Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka: Běženci, kteří chtěli do Velké Británie, házeli na zaměstnance společnosti kameny. Vše si vyžádalo tři poraněné a to včetně dvou policistů. Petra MATÝSKOVÁ, redaktorka: Je krátce před půlnocí, když se ve francouzském přístavu Calais vydávají přibližně dvě stovky migrantů na cestu ke klíčové spojnici mezi Francií a Británií - "eurotunelu".

Distribuce léků do zahraničí

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 03.10.2015

Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Naše reportérka Eliška Čeřovská se už týdny věnuje problému, proč některé léky jsou dostupné v zahraničí, ale u nás ne. Jak jsme vám včera říkali, zjistila, že kdo chce léky vyvážet, musí získat distribuční povolení, a to má u nás enormní počet firem. Odborníci už dlouho žádají ministerstvo zdravotnictví, aby se zpřísnila legislativa. A výsledek? Podívejte se. Eliška ČEŘOVSKÁ, redaktorka: Kdo chce distribuovat léky do zahraničí, musí od Státního ústavu pro kontrolu léčiv získat distribuční povolení.

Informace o cenách na čerpacích stanicích

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 03.10.2015

Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Když jedete autem, sledujete také ceny na čerpacích stanicích? Říkáte si, proč jsem nakoupil tak draho, když tady je tak levno? A jestli se kvůli tomu díváte například na internet nebo aplikaci do mobilu, která by vám to prozradila předem, pak jste zjistili to samé co Filipa Šebová - mnohdy to neplatí. Filipa ŠEBOVÁ, redaktorka: Možná to znáte, projíždíte od jedné čerpací stanice k druhé a ceny se liší i o 2 koruny za litr. A to jsou benzínky od sebe třeba jen kilometr.

Návrh na vytisknutí 150 tisíc dokladů pro migranty

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 03.10.2015

Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Pěkný sobotní večer. Jsme rádi, že jste si pustili Zprávy na Primě. Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Je toho hodně, co vám chceme říct, tak příjemný a dobrý večer. Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Česko zřejmě vytiskne 150 tisíc dokladů pro migranty. S takovým návrhem půjde na pondělní zasedání vlády ministr vnitra Milan Chovanec. Informaci, která téměř okamžitě vzbudila rozruch mezi politiky, přinesl deník Právo. Naši reportéři zjišťovali, jestli vláda skutečně počítá s přijetím takového počtu migrantů.