Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

52 spanilých jízd Miloše Zemana

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 25.09.2017

Prezidentova permanentní kampaň stála už 19 milionů, spočítal server Lidovky.cz PRAHA Kdo z ústavních činitelů má k lidem nejblíž? Zřejmě ten nejvýše postavený. Prezident Miloš Zeman si za čtyři a půl roku ve funkci stvořil vlastní, unikátní styl komunikace s veřejností. Vede permanentní volební kampaň. Server Lidovky.cz v projektu mapujícím jeho spanilé jízdy po krajích rozebral, v čem Zemanova strategie spočívá. (Více na adrese www.lidovky.cz/zeman.) Páteř Zemanových spojení s občany voliči tvoří jeho pravidelné výpravy do regionů, letos před prázdninami uzavřel jejich čtvrté kolo.

Daň z nálepkování

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 25.09.2017

SLOUPEK LN Angela Merkelová počtvrté za sebou vyhrála volby. To je výkon, který ji i Německo vymyká z většiny Evropy. Merkelovou řadí po bok Konrada Adenauera a Helmuta Kohla, do extraligy spolkových kancléřů. Kdyby vyhrála i příště, blížila by se Bismarckovi, ale takové srovnání už by nebylo fér. Na konci 19. století neexistovaly svobodné volby v dnešním širokém smyslu. Bismarck ztělesnil německý konzervatismus. "Krví a železem" sjednotil Německo a vydobyl mu místo na slunci. Merkelové se podařilo něco víc.

Jan Tříska se vážně zranil při pádu z Karlova mostu

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 25.09.2017

PRAHA V sobotu odpoledne to vypadalo na běžnou zprávu z černé kroniky: z Karlova mostu spadl, nebo skočil do Vltavy neznámý muž. Na pomoc se přímo do studené vody vrhli dva cestující z proplouvající lodi. Zahájili oživování a do příjezdu záchranky obnovili jeho srdeční činnost. V neděli se objevily překvapivé podrobnosti. Servery Blesk.cz a Expres.cz informovaly, že zraněným je slavný český herec Jan Tříska (80 let). Policie v neděli identitu zraněného muže nepotvrdila. Mluvčí pražské kriminálky Tomáš Hulan ČTK pouze uvedl, že muži, který spadl do vody, je 80 let – tedy stejně jako Třískovi.

Oslabená Merkelová

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 25.09.2017

* Strana kancléřky dosáhla nejhoršího výsledku od roku 1949 - Velká koalice CDU/CSU se socialisty se rozpadla - Do Bundestagu poprvé pronikla antiimigrační AfD BERLÍN Je to vítězství, ale s trpkou příchutí. Německá kancléřka Angela Merkelová sice počtvrté v řadě obhájila prvenství v německých volbách, avšak za cenu citelných ztrát. Její křesťanští demokraté (CDU) spolu se sesterskouCSU dosáhli podle prvních odhadů téměř 33 procent hlasů, což je o osm procent méně než před čtyřmi lety. Podobně dopadla i druhá současná vládní strana, německá sociální demokracie (SPD), kterou podpořilo o něco víc než dvacet procent voličů, což odpovídá ztrátě šesti procent oproti roku 2013.

Oslabená Merkelová

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 25.09.2017

* Strana kancléřky dosáhla nejhoršího výsledku od roku 1949 - Velká koalice CDU/CSU se socialisty se rozpadla - Do Bundestagu poprvé pronikla antiimigrační AfD BERLÍN Je to vítězství, ale s trpkou příchutí. Německá kancléřka Angela Merkelová sice počtvrté v řadě zvítězila v německých volbách, avšak za cenu citelných ztrát. Její křesťanští demokraté (CDU) spolu se sesterskou CSU dosáhli podle včerejších večerních odhadů 33 procent hlasů, o osm procent méně než před čtyřmi lety. Podobně dopadla i druhá současná vládní strana, německá sociální demokracie (SPD), kterou podpořilo o něco víc než dvacet procent voličů, což odpovídá ztrátě šesti procent oproti roku 2013.

Oslabená Merkelová

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 25.09.2017

* Strana kancléřky dosáhla nejhoršího výsledku od roku 1949 - Velká koalice CDU/CSU se socialisty se rozpadla - Do Bundestagu poprvé pronikla antiimigrační AfD BERLÍN Je to vítězství, ale s trpkou příchutí. Německá kancléřka Angela Merkelová sice počtvrté v řadě zvítězila v německých volbách, avšak za cenu citelných ztrát. Její křesťanští demokraté (CDU) spolu se sesterskou CSU dosáhli podle včerejších večerních odhadů téměř 33 procent hlasů, o osm procent méně než před čtyřmi lety. Podobně dopadla i druhá současná vládní strana, německá sociální demokracie (SPD), kterou podpořilo o něco víc než dvacet procent voličů, což odpovídá ztrátě šesti procent oproti roku 2013.

FOTOTragický pád herce Třísky z Karlova mostu

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 25.09.2017

Tragický pád Jana Třísky PRAHA Dnes měl natočit první záběry nového filmu. Nenatočí. Místo toho včera bojovali lékaři v nemocnici o jeho život. V sobotu kolem čtvrté odpoledne spadl herec Jan Tříska z pražského Karlova mostu do Vltavy. Zda do vody skočil sám, spadl nešťastnou náhodou nebo cizím zaviněním, nebylo včera jasné. Případ převzali policisté. V sobotu první informace hasičů uváděly, že do řeky skočil. "Nemůžeme nic takového potvrdit, událost stále vyšetřujeme. Komplikací je, že dotyčný je ve velmi vážném stavu," sdělil včera odpoledne pražský policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Merkelová je slabý vítěz. AfD posílila

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 25.09.2017

Po krachu SPD končí velká koalice. Zelení a liberálové míří do vlády s CDU/CSU VOLBY V NĚMECKU 2017 BERLÍN Tři – dva – jedna... Volebním štábem křesťanských demokratů (CDU) v Konrad-Adenauer-Haus v berlínském Schönebergu se rozléhá potlesk. Po celém Německu se uzavřely volební místnosti a veřejnoprávní televize ARD a ZDF právě zveřejnily první odhady výsledků parlamentních voleb. Štáb CDU sice slaví, konzervativní unie CDU/CSU Angely Merkelové se s výsledkem 33 procenta umístila na prvním místě a kancléřka míří ke svému čtvrtému funkčnímu období, přesto je její letošní výsledek téměř o devět procent nižší než v minulých volbách.

Blíží se možnost smazat své citlivé osobní údaje

Zdroj: Právo, Datum: 25.09.2017

Lidé kolem sebe denně trousí na každém rohu své osobní údaje. Cenné a o to citlivější informace o soukromí tečou všemi směry při nakupování v internetovém e-shopu i na přepážce úřadu třeba při vyřízení obyčejné průkazky na veřejnou dopravu. Jméno, adresa nebo e-mail jsou data, která se samozřejmostí odevzdáváme, jenže co se s nimi dále děje, může být často dost nejisté. Výjimkou není jejich zneužití. Nejistoty má utnout nařízení Evropské unie (EU), díky kterému lidé budou moci od příštího května žádat po obchodech a institucích vymazání svých veškerých osobních údajů.

Merkelová vyhrála, ale málo

Zdroj: Právo, Datum: 25.09.2017

Velká koalice v Berlíně končí * Krajní pravice slaví Němečtí voliči v neděli pronikavě překreslili německou politickou scénu: CDU/CSU, konzervativní blok kancléřky Angely Merkelové, sice ve volbách do Spolkového sněmu jasně zvítězil, avšak zaznamenal rekordní ztráty. Pro CDU/CSU je 32,9 procenta hlasů po sečtení 81 ze 229 volebních okrsků nejhorším výsledkem od prvních poválečných voleb z roku 1949, kdy dostala 31 procent. Sociální demokracie (SPD), dosavadní partner CDU/CSU z velké koalice, pochodila ještě hůř, zaznamenala historicky vůbec nejhorší poválečný výsledek: získala podle odhadů 20,6 procenta hlasů.

Neotáčíme se po brexitu k Evropě zády

Zdroj: Právo, Datum: 25.09.2017

BRITSKÁ PREMIÉRKA THERESA MAYOVÁ EXKLUZIVNĚ PRO PRÁVO: Historie vztahů mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií dospěla do kritické fáze. V tomto důležitém okamžiku chci jasně říci lidem v České republice a celé EU: Británie si nadále přeje být vaším nejsilnějším přítelem a partnerem. Chceme, aby Unie i Británie vzkvétaly společně, bok po boku. Naše rozhodnutí opustit instituci Evropské unie je přihlášením k naší představě o tom, jak by měla fungovat demokracie. Britové chtějí mít větší vliv na rozhodování, která ovlivňují jejich každodenní život, a to znamená, že se musí rozhodovat v Británii a musejí rozhodovat ti, kteří jsou přímo zodpovědní britskému lidu.

Merkelová bude vládnout dál

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 25.09.2017

KANCLÉŘKA OPĚT JASNĚ VYHRÁLA VOLBY, I KDYŽ ZTRATILA ČÁST VOLIČŮ Od našeho zpravodaje z Německa Kancléřka Angela Merkelová v Německu už počtvrté za sebou vyhrála volby a bude opět sestavovat vládu. Přišla ale o část podpory a musí sehnat nové koaliční partnery. Dosavadní velká koalice Merkelové křesťansko-demokratické CDU a sociálních demokratů z SPD končí. Do parlamentu se taky s překvapivě vysokým počtem hlasů dostala pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD). Na Němce tak nejspíš čeká období nejistoty a dlouhého hledání kompromisů ohledně koaliční vlády.

Merkelová bude vládnout dál

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 25.09.2017

KANCLÉŘKA OPĚT JASNĚ VYHRÁLA VOLBY, I KDYŽ ZTRATILA ČÁST VOLIČŮ Kancléřka Angela Merkelová v Německu už počtvrté za sebou vyhrála volby a bude opět sestavovat vládu. Přišla ale o část podpory a musí sehnat nové koaliční partnery. Dosavadní velká koalice Merkelové křesťansko-demokratické CDU a sociálních demokratů z SPD končí. Do parlamentu se taky s překvapivě vysokým počtem hlasů dostala pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD). Na Němce tak nejspíš čeká období nejistoty a dlouhého hledání kompromisů ohledně koaliční vlády.

Parlamentní volby v Německu

Zdroj: ČT 1, Datum: 24.09.2017

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka: Nedělní Události začaly. Dobrý večer. Klíčové evropské hlasování skončilo. Německo i po 12 letech bude mít v čele kancléřku. Angela Merkelová se zařadila po bok dvou nejvýznamnějších mužů německých poválečných dějin. Dokázala vyhrát 4. volby, stejně jako zakladatel moderního Německa Konrad Adenauer a kancléř sjednotitel Helmut Khol. Poprvé od 2. světové války zasednou v Bundestagu zástupci krajní pravice. Hluboko v poli poražených skončila SPD. Socialisti naznačují, že přejdou do opozice.

Ústavní soud odmítl stížnost Davida Ratha na podjatost Nejvyššího soudu

Zdroj: ČT 1, Datum: 24.09.2017

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka: Pokračujeme zprávou, kterou před chvílí vydala agentura ČTK. Ústavní soud podle ní odmítl stížnost Davida Ratha na podjatost Nejvyššího soudu, který nakonec připustil odposlechy jako přijatelný důkaz v celé korupční kauze. Podle ústavní instance neexistují objektivní důvody k pochybám o nestrannosti soudců navzdory extrémní medializaci případu.

Změny služebního zákona

Zdroj: ČT 1, Datum: 24.09.2017

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka: Služební zákon, podle kterého se už skoro 3 roky řídí práce státní správy, bude potřeba změnit. Shodují se na tom politici. Vadí jim hlavně to, že instituce nemůžou snadno a pružně zaměstnávat odborníky. Úpravu žádá i nejvyšší úředník v zemi Josef Postránecký. Ten by časově ohraničil působení politických náměstků. Štěpánka MARTANOVÁ, redaktorka: Zatím poslední změna z letošního jara měla práci pro stát zatraktivnit. Novinky začínají platit postupně. Třeba, že zkušení referenti nebudou nakonec potřebovat maturitu, stejně jako úředníci starší 50 let.

Legendární herec Tříska bojuje o život

Zdroj: NOVA, Datum: 24.09.2017

Martin POUVA, moderátor: Dobrý večer, vítáme vás u nedělních Televizních novin. Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Krásný večer. Jsme rádi, že jste s námi i dnes. Martin POUVA, moderátor: Legendární herec Jan Tříska bojuje v pražské Střešovické nemocnici o život. Za zatím nejasných okolností skočil podle svědků včera odpoledne z Karlova mostu do Vltavy. Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Lidé z jedné výletní lodi dostali bezvládné tělo z vody a za pomoci operátorů záchranné služby 80letého herce oživili.

Německé parlamentní volby

Zdroj: NOVA, Datum: 24.09.2017

Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Němci dnes rozhodovali o novém složení spolkového sněmu a podle prvních odhadů i další 4 roky povede zemi kancléřka Angela Merkelová. Martin POUVA, moderátor: Právě její konzervativní unie byla jasným favoritem parlamentních voleb. Karolína TOMAŠKOVÁ, redaktorka: Kateřina KUČEROVÁ, redaktorka: redaktorka: Pouhých 10 hodin. Tolik mají němečtí voliči na rozhodnutí o budoucnosti své země volební místnosti se otevírají v 8 hodin ráno a mezi prvními přichází největší volební rival Angely Merkelové Martin Schulz.

Vražda v osobním vlaku

Zdroj: NOVA, Datum: 24.09.2017

Martin POUVA, moderátor: A my pokračujeme. Kriminalisté z jižní Moravy řeší čtvrtou letošní vraždu. Ta se stala v noci na sobotu ve vlaku z Brna do Adamova, kde muž nelegálně drženou pistolí zastřelil svého známého. Pak zatáhl za nouzovou brzdu a z vlaku utekl. Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Policisté ho ale vzápětí dopadli a obvinili. Muž teď v policejní cele čeká, zda ho soud pošle do vazby. Ondřej POŽÁR, redaktor: Jediná rána z nezákonně držené zbraně zřejmě ukončila hádku dvou mužů, kteří v pátek v noci cestovali osobním vlakem z Brna do Adamova.

MŠMT začne ředitele kvůli GDPR školit v listopadu

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 24.09.2017

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka: Ministr školství Stanislav Štech dnes v naší Partii přiznal, že nový systém ochrany osobních údajů, který nařizuje Brusel, je noční můrou všech škol. Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor: Takzvaný systém GDPR začne platit 25. května příštího roku. Školy ale doteď nevědí, co s tím. Také opoziční TOP 09 kritizuje Ministerstvo, že v celé věci zaspalo. Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka: Kdy tedy začne ministerstvo ředitele škol školit nám poví kolegyně Petra Doležalová.

Němci dnes volili parlament

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 24.09.2017

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka: Němci dnes volil parlament. Favoritem je CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové, která obhajuje svou politiku. Pozorně se ale sleduje i výsledek AfD, která se, zřejmě historicky poprvé, dostane do německého spolkového sněmu. V Německu natáčí kolegyně Petra Vintrová. Petra VINTROVÁ, redaktorka: Volební místnosti se otevřely v osm hodin. Už od rána přicházelo tady v Berlíně hlasovat hodně lidí. Byl mezi nimi i Lars. Má předky z Česka. Jeho dědeček se narodil v Ostravě.

Regiojet nemyslí na lidi na vozíku

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 24.09.2017

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor: Hendikepovaní lidé, kteří používají elektrický invalidní vozík, mají velké problémy při cestování vlakem. Jeden soukromý dopravce je ve svých vlacích nechce přepravovat. Na problém upozornil jeden divák, se kterým natáčel reportér Bohumil Roub. Ondřej MACH, zdravotně postižený vozíčkář: Na tyhle vlaky se můžu jen dívat. Bohumil ROUB, redaktor: 21 letý student dopravní fakulty Ondřej Mach se s vlaky společnosti Regiojet neveze. I když její tiskový mluvčí tvrdí něco jiného.