Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Irácká ofenziva proti Islámskému státu

Zdroj: ČT 1, Datum: 26.05.2015

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Irák zahájil novou ofenzivu proti radikálům z takzvaného Islámského státu. Armáda je chce s pomocí šíitských milicí vyhnat z největší provincie země Anbáru a znovu získat její hlavní město Ramádí. Po jeho ztrátě minulý týden se vedení irácké armády ocitlo pod palbou tvrdé kritiky ze strany Pentagonu. Václav ČERNOHORSKÝ, redaktor: V Iráku se bojuje nejen zbraněmi, ale taky propagandou. Záběry irácké armády mají konkurovat videům islamistů. Generálové tvrdí, že znovudobytí Ramádí je otázkou několika dnů.

Jednání o nedůvěře

Zdroj: ČT 1, Datum: 26.05.2015

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Dobrý večer, právě začaly Události, dnes vás provází Jakub Železný. Koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL téměř po roce a půl společného vládnutí čelí prvnímu hlasování o nedůvěře. Opozice ale není ve snaze odvolat vládu jednotná. Komunisté a někteří nezařazení poslanci odmítli proti kabinetu hlasovat. V jednacím sále se tak strhla pouze několikahodinová debata o tom, zda je či není ministr financí ve střetu zájmů. Vladimír KEBLÚŠEK, redaktor: Jedenáct hodin. Klid před bouří.

Rozložení sil ve sněmovně

Zdroj: ČT 1, Datum: 26.05.2015

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: A jakou sílu mají strany, které vyvolaly ono hlasování? Pojďme se na to podívat. TOP 09 a Starostové dvacet šest hlasů, ODS dalších šestnáct, Úsvit deset. Dohromady je to sice dvaapadesát poslanců, ale ne všichni budou přítomni. To už je teď jasné. Komunisté jako nejsilnější opoziční strana se třiatřiceti křesly se hlasování chtějí zdržet, a tak se zachovají i někteří nezařazení. No a vládu tedy jistě podpoří a podrží kluby ČSSD, ANO a KDU-ČSL. V plné síle dají dohromady sto jedenáct hlasů.

Příběhy vrahů, které propustili z psychiatrie

Zdroj: NOVA, Datum: 26.05.2015

Kateřina HROCHOVÁ, mluvčí ministerstva spravedlnosti /TN, 24. 5. 2015/: Byla založena pracovní skupina, která má za cíl právě připravit tento zákon, který zatím nemáme. Filip PULTAR, redaktor: Snad nezůstane jen u slibů a způsob posuzování stavu duševně nemocných se výrazně změní. Vrah knihovnice není zdaleka jediným nebezpečným člověkem, kterého lékaři pustili na svobodu. Barbora O. pořezala učitelku v havířovské škole a za rukojmí si vzala sedmileté dítě. Jako nepříčetná skončila v ústavu.

Vraha knihovnice lékaři pustili z psychiatrie

Zdroj: NOVA, Datum: 26.05.2015

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: V případě zavražděné knihovnice z Horní Břízy na Plzeňsku vyplouvají na povrch nové skutečnosti. Reynolds KORANTENG, moderátor: Muž, který je z vraždy podezřelý, byl v minulosti pacientem Psychiatrické nemocnice v Dobřanech. Jenže z té ho lékaři ještě před vyjádřením soudních znalců propustili. Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: Televize Nova dnes jako první zjistila, že rozhodnutí lékařů o propuštění prošetřuje ministerstvo zdravotnictví. Soňa VACHOVÁ, redaktorka: To je on, devětadvacetiletý muž, podle lékařů nemocný člověk.

Vražda knihovnice hluboce otřásla Horní Břízou

Zdroj: NOVA, Datum: 26.05.2015

Reynolds KORANTENG, moderátor: Smrt osmadvacetileté Hany hluboce zasáhla celou Horní Břízu. Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: V městečku na Plzeňsku žijí 4 tisíce obyvatel. Lidé tak mají k sobě blízko a Hana tam měla hodně přátel a kamarádů. U pietního místa dnes zazpívaly děti, které za ní chodily do knihovny. známá zavražděné ženy: To si nedovedete představit, ona byla milá, hodná, hezká. No, samý, samý kladný vlastnosti měla. známý zavražděné ženy: Hrozně hodná holka, hrozně hodná a nevím, nevím, co bych.

Hledání příčin nákazy ve vodě

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 26.05.2015

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka: Lidé, kteří onemocněli ze zkažené vody v pražských Dejvicích, dostanou jako odškodnění 5 tisíc korun, ti hospitalizovaní pak ještě víc. Bez pitné vody jsou Dejvice od neděle. Proč, to zatím stále není úplně jasné. Pravděpodobně vodu znečistilo slepé rameno potrubí, které v 70. letech někdo zapomněl zanést do mapy. Pracovníci vodáren ho hledají speciální kamerou. Marcela SVOBODOVÁ, redaktorka: Sami jsou zvědaví, co uvidí. Pracovních Pražských vodovodů a kanalizací už od rána hledají slepé rameno potrubí, které je zřejmě důvodem toho, proč už třetí den zůstává velká část Prahy 6 bez pitné vody.

Sněmovna o nedůvěře vládě

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 26.05.2015

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka: Sněmovna rozhoduje o vyslovení nedůvěry vládě Bohuslava Sobotky. Hlasování vyvolala opozice. TOP 09, ODS a hnutí Úsvit vadí podpora biopaliv a ekonomické zájmy Agrofertu Andreje Babiše. Opozice potřebuje pro vyslovení nedůvěry minimálně 101 hlas. Koaliční kabinet má ale ve sněmovně pohodlnou většinu. Dění v dolní komoře zachytil kolega Zbyněk Zykmund. Zbyněk ZYKMUND, redaktor: Premiér Bohuslav Sobotka v centru dění. Jeho vláda je u moci něco přes rok a čtvrt.

Za zpronevěru milionů v muzeu dostal falešný ekonom 11 let

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 26.05.2015

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka: Dobrý večer, tady je Prima a zprávy. Dnes vás provedou Pavel Štrunc a Terezie Kašparovská. Rádi vás vítáme. Pavel ŠTRUNC, moderátor: Dobrý večer, vítejte u zpráv. 11 let ve věznici s ostrahou, takový trest dostal u soudu Vladimír Prokop. Kuriózním způsobem připravil Národní zemědělské muzeum o téměř 10 milionů korun. Pracoval v něm pod falešnou identitou poté, co utekl z vězení. Rozsudek ještě není pravomocný. U soudu byla kolegyně Gabriela Zvonková. Gabriela ZVONKOVÁ, redaktorka: Desetkrát trestaný recidivista Vladimír Prokop, který si v současné době odpykává sedmiletý trest za zpronevěru, dnes verdikt soudu nevyslechl.