Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Nejvyšší úředník o platech

Zdroj: ČT 1, Datum: 31.01.2015

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: A nový šéf státní správy Josef Postránecký prosazuje, aby platy úředníků vzrostly o 10 %. Řekl to pro pořad Týden v politice, který ČT24 vysílá jako obvykle zítra po dvacáté hodině. Josef POSTRÁNECKÝ, náměstek pro státní službu: Ten zákon je na úředníky poměrně přísný. Když se podíváme na jejich povinnosti, tak výrazně svým počtem převyšují práva úředníků. Vladimír KEBLÚŠEK, redaktor: Budete požadovat pro vaše úředníky, protože teď už stojíte v jejich čele, více peněz?

Platy ve státní správě

Zdroj: ČT 1, Datum: 31.01.2015

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: A teď konkrétní data spojená se zaváděním služebního zákona do praxe. V české státní správě je teď přes 61 tisíc úředníků, jejich průměrný plat je necelých 30 tisíc hrubého. Ve hře jsou tedy čtyři varianty, jak by si s novým služebním zákonem zmínění zaměstnanci mohli polepšit. V případě zvýšení mezd o 25 % by průměrný plat činil skoro 36 tisíc měsíčně. Náklady pro stát 6,5 miliardy korun. Při 15% navýšení by se plat zvedl na průměrných zhruba 33 tisíc. Stálo by to pak skoro 4 miliardy korun.

Zákon mění úřady

Zdroj: ČT 1, Datum: 31.01.2015

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Dobrý večer, začínají sobotní Události, dnes s Jakubem Želeným, vítejte. Až o čtvrtinu můžou vzrůst platy úředníků v souvislosti s novým služebním zákonem. Odměňování by ale podle ministerstva práce mělo mít jasné mantinely. Určovat se bude na základě individuálního hodnocení jejich práce. Vláda pak doufá, že nový způsob uspokojí i Brusel. Právě netransparentní platy ve státní správě teď Evropská komise kritizuje a blokuje kvůli tomu čerpání nových eurodotací. Vladimír KEBLÚŠEK, redaktor: Úředníci.

Sníh a mráz v únoru nepoleví

Zdroj: NOVA, Datum: 31.01.2015

Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: A teď se podíváme do Ostravy, kde už je připravený reportér Tomáš Indrei, který zjišťoval, jaké počasí můžeme očekávat v následujících dnech. Tomáši, bude tedy sněžit dál? Jaké zprávy máš pro řidiče? Tomáš INDREI, redaktor: Dobrý večer, pro nejbližší dny mám pro ně myslím docela dobrou zprávu. Počasu, počasí by se mělo trochu uklidnit, alespoň co se týče dalšího sněžení. Do úterka podle meteorologů můžeme čekat polojasnou oblohu a sněžení snad jen ojediněle.

Tragická havárie autobusu na Slovensku

Zdroj: NOVA, Datum: 31.01.2015

Martin POUVA, moderátor: A dnes začínáme tragickou nehodou českého linkového autobusu, při které na Slovensku zemřeli dva lidé. Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Na dálnici nedaleko Popradu pravděpodobně kvůli hustému sněžení řidič autobusu naboural do dopravního značení. Martin POUVA, moderátor: Na místě zemřela Češka a Ukrajinka. Desítky lidí se zranily. V kritickém stavu je i řidič autobusu, který vyjel z Prahy a směřoval na Ukrajinu. Michal ČOUDEK, redaktor: Je čtvrt na pět ráno a patrový autobus pražské přepravní společnosti sjíždí ze zasněžené dálnice u Spišského Čtvrtka.

Tragické havárie autobusů

Zdroj: NOVA, Datum: 31.01.2015

Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Příčinu tragické nehody českého autobusu na Slovensku tedy zatím neznáme. S námi ve studiu je teď kolega Hanuš Hanslík. Dobrý večer, Hanuši. Hanuš HANSLÍK, redaktor: Dobrý večer. Martin POUVA, moderátor: Dobrý večer, Hanuši. V minulosti už měly české autobusy nehody i s mnohem tragičtějšími následky než ta dnešní. Jaké byly příčiny v těch předcházejících případech? Hanuš HANSLÍK, redaktor: Tak v naprosté většině případů vyšetřovatelé u takto tragických nehod konstatovali, že za havárie mohli řidiči.

Protiislamistická demonstrace proběhla na Staroměstském náměstí

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 31.01.2015

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor: Několik stovek lidí se dnes sešlo na další demonstraci proti islamizaci České republiky. Na Staroměstském náměstí se zároveň konalo i setkání podporující soužití. Oba tábory oddělovali policisté a členové antikonfliktního týmu. Jejich zásah ale naštěstí nebyl zapotřebí. Dění na Staroměstském náměstí sledovala i naše kolegyně Gabriela Zvonková. Gabriela ZVONKOVÁ, redaktorka: Na straně jedné bohoslužba za společný život, na straně druhé demonstrace proti islamizaci Česka.

Přehled dopravních nehod autobusů v cizině

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 31.01.2015

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka: České autobusy v cizině bourají poměrně často. Mezi nejhorší nehody patří ta z roku 2005 na Slovensku. Zahynulo při ní 17 lidí. V létě 2012 pak 8 českých turistů zemřelo v Chorvatsku. Přehled nehod sestavil Zbyněk Zykmund. Zbyněk ZYKMUND, redaktor: Kolárovice, 6. července 1995 - 17 mrtvých. U Kolárovic na Slovensku sjel autobus se 43 cestujícími z vozovky. Zřítil se z výšky zhruba 20 metrů a přelomil se. Zemřelo tehdy 17 lidí. Nehodu podle policie zavinil řidič a špatný stav brzd.

Ranní nehoda autobusu na Slovensku

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 31.01.2015

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka: Dobrý večer. Na Primě začínají sobotní Zprávy, rádi vás u nich vítáme. Dozvíte se všechno podstatné, co přinesl dnešní den doma i ve světě. Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor: Dobrý večer. Vítejte u zpráv. Český autobus havaroval dnes brzy ráno na východním Slovensku. Zemřeli 2 lidé, Česka a Ukrajinka. Původní informace o tom, že mezi obětmi nehody je i český řidič, se nepotvrdily. Autobus jel na pravidelné lince z Prahy do ukrajinského Užhorodu. Josef KLUGE, redaktor: Nehoda se stala po čtvrté ráno, v autobusu bylo podle posledních informací 42 cestujících.