Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Dobře nastavená Kvitová

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 21.10.2014

SPORT Psycholog Michal Šafář se snaží tenistku Petru Kvitovou naladit na velké vítězství. "Všechny parametry, které sledujeme, ukazují, že je nastavená dobře," říká. strana 17 Foto:

FOTO

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 21.10.2014

Foto: Loučení s hrdinou. Pohřbu studenta, kterého zavraždila ve žďárské škole schizofrenička, se včera zúčastnilo několik stovek lidí. Více na straně 3 FOTO MAFRA – PETR LEMBERK

Gross se kál, Klaus utíkal

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 21.10.2014

Studenti FAMU natočili deset dokumentárních podobizen českých expremiérů PRAHA Dokumentaristka a zároveň herečka Petra Nesvačilová si už nepamatuje, kolikrát se pokoušela dostat bývalého premiéra a prezidenta Václava Klause před kameru. V dokumentu Expremiéři, který dnes začíná vysílat Česká televize, vidíme, jak se postupně snaží všemi možnými prostředky o nemožné. Její pohled na éru Klausova premiérování nakonec zůstal bez jeho komentáře. Lidé okolo něj nepřipustili, aby se v cyklu objevil.

Mánes, Aleš, Kupka jako karikaturisté

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 21.10.2014

KULTURA Západočeská galerie v Plzni představuje kreslíře a společnost v Čechách 19. století. strana 9

Na levnou ropu reagují i pumpy

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 21.10.2014

EKONOMIKA Vliv dlouhodobého poklesu ceny ropy Brent konečně pocítí i čeští řidiči. Benzin a nafta zlevní řádově o desetníky. strana 12

Škoda že Tatru nekoupil Mercedes či jiný velký hráč

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 21.10.2014

PRAHA Sedmdesátiletý Vratislav Kulhánek, bývalý šéf Škody Auto, radí kopřivnické Tatře. Noví majitelé se pokoušejí o restart slavné značky poté, co skončila kvůli dluhům v dražbě. "Tatra se musí zaměřit pouze na auta do extrémních podmínek. To je její jediná šance. Trh s běžnými nákladními automobily je nabitý velkými automobilkami, těm nemůže konkurovat," říká v rozhovoru pro LN. "Více než 2500 aut ročně tento trh nepojme. Když by v tom Tatra získala 70 procent, což nevidím jako nemožné, tak by to bylo výborné," míní Kulhánek.

Zeman trucuje. Vzpurné rektory nezve na Hrad

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 21.10.2014

PRAHA/BRNO "Zeman nezapomíná," dalo by se vepsat do prezidentské standardy, jež vlaje nad Pražským hradem. Podle zjištění LN tam prezident Miloš Zeman o státním svátku 28. října opět nepozve dva "zlobivé" rektory. Stejně jako loni "opomenul" tytéž hodnostáře Masarykovy univerzity v Brně a Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Do slavnostního dne zbývá jen týden, ale Hrad žádného z nich – na rozdíl od většiny kolegů – dosud nekontaktoval. "Ne, pozvánkami nepřišla," řekl LN rektor Mikuláš Bek (na snímku vlevo) z Masarykovy univerzity, která byla zřízena 28.

Zlý sen

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 21.10.2014

SLOUPEK LN Mstivých starců, kteří nedorostli k velkorysosti náležející hlavě státu, jsme jako prezidentů měli na Hradě víc. Proto zavilost Miloše Zemana ve vztahu k některým rektorům vlastně ani pozorovatele obeznámeného s letorou prezidentovou moc nepřekvapí. Za to, že si dovolili nevyhovět "Jeho Veličenstvu", nebudou pozváni na oslavy svátku republikánství – tedy občanské rovnoprávnosti. Nechtěná, ale trefná ironie. Nezvaní rektoři litovat nemusejí, v očích svobodomyslných občanů nejsou nijak handicapovaní a vlastně se nic neděje, je to ostuda čistě prezidentova.

Čeští piloti odlétají na zimu za moře

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 21.10.2014

Nejvíc letadel i s piloty posílá dopravce Travel Service do Kanady A9

Jak si vypěstovat český česnek

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 21.10.2014

Středeční Doma DNES Přinášíme návod na jeho pěstování i uchovávání Foto:

Nejslavnější alba Led Zeppelin v novém

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 21.10.2014

Kultura Na reedice klasických alb dohlíží přímo Jimmy Page A10 Foto:

Pomáhají fotbaloví rozhodčí Plzni?

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 21.10.2014

Sport Plzeň převzala pověst Sparty jako klubu, jemuž se neubližuje B8 Foto:

Sirotci eboly: hlavou rodiny v patnácti

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 21.10.2014

Publicistika Nové sirotky kvůli obavám z nákazy odmítají i příbuzní A6 Foto:

Uspěje v Singapuru? Psycholog Kvitové věří

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 21.10.2014

Foto: Velký závěr sezony Petra Kvitová dnes vstupuje zápasem s Polkou Radwaňskou do Turnaje mistryň, na kterém si hráčky rozdělí 6,5 milionu dolarů. Její psycholog Michal Šafář věří, že se Kvitové v Singapuru zadaří. Rozhovor se Šafářem na str. B7 Foto: Profimedia.cz

V odpadech jde o miliardy, politici to ignorují

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 21.10.2014

Kvůli problému padly už dvě pražské koalice PRAHA Vznikající vláda na pražské radnici zdědí zapeklitý problém, ve kterém jde o byznys za miliardy korun. Většina z jednajících politiků přitom na jeho řešení vůbec nemá názor. Nové vedení města musí rozhodnout, jak se vypořádat s menšinovým akcionářem své firmy Pražské služby, společností AVE CZ (kontrolují ji ostřílený byznysmen Daniel Křetínský a skupina J&T). Zároveň musí co nejrychleji vyřešit zakázku na svoz odpadu. Navzdory očekávání však budoucnost Pražských služeb vůbec nepředstavuje v politických jednáních zásadní téma.

Z televize vyskočil Satan a řekl jí: Zabij

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 21.10.2014

SVĚTLÁ NAD SÁZAVOU Už jen necelé tři týdny bude ve vězení čtyřicetiletá Žaneta, která si odpykává trest za vraždu svého známého. Stejně jako žena, která minulý týden usmrtila studenta ve Žďáru, trpí paranoidní schizofrenií. Její příbuzní se 8. listopadu, dne Žanetina propuštění na svobodu, už teď obávají. "Žanda v tomto světě nepřežije, život venku ji semele. Píše mi z vězení, jak moc se těší na moje děti. Ale já se o ně budu třást. Nepustím je k ní," dušuje se sestra. Žaneta na rozdíl od ženy ze Žďáru skončila ve vězení, a nikoliv v léčebně, obavy rodiny však ukazují na mezery ve způsobu, jak se stát věnuje lidem s touto diagnózou.

Burza nápadů: pryč s druhým kolem a volby ve čtvrtek

Zdroj: Právo, Datum: 21.10.2014

Zděšení, jaké mezi politiky vyvolala rekordně nízká účast 16,7 procenta ve druhém kole senátních voleb, vyvolalo smršť nápadů, jak přitáhnout voliče k urnám. Prezident Miloš Zeman prosazuje povinnou volební účast po vzoru Austrálie či Lucemburska, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) by zase rád viděl prodloužení druhého kola o jeden týden. "Návrh volit v jeden den by jen snížil volební účast, která je i tak nízká, a proto ho nepodporujeme," sdělil Právu. Premiér navrhuje, aby lidé před druhým senátním kolem dostávali volební lístky se dvěma finalisty domů do schránky.

Nedokázal se zbavit bisexuality, tak si vzal život

Zdroj: Právo, Datum: 21.10.2014

Cítil se být bisexuálem, ale chtěl matce udělat radost a vyléčit se. Heterosexuálem se však nestal, a vzal si proto život. Je to případ, na který psychiatři z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) jen tak nezapomenou. "Šlo už o vysokoškoláka, který trpěl cukrovkou a podle svých slov byl bisexuál. Jenomže chtěl vyhovět mamince a stát se heterosexuálem. Po dvou letech boje s tímto problémem nenašel jiné východisko než spáchat sebevraždu. Oběsil se," vzpomíná na velmi bolestný případ muže, který hledal pomoc jak u psychiatrů, tak u sexuologů, Petra Uhlíková, psychiatrička z VFN.

Panetta na Žofíně: Dejme Kyjevu zbraně

Zdroj: Právo, Datum: 21.10.2014

Spojené státy a další země by měly Ukrajině poskytnout vojenskou pomoc včetně těžkých zbraní, aby Rusko pochopilo, že za další agresi vůči Ukrajině draze zaplatí. Na konferenci Dny USA a Evropské unie na pražském Žofíně to včera prohlásil bývalý ministr obrany USA a exšéf CIA Leon Panetta. Ukrajinská krize, ale i hrozba ze strany Islámského státu se prolínala celým programem akce, již pořádala agentura Teleaxis podnikatele Petera Kovarčika. Mediálním partnerem je Právo. "Spojené státy a další země by měly poskytovat vojenskou pomoc Kyjevu, aby Rusko pochopilo, že další podkopávání Ukrajiny nebude úspěšné a že za to draze zaplatí," prohlásil Panetta.

Policie se zabývá drahým nájmem kanceláří pro úředníky

Zdroj: Právo, Datum: 21.10.2014

Až na 180 miliónů korun vyčíslilo před pár měsíci ministerstvo školství škodu, která mu mohla vzniknout kvůli údajně předraženému nájemnému za kanceláře pro jeho úředníky. O tom, že by nemuselo jít o plácnutí do vody, svědčí aktuální zájem policie. "V dané věci jsme na základě shromážděných podkladů zahájili počátkem října letošního roku úkony trestního řízení pro trestný čin porušování povinností při správě cizího majetku," sdělil Právu mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Dodal, že policisté zatím řízení vedou proti neznámému pachateli.

Další revoluce v právu narazí

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 21.10.2014

MINISTERSTVO PŘEPRACOVÁVÁ OBČANSKÝ ZÁKONÍK. VŠICHNI JSOU ALE PROTI Proti jsou vysoce postavení soudci, advokátní komora, exekutoři i významní profesoři práva. Na ministerstvu spravedlnosti přesto věří, že dokážou výrazně přepsat nový průlomový občanský zákoník, jímž se Česko řídí teprve od začátku letošního roku. Náměstek ministryně Robert Pelikán, dlouhodobý kritik zákoníku, je přesvědčený, že normu změní už od roku 2016. Zákoník, který řeší vše od dědictví a reklamací přes smlouvy či fungování firem až po sousedské spory, má tři tisíce paragrafů.

JIHOMORAVSKÝ KRAJ

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 21.10.2014

FAKTA VODAFONE FIRMA ROKU 2014 Jihomoravský kraj: 1. místo HESTEGO 2. místo ASIO 3. místo INVEA-TECH Společnost HESTEGO se o celorepublikový titul Vodafone Firma roku 2014 bude ucházet před finálovou porotou 14. listopadu v Praze. GE MONEY BANK ŽIVNOSTNÍK ROKU 2014 Jihomoravský kraj: 1. místo Emílie Vallová 2. místo Karel Válka 3. místo Eva Polášková Podnikatelka Emílie Vallová bude o hlasy veřejnosti bojovat v SMS hlasování od 27. 10. - 12. 11. O vítězném živnostníkovi rozhodne finálová porota 20.

Povinné ručení kvůli chystané změně zákona asi opět podraží

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 21.10.2014

Ceny povinného ručení, které už letos vzrostly v průměru o desetinu, mohou jít příští rok ještě výše. Jednou z hlavních příčin je změna zákona z pera poslanců, kterou má sněmovna tento týden schvalovat ve třetím, závěrečném čtení. Pokud novela zákona o pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla projde, nebudou nově řidiči bez povinného ručení platit "za trest" do garančního fondu České kanceláře pojistitelů (ČKP). Z toho se hradí právě nehody nepojištěných řidičů, a podle samotných pojišťoven proto hrozí další zdražení povinného ručení.

Vyškovská strojírenská firma získala hned dva tituly. Nejlepší podnikatelkou je fyzioterapeutka

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 21.10.2014

Vítěznou živnostnicí Jihomoravského regionu byla vyhlášena Emílie Vallová, která se zabývá rehabilitací dětí pomocí Vojtovy metody. Mezi firmami vyhrála společnost HESTEGO, výrobce ochranných komponentů pro obráběcí stroje. Na začátku byly šestnáctky Emílie Vallová se v počátcích svého podnikání nebála riskovat. V roce 1994 měla v kapse poslední výplatu a to byl taky její počáteční vklad. Neminuly jí půjčky, někdy pracovala bez dovolené a až 16 hodin denně. Odvážně se pustila do využívání tehdy málo známé Vojtovy metody pro rehabilitaci dětí.

Podpora ekonomiky

Zdroj: ČT 1, Datum: 20.10.2014

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka: A se kterými dalšími kroky počítá akční plán pro růst hospodářství a zaměstnanosti. Kabinet hodlá podporovat začínající podnikatele. Chce jim poskytnout zvýhodněné úvěry, záruky a poradenství. Plánuje i větší investice do výstavby infrastruktury s cílem dokončit páteřní dálnice a silnice, a taky zajistit napojení průmyslových center na hlavní české a evropské trasy. Úřad práce chce zase personálně posílit o 1 200 lidí a zároveň obnovit povinnost zaměstnavatelů, hlásit tam volná místa.

Prezident chválil i radil

Zdroj: ČT 1, Datum: 20.10.2014

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka: 20. říjen v Událostech, vítá vás Daniela Písařovicová. Prezident Miloš Zeman podruhé na jednání Tripartity. Vládu pochválil za navrhovaná ekonomická opatření. Podpořil ji třeba ve zvyšování minimální mzdy. Hlava státu věří, že reálně náklady mnohým zaměstnavatelům neporostou. Lidi podle něj dostávají už teď část mezd načerno. Odbory i zaměstnavatelé taky podpořili kabinet ve snaze zavést elektronickou evidenci tržeb. Takzvané registrační pokladny chce stát spustit od roku 2016.

Spory o zavedení kurzarbeitu

Zdroj: ČT 1, Datum: 20.10.2014

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka: Ekonomika je i hlavním tématem večerního jednání koaliční rady. Na Úřadu vlády ho sleduje Tomáš Drahoňovský. Tomáši, na kterých opatření se zatím kabinet neshodne, a musejí teď spory uhlazovat lídři vládních stran? Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, redaktor ČT, Úřad vlády: Naprosto jednoznačně je to u dvou témat. Jednak je to termín rušení druhého pilíře penzijní reformy, tedy jednoho z těch klíčových bodů penzijní reformy, kterou zavedla Nečasova vláda. Nicméně ten hlavní střet se pravděpodobně odehraje nad jiným tématem, a tím je kurzarbeit.

Celé město se rozloučilo s hrdinou Petrem

Zdroj: NOVA, Datum: 20.10.2014

Petr SUCHOŇ, moderátor: Stovky lidí se dnes přišly do obřadní síně na Zelené Hoře rozloučit se studentem, kterého přímo ve škole ubodala psychicky nemocná žena. Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka: O Petrovi mluví spolužáci z Obchodní akademie ve Žďáru nad Sázavou jako o hrdinovi. Zemřel v době, kdy přiběhl na pomoc svým kamarádkám ze školy. Petr SUCHOŇ, moderátor: Poslední rozloučení bylo velmi emotivní. Několik spolužáků a kamarádů přímo v obřadní síni zkolabovalo a skončili v péči lékařů.

Na ministerstvu ztratili obraz za 2,5 milionu

Zdroj: NOVA, Datum: 20.10.2014

Petr SUCHOŇ, moderátor: Ministerstvo kultury ztratilo při stěhování vzácný obraz malíře Jana Zrzavého. Odhadní cena je 2,5 milionu korun. Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka: Po kontrole ministerstva to dnes oznámil Nejvyšší kontrolní úřad. Obraz se ztratil před více než rokem za bývalého vedení. A dalších 7 měsíců pak trvalo, než to ministerstvo ohlásilo. Petr SUCHOŇ, moderátor: Jedinečné výtvarné dílo skončilo neznámo kde. Martin HOLEK, redaktor: Tento obraz dělá teď vrásky ministerstvu kultury i milovníkům umění.

Řada škol není vůbec zabezpečená

Zdroj: NOVA, Datum: 20.10.2014

Josef SVOBODA, redaktor: Začínáme v Hradci Králové. Střední škola, kde mají dveře zabezpečené zámkem na čip. Figurantovi jen stačí chvíli počkat a připojit se ke skupince studentů. Nepozorován prochází chodbami, nahlíží do učeben, kde studenti čekají na začátek výuky, a nakonec stejně nenápadně odchází. Druhá střední škola jen o pár ulic dál, stejný výsledek. Ani tady dveře na čip nikoho nezastaví. Zřizovatel škol - krajský úřad - bude problém řešit hned na středeční schůzi s řediteli. Táňa ŠORMOVÁ, členka rady, Královéhradecký kraj: Na této poradě určitě půjde apel vůči ověření si zabezpečení škol.

Další problém systému veřejné správy

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 20.10.2014

Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Pěkný večer vám všem, kteří sledujete televizi Prima. Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Jsou tady Zprávy, Klára a Karel a také příjemný a dobrý večer. Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Není to tak dlouho, co jsme řešili nefunkční registr na dopravě nebo kolabující systém výplaty dávek. A už je tu další problém systému veřejné správy. Několik měsíců byl téměř nefunkční veřejný obchodní rejstřík. Tisíce firem měly velké problémy, protože jejich žádosti nestíhaly soudy vyřídit.

Opatření proti nákaze na českých letištích

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 20.10.2014

Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Od zítřka má platit opatření proti nákaze ebolou i u nás. Na ty, kteří přiletí do Česka, čekají přísnější kontroly. Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Někteří z nich budou muset dokonce absolvovat vyšetření na speciálním hygienickém stanovišti. Podrobnosti nám řekne Michaela Nováková. Michaela NOVÁKOVÁ, redaktorka: 4 550 mrtvých, nakažených přes 9 tisíc, v České republice tři podezření za poslední dva týdny. Všechna vyvrácena. To je děsivá statistika ke krvácivé horečce ebole.

Rozloučení s Petrem Vejvodou

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 20.10.2014

Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Žďár nad Sázavou se dnes zahalil do smutku. Rodina, spolužáci, kamarádi se přišli do obřadní síně na Zelené Hoře rozloučit s šestnáctiletým Petrem Vejvodou, mladíkem-hrdinou, který položil život, aby zachránil svoji spolužačku před psychicky nemocnou ženou. Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Stovky lidí se na emotivní pohřeb připravovaly už od rána. V obchodní škole skončila výuka dřív. Studenti přišli v černém, nosili květiny a věnce. Poslední rozloučení si nenechal ujít ani ministr školství Marcel Chládek.