Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Návrat unesených Češek

Zdroj: ČT 1, Datum: 28.03.2015

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka: Sobota v Událostech, dobrý večer od Daniely Písařovicové. Nejdelší drama unesených lidí v českých dějinách je u konce. Hana Humpálová a Antonie Chrástecká jsou na svobodě. Po 2 letech zajetí je pomohla osvobodit turecká humanitární organizace. Antonie CHRÁSTECKÁ, : Nemůžu tomu uvěřit. Nechci jí spát, protože se trochu bojím, že se probudím a zjistím, že naše svoboda byl jen sen. Hana HUMPÁLOVÁ, : Nevíme nic o našich rodinách. Jestli jsou v pořádku.

První rozhovor s Hanou a Antonií

Zdroj: ČT 1, Datum: 28.03.2015

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka: Bezprostředně pro propuštění popsaly svoje pocity Hana Humpálová a Antonie Chrástecká turecké agentuře Anadolu. Podstatnou část jejich výpovědi teď nabízíme. Hana HUMPÁLOVÁ, : Stalo se to na cestě z Taftanu. To je město na hranici Íránu a Pákistánu. Byly jsme v autobuse. Nějaká skupina mužů autobus zastavila a nařídila nám, abychom šly s nimi, daly jsme jim pasy a všechny své věci. Vzali nám všechno. Naše knížky, všechno. A tak jsme mluvily o vzpomínkách, o dětství a snažily jsme se zůstat alespoň trochu pozitivní s nadějí, že se jednou dostaneme domů.

Radost blízkých i veřejnosti

Zdroj: ČT 1, Datum: 28.03.2015

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka: Oběma ženám se podle ministra vnitra Milana Chovance daří v rámci možností dobře a prošly péčí lékařů. Kamarádi a známí se o jejich návratu dozvěděli z médií. Většina z nich zatím s Hanou a Antonií nemluvila. Zachráněné teď potřebují hlavně klid a čas na aklimatizaci. Žádají i soukromí a Česká televize to respektuje. Barbora STRAŇÁKOVÁ, redaktorka: Zpráva se rozšířila rychle. Během odpoledne už všichni příbuzní, přátelé i známí věděli, že ženy jsou na svobodě a doma.

Dragounská jízda se blíží k hranicím České republiky

Zdroj: NOVA, Datum: 28.03.2015

Martin POUVA, moderátor: Konvoje amerických vojenských vozidel překročí hranice Česka už zítra před polednem, a to na třech místech. Poslední den v Polsku vojáci využili k návštěvě Osvětimi. Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: A přestože se jedná o muže, kteří prošli například i operacemi v Afghánistánu, z temné historie koncentračního tábora byli zjevně otřeseni. Barbora DIVIŠOVÁ, redaktorka: Budíček v sedm, odjezd v osm, v Osvětimi v devět ráno. Nejprve navštívili američtí vojáci osvětimské muzeum a potom památník Birkenau.

Letecká katastrofa: Pilot prý trpěl depresemi

Zdroj: NOVA, Datum: 28.03.2015

Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Pilot Andreas Lubitz podle své bývalé přítelkyně trpěl depresemi a nočními můrami. Vyplývá to z exkluzivního rozhovoru, který šestadvacetiletá žena poskytla německému deníku Bild. Martin POUVA, moderátor: Nebyly to ale jeho jediné problémy. Podle lékařských záznamů měl také potíže se zrakem. Své přítelkyni pak dokonce řekl, že chystá něco strašného, kvůli čemu si ho lidé budou pamatovat. V úterý pak navedl letadlo plné lidí přímo proti horám. redaktor: Jednoho dne udělám něco, co změní celý systém, každý bude znát a pamatovat si mé jméno.

Zajaté Češky jsou po dvou letech konečně doma

Zdroj: NOVA, Datum: 28.03.2015

Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Dnes začínáme dobrou zprávou. Češky unesené před dvěma lety neznámými ozbrojenci v Pákistánu jsou doma. Martin POUVA, moderátor: Antonie Chrástecká a Hana Humpálová viděly po čtyřiadvaceti měsících poprvé slunce, úsměvy lidí a hlavně svoje rodiny. Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: A právě rodiče dívek udělali pro jejich záchranu to nejdůležitější. Spojili se s tureckou humanitární organizací, která je dostala na svobodu. Martin POUVA, moderátor: Hanka a Antonie.

Detaily o humanitární organizaci IHH

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 28.03.2015

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor: Propuštění obou Češek údajně pomohla vyjednat turecká humanitární organizace označovaná zkratkou IHH. Jednání trvalo, jak už bylo řečeno, několik měsíců. Podrobnosti o propuštění ale organizace také velmi pečlivě tají. Detaily o této humanitární organizaci zjišťovala kolegyně Petra Winterová. Petra WINTEROVÁ, redaktorka: Nadace pro lidská práva, svobodu a humanitární pomoc, muslimská charitativní organizace, která působí ve více než stovce zemí světa. Pomohla prý i dvěma uneseným Češkám.

Osvobození Hany a Antonie zaujalo i zahraničí

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 28.03.2015

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka: Osvobození Hany a Antonie zaujalo i zahraničí. Jako první o něm informovala zpravodajská média v Turecku. Dobrá zpráva následně postupovala celou Evropou. Petra WINTEROVÁ, redaktorka: "Unesené Češky na svobodě", "Obrovský úspěch tureckých vyjednavačů", to jsou titulky zahraničních zpravodajských serverů. Ty turecké zveřejnily i video tiskové konference s propuštěnými dívkami. Hana HUMPÁLOVÁ, : Jsem velmi netrpělivá. Protože nevíme nic o našich rodinách.

Unesené Češky se po dvou letech dostaly domů

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 28.03.2015

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor: Dobrý sobotní večer. Vítejte u Zpráv televize Prima. Provázet vás budou Terezie Kašparovská a Tomáš Hauptvogel. Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka: Vítáme vás. Dobrý večer také ode mě. Dvě Češky unesené v Pákistánu jsou volné. Ozbrojenci je propustili po dvou letech. Premiér Bohuslav Sobotka potvrdil, že Hana Humpálová a Antonie Chrástecká jsou zpátky v České republice. Detaily o únoscích a samotném propuštění zatím vláda nesdělila. Odmítla ale, že by platila výkupné.