Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Obce si stěžují na restituce. Nesmějí stavět

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 23.09.2014

PRAHA/BOŽICE Vedení domova důchodců v jihomoravských Božicích řeší zapeklitý problém. O zahradu, která historickou budovu domova, postavenou na konci devatenáctého století, obklopuje, se v církevních restitucích začala ucházet Kongregace milosrdných sester svatého Karla Boromejského. Než stát její požadavek projedná, zaměstnanci domova nesmějí se zahradou nakládat. "Můžeme se tam sice procházet, nesmíme do ní ale nijak zasahovat. Kdybychom chtěli třeba pokácet strom, musíme to složitě vyjednávat," popisuje ředitel domova Jaromír Leisser.

Předježíšek

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 23.09.2014

SLOUPEK LN Co je pro stát taková jedna miliardička? Ani ne promile jeho výdajů, pouhé procento rozpočtového schodku. Tak proč státním zaměstnancům nepřilepšit už o dva měsíce dřív, že ano. Místo od Nového roku, jak zněl původní plán, raději už od listopadu. Vždyť jsme tu miliardu ušetřili, hájí to ministryně Marksová. Podpoříme spotřebu domácností a hospodářský růst, doufá premiér Sobotka. Uděláme lidem před Vánocemi radost, dodává pak dokonce ministr Babiš. Neboli jen ať si lidé trošku vyhodí z kopýtka.

Tomáš Baťa nám zakázal češtinu

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 23.09.2014

Jiří Sedláček pracoval celý profesní život jako manažer pro šéfa obuvnického kolosu PRAHA/ZLÍN Umí prodávat boty, umí postavit továrnu na zelené louce a dokáže řídit mezinárodní tým kdekoliv na světě. Takové dovednosti měli a dosud mají absolventi baťovské výchovy. Minulý týden jeden z nich přijel z Kanady do Zlína, aby oslavil sté výročí narození svého šéfa a blízkého přítele podnikatele Tomáše Bati juniora. Jiří Sedláček pracoval šedesát let pro baťovské impérium a pro LN zavzpomínal na počátky své kariéry.

Už i Prachař chce mluvit do státních IT zakázek

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 23.09.2014

PRAHA Po Milanu Chovancovi (ČSSD) a Andreji Babišovi (ANO) vstupuje do hry o státní IT zakázky už třetí ministr. Je jím šéf dopravy Antonín Prachař (ANO). Jak vyplývá z informací LN, má zájem o odkoupení společnosti ČD - Telematika. Firma vlastní unikátní optickou síť a je expertem v oblasti informačních technologií. Podle jeho plánu by se firma, v níž mají ČD zhruba šedesátiprocentní podíl, měla opět stoprocentně začlenit do státních drah. Ministr dopravy však podobné informace odmítá. "Jsou to spekulace, nic s Telematikou neplánujeme," vzkázal prostřednictvím svého mluvčího Prachař.

Dítě, které nesportuje, onemocní cukrovkou

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 23.09.2014

Nadváhu má každé šesté dítě mezi 11 a 15 lety. Právě v tomto věku se rozhoduje, zda bude v dospělosti zdravé. Obezita je přímá cesta k cukrovce a dalším těžkým nemocem. PRAHA Místo sportu tráví hodiny u počítače či televize. A tloustnou. Pokud se nezačnou hýbat, s velkou pravděpodobností se nevyhnou diabetu – vážné metabolické poruše. Jinými slovy: líný puberťák rovná se budoucí diabetik. Vyplývá to ze studie auditorské a poradenské společnosti KPMG ČR, kterou má MF DNES k dispozici. Výsledky potvrzuje diabetolog Milan Kvapil.

Letectvo bude zase československé

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 23.09.2014

Ze světa Slovensko si chce pronajmout gripeny, které už má česká armáda. Od roku 2016 by mohla letadla obou zemí střežit prostor bývalého Československa. Strana A7 Foto:

Nevinen. Kreuziger byl v Česku očištěn

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 23.09.2014

Cyklista smí závodit Cyklista Roman Kreuziger, pátý muž z loňské Tour de France, smí opět závodit. Rozhodčí komise Českého olympijského výboru odmítla obvinění Mezinárodní cyklistické unie UCI, že nesrovnalosti v jeho biologickém pasu způsobil doping. Podle zprávy komise Kreuziger předložil konkrétní důkazy, které rozptylují pochybnosti o sporných údajích z let 2011 a 2012. Cyklista trpí onemocněním štítné žlázy, které může hodnoty hlídané v biologickém pasu ovlivňovat. Kreuziger nyní smí s okamžitou platností závodit, na to se podle svých slov těší ze všeho nejvíc, od jeho posledního závodu uplynulo více než sto dní.

Obchod nabízí pronájem elektra. Vyhne se tak DPH

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 23.09.2014

PRAHA Ze Slovenska se do Česka rozšířil nový druh služby. Portál Bestcena.cz nabízí zákazníkům spotřební elektroniku a slibuje zcela stejné podmínky, jako by si zboží koupili. Ve skutečnosti si však televize či foťáky dlouhodobě pronajímají. Místo ceny totiž spotřebitelé platí kauci. To portálu umožňuje, aby oddálil platbu DPH finančnímu úřadu, a tak nabídl ceny řádově o stovky korun nižší než při klasickém prodeji. Z kauce si firma strhává roční nájemné ve výši 50 haléřů. Odborníci na daně však upozorňují, že služba může v českém právu narazit právě proto, že je téměř identická s běžným prodejem, za který by bez ohledu na terminologii mohla být považována.

Porota MF DNES: Česko a Ukrajina

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 23.09.2014

Publicistika Deset lidí, které MF DNES vybrala ze svých předplatitelů, ohodnotilo postoj české vlády k válce na Ukrajině. Chybí prý jednotný hlas a ráznější postup. Strana A6

Přešlechtěná sci-fi romance

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 23.09.2014

Kultura Ve filmu Výchozí bod, který právě přichází do kin, hraje Michael Pitt biologa, jenž po tragédii přítelkyně pátrá, zda nad přírodními zákony nestojí vyšší moc. Strana A10 Foto:

Sex ve městě s paní docentkou

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 23.09.2014

Z domova Laura Janáčková, která kandiduje v Praze 1 do senátu za ANO, poutá pozornost voličů plakáty, na nichž je vyfocena jen v negližé. Inspiraci našla ve známém seriálu. Strana A2 Foto:

Stadion a jiné předvolební dárečky politiků

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 23.09.2014

ÚSTÍ NAD LABEM Byla to velká sláva. Ústečtí fotbalisté a jejich fanoušci dostali o víkendu velkorysý dar za 168 milionů korun: zrekonstruovaný stadion s novou tribunou a vyhřívaným trávníkem. Na slavnostní otevření přijel Antonín Panenka, zahrál Těžkej Pokondr a vše zakončil ohňostroj. Akce jako dělaná pro volební kampaň. Však se také primátor Vít Mandík (ČSSD) za opravený stadion pochválil. A necelé tři týdny před volbami se podobně chlubí desítky dalších politiků. Přestřihávají pásky nebo na poslední chvíli schvalují třeba levnější odpad.

Válka o vodu v Detroitu

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 23.09.2014

Ze světa V jednom z největších měst USA, Detroitu, si lidé kopou studně, aby měli vodu. Vodárny ji zavírají kvůli neplatičům. Za neuvěřitelnou situací je úpadek města. Strana A7 Foto:

Dům ND restituovaly díky omylu, prodaly ho a teď ho chtějí vrátit zpět

Zdroj: Právo, Datum: 23.09.2014

MAZANÉ VORŠILKY ZNOVU NA SCÉNĚ: Nešťastný příběh provozní budovy Národního divadla, kterou v roce 1990 omylem v první restituční vlně získaly sestry voršilky a za tři roky ji tajně a podezřele za milióny prodaly, má nečekané pokračování. Řád, který v 90. letech kvůli této mediálně hojně propírané kauze ztratil kus svého dobrého jména, se totiž o budovu začal letos znovu soudit. Prodej firmě Themos, s. r. o., z roku 1993 voršilky považují za neplatný a podle informací Práva chtějí budovu v nynější hodnotě sto miliónů korun získat zpět.

Šli po nepravém. Jmenuje se a narodil se stejně jako dlužník

Zdroj: Právo, Datum: 23.09.2014

Je to pech, když mají dva cizí lidé stejné celé jméno, datum i místo narození. Stává se, že zákon pak dopadne na nepravého. Ukazuje, že systém rodných čísel je pro identifikaci osob nejspolehlivější, i když panuje trend je z veřejných registrů odstraňovat v zájmu ochrany osobních údajů. Před několika týdny šedesátiletý Pavel L. z Prahy v šoku zjistil, že mu jeden z exekutorských úřadů ze severních Čech v katastru nemovitostí zablokoval chalupu. Skutečný dlužník byl ale úplně někdo jiný, zcela pro něho cizí člověk, i když má stejné jméno, datum i místo narození.

Volit v 16 letech? Pravice pro, levice mladým nevěří

Zdroj: Právo, Datum: 23.09.2014

Je skotské referendum, kde poprvé mohli hlasovat i šestnáctiletí, inspirací? V otázce, zda snížit věkovou hranici pro volební právo na 16 let, se čeští politici rozcházejí. Zatímco levice mladým lidem příliš nedůvěřuje a podmínku 18 let chce ponechat, strany od středu napravo by nedospělým politické rozhodování umožnily. Někteří politici se domnívají, že snížit nutný věk pro možnost volit je cesta, jak mladým lidem přiblížit politiku. "Je to k debatě. Stojí to za to. Já si nemyslím, že šestnáctiletí jsou více ovlivnitelní než padesátiletí.

Zaměstnanci státu dostanou přidáno už od listopadu

Zdroj: Právo, Datum: 23.09.2014

Vláda zvýší platy všech státních zaměstnanců, tedy úředníků, učitelů, ale i policistů a hasičů, už od listopadu o 3,5 procenta, a ne až od ledna, jak se původně plánovalo. Policistům, hasičům a dalším členům bezpečnostních složek včetně pracovníků ve vězeňství se pak platy zvýší ještě jednou, a to od ledna o další jeden a půl procenta. V průměru si tak zaměstnanci bezpečnostních složek polepší proti dnešku o více než tisíc korun měsíčně. Rozhodla o tom vláda, když v pondělí schválila návrh státního rozpočtu na příští rok.

Firma roku na Královéhradecku vyrábí zdravotnický materiál, nejlepším živnostníkem je brašnář

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 23.09.2014

Královéhradecký kraj zná vítěze podnikatelských soutěží Vodafone Firma roku a GE Money bank Živnostník roku 2014. Nejlepší firmou se stala společnost ELLA-CS, která vyrábí unikátní zdravotnický materiál. Mezi živnostníky porotu nejvíce zaujal brašnář Ladislav Hemrlík. Vítězná firma ELLA-CS je chloubou regionu a ve svém oboru patří dokonce ke světové špičce. Odborná veřejnost ji vnímá jako skvělý příklad spojení vývoje špičkových inovací s obchodem. Vyrábí se zde speciální implantáty, tzv.stenty, zejména pro gastrointestinální trakt.

Hazard v Česku čekají těžké časy

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 23.09.2014

NOVÝ ZÁKON MÁ VYTLAČIT HAZARD Z CENTER MĚST, NEBUDE ANI U ŠKOL ČI HŘIŠŤ Herny a kasina zmizí ze středů měst nebo z nákupních center. Nebudou ani u škol, nádraží nebo divadel. Kdo přesto najde otevřenou hernu, k automatu se dostane jen tehdy, pokud nebere dávky nebo nedluží alimenty. Po městech, která ve velkém zakazují tisíce automatů, teď přitvrzuje i stát. HN získaly dosud neveřejný návrh nového zákona o hazardu, který je k tomuto byznysu s ročním obratem přes 130 miliard mnohem přísnější než dřív.

Polská vláda začíná úřadovat

Zdroj: ČT 1, Datum: 22.09.2014

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Nová polská vláda premiérky Ewy Kopaczové složila slavnostní přísahu. Nástupkyně odcházejícího premiéra Tuska chce co nejdřív požádat parlament o důvěru a oznámit priority svého kabinetu. Na splnění slibů ale nemá moc čas. Řádné volby budou v Polsku už za rok. A mezi voliči vládní Občanské platformy jsou obavy, jestli paní Kopaczová svoji roli zvládne. Josef PAZDERKA, zpravodaj ČT, Varšava: Symbolická výměna stráží. Poláci Ewu Kopaczovou neustále srovnávají s jejím úspěšným předchůdcem Donaldem Tuskem.

Rozpočet 2015 schválen

Zdroj: ČT 1, Datum: 22.09.2014

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Státním zaměstnancům se zvýší platy už letos. Mzdy vzrostou o 3,5 procenta od listopadu, a ne až od ledna, jak se původně plánovalo. Podle premiéra si to státní kasa může dovolit. Rozpočet na letošní rok se totiž vyvíjí lépe, než se odhadovalo. Bezpečnostní složky dostanou přidáno dokonce dvakrát. V lednu jim stoupne plat o další procento a půl. Počítá s tím státní rozpočet pro rok 2015, který vláda dnes schválila. Prezident Miloš Zeman České televizi potvrdil, že zákon podepíše.

Státní rozpočet

Zdroj: ČT 1, Datum: 22.09.2014

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Rozpočet na příští rok počítá i se změnami v sociální oblasti. Vzroste třeba minimální mzda ze současných 8,5 tisíce na 9 200 korun. Zvýší se i důchody v průměru o dvě stovky. A díky třetí desetiprocentní sazbě DPH by se měly zlevnit knihy, léky a dětská výživa. Víc peněz vydá stát také na odvody zdravotního pojištění za děti, důchodce, studenty a také na nezaměstnané. Rozpočet dál zřejmě ovlivní i zrušení zdravotnických poplatků, anebo zvýšení daňových slev na druhé a další dítě.

Nové stavební předpisy mají další odpůrce

Zdroj: NOVA, Datum: 22.09.2014

Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Jen pár týdnů před komunálními volbami se v hlavním městě rozhořel nebývale ostrý spor. Starostové městských částí se bouří proti novým stavebním předpisům, které v tichosti schválil magistrát. Od října budou moci stavební firmy budovat v Praze bytové i kancelářské domy, aniž by u nich zajistili garážová stání. Nově by také budovy mohly mít víc pater a nemusely by mezi nimi být dosud předepsané vzdálenosti. Starostové tvrdí, že magistrát tak jde na ruku stavebníkům.

Radikálové z ISIL vyzvali k vraždění dalších lidí

Zdroj: NOVA, Datum: 22.09.2014

Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Radikálové z organizace Islámský stát vyzvali své stoupence, aby nemilosrdně zabíjeli obyvatele a spojence západních zemí, kteří se proti nim postavili. Austrálie už zavádí nová protiteroristická opatření a na Střední východ vyslala pozemní jednotky, které budou v pohotovosti pro případnou operaci. Výhrůžkami islamistů se bude zabývat i naše Bezpečnostní rada státu. Ema KLEMENTOVÁ, redaktorka: Děsivé výhrůžky nejsou radikálům z Islámského státu cizí. Navíc několikrát dokázali, že je neváhají plnit.

Šílenec vybržďoval autobus plný lidí

Zdroj: NOVA, Datum: 22.09.2014

Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: A začínáme případem dalšího velmi nebezpečného vybržďovače. 50 lidí v linkovém autobusu dnes dělilo od neštěstí pouze pár vteřin. Mladík v silném autě s protekční espézetkou totiž autobus několikrát ohrozil. Reynolds KORANTENG, moderátor: Stalo se to na rychlostní silnici u Mladé Boleslavi. Mladík zkušeného řidiče autobusu vybrzdil hned dvakrát za sebou. Naštěstí se nikomu nic nestalo. Incident zachytila kamera autobusu a vy ho teď uvidíte. Ivan BERKA, redaktor: Sobota, linka Jablonec - Praha, půl desáté dopoledne.

Rozloučení s devítiletou Eliškou

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 22.09.2014

Zbyněk ZYKMUND, redaktor: V Klášterci nad Ohří se dnes v poledne rodina a nejbližší přátelé naposledy rozloučili s devítiletou Eliškou. Před dvěma týdny se stala obětí vraždy, která otřásla celou Českou republikou. Hrůzný a zcela nepochopitelný čin má podle policie na svědomí příbuzný její matky. Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor: Na přísně střežený pohřeb mohli jen nejbližší. Hřbitov a kostel dokonce hlídala ochranka. Veřejnost se s Eliškou bude moci rozloučit až zítra na plánované zádušní mši.

Státní zaměstnanci dostanou od listopadu přidáno

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 22.09.2014

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor: Teď máme dobrou zprávu pro všechny státní zaměstnance, učitele, policisty nebo hasiče. Od listopadu dostanou přidáno. Vláda rozhodla, že platy všech státních zaměstnanců zvýší o 3,5 % o dva měsíce dřív, než původně plánovala. Kabinet dnes také schválil návrh státního rozpočtu na příští rok. Počítá se se schodkem 100 miliard korun. Jednání vlády sledoval kolega Zbyněk Zykmund. Zbyněk ZYKMUND, redaktor: Původně to mělo být až od ledna, jenže dnes dostali státní zaměstnanci příslib, že už listopadová výplata by je mohla potěšit trochu víc než obvykle.

Vyšetřování nehody motorkářů na brněnském Automotodromu

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 22.09.2014

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor: Dobrý večer, dámy a pánové, pohodlně se usaďte, na Primě začínají Zprávy. Provázet vás budou Terezie Kašparovská a Tomáš Hauptvogel. Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka: Vítejte u nás, dobrý večer také ode mě. Kriminalisté na jihu Moravy vyšetřují tragickou dopravní nehodu dvou rakouských motorkářů. Zemřeli o víkendu na Masarykově okruhu v Brně při soukromých amatérských závodech. Jak zjistil kolega Michal Janotka, práci policistům hodně komplikuje fakt, že motorkáři po nehodě znehodnotili v podstatě všechny stopy.