Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Agrokombinát Slušovice porazil první dámu ČSSD

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 20.10.2014

PRAHA Autor slušovického "zázraku" František Čuba míří do vrcholné politiky. Bývalý ředitel v dobách socialismu populárního JZD Slušovice porazil v druhém kole senátních voleb ve Zlíně místopředsedkyni ČSSD Alenu Gajdůškovou. Podařilo se mu to přesto, že se stranil veřejnosti. "Prohrála jsem s virtuální legendou", zhodnotila souboj dosavadní 1. místopředsedkyně Senátu. "Bylo to vítězství nostalgie," komentuje politolog z Univerzity Karlovy Kamil Švec senátní vítězství osmasedmdesátiletého muže, který dokázal na československý trh dostat počítače a pepsikolu v plastové láhvi.

Vláda líbivosti

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 20.10.2014

SLOUPEK LN Vládní koalice vyhrála – protože si na tom dala od počátku záležet. Malé volby u nás vypadají vždy stejně: otrávení vládní voliči zůstanou doma, naštvaní opozičníci si s ministry vyřídí účty. Proto v letech 1998 až 2006 ovládala Senát pravice, proto se za panování ODS přebarvil na oranžovo. Výjimku tvoří volby, jež následují krátce po těch sněmovních. Otázka proto zněla takto: uvidíme pokračovací, nebo protestní hlasování? Je úspěchem koalice, že se protest nedostavil: vláda nikoho nenaštvala a její voliči jsou spokojeni.

Změny ve vládě? Cesta je volná

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 20.10.2014

* Vládní koalice ve volbách celkově uspěla, ale dva ministři ne * Hnutí ANO čekalo víc křesel, TOP 09 nezískala ani jediné * Volební účast 16,7%potvrdila jen malý zájem voličů o Senát PRAHA Voliči vládu letos nepotrestali, jako se to například v roce 2008 stalo Mirku Topolánkovi, a tak má koalice stejně jako ve sněmovně i v Senátu pohodlnou většinu. Přesto lze při bližším čtení zejména senátních výsledků usoudit, že volby mohou ovlivnit personální složení kabinetu. Lidé zatím neměli větší důvod Sobotku a jeho tým kárat.

Bělobrádkovi vyšel plán, lidovci jsou zpátky v sedle

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 20.10.2014

Faktickým vítězem voleb do Senátu je KDU-ČSL. Lidovci obsazují politický prostor uvolněný skomírající TOP 09. PRAHA V pražském paláci Charitas, ústředí KDU-ČSL, vzal lídr Pavel Bělobrádek do náruče svého syna a spokojeně koukal na výsledky senátních voleb: "Jsme stále silnější a občané oceňují naši politiku, která není velkohubá ani marketingová." Lidovce je možné označit za vítěze senátních voleb. Neobhajovali jediné křeslo a získali jich sedm: čtyři samostatně a tři společně v koalici se Stranou zelených.

Rok 2015 bude na dráze rokem výluk, provoz bude omezen 700 tisíc hodin

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 20.10.2014

Na železnici se prostaví nejvíce peněz v historii. Ale dojet někam vlakem bude problém. PRAHA Tuzemskou železnici čekají příští rok hned dva rekordy. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) prostaví nejvíce peněz v historii, ale současně bude muset právě kvůli stavebnímu ruchu omezit provoz v takovém rozsahu, v jakém to ještě nikdy neudělala. "Příští rok bude z pohledu výlukové činnosti nejnáročnější za poslední léta," potvrdil mluvčí SŽDC Jakub Ptačinský. Schválený plán počítá s více než šesti tisíci výluk o celkovém objemu 700 tisíc hodin omezení provozu.

Bělobrádek: Odchod jsem si rozmyslel

Zdroj: Právo, Datum: 20.10.2014

Šéf KDU-ČSL a vicepremiér Pavel Bělobrádek (37) zvažoval odchod z politiky, ale úspěch lidovců v komunálních a senátních volbách ho přesvědčil, aby křeslo v čele strany a ve vládě neopouštěl. Potvrdil to v rozhovoru pro Právo. - Jak hodnotíte volby? Je to samozřejmě úspěch. Senátní volby jsou vždycky zrádné v tom, že první kolo volíte pro a druhé proti. A tudíž favorit z prvního kola nemusí ve druhém uspět. - Je ten výsledek potvrzením, že lidovci se definitivně vrátili do vysoké politiky?

Dávky hmotné nouze znovu i v poukázkách

Zdroj: Právo, Datum: 20.10.2014

Nová praxe úřadů práce – více než polovinu dávky hmotné nouze vyplatí ve stravenkách. Kdo dostane místo peněz poukázky a za kolik, je na jednotlivých pracovnících úřadu. Nařízení úřadu práce (ÚP) se týká jen dávek hmotné nouze. Tedy příspěvku na živobytí, což je dávka pro lidi, jejichž příjem nedosahuje ani životního minima, a dávky mimořádné okamžité pomoci, jež je určena lidem zasaženým například záplavami nebo nízkopříjmovým občanům, kteří nemají třeba na vybavení dítěte do školy. "Zda tento způsob vyplácení úřad zavede plošně, závisí na posouzení konkrétního pracoviště.

Lidovci pojistili vládě většinu v Senátu

Zdroj: Právo, Datum: 20.10.2014

Navzdory rekordně mizerné volební účasti v druhém kole senátních voleb vládní koalice obstála. V 81členné horní komoře bude mít následující dva roky se 48 hlasy většinu. Soc. dem., ANO a lidovci tak i nadále nebudou mít potíže při prosazování vládních návrhů zákonů. ČSSD však ztratila absolutní většinu v horní komoře. V devatenácti duelech obhájila deset senátorů a i přes ztrátu třinácti křesel zůstane se 33 mandáty nejsilnější stranou. Skutečnými vítězi jsou ale lidovci, kteří neobhajovali žádné křeslo, ale získali hned čtyři mandáty a tři další společně se zelenými.

Na internetu koupila krosnu za tři tisíce, dodnes ji nemá

Zdroj: Právo, Datum: 20.10.2014

Nepoctivci, kteří si nechají za zboží zaplatit, ale kupujícímu nakonec nic nepošlou, se to na internetu jen hemží. Své o tom ví i mladá maminka Irena, která se Právu svěřila se svou špatnou zkušeností. Na internetovém inzertním serveru bazos.cz ji zaujala nabídka dětské krosny za 3370 korun. S inzerující se vcelku rychle dohodla, na její účet zaslala požadovanou částku, nic jí ale nepřišlo a dodnes čeká na zaplacené zboží. Paní Irena se však s nepoctivostí prodávající nespokojila. Rozhodla se jednat.

Dva miliardáři do Senátu

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 20.10.2014

SENÁTORY JSOU TEXTILNÍ TOVÁRNÍK HLAVATÝ I HAZARDNÍ MAGNÁT VALENTA Po Andreji Babišovi pronikli do nejvyšší politiky další dva mimořádně úspěšní podnikatelé. Ve víkendových senátních volbách se do horní komory parlamentu suverénně dostali miliardáři Jiří Hlavatý a Ivo Valenta. Představují přitom zcela odlišné, v podstatě protichůdné byznysové příběhy. A nejde jen o to, že Hlavatý na Trutnovsku kandidoval za Babišovo ANO, zatímco uherskohradišťský Valenta se vůči ministrovi financí spíš vymezuje.

Jak přilákat voliče?

Zdroj: ČT 1, Datum: 19.10.2014

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka: Poslední Události tohoto týdne. Dobrý večer přeje Daniela Písařovicová. Rekordní nezájem o 2. kolo senátních voleb. K urnám dorazilo historicky nejmíň lidí. Politici proto hned po skončení hlasování začali navrhovat, jak zájem zvýšit. Premiér chce prodloužit lhůtu mezi 1. a 2. kolem. Podporu napříč vládou i opozicí by ale mohlo mít i jiné řešení. Místo současných 2 volebních dnů jen jeden. Barbora PETEROVÁ, redaktorka: Zájem o volby se mění, jak aprílové počasí.

V lavici poslance i zastupitele

Zdroj: ČT 1, Datum: 19.10.2014

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka: Do vedení měst a obcí poslali minulý víkend voliči 80 zákonodárců. Skoro polovina poslanců tak po komunálních volbách sedí na dvou židlích - sněmovních i zastupitelských. Vyplývá to z odpovědí 7 klubů ve sněmovně, které Česká televize oslovila. Štěpánka MARTANOVÁ, redaktorka: Někteří před rokem zamířili z komunální politiky do té vrcholové - do sněmovny. Jenže, očividně jim práce v obcích chyběla a tak desítky poslanců znovu kandidovaly. A tak má každý poslanecký klub zástupce nějaké obce.

Volby v EU

Zdroj: ČT 1, Datum: 19.10.2014

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka: Volební pravidla se v zemích EU liší. Ve většině států je hlasování nepovinné. Výjimky jsou pouze 4 - Belgie, Řecko, Lucembursko a Kypr. Neúčast ve volbách může znamenat pokuty v řádu stokorun. I proto třeba v Belgii dorazí k urnám standardně kolem 90 procent lidí. Co se týče termínu voleb, 2 dny si na ně vyhrazuje Česko jako jediná země v Evropě. Nejčastěji se v EU hlasuje v neděli, v sobotu pak na Maltě, v Litvě a na Slovensku. Pouze v pátek v Irsku. A na čtvrtek připadají všechny volby v Nizozemsku a ve Velké Británii.

Drogy a mobily: nové svědectví bývalých vězňů

Zdroj: NOVA, Datum: 19.10.2014

Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka: Přejeme hezký večer. Je půl osmé a to znamená, že začínají Televizní noviny. Petr SUCHOŇ, moderátor: Také ode mě dobrý večer. Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka: Drogy i mobilní telefony. To vše mají podle výpovědí bývalých vězňů k dispozici odsouzení ve Vinařické věznici. Petr SUCHOŇ, moderátor: Reportérka televize Nova Pavlína Kosová získala od jednoho z nich i fotografie, který prý byly pořízeny mobilem přímo z cely. Jak se zakázané věci do vězení dostávají a kolik to stojí?

Přepadení jako z filmu: zmizela eura za 11 mil.

Zdroj: NOVA, Datum: 19.10.2014

Petr SUCHOŇ, moderátor: Loupež jako z akčního filmu se odehrála na Slovensku. Lupiči u města Zlaté Moravce na západě země si přišli v přepočtu na 11 milionů korun. Přepadli pancéřové auto, které peníze převáželo. Celou akci měli promyšlenou do posledního detailu. Na řidiče auta i jeho spolujezdce dokonce stříleli a donutili je, aby se vzdali. Ema KLEMENTOVÁ, redaktorka: Do pečlivě promyšlené pasti padla ochranka pancéřového vozu plného peněz právě na tomto místě. Do práce vyrazila jako obvykle.

Senátní volby: průvan v kasách některých stran

Zdroj: NOVA, Datum: 19.10.2014

Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka: Senátní volby zamíchaly nejen počty mandátů různých stran, ale provětrají také stranické účty. Petr sSUCHOŇ, moderátor: Strany totiž dostávají peníze za každý mandát. A některé tak přijdou o miliony. Nejhůře v tomto případě dopadla ČSSD. I přesto, že volby vyhrála. Martin ŠNAJDR, redaktor: O více než 11 milionů přijde například vítězná ČSSD. Každé křeslo získané tady v horní komoře, je pro strany velmi příjemná finanční injekce. Strany a hnutí totiž ročně od státu dostávají 855 tisíc za každý mandát.

Jak jsou chráněny školy proti cizímu vniknutí?

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 18.10.2014

Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Tragédie ve škole ve Žďáru nad Sázavou okamžitě vyvolal na školách, ale i mezi rodiči, bouřlivé diskuse o tom, jak jsou chráněny proti cizímu vniknutí do jejich budov. Reportér Vladimír Pinker zjišťoval, jak jsou na tom v Plzeňském kraji. Vladimír PINKER, redaktor: Tragédie ve Žďáru rozpoutala diskusi o tom, jestli se dá podobným případům nějakým způsobem předcházet. Jenže všichni se zatím shodují na tom, že to vůbec nebude jednoduché. Alena MAREŠOVÁ, mluvčí Krajského úřadu Plzeňského kraje: Většina středních škol v Plzeňském kraji je zabezpečená proti vniknutí cizích osob do objektu stálou službou na vrátnici.

Výbuch muničního skladu

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 18.10.2014

Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Pěkný sobotní večer, jsme s Karlem rádi, že vás můžeme přivítat u Zpráv na Primě. Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Příjemný a dobrý večer, pojďte se podívat na to, co se stalo. Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: O výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku jsme vám už říkali. Policisté se teď odhodlali k neobvyklému kroku. U dvou zaměstnanců, kteří po výbuchu zmizeli a dosud se nenašla ani jejich těla, provedli domovní prohlídky. Do nebezpečných budov se stále ještě nedostali ani pyrotechnici.

Za rekordně nízké účasti voličů skončilo druhé kolo senátních voleb

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 18.10.2014

Karel VOŘÍŠEK, moderátor: A je dobojováno. Za rekordně nízké účasti voličů skončilo druhé kolo senátních voleb. Počítalo se rychle a tak už známe vítěze i poražené. Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Volby do třetiny Senátu vyhrála ČSSD. Jak bude vypadat nové rozložení horní komory parlamentu, to ví Petra Doležalová. Petra DOLEŽALOVÁ, redaktorka: Rozhodně se po letošních volbách dá říct, že nevyhrála jen ČSSD, ale celá vládní koalice. To potvrzuje názory odborníků, že občané Česka jsou víceméně s touto vládou spokojeni, i když to mohlo vpadat, že s politikou obecně naopak spokojeni nejsou.

Dnešní Partie na Primě byla ve znamení střetu politických ideálů s parlamentní realitou

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 19.10.2014

Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Dnešní Partie na Primě byla ve znamení střetu politických ideálů s parlamentní realitou. Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Dva ostřílení političtí matadoři - Jaroslav Kubera a Jiří Čunek na to upozorňovali svoji novou kolegyni - senátorku Zuzanu Baudyšovou. Karel VOŘÍŠEK, moderátor: No a vše sledovala Martina Spěváčková a ta ví, co to s novopečenou senátorkou a ředitelkou Nadace Naše dítě nakonec udělalo. Martina SPĚVÁČKOVÁ, redaktorka: Na úvod celkem jasná povolební otázka a to, zda by politici měli sedět na více židlích a ještě za to brát peníze.

Odhaduje se, že na čtvrt milionu z nás vůbec netuší, že má cukrovku

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 19.10.2014

Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Příjemný a dobrý večer. Tady je Prima, Zprávy a Klára a Karel. Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Krásný nedělní večer. Pojďte se podívat, co je nového. Karel VOŘÍŠEK, moderátor: A začneme jedním alarmujícím číslem. Odhaduje se, že na čtvrt milionu z nás vůbec netuší, že má cukrovku a přitom stačí vteřina na zjištění toho, jestli ji máte, nebo ne. Lékaři z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze to umí vyčíst z vašeho oka. Nejsou tedy potřeba komplikované krevní testy.

Policisté zatím stále nevědí, co se stalo se dvěma zaměstnanci muničního skladu

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 19.10.2014

Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Policisté zatím stále nevědí, co se stalo se dvěma zaměstnanci muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku, kterým ve čtvrtek otřásla obrovská exploze. Muži ve věku 56 a 59 let se dosud pohřešují. Příliš nepomohl ani včerejší speciální konvoj, který se vydal k epicentru výbuchu. Žár je totiž ještě pořád velmi silný. Markéta SCHENKOVÁ, redaktorka: Obrovské krátery po stovkách vybuchlých min, ohořelé stromy a plno střepin, prostě měsíční krajina. Tak to teď vypadá na místě, kde stával muniční sklad.