Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Alzheimerův rival byl z Prahy

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 27.02.2017

Oskar Fischer učinil pro poznání senilní demence nejméně tolik co Alois Alzheimer PRAHA Je to už známý vtip. "Pane doktore, jakže se jmenuje ten Němec, co mi pořád někam schovává věci?" Není ale příliš známo, že ten, kdo odpoví Alois Alzheimer, není tak docela přesný. Senilní demence, typická zapomínáním, je sice po něm nazvána, ale v témže roce – 1907 – ji daleko důkladněji popsal i jiný Němec: pražský židovský neuropatolog Oskar Fischer. Zítra uplyne 75 let ode dne, kdy zemřel na srdeční selhání v Terezíně, kam byl v roce 1941 deportován nacisty.

Babiš kontruje: Snížíme daně

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 27.02.2017

PRAHA Po nedávném návrhu ČSSD na změnu daní přichází další, tentokrát z dílny ANO. Ave zcela opačném smyslu. "Lidem, kteří mají příjmy do 113 tisíc, bych chtěl daň snížit," ohlásil šéf hnutí a ministr financí Andrej Babiš na víkendovém sněmu ANO jedno ze svých předvolebních témat. "S návrhem ČSSD totiž nesouhlasím, je diskriminační," vysvětlil v rozhovoru pro LN Babiš, který by tak mohl oslovit voličsky atraktivní střed. "Lidé s nižšími a středními příjmy by si měli polepšit a ti s vyššími příjmy zůstanou na svém," dodal Babiš bez bližších podrobností.

Církev skoupí další půdu

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 27.02.2017

Katolíci nově rozšířili svůj fond o investice do nemovitostí * Kromě komerčních prostor by směřovaly i do zemědělství PRAHA Od chvíle, kdy bylo jasné, že po letech neplodných snah dojde k odluce církví od státu, čelili duchovní záplavě zaručených investičních nabídek. Ať už to byla klasická pyramida s diamanty nebo zlatými cihlami, nebo jeden z nejbizarnějších návrhů – na spoluvlastnictví nevěstince. Samostatné hospodaření církve se řídí přísným a konzervativním etickým kodexem, takže podobné příležitosti k množení majetku nepřicházejí v úvahu.

Čech odsouzený v Súdánu za špionáž byl propuštěn

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 27.02.2017

CHARTÚM/PRAHA Súdánský prezident Umar Bašír nařídil propuštění Čecha Petra Jaška, který byl v zemi odsouzen k mnohaletému trestu vězení. Jašek se do Česka měl vrátit včera v noci spolu s českou delegací (čas přistání byl až po uzávěrce vydání LN). Na svých stránkách to uvedlo ministerstvo zahraničí. Jašek byl súdánskými úřady obviněn z protistátní činnosti včetně špionáže. Zadržen byl předloni, když byl podle české diplomacie na misionářské výpravě s cílem pomáhat místním křesťanům. Ministr zahraničí ČR Lubomír Zaorálek (ČSSD) se včera vydal do Súdánu vyjednávat o Jaškově propuštění poté, co byl v lednu odsouzen k 20 letům vězení, AFP s odvoláním na Jaškova advokáta uvádí dokonce 24 let.

Česká superstar čínského týmu

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 27.02.2017

FOTBAL Loni obsadil klub Čche-nan Ťi-na-jie 13. pozici v nejvyšší čínské fotbalové soutěži. Sparťan Bořek Dočkal, který nyní tým za 234 milionů korun posílil, má být jeho hlavní hvězdou. Ročně si přijde až na osmdesát milionů korun. strana 16

Nedobytná Národní galerie

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 27.02.2017

SPOR O PENÍZE Národní galerie od soboty do zítřka nečekaně uzavřela všechny své budovy. Příčinou je její spor s bezpečnostní agenturou. Ta tvrdí, že jí galerie od listopadu neplatí za služby. Podle zjištění LN se však nejedná o první takový problém. strana 9

Zkušenost

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 27.02.2017

SLOUPEK LN Že katolická církev byla v zemích Koruny české po staletí jedním z největších vlastníků půdy, není novinka. Po uplatnění zákona o vyrovnání se státem se stala opět největším "latifundistou". A hodlá jím být i nadále. Půda sice není z pohledu ziskovosti nejvýhodnější investicí, ale patří dlouhodobě k nejjistějším. Církve o tom poučilo i uplynulé století. Vždyť v rámci aktuálního narovnání s Českou republikou se stala jednou z nejbohatších olomoucká diecéze, vrátili jí totiž rozsáhlé pozemky.

Kardinál Vlk je velmi slabý, ale už netrpí, říká jeho ošetřovatelka

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 27.02.2017

Pastorační asistentka Magdaléna (na snímku) se stará o kardinála Miloslava Vlka nemocného rakovinou plic. Ošetřovala ho po propuštění z nemocnice do domácí péče na faře v pražském Karlíně. A nyní za ním pravidelně dochází do nemocnice, když musel být po chemoterapii, kterou špatně snášel, znovu hospitalizován. "Jsou to vždy návštěvy na pár minut, protože pan kardinál je velmi slabý, ale díky Bohu už netrpí," říká třiatřicetiletá Magdaléna. - Jak u vás na faře trávil dny? Měl před chemoterapií, to ještě neležel.

Nejdražší zima za deset let

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 27.02.2017

Silničáři kvůli drsné zimě utratili za úklid sněhu a za sůl o desítky milionů korun víc než loni. Na opravy poničených silnic zbude méně peněz. PRAHA, LIBEREC Kdyby se vyhodnocovaly české rekordy týkající se odklízení sněhu, vyhrál by asi letošní leden v Libereckém kraji. "Co se týče nákladů, tak to byl nejdražší měsíc za deset let," konstatoval Petr Šén, ředitel firmy Silnice LK. V Libereckém kraji vyčerpali v jediném měsíci lednu 60 milionů korun, když normálně je stojí 38 milionů korun celá zima.

Sjezd ANO: Babišův sen o nižších daních

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 27.02.2017

PRAHA Nižší odvody ze sociálního a zdravotního pojištění, nižší DPH, žádné nové daně pro velké firmy. Šéf ANO Andrej Babiš o víkendovém sněmu hnutí na pražském Chodově naznačil, čím chce oslovit voliče v letošních volbách do Poslanecké sněmovny. A má to být skoro pravý opak plánů na úpravy daní, se kterými jen před pár dny vystoupila ČSSD. ANO se tak přiblížilo směrem doprava, k ODS. A navázalo na nedávná slova druhého muže hnutí Jaroslava Faltýnka, že "by bylo lepší vládnout s ODS a lidovci než s ČSSD".

Byzantismus, autokracie, hodnotí politici změny v ANO

Zdroj: Právo, Datum: 27.02.2017

Po sérii ostrých výroků Andreje Babiše na adresu ostatních politiků a po jeho návrzích změn v politickém systému se na lídra ANO snesla od jeho konkurentů vlna kritiky. "Byli jsme noví, věřili jsme, že koalice je partnerství bez podrazu. Samozřejmě není tomu tak," řekl na sněmu hnutí Babiš o koalici se soc. dem. a KDU-ČSL a dodal: "Mysleli jsme si, že máme programem blízko k lidovcům a že ve vládě budeme hlasovat spolu, a je to přesně naopak. Máme tu harmonickou dvoukoalici," obul se do svých partnerů.

Velký střet o vládu začal

Zdroj: Právo, Datum: 27.02.2017

Víkendový sněm ANO v Praze jasně potvrdil v tajné volbě na další dva roky ve funkci předsedy Andreje Babiše. Ten by se po říjnových sněmovních volbách rád stal premiérem. Velký střet začal. Babiš na sněmu dokonce vytasil trumpovské heslo: "Udělejme Českou republiku znovu skvělou, Czech first!" Delegáty burcoval slovy, že udělá vše, aby ANO volby vyhrálo. "Musíme se spojit, musíme bojovat společně. A já jsem přesvědčen, že to můžeme vybojovat. Je důležité, aby se neztratila kontinuita, abychom neskončili v opozici a aby se nevrátil starý systém," prohlásil.

Zaorálek uspěl. Ze Súdánu přivezl odsouzeného Čecha

Zdroj: Právo, Datum: 27.02.2017

Čech Petr Jašek, který byl v Súdánu odsouzen k mnohaletému vězení, se vrátil domů. Po roce a čtvrt, které strávil za mřížemi, mu súdánský prezident Umar Bašír udělil v neděli milost a nařídil jeho propuštění. Jašek se tak mohl vrátit v letadle s českým ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem, který byl v africké zemi o jeho propuštění vyjednávat. Tato mise byla úspěšná, propuštěný muž je podle prvních informací zcela v pořádku. "Beru to jako úspěch české diplomacie. Chtěl bych moc poděkovat všem kolegům, kteří se podíleli na jednáních o jeho propuštění," řekl Zaorálek.

"Centrální banka málo oslabila korunu"

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 27.02.2017

PANORAMA Podle ekonoma Davida Vávry ČNB nedostatečně prosazovala správné, ale nepopulární opatření: málo oslabila korunu. Proto teď čelí spekulantům, kteří sázejí na posílení měny. strana 10 a 11 Foto:

Babišova sjezdová one-man show

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 27.02.2017

LÍDR HNUTÍ ANO SLIBUJE NIŽŠÍ DANĚ TÉMĚŘ PRO VŠECHNY Andrej Babiš ukázal, s čím chce vyhrát podzimní parlamentní volby, po kterých by se rád stal premiérem. Lídr hnutí ANO, který si na víkendovém sněmu ještě více upevnil svou pozici, slibuje velké skupině zaměstnanců snížení daní a firmám menší sociální odvody. Kromě toho voličům vzkázal, že by rád snížil počet poslanců, senátorů a ministrů a že uvažuje o prosazení přímé volby starostů a primátorů. To vše jsou věci, se kterými by mohl mít u voličů úspěch.

Česká on-line burza s uměním chce aukčním

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 27.02.2017

PODNIKY A TRHY domům odlákat investory strana 13

Firmy zaplatí zahraniční vědce, aby učili na ČVUT

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 27.02.2017

UDÁLOSTI Počítačové firmy Avast a Red Hat se rozhodly sponzorovat plat špičkových zahraničních vědců. Ti díky konkurenceschopnému platu mohou nastoupit na Fakultu elektrotechnickou ČVUT. strana 5

Obměna vedení hnutí ANO

Zdroj: ČT 1, Datum: 26.02.2017

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka: Nejužší vedení hnutí ANO dnes z části prošlo obměnou. Nejbližším spolupracovníkem Andreje Babiše zůstal Jaroslav Faltýnek. Do vedení se ale nově dostali 2 ministři, právě zmíněný Martin Stropnický a taky Richard Brabec. Vladimír KEBLÚŠEK, redaktor: Andrej Babiš přišel druhý den sněmu bez jasného náznaku, koho by si ve vedení přál. Andrej BABIŠ, vicepremiér a předseda hnutí /ANO/: To si dají, jak chtějí. Vladimír KEBLÚŠEK, redaktor: Souboj o 1. místopředsedu se odehrával mezi Jaroslavem Faltýnkem a Jaroslavou Pokornou Jermanovou.

Preference voličů

Zdroj: ČT 1, Datum: 26.02.2017

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka: Jsou tu poslední Události týdne. Vítejte u nich. Vítězství v podzimních volbách do sněmovny, které překoná loňský výsledek z krajského hlasování - hlavní cíl předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Na víkendovém pražském sněmu taky dostal novou pravomoc. Osobně může rozhodovat o jednotlivých kandidátkách. V referendu pak členové hnutí vyberou osobnost, kterou pošlou do voleb prezidentských. osoba: Tady máte od nás odznáček, ale musíte si ho dát. Petr VAŠEK, redaktor: S podporou 93 procent delegátů a s prakticky neomezenou mocí prosazovat na kandidátky své lidi.

Súdán propustil Čecha Petra Jaška odsouzeného k mnohaletému vězení

Zdroj: ČT 1, Datum: 26.02.2017

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka: Súdán propustil Čecha Petra Jaška odsouzeného k mnohaletému vězení. Podle úřadu severoafrické země byl špion a podněcoval k nenávisti. Z hlavního města Chartúmu přiletí do Prahy v noci vládním speciálem společně s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem, který mu svobodu vyjednal. Irena VALENTOVÁ, Ministerstvo zahraničních věcí: Propuštěný Petr Jašek se dnes ve večerních hodinách vrátí s českou delegací zpět do České republiky. Co se týká zdravotního stavu pana Jaška, tak podle v tuto chvíli dostupných informací je pan Jašek v relativně dobré fyzické i psychické kondici.

Celostátní sněm hnutí ANO

Zdroj: NOVA, Datum: 26.02.2017

Petra SVOBODA, moderátorka: Dvojkou vládního hnutí ANO a tím, kdo bude dál krýt záda předsedovi, je šéf poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek. Petr SUCHOŇ, moderátor: Jeho jediná soupeřka Jaroslava Jermanová Pokorná, je dál místopředsedkyní ANO, stejně jako primátor Brna Petr Vokřál. Doplnili je ministři Brabec a Stropnický. Petra SVOBODA, moderátorka: Právě Stropnický už před sněmem řekl, že pokud uspěje, bude to mít vliv na jeho rozhodování o tom, jestli se bude ucházet o prezidentské křeslo.

Nemocnice přicházejí o lékaře

Zdroj: NOVA, Datum: 26.02.2017

Petra SVOBODA, moderátorka: Dobrý večer, vítejte u dnešních Televizních novin. Petr SUCHOŇ, moderátor: Také ode mně hezký večer. Jsme rádi, že jste i dnes s námi. Nemocnice přicházejí o lékaře a podle šéfa Lékařské komory může být ještě hůř. Petra SVOBODA, moderátorka: Progresivní zdanění, které chce zavést ČSSD by podle něj mohlo lékařům sebrat další peníze. Už teď přitom odcházejí z nemocnic do zahraničí nebo do soukromých ordinací. Petr SUCHOŇ, moderátor: Například nemocnice v Karviné Ráji musela už jedno lůžkové oddělení zavřít a druhé je ohroženo.

Tři útoky autem na chodce během jednoho víkendu

Zdroj: NOVA, Datum: 26.02.2017

Petr SUCHOŇ, moderátor: Tři útoky autem během jediného víkendu. Naposledy v Londýně zranil řidič pět lidí. Petra SVOBODA, moderátorka: V americkém New Orleans zase vjela dodávka do karnevalového davu. Zraněných tam jsou téměř tři desítky. Petr SUCHOŇ, moderátor: Třetí útok se stal v Německu, kde podle všeho duševně nemocný muž najel do skupiny lidí. Martina NÁŠELOVÁ, redaktorka: Londýn, New Orleans a Heidelberg. Právě tyto, od sebe tisíce kilometrů vzdálená města se staly terčem stejného útoku.

Češi kradou vodu, škody jdou do milionů!

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 25.02.2017

Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Stále více Čechů krade vodu, a to především v Praze. Zatímco v hlavním městě šly loni černé odběry do milionů korun, na jihu Moravy to byla nula. Vodárenské firmy mají stále sofistikovanější způsoby, jak pachatele načapat. Kromě statistik jim pomáhají i speciální kamery. Lenku Pištěkovou mimo jiné zajímalo, jaký trest vlastně za černý odběr vody hrozí. Lenka PIŠTĚKOVÁ, redaktorka: Naprosto rekordní počet zlodějů vody a černých přípojek ke kanalizaci hlásí hlavní město.

Koním z Jankova začínají lidé posílat pomoc

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 25.02.2017

Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Pomoc pro týrané koně z Jankova chodí z celého Česka. Jejich osud vám není lhostejný. Nikdo nechce ani domyslet, co by se se stádem stalo, nebýt reportáží v našem zpravodajství. Reportér Karel Rychlý nám teď ukáže jednu rodinu, která vážila stovky kilometrů, aby zbědovaným zvířatům pomohla. Karel RYCHLÝ, redaktor: Celých 360 kilometrů vážila rodina Machových s plně naloženým autem, aby aspoň trochu pomohla týraným koním z Jankova. Yvona MACHOVÁ, dárkyně: Přivezli jsme vlastně veškeré věci, protože nám není život těch koní lhostejný a že nynější majitel není schopný se o ně postarat.

Zřejmě teroristický útok zažilo německé město Heidelberg

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 25.02.2017

redaktor: S největší pravděpodobností další teroristický útok dnes prožilo německé město Heidelberg. Muž tam v podvečer najel autem do lidí. Tři z nich přitom zranil. Policie útočníka zneškodnila střelbou. Podle prvních informací byl vyzbrojený nožem. Incident připomíná útok z loňského prosince. Tehdy najel islámský terorista do lidí na vánočním trhu v Berlíně. Dvanáct jich přitom zabil a více než padesát zranil.

České dráhy bojují s neukázněnými cestujícími

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 26.02.2017

Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Reportáž o pádu holčičky z vlaku vás nenechává v klidu. Ptáte se, jak se to mohlo vůbec stát. Obvinění padlo na průvodčí a vlakvedoucí. Jak ale může dítě za jízdy otevřít dveře, které mají být zajištěné? Může. Z našich zpráv znáte záběry vlaku, vjíždějícího do stanice velkou rychlosti s otevřenými dveřmi. Tomáš Petržela a jeho štáb ale natočil ještě vážnější incident. Tomáš PETRŽELA, redaktor: Záběry, které z našeho vysílání už znáte. Vlak by v žádném případě neměl mít za jízdy otevřené dveře.

Kandidáti na prezidenta nemohou sbírat podpisy

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 26.02.2017

Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Do prezidentských voleb zbývá necelý rok. A jak zaznělo v naší Partii, někteří potenciální kandidáti svou kandidaturu stále zvažují. Čekají, jestli do boje o Hrad vstoupí opět i Miloš Zeman. Budou mít ale honičku se sběrem podpisů. Novelu volebního zákona, který právě sběr podpisů pod kandidaturou upravuje, má začít projednávat Senát až příští měsíc. Tomáš PETRŽELA, redaktor: Josef MÁDLE, redaktor: Karel Rychlý, redaktor: redaktor: Historicky druhá přímá volba prezidenta republiky bude za necelých 11 měsíců.

Súdán propustil Petra Jaška

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 26.02.2017

redaktorka: Súdán propustil Čecha Petra Jaška. V zemi byl, podle Ministerstva zahraničí, odsouzený k 20 letům vězení. Mimo jiné za špionáž. Súdánský prezident mu ale udělil milost. Do země se Petr Jašek vydal za křesťanskou organizaci Hlas mučedníků. Zpátky do Česka by měl přijet už za několik hodin.