Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Cesta ven

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 07.07.2015

SLOUPEK LN Vypadněte z eurozóny! Možná by to bylo řečeno trochu slušněji, ale i taková mohla být včera reakce Evropské unie na řecké referendum. To by ale evropští politici prokázali nedostatek strategického myšlení. A jejich prudkou reakci by si leckdo vykládal jako mstu řeckým voličům, kteří odmítli požadavky věřitelů. I když čistě ekonomická logika by velela odříznout řecký nádor co nejrychleji, je nutné přemýšlet o dalších dopadech. Evropa řeší kromě Řecka spoustu dalších průšvihů současně - nával uprchlíků, ukrajinský konflikt i nástup extrémních politických sil v řadě zemí EU.

Domácí péče s optimismem

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 07.07.2015

Výkon herečky Aleny Mihulové odměnili festivaloví diváci potleskem vestoje KARLOVY VARY Filmový festival v Karlových Varech se rozloučil s Richardem Gerem a návštěvníci viděli první soutěžní snímky. V neděli večer diváci ve velkém sále hotelu Thermal bouřlivě ocenili světovou premiéru českého snímku Domácí péče. Alena Mihulová v něm hraje zdravotní sestru zvyklou pomáhat jiným, která se musí vyrovnat s vlastní osudovou diagnózou. Film je celovečernímdebutem čtyřicetiletého režiséra Slávka Horáka, který má ovšem za sebou četné filmařské zkušenosti mimo jiné z reklamní tvorby.

Domácí péče s optimismem

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 07.07.2015

Výkon herečky Aleny Mihulové odměnili festivaloví diváci potleskem vestoje KARLOVY VARY Filmový festival v Karlových Varech se rozloučil s Richardem Gerem a návštěvníci viděli první soutěžní snímky. V neděli večer diváci ve velkém sále hotelu Thermal bouřlivě ocenili světovou premiéru českého snímku Domácí péče. Alena Mihulová v něm hraje zdravotní sestru zvyklou pomáhat jiným, která se musí vyrovnat s vlastní osudovou diagnózou. Film je celovečernímdebutem čtyřicetiletého režiséra Slávka Horáka, který má ovšem za sebou četné filmařské zkušenosti, mimo jiné z reklamní tvorby.

Nafta je u pump levnější než benzin už o 80 haléřů

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 07.07.2015

PRAHA Tankovat naftu je stále výhodnější. Alespoň teď v létě. Zatímco nejprodávanější Natural 95 mírně, ale vytrvale zdražuje, cena za diesel klesá. Rozdíl u tuzemských čerpacích stanic je už přes 80 haléřů na litr, přitom ještě před měsícem byl poloviční. A nebýt "kouzlení" s maržemi, tankovali by řidiči naftových aut ještě mnohem levněji než jejich kolegové se zážehovými motory. Litr benzinu za 33,03 koruny, litr nafty za 32,20 koruny. Taková byla v pátek podle kartové společnosti CCS průměrná cena z více než dvou tisíc čerpacích stanic.

Navrhují domy pro miliardáře

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 07.07.2015

BYZNYS ŽIJE Funkčnost je na prvním místě. S tímto heslem v roce 1992 architekti Petr Kolář a Aleš Lapka ještě jako studenti založili architektonické studio ADR a drží se ho dodnes. Podařilo se jim vybudovat uznávanou kancelář, u které si nechávají navrhovat své vily čeští miliardáři i velké developerské společnosti. Jsou mimo jiné podepsáni pod resortem, který na jednom z maledivských ostrovů vybudoval jeden z nejbohatších Čechů Jiří Šmejc. strana 12

Řekové dali Evropě šach

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 07.07.2015

Přes šedesát procent Řeků odmítlo v nedělním referendu podmínky věřitelů. Řecko se tak přiblížilo odchodu z eurozóny ATÉNY/PRAHA Volba srdcem, ne rozumem. Nebo přesně naopak. Tak odpovídali mnozí Řekové, kteří v neděli vyrazili k urnám v referendu o schválení podmínek pro uvolnění další finanční pomoci pro svou zadluženou vlast. Převážila první možnost, "navrácení ztracené hrdosti", jak znělo z Atén. Přes šedesát procent Řeků odmítlo plnění návrhůmezinárodních věřitelů, byť tím osud státu uvrhli do nejistoty, s níž si takřka nikdo neví rady.

České děti se opíjejí nejvíc v Evropě

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 07.07.2015

PRAHA Pokud právě pijete růžový vinný střik, jak nabádá letní reklama na každém druhém billboardu, možná se vám ta čísla nebudou zdát tak alarmující: čerstvá zpráva OECD ukázala, že počet dětí, které ochutnaly alkohol, v Česku vzrostl během deseti let ze 70 na 94 procent. Avšak další údaj je ještě horší. "Ochutnat alkohol", to může znamenat, že si dítě lízne piva. Jenže stále více dětí se opíjí. Od počátku nového století podíl chlapců ve věku do 15 let, kteří již někdy byli opilí, vzrostl ze 30 na 43 procent.

Řekové odmítli euro. A teď, kdo jim to řekne?

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 07.07.2015

Řecko je tak blízko odchodu z eurozóny jako ještě nikdy. Možností na zvrat už moc není ATÉNY, PRAHA Zatímco Řekové bujaře slavili své ne úspornému programu věřitelů, pro které se jich ve víkendovém referendu vyslovilo přes 61 procent, ze zbytku Evropy zaznívaly zcela jiné tóny. Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz a německý ministr hospodářství Siegmar Gabriel mluvili o potřebě humanitárního záchranného programu, který by zajistil základní potřeby řeckým nejchudším, a přední farmaceutické koncerny ujišťovaly prostřednictvím svého svazu Efpia, že zásobování země léky nebude i přes platební neschopnost přerušeno.

Zavražděný hasič své cesty pečlivě plánoval

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 07.07.2015

SUŠICE Černý prapor na hasičské stanici v Sušici se ve vedru ani nehne. A atmosféra uvnitř je podobně tísnivá. Sedmadvacetiletého Michala S., který v této jednotce sloužil, zavraždili na dovolené v Albánii. Jeho přítelkyni také. "Pořád ho před sebou vidím v momentě, když se se mnou před dovolenou loučil. Jak říkal, že se vrátí. Je to hrozné," říká velitel hasičské stanice v Sušici Petr Ježek. Michal S. byl zkušený cestovatel, na motorce projel i poušť Gobi. A podle velitele Ježka se na každou cestu důkladně připravoval.

Richard Gere okouzlil Vary stejně jako jeho Pretty Woman

Zdroj: Právo, Datum: 07.07.2015

Téměř sedm tisíc nadšených fanoušků přivítalo bouřlivými ovacemi v sobotu večer v karlovarském letním kině Richarda Gera, který uvedl na filmovém festivalu, jehož je Právo mediálním partnerem, legendární Pretty Woman, od jejíhož natočení uplynulo pětadvacet let. Do natřískaného letňáku přijel Gere ve výtečné náladě, z atmosféry pod širým nebem byl tak nadšený, že si stejně jako diváci natáčel zážitek na mobil. "Vůbec jsme s režisérem Garrym Marshallem nečekali, že se z Pretty Woman stane tak fenomenální film.

Řecko jásá na okraji propasti

Zdroj: Právo, Datum: 07.07.2015

Jasná většina Řeků řekla v nedělním referendu NE reformám navrženým mezinárodními věřiteli, kteří po zadlužené zemi žádali další rozpočtové úspory výměnou za potřebnou finanční pomoc. PROTI jejich návrhu se v plebiscitu postavilo 61,31 procenta řeckých voličů, PRO bylo 38,7 procenta a volební účast činila 62,5 procenta. Krátce po oznámení výsledků zachvátila v neděli večer střed Atén karnevalová atmosféra. Do rachotu bubnů se ozýval spontánní zpěv národní hymny. Šlo však o jásot nad propastí.

Třicet měsíců po Klausově amnestii jsou věznice opět plné

Zdroj: Právo, Datum: 07.07.2015

Vězněných osob v Česku opět prudce přibývá. Dva a půl roku po vyhlášení amnestie Václava Klause, kdy počet vězňů klesl z 23 na 16 tisíc, jsou věznice naplněny opět z 98 procent. Celkem ke konci minulého týdne vězeňská služba střežila více než 20 tisíc vězňů, k 1. červenci čekalo na výkon trestu dalších bezmála tři tisíce odsouzených. V patnácti z pětatřiceti nápravných zařízení je kapacita dokonce překročena. Věznice v Odolově na Trutnovsku hlásí čtvrtinový nadstav. O desetinu víc vězňů, než odpovídá běžné kapacitě, mají věznice v Bělušicích, Heřmanicích, Kuřimi, Oráčově a v Rapoticích.

Řecko stojí na hraně eurozóny

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 07.07.2015

V BRUSELU DNES ZAČNE NOVÉ KOLO JEDNÁNÍ O KRACHUJÍCÍM ŘECKU Rázné "ne", kterým Řekové v referendu odmítli úsporná opatření a reformy navrhované věřiteli, vnáší do dalších jednání o záchraně krachující země novou dávku adrenalinu. Řecký premiér Alexis Tsipras jede na dnešní schůzku ministrů financí a lídrů zemí eurozóny do Bruselu posilněn výsledkem všelidového hlasování a věří, že vyjednávací pozici země to posílí. Jenže představitelé eurozóny už dali najevo, že Řekům ustupovat nemíní. "Výsledek referenda je velmi politováníhodný pro budoucnost Řecka," řekl šéf Euroskupiny, tedy ministrů financí eurozóny, Jeroen Dijsselbloem.

Český pohled na řeckou krizi

Zdroj: ČT 1, Datum: 06.07.2015

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka: Podle některých českých politiků mají Řekové nakročeno k odchodu z eurozóny. Rozhodli se pro horší a těžší variantu. Nejen pro svoji zemi, ale i pro celou Evropu, zhodnotil český premiér. Další vývoj se prý jen těžko předpovídá. Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/: Nebude to jednoduchá diskuse. Zájem České republiky je na stabilitě eurozóny. My tam vyvážíme osmdesát procent našeho zboží a našich služeb. Určitě nemáme zájem na to, aby eurozóna procházela nějakou vleklou krizí.

Eurozóna po řeckém referendu

Zdroj: ČT 1, Datum: 06.07.2015

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka: Události 6. července, dobrý večer přeje Daniela Písařovicová. Evropa narychlo řeší pro eurozónu nepříjemné výsledky řeckého referenda. Jasné "ne" podmínkám věřitelů chápou Atény jako silný mandát k jednání o odpuštění části dluhů a odkladech jejich splácení. O tom ale hlavně Německo nechce vůbec slyšet. Brusel čeká netrpělivě na nové návrhy. Řecký premiér je má předložit zítra. Wolfgang SCHÄUBLE, německý ministr financí: Respektujeme demokratické rozhodnutí řeckých občanů.

Napětí na trzích

Zdroj: ČT 1, Datum: 06.07.2015

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka: Evropská měna po oznámení výsledků řeckého referenda oslabila. Hned ráno ztrácelo euro vůči dolaru půl druhého procenta. Dostalo se tak na týdenní minimum. Obavy z výraznějšího propadu se ale nepotvrdily. Během dne evropská měna posílila a v pět hodin se obchodovala za jeden dolar a jedenáct centů. Opačný vývoj ráno zaznamenala koruna, ta vůči euru v jednu chvíli posílila dokonce na dvacet šest osmdesát. Pak se ale zase vrátila nad sedmadvacet korun. To německá burza se oproti pátku, kdy se na ní obchodovalo naposledy, propadla výrazněji.

Řekové odmítli utahování opasků, co bude dál?

Zdroj: NOVA, Datum: 06.07.2015

Petr SUCHOŇ, moderátor: Řecko odmítlo další šetření. 61 procent lidí hlasovalo v referendu proti návrhu věřitelů na další půjčku za podmínek pokračujícího utahování opasků. Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka: Vláda a její příznivci slaví a doufají, že jim tento výsledek zajistí silnější pozici v jednání s evropskými politiky a bankéři. Petr SUCHOŇ, moderátor: Ostatní se ale bojí, že tohle hlasování posílá Řecko do ještě větší krize. redaktor: Řecko slaví, lidé doufají, že referendum ukončilo 5 let utahování opasků.

Tropická vedra: v Česku opět padaly rekordy

Zdroj: NOVA, Datum: 06.07.2015

Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka: Už 4 dny jsou v Česku extrémně vysoké teploty. Lékaři proto varují před nebezpečným přehřátím organismu. Petr SUCHOŇ, moderátor: Ano, záchrankám narůstá počet výjezdů. Podle statistik naší největší zdravotní pojišťovny každoročně ošetří lékaři přes tisíc pojištěnců kvůli kolapsům z horka. Martina KUZDASOVÁ, redaktorka: Téměř vylidněné ulice a náměstí. Tak to dnes vypadalo v Praze. Kdo vyšel ven, chránil se před sluncem alespoň deštníkem. Není divu, v ulicích vládly i čtyřicetistupňové teploty.

Vrah 2 Čechů v Albánii se přiznal

Zdroj: NOVA, Datum: 06.07.2015

Petr SUCHOŇ, moderátor: Dvacetiletý Albánec, kterého včera chytla tamní policie v souvislosti s páteční vraždou dvou Čechů, se přiznal. Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka: Vetřel se k turistům do auta a chtěl je okrást. Během potyčky pak oba zabil kalašnikovem. Petr SUCHOŇ, moderátor: Podle vyšetřovatelů neměl komplice. Ondřej ŠPALEK, redaktor: Sokol Mjacaj je teď v negativním slova smyslu asi nejznámějším jménem v Albánii. Vražda českých turistů tam vzbudila nebývalou vlnu zájmu, rozhořčení i soustrasti.

Část dálnice D1 kvůli bourání mostu byla uzavřena

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 06.07.2015

Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Na dlouhých 14 hodin se uzavřela část dálnice D1, a to v úseku mezi Mirošovicemi a Šternovem. Starý most u Ostředku šel k zemi. Na objízdných trasách hlavně dnes dopoledne řidiči trpěli v mnohakilometrových kolonách. Na místě natáčel reportér Ondřej Pořízek. Ondřej POŘÍZEK, redaktor: Je přesně 8 hodin a policisté společně se silničáři právě zcela uzavřeli dálnici D1. My jsme teď u Mirošovic a všichni řidiči musejí sjíždět směrem na Benešov. Po měsíci a půl příprav je vše hotové.

Nebezpečí popálenin v horkém počasí

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 06.07.2015

Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: V těchto tropických dnech hrozí nebezpečí i tam, kde si to většina lidí neuvědomuje. Slunce dokáže například rozpálit kovové předměty natolik, že vás mohou při pouhém dotyku vážně popálit. Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Hlavně kůže malých dětí se spálí daleko rychleji a více než u nás dospělých. A stále častější jsou i popáleniny z grilování. Více nám prozradí Filipa Šebová. Filipa ŠEBOVÁ, redaktorka: Je horko, jste u bazénu a namažete se. Jenže i přesto se můžete spálit.

Tropické počasí se vyžádalo další oběti na životech

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 06.07.2015

Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Bohužel i dnes si tropické počasí vyžádalo další oběti na životech. V Česku se od začátku prodlouženého víkendu utopilo už 7 lidí, další zemřeli na následky horka. Poslední z obětí byl mladík, který se koupal v jezeře Lhota. Karel VOŘÍŠEK, moderátor: No a přímo na místě je náš reportér Václav Janata. Václave, dobrý večer, řekni nám, co se tam přesně stalo? Václav JANATA, redaktor, jezero Lhota: Dobrý večer. Podle našich informací měl mladý muž plout po jezeře na šlapadle.