Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Bezpečnostní opatření v Praze

Zdroj: ČT 1, Datum: 28.11.2015

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Zvýšená bezpečnostní opatření jsou znát především v hlavním městě. Možná rizika vyhodnotili v Praze i tak, že dopředu neohlásili, v kolik hodin se rozsvítí vánoční strom na Staroměstském náměstí. Martin TYBUREC, redaktor: Karel ROŽÁNEK, redaktor: redaktor: Vánoční trhy v centru Prahy pod zvýšeným dohledem policie. Přesto přišly tisíce lidí. Z bezpečnostních důvodů se strom letos nerozsvítil jenom jednou v předem stanovený čas, rozsvěcovat se bude o víkendech opakovaně až do svátků.

Mimořádné jednání vlády

Zdroj: ČT 1, Datum: 28.11.2015

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Dobrý večer, právě začaly Události v sobotu s Jakubem Železným. Mimořádně jedná vláda. Ministři formují mandát pro premiéra Bohuslava Sobotku, který zítra letí na jednání Evropské unie a Turecka. Hlavní téma - další postup při řešení migrační krize. Do Strakovy akademie dorazili i zástupci policie a tajných služeb. Kabinet informují o bezpečnostní situaci v zemi po nedávném teroru v Paříži. Pavla KUBALKOVÁ, redaktorka: Štěpánka MARTANOVÁ, redaktorka: redaktorka: Mimořádné jednání mimořádně v sobotu.

Pátrání po organizátorech útoků v Paříži

Zdroj: ČT 1, Datum: 28.11.2015

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Organizátor pařížských útoků Abdelhamid Abaaoud podle týdeníku Der Spiegel udržoval těsné kontakty s německými islamisty. Skupina radikálů ze západu země s ním měla sdílet dům v Sýrii. Německá policie provedla během pátrání po atentátnících z Paříže a podezřelých z přípravy dalších útoků už několik razií. Ani v jednom případě se ale domněnka nepotvrdila. Václav ČERNOHORSKÝ, redaktor: Speciální jednotky u jedné z berlínských mešit. Stejné scény po pařížských útocích zažilo Německo už několikrát, zatím vždy se stejným výsledkem.

Policista odmítl test na alkohol, přijde jen o body

Zdroj: NOVA, Datum: 28.11.2015

Martin POUVA, moderátor: Vážnou dopravní nehodu způsobil v noci na dnešek brněnský kriminalista. Při divoké jízdě ulicemi města naboural zaparkované auto a převrátil ho na střechu. Jen zázrakem nikoho nezabil. Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Z místa nehody nakonec ujel a zastavila ho až policejní hlídka. Přestože odmítl test na alkohol, našemu štábu přiznal, že před jízdou pil. Josef SVOBODA, redaktor: Má dohlížet na dodržování zákona, a přitom se za volantem choval jako smyslů zbavený.

Stát plánuje dotovat výstavbu bytů pro seniory

Zdroj: NOVA, Datum: 28.11.2015

Martin POUVA, moderátor: Ministerstvo pro místní rozvoj plánuje příští rok investovat půl miliardy korun na podporu bydlení. Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: A zavádí novinku - dotační program na bydlení pro seniory. Příští rok na výstavbu komunitních domů a bytů pro důchodce vyčlenilo dvě stě milionů korun. Martin POUVA, moderátor: V těchto typech zařízení je totiž dlouhodobě nedostatek míst. Přitom seniorů přibývá. Barbora DIVIŠOVÁ, redaktorka: V České republice žije dva a půl milionu seniorů a do roku 2050 se podle prognóz statistiků jejich počet zdvojnásobí.

Žaloba na kvóty uprchlíků: Téma opět ožilo

Zdroj: NOVA, Datum: 28.11.2015

Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: V Evropě roste další plot proti uprchlíkům. Tentokrát na hranicích s Řeckem, kde ho začala stavět makedonská armáda. Martin POUVA, moderátor: Uprchlická krize je dnes také jedním z hlavních témat mimořádného jednání vlády. Ministr financí Andrej Babiš na něm chce vyzvat své vládní kolegy, aby znovu zvážili připojení České republiky k žalobě na uprchlické kvóty. Martina KUZDASOVÁ, redaktorka: Sedm set tisíc žadatelů o azyl přišlo letos do Evropy za prvních deset měsíců.

Na jihovýchodě Turecka byl na veřejnosti zastřelen právník

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 28.11.2015

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka: Na jihovýchodě Turecka byl na veřejnosti zastřelen prominentní právník. Tahir Elçi obhajoval práva kurdské menšiny. Střelba vypukla krátce po ukončení tiskové konference a to za účasti desítky novinářů. 2 z nich byli vážně zraněni. Po vraždě Tahiše Elçiho vyšly do ulic Istanbulu protestovat stovky lidí. Rozhánět je musela policie pomocí vodního děla. Tahir ELCI, předseda Diyarbakirské advokátní komory: Nechceme tu žádné zbraně, žádné násilí a žádné ... operace.

V Praze platí mimořádná bezpečnostní opatření

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 28.11.2015

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor: V Praze ode dneška platí mimořádná bezpečnostní opatření a to hlavně kvůli začínajícím vánočním trhům. Policisté budou ve větším počtu i v nákupních centrech nebo v hromadné dopravě. Kvůli opatřením se dnes na Staroměstském náměstí nekonalo ani tradiční slavnostní rozsvěcení vánočního stromu. Proti porušení této tradice odpoledne přímo u stromu v centru Prahy protestovalo sdružení Naštvané matky. Petra DOLEŽALOVÁ, redaktorka: Přesně v 9 ráno začaly nejen na Staroměstském náměstí tradiční předvánoční trhy.

Vyšetřování možných machinací na hradě Křivoklát

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 28.11.2015

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka: Pochybnosti provázejí vyšetřování možných machinací na hradě Křivoklátě. Část případů vyšetřuje policejní oddělení, kde pracuje manželka jednoho z prověřovaných. Jak už jsme vám několikrát říkali, na Hradě se v posledních letech měly ztrácet státní i Evropské peníze. Několik dokumentů jsme vám ukázali i v našem vysílání. Případ dlouhodobě sleduje kolega Jaroslav Mareš. Jaroslav MAREŠ, redaktor: Luděk Frencl a Radomír Dvořák - první z nich bývalý kastelán, druhý bývalý ředitel rakovnické obecně-prospěšné společnosti.