Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Bez odvolání

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 24.10.2014

SLOUPEK LN Příběh dříve státních dlouhodobě ztrátových Českých aerolinií připomíná vlekoucí se soudní případ. V průběhu posledních let byly několikrát bezmála na dně, v soudní paralele "odsouzeny" k zániku. Stát vždy ale přispěchal s miliardovou finanční injekcí – tu přes půjčku od státního podniku Osinek, která se posléze proměnila v navýšení základního jmění, tu přes bohaté ruzyňské letiště, které odkoupilo majetek ČSA. Dal tak aerolinkám možnost "odvolat" se proti rozsudku smrti bankrotem.

Česko-slovenská ostuda v Evropské lize

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 24.10.2014

BRATISLAVA/PRAHA Mělo to být atraktivní "federální derby". Navíc pikantní tím, že domácí Slovan Bratislava, který nastoupil proti Spartě, koučuje letenská legenda Jozef Chovanec. Utkání Evropské ligy (Sparta vyhrála 3:0) ale zkazilo násilí. Kvůli řádění hostujících fanoušků, které předtím provokovali fandové Slovanu, byla hra ve 41. minutě přerušena. Chuligáni prolomili plot sektoru pro hosty a pronikli na vedlejší tribunu, kde napadli domácí příznivce. Situaci po selhání pořadatelů uklidnil až zásah policejních těžkooděnců.

Duchovní nemají chybět ani na fotbale

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 24.10.2014

PRAHA Účast duchovních na civilních událostech jejich obraz u veřejnosti nezkazí. Naopak, pokud zajdete fandit na fotbalové utkání, u Čechů si polepšíte. Podobná doporučení nyní kolují uvnitř římskokatolické církve. V uplynulých dnech do svých diecézí distribuovala nedávno vydanou publikaci rozsáhlé studie o české spiritualitě. Na jejím základě zformovala několik rad a doporučení, jak dosáhnout lepšího přijetí u společnosti. "Ukázalo se, jak velký význam mají neformální zprávy. Musíme rozvíjet informování o církvi, které není vázáno na liturgii.

Mikulášovy patálie po španělsku

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 24.10.2014

SVĚT Nenápadný mladík překvapil Španělsko. Pod falešnou identitou pronikl do nejvyšších politických kruhů země. Potřásl si rukou i s králem Filipem. strana 7

Ministr vyhání segwaye

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 24.10.2014

Hrozí arbitráž. Firmy se budou zákazu dvojkolek bránit PRAHA Zahraniční turista vrávoravě popojíždí na dvoukolovém vozítku Segway po Staroměstském náměstí a chodci se mu raději klidí z cesty. Takovým situacím chce ministerstvo dopravy zamezit a chystá se jízdu dvoukolek na českých cestách a chodnících téměř zakázat. Ovšem tak rychle, že kvůli jeho plánovanému postupu hrozí Česku i arbitráž. Záměr resortu řízeného Antonínem Prachařem (ANO) je jednoduchý. Od příštího října by vozítka směla výhradně na cyklostezky.

Ministr vyhání segwaye

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 24.10.2014

Hrozí arbitráž. Firmy se budou zákazu dvojkolek bránit. Ministerstvo se ale zaklíná ochranou chodců PRAHA Zahraniční turista vrávoravě popojíždí na dvoukolovém vozítku Segway po Staroměstském náměstí a chodci se mu raději klidí z cesty. Takovým situacím chce ministerstvo dopravy zamezit a chystá se jízdu dvoukolek na českých cestách a chodnících téměř zakázat. Ovšem tak rychle, že kvůli jeho plánovanému postupu hrozí Česku i arbitráž. Záměr resortu řízeného Antonínem Prachařem (ANO) je jednoduchý.

Samopaly, lodě a Svantovít

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 24.10.2014

KULTURA Fibichovu poslední, monumentální wagnerovskou operu Pád Arkuna uvedlo Národní divadlo v režii Jiřího Heřmana a hudebním nastudování Johna Fiorea. strana 9

Vzkříšení Kvitové

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 24.10.2014

Foto: Vyšlo to. Petra Kvitová v prvním utkání letošního Turnaje mistryň v Singapuru svým výkonem mnoho fanoušků nepřesvědčila. Po porážce od Agnieszky Radwańské byla zralá na odpis. Včera však ve dvou setech porazila Rusku Mariji Šarapovovou 6:3 a 6:2 a udržela si šanci na postup do semifinále. Aby její vzepětí nebylo jen epizodou na tropické misi, musí teď udolat houževnatou Dánku Caroline Wozniackou, která doposud v singapurské hale nenašla přemožitelku. Kvitová ji vyzve k bitvě o všechno dnes v 9.

Advokát: Za smrtí Housky je plán skupiny lidí

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 24.10.2014

ÚSTÍ NAD LABEM Naplánovaný čin jednotlivce, spiknutí za účasti armádních složek, nebo zoufalý čin v sebeobraně? Všechny tyto verze zazněly v závěrečných řečech hlavního líčení s bývalým vojákem Michalem Krnáčem, který podle obžaloby loni 18. listopadu zastřelil bosse severočeské ČSSD Romana Housku v garáži jeho domu v Chomutově. Krnáč svou vinu nepopírá, letos v březnu se šel policii udat. "Podle mého názoru není pochyb o tom, že obžalovaný na místě činu byl a jednání popsaného v obžalobě se dopustil, neboť jeho vědomosti o detailech na místě činu svědčí o jeho účasti na trestném činu," pronesl klíčovou pasáž své závěrečné řeči žalobce Vladimír Jan.

ANO dohlédne na městskou kasu

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 24.10.2014

Strany vznikající koalice na magistrátu si včera mezi sebe rozdělily kompetence. ANO bude mít na starosti finance a rozpočet, sociální demokraté dostanou dopravu a sociální politiku a Trojkoalice pak životní prostředí a infrastrukturu. Lídryně hnutí ANO Adriana Krnáčová potvrdila, že v případě vzniku koalice bude primátorkou. Chce mít na starosti boj s korupcí, veřejnou správu a legislativu. Mutace - Mladá fronta DNES - Praha

Cizinec v masce klauna řídil dopravu

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 24.10.2014

Na hlavě zimní čepici, obličej pomalovaný barvami, klaunský nos a reflexní úbor. Cizinec si chtěl zřejmě zpestřit pobyt v Praze, a tak se rozhodl u Obecního domu řídit dopravu. Zatímco motoristé a chodci na jeho hru přistoupili, strážníci mu udělili pořádkovou pokutu. Video na praha.idnes.cz Mutace - Mladá fronta DNES - Praha

Continental Barum měl loni nejvyšší zisk i tržby za osm let

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 24.10.2014

OTROKOVICE Otrokovickému výrobci pneumatik Continental Barum loni vzrostly tržby i zisk. Ten činil 3,77 miliardy korun, oproti roku 2012 se zvýšil o 38 procent. Společnost utržila 54,17 miliardy korun, o rok dříve to bylo 53,77 miliardy korun. Tržby i zisk byly nejvyšší za posledních osm let. "Mohli jsme se opřít o tradičně dobře vnímané produkty koncernu, s důrazem na prémiové pneumatiky Continental i domácí značky Barum a Matador," uvedl ve výroční zprávě jednatel společnosti Libor Láznička.

ČSA přiletí stovky milionů, lidem výpovědi

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 24.10.2014

Korejci dávají aeroliniím novou šanci na přežití. Avšak část zaměstnanců u toho už nebude. Hrozí stávka. PRAHA České aerolinie (ČSA) získaly další šanci, aby po letech obřích ztrát a zmenšování přežily. Po měsících mlčení včera Korean Air oznámil ochotu investovat do firmy další peníze. Aerolinky tvrdí, že se už letos dostaly po letech do zisku a peníze potřebují jen pro stabilizaci firmy přes tradičně slabou a ztrátovou zimu. Kolik Korean Air vloží, není jasné, půjde však řádově o stamiliony.

Doplňovací senátní volby jsou platné

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 24.10.2014

Platné jsou doplňovací senátní volby v Praze 10. Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl stížnost TOP 09 a starostů, jejichž společná kandidátka Renata Sabongui neprošla do druhého kola o pět hlasů. Volby nakonec vyhrála místostarostka Ivana Cabrnochová (SZ s podporou ČSSD). Mutace - Mladá fronta DNES - Praha

Ekonomická fakulta má fakultní školu

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 24.10.2014

Obchodní akademie z Písku má od včerejška titul Fakultní škola Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity. Při slavnostním aktu na českobudějovické radnici stvrdili partnerství děkan fakulty a ředitel obchodní akademie za účasti více než 70 studentů obou škol. Na ekonomické fakultě nyní studuje 50 absolventů z této střední školy. Mutace - Mladá fronta DNES - jižní Čechy

Filmová továrna otevřela na šest dní své brány

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 24.10.2014

jihlava.idnes.cz Na šest dní se Jihlava opět stala evropským centrem dokumentaristů. Už po osmnácté se v centru Kraje Vysočina koná Mezinárodní festival dokumentárních filmů. Včera večer jej odstartovalo slavnostní zahájení a projekce snímku české režisérky Alice Nellis Konkurz na rodiče. Festival, na němž se představí více než 200 filmů, se však neodehrává pouze v kinosálech. Jeho součástí je také řada doprovodných akcí, ať už jde o koncerty nebo divadla. Speciální výzdobu mají i jihlavské ulice.

Fúze nemocnic rozhodnuta. Krajští radní udělali poslední krok

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 24.10.2014

Z pěti samostatných krajských nemocnic bude od ledna jediná velká firma s obratem 3,5 miliardy korun. PARDUBICE Pět nemocnic Pardubického kraje bude od ledna příštího roku spojeno do jediné akciové společnosti. Krajští radní včera učinili poslední nutný krok. Fúze podle politiků přinese chronicky ztrátovým nemocnicím úspory, zaměstnanci zdravotnických zařízení se však obávají, že dříve nebo později může snaha šetřit vést k zavírání některých oddělení. "Radní jako členové valné hromady schválili poslední potřebné právní dokumenty," uvedl náměstek hejtmana Roman Línek.

Gottwald sílil a Včelničku ničila voda

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 24.10.2014

Včelnička řešila před 65 lety tragickou povodeň s oběťmi na životech. Bylo to v roce 1949, kdy upevňoval svoji moc Klement Gottwald. Lidé postižení povodní byli zoufalí. A kolem nich se radostně oslavoval Stalin. VČELNIČKA Kronikář Včelničky tenkrát na jaře okopával na zahrádce zeleninu. Jeho žena plela mrkev. Bylo kolem čtvrté hodiny odpoledne, když muž ženě pověděl: "Holka, něco se žene, promokneš." Chvíli potom začala mimořádně tragická povodeň, kterou si ve Včelničce blízko Kamenice nad Lipou i po pětašedesáti letech stále připomínají.

Hnutí ANO míří na radnice, povede Kroměříž, Valašské Meziříčí a Rožnov

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 24.10.2014

ZLÍNSKÝ KRAJ Další města v kraji mají jasno o obsazení místních radnic po komunálních volbách. V Kroměříži podepsali koaliční smlouvu představitelé ve volbách vítězného hnutí ANO, koalice lidovců, ZVUK 12 a nezávislých, sociální demokracie a seskupení Zdravé Kroměřížsko. Starostou bude lídr ANO a ředitel Základní školy Slovan Jaroslav Němec. Koalice má v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu 17 křesel. V opozici je ODS, Volba pro Kroměříž a KSČM. Místostarostou bude lídr lidovců Pavel Motyčka a Marek Šindler (ČSSD), ANO místostarostu ještě vybírá.

Hokejový Zlín čekají dvě moravská derby

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 24.10.2014

ZLÍN V extraligové tabulce jsou stále poslední, v posledních pěti zápasech ale hokejisté PSG Zlína získali osm z celkových jedenácti bodů. Teď mají možnost potvrdit vzestup formy ve dvou domácích utkáních. Dnes od 18.20 hodin se utkají s Kometou Brno a v neděli od 15.30 hodin je čeká duel s nováčkem z Olomouce. Zlínský klub vyhodnotil obě střetnutí jako riziková, a proto chystá zpřísněná bezpečnostní opatření. Diváci by měli na obě utkání přijít včas a připravit se na důkladné osobní kontroly.

Hrdina Kanady Zneškodnil vraha

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 24.10.2014

Foto: Měl pevnou ruku Kevin Vickers (uprostřed) z čestné stráže kanadského parlamentu použil zbraň poprvé v životě. Tváří v tvář šílenému střelci zůstal v klidu. Jediným výstřelem jeho řádění ukončil. Kanada ho oslavuje jako hrdinu. Více na str. A7 Foto: Chris Wattie, Reuters

K nehodě letěl pro zraněného vrtulník

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 24.10.2014

Hasiči, záchranáři i policie zasahovali včera po poledni u vážné dopravní nehody na Lipensku mezi Frymburkem a Černou v Pošumaví. U Milné se srazilo osobní auto s nákladním. Podle policie se zranily dvě osoby, jednu museli hasiči vyprošťovat z vozidla a vrtulník ji pak převezl do budějovické nemocnice. Jak se nehoda stala a kdo ji zavinil, vyšetřuje policie. Mutace - Mladá fronta DNES - jižní Čechy

Komorní scéna Aréna chystá židovský western

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 24.10.2014

Divadelní soubor Komorní scény Aréna v Ostravě dnes od 19.00 uvede židovský western Bílý muž a Rudá tvář. Hru George Taboriho režijně připravil polský režisér André HübnerOchodlo. Jde o první premiéru jubilejní 20. sezony divadla, které za rok 2013 získalo Cenu Alfréda Radoka v kategorii Divadlo roku. "Tabori ve své tvorbě reflektuje utrpení Židů za éry nacismu a zamýšlí se nad naší schopností nadále rozpoznat a případně i uchovat základní hodnoty lidskosti. Používá groteskní, často hodně černý humor provázený ironií a sarkasmem," uvedla mluvčí souboru Alice Taussiková.

Krajští radní by chtěli získat od Unie až šest miliard

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 24.10.2014

Rada Pardubického kraje by chtěla v rámci nového programovacího období evropských fondů 2014-2020 připravit téměř 200 projektů v celkové hodnotě blížící se až šesti miliardám korun. "Evropské peníze budeme chtít prioritně využít na projekty v oblasti modernizace silnic II. třídy, obnovy přístrojového vybavení nemocnic, ale i zkvalitnění vybavení a podmínek pro výuku na středních školách a učilištích zřizovaných krajem. Jedná se o prvotní návrhy, které budou ještě upřesňovány," uvedl hejtman Martin Netolický.

Kulinářský inovátor v Ústí Autogramiáda Ládi Hrušky

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 24.10.2014

Foto: Vaří z levných surovin Gurmánský experimentátor Láďa Hruška přijel včera do Ústí na autogramiádu své kuchařky nazvané Vaříme s Láďou Hruškou levně a chutně. Do knihkupectví v obchodním centru Forum si pro podpis do knihy přišlo zhruba dvě stě lidí. Populární televizní reportér boduje hlavně jako amatérský kuchař, který zkouší vařit z levných surovin. Proslulé jsou jeho smažené kuřecí kůžičky nebo obalovaná tlačenka. Foto: I. Lhotská, MAFRA Mutace - Mladá fronta DNES - severní Čechy

Mrtvý zvolen do zastupitelstva. O hlasování rozhodne soud

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 24.10.2014

LUBENEC Lidé v Lubenci u Loun budou možná muset k volebním urnám znovu. Na kandidátce SNK – Lubenec 1 totiž figuroval Jan Čečrdle, který šest týdnů před volbami zemřel. Se 156 hlasy se dokonce dostal do zastupitelstva. Výsledek voleb napadla jedna ze stran u soudu. Proti výsledku se ohradil lídr volební strany SOS Lubenec, Pavel Pavlík. Ke krajskému soudu podal návrh na neplatnost hlasování. "Jsem přesvědčen, že započtením hlasů pro zemřelého kandidáta do výsledku voleb došlo ze strany volebních orgánů k porušení zákona, které mělo za následek chybné rozdělení mandátů mezi volební strany," uvedl Pavel Pavlík.

Muniční sklad tady už nechceme, zlobí se starostové. Plánují protesty

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 24.10.2014

Lidé z okolí skladu ve Vlachovicích, kde minulý týden explodovala munice, museli včera opustit své domovy. Sklad úplně zrušte, žádají starostové okolních obcí. VLACHOVICE-VRBĚTICE Když včera ráno přijely autobusy do Lipové, aby odvezly část místních obyvatel do bezpečí, skoro nikdo do nich nenastoupil. Většina lidí byla v práci nebo přešla na druhý konec vesnice k příbuzným nebo známým. Totéž platilo i pro Vlachovice. Kvůli vyhlášené evakuaci tam do kulturního domu dorazila ráno jediná žena.

Muzeum bude na víkend konečnou stanicí metra

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 24.10.2014

PRAHA Z konečné na konečnou se od dnešního večera cestující nesvezou na lince metra C. Dopravní podnik totiž potřebuje vyměnit výhybku ve stanici Pražského povstání. Soupravy kvůli tomu nebudou jezdit od dnešní půl osmé hodiny večer až do pondělního rána mezi stanicemi Muzeum a Budějovická. Lidé, kteří budou chtít zdolat uzavřený úsek, budou muset přesednout na náhradní autobusovou dopravu. Půjde o linku XC, která bude jezdit mezi Hlavním nádražím a Kačerovem. V průběhu výluky budou také některé autobusy na Kačerově stavět na jiných stanovištích.

Na radnici usednou tři místostarostky

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 24.10.2014

Tábor další čtyři roky povede koalice složená z vítězného hnutí Tábor 2020 dosavadního starosty Jiřího Fišera, ČSSD a uskupení Jinak!, které bylo dosud v opozici. Dohromady budou mít v zastupitelstvu 15 ze 27 hlasů. Novou koalici by mohlo rozšířit ještě hnutí ANO. Starostou bude znovu Fišer a po jeho boku usednou tři místostarostky: nově Kateřina Bláhová (Tábor 2020) a Michaela Petrová (Jinak!). Olga Bastlová (ČSSD) už jí byla v uplynulém období. Mutace - Mladá fronta DNES - jižní Čechy

Na říčce Černá byl třetí povodňový stupeň

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 24.10.2014

Říčka Černá na Českokrumlovsku včera vystoupala na nejvyšší povodňový stupeň, tedy stav ohrožení. Voda v jejím korytě převýšila 180 centimetrů. Stoupala také voda v Malši a v Blanici, kde platil druhý povodňový stupeň. Přesto hasiči nemuseli nikde čerpat vodu ani nikoho neevakuovali. Už včera večer začaly hladiny klesat. Mutace - Mladá fronta DNES - jižní Čechy

Nejnavštěvovanější hokej v zemi? To platí, ale zlaté časy jsou už pryč

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 24.10.2014

Přes skvělý start pardubických hokejistů do sezony se průměrná návštěva na jeden jejich zápas dostala pod osm tisíc. Fanoušci ale ubývají všude a manažeři klubů začínají přemýšlet co s tím. PARDUBICE Čtvrtina hokejové extraligy je pryč a potvrzuje se, že diváci přestávají chodit na hokej. Problémy mají všechny kluby včetně Pardubic. Ty loni zaregistrovaly nejnižší průměr na jedno utkání za posledních deset let. Ani letos to není žádná sláva. Na to, že tým bojuje o přední příčky v lize, nejvyšší návštěva sezony nevzbuzuje žádný údiv.

Noční party v cirkusu asi zastaví až zima

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 24.10.2014

Jihlavská městská rada povolila noční taneční party ve čtvrti rodinných domů. V jiných městech organizátoři se stejnou záležitostí kvůli rušení nočního klidu neuspěli. JIHLAVA Taneční party do půl třetí ráno. Takovou noc ze soboty na neděli má prožít jihlavská čtvrť Na Dolech. Party, jíž by se mohlo zúčastnit několik stovek lidí a mají na ní mimo jiné vystoupit nejméně čtyři DJ, se má uskutečnit v cirkusovém šapitó, které od pondělí stojí vedle supermarketu Penny, v těsné blízkosti řadových rodinných domů.

Ostuda Sparty Zápas v Bratislavě byl přerušen kvůli řádění fanoušků

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 24.10.2014

Foto: Chuligání v akci Zápas Evropské ligy mezi fotbalisty Slovanu Bratislava a Sparty byl včera kvůli řádění hostujících fanoušků ve 41. minutě přerušen. Chuligáni prolomili plot sektoru pro hosty a pronikli na vedlejší tribunu stadionu Pasienky, kde napadli několik příznivců Slovanu, kteří před násilím prchali na hrací plochu. Situaci uklidnil až zásah policejních těžkooděnců. Nehrálo se zhruba 35 minut, vážně hrozilo i nedohrání zápasu. K fanouškům promluvili oba kapitáni, přesto k drobným potyčkám docházelo až do konce zápasu.

Praha zkoumá "housing first". Byt pro bezdomovce

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 24.10.2014

Magistrát se připravuje na nový zákon o sociálním bydlení, který by mohl platit od roku 2017. Mohl by dostat bezdomovce z ulice tím, že jim poskytne sociální byt. PRAHA Podle evropského výzkumu je většina bezdomovců schopna udržet si byt, který dostanou od státu. Zahájí tak nový život. Tato metoda pomoci s názvem,,housing first", tedy "bydlení nejdříve", funguje už nyní v několika evropských městech, například v Glasgow, Budapešti nebo Lisabonu. V Amsterdamu si byt podle výzkumu udrželo dokonce 97 procent lidí, kterým město pomohlo.

Příčinou sporu Svěrkoše s Baníkem je i někdejší majitel klubu Petera

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 24.10.2014

OSTRAVA Osm milionů korun, nevyplacené prémie a okamžitá výpověď. To jsou příčiny sporu mezi útočníkem Václavem Svěrkošem a Baníkem Ostrava. Předseda představenstva Baníku Petr Šafarčík zdůraznil, že osm milionů není dluh klubu, ten je jen ručitelem. Dlužníkem má být někdejší majitel Baníku Tomáš Petera. "Z minulosti jsme zdědili spoustu závazků, spoustu sporných kauz, nicméně vždy jsme se snažili vše řešit smírně, cestou dohody a bez nějakých mediálních válek," uvedl Šafarčík. Tvrdí, že takto postupovali i v případě Svěrkoše.

Radnice sebere místo anglickému gymnáziu

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 24.10.2014

Pardubický magistrát vypoví nájemní smlouvu Anglickému gymnáziu v Gorkého ulici v Pardubicích ke dni 30. června 2015. Provozovateli gymnázia zároveň nabídne novou smlouvu o nájmu ve stejné budově, bude se však jednat o menší prostory. Třídy a kabinety, které tím budou uvolněné, město zapůjčí Základní škole waldorfská, která v současné době funguje ve stejném objektu, ale ve velmi stísněných prostorách. "Chceme, aby naše základní škola měla v budově více prostoru. Gymnázium v žádném případě nikdo nevyhazuje," uvedl náměstek primátorky Jindřich Tauber.

Rozkopaná silnice v Lišově brzdí dopravu

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 24.10.2014

Kolona dlouhá z Lišova až do Štěpánovic, tedy skoro čtyři kilometry, se tvořila v první den rekonstrukce hlavního silničního tahu Lišovem na Budějovicku. Práce tam začaly ve středu a potrvají skoro až do Vánoc. Podle starosty města Jiřího Švece se včera situace zklidnila. "Začátek je při podobných uzavírkách vždy nejhorší, řidiči si však brzy najdou pro ně nejvhodnější objízdné trasy. U nás také pomohlo zlepšené řízení kyvadlové dopravy," hodnotil ve čtvrtek odpoledne Švec. Silnici, která byla několik let ve velmi špatném stavu, budou opravovat na poloviny, aby zůstal jeden jízdní pruh volný.

Soud řeší stížnost na třebíčské volby. Koalice zatím ještě není

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 24.10.2014

TŘEBÍČ Složení nové městské rady v Třebíči může být ještě řadu dnů nezodpověditelnou hádankou. Krajský soud v Brně se zabývá stížností na průběh komunálních voleb v jediném okresním městě na Vysočině, kde strany dosud neuzavřely koaliční vyjednávání. "V souvislosti s komunálními volbami v Třebíči obdržel krajský soud jeden návrh na jejich neplatnost. Doručen nám byl 17. října," uvedla mluvčí soudu Lenka Smutná Polachová, jež odmítla stížnost konkretizovat. Soud musí věc posoudit do dvaceti dnů.

Tip na 1/2 dne

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 24.10.2014

Na náměstí v Meziříčí se konají oblíbené farmářské trhy Náměstí ve Valašském Meziříčí bude dnes od 8 do 15 hodin patřit farmářským trhům. Lidé si zde mohou vybrat čerstvé ovoce a zeleninu od českých i slovenských pěstitelů. Trh nabídne také výrobky různých malých soukromých firem, například maso, uzeniny, sýry, pekařské a cukrářské výrobky, ryby, květiny a bylinky. Nebudou chybět ani frgály. (vm) Turistické informační centrum Valašské Mutace - Mladá fronta DNES - Zlínský kraj

Tip na 1/2 dne

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 24.10.2014

Knihovna slaví literárním večerem Třinecká knihovna oslaví své znovuotevření i v sobotu, kdy se koná literární večer. Těšit se můžete na vystoupení básnířky, publicistky a překladatelky Renaty Putzlacher a režiséra a básníka Radovana Lipuse. Neformální setkání dvou kolegů bude moderovat Jan Delong. Řeč přijde také na českotěšínskou kavárnu Avion, u jejíhož zrodu kdysi oba stáli. Dojde i na předčítání ukázek. Večer pak zpříjemní ostravský kytarista Martin Dytko. Mutace - Mladá fronta DNES - Moravskoslezský kraj

Tip na 2 hodiny

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 24.10.2014

Expozice Cesta města láká na železnici Opava železniční, to je nový projekt expozice Cesta města. Výstava poukazuje na úsilí Opavy, aby se v 19. století stala železničním uzlem Rakouského Slezska, a získala tak výhodnou obchodní pozici. Uvidíte exponáty z Národního technického muzea, Slezského zemského muzea nebo Zemského archivu v Opavě. Nebudou chybět exponáty půjčené od Kroměřížské dráhy či Opavského železničního klubu. Mnohé kusy pochází také ze soukromých sbírek. Mutace - Mladá fronta DNES - Moravskoslezský kraj

Tip na besedu

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 24.10.2014

Jiřičná zahájí svoji výstavu besedou Výstavu uznávané světové architektky Evy Jiřičné s názvem Kudy kam nabízí Alternativa – kulturní institut ve Zlíně. Jiřičná sem dnes dorazí na besedu, která startuje v 16.30 hodin, a od 18 hodin na ni naváže slavnostní zahájení expozice. Jiřičná je zlínskou rodačkou, pracovala pro významné firmy a instituce z celého světa. Ve Zlíně navrhla podobu Univerzitního nebo Kongresového centra. Mutace - Mladá fronta DNES - Zlínský kraj

Tip na celý den

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 24.10.2014

Zabijačka a slaňování ve Štramberku Prodloužený sváteční víkend zahájí ve Štramberku sobotní zabijačkou a hradním hodováním. Na Dolním nádvoří hradu budete moci pozorovat, jak se vyrábí jelita, jitrnice, klobásy a tlačenka. K hodování zahraje místní harmonikář. Pořadatelé se navíc rozhodli spojit akci s tradičním slaňováním Trúby. Až 30 odvážlivců se pokusí věž slanit. Podle počasí budou předem přihlášení zájemci slaňovat buď z její vnější, nebo z vnitřní strany. Mutace - Mladá fronta DNES - Moravskoslezský kraj

Tip na večer

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 24.10.2014

Kaleidoskop Jana Rejžka v Brodě Uherskobrodský Café Club přivítá dnes od 19.30 hodin Kaleidoskop Jana Rejžka. Tento známý český kritik a publicista se po mnoha letech rozhodl obnovit svůj poslechový klubový pořad volně navazující na programy, které připravoval za minulého režimu po celé republice. Zhruba dvouhodinový pořad sestává ze dvou částí. První je věnována tvorbě domácí a druhá rozšíří obzory posluchačů v hudbě zahraniční. Café Club, Kaunicova 76, Uherský Brod, tel.: 774 505 708 Mutace - Mladá fronta DNES - Zlínský kraj

Úředníky radnice v Ústí stíhá policie. Neřešili přestupky

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 24.10.2014

Policie stíhá tři úředníky ústeckého magistrátu, kteří neevidovali dopravní přestupky řady řidičů. Kriminalisté nevylučují, že obviní i další. ÚSTÍ NAD LABEM Policie obvinila tři úředníky odboru kontroly ústeckého magistrátu, kteří podle vyšetřovatelů nezaevidovali více než tisíc přestupků řidičů. Ti pak díky tomu nebyli potrestaní. Mezi řidiči, kteří vyvázli bez postihu, je i vedoucí odboru dopravy Dalibor Dařílek. "Dvěma osobám hrozí za zneužití pravomoci úřední osoby vězení až na 10 let, jedné za maření úkolu úřední osoby z nedbalosti až tři roky za mřížemi," popsala severočeská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Výplata dávek z úřadů práce už stála zbytečné dvě miliardy a dál se prodraží

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 24.10.2014

Experimenty s vyplácením dávek nekončí. Bude se o něj starat několik firem naráz. PRAHA Rozdělit a rozeslat osmdesát miliard sociálních dávek něco stojí. A ne zrovna málo. To "něco" je totiž 400 milionů korun. Tolik stát v průměru zaplatí každý rok firmě, které výplatu dávek zadal. Problém je, že v posledních letech se tato suma kvůli experimentům s novými dodavateli služby rozrostla na trojnásobek – 1,2 miliardy – a prodraží se i v budoucnu. Už teď stát za tuto službu platí ve srovnání se sousedními zeměmi zbytečně mnoho, připustil Robert Baxa, ředitel odboru informačních technologií Ministerstva práce a sociálních věcí.

Za dva roky bude Praha městem sportu

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 24.10.2014

Praha bude v roce 2016 evropským hlavním městem sportu. Komise, která město navštívila letos v květnu, ocenila její dobré a rozvíjející se sportovní zázemí. V boji o titul hlavní město porazilo italské Palermo. Praha si od titulu slibuje mimo jiné zvýšení zájmu o sport ze strany dětí i dospělých, podporu zdravého životního stylu a rozvoj kvalitního materiálního i trenérského zázemí. Mutace - Mladá fronta DNES - Praha

Za pokus o vraždu strýce seděl. Teď ho soudí za zabití matky

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 24.10.2014

Až výjimečný trest hrozí 36letému Martinu Csavojovi z Vyššího Brodu, který měl letos v dubnu zavraždit svou matku. Ženu dlouho trýznil, než ji nakonec zardousil. ČESKĚ BUDĚJOVICE Jestli mě pustíte, už mě nikdy neuvidíte a budu vést řádný život. To uvedl Martin Csavoj z Vyššího Brodu na podzim minulého roku v žádosti o propuštění z věznice, kde si odpykával trest za pokus o vraždu vlastního strýce. Podmínečně propuštěn byl v polovině listopadu. Řádný život ale nevedl. Za pět měsíců brutálně zavraždil svoji matku, s níž žil ve společné domácnosti.

Zámek zve na prodloužený víkend

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 24.10.2014

Zámek v Litomyšli uzavře návštěvnickou sezónu prodlouženým víkendem od soboty do úterý 28. října. Mimořádně bude otevřeno v pondělí 27. října a také o den později na státní svátek, kdy jsou připraveny kastelánské prohlídky. Návštěvníci, kteří doma ještě opatrují vstupenky ze zámeckých pořadů operního festivalu Smetanova Litomyšl 2014, mají v tomto víkendu poslední možnost je vyměnit za klasickou prohlídku litomyšlského zámku. Znovu se renesanční zámek otevře až v době adventní na speciální akce. Mutace - Mladá fronta DNES - pardubický kraj

Zemřel Eduard Hones, pravý Šumavák z Horské Kvildy

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 24.10.2014

HORSKÁ KVILDA Eduard Hones, první porevoluční a dlouholetý starosta Horské Kvildy, zemřel ve věku 77 let. Příběh jedné z nejznámějších tváří Šumavy je až neuvěřitelný. Rodina Honesů byla německé národnosti a patří na Šumavě mezi ty nejstarší. Přečkali zde to, co se jiným, včetně některých příbuzných, nepodařilo – obě světové války i odsun sudetských Němců. Přesto se jich jako zázrakem odsun z pohraničí netýkal. Eduard Hones si to vždy vysvětloval tím, že pracoval jako kočí v lese, uměl skvěle s koňmi svážet dřevo a kácet i v nepřístupném terénu.

Zradil! vyčítají Ostravaku voliči. Odpustí nám, doufá lídr Semerák

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 24.10.2014

Naštvaní voliči spílají hnutí Ostravak na jeho facebookových stránkách kvůli chystané koalici s ČSSD a KSČM. "Emoce časem odezní," věří lídr. OSTRAVA Těžkou noc prožili Ostravané, které šokoval zvrat v povolebním vyjednávání. Místo očekávané dohody vítězného ANO a Ostravaka, dvou hnutí, která se profilovala antikorupčně a slibovala očistu města, se totiž Ostravak spojil s ČSSD a KSČM. Ve středu podepsali lídři všech tří stran memorandum o společném postupu. "Věřím, že dojdeme až ke koaliční dohodě," říká lídr KSČM Josef Babka.

Armáda oseká frčky stovkám vojáků

Zdroj: Právo, Datum: 24.10.2014

Českou armádu čeká příští rok platová a kariérní revoluce. Vojáci proto s velkým napětím vyhlížejí, jak bude vypadat nový zákon o vojácích z povolání. Nejen kvůli tomu, jestli si mírně platově polepší, jak jim vedení resortu slibuje, ale i proto, komu zůstane v ruce černý Petr a bude se muset se svou hodností rozloučit. Nový zákon totiž nově spojuje armádní funkce právě s frčkami. Řadu vojáků a hlavně důstojníků proto čeká nemilá volba mezi svou funkcí a hodností. Určitou náplastí pro ně je, že na to budou mít několik let přechodného období.

Ashyovi skončilo ozařování, doléčí se ve Španělsku

Zdroj: Právo, Datum: 24.10.2014

Pětiletý britský chlapec Ashya, kterého rodiče unesli z nemocnice, aby v Česku podstoupil protonovou léčbu, má šestitýdenní ozařování za sebou. Léčbu zvládl skvěle. Začal sám jíst, už sedí, vrátila se mu motorika do rukou a dokonce se nahlas směje. Teď odjíždí do Španělska, kde podstoupí další rehabilitace, možná i chemoterapii. V uplynulých šesti týdnech jezdil Ashya s rodiči každý všední den z motolské nemocnice, kde byl hospitalizovaný, do Proton Therapy centra (PTC). Tady v celkové narkóze podstupoval ozařování protonem a po dvou až třech hodinách se vracel zpět.

Kvůli penězům si nechal useknout dva prsty

Zdroj: Právo, Datum: 24.10.2014

Jen těžko uvěřitelné, a přesto se to stalo. Jistý třiatřicetiletý muž z Vysočiny si od známého nechal useknout dva prsty na nohou, aby podvodně inkasoval peníze z úrazových pojistek. Pro pár desítek tisíc. Případ se provalil již loni, Právo o něm nyní informoval mluvčí Generali Jiří Cívka, poté co byl už výtečník odsouzen pro trestný čin pojistného podvodu. "Spadla mi na nohu stará těžká skříň a tak nešťastně, že jsem přišel o dva prsty," popisoval loni muž z Vysočiny svůj úraz pojišťovnám. Než k úrazu došlo, uzavřel postupně ve čtyřech pojišťovnách různé varianty pojištění.

Policistu dostal před soud úředník puntičkář

Zdroj: Právo, Datum: 24.10.2014

Kdyby úředník klatovské radnice Milan Prchlík smetl ze stolu dopravní přestupek místního podnikatele Pavla Nejdla, nikdo by mu to ani nemohl mít za zlé. Dostal totiž do ruky policejní potvrzení, kde stálo černé na bílém, že v době spáchání přestupku Nejdl pomáhal kriminálce s vyšetřováním na úplně jiném místě. Jenže Prchlík je puntičkář, začal se v tom šťourat a přišel na to, že jde nejspíš o falešné alibi. Kriminalistu Ondřeje Olšana, který potvrzení vystavil, teď soudí za zneužití pravomoci úřední osoby.

Apple dobyvatel

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 24.10.2014

NOVÝ iPHONE JE V ČESKU Tim Cook generální ředitel Nástupce Steva Jobse a první muž Applu. PROČ APPLE NIČÍ FINSKO Jony Ive hlavní designér Autor ikonických tvarů iPodů, iPhonů, iPadů i počítačů Mac a vzhledu jejich operačních systémů. KAM SAHÁ SVĚT APPLU Craig Federighi šéf vývoje Vedoucí vývoje softwaru Applu, především jeho systémů OS X a iOS. Foto:

ČSA DOSTANOU DALŠÍ STÁTNÍ PENÍZE

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 24.10.2014

POMOC AEROLINKÁM MŮŽE NARAZIT NA ODPOR BRUSELU STRANA10

KRÁL ČESKÉ BURLESKY

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 24.10.2014

MAGAZÍN HN VÍKEND DAVID N. JAHN O PRÁCI PRO AUTORA VETŘELCE A KOUZLU LECHTIVÉ ZÁBAVY

NENÁPADNÝ VÍTĚZ VOLEB

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 24.10.2014

ŠÉF LIDOVCŮ PAVEL BĚLOBRÁDEK TVRDÍ, ŽE I V DOBĚ ZNECHUCENÍ POLITIKOU LZE USPĚT S TRADIČNÍ STRANOU STRANA22

Rozhovor s místopředsedou Senátu Zdeňkem Škromachem

Zdroj: ČT 1, Datum: 23.10.2014

Aneta SAVAROVÁ, moderátorka: Hostem Událostí je místopředseda Senátu Zdeněk Škromach. Dobrý večer. Zdeněk ŠKROMACH, místopředseda Senátu /ČSSD/: Dobrý večer. Aneta SAVAROVÁ, moderátorka: Nová třetí sazba DPH znamená administrativní zátěž pro stát a také pro obchodníky, přitom není jisté, že léky nebo knihy opravdu zlevní, a nižší daň se nerozplyne ve vyšších maržích. Zvažovali jste to v Senátu, nebo jen ctíte vládní politiku sociální demokracie? Zdeněk ŠKROMACH, místopředseda Senátu /ČSSD/: Samozřejmě, že jsme zvažovali všechny tyto kroky, ale je to programová záležitost jak vlády, tak sociální demokracie.

Senát mění daně

Zdroj: ČT 1, Datum: 23.10.2014

Aneta SAVAROVÁ, moderátorka: Začínají Události, dobrý večer přeje Aneta Savarová. Horní komora schválila důležité daňové změny, které budou platit od ledna. Vznikne třetí snížená sazba DPH ve výši deseti procent. Prodávat se za ni budou léky, knihy a kojenecká výživa. Teoreticky by tak mohly zlevnit o 5 procent. Záležet ale bude na výrobcích a prodejcích. Zbývá už jen podpis prezidenta, který avizoval, že zákon nebude blokovat. Tereza STÁRKOVÁ, redaktorka ČT: Lékárnice a lékárníci. Mnozí stráví letošní Vánoce mezi krabičkami s léky.

Změna DPH

Zdroj: ČT 1, Datum: 23.10.2014

Aneta SAVAROVÁ, moderátorka: Změna DPH se ale nedotkne všech léků a knih. U těch klasických medikamentů, jako jsou třeba antibiotika, léky na vysoký tlak, anebo antikoncepce, sazba klesne. Ale ta dosavadní zůstane u vitamínů, potravinových doplňků nebo většiny bylinných čajů. A podobně u knih. Pro většinu bude platit desetiprocentní sazba. Mimo ni ale zůstanou reklamní publikace, omalovánky, noviny a časopisy. Proti původním plánům zůstane stávající DPH na rozdíl od kojenecké výživy u dětských plen.

Agresorů na silnicích přibývá

Zdroj: NOVA, Datum: 23.10.2014

Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: A s autorem reportáže Davidem Pikem se teď spojíme ještě jednou. Davide, fenomén vybržďování se v poslední době poměrně rozmohl. Připomeň nám některé další případy. David PIK, reportér TV Nova: Ano, to je pravda. Agresivních řidičů v poslední době, hlavně na dálnicích u nás extrémně přibývá. Ty nejznámější dva případy za poslední dobu jsou podnikatele Luboš Lacina a Aleš Trpišovský. Prvně jmenovaný, ten druhé auto úplně smetl z dálnice. No, a druhý jmenovaný, ten vybržďoval hned několik řidičů na dálnici D1.

Bude nás mít kdo léčit?

Zdroj: NOVA, Datum: 23.10.2014

Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: V Česku ubývají praktičtí lékaři. Podle údajů Všeobecné zdravotní pojišťovny jich je v některých regionech už tak málo, že lidé mají dokonce problém lékaře najít. Martin POUVA, moderátor: Přitom mladým lékařům se na obvod nechce. Neláká je práce v menších městech a obcích. Atraktivní pro ně nejsou prý ani platy. Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Už příští rok bude přitom každý čtvrtý praktický lékař v důchodovém věku a pacientům hrozí, že nebudou mít dostupnou lékařskou péči.

Za nebezpečné vybržďování dostal 6 let

Zdroj: NOVA, Datum: 23.10.2014

Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Krajský soud v Brně dnes vynesl rozsudek nad mužem, který před rokem na dálnici D1 na Jihlavsku vybržďoval řidičku jiného vozu, která kvůli němu pak havarovala. Martin POUVA, moderátor: Šestačtyřicetiletému řidiči původem z Bulharska byl na několik let odebrán řidičský průkaz, přišel o auto a 6 let by měl strávit ve vězení. David PIK, redaktor: Hned mu neuhnula z rychlého pruhu, a tak ji za to potrestal. Šestačtyřicetiletý řidič tmavého vozu původem z Bulharska udělal takzvanou myšku.

Evakuace obyvatel Vlachovic a Lipové

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 23.10.2014

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor: Dobrý večer. Na Primě začínají Zprávy s datem 23. října. Provázet vás budou Terezie Kašparovská a Tomáš Hauptvogel. Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka: Vítejte u nás. Dobrý večer také ode mě. Obyvatelé dvou obcí na Valašsku nedaleko vybuchlého muničního skladu museli opustit své domovy. Lidé z Vlachovic a Lipové odešli na příkaz policie ráno a domů se vrátili až odpoledne. Pyrotechnici kompletně prozkoumávali celý bývalý vojenský areál. Sklad vybuchl minulý týden.

Hromadná nehoda u Brna

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 23.10.2014

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka: Hromadná nehoda ochromila dnes ráno dopravu u Brna. Nehoda se stala na dálnici D2. Záchranáři museli na místě ošetřit rovnou sedm zraněných lidí. Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor: Dálnice na Bratislavu byla pak několik hodin uzavřená. Na místě natáčel náš kolega Michal Janotka a podařilo se mu získat záběry přímo od zasahujících hasičů. Michal JANOTKA, redaktor: Dálnice D2 u Brna, něco po sedmé hodině ranní. Na místě to vypadá jako po výbuchu, jakoby se tu konala demolice.

Vydatné deště zvedaly hladiny řek

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 23.10.2014

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor: Vydatné deště zvedly hladiny některých řek. Na několika byl dokonce vyhlášen třetí povodňový stupeň. Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka: Ano, platil třeba na Otavě, Černé na jihu Čech a třetímu stupni se blížila také Klabava na Plzeňsku. Situace se velmi rychle mění. Hladiny řek celý den sleduje naše kolegyně-reportérka Filipa Šebová. Filipa ŠEBOVÁ, redaktorka: Po dvoudenním silném dešti stoupaly hladiny řek, a to už od noci. Tohle jsou záběry jednoho z nejhůř postižených krajů - Plzeňska.