Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Firemní vrahoun

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 01.10.2014

SLOUPEK LN Zkuste se chovat uměřeně a zdvořile k podřízeným, když žijete na hraně zákona, třeba šidíte stát na daních. To je takový stres, že na ohledy nemáte kdy, musíte hlídat, jestli po vás nejdou, jestli někdo neokrádá i vás, a nezainteresované okolí vás jedině rozčiluje. Fláká se, protože netuší nic o dřině zločincově. Lze věrnost zaměstnance v takové konstelaci nějak zajistit? Po pravdě, loajalitu až za hrob dokáže na zaměstnanci vynutit jen plnohodnotný mafián pod pohrůžkou vyvraždění širší rodiny.

FOTO

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 01.10.2014

Foto: Proti diktátu stranického sekretariátu. Desítky tisíc demonstrantů plní už šestý den ulice Hongkongu, mezinárodního obchodního a finančního centra, které bezmála dvacet let spravuje komunistická Čína. Místní volají po zachování demokratických voleb - partaj totiž rozhodla, že kandidáty na nového vůdce poloautonomní oblasti vybere stranická volební komise. A to se lidem z někdejší britské kolonie nelíbí. Největší protesty se očekávají dnes. Více na straně 7, poznámku čtěte na straně 10 FOTO REUTERS

Nedostal volno, potopil Rittiga

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 01.10.2014

Kauza Oleo Chemical: bývalý zaměstnanec účetní firmy policii popsal, jak se měly razítkovat faktury za smyšlené služby PRAHA S trochou nadsázky lze říct, že kdyby v červnu 2010 nezatrhla advokátka Karolína Babáková podřízenému jednodenní volno na cestu za rodiči, nemusela nyní s dalšími devíti lidmi včetně Ivo Rittiga čelit obvinění v kauze Oleo Chemical. Tehdy si zaměstnanec firmy Peskim Jaroslav Kubiska, další obviněný v případu, postavil hlavu, nepřišel do práce a dal výpověď. I když mu poté Babáková s dalším šéfem Peskimu a advokátní kanceláře Šachta & Partners Davidem Michalem odchod rozmlouvali, skončil.

Toufara čeká důstojný pohřeb

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 01.10.2014

PRAHA Jeden z nejvýmluvnějších symbolů komunistické hrůzovlády - politickou policií umučený kněz Josef Toufar - by se 65 let po své smrti konečně měl dočkat důstojného pohřbu. Zatím leží jeho ostatky spolu s "lidským biologickým odpadem" a podle všeho i uhynulým cirkusovým zvířetem v jednom z hromadných hrobů na hřbitově v pražských Ďáblicích. Dnes se ale v Praze sejde komise, která rozhodne o procesu Toufarovy exhumace. "Myslím, že nic nebrání tomu, aby k vyjmutí těla z hrobu došlo již na podzim," potvrzuje úsilí radní Eva Vorlíčková (TOP 09), která v komisi zastupuje pražský magistrát.

Ubytujte chudé, stát to zaplatí

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 01.10.2014

PRAHA Konec lukrativního byznysu s chudobou v předražených ubytovnách, desítky tisíc bytů pro chudé a úspory pro stát. Tak by mohl vypadat nový zákon o sociálním bydlení, který chystá ministerstvo práce a sociálních věcí. V Česku je podle statistik 652 tisíc bytů, ve kterých nikdo nežije. Velká část z nich leží ladem kvůli poloze v sociálně vyloučených lokalitách nebo obavě majitelů pronajmout nemovitost nejchudším skupinám obyvatel. To by se mohlo změnit. Občanské sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí, které se má na chystaném zákoně podílet, totiž navrhuje, že by volné byty jejich vlastníci pronajali chudým za podmínky, že činži zaplatí nebo na ni přispěje stát.

"V Praze ubývá zeleně," stěžovali si lidé volebním lídrům

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 01.10.2014

Diváci velké debaty MF DNES s osmi lídry pražských stran a hnutí, kteří se utkají v komunálních volbách, se ptali politiků, proč vedení radnic tak často vychází vstříc "choutkám" developerů Každý strom, drn, šiška a možná i veverka se teď před volbami v Praze počítá. A politik, který toho naslibuje lidem víc, má větší šanci na úspěch. Pondělní debata MF DNES s osmičkou lídrů kandidujících stran ukázala, že je to právě zeleň, co voliče hodně zajímá. Faktem je, že některé části města jsou v tomto ohledu chudé, a pokud místní firmy nepropagují na svých plakátech trávník, musí si ho lidé připomínat, míněno s nadsázkou, na obrázku na internetu.

Beskydské dětské ozdravné pobyty, které vzbuzují otázky

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 01.10.2014

Ostravská cestovní kancelář Kovotour plus pořádá dětské ozdravné pobyty. Ty ale vzbuzují otazníky. Kritikům se nelíbí výběrová řízení, místo ani cena. Firma pobyty hájí: Je to útok neúspěšné konkurence. ČELADNÁ Na tom, že děti jezdí do Beskyd za čerstvým vzduchem, není nic tak zvláštního. Kolem ozdravných pobytů ostravské cestovní kanceláře Kovotour plus, jejímž majitelem je kandidát do Senátu za ČSSD Jiří Hájek, je nicméně poněkud rušno. O výběrová řízení na dětské pobyty u moře se aktuálně zajímá policie, zahraniční i české akce pak řeší také poslanci či konkurence Kovotouru.

Blanka se otevře 2. prosince, slibuje náměstek Jiří Nouza

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 01.10.2014

Oslavu otevření tři roky zpožděného tunelu oznámilo hlavní město na den, kdy slaví svátek všechny Blanky – tedy 2. prosince. Radostnou zvěst však Pražanům trochu kazí otázka: Opravdu? PRAHA Tunelový komplex Blanka se má po dlouhých třech letech otevřít v úterý 2. prosince, tedy na svátek Blanky. Oznámil to včera náměstek Jiří Nouza (TOP 09), který dodal, že se na termínu zahájení zkušebního provozu metropole dohodla s dodavatelem technologií, firmou ČKD Praha DIZ. "Vše je samozřejmě podmíněno úspěšným testováním technologické části, bezpečnostních systémů a převzetím díla investorem stavby," sdělil včera bez dalších podrobností Nouza.

Boj s přízraky "u bran Bagdádu"

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 01.10.2014

Z války s džihádisty v Iráku chodí poplašné zprávy. A podivný způsob boje mate BAGDÁD, PRAHA Bojovníci Islámského státu se pohybují jako kříženci nindžů a českého Péráka. Na Facebooku rozhodně. Anglikánský vikář v Bagdádu napíše, že jsou 10 kilometrů od města, a svět to s rozkoší cituje i s dodatkem "pokud jsme někdy potřebovali vaše modlitby, je to nyní". Těsně předtím byli džihádisté dokonce 1,5 kilometru od města. Napsala to anglikánská charita a rovněž to oběhne svět, který rád věří všemu divokému, a tak si raději už ani neověřuje fakta.

Dobrá úroda révy, plíseň tolik zdejší vinaře nepostihla

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 01.10.2014

SEVERNÍ ČECHY Úroda vinné révy v kraji je letos velice dobrá. Vinařům kazí radost jen plíseň, která zasáhla některé bílé odrůdy těsně před sklizní. Na severu to ale není tak zlé jako v některých moravských regionech. "Do poslední chvíle se zdálo, že úroda bude opravdu výborná. Počasí v září, kdy jsme již nemohli hrozny chemicky ošetřovat, však způsobilo plíseň, která postihla především odrůdu Müller Thurgau," uvedl Ivan Váňa z Českého vinařství Chrámce na Mostecku. Nezasažené hrozny však jsou podle Váni vysoce kvalitní.

Fanoušek po policistech házel sedačkami. Dostal podmínku

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 01.10.2014

OSTRAVA S podmínkou a dvouletým zákazem vstupu na fotbalová utkání odešel včera od Okresního soudu v Ostravě devětatřicetiletý baníkovský fanoušek Josef Pintér. V březnu se totiž podílel na výtržnostech při utkání Baníku a Sparty Praha. Líčení trvalo jen necelou půlhodinu, a jak vyšlo najevo, Pintér rozhodně není klasickým fotbalovým chuligánem. "Na Baník jsem chodil pravidelně s dvanáctiletým synem. Tehdy v březnu jsem však vyrazil s kamarády, doma ještě vypil nějakou kořalku a na stadionu si dal pivo," přiznal.

Hádek mezi ruskými tanky

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 01.10.2014

Kultura V rakousko-českém špionážním dramatu Krycí jméno Holec, které vzniká podle zážitků režiséra Jana Němce, hraje Kryštof Hádek filmaře, jenž pašuje záběry invaze 1968 do Vídně. Strana A11 Foto:

Hrozba bombou se nevyplnila

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 01.10.2014

Studenti se vrací Policisté včera od sedmé ráno prohledávali studentské koleje Univerzity Pardubice. Anonym hrozil, že v některé z vysokoškolských budov mezi desátou a čtrnáctou hodinou vybuchne nálož. Na univerzitě se celý den neučilo, budovy policie zpřístupnila až kolem půl třetí odpoledne, když hrozba definitivně pominula. Prohlídka kolejí skončila před devátou hodinou ráno. I tyto prostory policie zapečetila. Z ubytovny muselo odejít tisíc studentů. Omezena byla i doprava v okolí, trolejbusy a autobusy zastávku u univerzity projížděly bez zastavení.

Internet zdarma na náměstí? Jde to

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 01.10.2014

Radnice rozšiřují bezplatné připojení k internetu. Nově je využijete třeba v centru Karviné KARVINÁ Někde zatím jen na městském úřadě nebo v knihovně. Jinde už i na náměstí. A brzy třeba také v parku. Radnice v kraji rozšiřují nabídku bezplatného internetu. Nově je na městskou wi-fisíť připojeno třeba historické centrum Karviné. "Kdokoli se teď může připojit k internetu a brouzdat po síti nebo i pracovat třeba z kavárenské předzahrádky či lavičky na Masarykově náměstí," uvedla mluvčí Karviné Šárka Swiderová s tím, že připojení je zatím pilotní.

Kateřinice hostí debatu s premiérem

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 01.10.2014

Valašskou obci dnes obsadí televizní štáb, diskusi od 20 hodin nabídne stanice ČT24 KATEŘINICE Velká událost čeká už dnes večer valašské Kateřinice. Obec, která je letošním vítězem soutěže Vesnice roku, přivítá televizní debatu za účasti předsedy vlády Bohuslava Sobotky. Od 20 hodin ji přímým přenosem vysílá kanál ČT24. "Je to pro nás obrovská čest, byť přípravy jsou trošku hektické. Jen z televize přijede snad sto lidí, kteří budou celou akci zajišťovat," řekl starosta Kateřinic Vojtěch Zubíček.

Konec chaosu na Jezerní. Škola dostane vlastní sjezdovku

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 01.10.2014

Ve Skiareálu Lipno vykáceli pruh lesa, po němž povede sjezdovka, kterou budou využívat jen žáci lyžařské školy. S těžbou nesouhlasí ekologičtí aktivisté. Podle nich je to radikální zásah do přírody. LIPNO NAD VLTAVOU Kdo tráví zimní víkendy ve Skiareálu Lipno, kam třeba za minulou sezonu dorazilo 140 tisíc lidí, si určitě vybaví frmol na nejvytíženější Jezerní sjezdovce. Mezi žáčky školy se proplétají zkušení lyžaři, do toho skupinky poléhávajících snowboardistů. V provozu, který znají řidiči z dálnice D1, hrozí úrazy.

König: Chci na Tour s Froomem

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 01.10.2014

Sport Rozhovor s českým cyklistou Leopoldem Königem o přestupu do elitní stáje Sky. Bude parťákem vítěze loňské Tour de France Chrise Frooma. Strana B7 Foto:

Krátce

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 01.10.2014

VSETÍN Policisté mají muže, který přepadl večerku Až desetileté vězení hrozí čtyřiatřicetiletému muži ze Vsetína, který je obviněný z toho, že loni v říjnu přepadl večerku v místní části Luh. Svůj obličej maskoval kuklou, v ruce měl pistoli, kterou mířil na obsluhu. Odnesl si několik tisíc korun. Muž už byl v minulosti soudně trestán. Pachatele přepadení další vsetínské večerky z loňského října zatím policisté nemají. (raš) KROMĚŘÍŽ Nemocnice otevřela novou ambulanci Nová ambulance sportovní a úrazové ortopedie zahájí ode dneška provoz v rámci ortopedického oddělení Kroměřížské nemocnice.

Krátce

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 01.10.2014

CHRUDIM Technické služby mají nové sídlo V Chrudimi byla včera slavnostně otevřena nová administrativní budova Technických služeb Chrudim 2000, spol. s r.o. Nová budova stojí na místě té původní, tedy na adrese Sečská 809. (dp) PARDUBICE Radní chtějí pomoci při likvidaci brownfieldů Pardubice se zapojí do národní databáze brownfieldů Agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest. Ta obsahuje informace o vlastnictví, poloze a rozloze, infrastruktuře, dopravním napojení, původním využití areálu, funkčním využití, fotodokumentace, technické dokumentace či studie.

Krátce

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 01.10.2014

PRAHA, ÚSTÍ NAD LABEM Prezident jmenoval nového šéfa soudu Prezident Miloš Zeman včera jmenoval nového předsedu ústeckého krajského soudu, stal se jím Luboš Dörfl. Své funkce se ujme dnes. Šéfem soudu se měl původně stát Jan Veselý, Zeman ho ale odmítl v červenci jmenovat. Prý kvůli soudcovým nedostatečným pracovním výsledkům i výsledkům mělnického soudu, který řídí. Dörfla doporučila v polovině září výběrová komise z celkem devíti uchazečů. (ČTK, ula) OSEK, LOUKA U LITVÍNOVA Vlaky na deset dní nahradí autobusy Ode dneška až do 10.

Krátce

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 01.10.2014

PRAHA Pyrotechnik likvidoval na dvou místech granáty Hned dvakrát během několika hodin musel policejní pyrotechnik likvidovat v Praze nalezený granát. První nalezl kolemjdoucí v pondělí večer v křoví poblíž jednoho z panelových domů ve Stodůlkách. Další nález včera dopoledne ohlásili nájemníci bytu v Uhříněvsi, kteří vyklízeli byt po předchozím uživateli. Granát našli položený na mikrovlnné troubě. V obou případech šlo o ruční obranný granát F-1 bez roznětky. (bur) » Video na praha.idnes.

Krátce

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 01.10.2014

ČESKÉ BUDĚJOVICE Místa na kolejích jsou hlavně pro nováčky Přibližně třetina z více než 2 300 míst na vysokoškolských kolejích Jihočeské univerzity patří studentům prvního ročníku. Škola tím chce usnadnit nováčkům vstup do neznámého prostředí, a proto jejich žádosti o umístění na koleje preferuje. O získání místa ve vysokoškolském ubytovacím zařízení v Českých Budějovicích usilovalo před začátkem začínajícího akademického roku 2 700 studentů. (ČTK) ČESKÉ BUDĚJOVICE Charita láká na hru po stopách svých služeb Setkání s odborníky ze svých pracovišť, výstavu fotografií a také hru pro všechny soutěživé Po stopách charitních služeb připravila na zítřek budějovická diecézní charita.

Kučera místo Rady. Jihlava vsadila na krizovou variantu

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 01.10.2014

Vedení FC Vysočina, posledního týmu nejvyšší domácí fotbalové soutěže, po debaklu 1:4 na Dukle Praha odvolalo trenéra Petra Radu a jeho asistenta Zdeňka Kluckého. Tým včera převzal dlouholetý kouč mládeže Roman Kučera. JIHLAVA Jsem voják, bojuji. Tak v posledních týdnech mluvil o svém angažmá v Jihlavě fotbalový trenér Petr Rada. Po pondělním zasedání představenstva FC Vysočina však marný boj bývalého reprezentačního kouče definitivně skončil. Šestapadesátiletý emotivní muž, který byl v březnu coby kouč jihlavského klubu vyhlášen za trenéra měsíce nejvyšší soutěže, u týmu skončil.

Na dálnici D3 jela starší řidička v protisměru

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 01.10.2014

VESELÍ NAD LUŽNICÍ Po dálnici D3 mezi Veselím nad Lužnicí a Soběslaví jela v neděli večer starší řidička v protisměru. Se svým vozem špatně najela a bez pomoci policistů nebyla schopna dálnici opustit. Na novém úseku dálnice to není první takový případ. Policisty na červený Volkswagen Polo upozornili projíždějící řidiči. Policisté okamžitě na místo vyslali několik hlídek, které část dálnice uzavřely. Vystrašenou 66letou řidičku z Jindřichohradecka pak objevili jedoucí v rychlém jízdním pruhu u středových svodidel.

Nezničitelný Železný

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 01.10.2014

domova Zakladatel TV Nova a někdejší senátor se po 12 letech vydal na turné po Znojemsku. Přesvědčuje voliče, aby ho znovu vyslali do Senátu. V 69 letech se pokouší o další comeback. Strana A2 Foto:

Pardubická radnice dostala anticenu za rybník u zámku

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 01.10.2014

V soutěži Otevřeno x Zavřeno o nejlepší a nejhorší postoj úřadů k poskytování informací dostal anticenu magistrát Pardubic za matení lidí při záměru vybudovat vodní plochu u zámku. PARDUBICE Taková cena nemůže pouhých deset dní před komunálními volbami potěšit žádného radničního politika. V tradiční soutěži Otevřeno x Zavřeno o nejhorší příklady otevřenosti radnice inkasoval pardubický magistrát speciální anticenu za to, jak mátl veřejnost při plánování výstavby vodní plochy mezi zámkem a Příhrádkem.

Po stopách pana Zajíce na Sovinci

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 01.10.2014

Historická akce Po stopách pana Zajíce s doprovodným programem vás čeká o víkendu na Sovinci. Těšit se můžete na sokolnické lovy, besedy, ukázky výcviku a příletů dravých ptáků či komentované ukázky stříhání ovcí. Nebudou chybět ani tradiční loupežnické povídky a šermířské příběhy, uvidíte třeba divadelní soubor Magnet a šermíře ze skupiny Nuntius Régis. Průvodci v dobových kostýmech vás navíc provedou hradem. Hrad Sovinec, začátek v 9.10, cena 30 až 110 Kč, děti do 3 let, ZTP, ZTP/P zdarma, rodinné vstupné 300 Kč Mutace - Mladá fronta DNES - Moravskoslezský kraj

Policie stíhá majitele solární elektrárny. Licenci získal podvodem

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 01.10.2014

TŘEBÍČSKO Případ podvodných připojování fotovoltaických elektráren do sítě má další obviněné. Policie na Vysočině stíhá majitele elektrárny z Třebíčska, zároveň obvinila jeho společnost jako právnickou osobu. Podle vyšetřovatelů elektrárnu připojil do sítě na základě nepravdivých údajů. Původně povolení neměl získat. Hospodářská kriminálka proto po rozsáhlém prověřování zahájila trestní stíhání třiašedesátiletého muže a právnické osoby – společnosti s ručením omezeným, jejímž jednatelem a spolumajitelem je právě obviněný muž.

Pozor na muže, který čistí kanalizaci. Je to podvodník

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 01.10.2014

Muž se představuje jako spolupracovník společnosti Čevak JIŽNÍ ČECHY Důvěřivé lidi okrádá podvodník, který se vydává za spolupracovníka vodárenské společnosti Čevak. V posledních dnech nabídl své služby v Písku a v Českých Budějovicích. Minimálně od dvou lidí vyinkasoval za vyčištění kanalizační přípojky částky okolo pěti tisíc korun. "V pondělí se na nás obrátila paní z krajského města, kde tento muž údajně prováděl kamerovou prohlídku hlavní kanalizace. Ženě sdělil, že má ucpanou přípojku a ta se musí vyčistit.

Přilbu a Velkou spojí tradiční městské slavnosti

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 01.10.2014

PARDUBICE Kulturní akce, různé přehlídky, ohňostroj a hlavně dva nejslavnější české závody: plochodrážní Zlatá přilba a dostihová Velká pardubická. To je hlavní náplň pardubických Městských slavností, které začínají v pátek. Stejně jako tomu bylo loni, tak i letos budou mít dvě části. "Náměstí v pohybu", jak se letos jmenuje sportovní část slavností, představí desítky sportů a pardubických klubů. Sportovní část zakončí právě nedělní plochodrážní závod. Pernštýnské náměstí bude hostit sportovce od 4.

Přítelkyni klekal na hrudník, nadával a kousal, dostal podmínku

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 01.10.2014

ŽĎÁR NAD SÁZAVOU Kousání, kopání, vytrhávání vlasů a sprosté nadávky. Toho se dopouštěl 24letý Michal Š. ze Žďárska na své přítelkyni. Okresní soud ve Žďáru nad Sázavou ho včera za zločin týrání osoby žijící ve společném obydlí odsoudil ke třiceti měsícům podmíněně. Trest je odložen na dobu šestatřicet měsíců. Násilník musí rovněž zaplatit pojišťovně přes pět tisíc korun za zdravotnickou péči, která musela být týrané ženě po útocích poskytnuta. Rozsudek je pravomocný, obžalovaný i státní zástupkyně se vzdali práva na odvolání.

Razie na radnici Zlína a kraji. Důvodem jsou IT zakázky

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 01.10.2014

Kriminalisté z Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality včera obsadili zlínský magistrát i krajský úřad. V rámci celorepublikové akce si odnesli materiály k zakázkám na informační technologie. ZLÍN Hospodaření zlínského magistrátu je týden před komunálními volbami pod drobnohledem úřadů i policie. Zda případná pochybení padají na vrub současného vedení radnice, ale není zatím jasné. Magistrát včera ráno obsadili kriminalisté z protikorupční policie. "V této fázi prověřujeme informace a zajišťujeme důkazy," naznačil žalobce Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které případ dozoruje.

Řetězce si stěžují kvůli Zemanovi

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 01.10.2014

Ekonomika Výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu zahraničních řetězců přiměly evropskou asociaci prodejců k dopisu Evropské komisi. Stěžují si na přehnanou regulaci v Česku. Strana A9

Řidiči na dělníky volají policii. Pak sami platí pokutu

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 01.10.2014

Navigace vede řidiče od nedokončené dálnice D8 přes Žim. Ovšem do obce v těchto dnech nesmí kvůli stavbě kanalizace nikdo, kdo tu nebydlí. Řidiči si stěžují a někteří už volali policii. Nečekali, že přijdou o 2 tisíce korun za vjezd do zákazu. ŽIM Řidiči, kteří si zkracují objízdnou trasu kvůli rozestavěné dálnici D8 přes obec Žim, by si měli dát pozor. Úředníci dočasně zakázali průjezd vesnicí motoristům, kteří nebydlí v obci, kvůli probíhající stavbě kanalizace. Uzavírka trvá do konce října a je možné, že se na jaře znovu obnoví.

U hasičárny bude setkání draků

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 01.10.2014

Tip na 2 hodiny Velkou městskou Drakiádu chystají pořadatelé na sobotu v Opavě. Děti i jejich rodiče si užijí zábavné odpoledne plné hudby a pouštění draků. Organizátoři v závěru akce vyhlásí nejhezčího, nejvýše létajícího, ale i největšího nebo nejmenšího létajícího draka. Nebudou chybět ani soutěže pro děti nebo občerstvení. Foto: Mutace - Mladá fronta DNES - Moravskoslezský kraj

V Kongresovém centru zazní Verdiho La traviata

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 01.10.2014

Zlínský koncert Filharmonie Bohuslava Martinů zítra nabídne druhý koncert festivalu Harmonia Moraviae. Půjde o koncertní provedení Verdiho opery La traviata. Drama nešťastné lásky pařížské kurtizány nastuduje s orchestrem, světovými sólisty a sborem Národního divadla v Brně italský dirigent Walter Attanasi, který je hlavním hostujícím dirigentem filharmonie. Hlavní roli zazpívá sopranistka Minerva Molinerová Ferrerová, mužským protějškem jí bude barytonista George Andguladze. O koncert je velký zájem.

Ve Vilémově začala stavba mostu

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 01.10.2014

VILÉMOV Téměř po měsíci od tragického zřícení mostu ve Vilémově na Havlíčkobrodsku se znovu daly do pohybu práce na stavbě mostu nového. Ten původní se zřítil 4. září. Pod mostem pracovalo v době neštěstí šest dělníků, tři Češi a tři Slováci. Přežili dva muži ze Slovenska. "Ještě tento týden bychom měli začít s betonáží základů nového mostu," řekl včera odpoledne MF DNES jeden z pracovníků společnosti Bögl a Krýsl. V úterý přitom dělníci odbagrovávali a odváželi zeminu. Na místě tragédie byly i zbytky velkých kvádrů zříceného mostu.

Vedení Ústí už chystá referendum

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 01.10.2014

ÚSTÍ NAD LABEM Ústecký magistrát už je v plných přípravách na referendum o plošném zákazu tvrdého hazardu, které proběhne souběžně s komunálními volbami. Kvůli plebiscitu se ještě jednou sejde městské zastupitelstvo, které mimořádně na 3. října svolal primátor Vít Mandík. Magistrát a politici kolem referenda "skákají" přesto, že ve hře je stále kasační stížnost radnice proti vyhlášení plebiscitu. "Byl bych překvapen, kdyby to dopadlo tak, že referendum nebude. Takže kroky magistrátu jsou logické," říká k aktivitě města Václav Pištora, lídr iniciativy Ústí BEZ hazardu, jež plebiscit prosadila.

Větev z kaštanu spadla na místo, kde si hrají děti

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 01.10.2014

PŘIBYSLAV Nechybělo mnoho a včerejšek mohl být v Přibyslavi hodně chmurný. V prostoru bývalé octárny – v místě, kde si běžně hrají děti – se totiž kolem půl osmé ráno z kmenu zdánlivě zdravého kaštanu odlomila větev a plnou vahou dopadla na trávník. "Průměr té větve byl nějakých 40 centimetrů. Musím říct, že když jsem ji na zemi uviděl, tak mi spadl obrovský kámen ze srdce, že poblíž v tu chvíli zrovna nikdo nebyl," oddechl si místostarosta Přibyslavi Martin Kamarád (ODS). Při následném zkoumání přivolaní pracovníci úřadu zjistili, že strom je uvnitř natolik shnilý, že ho nelze zachránit.

Vysoké Mýto může potkat osud Detroitu, varuje starosta

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 01.10.2014

VYSOKÉ MÝTO Čtyři roky spolupracovali ve vedení Vysokého Mýta. Teď se ale veřejně hádají a těžko říct, zda za to může víc blížící se termín komunálních voleb, anebo samotný spor o rozšíření společnosti Iveco. Starosta Vysokého Mýta Miloslav Soušek je lídrem SPO, lidově Zemanovců, místostarosta František Jiraský vede sdružení Nestraníci. Před pár dny se pohádali dokonce před novináři, když je informovali o záměru změny územního plánu, který by umožnil společnosti Iveco využívat dráhu mýtského letiště na testování v Mýtě vyráběných autobusů.

Výstava na zámecké půdě připomíná "balonovou kletbu"

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 01.10.2014

Co to letí? Půvabnou výstavu najdete na půdě zámku v Kuníně. V expozici s názvem Co to letí? si můžete prohlédnout modely, kresby i malby horkovzdušných balonů z dílny žáků novojičínské Základní školy Komenského 68. Horkovzdušný balon se přitom paradoxně od zámku zatím nikdy nevznesl. A to přesto, že se v roce 1786, přesněji v pondělí 17. dubna, stal zámek svědkem druhého pokusu o vypuštění horkovzdušného balonu na Moravě. Manžel mladé majitelky zámku Marie Walburgy, hrabě Klement Alois z Truchsess-Waldburg-Zeilu sem nechal přivézt papírový balon až z Německa.

Zdravotní sestry v hidžábu odmítá už také nemocnice

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 01.10.2014

PRAHA Do eskalujícího sporu o nošení muslimských šátků ve školách se nyní vložila i nemocnice, a to na žádost ředitelky Střední zdravotnické školy v Praze-Nuslích Márie Janákové. Ta zjišťovala, zda tam mohou chodit na praxi budoucí sestry v hidžábu. Fakultní nemocnice v Motole je proti. Odůvodňuje to tím, že provozní řád nemocnice určuje jednotný pracovní oděv a praktikantka v šátku by ho porušila. "Stejně tak je žádoucí nezahalování obličeje, aby bylo možné zdravotnického pracovníka identifikovat," sdělil ředitel Motola Miloslav Ludvík.

Zemřel Jan Vodička. První hokejový brankář, který u nás chytal s lapačkou

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 01.10.2014

ČESKÉ BUDĚJOVICE Velmi smutná zpráva zastihla českobudějovický hokejový klub. Ve věku 82 let zemřel v neděli po krátké těžké nemoci Jan Vodička. Legendární brankář byl skutečnou klubovou legendou. Nejen proto, že výborně chytal, ale i díky své mimohokejové zručnosti. On to byl, kdo v roce 1955 "rozpitval" a obkreslil lapačku jednoho z kanadských brankářů a podle tohoto vzoru si ji pak nechal vyrobit. Chytal s ní jako vůbec první československý brankář! Jako druhý po Nadrchalovi pak začal používat a vylepšovat i celoobličejovou masku.

Zoo si připomene Den zvířat

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 01.10.2014

Ostravská zoologická zahrada si na sobotu pro všechny milovníky zvířat připravila další tematickou akci. V rámci Dne zvířat budete moci v areálu zoo mezi 10. a 16. hodinou soutěžit s ohroženými zvířecími druhy. Zároveň uvidíte prezentaci výrobků žáků několika základních škol v kraji. Mimo jiné se budou opět konat komentované prohlídky skleníků, a to v 11, 13 a 15 hodin. Sraz je u vstupu do zoo, prohlídka je v ceně vstupného. Zoo Ostrava, začátek v 9.00, cena 110 Kč, snížené vstupné 80 Kč, děti do 3 let zdarma Mutace - Mladá fronta DNES - Moravskoslezský kraj

Zpověď otce: Zachránil jsem Ashyovi život

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 01.10.2014

Exkluzivní rozhovor s otcem pětiletého Brita Ashyi Kinga, který podstupuje ozařování nádoru na mozku v pražském Protonovém centru. Ashya vyhrál, říká muž, jehož "únos" syna z Británie sledoval celý svět. PRAHA Každý den ráno v 8.25 přijíždí z motolské nemocnice do Protonového centra sanita s malým pacientem. Už tři týdny tu pětiletému chlapci ozařují speciálním přístrojem přesnou část v mozku. Po operaci nádoru v Británii nepohnul hlavou ani očními víčky. "Ashya dělá obrovské pokroky. Sám drží hlavu, která mu do té doby padala, zlepšuje se mu hybnost nohou i rukou, a dokonce už přibral tři kila," popisuje otec dítěte Brett King.

Genscherovo shledání s jeho "dětmi" ovládly city

Zdroj: Právo, Datum: 01.10.2014

Susanne Bräutigamovou si Hans-Dietrich Genscher tehdy s největší pravděpodobností nezapamatoval. Čtrnáctiletá dívka v loknách ve stylu Julie Robertsové, v džínsech a letní sportovní bundě se 30. září 1989 večer tísnila pod balkónem západoněmeckého velvyslanectví na pražské Malé Straně. "Postávala jsem asi tak ve třetí řadě. Objímal mě táta, maminka ležela s nachlazením na improvizované marodce," vybavuje si Susanne okamžiky, jež převrátily její dosavadní – a především pozdější – život vzhůru nohama.

Nalákají lidi na půjčky, ale jen inkasují poplatky

Zdroj: Právo, Datum: 01.10.2014

Mnozí Češi si stále jako ovce nabíhají na průhledné triky s půjčkami. Jen slepě věří tomu, co vidí na stránkách s nabídkou, a nechají se vodit za nos. Neověří si reference na nebankovní společnost, zaplatí mnohatisícové poplatky či dvě tři splátky předem, i když mají hluboko do kapsy. A žádnou půjčku už neobdrží. Firmy jsou následně nekontaktní. Navzdory tomu, že i na stránkách policie se hojně popisují tyto principiálně totožné případy, tak napálených přibývá. Například před rokem rozjela nabídky "nejvýhodnějších půjček před výplatou" pražská CM Company.

Trumfové eso policie proti Rittigovi: zdrcující výpověď jeho účetního

Zdroj: Právo, Datum: 01.10.2014

Dosud byl tím posledním neznámým desátým obviněným v kauze kolem údajného tunelování firmy Oleo Chemical, ve které protimafiánský útvar v pátek obvinil mimo jiné lobbistu Ivo Rittiga či jeho právníky i dva zakladatele zmíněné společnosti. Řeč je o bývalém finančním analytikovi účetní firmy Peskim Jaroslavu Kubiskovi. Jak ale z odůvodnění usnesení o zahájení trestního stíhání, které má Právo k dispozici, vyplývá, Kubiskova role v případu je mnohem významnější a pro detektivy může být doslova trumfovým esem.

Ázerbajdžán je největším českým obchodním partnerem na jižním Kavkazu

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 01.10.2014

Celý jednací sál zaplnili včera odpoledne účastníci odborného semináře na téma Exportní a podnikatelské příležitosti v Ázerbájdžánu, který uspořádala Hospodářská komora České republiky u příležitosti 56. mezinárodního strojírenského veletrhu. Seminář se zabýval třemi tématy: obchodní příležitosti pro české firmy, právní aspekty podnikání a rozhodčí řízení, exportní financování v teritoriu. Hlavním pojmem z úst českých zástupců byla "diverzifikace v exportních trzích", a to především z důvodů mezinárodní politické situace.

Křetínský chce další elektrárny

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 01.10.2014

ŠÉF SKUPINY EPH CHYSTÁ VELKOU INVESTICI V ZÁPADNÍ EVROPĚ Na české poměry mimořádnou investici chystá šéf Energetického a průmyslového holdingu Daniel Křetínský. Chce do svého impéria začlenit nové elektrárny - ovšem v zemích, kde české finanční skupiny dosud nikdy větší podniky nekupovaly. Investice se může pohybovat v řádech desítek miliard korun. Pravděpodobným cílem další expanze EPH je západní a jižní část Evropy. Opět se jedná o konvenční zdroje, se kterými má skupina zkušenosti. Křetínský mluví konkrétně o možnosti odkupu uhelných a plynových elektráren.

Mezinárodní veletrh

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 01.10.2014

Průmyslové obory, zvláště ty zastoupené v těchto dnech zde na výstavišti, dávají praktický význam slovům mezinárodní. Obchodní jednání, která tu celý týden probíhají, propojují svět v jeden globální trh. Na tomto trhu není rozhodující, kdo jakou řečí mluví, ale to, jaké obchodní podmínky a jak kvalitní výrobky dokáží jednotlivé země svou produkcí nabídnout těm druhým. Česká obchodní diplomacie se snaží hledat nová a rozvíjet stávající obchodní teritoria. Ať je to například Čína, Thajské království, Ázerbájdžán, Rusko nebo Německo, země, které včera představovaly své možnosti spolupráce, tak i řada dalších je připravena k rozvoji vzájemného obchodu.

O spolupráci s Ruskem je zájem

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 01.10.2014

Bussines den Ruské federace patří v posledních letech mezi stálice programu mezinárodního strojírenského veletrhu. Letos na akci vystoupil ruský velvyslanec v Česku Sergej Borisovič Kiselev, český velvyslanec v Rusku Vladimír Remek, šéf Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý či ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek a další představitelé podnikatelských kruhů z ČR a RF. Mezi tématy, která se během dne probírala, zazněla celní problematika, možnosti spolupráce pro podnikatele obou zemí, ale také obávané sankce.

Thajsko otevírá náruč českému průmyslu

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 01.10.2014

Velvyslanec Thajského království Vitavas Srivihok je usměvavý, vstřícný muž, vybavený širokými znalostmi o naší zemi i o českém průmyslu. Ten se nyní nachází v hledáčku řady thajských obchodníků, a naopak deset byznysmenů z Thajska nabízí svoje produkty na společném stánku Mezinárodního strojírenského veletrhu. "Hlavní a významná role České republiky v našem vzájemném obchodu spočívá podle mého názoru v tom, že - stejně jako Thajsko pro ni - je branou," říká Vitavas Srivihok. "Thajsko, to je pro vaši zemi pohodlná,široká brána k úspěšnému obchodování na trhu, který se počítá od 300 milionů obyvatel výše.

Vzájemně výhodná spolupráce s Thajskem

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 01.10.2014

Ratcha Anachak Thai čili Thajské království. Pohodová země vklíněná mezi Laos, Kambodžu a Myanmar, známější u nás jako Barma, se dříve jmenovala Siam. Má na 67 milionů obyvatel, přitom prý v roce 1945 byla asi stejně lidnatá jako Československo, tedy s 15 miliony duší. Jan Lembas je ředitelem exportní kanceláře CzechTrade v Bangkoku a tedy i tím správným člověkem na zodpovězení několika otázek, které mají všechny společného jmenovatele - Thajsko. - V čem je Thajsko pro ČR zajímavé? Především bych rád zdůraznil, že se jedná o vysoce rozvinutou průmyslovou zemi, druhou nejsilnější ekonomiku (po Indonésii) sdružení ASEAN.

Aktuální informace od zpravodaje z Bruselu

Zdroj: ČT 1, Datum: 30.09.2014

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka: Končící ministryni pro místní rozvoj a pravděpodobnou eurokomisařku čeká zítra v Evropském parlamentu důležitý den. V Bruselu ho bude sledovat i zpravodaj Bohumil Vostal. Bohumile, podle tvého odhadu, na kolik ostří budu europoslanci na Věru Jourovou při tom onom, jak se někdy říká grilování, a jak ona sama se na to připravovala? Bohumil VOSTAL, zpravodaj ČT, Brusel: Poslední dny opravdu Věra Jourová trávila hlavně tady, v Bruselu, kde měla schůzky třeba s vlivnými europoslanci.

Kdo nahradí V. Jourovou?

Zdroj: ČT 1, Datum: 30.09.2014

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka: Poslední září v Událostech, vítá vás Marcela Augustová. Jeden koaliční spor zřejmě klíčí a druhý se nejspíš brzy rozuzlí. Kdo nově obsadí post ministra pro místní rozvoj, by mělo být jasné zítra. Bohuslav Sobotka jméno už několikrát urgoval u Andreje Babiše. Prezident Zeman mezitím přijal demisi Věry Jourové. Oficiálně skončí v pátek. A pokud jde o ten nový rozpor, vládní partneři se různí v pohledu na audity v nemocnicích. Podle premiéra můžou znamenat další problém v čerpání evropských dotací.

Ministerstvo pro místní rozvoj

Zdroj: ČT 1, Datum: 30.09.2014

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka: Ministerstvo pro místní rozvoj patří k těm nejvlivnějším. Nese například rozhodující odpovědnost za čerpání unijních peněz, jedná s bruselskými úředníky, stanovuje pravidla a kontroluje jednotlivé operační programy. Kromě toho se staré o rozvoj bydlení, hlavně toho sociálního. A obcím i krajům taky posílá pomoc po povodních. Samo ale hospodaří s jedním z nejmenších rozpočtů. Letošní plánované výdaje činí necelých 12 miliard korun. Objem evropských peněz, na které dohlíží, je tak mnohonásobně vyšší.

"Doktor čuně" čelí obžalobě z plánování vražd

Zdroj: NOVA, Datum: 30.09.2014

Reynolds KORANTENG, moderátor: Jaroslav Barták, lékař, kterému přezdívají doktor čuně, a který si odpykává dvanáctiletý trest za znásilnění a vydírání svých asistentek, možná zůstane ve vězení ještě déle. Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: Dnes ho totiž státní zástupce obžaloval z plánování tří vražd a vydírání, které podle obžaloby připravoval za mřížemi. Karla MRÁČKOVÁ, redaktorka: Barták si vytipoval tři oběti, které ho podle něj nejvíc poškodily. Sprovodit ze světa plánoval pravoslavného kněze Eugena Freimanna, bezpečnostního experta Andora Šándora a advokáta Oldřicha Choděru.

"Doktor čuně" vyhrožuje svým obětem soudy

Zdroj: NOVA, Datum: 30.09.2014

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: A autorka reportáže teď ještě jednou. Karlo, ty jsi ve spojení s některými oběťmi doktora Bartáka. Už se jim podařilo na děsivé zážitky, které po jeho boku zažily, zapomenout? Karla MRÁČKOVÁ, reportérka TV Nova: Dobrý večer. Tak bohužel se jim to stále nedaří. I když už uplynulo několik let a teoreticky by to tedy bylo alespoň zčásti možné, tak doktor Barták se ze všech sil snaží, aby na něj jeho oběti nezapomněly. Neustále jim posílá výhrůžné dopisy, kterými je zastrašuje.

Koaliční spor o nástupce V. Jourové

Zdroj: NOVA, Datum: 30.09.2014

Reynolds KORANTENG, moderátor: Další spory ve vládní koalici. Tentokrát se točí okolo ministryně pro místní rozvoj Věry Jourové. Prezident Miloš Zeman dnes přijal její demisi. Věra Jourová totiž míří do Evropské komise. Hnutí ANO ale zatím neoznámilo, kdo ji na ministerstvu nahradí. Přitom Andrej Babiš slíbil, že jméno náhradníka oznámí do konce září, což je dnes. A koaličním partnerům dochází trpělivost. Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/: Pokládám za důležité, aby hnutí ANO co nejdříve přišlo s kandidátem nebo s kandidátkou na funkci ministra pro místní rozvoj.

Jaroslav Barták míří znovu k soudu

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 30.09.2014

Roman ŠEBRLE, moderátor: Lékař Jaroslav Barták je aktivní i ve vězení. V něm sedí za znásilňování a zneužívání svých asistentek. Státní zástupce ho nově obžaloval z přípravy tří vražd a vydírání, které měl plánovat přímo z věznice. Bartákovi tak hrozí dalších 21 let. Případ sledují Libor Tampier a Patrik Kaizr. Libor TAMPIER, redaktor: Patrik KAIZR, redaktor: redaktor: Jaroslav Barták si odpykává v libereckém vězení dvanáctiletý trest a tady v jedné z cel ho koncem loňského roku asi napadla zvrácená myšlenka, pomstít se lidem, kteří proti němu vypovídali u soudu.

Protikorupční policie na krajských úřadech a magistrátech

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 30.09.2014

Gabriela KRATOCHVÍLOVÁ, moderátorka: Protikorupční policie dnes odstartovala obří zátah na krajské úřady a magistráty. Podezřelé čerpání dotací prověřují detektivové na 40 místech v zemi. Například na radnici v Olomouci, Přerově nebo ve Zlíně. Zasahovali také ve firmě Tesco SW. Ta patří bratrovi senátora Martina Tesaříka. Naše štáby byly na místě. Více informací má kolega Daniel Janoch. Daniel JANOCH, redaktor: Takhle to vypadalo dnes dopoledne na olomouckém magistrátu. Někteří úředníci se nedostali k počítačům, protože si je vyžádali detektivové z protikorupční policie.

Sestra z rumburské nemocnice je na svobodě

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 30.09.2014

Gabriela KRATOCHVÍLOVÁ, moderátorka: V poslední zářijový den vás u Zpráv televize Prima vítají Gabriela a Roman. Roman ŠEBRLE, moderátor: Hezký večer a pojďme na to. Sestra z rumburské nemocnice Věra Marešová, která je obviněna z vraždy pacientky, je na svobodě. Už včera ji z vazby propustil soudce Krajského soudu v Ústí nad Labem. Zdravotní sestra měla zabít pacientku tak, že jí vpíchla do žíly injekci kalia a ženě pak se zastavilo srdce. Případ dlouhodobě sledují Pavlína Janečková a Patrik Kaizr.