Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

České silnice jsou rájem motocyklových veteránů

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 07.10.2015

PRAHA Továrny, které je vyráběly, už dávno neexistují, jsou svým vlastním stínem nebo produkují něco úplně jiného. Na českých silnicích se nadále "prohánějí" obstarožní jawy a čezety a dokonce východoněmecké simsony. V zemi je registrováno 1,04 milionu motocyklů a mopedů. Jejich průměrný věk stoupl na 32,8 roku. Pro srovnání: průměrný věk automobilů se vyšplhal na 14,73 roku. A situace se nelepší. Od konce loňského roku motocykly v tuzemsku zestárly v průměru o 0,47 roku. Důvod? Ročně si u nás nové motorky pořídí jen kolem 16 tisíc zákazníků.

Česko stupňuje tlak na Norsko

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 07.10.2015

Eva Michaláková ztratila podle norských úřadů rodičovská práva na oba syny PRAHA Norsko rozhodlo. Eva Michaláková ztrácí rodičovská práva na oba své syny. Mladšího z nich dokonce tamní úřady posílají k adopci. Krok norské krajské komise v Česku vyvolal vlnu pobouřených reakcí. Nejvyšší státní představitelé proti severské zemi zahájili diplomatický nátlak. Vláda dnes pošle do Osla diplomatickou nótu. Prezident Miloš Zeman prohlásil, že by z ní mohl být stažen český velvyslanec. Původně označil za "ne úplně špatný" nápad europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL), aby Česko vypovědělo norskou velvyslankyni.

FOTO

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 07.10.2015

Foto: Jak šel čas s číslem 68. Nejslavnější český hokejista si včera připomněl čtvrtstoletí od svého prvního startu v NHL. Tehdy seděl v Bílém domě George Bush starší a v Moskvě vládnul první a poslední sovětský prezident Michail Gorbačov. Český hokejový veterán letos vstoupí do sezony NHL jako nejstarší hráč soutěže a v zámoří slíbil, že se "nechá zarůst", čímž se vrátí k účesu z dob, kdy v nejslavnější soutěži začínal. Takzvaný mullet shodil Jágr v roce 1999. Více čtěte na straně 17 FOTO ARCHIV MAFRA – MICHAL SVÁČEK A MICHAL ŠULA

Nekončící ostuda

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 07.10.2015

SLOUPEK LN Mohl by dostat diplomatický pas Josef Šťáva? Ale jistě, kdyby si to přála prezidentská kancelář, ministerstvo zahraničí vyhoví. Proč by neměl mít diplomatický pas problematický podnikatel, když jej dostal našeptávač prezidenta Martin Nejedlý. To je figura neméně problematická a také se soudí s Českem o peníze. S prezidentem nemá žádný formální vztah, je jeho poradcem bez smlouvy, jen jak se říká "per huba", a přestože okupuje místnosti na Hradě, stydí se uveřejnit i svůj vlastní životopis.

Nemoc kuřáků míří i na mladé

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 07.10.2015

MEDICÍNA Veřejnost ji příliš nezná, avšak chronická obstrukční plicní nemoc zabíjí nyní více Čechů než dřív. Riziko hrozí nejen aktivním, ale i pasivním kuřákům. Dá se jí však předcházet ochranou plic před škodlivými vlivy. strana 14 Foto:

Zemanův muž protekcí získal diplomatický pas

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 07.10.2015

PRAHA Rady Martina Nejedlého, jednatele české pobočky ruské společnosti Lukoil Aviation, jsou pro prezidenta Miloše Zemana zjevně nepostradatelné. A to dokonce tak, že si pro něj Kancelář prezidenta republiky vymohla exkluzivní výsadu v podobě diplomatického pasu. Přitom podle rozhodnutí prvoinstančního soudu má společnost Lukoil Aviation Czech, které byl Nejedlý jednatelem, státu zaplatit 27,5 milionu korun kvůli porušení smlouvy při skladování leteckého paliva. Na diplomatický pas, který usnadňuje cestování po světě, ale mají standardně nárok kromě zaměstnanců ministerstva zahraničí jen vybraní ústavní činitelé.

Diplomatická roztržka Norsko rozhodlo, že Eva Michaláková už neuvidí své děti

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 07.10.2015

Foto: Premiér protestuje Norské úřady rozhodly, že mladší syn české matky půjde k adopci a staršího už nesmí vídat. Protestuje český premiér i ministr zahraničí. Více na str. 3 Foto: rodinný archiv

Myslivci zastřelili prasat, jako má Plzeň obyvatel

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 07.10.2015

PRAHA Ani 169 tisíc loňských odstřelů nepomohlo snížit přemnožené stavy divokých prasat. Divočáci zažívají v Česku mimořádný blahobyt, a i proto změnili přirozený způsob života. Páří se po celý rok, zatímco dříve jim musely stačit tři měsíce. A jejich populace stále roste. Stejně jako miliardové škody, které napáchají. Ministerstvo zemědělství proto připravuje opatření, která mají počet divočáků rapidně snížit. Například zákon, který povolí prasata lovit po celý rok. Doposud se smějí střílet jen od srpna do konce ledna.

Ředitel kvůli pohlavku končí

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 07.10.2015

PRAHA Ředitel Základní školy Glowackého v Praze 8 Miroslav Koranda, který letos v dubnu uštědřil problémovému žákovi pohlavek, se vzdal funkce. Předešel tak politiky, kteří měli rozhodovat o jeho odvolání, které před pár týdny navrhl zastupitel Tomáš Němeček. "Ne že by se mi chtělo končit, ale ten tlak se již nedal vydržet. Když nemáte důvěru zřizovatele, tak je toto určité řešení," vysvětlil včera MF DNES své rozhodnutí Koranda. Místostarosta Prahy 8 pro školství Matěj Fichtner potvrdil, že se Miroslav Koranda vzdal funkce ředitele, a to podle zákoníku práce k 30.

Slovenský žralok tlačí Bakalovu firmu ke zdi

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 07.10.2015

Nad důlní firmou OKD krouží supi. Ve vládě i na Hradě má snaha dostat doly do bankrotu tichou podporu. PRAHA Nájezdníci, specializovaní na pohlcování oslabených firem, otevřeně útočí na největšího zaměstnavatele v Moravskoslezském kraji. Plán, který nemůže skončit jinak než bankrotem dolů, detailně popsal v rozhovoru pro MF DNES slovenský miliardář Pavol Krúpa. Bankrot je hrozbou pro 11 tisíc pracovníků OKD a další tisíce lidí, kteří jsou na dolech závislí. Krúpa skupuje dluhopisy a akcie mateřské firmy dolů, NWR.

BĚH DO LEPŠÍCH ČASŮ.

Zdroj: Právo, Datum: 07.10.2015

Stovky migrantů včera běžely z maďarské obce Hegyeshalom k rakouské hranici. Odtud poputují přes Rakousko do Německa. Více k tématu na str. 14 Foto Reuters – Leonhard Foeger

Prášilští zastupitelé si přihráli pozemek na parkovací byznys

Zdroj: Právo, Datum: 07.10.2015

Zastupitelé v šumavských Prášilech schválili loni v červnu pětiletý pronájem dvou obecních pozemků na provozování placeného parkoviště Josefu Radovi a Michalu Zámiškovi. Oba jsou přitom členové zastupitelstva za Sdružení nezávislých kandidátů (SNK) a sami tehdy zvedli ruku ve svůj prospěch. Přehlasovali tak opozici, která s tím nesouhlasila. Zastupitelé podle informací Práva odmítli dalšího zájemce, společnost Sport Hotel Prášily, která nabídla cenu až trojnásobnou, než tomu bylo podle stávajících nájemních smluv.

Skandál: Norsko sebralo Evě Michalákové oba syny

Zdroj: Právo, Datum: 07.10.2015

K nečekanému zvratu došlo v kauze dětí Michalákových. Norské úřady odebraly české matce Evě Michalákové rodičovská práva k oběma jejím synům Denisovi (10) a Davidovi (6). Mladšího navíc posílají do adopce. Michaláková už oznámila, že se odvolá, čeští politici jsou pobouřeni a vláda připravuje důraznou diplomatickou odpověď. Mezi návrhy je stažení českého velvyslance z Osla či vyhoštění velvyslankyně Norska z Prahy. "Ne, já to nemíním vzdát. S odvoláním počítám," vzkázala včera z Norska Eva Michaláková.

Unesení Češi jsou naživu

Zdroj: Právo, Datum: 07.10.2015

Jako nejpravděpodobnější důvod únosu se stále jeví snaha o jejich výměnu za Libanonce České tajné služby a bezpečnostní složky obdržely před nedávnem dílčí dobré zprávy týkající se pětice Čechů unesených v červenci v libanonském údolí Bikáa. Všichni žijí a podle všeho jsou nadále v Libanonu. "Naši dostali informace a dokonce i důkazy o tom, že ti Češi jsou naživu, nikoli však přímo od únosců, nýbrž přes prostředníky," řekl včera Právu důvěryhodný zdroj z české bezpečnostní sféry, který je seznámený s děním v tomto případu.

Byty jdou skvěle na odbyt

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 07.10.2015

CENY BYTŮ SE POMALU DOTAHUJÍ NA ÚROVEŇ PŘED KRIZÍ Z ROKU 2008 Obchodům s nemovitostmi se letos mimořádně daří. Ceny bytů díky vyšší poptávce pokračují ve svém růstu a ceny rodinných domů již dotahují hodnoty z období před krizí z roku 2008. Byty jen za poslední rok vzrostly o necelých pět procent. "V žádném segmentu nebyl zaznamenán zárodek cenových bublin. Očekáváme obdobný vývoj i ve druhém pololetí 2015," píše se v aktuální analýze Hypoteční banky. Zápisy v katastru nemovitostí dokládají, že se v Česku prodává více bytů než loni.

RUSKÁ LETADLA NAD TURECKEM? OMYL JEN TĚŽKO, TVRDÍ NATO

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 07.10.2015

Pronikání ruských letadel operujících v Sýrii do vzdušného prostoru Turecka je podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga nepřijatelné. Podle Ankary ruské letouny narušily turecký vzdušný prostor v sobotu a v neděli. Aliance proto včera vystoupila na obranu své členské země Turecka a vyzvala Rusko, aby se vyvarovalo opakování "nebezpečných situací". Podle Stoltenberga nebyl incident způsoben omylem, jak tvrdí Moskva. Foto: ČTK

Bezpečnostní rada státu o migraci

Zdroj: ČT 1, Datum: 06.10.2015

Aneta SAVAROVÁ, moderátorka: Na Úřadu vlády je Štěpánka Martanová. Štěpánko, s čím politici na dnešní mimořádné jednání přišli? Štěpánka MARTANOVÁ, redaktorka: Prezident Miloš Zeman, který sem do Strakovy akademie dorazil teprve před několika minutami, přijel s tím, jak už zaznělo, že odmítá kvóty pro přerozdělování uprchlíků. Mimochodem na tom se shodne s vládou. Radu chce také seznámit celkově se svým názorem na celou tuto krizi. A mluvit bude také o tom, že by hranice Česka měla hlídat armáda.

Materiální pomoc běžencům

Zdroj: ČT 1, Datum: 06.10.2015

Aneta SAVAROVÁ, moderátorka: Kapacita českých zařízení pro uprchlíky není v současné době využitá ani z poloviny. S jejich fungováním občas pomáhají neziskové organizace. Třeba frýdeckomístecká pobočka ADRY. Běžencům ve Vyšních Lhotách zajistí nákup potravin a také teplé ponožky, čepice a šály. osoba: Čokoláda jaká? osoba: Jakákoli je napsaná. Hm, a káva mletá. Iva PISKALOVÁ, redaktorka: Na balíček s jídlem mají muži z detenčního zařízení právo jedenkrát týdně. Své požadavky dávají dohromady se sociálními pracovnicemi a ty pak seznamy předávají v hypermarketu.

Uprchlíci a bezpečnost

Zdroj: ČT 1, Datum: 06.10.2015

Aneta SAVAROVÁ, moderátorka: Úterní Události, dobrý večer přeje Aneta Savarová. Bezpečnostní rada státu za účasti Miloše Zemana právě jedná o uprchlické krizi. Podle prezidenta má Česko dál odmítat povinné rozdělování běženců mezi jednotlivé státy Evropské unie. Zástupcům vlády chce také zopakovat, že podporuje slovenskou stížnost proti kvótám u Evropského soudu. První migranti z Itálie mají být předáni už tento týden do Švédska a Německa. Vladimír KEBLÚŠEK, redaktor: Další tři miliony lidí, kteří mohou zamířit při pokračování války v Sýrii do Evropy.

"Prokletý úsek" na železniční trati

Zdroj: NOVA, Datum: 06.10.2015

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: Další nehoda se stala na opravované železniční trati mezi Vlkančí a Golčovým Jeníkovem na Havlíčkobrodsku. Nákladní auto stavební firmy, která trať opravuje, se tam srazilo s lokomotivou. Naštěstí se nikomu nic nestalo. Za poslední tři týdny jde už o čtvrtou nehodu. Při první z nich ujeté podvalníky zabily jednoho z dělníků. David PIK, redaktor: Prokletá trať, tohle už snad nemůžou být jenom náhody. Možná by bylo lepší, kdyby se železnice mezi Vlkančí a Golčovým Jeníkovem vůbec neopravovala.

Bezpečnostní rada státu řeší uprchlickou krizi

Zdroj: NOVA, Datum: 06.10.2015

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: Právě v těchto chvílích mimořádně zasedá Bezpečnostní rada státu, a to za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana. Řeší zejména nejpalčivější problém posledních týdnů - uprchlickou krizi. Reynolds KORANTENG, moderátor: Už od rána se přitom situace na české politické scéně vyostřuje. Opoziční Úsvit - Národní koalice se obul do vlády, že není schopna zajistit bezpečnost země a požaduje zvýšení ochrany státních hranic. Michal ČOUDEK, redaktor: Je 11 hodin dopoledne, do začátku Bezpečnostní rady státu zbývá ještě 8 hodin, přesto se už v Poslanecké sněmovně snad o ničem jiném nemluví.

Hosty pořadu Vaše téma na TN.cz byli Michael Kocáb a Lukáš Kovanda

Zdroj: NOVA, Datum: 06.10.2015

Reynolds KORANTENG, moderátor: A uprchlíci byli hlavním tématem také v diskusním pořadu Vaše téma na TN.cz, ve kterém spolu dnes diskutovali bývalý ministr pro lidská práva Michael Kocáb a ekonom Lukáš Kovanda. Michael KOCÁB, exministr pro lidská práva; hudebník: Velký problém České republiky jsou třeba ty koncentrační tábory v Bělé. Ony jsou to koncentrační tábory v pravém slova smyslu. Koncentrují lidi a zavírají je za ostnatý drát a odebírají jim mobily. A to už jsou problematické věci, kde si umím představit, že například nějaké napětí, nevraživost, neřkuli nenávist vůči nám Čechům může vzniknout.

Dotaci na lepší zabezpečení dostane nakonec pouze asi 60 škol

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 06.10.2015

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka: Dotaci na lepší zabezpečení dostane nakonec pouze asi 60 škol. O peníze jich přitom žádaly 3 tisíce. Zájem byl výrazně vyšší než finanční možnosti ministerstva školství, které může rozdělit 6 milionů korun. Dotaci přislíbilo po tragédii ve Žďáru nad Sázavou. Mezi studenty tamní střední školy se dostala psychicky nemocná žena a bez varování útočila nožem. Jeden student její útok nepřežil. osoba: Prosím? Lenka KOVANDOVÁ, redaktorka: Kamery už jsou pomalu samozřejmostí.

Norské úřady rozhodly v případu bratrů Michalákových

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 06.10.2015

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka: Norské úřady rozhodly v případu bratrů Michalákových. Jejich matku Evu Michalákovou zbavily rodičovských práv. Mladší chlapce bude předán k adopci současným pěstounům, staršího syna matka nesmí vidět. Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor: Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek označil rozhodnutí za nehorázné a chystá nótu norské vládě. O případu bude jednat s norskou velvyslankyní. Kristýna VEDRALOVÁ, redaktorka: Po 10 měsících došla norská krajská komise k rozhodnutí.

Premiér Bohuslav Sobotka považuje průzkum o stavu české armády za varovný

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 06.10.2015

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka: Dobrý večer. Na Primě začínají zprávy. Dozvíte se všechno podstatné a zajímavé, co přinesl 6. říjen. Vítají vás Tomáš a Terezie. Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor: Dobrý večer, vítejte u nás. Premiér Bohuslav Sobotka považuje průzkum o stavu české armády za varovný. Řekl to dnes po setkání s náčelníkem generálního štábu. Tajný výzkum, o kterém jsme vás informovali jako první, se zabýval rizikovým chováním v armádě. Podle průzkumu každý osmý zaměstnanec generálního štábu představuje bezpečnostní riziko pro armádu i Českou republiku.