Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Český Google?

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 17.08.2017

SLOUPEK LN Rozpoznat opravdu nadějnou mladou technologickou firmu je umění za miliardu dolarů. Zahraniční investoři mimo záznam přiznávají, že mezi startupy, které pocházejí z Česka, není žádný, ze kterého by měl vyrůst nový Google. Ty z nich, které dokonce i prorazí v zahraničí, jen málokdy proniknou do Mekky IT v Silicon Valley. Většinou jde o sice úspěšné, ale pro naši ekonomiku zanedbatelné podnikání, drobné příběhy úspěchu. Nebo o využívání levné práce programátorů v Česku a drahého prodeje výsledků za hranicemi.

Hloupé české pivo pro ženy, zlobí se Britky

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 17.08.2017

PRAHA Na ironické a výsměšné poznámky britských vyznavaček piva narazila na sociálních sítích česká podnikatelka Martina Šmírová, když nedávno začala v Londýně prodávat své "první pivo pro ženy". Není to žádné sladké nebo záměrně voňavé pití. Značka Aurosa je polotmavá nefiltrovaná jedenáctka, kterou vaří Valašský pivovar v Kozlovicích. Jde však o pivo v designové růžové lahvi, která evokuje ušlechtilá vína a sekty a je prezentována jako luxusní nápoj pro ženy. "Je to nápoj, se kterým se ženy mohou prezentovat při nejoficiálnějších příležitostech," říká Šmírová.

Odpískaná Opencard. Proč?

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 17.08.2017

DOMOV Jedna z nejskandálnějších kauz éry pražského primátora Pavla Béma mizí do ztracena. Proč vedení města propáslo šanci žádat odpovědné osoby o náhradu škody? strana 3 Foto:

Politici naboso

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 17.08.2017

ČEKSTAJL Volby na podzim mají háček. Letní kampaň nutí politiky opustit bezpečí obleků a pustit se na tenký led neformálního odívání. strana 20

Trump zahřměl. Sochy se kácí

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 17.08.2017

NEW YORK / PRAHA Měl to být rutinní projev po jednání s ministryní dopravy. Stačilo ale pár vět a ukázalo se, že k uhlazenému prohlášení v režii poradců bude mít toto vystoupení Donalda Trumpa daleko. Odehrálo se v noci na středu v jeho newyorském sídle a stalo se momentem, jenž ještě prohloubil příkopy, které dělí Američany. Téma infrastruktury zcela zastínil sobotní incident v Charlottesvillu ve Virginii, kdy do davu odpůrců pochodu krajní pravice najel autem útočník. Útok se odehrál v době, kdy zemí zmítá bouřlivá diskuse o likvidaci jižanských symbolů coby připomínek otrokářství a kdy naposledy včera kvůli tomu odstranili sochy konfederačních generálů v Baltimoru.

Vodu pod Českem znečistila hnojiva

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 17.08.2017

Ve všech loňských vzorcích podpovrchové vody odborníci našli látky z postřiků na kukuřici a řepku PRAHA Když člověk projíždí českou krajinou, jedna z nejčastějších barev, kterou na polích vidí, je žlutá. Podpora výroby biopaliv a jejich povinné přimíchávání do pohonných hmot zaplavily republiku lány řepky a kukuřice, z nichž se ekologická paliva nejčastěji vyrábějí. V důsledku tohoto trendu se ale děje ještě jedna věc, která není na pohled patrná. Chemikálie, jimiž se řepka s kukuřicí hnojí, se přesouvají do podzemních vod a významně je znečišťují.

Pomsta jižanům a americká nenávist

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 17.08.2017

CHARLOTTE, DURHAM "Už je to tady, zase ty rasové demonstrace, zase ta nenávist, já se za to tak stydím," zoufá si pětapadesátiletá Lynn Morenová, rodačka ze Severní Karolíny. Vyrůstala v městečku Durham na úpatí Apalačských hor, její rodiče tam měli farmu a žili výhradně z toho, co vypěstovali. Její prapradědeček bojoval po roce 1861 v občanské válce. "Byl z Jižní Karolíny, a tak stál na konfederační straně, nic jiného mu vlastně nezbylo," říká Lynn. "Kopat a plivat na sochu konfederačního vojáka je ubohé a nepochopitelné, vždyť tam před soudem v Durhamu stála přes sto let," říká téměř osmdesátiletá Caroline Sprolesová z městečka Marion k útokům na jižanské symboly.

Šéf sportu čelí policii, vesnické kluby krachu

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 17.08.2017

Slíbené miliardy od státu sportovní kluby zatím nedostaly. Hlavně malým hrozí zánik. Na vině je i dotační kauza sportovních bossů Jansty a Pelty. PRAHA Fotbalový klub v Bečvárech u Kolína má 150 členů. Nebýt obce, která z kasy uvolnila pro své sportovce 300 tisíc korun, zanikl by. U ministerstva školství žádali fotbalisté o příspěvek loni, nedostali nic. Letos získali jen 66 tisíc korun na mládež. "Peníze přestaly do sportu na nejnižší úrovni proudit s rozpadem Sazky. Současná situace ve sportu nás ovlivňuje hodně," říká Miroslav Černý, místopředseda a hospodář tělovýchovné jednoty v Bečvárech.

Češi se vracejí k přírodě, a tak si vyměňují semínka

Zdroj: Právo, Datum: 17.08.2017

Návrat k přirozenosti a přírodě. Toto heslo razí stále více lidí i v oblasti stravování, ve svém celkovém životním stylu. I proto se s velkým ohlasem setkává nová iniciativa, která přišla s nápadem vzniku takzvaných semínkoven. Tedy míst, kde si mohou lidé vypůjčit různá semínka k zasazení, případně vyměnit si svoje vlastní vypěstovaná semínka za jiná. Za dva roky se do projektu zapojilo již bezmála osm desítek míst v České republice. "Zájem o založení nových semínkoven pořád roste, hlásí se nám stále noví zájemci, často jsou to různé knihovny nebo různé ekologické iniciativy a podobně.

FOTO

Zdroj: Právo, Datum: 17.08.2017

Foto: SHOŘEL KAMIÓN S MELOUNY. Požár maďarského kamiónu plně naloženého melouny uzavřel včera ráno brněnskou dálnici D1. Následky se odstraňovaly celé dopoledne, a tak se tvořily mnohakilometrové kolony. "Naneštěstí požár vznikl v jednom z rekonstruovaných úseků, kde je doprava v obou směrech převedena do levého dálničního pásu. Dálnice proto musela být po dobu zásahu uzavřena v obou směrech," popsal událost mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel. Foto HZS Středočeského kraje

Málo lidí v obcích? Česko v čele

Zdroj: Právo, Datum: 17.08.2017

Téměř 90 procent českých obcí obývá méně než dva tisíce obyvatel. Průměrný počet obyvatel české obce je nejnižší ze všech zemí OECD a činí 1640. Proti tomu např. v Německu je to 7320 nebo v Polsku 15,5 tisíce. Ve vedení českých obcí navíc chybějí ženy a lidé s vysokoškolským diplomem. Ukázala to studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA), kterou má Právo k dispozici. "Česko má v rámci zemí OECD nejvyšší podíl obcí s méně než 2000 obyvateli. To sice znamená, že rozhodování starostů je blíže občanům, ale také to znamená nízkou efektivnost systému, a jak ukazujeme v této studii, i slabou volební soutěž o jedno místo zastupitele a potažmo starosty," píše výzkumník IDEA Ján Palguta.

Nečekaně rychlý růst ekonomiky zaskočil analytiky

Zdroj: Právo, Datum: 17.08.2017

Česká ekonomika ještě zrychlila svůj růst a stává se tak ekonomickým tygrem. Hrubý domácí produkt (HDP) stoupl podle předběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) v letošním druhém čtvrtletí meziročně o 4,5 procenta. Analytici přitom očekávali jen tříprocentní vzestup. Jak včera ČSÚ informoval, mezičtvrtletně se HDP zvýšil o 2,3 procenta, což je rovněž rychlejší růst, než se čekalo. Vývoj HDP ovlivnila zejména spotřeba domácností poháněná vzhůru zvyšováním mezd, ale i obnovená investiční aktivita firem, která byla rok v útlumu.

Poslanci odmítají zveřejňovat styky s lobbisty

Zdroj: Právo, Datum: 17.08.2017

Povinnou registraci a zveřejňování všech schůzek s politiky, jejich asistenty a poradci navrhuje ministr a šéf vládní legislativy Jan Chvojka (ČSSD) pro lobbisty. Poslanci se brání, že tohle už je přes čáru. Lobbisté i ti, které oslovují, tedy hlavně politici, by měli vést na internetu tzv. veřejný diář, kam by pravidelně zapisovali schůzky. Nejsilnějšímu lobbingu čelili politici během jednaní o hazardu, kouření, zbraních či o fotovoltai -ce. Chvojka svůj věcný záměr zákona již poslal do připomínkového kolečka.

Ekonomika láme rekordy

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 17.08.2017

ČESKÉ HOSPODÁŘSTVÍ PŘEKVAPILO, ODBORNÍCI VARUJÍ PŘED PŘEHŘÁTÍM Tuzemský hospodářský růst byl ve druhém čtvrtletí tak velký, že se díky němu Česko zařadilo mezi premianty celé Evropské unie. Předběžné údaje Českého statistického úřadu ukázaly, že HDP mezi březnem a červnem vzrostl meziročně o 4,5 procenta. Lépe jsou na tom v současnosti už jen dva státy – Lotyšsko a Rumunsko. Tak vysoké tempo růstu nikdo nečekal. Analytici počítali s tím, že si ekonomika polepší meziročně zhruba o tři procenta, tedy stejně jako v prvním čtvrtletí.

Porovnání HDP s dalšími zeměmi

Zdroj: ČT 1, Datum: 16.08.2017

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka: Nabízím porovnání s dalšími zeměmi. Zdejší ekonomika výrazně předčila unijní průměr, je dvakrát výkonnější. V EU rostl hrubý domácí produkt o 2,3 %. Absolutně nejlíp si ale v prvním pololetí vedlo rumunské hospodářství - plus 5,7. Na opačném pólu je Belgie ani ne s 1,5 %. A ještě pohled na sousední země. I v tomto srovnání Česko vede. Na druhém místě jsou Poláci téměř s totožným číslem. Nejpomaleji roste německá ekonomika, zhruba o 2 %. Domácí HDP si ve druhém čtvrtletí připsal nejrychlejší tempo za posledních 10 let.

Rychlý růst české ekonomiky

Zdroj: ČT 1, Datum: 16.08.2017

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka: Hospodářství se daří výrazně nad očekávání. Hrubý domácí produkt rostl ve druhém čtvrtletí ve srovnání s loňskem o 4,5 %. A to je číslo, které překonalo všechny odhady. Ekonomiku pohánějí dva motory. Lidi utrácejí a firmy momentálně investují. Na dobré výsledky reagoval i kurz měny, znovu se dostal pod 26 korun a 10 haléřů za euro. Bohuslav SOBOTKA, předseda vlády /ČSSD/: Pro zaměstnance je tahle situace velmi dobrá. Mohou si říci o vyšší plat. To znamená nízká nezaměstnanost a rychlý růst ekonomiky umožňuje rychlejší růst platů a umožňuje nám, abychom rychleji doháněli západní, západní země.

Rychlý růst českého HDP

Zdroj: ČT 1, Datum: 16.08.2017

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka: A teď už zdravím Karla Havlíčka, předsedu představenstva Asociace malých a středních podniků. Česko tedy zažívá velmi dobré časy, ty ale netrvají věčně. Kdy se podle vás to tempo zmírní, anebo se třeba úplně obrátí? A co na to bude mít vliv? Karel HAVLÍČEK, předseda představenstva, Asociace malých a středních podniků: Tak zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se to mělo nějak fatálně zpomalit. Je pravdou, že je to závislé na spotřebitelské poptávce a vzhledem k tomu, že je nízká míra nezaměstnanosti, vzhledem k tomu, že mzdy rostou, lidé utrácejí, tak zde by nemělo hrozit větší riziko.

Eskorta přivezla hledaného muže z Thajska do Čech

Zdroj: NOVA, Datum: 16.08.2017

Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Radek Juříček, kterého před měsícem zadržela policie v Thajsku, je už v českém vězení. Dnes ráno přiletěl s eskortou na Letiště Václava Havla a putoval rovnou za mříže. Juříček se ukrýval od roku 2008, kdy byl odsouzený k devítiletému trestu za leasingové podvody se škodou čtyřiceti milionů korun. Ondřej ŠPALEK, redaktor: Letiště Václava Havla pár minut po půl deváté ráno. Na plochu právě dosedá letadlo, které má na palubě pro české policisty vzácný náklad.

Hospodářství ČR roste nebývale rychlým tempem

Zdroj: NOVA, Datum: 16.08.2017

Martin POUVA, moderátor: A začínáme dobrou zprávou. Česká ekonomika roste tak rychle, že to překvapilo i samotné ekonomy. Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Čísla dnes zveřejnil Český statistický úřad. Posilování ekonomiky se ve druhém čtvrtletí sice očekávalo, ale mělo být daleko pomalejší. Martin POUVA, moderátor: Ekonomiku táhlo hlavně utrácení domácností, zahraniční obchod a také to, že se daří celé Evropě. Martina KUZDASOVÁ, redaktorka: Nečekané, překvapivé. To jsou slova, kterými analytici nejčastěji komentují růst české ekonomiky ve druhém čtvrtletí.

Ukázka z nových dílů Ulice na webu nova.cz

Zdroj: NOVA, Datum: 16.08.2017

redaktorka: Karla a Mára z Ulice spolu zažijí vášnivé chvilky na netradičním místě. Ukázku z nových dílů najdete na webu nova.cz.

Auto skončilo v řece, řidič podle svědků utekl

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 16.08.2017

Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Zběsilá jízda autem skončila pod vodní hladinou. Stalo se to včera večer na Lounsku. Hasiči tam lovili z řeky vůz, který měl podle svědků záměrně poslat ke dnu sám řidič a pak z místa utéct. U záchranné akce byla reportérka Renata Malíková. Renata MALÍKOVÁ, redaktorka: Dopravní prostředek, který se v řece jen tak nevidí. Tohle je Ohře v Černčicích včera v podvečer. Pod hladinou řeky jsou v tuto chvíli dva policejní potápěči a hledají potopené auto. Josef VOGL, velitel zásahu, HZS Ústeckého kraje: 10, 15 metrů jako postupně plavalo a kleslo ke dnu.

Požár kamionu téměř celý den blokoval provoz na dálnici D

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 16.08.2017

Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Tady je Prima, zprávy, Klára Doležalová a Karel Voříšek a s námi příjemný a dobrý večer. Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Jsme rádi, že jste si nás pustili. Máme vám co říct. Krásný večer i ode mne. Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Ohnivé peklo na dálnici D1. Nedaleko středočeského Ostředku hořel kamion převážející melouny. Několikametrové plameny přiživil i výbuch hasicích přístrojů uvnitř vozu. Dálnice byla uzavřena v obou směrech na několik hodin. Na místě natáčel reportér Ondřej Pořízek.

Pyrotechnici pokračují v čištění druhého epicentra výbuchu ve Vrběticích

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 16.08.2017

Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Už 6 týdnů čistí pyrotechnici okolí druhého epicentra výbuchu v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku. Jde to ale mnohem pomaleji než u prvního epicentra. Kvůli obrovskému množství nevybuchlé munice. Práci také ztěžují přemnožení divočáci. Kauzu sleduje Robert Heč. Robert HEČ, redaktor: Pyrotechnici v okolí druhého epicentra výbuchu narážejí na dělostřelecké miny, granáty a další munici, která je konstruovaná k tomu, aby zabíjela. Musí pečlivě vážit každý krok.