Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Aprílové počasí.

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 01.04.2015

Foto: Dopravu na silnicích i na železnici včera mnohde v Česku komplikoval sníh a silný vítr. Snímek je z Hradce Králové. Proměnlivé a hlavně oblačné počasí, někde i se sněhovými srážkami, lze očekávat i v následujících dnech včetně Velikonoc. Více na straně 4 FOTO MAFRA – M. VESELÝ

Básník v dobrovolné samotě

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 01.04.2015

KULTURA Josef Topol byl vždycky samotář a s přibývajícími léty své samotě definitivně propadl a nemá chuť vysvětlovat, proč, jak sám řekl, špatně snáší zlo a blbost. strana 8

Kauza Hrad versus Peroutka vyřešena

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 01.04.2015

24 HODIN LN přinášejí exkluzivní rozhovor se spoluautorem Peroutkova článku Hitler je gentleman. Inkriminovaný text byl součástí rozsáhlejšího projektu Kavárna o selhání demokratické inteligence. Metodickým oddělením VUML byl zpracován na jaře 1964. strana 20 Foto:

Miliardář Buffett věří nezdravé stravě

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 01.04.2015

PRAHA V době, kdy je v módě zdravá strava, působí legendární investor Warren Buffett tak trochu jako přízrak. Čtyřiaosmdesátiletý miliardář pro časopis Fortune například přiznal, že se rád stravuje jako šestileté dítě. "Zkontroloval jsem si statistické tabulky pojišťoven a zjistil jsem, že nejnižší úmrtnost je právě u této věkové skupiny. Tak jsem se rozhodl jíst jako šestiletý," řekl Buffett, který je znám tím, že s oblibou snídá zmrzlinu a denně vypije několik plechovek kokakoly, zvláště pak té s višňovou příchutí.

Novinka: platy určí zaměstnanci. Vyberou si i šéfy

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 01.04.2015

ČESKÉ BUDĚJOVICE Někteří podnikatelé, zejména v Německu, vsadili na zcela nový způsob vedení firem. Je založen nikoliv na absolutní moci šéfů, ale naopak na demokratickém rozhodování všech zaměstnanců. Ti si volí manažery, a dokonce i rozhodují o výši svých platů. Ačkoliv podobný způsob řízení firmy může leckomu připadat jako komunistický výmysl, opak je údajně pravdou. Majitelé si "demokracii" ve firmě nemohou vynachválit. "Zpočátku to bylo pochopitelně dobrodružství, dnes ale náš systém funguje výborně," říká Julian Vester, spolumajitel agentury Elbdudler, která svým klientům zajišťuje reklamu na sociálních sítích.

Sobotka přimkl Česko více k USA

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 01.04.2015

Zahraniční politika se nemá odvracet od havlovské tradice – lidských práv a silné atlantické vazby PRAHA Sobotkova cesta do Ameriky nese ovoce. Premiér přepsal zahraničněpolitickou koncepci vlády a změny, které udělal, odrážejí zkušenost nabytou právě při pobytu v USA loni na podzim při odhalení busty Václava Havla ve Washingtonu. LN mají koncepci, kterou nyní dostali ke konzultaci lídři koalice, k dispozici. Šéf koalice a ČSSD vrátil do dokumentu důraz na lidská práva a atlantickou vazbu, jak je prosazoval bývalý český prezident a pro mnohé Američany hrdina Havel.

Vadné granáty ohrožovaly vojáky v Afghánistánu

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 01.04.2015

PRAHA Při střelbách českých vojákůvAfghánistánu v roce 2010 selhalo ze čtyřiceti granátů dvanáct. Od loňského června se ministerstvo obrany kvůli nespolehlivé zbrani soudí bezmála o 40 milionů korun se zbrojovkou Zeveta Ammunition. Ta granáty armádě dodala. Rok 2010 patřil v Afghánistánu z pohledu koaličních vojáků mezi mimořádně tragické, zahynulo jich více než 700. Ty české vedle Talibanu navíc ohrozila nespolehlivá výzbroj. Granáty dodala Zeveta armádě na základě smlouvy z roku 2009. "Týkala se přelaborace 3 tisíc kusů granátů RPG-75 na granáty typu 68 mm RTG s termobarickou trhavinou," přiblížil serveru Lidovky.

Z Havlovy země

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 01.04.2015

SLOUPEK LN Zvykli jsme si, že i v daleké cizině, kde Česko neznají, se lidem rozsvítí, řekneme-li, že jsme ze země Václava Havla. Toto nás zařadilo k Západu dříve než členství v EU a NATO. Ta pozice však není definitivní ani nároková. Nový koncept zahraniční politiky ji stvrzuje, ale až po boji. Kdyby vyhrál ten loni navrhovaný, stát by se místo o lidská práva opíral o lidskou důstojnost. Nic proti ní, ale Západ stojí na lidských právech. Proto je důležitá koncepce zdůrazňující lidská práva i hodnotová východiska.

Zbídačené Španělsko oživily tvrdé reformy

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 01.04.2015

SVĚT Španělsko, které podle některých analytiků mělo hospodářsky potopit celou EU, se vzmáhá. Nasadilo tvrdé reformy a může být i evropským ekonomickým tahounem. Dál se ale potýká s nezaměstnaností. strana 6

Přes ČT se praly peníze

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 01.04.2015

Podnikavci zneužili Českou televizi. Se sponzoringem pořadů nabízeli snížení daňového základu PRAHA Okamžik, kdy se před začátkem televizního pořadu objeví na obrazovce seznam jeho sponzorů, by měl být jedním z čistých způsobů, jak může do veřejnoprávní stanice vstoupit reklama. Podle zjištění MF DNES však úplně čistý není. Česká televize se patrně stala obětí podvodu. Policie totiž prověřuje podezření, že sponzoring v České televizi posloužil opakovaně některým firmám k daňovým podvodům.

Romská herecká hvězda neplatila za byt

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 01.04.2015

ÚSTÍ NAD LABEM Sociální drama Cesta ven líčící úpornou snahu romské dívky dostat se z bludného kruhu dluhů přinesla představitelce hlavní postavy Klaudii Dudové uznání, ocenění a slávu. Její skutečná cesta ven z rodného Ústí nad Labem do velkého filmového světa je však ještě smutnější než scénář filmu. Zbyly po ní skutečné dluhy. Muž, který jí pronajal byt, ji už tři měsíce marně shání. Ji i peníze. "Mobil má nedostupný, e-mailové zprávy se vracejí jako nedoručené, nereaguje na vzkazy a výzvy," líčí majitel bytu Zbyšek Studecký.

Stát chce děti očkovat násilím, obávají se právníci

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 01.04.2015

PRAHA Je to nenápadný odstavec, ale může mít dalekosáhlé důsledky: děti by mohl nechat stát naočkovat i proti vůli rodičů. Třeba kolektivním očkováním ve školce, aniž by to rodiče tušili a mohli zasáhnout. Alespoň se toho obávají právníci z Ligy lidských práv. Ti totiž zjistili, že zdravotní výbor Poslanecké sněmovny přijal usnesení ke změně zákona o zdravotních službách, kde se říká, že se bez souhlasu pacienta smí poskytovat zdravotní služby vedoucí "k předcházení vzniku a šíření infekčních onemocnění".

Američtí vojáci přitáhli i ve slotě na 20 tisíc lidí

Zdroj: Právo, Datum: 01.04.2015

Ukázka vojenské techniky konvoje přilákala včera navzdory vichru a ledovému dešti do ruzyňských kasáren v Praze kolem dvaceti tisíc lidí. Návštěvníci vojákům nosili pivo v plechovkách, koláče, tatranky i pardubický perník. S americkými vojáky se setkal i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), techniku si prohlédli ministr obrany Martin Stropnický (ANO) a americký velvyslanec v ČR Andrew Schapiro. "Jsem rád, že to chápe a podporuje i velká většina našich občanů. V době, kdy bezpečnostní rovnováhu v Evropě a jejím okolí narušují aktivity Islámského státu a nevypočitatelné chování Putinovy vlády v Rusku, dramaticky roste význam spolehlivě zajištěné národní bezpečnosti.

Na přípravek na lupénku přispívá už první pojišťovna

Zdroj: Právo, Datum: 01.04.2015

Na konci ledna uveřejnilo Právo článek o přípravku na lupénku, který ač měl skvělé výsledky testů a špičky české dermatologie bojovaly za jeho proplácení zdravotními pojišťovnami, pacienti trpící tímto onemocněním si ho museli kupovat za své. A to i za více než 2000 korun. Už tomu tak není. Zdravotní pojišťovna MV ČR včera sdělila Právu, že jako první u nás začala pacientům na přípravky přispívat. "Pacientů s psoriázou neboli lupénkou je v České republice kolem půl miliónu. Všichni, kdo známe někoho s lupénkou, víme, jak tito nemocní trpí, a to především reakcí okolí, tím, že bývají dost často vyloučeni ze sociálních vztahů.

Záchrannou misi na osvobození dívek odsouhlasil přímo Nečas

Zdroj: Právo, Datum: 01.04.2015

Souhlas s první, ale nakonec kvůli počasí neúspěšnou záchrannou akcí na osvobození dvou Češek unesených v Pákistánu dal jen pár týdnů po jejich zmizení v březnu 2013 podle nynějších zjištění Práva přímo tehdejší český premiér Petr Nečas (ODS). Písemné potvrzení, že mají volné ruce k zásahu, totiž tehdy podle dvou důvěryhodných zdrojů Práva vyžadovali Američané, kteří měli celou misi provést. Chtěli tím získat jistotu, že v případě, kdyby se akce nepovedla a někomu se něco stalo, nebude nikdo USA napadat za to, že zasahovaly vůči českým občankám bez souhlasu českého státu.

ČESKÉ EXPO A OKŘÍDLENÝ AUTOMOBIL

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 01.04.2015

Poblíž italského Milána finišují přípravy na 33. ročník světové výstavy Expo. Ta se veřejnosti otevře v květnu, český pavilon projde zkušebním provozem dnes. Jedním z jeho hlavních bodů je rozměrná plastika kombinující ptáka a automobil, jejímž autorem je Lukáš Rittstein (na snímku). Většinu pavilonu, v němž vědci z ČVUT lidem ukážou například i laboratorní les, měla na starost vizovická společnost Koma, která staví domy pomocí kontejnerových stavebnic. strana 2 Foto: ČTK

Každý chce jít na gymnázium

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 01.04.2015

ZÁJEM O UČILIŠTĚ JE MINIMÁLNÍ, STAMILIONY STÁTNÍ PODPORY NEZABRALY Za dva týdny vyrazí desítky tisíc deváťáků k přijímacím zkouškám na střední školy. A podle počtu přihlášek je jisté, že i letos bude nejvíce odmítnutých mezi uchazeči o studium na gymnáziích, případně maturitních oborech. Naopak učiliště zůstanou – navzdory masivní státní podpoře – poloprázdná. Vyplývá to z ankety HN mezi kraji, které jsou zřizovateli většiny středních škol. Například v Libereckém kraji se na čtyřletá gymnázia hlásí až třikrát více studentů, než kolik jich mohou přijmout.

Okupace ve vzpomínkách veterána

Zdroj: ČT 1, Datum: 31.03.2015

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Vojáci, kteří ještě dnes přenosují, přenocují v Česku, jsou příslušníky druhé průzkumné kavalerie. Ta je nejstarším nepřetržitě sloužícím oddílem americké armády. Předchůdci dragounů došli v roce 1945 až do Plzně. Ta samá jednotka pak střežila bavorskou hranici v době takzvané studené války. osoba /Zdroj: U.S. Army, 70. léta/: Tam v dálce je Československo okupované armádami Sovětského svazu. Tereza STÁRKOVÁ, redaktorka: Šest set třicet sedm kilometrů železné opony, které měla na starost druhá průzkumná kavalerie pod permanentním dohledem z obou stran.

Uctění památky padlých vojáků

Zdroj: ČT 1, Datum: 31.03.2015

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Tisíce lidí i dnes zajímal americký konvoj. Po celý den chodili do kasáren v pražské Ruzyni, kde si prohlíželi techniku a mluvili s vojáky. Členy konvoje pak přivítali lidé také v Plzni. Tam uctili památku amerických a belgických vojáků, kteří padli během druhé světové války právě při osvobozování Československa. David HAVLENA, redaktor: Ladily se nástroje, v ulicích duněly harleye a osvobození Plzně americkou armádou připomněla dvacítka historických vozidel. Rudolf BAYER, předseda, Military Car Club Plzeň: Chceme dát českou a americkou vlajku, kterou jsme měli v Normandii.

Zásah v Uherském Brodě

Zdroj: ČT 1, Datum: 31.03.2015

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Právě začaly Události. Dobrý večer vám přeje Jakub Železný. Policie hodnotí postup svých lidí při únorové tragédii v Uherském Brodě, při níž zemřelo osm lidí, jako správný. Jediné pochybení podle ní bylo prý u operačního důstojníka, který mimo vlastní pravomoc pozdržel zákrok. Policejní prezidium ale přiznává, že třeba komunikace se starostou města mohla být lepší. Jde o závěry interního šetření. Josef KVASNIČKA, redaktor: Vladimír KEBLÚŠEK, redaktor: redaktor: Měsíc a týden od tragické události předstupují ministr vnitra a policejní prezident před novináře a vysvětlují, co se 24.

15 let vězení pro "řezníka ze Žižkova"

Zdroj: NOVA, Datum: 31.03.2015

Reynolds KORANTENG, moderátor: 15 let vězení a vyhoštění z České republiky. S tímto trestem odešel od soudu pětatřicetiletý Ukrajinec, který loni zavraždil svou krajanku. Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: V bytě na Žižkově ji po hádce ubodal, tělo rozřezal a vyhodil do kontejneru. Důvodem hádky bylo to, že ho známá přistihla ve svém bytě opilého při hraní videoher. Vrah, ačkoliv se policii už v srpnu přiznal, byl dodnes na svobodě. Ondřej ŠPALEK, redaktor: Brutálně vraždil kvůli naprosté malichernosti.

Jarní sněhová kalamita a vítr zaskočily Česko

Zdroj: NOVA, Datum: 31.03.2015

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: Zima ještě neřekla poslední slovo a plnou silou to dokázala dnes ráno. Ačkoli je už 10 dní astronomické jaro, většinu republiky zasypaly přívaly sněhu. Reynolds KORANTENG, moderátor: Policie musela řešit stovky dopravních nehod, části některých dálnic byly uzavřeny. Desítky dalších silnic zablokovaly uvázlé kamiony. Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: Na Liberecku šlo vyloženě o kalamitu. Silničáři tam už měli techniku připravenou na letní sezonu, a proto nemohli vyjet do terénu.

Tomio Okamura uvažuje o změně politické strany?

Zdroj: NOVA, Datum: 31.03.2015

Reynolds KORANTENG, moderátor: Uvnitř hnutí Úsvit začala válka o peníze. Na jedné straně stojí Tomio Okamura a na druhé poslanci, kteří ho vyloučili z poslaneckého klubu. Spor vedou nejen kvůli údajně podivným smlouvám, ale také kvůli milionům od státu. Jan ZILVAR, tajemník hnutí /ÚSVIT/: Se hraje řádově o nějakých 20 milionů korun z toho státního příspěvku. Pavlína KOSOVÁ, redaktorka: Říká tajemník hnutí Úsvit Jan Zilvar na současnou velmi nepřehlednou situaci týkající se peněz v opozičním hnutí.

Kdo chyboval při zásahu v Uherském Brodě?

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 31.03.2015

Roman ŠEBRLE, moderátor: Podle šetření odboru vnitřní kontroly policejního prezidia policie při střelbě v Uherském Brodě údajně nepochybila. Gabriela KRATOCHVÍLOVÁ, moderátorka: Chyboval prý jen v uvozovkách, pardon, v uvozovkách jen operační důstojník, který policisty zrazoval od zásahu proti střelci. Ten zavraždil 8 lidí a pak zastřelil sebe. Roman ŠEBRLE, moderátor: Policisté se prý na místě, a to i přes rozkaz operačního důstojníka, snažili zasáhnout. Gabriela KRATOCHVÍLOVÁ, moderátorka: Jenže toto policejní vyšetřování je jednoduše plné rozporů.

Sníh a vítr potrápily Česko

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 31.03.2015

Gabriela KRATOCHVÍLOVÁ, moderátorka: Pěkný večer. V poslední březnový den vás u Zpráv televize Prima vítají Roman a Gabriela. Roman ŠEBRLE, moderátor: Hezký večer. A protože počasí bylo již dnes spíše aprílové, bude o něm i naše první reportáž. Nárazový vítr, sníh a déšť. Počasí dnes ochromilo celou republiku a potrápilo hlavně řidiče. Neprůjezdné byly kvůli sněhu dokonce i dálnice. Policisté a hasiči řešili velké množství dopravních nehod. Naše štáby byly v pohotovosti ve všech krajích a vy se teď můžete podívat, jak počasí řádilo.

Změny u policie

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 31.03.2015

Roman ŠEBRLE, moderátor: Nové vrtulníky pro zásahové jednotky, zvláštní policejní hlídky nebo o 4 tisíce policistů víc v ulicích během 5 let. To mají být podle ministerstva vnitra kroky, které zajistí, že se nebude opakovat tragédie z Uherského Brodu. Detaily přidá kolega Pavel Štrunc. Pavel ŠTRUNC, redaktor: Tragédie, která zahájí změny u policie. Velké a zřejmě nákladné. Konkrétně do terénu má během 5 let dorazit o 4 tisíce policistů víc. Milan CHOVANEC, ministr vnitra /ČSSD/: Počty policistů jsou pro výkon služby nedostatečné.