Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Hejtman Hašek dráždí vítáním Putinovy vlčí jízdy

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 05.05.2016

PRAHA Nad hlavou vlajka samozvané Doněcké lidové republiky, okolo drsně se tvářící muži odění v kůži, nápisy v azbuce "Společně jsme silní" a "Je to naše vítězství." Jihomoravský hejtman Michal Hašek zveřejnil snímky, na nichž se chlubí setkáním s "Putinovým fanklubem". Na brněnském Ústředním hřbitově se vyfotil s motorkářským klanem Noční vlci, kteří jízdou do Berlína oslavují památku sovětů padlých v druhé světové válce. Vlci, známí svým blízkým vztahem k ruskému státníkovi, nejsou v Evropě příliš vítáni a jejich vůdce Alexander Sergejevič Zaldostanov, přezdívaný Chirurg, je dokonce na sankčním seznamu EU i USA kvůli otevřené podpoře ruské anexe ukrajinského Krymu.

Noční vlk Hašek

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 05.05.2016

SLOUPEK LN Jak těžko se u nás hledá racionální vztah k Rusku, dokládá Michal Hašek. Našinec třeba chápe, že ne každému se líbí adorace skupiny Pussy Riot. Ale nechápe jednu věc: proč někdo, kdo pokládá ty punkerky za vulgární a urážlivé, sám vítá motorkáře ze skupiny Noční vlci? Jsou snad vzorem slušnosti a umírněnosti? Aby bylo jasno, nemusíme Noční vlky vyhošťovat, jak to činí Poláci. Vždyť na své trase uctívají to, co by i nám mělo být svaté – osvobození od nacismu. Jezdí po pietních místech ruských, polských (Katyň), židovských (Osvětim) i českých.

Nový trend v Česku: mikrobyty od 11 m2

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 05.05.2016

Nízkometrážní byty jsou po Tokiu, New Yorku či Londýně k mání i v Praze, levné bydlení to ale není PRAHA Ložnice, obývací pokoj, kuchyňka, sprcha a WC. To vše se vejde na plochu něco málo přesahující deset metrů čtverečních. Vítejte v mikrobytě. Bydlení, jehož synonymem se stalo Tokio, získává na oblibě ve městech, jako je Londýn, New York či Hongkong. K dispozici je ale už i v Praze. Společnost Pražská správa nemovitostí (PSN) má ve své aktuální nabídce rezidenční projekt U Bojovníka v Praze 3 na pomezí Žižkova a Vinohrad.

Rozhodnuto!

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 05.05.2016

Do závěrečného boje o Bílý dům už mohou v listopadu vážně zasáhnout jen dva politici – kontroverzní republikán Donald Trump a demokratka a bývalá první dáma Hillary Clintonová. Přestože Trump oficiální nominaci Republikánské strany dosud nezískal, z předvolebního klání odstoupili oba jeho zbývající protikandidáti: po texaském senátorovi Tedu Cruzovi včera oznámil konec kampaně i jeho stranický kolega – guvernér Ohia John Kasich. Také Clintonovou už nejspíš neohrozí vermontský demokrat Bernard Sanders.

Ultrapravici pomohou peníze z Bruselu

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 05.05.2016

PRAHA Pro předsedu ultrapravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Tomáše Vandase je EU navenek nenáviděná a neschopná instituce, kterou by nejraději zrušil. Jenže reálně může Brusel Vandasovi a jeho "dělníkům" zajistit přístup k penězům z kapes evropských daňových poplatníků. DSSS se loni stala členem Aliance pro mír a svobodu (APF), evropské politické strany, která sdružuje desítku ultrapravicových stran Evropy. A jelikož má APF ve svých řadách také čtyři europoslance, získala nárok na granty, jimiž Evropský parlament přispívá na politickou činnost evropských stran.

Gumball v Česku

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 05.05.2016

Luxusní vozy přijely do Prahy Foto: Zábava pro bohaté Stovky fanoušků přilákal včera příjezd rychlých a drahých vozů závodu Gumball 3000 k pražskému hotelu Hilton, cíli etapy na cestě z Dublinu do Bukurešti. Více na str. 3 Foto: Dan Materna, MAFRA

Kšefty nemocnic budou přísně tajné

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 05.05.2016

Toto navrhuje poslanec ČSSD Chvojka. Špitály by nemusely zveřejňovat nákupy PRAHA Nemocnice koupí defibrilátor za 255 tisíc, od pojišťovny si dá zaplatit předem stanovený strop 850 tisíc, zbytek si nechá. Pokud jich nakoupí čtyřicet, dělá to 25 milionů korun. Běžnou praxi, kdy v nemocnicích mizí peníze – jak odhalily uniklé smlouvy – chce zakonzervovat poslanec ČSSD Jan Chvojka. Narychlo předložil návrh, podle něhož by krajské a fakultní nemocnice nemusely zveřejňovat nákupy. V červenci totiž začíná platit zákon o registru smluv.

Řecko bude soudit české ajťáky. Hrozí jim 20 let

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 05.05.2016

PRAHA, BRNO Před čtyřmi roky jejich osud řešily politické špičky, scházeli se diplomaté, přimlouvali se premiér Petr Nečas i prezident Václav Klaus. Díky velké podpoře se programátoři Ivan Buchta a Martin Pezlar tehdy dostali z vazby v Řecku, kde byli kvůli obvinění ze špionáže. Po letech ticha případ znovu ožívá. "Řecký soud poslal spis na Městský soud v Brně, ve kterém je shrnutí případu a informace, že proběhne soudní líčení," řekl Buchta, který bydlí a pracuje v Brně. Termín líčení zatím řecký soud neuvedl.

Zrušení víz Turkům schválí EU i bez Čechů

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 05.05.2016

PRAHA, BRUSEL Evropská komise včera doporučila schválit dohodu o bezvízovém styku s Tureckem do prázdnin. Když se tento termín, obsažený v dohodě EU s Ankarou, nestihne, hrozí Turecko, že v létě do Evropy pustí statisíce migrantů. "Turecko učinilo pozoruhodný pokrok v plnění podmínek ke zrušení víz," řekl místopředseda Evropské komise Franz Timmermans. Ankara má z 72 podmínek splněno 67 a podle Bruselu je reálné, že do prázdnin stihne splnit i zbytek. Visegrádská čtyřka, jejíž ministři zahraničí včera jednali v Praze, se ke zrušení víz staví rezervovaně a trvá na tom, že Turecko musí splnit všechny podmínky.

Na hackery si došlápnou i vojenští zpravodajci

Zdroj: Právo, Datum: 05.05.2016

Konflikty na Ukrajině a v Sýrii ukazují, že útok hackerů může ohrozit obranu státu stejně jako cizí armáda. Vojáci kybernetickou válku už zařadili na roveň pozemním a leteckým operacím. Zbraně proti hackerům mají po policii nově získat i armádní špióni. Ti by podle novely zákona o Vojenském zpravodajství, které ministerstvo obrany už poslalo do připomínkového řízení, měli dostat možnost používat např. sledování a odposlouchání i na poli kybernetické obrany. Návrh zákona nařizuje pod hrozbou finanční sankce operátorům a poskytovatelům internetu umožnit armádním špiónům napojit se na počítačovou síť a monitorovat ji.

Předsedkyně spolku rozfofrovala miliónové dědictví pro kočky

Zdroj: Právo, Datum: 05.05.2016

Čtrnáct let pečovaly dobrovolnice z plzeňského spolku Kočka mezi lidmi o zatoulané šelmičky ve městě. Před dvěma lety kvůli nedostatku peněz přišly o útulek a musely výrazně omezit kapacitu přijatých zvířat. Žádná z nich přitom neměla tušení, že v roce 2011 získal spolek významný podíl z desetimiliónového jmění, který mu po své smrti odkázala známá plzeňská mikrobioložka a milovnice zvířat Alena Tomšíková. Dědictví od štědré mecenášky totiž za jejich zády rozfofrovala předsedkyně spolku Anna Havlíčková.

Rusů u nás strmě přibývá

Zdroj: Právo, Datum: 05.05.2016

Počet Rusů v Česku rekordně roste. Rusové tvoří už třetí, po Ukrajincích a Vietnamcích, největší imigrační komunitu v Česku. Na našem území jich žije a pracuje přes 35 tisíc. V roce 2004 zde žila jen necelá polovina z tohoto počtu. Vyplývá to ze studie Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí (VÚPSV) "Začlenění ruské komunity do většinové společnosti" autorek Jany Vavrečkové a Karolíny Dobiášové. Rusové nemají zájem o nějaké krátkodobé pobyty, ale chtějí se zde usadit na podstatně delší dobu.

Trump už to má jisté. Teď na Bílý dům

Zdroj: Právo, Datum: 05.05.2016

Tvrdý knokaut uštědřil v úterních prezidentských primárkách v Indianě Donald Trump rivalovi Tedu Cruzovi, který odstoupil ještě před sečtením všech hlasů. Z primárek odstoupil dnes v noci i jeho poslední soupeř John Kasich. Trump má tak volnou cestu k nominaci a jeho tažení na Bílý dům může začít. Jeho duel s favorizovanou demokratkou Hillary Clintonovou je tak jistý. "Nevím, jestli mě má rád, nebo ne, ale je to sakra soupeř," ocenil Trump v hale stařičké železniční stanice v Indianapolisu senátora Cruze, s nímž nejprve udržoval příměří, ale pak ho nazýval "prolhaným Tedem", a s nímž si vyměňoval nejrůznější urážky, jichž nebyly ušetřeny ani manželky.

DONALD TRUMP MÁ VOLNOU CESTU. SOUBOJ S CLINTONOVOU SE BLÍŽÍ

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 05.05.2016

Hlavní Trumpův rival Ted Cruz po porážce v primárkách v Indianě z boje odstoupil. Podzimní souboj realitního magnáta s Hillary Clintonovou o Bílý dům je tak už téměř jistý. Zatímco značná část republikánského establishmentu považovala populistického a často prostořekého Trumpa za kandidáta ohrožujícího tradiční republikánské hodnoty, po Indianě dal najevo neotřesitelnost jeho pozice hlavní manažer strany Reince Priebus. Ten po Cruzově odstoupení prohlásil, že se republikáni musí sjednotit za Trumpem do souboje o Bílý dům proti Hillary Clintonové, která je téměř jistou kandidátkou demokratů.

Řidiči ušetří. Daň za stará auta se odkládá

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 05.05.2016

PRŮMĚRNÉ ČESKÉ AUTO JE STARÉ PŘES 14 LET Na českých silnicích jezdí zhruba 1,2 milionu aut vyrobených v letech 2000 až 2005. Jde o nejrozšířenější skupinu osobních vozů. Pro jejich majitele a zájemce o ně má nyní vláda dobrou zprávu – ministr životního prostředí ustoupil tlaku a nebude na tato auta, spadající do emisní normy Euro 3, rozšiřovat ekologickou daň. Ještě před pár týdny přitom kabinet schválil plán, podle něhož se za každou první registraci po dovozu ze zahraničí či první přeregistraci měly nově platit tři tisíce korun.

Důchodová pravomoc

Zdroj: ČT 1, Datum: 04.05.2016

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Středeční Události začaly. Přeju vám dobrý večer. Vláda má mít pravomoc sama zvyšovat důchody, pokud by automatická valorizace byla příliš nízká. Schválili to poslanci i s limitem. Kabinetem nařízený růst penzí by neměl přesáhnout dvě celá a sedm desetin procenta, tedy zhruba tři sta korun měsíčně. Pravicové opozici vadí, že o důchodech tak už nemá rozhodovat i parlament. Obává se, že toho ministři můžou zneužívat. Iveta DVOŘÁKOVÁ, redaktorka: Štěpánka MARTANOVÁ, redaktorka: redaktorka: Celý život pracovala ve školce, i jako ředitelka.

Důchodový systém

Zdroj: ČT 1, Datum: 04.05.2016

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Jinak český důchodový systém je pořád v minusu, i když byly příjmy ze sociálního pojištění loni rekordní, skoro tři sta padesát dva miliard, na úhradu penzí to nestačilo. Stát musel důchodcům vyplatit ještě o bezmála čtyřicet miliard víc. Trend je stejný i letos. Jana BURAŇOVÁ, mluvčí ČSSZ: Aktuálně činí ten schodek zhruba šest celých osm miliard. Schodek je ovlivněn výdaji na jednorázový příspěvek důchodci, a ten činil tři a půl miliardy korun. Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Deficit systému způsobují i celkové změny ve společnosti.

Zvyšování důchodů

Zdroj: ČT 1, Datum: 04.05.2016

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek živě v Událostech. Přeji dobrý večer a ptám se. Proč by vláda, která spravuje státní finance, neměla mít pravomoc v té finanční otázce, tedy v tom mimořádném navyšování důchodů, možnost rozhodovat sama? Miroslav KALOUSEK, předseda strany /TOP 09/: Dobrý večer, děkuji za pozvání. Ano, ona spravuje státní finance na základě a v mezích zákonů, které schvaluje Poslanecká sněmovna. Penze jsou takzvaný mandatorní, tedy ze zákona povinný výdaj.

85. narozeniny herečky Jiřiny Bohdalové

Zdroj: NOVA, Datum: 04.05.2016

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: Pravděpodobně největší společenská událost roku. Tak se mluví o včerejší oslavě 85. narozenin herečky Jiřiny Bohdalové. Reynolds KORANTENG, moderátor: Na večírek do Michnova paláce na Malé Straně dorazili prakticky všichni, kteří v českém šoubyznysu něco znamenají. Mezi gratulanty byli i prezident Miloš Zeman, kterého s herečkou pojí dlouholeté přátelství. Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: Největším překvapením byl ale Karel Gott. Ten si poprvé po dlouhé době na veřejnosti i zazpíval.

Podle premiéra musí OKD zůstat v provozu

Zdroj: NOVA, Datum: 04.05.2016

Reynolds KORANTENG, moderátor: Těžební společnost OKD musí zůstat v provozu co možná nejdéle. Po dnešním mimořádném jednání předsedů koaličních stran to prohlásil premiér Bohuslav Sobotka. Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: Manažeři silně zadlužené společnosti na firmu sami podali návrh na insolvenci a podle vlády je to krok dobrým směrem. Na tom se s nimi výjimečně shoduje i opozice. František BŮŽEK, redaktor: Kvůli bankrotující důlní společnosti se dnes ráno sešly špičky koaliční vlády.

Prásk už zítra na Nově

Zdroj: NOVA, Datum: 04.05.2016

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: Večírek také přinesl mnohá překvapení. Například několik zajímavých setkání, která uvidíte už v zítřejším Prásku. Více kolegyně Veronika Petruchová, která také oslavu herečky sledovala. Veroniko, na co se ještě můžeme v Prásku těšit? Veronika PETRUCHOVÁ, redaktorka: Krásný večer. Já myslím, že toho bude opravdu dost. My jsme celou oslavu bedlivě sledovali, a tak jsme byli i u toho, když oslavenkyně to rozjela na pódiu za zpěvu Ládi Kerndla. Ten ale nebyl jediný, kdo si zazpíval.

Nezákonné využívání modrých majáků

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 04.05.2016

Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Naše reportáž o nedovoleném používání modrých majáků u vás vyvolala bouřlivé reakce. Nejenže jste nás zahrnuli dalšími tipy na firmy, které podle vás modrá světla zneužívají, ale upozornili jste nás i na další praktiky firmy Wuka-Group. Zřejmě porušuje i další minimálně etické normy. Více Petra Doležalová. Petra DOLEŽALOVÁ, redaktorka: Jak už jsme vám včera řekli, světlo modré barvy je výsada policie, hasičů, záchranky, vybraných ústavních činitelů, ale také například plynárenské služby a dopravních podniků.

Poslanci projednávali protikuřácký zákon

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 04.05.2016

Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Protikuřácký zákon dnes projednávali poslanci, tak bude se kouřit v restauracích nebo nebude? Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Poslanci podali přes 200 pozměňovacích návrhů. Dnes se mělo rozhodnout, jestli zákon projde nebo neprojde. No a jak to dopadlo, to ví Daniel Janoch. Daniel JANOCH, redaktor: Dobrý večer. Přes dvě hodiny se dnes jednalo o protikuřáckém zákonu v Poslanecké sněmovny a výsledek? Žádný. Zákon je tam, kde byl, to znamená, že ho čeká hlasování o zhruba 250 pozměňovacích návrzích.

Praktičtí lékaři volají po větších pravomocích

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 04.05.2016

Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Tady je Prima, zprávy, Klára a Karel, příjemný a dobrý večer. Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Máme toho pro vás hodně, krásný dobrý večer. Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Praktičtí lékaři volají po větších pravomocích. Nechtějí posílat pacienty ke specialistům jen kvůli receptu. Na západ od našich hranic mohou předepisovat například léky na zánět spojivek nebo různá kožní onemocnění, u nás to ale nejde. Lékaři mluví dokonce o diskriminaci. Blýská se na lepší časy?