Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

FOTO

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 03.07.2015

Foto: Hvězda ve Varech. Americký herec Richard Gere, který dnes na slavnostním zahájení 50. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech převezme Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii, přicestoval do lázeňského města již včera odpoledne. Přivítal ho prezident festivalu Jiří Bartoška. Více o karlovarském filmovém festivalu na straně 9 FOTO MAFRA – VÁCLAV ŠLAUF

Horké peníze pro Českou poštu

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 03.07.2015

Miliardy na zachování poboček může Brusel považovat za nepovolenou dotaci PRAHA Vládní rozhodnutí, které má České poště usnadnit život, jí ho v budoucnu může naopak výrazně zkomplikovat. Navýšení minimálního předepsaného počtu poboček schválené tento týden kabinetem v sobě totiž nese riziko nepovolené veřejné podpory. Pošta má díky němu sice nárok na více peněz od státu, pokud ale Brusel dojde k závěru, že ji to zvýhodňuje proti konkurenci, bude podnik muset peníze vracet. Přezkum na unijní úrovni může trvat i deset let.

Nejlepší věda světa? Česku patří 27. příčka

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 03.07.2015

PRAHA České vědě patří 27. místo na světě. Alespoň podle žebříčku Nature Index Global 2015, který sestavil elitní časopis Nature. Z publikovaných studií v 68 pečlivě vybraných odborných časopisech vyvozuje, kde se daří excelentní vědě a v jaké míře. Co z analýzy 57 501 loňských článků vyplývá? Na světě jsou tři centra: Severní Amerika, západní Evropa a východní Asie – s pádící Čínou. Až s velkým odstupem je čtvrtým globálním zdrojem objevů střední a východní Evropa. Tam vévodí Rusko s 370 přepočetnými body, druhé je Polsko (210) následované Českem, které se pyšní 126 body.

Provaz

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 03.07.2015

SLOUPEK LN Nemlaťme policii za pasivitu, jakkoli k tomu má člověk občas sto chutí. Pořádkoví těžkooděnci dlouhodobě drží jeden jasný a svým způsobem srozumitelný přístup: příliš neřeší, co se říká na mítincích, jejich hlavním úkolem bývá nepustit protivné skupiny k sobě. Nedovolit bitky na ulicích. Dělali to i v časech, kdy chránili průvody anarchistů před hololebými bijci, dělají to tak i teď, kdy demonstrace svolává převážně hnědá pravice. Policie chrání demonstranty i ve chvíli, kdy překračují čáru.

Šibenice v ulicích: sedm trestných činů

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 03.07.2015

PRAHA Až sedm trestných činů se stalo na středeční demonstraci proti islámu a migraci, kterou na pražské Václavské náměstí svolala strana Národní demokracie, vedená kontroverzním novinářem Adamem Bartošem. Zúčastnilo se jí odhadem 600 lidí. Stíhání podle právníků, jež LN oslovily, hrozí i samotným organizátorům. Ti totiž měli celou akci rozpustit, když se na ni několik lidí dostavilo s maketou šibenice a vybízelo k popravě vlastizrádců. Sám Bartoš se na improvizovaném pódiu objevil s oprátkou v ruce a podle očitých svědků hřímal, že "dává politikům týden".

Vydání Savova české justici se přiblížilo

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 03.07.2015

LONDÝN/PRAHA Stíhaný podnikatel František Savov má být vydán z Británie do Česka. Miliardář obviněný z krácení daní a legalizace výnosů z trestné činnosti přebývá v Londýně už delší dobu. U soudu argumentoval tím, že jeho vyšetřování je politicky motivované. S obhajobou však zjevně neuspěl. Soud včera všechny jeho argumenty odmítl a vyjádřil důvěru v českou justici. Samotné vydání Savova ovšem nelze v blízké době očekávat. Jeho advokáti podle informací LN počítají s tím, že proces může trvat i několik let.

Češi nám zadržují vodu, zlobí se Němci

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 03.07.2015

V řekách je rekordně málo vody, vlna veder to ještě zhorší. A první spory o vodu jsou tu. ÚSTÍ NAD LABEM, DRÁŽĎANY Řekou Labe v Drážďanech protéká nejméně vody za posledních patnáct let a Němci vědí proč. "Vy jedni Češi, navalte Labe!" napsal německý deník Bild. Podle listu Češi vodu zadržují na střekovských zdymadlech v Ústí nad Labem. A přes hranice ji pouštějí, jen když se jim chce. Podle Bildu vodočet v Drážďanech už v pondělí ukazoval pouhých 68 centimetrů. Lodě tam stojí už týden u břehů, nejezdí ani výletní parníky.

Konec lichvy, která ničí dlužníky. Zakročí stát

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 03.07.2015

Přísná pravidla pro úvěry ochrání především lidi, kteří si berou menší "půjčky do výplaty" PRAHA Dva týdny na rozmyšlenou, dřívější splacení hypotéky zdarma, větší ochrana před pádem do dluhové pasti, menší tresty za nesplácení. Lidé, kteří žijí na dluh, mají být od jara příštího roku lépe chráněni proti dravcům parazitujícím na lidském neštěstí. A půjčovat peníze bude mnohem těžší. Nový zákon o půjčkách, který ministerstvo financí snad ještě během léta předloží vládě, totiž výrazně zpřísňuje pravidla podnikání na úvěrovém trhu.

Najdi deset rozdílů Prezident na své každoroční plavbě

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 03.07.2015

Foto: 2014 Foto: 2015 Foto: Nikdy nevynechám! Prezident Miloš Zeman si, jako každý rok, o své dovolené v Novém Veselí vyjel na rybník v nafukovacím člunu. "To je každoroční obřad, který nevynechám do konce života. I kdybych už byl o berlích, tak ty berle odložím, někdo mě naloží do člunu, třeba moje žena, a já hezky poplavu," řekl prezident. Foto: Petr Lemberk, MAFRA

Richard Gere si přijel pro glóbus

Zdroj: Právo, Datum: 03.07.2015

Světová hvězda, herec a producent Richard Gere (66), přiletěla včera po poledni na jubilejní, padesátý ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, jehož je Právo mediálním partnerem. Bezprostředně po příletu se Gere ve viditelně dobré náladě pozdravil s fanoušky, rozdal pár autogramů a zamával fotografům. Poté se odjel ubytovat do hotelu Pupp, před kterým ho přivítal ředitel festivalu Jiří Bartoška. Richard Gere dnes večer převezme v rámci zahájení jedné z největších filmových přehlídek nejvyšší karlovarské festivalové ocenění - Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Tajné služby má hlídat pětice bývalých soudců

Zdroj: Právo, Datum: 03.07.2015

České tajné služby, kterým politici chtějí kvůli rostoucím bezpečnostním hrozbám nadělit širší pravomoci, by současně měly dostat těsnější chomout v podobě další kontroly. Většinově se na tom shodují zástupci parlamentních frakcí, kterým včera premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) předložil představu týkající se právě kontroly služeb. Podle Sobotkova návrhu by nově vedle parlamentní kontroly měla na činnost služeb dohlížet i pětičlenná skupina nezávislých osob z řad soudců. "Bude to sloužit jako určitá forma přísnější kontroly zpravodajských služeb s tím, že by tento druhý stupeň mohl vstupovat i do živých svazků, které vedou zpravodajské služby," uvedl včera premiér po jednání s poslanci.

V domě učitele odhalila policie velkopěstírnu marihuany

Zdroj: Právo, Datum: 03.07.2015

Dům středoškolského učitele Jaroslava Pence patří k nejhezčím v malé vesničce Hůrky na severním Plzeňsku. Stojí na návsi hned vedle obecního úřadu. Před třemi týdny tam vtrhlo policejní komando. Ve sklepě našli detektivové velkopěstírnu marihuany. Zátah v domě do té doby váženého občana vyvolal mezi místními doslova pozdvižení, nikdo neměl o nelegálních aktivitách 56letého pedagoga ani tušení. Starosta František Rýdl ho dokonce loni před komunálními volbami sám navrhl na kandidátku do zastupitelstva.

Výlet na kole se zastávkou na pivo může stát padesát tisíc

Zdroj: Právo, Datum: 03.07.2015

Prázdninové měsíce lákají lidi nejen k vodě, ale mnohem více také na výlety na kole. A své vyjížďky cyklisté často prokládají zastávkami v restauracích či letních zahrádkách, přičemž někteří si dají na osvěžení pivo. A to se jim rozhodně nemusí vyplatit. Obzvlášť v létě si chtějí na podnapilé cyklisty vyšlápnout policisté i městští strážníci, a pokud někoho takového přistihnou, může se mu jeho výlet hodně prodražit. Dokonce tak, že může zaplatit v následném správním řízení až padesát tisíc korun pokuty, nebo dokonce přijít i o samotné kolo, i když takových případů je zatím poskrovnu.

Čínský miliardář na nákupech v ČR

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 03.07.2015

SIOU LAJ-KUEJ PODNIKÁ VE FARMACII A JE JEDNÍM Z NEJBOHATŠÍCH ČÍŇANŮ Majitel druhé největší čínské farmaceutické skupiny Siou Laj-kuej – jeden z nejbohatších Číňanů – přijel do Česka na nákupy. Se svým byznysem plánuje vstoupit na tuzemský trh, ideálně s vlastní továrnou na výrobu léků a doplňků stravy. "Pokud se mi tu podaří najít partnera, bude to dobré. Pokud se mi ho najít nepodaří, pokusím se s podporou české vlády vystavět výrobní kapacity nebo otevřít dveře pro dovoz svých výrobků do Česka," říká Laj-kuej v rozhovoru pro HN.

Nejsme žádná charita, říká šéf KB Le Dirac’h

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 03.07.2015

ROZHOVOR TÝDNE "Od bank se čím dál víc chce, aby všechno dělaly zadarmo. To ale není možné," stěžuje si šéf Komerční banky Albert Le Dirac’h. strany 10 a 11 Foto:

Němci do pěti let odstaví nejšpinavější elektrárny

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 03.07.2015

PODNIKY A TRHY Do roku 2020 budou odstaveny staré elektrárny spalující nekvalitní lignit, jejichž výkon představuje sedminu kapacit německé hnědouhelné energetiky. strana 15

ŘEKOVÉ VYBÍRAJÍ MEZI "NAI" A "OXI"

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 03.07.2015

V aténských ulicích bude dnes večer rušno. Demonstrace pořádají zastánci dohody s mezinárodními věřiteli ("NAI") i její odpůrci ("OXI"). Ty svolala před nedělním referendem o (ne)přijetí požadavků eurozóny, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu vládnoucí strana Syriza premiéra Alexise Tsiprase. Výsledky hlasování se nedají předem odhadnout, síly odpůrců i zastánců dohody jsou vyrovnané. strany 4, 5 a 8 Foto: Reuters

Hospodaření měst a obcí

Zdroj: ČT 1, Datum: 02.07.2015

Aneta SAVAROVÁ, moderátorka: Podle ministra financí obce potřebují peníze méně než samotný stát. Hospodaří totiž lépe. Státní rozpočet loni skončil v minusu, téměř sedmdesát osm miliard korun. Letos je plánovaný schodek sto miliard. Naproti tomu obce byly v plusu čtvrtý rok, vloni o sedm miliard. Ty nejmenší měly nejvyšší přebytky v průměru bezmála tři tisíce na jednoho obyvatele. Postupně se tak zlepšuje zadluženost obcí. Podle resortu financí loni dosahovala devětaosmdesáti miliard korun, což je zhruba o tři miliardy lepší výsledek než v roce 2013.

Obecní rozpočty

Zdroj: ČT 1, Datum: 02.07.2015

Aneta SAVAROVÁ, moderátorka: 2. červenec v Událostech, dobrý večer přeje Aneta Savarová. Podíl daní, které stát posílá do rozpočtů obcí, se zvyšovat nebude. Oznámil to ministr financí Andrej Babiš po dalším kole rozpočtových jednání, tentokrát se zástupci měst a obcí. Jejich svaz požadoval změnu parametrů, podle kterých se rozděluje DPH, tedy zhruba dvě miliardy korun navíc. Ministr ale ustoupil jinde. Přispěje obcím další stovkou milionů na činnosti, které vykonávají za stát, jako vydávání dokladů.

Řecké potíže doma i navenek

Zdroj: ČT 1, Datum: 02.07.2015

Aneta SAVAROVÁ, moderátorka: Řecké banky zůstanou zavřené až do okamžiku stvrzení dohody s evropskými věřiteli. Oznámil to tajemník řecké vlády. Zemi zbývají tři dny do nedělního referenda o schválení nebo odmítnutí reforem, které za svou pomoc žádají mezinárodní věřitelé. Ti do ohlášení výsledků zastavili vyjednávání s řeckými partnery. Premiér čelí velkému tlaku. Země je v platební neschopnosti a trhá se i vládní koalice. Podle Mezinárodního měnového fondu bude navíc Řecko do roku 2018 potřebovat dalších padesát miliard eur.

Do Česka dorazila tropická vedra

Zdroj: NOVA, Datum: 02.07.2015

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: Evropa se potýká s vlnou veder. Tropické teploty zasáhly i Českou republiku a zdaleka jim není konec. Teploty totiž ještě porostou. Reynolds KORANTENG, moderátor: Podle meteorologů nás čekají bezmála čtyřicetistupňová vedra. Pro řadu podnikatelů tak nastává období, kdy mohou vydělat. Ale všichni bez rozdílu bychom se měli během horka šetřit. redaktor: Kdo v tropech vydělá? Pavlína KOSOVÁ, redaktorka: Největší návaly očekávají v příštích dnech například provozovatelé koupališť.

Tisíce českých turistů míří do Chorvatska

Zdroj: NOVA, Datum: 02.07.2015

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: Před námi je první prázdninový víkend a s ním většinou přicházejí i problémy na silnicích. Desetitisíce lidí vyrazí na dovolenou a velká část z nich má namířeno autem do oblíbeného Chorvatska. Kolega Martin Kočárek právě pro vás připravil přehled komplikací, kterým se na cestě zřejmě nevyhnete. Martine, máš slovo. Martin KOČÁREK, reportér TV Nova: Dobrý večer. Na českých silnicích by to během víkendu mělo být při cestě na jih bez komplikací. Ředitelství silnic a dálnic slíbilo, že zastaví veškeré práce údržby, které by průjezd republikou mohly jakkoli komplikovat.

Tropická vedra zavládla skoro v celé Evropě

Zdroj: NOVA, Datum: 02.07.2015

Reynolds KORANTENG, moderátor: S teplotami, které na mnoha místech přesahují i 40 stupňů Celsia, se potýká velká část Evropy. Ve Španělsku dokonce místy naměřili až 50 stupňů. Rekordy padají také ve Francii a Velké Británii. Jen pro představu, například v Londýně bylo 37 stupňů, což je víc než v Řecku. Martina NÁŠELOVÁ, redaktorka: Zmrzlina vám roztaje, než ji vůbec stihnete ochutnat. Voda bude vaším nejlepším přítelem a na koupalištích čekejte hlavu na hlavě. Takový scénář teď zažívá většina Evropanů.

Nošení maket šibenic na demonstrace je pro policii nový prvek

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 02.07.2015

Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Nošení maket šibenic na demonstrace je nový prvek a policie musí posoudit, jak v těchto případech postupovat. To je reakce policejního prezidia na vyjádření ministra vnitra Chovance, který chtěl od vedení policie slyšet, proč nezasáhla na včerejší demonstraci pro islámu a migraci v centru Prahy. Mezi transparenty se totiž objevily i dvě šibenice. Více Pavel Štrunc. Pavel ŠTRUNC, redaktor: Dohru má včerejší protest proti imigraci na Václavském náměstí. Tam se totiž objevily i tyto makety šibenic s nápisem "Za vlastizradu".

Prezident Miloš Zeman je na dovolené

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 02.07.2015

Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Prezident Miloš Zeman je na dovolené, no, a asi vás nepřekvapí, že zůstal věrný své tradici. Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Je na chalupě v Novém Veselí na Vysočině a dnes v pravé poledne byl ten pravý čas na jeho oblíbený prázdninový rituál. Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Přesně tak. V obležení osobních strážců, ale i fotografů, kamer se vydal na svém dnes už slavném člunu na vodu. No, a Lenka Kovandová byla u toho. Lenka KOVANDOVÁ, redaktorka: Pomalu se z toho stává tradice.

Velké banky chtějí zvýšit poplatky za bankomaty

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 02.07.2015

Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Příjemný a dobrý večer, tady je Prima, zprávy a Klára a Karel. Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: A my jsme moc rádi, že vám i dnes můžeme říct, co je nového. Krásný dobrý večer. Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Velké banky chtějí ztížit podmínky pro výběry ze svých bankomatů. Odnést by to měli klienti menších peněžních ústavů. Právě ti se často nechají nalákat i na výběru z bankomatů zdarma nebo za výhodných podmínek. Upozornil na to server iHNed.cz. Za vším jsou podle reportéra Daniela Janocha nižší zisky bank z karetních operací.