Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Medvěd brání tajgu proti Západu

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 19.12.2014

MOSKVA/PRAHA Odpovídal pohotově. Občas zažertoval. A povolil i několik otázek ke Kremlu kritických novinářů. Ruský prezident Vladimir Putin včera při pravidelné každoroční tiskové konferenci opět předvedl, jak dobrý je řečník. Nicméně rubl klesal dál. Vládce Kremlu se snažil Rusy ubezpečit, že ekonomika se vrátí do normálu nejpozději do dvou let. A z nynějšího propadu vinil hlavně "vnější faktory", byť přiznal také jisté chyby. Neopomněl ani použít své oblíbené metafory. Rusko označil za "medvěda, který musí chránit svou tajgu".

Miliardář Kantor. Muž, který spolu se Zemanem láká do Prahy Putina

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 19.12.2014

PRAHA Nebývá to často, že do Česka zavítá nejvyšší autorita evropské židovské komunity Moše Kantor. Letos však tento ruský miliardář a prezident Evropského židovského kongresu navštívil Prahu hned třikrát, naposledy začátkem prosince. Měl pro to dobrý důvod. Organizace, kterou vede, pořádá příští rok v lednu v Praze a Terezíně akci k uctění památky 70. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi. Kantor ji financuje a v tuzemsku se zástupci české židovské obce a také Pražského hradu dohaduje detaily.

Milují a nevěří

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 19.12.2014

SLOUPEK LN Včerejší představení Vladimira Putina bylo výborné. Uklidňoval své spoluobčany, že všechno je v pořádku. Proto pohovořil o všem možném i nemožném, od kokakoly až po obchod s Íránem. To podstatné ale nezakryl, hloubku průšvihu, ve kterém se Rusko nachází. V říjnu si týž Vladimir Vladimirovič pochvaloval, jak sankce Rusku prospějí, a včera najednou jsou z třetiny odpovědné za měnový kolaps. Svou prognózu budoucí prosperity opíral pouze o naději, že každá krize jednou skončí. Ale nejzoufalejší byl apel na spoluobčany, kteří svůj kapitál vyvedli do ciziny, aby jej přihlásili, že jim prezident zaručí beztrestnost, ani jej nemusejí převádět do Ruska.

Naslouchání vládci Kremlu.

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 19.12.2014

Novinářka Maria Panjušinová z čeljabinské televizní stanice Channel 31 si na pravidelnou každoroční tiskovou konferenci Vladimira Putina vzala tankistickou helmu. Putinovy výroky čtěte na straně 6 FOTO PROFIMEDIA

Prázdné byty by obce mohly zabavit

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 19.12.2014

Ministryně: Nedostatek sociálního bydlení může vyřešit podpora soukromým majitelům chátrajících domů i sankce PRAHA Matky samoživitelky, sociálně vyloučení nebo důchodci. Nejčastější skupiny lidí, kteří jsou ohroženi ztrátou bydlení. Na sto tisíc jich přežívá v ubytovnách. V obcích je přitom až šest set tisíc volných bytů a zhruba čtvrtina z nich by šla využít pro sociální bydlení. Jenže byty patří soukromníkům. Na ministerstvu práce a sociálních věcí vymýšlejí, jak přimět majitele ke spolupráci.

Zapsat auto půjde kdekoliv, slíbil ministr

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 19.12.2014

PRAHA Od ledna bude při přepisu auta stačit už jen jedna návštěva úřadu. Ovšem pouze v místě bydliště prodávajícího, tam je totiž uložená dokumentace vozu. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) slíbil, že změní i to. Úřady začnou listiny skenovat, a tak v budoucnu bude možné registrovat auto kdekoliv. Šéf resortu říká, že novoroční změna zákona lidem uleví, ale stále není dost uživatelsky přátelská. Oddělené odhlášení a přihlášení se sice změní v jednu návštěvu úřadu, jenže když si člověk třeba z Aše koupí auto v Hodoníně, bude muset vyrazit kvůli převodu tam.

Češi více utrácejí v cizině, je tam levněji

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 19.12.2014

LIBEREC Více než rok po razantním oslabení koruny se ukazuje, že Češi nezanevřeli na nakupování v zahraničí. Naopak. Zboží a služby jim sice v cizině podražily, přesto v zahraničí utrácejí více. Cenový průzkum MF DNES navíc ukázal, že české ceny jsou v řadě případů stále výrazně vyšší než u sousedů. MF DNES porovnávala ceny 23 stejných položek v supermarketech Lidl v Česku, Německu, Polsku, na Slovensku a v Rakousku. Český koš vyšel dráž než německý a polský. Často se cenově liší naprosto identické zboží.

Hovoří Putin Nejsledovanější vystoupení roku

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 19.12.2014

Foto: Nepřítel je na Západě Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi včera svět visel na rtech. Jeho výroční tisková konference se tentokrát konala přímo uprostřed vážného propadu ruské ekonomiky a v době války na Ukrajině. A Putin se důrazně opřel do Západu. Rusko je podle něj medvěd, kterého se cizinci snaží spoutat. Foto: Profimedia.cz

Národní galerie chtěla od banky milion pro šéfa Národní galerie chtěla od banky milion pro ředitele

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 19.12.2014

Část sponzorských peněz na kulturu, další jako tučný příspěvek k tabulkovému platu generálního ředitele. Představa vedení Národní galerie v Praze, jak by měli mecenáši podporovat umění, byla překvapivá. PRAHA Národní galerii se povedlo pro příští rok ulovit mimořádně štědrého sponzora – Komerční banku. Její peníze pomohou například při přípravě výstavy díla Oskara Kokoschky na jaře příštího roku. Jenže návrh, jak by takové partnerství s bankou mělo fungovat, byl poněkud překvapivý. A to i pro banku.

Vladimire Vladimiroviči, co s naším kvasem? A máte lásku?

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 19.12.2014

Vladimire Vladimiroviči, co s kvasem? MOSKVA, PRAHA Víte, kde se včera sešlo na jednom místě nejvíc novinářů na světě? Bezpochyby ve Světovém obchodním centru v Moskvě. Po třech bezpečnostních kontrolách se jich do sálu vměstnalo 1 259, od reportérů největších světových médií po redaktory z nejzapadlejších ruských regionů. Všichni s touhou položit jeden dotaz ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi. Je to už tradice a taky trochu show. Šéf Kremlu takto odpovídá na dotazy žurnalistů deset let.

Bílých nosorožců zůstalo na Zemi jen pět. Přežijí?

Zdroj: Právo, Datum: 19.12.2014

Bílých nosorožců severní formy už žije na Zemi jenom pět. Ohrozí nedávná smrt 44letého samce Angalifa v zoo v americkém San Diegu pokusy zachovat kriticky ohrožený druh? "Angalifu po sobě zanechal dostatek genetického materiálu použitelného pro případnou umělou reprodukci," potvrdila Právu bývalá ředitelka královédvorské zoo a odbornice v oblasti nosorožčích záchovných programů Dana Holečková. Odborníci z Institutu pro výzkum zoo a divokých zvířat v Berlíně nyní v Africe připravují jedinečný pokus rozmnožit severní bílé nosorožce pomocí embryotransferu – zavedení laboratorně získaného embrya do dělohy náhradní matky nosorožce bílého jižní formy.

Obrana brzdí restituce, budou soudy

Zdroj: Právo, Datum: 19.12.2014

Vlna církevních žádostí na vrácení majetku dorazila i na ministerstvo obrany. To se ale zatím pro farnosti a diecéze stalo nedobytnou tvrzí, protože z 1500 nemovitostí vydalo pouze tři pozemky a jednu budovu. Tím ale přetahovaná nekončí, protože církevní subjekty mohou požádat o vydání nemovitostí ve správním řízení u Státního pozemkového úřadu. To se už ve 24 případech stalo, ale zatím bez výsledku. Na obranu poslala stovka hlavně katolických farností, diecézí a řádů celkově 106 výzev. Další možností je soudní cesta.

Putin přirovnal Rusko k medvědovi, který hájí svoji tajgu

Zdroj: Právo, Datum: 19.12.2014

Západ staví novou zeď mezi sebou a Ruskem, zatímco Moskva jen hájí své zájmy. Při včerejší tříhodinové tiskové konferenci to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin, který svou zemi přirovnal k medvědovi, jenž jen brání svou tajgu. "Stále vznikají nové zdi" "Teď vidíme, že vznikají jakési nové zdi. Copak nám ale po pádu berlínské zdi neslibovali, že se NATO nerozšíří na východ? Okamžitě k tomu ale došlo. Uskutečnily se dvě vlny rozšiřování. Copak to není zeď?" odpověděl šéf Kremlu na otázku redaktora stanice NTV, zda čtvrtstoletí po pádu berlínské zdi nevyrůstají mezi Ruskem a Západem nové bariéry.

Soud poprvé neuložil spolupracujícímu obviněnému trest

Zdroj: Právo, Datum: 19.12.2014

Vůbec poprvé od zavedení tzv. spolupracujícího obviněného do českého práva neuložil soud takto označenému pachateli fakticky žádný, ani podmínečný trest. Jde o případ z Břeclavi, kde u tamního okresního soudu cizinec albánské národnosti pomohl v létě usvědčit hned dvě organizované mezinárodní skupiny padělatelů dokladů. A soudce mu tak za odměnu odpustil jakékoli potrestání s výjimkou propadnutí věci, tedy "nářadíčka", které obviněný na padělání používal. Už padla i podmínka Hrozilo mu přitom více než desetileté vězení.

Češi získali rekordní zakázku

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 19.12.2014

PODNIKY A TRHY M-Steel Project Tomáše Chrenka bude v Ázerbájdžánu za 17 miliard opravovat trať přezdívanou "železniční hedvábná stezka". strana 12

DV TV

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 19.12.2014

HOST VE STUDIU: "Že jsou nealkoholické nápoje dražší než pivo, je naprostá absurdita." Karel Nešpor lékař, Psychiatrická nemocnice Bohnice, o boji s alkoholem Foto:

Plat šéfa ŘSD klesl z 200 tisíc na 70 tisíc

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 19.12.2014

UDÁLOSTI Nový šéf Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa je ve funkci od minulého týdne. Zatím se mu nedaří sehnat klíčové spolupracovníky na manažerské posty. strana 7 Foto:

Svět podle Vladimira Putina

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 19.12.2014

RUSKÝ PREZIDENT NEOHLÁSIL DRASTICKÁ OPATŘENÍ NA PODPORU RUBLU Nepůsobil jistě a zadrhával při otázkách na současnou finanční krizi, která tento týden naplno zasáhla Rusko. Naopak volil tvrdá slova a úspornou gestikulaci, když hovořil o konfrontaci Ruska se Západem. Ruský prezident Vladimir Putin poprvé promluvil poté, co rubl začal strmě klesat a vyvolávat vlny paniky v ruské i světové ekonomice. Čekalo se, že Putin před televizními kamerami oznámí drakonická opatření, která mají zachránit rubl i ruskou ekonomiku.

Česká reakce na pád rublu

Zdroj: ČT 1, Datum: 18.12.2014

Aneta SAVAROVÁ, moderátorka: Čeští vývozci do Ruska se teď budou muset obejít bez financí státu. Česká exportní banka kvůli propadu rublu přestala poskytovat úvěry. Na jak dlouho, není zatím jasné. Firmy, které v Rusku podnikají, bance k dnešnímu dni dluží zhruba miliardu eur. Od začátku roku přibývá těch, které mají problémy půjčky splácet. Karel BUREŠ, generální ředitel, Česká exportní banka: Dříve to byly v řádu několika klientů, teď už se pohybujeme v řádu dejme tomu něco mezi jedním a dvěma tucty.

Možná lednová návštěva Vladimira Putina v Česku

Zdroj: ČT 1, Datum: 18.12.2014

Aneta SAVAROVÁ, moderátorka: Lednová návštěva ruského prezidenta Vladimira Putina v Česku je velmi reálná. České televizi to potvrdil Evropský židovský kongres. Pozvání Pražského hradu dostala řada světových lídrů, včetně šéfa Bílého domu Baracka Obamy nebo ukrajinské hlavy státu Petra Porošenka. Forum v Praze a Terezíně má uctít sedmdesáté výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi. Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/: Mám informaci o tom, že by do Prahy měl přijet ukrajinský prezident, pan Porošenko, to je informace, kterou jsem obdržel od prezidenta republiky Miloše Zemana, pokud jde o účast dalších státníků, já myslím, že to je věc příštích dnů.

Tisková konference s Vladimirem Putinem

Zdroj: ČT 1, Datum: 18.12.2014

Aneta SAVAROVÁ, moderátorka: Dobrý večer u dnešních Událostí. Vítá vás Aneta Savarová. Ruský prezident Vladimir Putin uklidňoval obyvatele. Podle něj současná krize v domácí ekonomice a s ní spojený pád rublu nejsou odplatou za Krym, ale za obranu ruské nezávislosti a suverenity. Víc než tři hodiny odpovídal novinářům na tradiční tiskové konferenci na konci roku. Přesvědčoval, že se hospodářství do dvou let vzpamatuje. Rusko přirovnal k medvědovi, který brání tajgu. Zároveň obvinil Spojené státy a Evropskou unii z toho, že se snaží zemi oslabit.

Bezpečnostní opatření u soudu

Zdroj: NOVA, Datum: 18.12.2014

Ondřej ŠPALEK, redaktor: Polovina 90. let, brutální lupič Pavel Čech při jednom přepadení s komplicem zastřelili pokladní. Vyhrožoval, že si od soudu cestu prostřílí, tak se líčení konalo přímo v areálu pankrácké věznice. redaktor: Zlom. Ondřej ŠPALEK, redaktor: Duben 99 - 2 muži s pistolemi vtrhli přímo do jednací síně budovy pražského městského soudu. Odzbrojili stráž a osvobodili šestatřicetiletého kosovského Albánce podezřelého z obchodu s drogami právě po tomto skandálu se podmínky u soudu s nebezpečnými pachateli zásadně změnily.

Platy prošly, už chybí jen podpis prezidenta

Zdroj: NOVA, Datum: 18.12.2014

Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Senátem dnes prošel zákon o platech ústavních činitelů. Ke konci politického kolotoče už tak zbývá jen podpis prezidenta Miloše Zemana. Platy poslanců, senátorů, ale třeba i prezidenta by tak příští rok měly růst o necelá 3 procenta. Zákon navíc určuje jejich zvyšování i pro další roky, a tak by se politici mohli v nejbližší době vyhnout nekonečným debatám, které se letos odehrávaly. Zuzana ŠTÍCHOVÁ, redaktorka: 57 600 korun, to by měl být průměrný základní plat poslance pro příští rok.

Soud s cizinci podezřelými z terorismu

Zdroj: NOVA, Datum: 18.12.2014

Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Před českým soudem dnes vůbec poprvé stanuli lidé, kteří mohou být napojeni na mezinárodní teroristické skupiny. Martin POUVA, moderátor: A tomu odpovídala i naprosto výjimečná bezpečnostní opatření v budově Městského soudu v Praze. Jednalo se o vydání cizinců do Spojených států. Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Trojice mužů původem z Afriky a Blízkého východu byla v dubnu zadržena českou policií kvůli tomu, že se snažila prodat zbraně a drogy domnělým teroristům.

Kvůli podezřelému balíčku evakuace ministerstva vnitra

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 18.12.2014

Gabriela KRATOCHVÍLOVÁ, moderátorka: Dnes dopoledne začalo ministerstvo vnitra narychlo evakuovat své zaměstnance. Do budovy totiž dorazil záhadný balíček, kolem kterého vypukla panika. Všechno totiž nasvědčovalo tomu, že se jedná o bombu. Policie okamžitě nechala vyklidit široké okolí. Pyrotechnik ale nakonec vyhodnotil obsah balíčku docela jinak. Co v něm bylo, vám řekne reportérka Marcela Svobodová. Marcela SVOBODOVÁ, redaktorka: Cvičné poplachy nejsou na ministerstvu ničím neobvyklým.

Před soudem stanuli tři muži obvinění ze spolupráce s teroristy

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 18.12.2014

Roman ŠEBRLE, moderátor: Před Městským soudem v Praze dnes stanuli tři muži obvinění ze spolupráce s teroristy. Ten měl rozhodnout, jestli cizince vydá do USA. A podle státní zástupkyně tomu nic nebrání. Obhajoba ale jejich vinu odmítá. Podrobnosti má Daniela Klívarová. Daniela KLÍVAROVÁ, redaktorka: Cizinci, mezi jejichž občanstvími figurují Libanon, Ukrajina a Pobřeží Slonoviny, jsou u nás ve vazbě už od dubna. Zadrženi byli v jednom z pražských hotelů, a to kvůli tomu, že Spojené státy americké je vinní z podpory kolumbijské teroristické organizace FACR.

Žena žaluje plzeňskou nemocnici

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 18.12.2014

Gabriela KRATOCHVÍLOVÁ, moderátorka: Krásný dobrý večer. Je za pět minut sedm, a to znamená, že začínají Zprávy televize Prima. Roman ŠEBRLE, moderátor: A u nich vás vítají Gabriela a Roman. Hezký večer. Případ ženy, která žaluje plzeňskou fakultní nemocnici, začal dnes projednávat plzeňský městský soud. V břiše jí prý lékaři omylem nechali preparační tampon. Přišlo se na to až po dlouhých čtyřech letech poté, co žena začala mít zdravotní potíže. Reportáž připravila Kateřina Lang. Kateřina LANG, redaktorka: Paní Květuše podstoupila v roce 2009 ve Fakultní nemocnici v Plzni gynekologickou operaci.