Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Americký sniper: dokonalá legenda

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 05.03.2015

KULTURA Film Clinta Eastwooda Americký sniper dnes vstupuje do českých kinosálů. Snímek tesá pomník odstřelovače Chrise Kylea, muže, který žil podle kodexu "Bůh, vlast, rodina" a v rámci svého bojového nasazení v Iráku prokazatelně usmrtil 160 lidí. V únoru 2013 Kylea zastřelil na střelnici duševně vyšinutý veterán. Navíc pozvánky na další filmové novinky, které mají premiéru. strana 8

Co měl Excalibur ve Vrběticích?

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 05.03.2015

Žalobce prověřuje, zda největší česká zbrojovka neskladovala nepovolenou munici VRBĚTICE/PRAHA Zbrojní impérium Jaroslava Strnada je na roztrhání. Tedy co se týče zájmu ze strany policie a státních zástupců. Nejenže Excalibur Group figuruje v aktuální kauze ministerstva obrany, které se mělo údajně nevýhodně zbavovat náhradních dílů, ale společnost je – tentokrát kvůli muničnímu skladu ve Vrběticích – i v hledáčku zlínského státního zastupitelství. To prověřuje zjištění, že největší česká zbrojovka v pronajatých halách skladovala nepovolenou munici.

Kauza Rath: žalobce chce tvrdé tresty

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 05.03.2015

PRAHA Na první pohled to byla výhra. Ivana Salačová v kauze Rath spolupracovala s vyšetřovateli. "Pomohla usvědčit ostatní pachatele. Proto navrhuji, aby inženýrce Salačové byl přiznán i po hlavním líčení status spolupracující obviněné," pronesl státní zástupce Petr Jirát na samotný závěr a navrhl podnikatelce tříletou podmínku. Jenže Salačová zjevně doufala v ještě smířlivější návrh: úplné upuštění od potrestání. Podnikatelku totiž čeká další soud v kauze takzvaných losovaček, a vzhledem k okolnostem se nezdá pravděpodobné, že by ji minul trest nepodmíněný.

Konec sedmdesátníků na úřadech. Rodí se plán B

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 05.03.2015

PRAHA Česká velvyslankyně v Bratislavě Livia Klausová není zdaleka jediný státem placený člověk, který má ve funkci problém kvůli svému věku. Tuzemská ministerstva teď musí vymyslet, jak naloží se svými úředníky s datem narození 1945 a starším. Podle služebního zákona totiž nikdo starší nesmí zůstat ve službách státu. Jde přitom o desítky zkušených lidí, kteří na svou práci stačí. "Takový člověk může držet krok ve všech směrech," tvrdí výkonná ředitelka Asociace institucí vzdělávání dospělých ČR Erika Konupčíková.

Na troskách Úsvitu roste čajové hnutí"

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 05.03.2015

PRAHA Jen před pár dny Tomio Okamura ztratil kontrolu nad čtrnácti poslanci Úsvitu přímé demokracie a už kolem "osiřelých" zákonodárců krouží jiní politici. Chtějí v tuzemsku vybudovat obdobu amerického hnutí Tea Party. Tedy křesťansko-konzervativní politický projekt. Jedním z lídrů formujícího se bloku je spolumajitel developerského obra Passerinvest Group Zbyněk Passer. Ten před rokem kandidoval ve volbách do pražského zastupitelstva. Podnikatel LN potvrdil, že již existuje čtyřčlenný přípravný výbor, který má za úkol přichystat ideovou konferenci.

Uvolněte místo

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 05.03.2015

SLOUPEK LN My již nemladí pamatujeme nápisy Mladší uvolněte místa starším!, které zdobily městskou hromadnou dopravu. V reálu však socialistické podniky fungovaly zhola obráceně: staří museli uvolňovat místo mladším. Málokterý chlap se dožil sedmdesátky, což mělo mj. jednu psychickou příčinu: většina mužů byla po šedesátce nemilosrdně odeslána do důchodu, do nicoty. Rozumíme, že služební zákon musel nastavit nějakou hranici, aby definitiva neznamenala "definitivu" až do samého hořkého konce.

100 dní koalice v Brně

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 05.03.2015

Tradičních sto dnů hájení od nástupu nové brněnské koalice ANO, Žít Brno, lidovců a zelených uplynulo. MF DNES hodnotí zdařilé kroky i první průšvihy. BRNO Sousloví náměstek primátora Matěj Hollan by před volbami znělo jako další satira hnutí Žít Brno. A tomu, že primátor Roman Onderka (ČSSD), který si roky z kritiky aktivistů bohorovně nic nedělal, zcela zmizí z veřejného života, by nikdo nevěřil. Přesto už sto dnů Brnu vládne koalice, která to vše způsobila. Slepenci hnutí ANO, Žít Brno, lidovců a zelených – tedy zkušených politických matadorů a naprostých nováčků – například politolog z Masarykovy univerzity Michal Pink předpovídá komplikovaný život.

Adrenalin na ledopádu Krkonoše nenabízejí jen sjezdovky

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 05.03.2015

Foto: Led v Labském dole Horolezci využili možnost lezení na ledopádu v Labském dole v Krkonoších. O lezení po zhruba dvacet metrů vysoké ledem pokryté skalní stěně je v Krkonošském národním parku stále velký zájem. Foto: David Taneček, ČTK Mutace - Mladá fronta DNES - Hradecký kraj

Bezohledný žhář už sedí v cele

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 05.03.2015

CHEB Chebští policisté dopadli muže, který zapálil po krádeži byt v činžovním domě v Mariánských Lázních. Za to mu v případě odsouzení hrozí až osm let vězení. O střechu nad hlavou připravil rodinu s malým dítětem. Kriminalisté obvinili osmadvacetiletého muže pro zločiny obecného ohrožení, krádež a porušování domovní svobody. Pachatel podle policistů není na poli zločinu žádným nováčkem. "V minulosti se již dopouštěl majetkové i násilné trestné činnosti, za které už byl i ve výkonu trestu," uvedla policejní mluvčí Kateřina Krejčí.

Dostal jsem stipendium, raduje se stále více studentů z kraje

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 05.03.2015

Jak přilákat děti do vymírajících, ale přesto v regionu potřebných oborů? Karlovarský kraj vsadil na příspěvky. Loni touto dobou získali středoškoláci první motivační a prospěchová stipendia. Od té doby o ně zájem značně narostl. KARLOVARSKÝ KRAJ Zatímco před rokem dal na stipendia kraj v prvním pololetí 264 500, nyní je to 613 500 korun. "Letošní nárůst je způsoben rozšířením stipendií i pro druhé ročníky, neboť loni šlo jen o první. Dále si žáci středních škol předali dobrou zkušenost s tím, že se vyplatí chodit do školy bez absencí, případně zkusit dosáhnout i na prospěchové stipendium," uvedla Jana Pavlíková, mluvčí krajského úřadu.

Epidemie ve Viktorce odkládá duel se Slavií

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 05.03.2015

Fotbal Sobotní utkání 19. kola Synot ligy mezi Viktorií Plzeň a Slavií Praha byl včera odložen kvůli infekčnímu onemocnění v kádru plzeňského celku. Náhradní termín zatím není znám. "Zápas jsme odložili kvůli infekčnímu onemocnění hráčů Plzně. Je to na základě přímého nařízení krajské hygienické stanice, aby se zamezilo šíření infekce," uvedl pro ČTK šéf oddělení profesionálního fotbalu FAČR Tomáš Bárta. Mutace - Mladá fronta DNES - plzeňský kraj

Freeski jezdci dorazí na trénink

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 05.03.2015

Deštné v Orlických horách Pořadatelé závodu ve freeski v Deštném připravili nejdelší skok v Česku ve tvaru bunkru. Jezdci Excelent Soldiers začnou dnes tréninkem, soutěž se jede v pátek a sobotu. Mutace - Mladá fronta DNES - Hradecký kraj

Jak chcete oslavit 500 let Jáchymova? ptá se radnice

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 05.03.2015

JÁCHYMOV Až bude příští rok slavit Jáchymov pětisté výročí svého založení, lidé dostanou jako dárek program přesně podle svých představ. Zastupitel Petr Fiala si totiž řekl, nač pořádat slavnostní akce, o které nemají návštěvníci zájem a spustil pro ně internetovou anketu pátrající po tom, co by opravdu rádi. Už několik týdnů visí na webu radnice. Dosud v ní hlasovaly dvě stovky lidí. "Zatím se odpovědi korespondují s tím, co jsme si mysleli, že lidé uvítají," řekl. Anketa má pouze dvě otázky, ovšem možností na dvě desítky.

Konec bolesti. Zuby vám teď ošetří i v noci

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 05.03.2015

Kraj od dubna zavede vůbec poprvé noční stomatologickou pohotovost. Bolestí sužovaným lidem pomůže o víkendech i svátcích. LIBERECKÝ KRAJ Utrpení lidí, které o víkendové noci nesnesitelně rozbolí zub, od dubna definitivně skončí. V Liberci otevře zubní pohotovost pro noční dobu víkendů a svátků. Vůbec poprvé v novodobé historii kraje. Zubní pohotovost dosud v noci chyběla nejen místním, ale i trpícím turistům, kteří v kraji trávili dovolenou. V tomto smyslu bylo dosud Liberecko jakýmsi krajem druhé kategorie.

Lidé kvůli černé stavbě píší na holandskou ambasádu

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 05.03.2015

HRADEC KRÁLOVÉ Nizozemská firma CTP, která od konce loňského roku načerno staví byznys park na okraji Hradce Králové, si nepochybně chce v nejbližší době vynutit legalizaci své stavby. Uvedl to včera královéhradecký primátor Zdeněk Fink. Potvrdil to i generální ředitel CTP Remon Vos, jenž uvedl, že s úřady úzce jednají, aby chybějící dokument získali. Firma kvůli nelegální stavbě již zaplatila čtvrtmilionovou pokutu. "Je to nehoráznost. Najali si firmy, které mohou kvůli tomu také přijít o stavební oprávnění.

Lidé vytřídili přes čtyřicet tun baterií

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 05.03.2015

Plzeňský kraj Lidé i firmy v Plzeňském kraji odevzdali loni 44 856 kg použitých baterií a akumulátorů. Na celorepublikovém výsledku ve výši 1097 tun se kraj podílel 4,1 procenta. Každý obyvatel Plzeňského kraje tak odevzdal k recyklaci 80 g baterií, což představuje přibližně 3,5 kusů tužkových baterií typu AA. Vyplývá to z aktuálních údajů neziskové společnosti Ecobat. Mutace - Mladá fronta DNES - plzeňský kraj

Lidé z Božího Daru přivítali svého postříbřeného hrdinu z mistrovství světa ve švédském Falunu, Lukáše Bauera

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 05.03.2015

Sláva, jakou Boží Dar už dlouho nezažil. Do města, kde už řadu let žije a trénuje, se vrátil stříbrný medailista z mistrovství světa ve švédském Falunu Lukáš Bauer. A místní i přespolní fanoušci mu připravili přivítání hodné mistra. Na náměstí před božídarskou radnicí jej přišlo pozdravit několik stovek příznivců. "A přivítejte Boží dar z Božího Daru, Lukáše Bauera," hřímal při lyžařově příchodu do mikrofonu komentátor České televize Stanislav Bartůšek, který slavnost moderoval. "Ten, kdo sledoval mé výkony z posledních let, ví, že se mi až tak moc nedařilo.

Maškarní v Šeříkovce bude pro dospělé

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 05.03.2015

Plzeň Tradiční maškarní bál pro dospělé se koná zítra od 20 hodin v kulturním domě Šeříková v Plzni. Téma je Cesta kolem světa. Návštěvníci se mohou těšit na zábavné soutěže a taneční vystoupení. Oldies hity bude hrát DJ Vojta, vystoupí i skupina Country Kid. Akci pořádá občanské sdružení Ty a Já. Mutace - Mladá fronta DNES - plzeňský kraj

Město nabídne kompostéry

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 05.03.2015

Rychnov nad Kněžnou Radnice v Rychnově nad Kněžnou zjišťuje u obyvatel, zda mají zájem o kompostéry, popelnice na bioodpad nebo o sezonní svážení rostlinných zbytků ve velkoobjemovým kontejnerech. Vloni město rozdalo 570 kompostérů a 63 popelnic. Mutace - Mladá fronta DNES - Hradecký kraj

Mincovna chystá přesun. Zbourá starou porodnici?

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 05.03.2015

JABLONEC NAD NISOU Na spadnutí je dohoda mezi Českou mincovnou a Libereckým krajem o koupi bývalé porodnice v Jablonci nad Nisou, kam se hodlá mincovna přestěhovat. Podpis trojstranné dohody o spolupráci s městem a krajem by se měl uskutečnit již záhy. "Česká mincovna má zájem stávající stavby zbourat a na jejich místě vybudovat nový areál mincovny," uvedl Marek Pieter, náměstek hejtmana pověřený řízením resortů ekonomiky, investic, správy majetku a informatiky. Mincovna působí v Jablonci dvaadvacet let V Jablonci dohodu zastupitelé schválili minulý týden, krajské zastupitelstvo ji bude projednávat na zasedání, které se uskuteční v poslední březnový den.

Moravské divadlo poprvé uvede výpravný balet Spartakus

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 05.03.2015

Příběh slavného gladiátora, který stanul v čele povstání otroků ve starověkém Římě, bude k vidění v Moravském divadle v Olomouci. Zítra tu uvedou premiéru baletu Spartakus skladatele Arama Chačaturjana. Výpravné představení Spartakus se v Olomouci dočká svého úplně prvního uvedení. Pro režiséra a choreografa olomoucké inscenace je představení splněným snem. "Tento titul hraje v mém životě významnou úlohu – už když jsem jej jako dítě poprvé viděl, byl jsem doslova fascinován přenesením historického tématu do taneční řeči," uvedl Robert Balogh s tím, že v olomouckém souboru našel ideální představitele hlavních rolí.

Na Švancaru kamkoliv. I do rakouského pralesa

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 05.03.2015

BRNO Fotbalista Petr Švancara má podporu fanoušků nejen při čištění stadionu za Lužánkami. Příští pátek se chystá na premiéru ve svém angažmá ve čtvrté rakouské lize (fanoušci těmto soutěžím posměšně přezdívají prales) a z Brna už se chystá autobusový zájezd. Švancara nastoupí v pátek 13. března večer za místní tým ve Waidhofenu, který leží zhruba na půli cesty mezi Znojmem a Českými Budějovicemi, proti týmu Gaflenz. Sedmatřicetiletý fotbalista do Rakouska odešel z Příbrami, kde už nedostával prostor.

Nejdražší tramvaj na světě

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 05.03.2015

Nové tramvaje Škoda 15T, které nakupuje Praha, patří k nejdražším na světě. Za 250 tramvají zaplatí město 19,2 miliardy, na dalších 31 miliard vyjdou jejich opravy a údržba během dvaceti let. PRAHA Konečná cena 250 tramvají Škoda 15T ForCity, které si pražský přepravce objednal v éře primátora Pavla Béma (ODS) za 19,2 miliardy korun, bude ve skutečnosti mnohonásobně vyšší. Po započtení nákladů na opravy a údržbu během příštích dvaceti let vyjdou na 50 miliard korun. "Provozní náklady vozů 15T jsou extrémně vysoké.

Olomouc spustí přenosy z jednání zastupitelstva

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 05.03.2015

OLOMOUC Z tepla svých domovů budou moci obyvatelé Olomouce sledovat jednání městských zastupitelů. Radnice chce nabídnout on-line přenosy prostřednictvím internetových stránek města už od zasedání 20. března. Radniční koalice tak plní slib, k němuž se zavázala v programovém prohlášení. Se službou Olomouc přichází jako jedno z posledních měst v Olomouckém kraji. "V případě, že zastupitelstvo bude na svém zasedání 20. března souhlasit s on-line přenosy, bude po tomto dílčím hlasování přímý přenos spuštěn," řekl primátor Antonín Staněk.

Omísto ředitele Klicperova divadla se uchází šest zájemců

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 05.03.2015

HRADEC KRÁLOVÉ Do výběrového řízení na ředitele Klicperova divadla v Hradci Králové se přihlásilo šest lidí. "Jména uchazečů nebudou zveřejněna," řekl hradecký primátor Zdeněk Fink. Jediným známým jménem je ekonomická náměstkyně Eva Mikulková, která převzala vedení hradecké činohry, když dlouholetý ředitel Ladislav Zeman ze zdravotních důvodů loni v červnu ve funkci skončil. Podle Finka by se nový ředitel měl ujmout funkce co nejdříve, určitě od začátku příští divadelní sezony. "Materiály, které uchazeči ve výběrovém řízení předložili, byly rozeslány členům výběrové komise, do konce měsíce by měly být eventuální pozvánky do druhého kola," řekl Fink.

Opilá žena strávila noc na záchytce

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 05.03.2015

Plzeň Opilá žena, pro kterou strážníci přijeli v úterý večer na lavičku do Šumavské ulice, tvrdila, že je z psychiatrické léčebny v Dobřanech. V krvi měla 2,42 promile alkoholu. V léčebně ji však nehledali, byla na dovolence. Protože alkoholem ohrožovala svůj život a zdraví, strávila noc na záchytné stanici. Mutace - Mladá fronta DNES - plzeňský kraj

Ozvěny brodské tragédie. Další výhrůžky střelbou

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 05.03.2015

PRAHA Výhrůžku, která přišla v úterý elektronickou poštou některým lidem z České televize, nebrala policie na lehkou váhu. Posílila ostrahu všech budov televize - neznámí odesílatelé totiž napsali, že ve středu mezi desátou a čtrnáctou hodinou přijdou do budovy České televize a začnou náhodně střílet do lidí. Bude to horší než v Brodě, hrozil anonym Odkazovali přitom na týden staré události z Uherského Brodu, kde třiašedesátiletý muž zastřelil osm lidí v restauraci. "Pokusíme se překonat uherskobrodský rekord," napsali do zprávy, s jejímž obsahem se MF DNES seznámila.

Pokáceno: 7 501, vysazeno: 510. Kraj je v celé republice nejhorší

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 05.03.2015

Skoro sedm tisíc stromů ubylo za pět let kolem silnic druhé a třetí třídy v Královéhradeckém kraji. Poměr kácení a výsadby je v něm z celé republiky vůbec nejhorší. HRADEC KRÁLOVÉ Šest lidí v loňském roce na silnicích v Královéhradeckém kraji zahynulo po nárazu do stromu. Rovněž k prvnímu letošnímu úmrtí při nehodě došlo po čelním nárazu do stromu. Silničáři však jako by dělali vše pro to, aby mrtvých a těžce zraněných nepřibývalo. Kraj byl dokonce "nejlepší" v celé republice: v období let 2009 až 2013 za 7 501 pokácených stromů kolem cest vysadil jen 510 nových.

Posledních patnáct hodin

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 05.03.2015

Kriminalisté zrekonstruovali téměř 33 let starý případ utonutí. SLAPY V hloubce asi pětadvaceti metrů se pohybuje potápěč. Připravuje se na ponor, který ho čeká za pár dnů v Norsku. Všude kolem je tma, cestu mu ukazuje jen kužel světla z připnuté baterky. Být o metr vedle, mine ji. Pod nánosem bahna však na dně naráží na něco zvláštního. Oblého... Lidská lebka. Alespoň to, co z ní zbylo. A u ní kosti, bota nebo kusy oblečení. Slapský objev z loňského července otevřel případ starý téměř 33 let.

Razicí monstrum zdolalo první stovku metrů

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 05.03.2015

KYŠICE Měsíc po zahájení výstavby nejdelšího železničního tunelu v zemi - u Kyšic na Plzeňsku - už není vidět z razicího štítu téměř nic. Většina z téměř 120 metrů dlouhého tunelovacího monstra už zmizela ve skále. "V současné době máme vyraženo asi 100 metrů tunelu, skoro celý štít je už uvnitř," potvrdil včera vedoucí projektu ražby Štefan Ivor z Metrostavu. Za poslední týden štít vyrazil 75 metrů tunelu. Razicí hlava má průměr deset metrů, větší stroj v České republice ještě nikdy tunel nehloubil.

Rekonstrukce zeleně na Slezském dostala stopku

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 05.03.2015

HRADEC KRÁLOVÉ Rekonstrukce zeleně, pod kterou se schovává kácení desítek stromů a keřů na Slezském Předměstí v Hradci Králové, zatím dostala stopku. Po bouři tamních obyvatel, kteří proti kácení sepsali petici, magistrát na minulý týden svolal schůzi, na které si obě znepřátelené strany vyjasnily své postoje. "Revitalizace se odsouvá i proto, že jsme už propásli klidové období vegetace, v němž se dá se zelení pracovat," říká náměstkyně primátora pro majetek Romana Lišková (HDK). Rekonstrukci okolí ulic Markovické a Myslivečkovy dostal na stůl také krajský úřad, protože podle ochránců přírody ve stromech žijí zvláště chráněné druhy živočichů.

Stavaři mají novou techniku

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 05.03.2015

Náchod Nové technické vybavení může využívat Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola stavební architekta Jana Letzela v Náchodě. Z grantů a z podpory technického vzdělávání pořídila i univerzální stroj na zkoušky kvality betonu. Mutace - Mladá fronta DNES - Hradecký kraj

Toflův "gang" je zase u soudu. Řeší se odvolání

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 05.03.2015

BRNO, OLOMOUC Olomoucký vrchní soud začal včera projednávat případ členů takzvaného Toflova gangu, který podle obžaloby vydíral podnikatele na jižní Moravě. Krajský soud muže loni potrestal třemi až devíti lety vězení. Proti rozsudku se odvolali obžalovaní – většinou bývalí brněnští policisté – i žalobce, který se domáhá toho, aby byli odsouzeni jako organizovaná zločinecká skupina. Obžalovaní to však striktně popírají. K jednání ve středu osobně dorazilo deset z dvanácti obžalovaných. Nejvyšší trest loni dostal bývalý policista Miloš Almásy, který údajně s Toflem vydírání v letech 1998 až 2010 organizoval.

Ve válce múzy mlčí. A depozitář vydává poklady

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 05.03.2015

LIBEREC Tři nové výstavy zahájí ve čtvrtek Oblastní galerie v Liberci. Představí na nich díla ukrytá dlouhou dobu v depozitářích, dětské ilustrace, ale rovněž tvorbu libereckého fotografa a grafika. "Zaměřením výstav plníme slib věnovat se více vlastním sbírkám nebo umění regionu," uvedl ředitel galerie Jan Randáček. Ze svých depozitářů vybrali kurátoři galerie díla s úzkou vazbou k druhé světové válce, od jejíhož konce letos uplyne sedmdesát let. "Přestože se jedná o tvorbu neradostného období domácích dějin, je představený výběr vynikající ukázkou klasické české moderny," řekla vedoucí kurátorek galerie Anna Habánová.

Velké plány 2015. Firmy se tlačí na nové trhy

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 05.03.2015

Cíl: Dobýt nové trhy. Kdy: Nejlépe letos. Jak: Hlavně s nápady a technologiemi. Proč: Je ideální doba... V roce 2015 se řada firem z regionu pokusí prorazit s novinkami. OLOMOUCKÝ KRAJ Velké firmy z Olomouckého kraje mají na letošní rok velké plány. Právě rok 2015 přináší množství technologických novinek, ale i lukrativních zakázek, které firmám mohou přinést zisky, ale i vydobýt a upevnit pozici na neprozkoumaných trzích. Hodí se jim to obzvlášť v době, kdy často musí nahradit dramatický propad výdělků z kontraktů v Rusku.

Zeman dorazil do kraje. Dostal Spejbla, Hurvínka i soudek piva

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 05.03.2015

Den technických oborů. Tak se dá jednoduše popsat první den návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Plzeňském kraji. Dnešek stráví hlavně na Domažlicku a Tachovsku. PLZEŇ Nejdřív k výrobci trolejbusů do plzeňské Škoda Electric, pak za studenty Střední průmyslové školy elektrotechnické: dva stěžejní body včerejšího programu prezidenta doplněné o návštěvy krajského úřadu a plzeňské radnice. Před více než dvěma stovkami škodováků v hale montovny trolejbusů Miloš Zeman prohlásil, že se stane neplaceným lobbistou tohoto podniku.

FOTO

Zdroj: Právo, Datum: 05.03.2015

Foto: ŠAMPIONÁT KRÁLOVNY SPORTŮ ZAČÍNÁ. Praha ode dneška hostí v O2 areně halové mistrovství Evropy atletů, velkými českými nadějemi na medaile budou i běžci Zuzana Hejnová a Pavel Maslák. Více str. 21, 22 Foto ČTK – Vít Šimánek

Povinné měřiče tepla nemá desetina domů

Zdroj: Právo, Datum: 05.03.2015

Lidé v domech, ve kterých se rozúčtovávají náklady na teplo mezi jednotlivé byty, musí mít od začátku letošního ledna u svých tepelných zařízení povinně nainstalované nejen předepsané regulační prvky, ale také měřáky dodávky tepelné energie. Tzv. poměrové indikátory, které měří dodávky tepelné energie pro vytápění a pro společnou přípravu teplé vody, však nemá podle odborníků nainstalovány až desetina bytových domů. "Odhadujeme, že přibližně pět až osm procent majitelů bytových domů dosud nevyvinulo žádnou aktivitu," sdělil Právu Daniel Nový, obchodní ředitel společnosti Ista, která se na měření a rozúčtování spotřeb tepla a vody specializuje.

Realitní makléř ošálil majitele bytu, volavkou byla přítelkyně

Zdroj: Právo, Datum: 05.03.2015

Kam až dokážou zajít v nekalých praktikách realitní makléři, ukazuje případ z Plzně. Loni v dubnu si Pavel Reitspies zadal inzerát, že prodá byt. V jeho textu výslovně upozornil na to, aby jej nekontaktovaly realitní kanceláře. Nakonec 66letý muž přece jen skočil na špek majiteli realitky Lukáši Kučerovi, který podle státního zástupce zašel za hranu zákona. Kučera se ve středu před plzeňským soudem zpovídal z trestného činu poškození cizích práv. Z obžaloby vyplývá, že Reitspiese ošálil, a získal tak právo na prodej jeho bytu.

Za Dbalého řídil Homolku spíše Rittig

Zdroj: Právo, Datum: 05.03.2015

DENÍKY BÝVALÉHO ŘEDITELE ŠPIČKOVÉ PRAŽSKÉ NEMOCNICE VYPOVÍDAJÍ NESKUTEČNÉ DETAILY Klíčová ekonomická rozhodnutí elitní pražské Nemocnice Na Homolce se v éře bývalého ředitele Vladimíra Dbalého zřejmě nepřijímala ani tak v jeho kanceláři jako spíše v sídle kontroverzního lobbisty Ivo Rittiga nebo jeho právníků. Sám Dbalý, který je nyní ve vazbě kvůli obvinění z korupce, totiž vlivného kmotra a jeho lidi označoval pravidelně jako centrálu, do které si chodil kromě úplatků také pro úkoly, pro podporu a pro informace.

Zeman a Babiš: konec aliance?

Zdroj: Právo, Datum: 05.03.2015

Prezident Miloš Zeman a vicepremiér Andrej Babiš (ANO) působili doposud jako političtí spojenci. Prezident měl dříve pro Babiše víceméně jen slova chvály a rád připomínal, že jej jmenoval ministrem financí a vicepremiérem i přesto, že v té době nemohl předložit čisté lustrační osvědčení. Nyní, jak se zdá, jejich spojenectví dostalo trhliny. Prezident se nejprve pustil do nevyřčeného sporu s vicepremiérem a předsedou ANO kvůli kontroverznímu odchodu exministryně spravedlnosti Heleny Válkové z vlády a včera Babiše nepřímo zkritizoval během své návštěvy v Plzeňském kraji.

VZP omezí počet superlékařů"

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 05.03.2015

TÉMĚŘ SEDM SET LÉKAŘŮ V ČESKU VYKAZUJE PŘÍLIŠ VYSOKÝ ÚVAZEK V Česku jsou lékaři, kteří pracují až čtrnáct hodin denně včetně sobot a nedělí. To znamená téměř dva a půl úvazku. I proto největší tuzemská zdravotní pojišťovna VZP nyní hodlá prověřit, zda ji někteří lékaři nešidí. "Když si uvědomíme, že musejí také někdy jíst, spát, cestovat do práce, pak je otázka, zda skutečně někdo může v takovém rozsahu pracovat. A případně jakou kvalitu může mít jím odváděná práce," říká mluvčí VZP Oldřich Tichý.

ŽENEVA PŘEDSTAVUJE SUPERSPORTOVNÍ LUXUS DO TERÉNU

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 05.03.2015

Koncept Aston Martin DBX ukazuje, kam se automobilový průmysl dostal. Lidé chtějí supersportovní vozy, které vypadají jako terénní vůz. Úspěch superrychlých kupé-terénních vozů od BMW vede i další automobilky od Mercedesu po Bentley a Maserati ke snaze je napodobit. Britský Aston Martin na ženevském autosalonu nezůstal stranou. Vůz Jamese Bonda budoucnosti navíc podle představ designérů pojede na elektřinu. Foto: Reuters

Kauza CASA

Zdroj: ČT 1, Datum: 04.03.2015

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka: Středeční Události s datem 4. března a dobrý večer od Daniely Písařovicové. Armádní zakázky v hledáčku detektivů. Kriminalisté se souběžně zabývají dvěma velkými případy. Dnes padl návrh na obžalobu někdejší ministryně obrany Vlasty Parkanové a dřívějšího vysokého úředníka resortu Jiřího Staňka kvůli nákupu dopravních letadel CASA. Detektivy ale zaměstnává i jiná kauza. Opět v resortu obrany, tentokrát kvůli prodeji nepotřebného majetku. Jan BERÁNEK, redaktor: Letouny CASA na kbelském letišti.

Výběr nového provozovatele mýta

Zdroj: ČT 1, Datum: 04.03.2015

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka: Ministr dopravy Dan Ťok má čtrnáct dní na to, aby předložil koaliční radě jasný scénář, jak vyřešit výběr mýta od roku 2017. Dohodly se na tom v podvečer koaliční špičky. Stávajícímu provozovateli systému, firmě Kapsch, totiž vyprší smlouva. Podle premiéra je jedinou další cestou otevřené výběrové řízení. Dodal taky, že resort dopravy v minulosti zaspal. Bohuslav SOBOTKA, premiér; předseda strany /ČSSD/: Chceme přesoutěžit provozování mýta, nechceme nikomu dávat dopředu žádné výhody.

Vyšetřování prodeje armádního majetku

Zdroj: ČT 1, Datum: 04.03.2015

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka: V čerstvé kauze, ve které jde o prodej armádního majetku, zůstanou minimálně do zítřka v cele předběžného zadržení čtyři lidé. Kvůli tomuto případu policie zasahovala na ministerstvu obrany i ve zbrojařské firmě Excalibur Army v Přelouči. Karel ROŽÁNEK, redaktor: Výslechy obviněných, tak dnes pokračovala kauza nestandardního prodeje nepotřebného armádního majetku. Hlavně náhradních dílů, vojenské techniky za stovky milionů korun. Pavel JELÍNEK, obhájce některých obviněných: Jednalo se zejména o součástky k vozidlům, vozové technice, počínaje motory, konče pásy k tankům.

Lékaři varují: letošní pylová sezóna začíná

Zdroj: NOVA, Datum: 04.03.2015

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: Až 2 milionům lidí nastávají krušné chvíle. Začíná totiž pylová sezóna. První alergici už přicházejí do ordinací a lékařům končí velice krátké klidnější období. Reynolds KORANTENG, moderátor: Pylová sezóna se totiž kvůli mírným zimám neustále rozšiřuje a stává se téměř celoroční. Začíná už na přelomu února a března a končí až v listopadu. Martina KUZDASOVÁ, redaktorka: Jaro, někteří se ho už nemohou dočkat, pro jiné jsou kvetoucí stromy strašákem. Martin FUCHS, alergolog: Dneska poprvé se objevilo na, na pylovém kalendáři už měření prvních pylů.

Policejní razie na "obraně": 5 zadržených

Zdroj: NOVA, Datum: 04.03.2015

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: Televizi Nova se podařilo zjistit, kdo jsou čtyři obvinění, které včera zadrželi detektivové z Útvaru pro odhalovaní organizovaného zločinu v souvislosti s údajnými nelegálními obchody na ministerstvu obrany za stovky milionů korun. Reynolds KORANTENG, moderátor: Je mezi nimi i brigádní generál Vladimír Halenka, který má na ministerstvu na starosti logistiku. Jakub BYSTRZYCKI, redaktor: Brigádní generál Vladimír Halenka, Josef Lachman z agentury pro hospodaření s nepotřebným majetkem, jeho podřízený Roman Pavlík a bývalý ředitel státního zbrojařského podniku VOP CZ Adolf Veřmiřovský.

Policie žádá obžalovat exministryni

Zdroj: NOVA, Datum: 04.03.2015

Reynolds KORANTENG, moderátor: A na ministerstvu obrany ještě zůstaneme. Detektivové po několika letech uzavřeli vyšetřování údajně předraženého nákupu letounů CASA. A protikorupční policie dnes navrhla obžalovat ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou. Ve vysílání je s námi kolegyně Karla Mráčková. Karlo, navrhuje policie obžalovat ještě někoho dalšího? Karla MRÁČKOVÁ, reportérka TV Nova: Dobrý večer.

Česká vláda nabízí Polsku 368 hektarů našeho území

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 04.03.2015

Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Česká vláda překresluje hranice. Sousednímu Polsku nabízí 368 hektarů našeho území. Pozemky mu dlužíme už desítky let. Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Vláda místo nich nejprve nabízela finanční vyrovnání, to ale Polsko odmítlo. O jaké území jde a co na to starostové dotčených obcí? Tak to ví reportérka Eliška Čeřovská. Jana ŠRÁMKOVÁ, redaktorka: Eliška ČEŘOVSKÁ, redaktorka: redaktorka: To je notoricky známý obrys České republiky dnes. 78 866 kilometrů čtverečních.

Policisté ukončili vyšetřování nákupu letounů CASA

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 04.03.2015

Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Pěkný večer. Je za 5 minut 7 a my jsme s Karlem rádi, že vás můžeme provést dnešními Zprávami. Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Je toho hodně, co vám chceme říct, tak příjemný a dobrý večer. Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Policisté ukončili vyšetřování nákupu letounů CASA. V kauze údajně předražené zakázky pro českou armádu navrhují kriminalisté obžalovat bývalou ministryni obrany Vlasti Parkanovou a někdejšího šéfa sekce vyzbrojování Jiřího Staňka. Oba vinu odmítají.

U soudu v kauze David Rath a spol. padaly návrhy prvních trestů

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 04.03.2015

Karel VOŘÍŠEK, moderátor: U soudu v kauze David Rath a spol. padaly návrhy prvních trestů. Žalobce Petr Jirát je navrhl pro Kateřinu Pancovou Kottovou a jejího muže Petra Kotta. Podle něj hlavní strůjce rozsáhlé korupční aféry. Bývalá ředitelka kladenské nemocnice a její manžel by si měli odsedět až 9 let za mřížemi. Stát by jim měl zabavit i majetek v hodnotě přes 27 milionů korun. Více už nám řekne reportér Patrik Kaizr. Patrik KAIZR, redaktor: 9 hodin čistého času. Tak dlouho četl žalobce Petr Jirát svou závěrečnou řeč.