Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Chládkovat

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 25.10.2014

SLOUPEK LN Martin Stropnický se ocitl v roli ministra, o kterém nevíme, není-li spíš hercem. Marcel Chládek aspiruje na roli ministra, o kterém nevíme, zda brát jeho výroky vážně. Dokládá to chronologie zpráv ČTK. Ráno, 4.07. V čele Národní rady pro vzdělávání bude Václav Klaus, řekl regionálnímu Deníku ministr školství. Odpoledne, 15.09. Mluvit o složení rady je předčasné, řekl pro ČTK ministr školství. Tak jak to vlastně je? Během těch jedenácti hodin zřejmě někdo ministrovi vysvětlil, že Klaus by v radě být neměl.

Setkají se v Pekingu. Kellner, Zeman a krteček

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 25.10.2014

PRAHA Zatímco dva vládní airbusy s prezidentem Milošem Zemanem a desítkami českých byznysmenů na cestě do Číny přistávaly kvůli dotankování v ruském Novosibirsku, boeing nejvýznamnější tuzemské finanční skupiny přelet zvládl bez zastávky. Do říše středu v něm zamířil podle informací LN šéf a hlavní akcionář PPF, nejbohatší Čech Petr Kellner. A je navíc připraven stát po boku českému prezidentovi, až zamíří na setkání se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. I to dokazuje, jak významná je Zemanova pouť do světové ekonomické velmoci pro český podnikatelský svět.

Špičkový úředník podváděl při studiu. Přišel o titul

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 25.10.2014

PRAHA V úřednické kariéře to zatím nejvýš dotáhl za ministra vnitra Radka Johna (VV). Stal se jeho náměstkem pro veřejnou správu, legislativu a archivnictví. Nyní František Vavera řídí kabinet náměstkyně na vnitru Moniky Pálkové (KDU-ČSL). Zároveň šéfuje odboru legislativy a vnějších vztahů na Generálním ředitelství hasičského záchranného sboru. Jenže muž, o kterém se chvíli mluvilo jako o kandidátovi na "superúředníka", má problém. Přišel o magisterský titul z Policejní akademie ČR, kde studoval.

Volební kocovina na Majdanu

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 25.10.2014

V předvečer klíčového hlasování si kyjevští aktivisté stěžují: "Ukradli nám revoluci" KYJEV Ti, kdo před rokem přišli na Majdan a pohnuli ukrajinskými dějinami, se dnes cítí nepochopeni. "Ukradli nám revoluci," říkají. A slibují: "Ať už se do parlamentu naši lidé dostanou, nebo ne, my své dílo dokonáme. Zničíme tenhle prohnilý systém." Georgij Tuka, vůdce jednoho z největších a nejslavnějších dobrovolnických hnutí na Ukrajině Národní týl, se zadívá nejdřív na kus plechu před sebou. Jsou to podomácku vyrobená kamínka.

Tisíce majitelů se už přihlásily o opuštěné nemovitosti

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 25.10.2014

PRAHA Velké pátrání po majitelích opuštěných budov a pozemků přináší první výsledky. Prvních 11,5 tisíce nemovitostí už začal prověřovat Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. V katastru nemovitostí je aktuálně 186 tisíc položek, u kterých není jasné, komu patří – jde o pole, lesy, louky, ale i rodinné domky či chaty. Když se do deseti let nepodaří najít jejich majitele, propadnou tyto nemovitosti státu. Podle propočtu, který si MF DNES nechala udělat od Institutu regionálních informací, jenž oceňuje nemovitý majetek, by stát mohl přijít k majetku za 15 až 53 miliard korun.

Už hýbá rukama i nohama, s podporou i chodí. Obrovský pokrok malého Ashyi

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 25.10.2014

PRAHA "Tak tady je naše hvězda," oznamuje radostně marketingová ředitelka Protonového centra Iva Taťounová, když dvě zdravotní sestry vjedou s pětiletým Ashyou Kingem na vozíčku do dětské místnosti. Spolu s ním pyšně kráčí otec Brett King a jeho žena Naghmeh. Chlapec svěsí hlavu a nechce se na lidi stojící okolo podívat. Jako většina dětí jeho věku se před neznámými dospělými stydí. "Neřekneš ahoj?" táže se ho s úsměvem otec. Ashya jen zavrtí hlavou. "Nemáte bílý plášť, takže ví, že nejste doktorka," vysvětluje.

Zeman vyznamená Fica

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 25.10.2014

Slovenský premiér Robert Fico dlouhodobě Zemana podporuje, jezdil za ním na chalupu PRAHA Prezident Miloš Zeman předá v úterý státní vyznamenání mimo jiné i slovenskému premiérovi Robertu Ficovi, zjistila MF DNES. Fico, Zemanův dlouholetý obdivovatel, je mezi pozvanými hosty na slavnostní večerní ceremoniál ve Vladislavském sále Pražského hradu. Jde o utajovanou informaci, takže není přesně známo konkrétní vyznamenání. Pravděpodobně půjde buď o Řád bílého lva, nebo o Řád Tomáše Garrigua Masaryka.

FOTO

Zdroj: Právo, Datum: 25.10.2014

Foto: PREZIDENT MILOŠ ZEMAN zahájil včera návštěvu Číny prohlídkou Západočínského mezinárodního veletrhu v Čcheng-tu, hlavním městě čínské provincie Se-čchuan. Více informací na str. 14 Foto ČTK

Chlapec s mozkovou obrnou začal díky Motolu mluvit

Zdroj: Právo, Datum: 25.10.2014

Když se Rosůlkovým narodila dvojčata, velmi brzy zjistili, že jeden z kluků je jiný. Verdikt byl neúprosný: Davídek má mozkovou obrnu. Nemluvil, svaly měl v křeči, nepoužíval ruce. Před rokem mu ale lékaři voperovali baclofenovou pumpu, která dávkuje lék do mozkomíšního moku. Podle rodičů se stal zázrak, čtyřletý chlapec si sám podá i lentilku a začal dokonce mluvit. David Rosůlek je vůbec nejmladším pacientem, kterému motolští odborníci voperovali takzvanou baclofenovou pumpu. Je to téměř rok a rodiče jsou z pokroků, které během této doby udělal, nadšení.

Nezaplatíš kauci? Zabaví ti řidičák

Zdroj: Právo, Datum: 25.10.2014

Méně pirátů silnic, kteří ohrožují ostatní a vyhýbají se postihu. To si slibuje ministerstvo dopravy od návrhu, aby řidičům, kteří se dopustí závažného přestupku a odmítnou na místě zaplatit kauci, mohlo být okamžitě zajištěno nejen auto, jako je tomu dosud, ale i řidičský průkaz. Obojí má pro provinilce stejný účinek: nesmí již autem odjet. O řidičák se bude moci přihlásit až poté, co kauci zaplatí. "To jsou reálné kroky na základě poznatků z minulosti, kterými se snažíme zpřísnit celý režim," zdůvodnil Právu ministr dopravy Antonín Prachař (ANO), proč návrh, který rozeslal do připomínkového řízení, vznikl.

Odborníci nevědí, kolik lidí je v ochranné léčbě

Zdroj: Právo, Datum: 25.10.2014

Aby mohli čeští odborníci řešit palčivý problém s nefunkčním systémem ochranné léčby psychicky nemocných lidí, potřebují vědět, kolik těchto pacientů vůbec v Česku je. Jenže takové údaje nikdo neeviduje. "Zjistili jsme, že skutečně neexistuje statistika. Nikdo nemá informace o tom, kolika pacientům je nařízena ochranná léčba, a ani to, kolik jich teď je fakticky v léčbě," řekla Právu mluvčí ministerstva spravedlnosti Kateřina Hrochová. Tuto překážku začala ve čtvrtek řešit zvláštní komise ministerstva vedená psychiatričkou a sexuoložkou Růženou Hajnovou.

Vnitro chce zarazit růst počtu obyvatel obecních úřadů

Zdroj: Právo, Datum: 25.10.2014

Počty lidí hlášených na úřední adrese, tedy s trvalým pobytem na obecním úřadě, rok od roku neúprosně rostou. Velmi často přitom nejde o bezdomovce. Jsou to vychytralci, kteří se pokoušejí vyzrát na exekutory, na oběti vlastních podvodů nebo se snaží skrýt před policejními, soudními a úředními obsílkami. Ministerstvo vnitra chce proto zneužívání úředních adres vystavit stopku. "V současné době pracujeme na věcném záměru zákona o evidenci obyvatel a rodných číslech, který by měl řešit i uvedenou problematiku.

Rozhovor s místopředsedou Poslanecké sněmovny Janem Bartoškem

Zdroj: ČT 1, Datum: 24.10.2014

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka: A v Událostech zdravím místopředsedu sněmovny Jana Bartoška z KDU-ČSL. Poslanci tedy, jak jsme slyšeli, spíš pochybují o tom, že prezident s ústavní stížností ke služebnímu zákonu uspěje. O co ten názor opírají, proč by tenhle spor měla vyhrát právě sněmovna? Jan BARTOŠEK, místopředseda sněmovny a strany /KDU-ČSL/: Pěkný večer z Dačic. Já chci na začátek říct, že jsem velmi rád, že tento zákon byl přijat, protože právě dnešní den ukazuje, jak je důležitý, protože právě to z mého pohledu asociální a bezprecedentní odvolání generální ředitelky Úřadu práce, kterou považuji za vysoce kompetentní, a ženu, která stabilizovat Úřad práce, tak právě tyto situace by to měl vyřešit.

Služební zákon platí

Zdroj: ČT 1, Datum: 24.10.2014

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka: Sledujete páteční Události, dobrý večer u nich přeje Marcela Augustová. Služební zákon začne od nového roku platit. Poslanci přehlasovali veto hlavy státu. Miloši Zemanovi vadí pasáž o politických náměstcích a normu se pokusí napadnout u Ústavního soudu. Stížnost je podle něj už sepsaná. Zásadní změna ve státní správě sněmovnou definitivně prošla právě v den, kdy ve funkci skončila jedna z nejvýš postavených úřednic. Vladimír KEBLÚŠEK, redaktor ČT: Stála v čele úřadu, který hledá lidem práci.

Veta prezidenta Zemana

Zdroj: ČT 1, Datum: 24.10.2014

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka: Současný prezident hned po nástupu do úřadu naznačil, že s vetováním zákonů bude šetřit. Tento zoufalý akt, jak tomu sám říká, zatím použil třikrát. Poprvé to bylo loni v květnu u novely zákona o odpadech, která obsahovala chybu. A oproti schválené verzi ulevovala i provozovatelům solárních elektráren. Byli to tehdy sami zákonodárci, kdo ho vyzvali, aby to udělal. Další, a zatím poslední 2 veta, zaměstnávají sněmovnu právě teď. U služebního zákona tedy hlavu státu přehlasovala, naopak v případě už taky zmíněných dětských skupin může prezident uspět.

Až 60 tisíc dětí se nedostane do školky

Zdroj: NOVA, Datum: 24.10.2014

Martin POUVA, moderátor: A dnes začínáme nepříjemnou zprávu pro rodiče předškoláků. Až pro 60 tisíc dětí nemusí být příští rok místa ve školkách. Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Zákon, který má problém řešit, totiž vetoval prezident republiky Miloš Zeman. Vadí mu, že kvůli hygienickým normám může ohrozit existenci takzvaných lesních školek. Martin POUVA, moderátor: Dnes měli o tomto zákonu hlasovat poslanci. Jednání ale odložili. David PIK, redaktor: Zdaleka ne všechny předškolní děti si u nás mají kde hrát.

Jaký bude další osud lesních školek?

Zdroj: NOVA, Datum: 24.10.2014

Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: A David Pik teď ještě jednou. Davide, o takzvaných dětských skupinách mělo být jasno už dnes. Řešení ale Poslanecká sněmovna zatím odložila. Kdy se tím tedy bude zabývat? David PIK, reportér TV Nova: Dobrý večer. Poslanci to projednávání prezidentského veta odložili na příští pátek, protože se o něm ještě musí bavit v rámci koaliční rady, protože právě uvnitř koalice se objevily pochybnosti, jestli vůbec koalice v tomto případě bude hlasovat jednotně. To, jestli nakonec Poslanecká sněmovna přehlasuje prezidentské veto, to se teprve příští týden dozvíme.

Padl trest za vraždu Romana Housky

Zdroj: NOVA, Datum: 24.10.2014

Martin POUVA, moderátor: Za vraždu vlivného chomutovského podnikatele a člena ČSSD Romana Housky 17,5 roku vězení. Takový je trest pro bývalého vojáka Michala Krnáče. Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: K vraždě, která se stala loni v listopadu, se sám přiznal a policii odevzdal i střelnou zbraň. Celé vyšetřování ale už od začátku provázela řada pochybností, které nedokázal vyjasnit ani ústecký krajský soud. Jiří BEDNÁŘ, soudce, Krajský soud Ústí nad Labem: Nelze to označit jinak než jako popravu.

Aysha King ukončil léčbu v pražském protonovém centru

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 24.10.2014

Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Pětiletý britský chlapec Aysha King ukončil léčbu v pražském protonovém centru. Udělal obrovský pokrok a léčbu zvládl skvěle. Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Ano, sám už jí, sám sedí, hraje si, a dokonce se i směje. Jeho pokroky téměř den po dnu sledoval náš reportér Patrik Kaizr. Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Jako jediný novinář mohl také být u slavnostní rozlučky s lékaři a také jako jediný mluvil s chlapcovou maminkou. Patrik KAIZR, redaktor: Všichni si pamatují, v jakém stavu Aysha přijel před šesti týdny do Prahy.

Ministerstvo zemědělství připravuje vánoční kampaň

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 24.10.2014

Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Ministerstvo zemědělství připravuje vánoční kampaň, ve které budou moci lidé soutěžit o ceny. Ten nejúspěšnější dokonce vyhraje auto. Cen chce ministerstvo rozdat na 50 tisíc. A jaký má akce smysl? Ministr chce přimět zákazníky, aby kupovali domácí potraviny. Podrobnosti zjišťovala Filipa Šebová. Filipa ŠEBOVÁ, redaktorka: Nákup regionálních potravin je výhra pro celé Česko. Tak láká ministerstvo zemědělství na svou novou kampaň a slibuje ceny, auto české výroby, odběr českého piva za 25 tisíc korun nebo rodinnou dovolenou na české farmě a pak taky dalších 50 tisíc cen.

Rozsudek nad bývalým vojákem Michalem Krnáčem

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 24.10.2014

Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Příjemný a pohodový páteční večer. Tady je Prima, Zprávy a Klára a Karel. Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: A s námi zajímavé reportáže. Krásný páteční večer vám všem. Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Rozsudek u ostře sledovaného případu vraždy vlivného člena ČSSD Romana Housky padl u Krajského soudu v Ústí nad Labem. Minulý rok v listopadu ho měl zastřelit přímo před jeho domem v Chomutově bývalý voják Michal Krnáč. Za to dnes dostal 17,5 roku za mřížemi. Rozsudek ještě není pravomocný.