Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Alzheimer je na vzestupu. Česko si s tím neví rady

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 31.07.2014

Obávaná nemoc už v tuzemsku zasáhla na 140 tisíc lidí. Na Západě prevence její postup zpomalila PRAHA Často se na ni zapomíná. Jak by ne: je to jeden z jejích příznaků. Míněna je obávaná Alzheimerova choroba, jež postihuje asi 140 tisíc Čechů. Projevuje se hlavně ve vyšším věku ztrátou orientace i myšlenkových schopností. Česko na tuto hrozbu téměř nereaguje. Na rozdíl od jiných zemí, které přišly s plány prevence, léčby a sociálního začleňování pacientů. Třeba ve Francii si ho vzal za svůj tehdejší prezident Nicolas Sarkozy, v Británii zase premiér David Cameron.

Armádu pušky stály skoro dvakrát víc než v obchodě

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 31.07.2014

UHERSKÝ BROD / PRAHA Čeští vojáci používají už několik tisíc zbrusu nových útočných pušek CZ 805 BREN. Zatímco armáda za jednu holou zbraň platila s DPH 78 tisíc korun, uherskobrodská zbrojovka zahájila prodej civilní verze a její základní typ se dá v obchodech sehnat už za 45 tisíc. Obě zbraně jsou přitom na první pohled nerozeznatelné. Funkčně se liší jen v tom, že BREN dostupný v obchodech nenabízí střelbu krátkou dávkou a plně automatický režim. Téměř o polovinu vyšší cenu ministerstvo obrany obhajuje bohatým příslušenstvím–záznamníkem o provozu zbraně či obalem na pouzdro útočného nože.

FOTO

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 31.07.2014

Foto: Zdraví i handicapovaní. Nedokončeným pražským tunelem Blanka včera projeli cyklisté, kteří se vydali na maraton po Česku i Slovensku. Handicapovaní sportovci jedou na takzvaných handbicích. Účastníci jízdy chtějí podpořit lidi po úrazu či nemoci. Více čtěte na straně 2 FOTO MAFRA – MICHAL ŠULA

Sankce proti Rusku zasáhnou tuzemské firmy jen málo

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 31.07.2014

PRAHA Vadí, nevadí? V této "hře" jde o export českých firem do Ruska. Po vyhlášení evropských sankcí začali v mnoha českých firmách intenzivně zjišťovat, zda budou Bruselu "vadit" jejich konkrétní dodávky do Ruska. A v řadě případů budou právníci ještě dlouho pitvat, zda té či oné konkrétní společnosti kvůli obchodu s Ruskem přece jen nějaké potíže nehrozí. Uralvagonzavod vyrábí vagony i tanky Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza nicméně naznačuje, že většina obav byla lichá. "Dopad na české firmy je téměř nulový," řekl LN.

Těžký nový svět

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 31.07.2014

SLOUPEK LN Čtete-li zprávu o nepřipravenosti společnosti na Alzheimerovu chorobu, vypadá to jako další nářek: málo se věnujeme dětem nadaným, dětem s Downovým syndromem… Jenže v tomto příběhu nejde o samotnou nemoc, ale o proměnu světa. V úterý jsme zde psali o změně, kterou přináší na silnice vyšší procento řidičů v kmetském věku; před několika týdny o hrozných poměrech v některých domovech stáří, politici si lámou hlavu s důchody a mnohé rodiny nevěřícně zírají na cenovky léků pro své rodiče.

Křečkování. Psychiatři pojmenovali novou závislost

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 31.07.2014

PRAHA Domov šestapadesátiletého Pavla z malé obce na Plzeňsku připomíná bludiště. Mezi navršeným haraburdím se lze pohybovat jen úzkými uličkami. "Podvodníci mě připravili o byt, tak jsem se odstěhoval na starou chalupu po příbuzných," říká v příšeří mezi harampádím invalidní důchodce. Už léta nepracuje, ale prý umí vyjít s málem. Okna jsou téměř po okraj zatarasena nacpanými igelitkami. Pavel nic nevyhodí, dokonce ani použité čajové pytlíky, které se prý dobře hodí na topení. Podle lékařů muž zřejmě trpí závislostí, která se v zahraniční literatuře vystihuje slovem "hoarding", což lze přeložit jako křečkování.

Ministerstvo chce koupit firmu, která vyplácí dávky

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 31.07.2014

Počítačová firma OKsystem "zlomila vaz" ministru Drábkovi PRAHA Přesně opačný krok, než jaký doposud razily všechny státní úřady, se chystá udělat Ministerstvo práce a sociálních věcí. Místo aby platilo soukromé firmě zhruba 450 milionů ročně za to, že spravuje její data a vyplácí lidem veškeré sociální dávky, chce firmu koupit. A ta překvapivě souhlasí. Jde o OKsystem, obří počítačovou firmu, která stojí za pádem bývalého ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) a jeho prvního náměstka Vladimíra Šišku dostala do vazby kvůli podezření z nabídky úplatku.

Pracující důchodci získají zpět až 50 tisíc

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 31.07.2014

Ústavní soud včera vrátil pracujícím důchodcům slevu na dani z příjmu, kterou zrušila Nečasova vláda. Několik soudců s verdiktem nesouhlasí, podle nich by Ústavní soud do nastavení daní neměl zasahovat. BRNO Lidé, kteří berou důchod a současně pracují, získají příští rok zpět od finančního úřadu až 25 tisíc korun. Stejnou částku možná získají i letos, ale to ještě záleží na výsledku dalších soudů. Ústavní soud pod vedením Pavla Rychetského včera zrušil jednu větu v zákoně o daních z příjmů, která pracujícím důchodcům upírala nárok na základní slevu na dani.

STOLETÝ FUNES Slavný komik se narodil před sto lety

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 31.07.2014

Foto: Nejslavnější role Fantomas, Velký flám, Tetovaný. Nesmrtelné filmy, v nichž zářil francouzský herec Louis de Funes. Jeho bezpochyby nejslavnější rolí však byl Četník ze Saint Tropez z roku 1964. Příběh o cestě za slávou malého velkého muže, který by se právě dnes dožil sta let, čtěte v Magazínu + TV. Foto: Profimedia.cz

Bioplynové stanice okrádají české krávy o krmivo

Zdroj: Právo, Datum: 31.07.2014

Krávy bučící hlady a vedle nich prosperující bioplynové stanice. Tak vypadá černý scénář při dalším nekontrolovatelném rozvoji stanic, které díky státní podpoře obnovitelných zdrojů vyrostly jako houby po dešti. Krmení pro krávy je totiž stejné jako palivo pro "bioplynky". V řadě případů tak už dnes musí farmáři s bioplynovými stanicemi bojovat o každý metrák krmení, v příhraničních oblastech není výjimkou, že zahraniční majitelé podobných zařízení skupují českou úrodu a "nakrmí" s ní svoje podniky.

Brněnští vědci našli bič na akné, jednou možná i na rakovinu

Zdroj: Právo, Datum: 31.07.2014

Až 85 procent dospívajících trápí problém zvaný akné, pět procent lidí se jej nedokáže zbavit ani v dospělosti. Brněnští vědci teď ale ve spolupráci s lékaři a techniky z lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni vyvinuli unikátní metodu, která dokáže otravné projevy akné účinně tlumit. Nová metoda zlepšuje vlastnosti kůže, zvyšuje její pružnost a také vyrovnává nerovnosti na pleti. Vědci jako první na světě zkombinovali působení tří druhů silových polí – magnetického, světelného a tepelného.

Práce nám zhoršuje zdraví, myslí si dva a půl miliónu Čechů

Zdroj: Právo, Datum: 31.07.2014

Práce šlechtí člověka? Omyl. Více než polovina pracujících lidí v Česku, tedy kolem 2,5 miliónu, si myslí, že se jim v důsledku zaměstnání zhoršuje zdraví. Přes půl miliónu lidí je v práci podle svého názoru zároveň vystaveno jak fyzickým, tak i duševním rizikovým faktorům. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). "Počet osob, které se domnívají, že jsou na svém pracovišti vystaveny rizikovým faktorům pro své fyzické zdraví, výrazně přibývá," uvádí ve své studii Pracovat mnohdy bolí Marta Petráňová z ČSÚ.

Protiruské sankce mohou naše firmy připravit o miliardy

Zdroj: Právo, Datum: 31.07.2014

Přitvrzení protiruských sankcí, s nímž nyní přišla Evropská unie, se podle makroekonomů zatím české ekonomiky příliš citelně nedotkne. Představitelé jednotlivých firem jsou ale opačného názoru. Svaz průmyslu a dopravy (SP ČR) dokonce odhaduje, že přímé dopady na tuzemské podniky by se mohly celkově pohybovat v řádu až desítek miliard korun. "Nepůjde jen o propady tržeb, ale hlavně o možnou budoucí ztrátu trhů," upozornil v té souvislosti viceprezident SP ČR Radek Špicar. Podle červnového šetření SP ČR mezi tuzemskými firmami avizovala zhruba třetina z těch, jež podnikají na ruském trhu, že se jich mohou sankce přímo dotknout.

Firmy se bojí ruské odvety

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 31.07.2014

STÁTNÍ EXPORTNÍ POJIŠŤOVNA RUČÍ V RUSKU ZA OBCHODY ZA 60 MILIARD Evropské sankce vůči Rusku nás neohrozí, spíš se obáváme ruské odpovědi na ně, říkají některé české firmy. EU a USA tento týden zpřísňují sankce vůči Rusku za jeho roli v konfliktu na Ukrajině. Mnoho firem neví, zda se dotknou i jejich byznysu. Detailní popis sankcí má Evropská komise zveřejnit dnes. Již včera však Evropa rozšířila okruh lidí a společností, kteří mají zákaz vstupu do Evropské unie, a zároveň uvalila embargo na obchodní transakce ve čtyřech odvětvích – zbraně, vyspělé technologie, energetika (hlavně těžba ropy a plynu) a kapitálový trh.

Nejprestižnější operní scéna na pokraji stávky

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 31.07.2014

UDÁLOSTI Newyorská Metropolitní opera možná vynechá část letošní sezony. Odbory se totiž nejsou schopny dohodnout s vedením na nových smlouvách. strana 4 Foto:

Ústavní soud potěšil pracující důchodce

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 31.07.2014

UDÁLOSTI Seniorům bude vrácena sleva na dani skoro 25 tisíc korun už za letošní rok. Ústavní soud totiž zrušil opatření Nečasovy vlády, která jim ji odebrala. strana 7

Vladimír Mana

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 31.07.2014

HOSTÉ VE STUDIU: náměstek ministra životního prostředí Vojtěch Kotecký programový ředitel Hnutí Duha o šetrné turistice v NP Šumava SLEDUJTE NA Foto:

Pracující důchodci

Zdroj: ČT 1, Datum: 30.07.2014

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Pracujících důchodců u nás přibývá, zatímco v roce 2010 jich bylo asi 130 tisíc, loni už víc než 145 tisíc, podle statistického úřadu se přístup starší generace teď mění, chce totiž aktivně žít, víc pracovat a mít samozřejmě i vyšší příjmy. Česká populace ale stárne celkově, od roku 2010 přibylo starobních důchodců o víc než 100 tisíc. Loni jich správa sociálního zabezpečení evidovala přes 2 miliony a 300 tisíc a vloni byl průměrný český starobní důchod skoro 11 tisíc korun, i s přivýdělky je ale podle evropského statistického úřadu čistý příjem českého penzisty v průměru kolem 15 tisíc, a to je dvakrát méně peněz, než průměrně pobírají senioři v celé Evropské unii.

Úleva pro důchodce

Zdroj: ČT 1, Datum: 30.07.2014

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Dobrý večer, právě začaly dnešní Události. Provází vás a vítá Jakub Železný. Pracující důchodci mohou znovu čerpat slevu na dani, a to už za letošní rok. Rozhodl o tom Ústavní soud. Dal zapravdu 19 senátorům, podle kterých nebylo fér připravit vydělávající penzisty jako jedinou skupinu lidí až o 25 tisíc ročně. Mohl za to zákon z pera někdejšího ministra financí Miroslava Kalouska. Ten tak chtěl přilepšit státní pokladně. Petr VÍTŮ, pracující důchodce: Prosím, vrátnice.

Vyšší platy soudců

Zdroj: ČT 1, Datum: 30.07.2014

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: A Ústavní soud dneska vyhověl i soudcům. Řekl, že mají mít od nového roku o tisíce korun měsíčně vyšší platy. Startovat budou na 71 tisících, takzvaná platová základna se totiž musí vrátit na trojnásobek průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře. Vladimír KEBLÚŠEK, redaktor: Na začátku bylo 130 žalob u Městského soudu v Brně, soudci se jimi domáhali dorovnání platu, který jim politici zkrátili kvůli finanční krizi. Ústavní soud teď rozhodl. Platy měly růst víc, než chtěli politici.

Další hazardér vybržďoval kamión

Zdroj: NOVA, Datum: 30.07.2014

Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Videa takzvaných vybržďovačů, kteří na silnicích ohrožují ostatní řidiče, jsme vám ukazovali už mnohokrát. Ale to, co uvidíte teď, mnohá z nich překonává. Reynolds KORANTENG, moderátor: Získali jsme videonahrávku, na které řidič osobního auta vytrvale a nebezpečně blokuje kamion. Není pochyb o tom, že ohrozil zdraví a životy mnoha lidí. Vybržďovač ale nepočítal s tím, že v kamionu je kamera. František BŮŽEK, redaktor: Sledujete záběry z kabiny kamionu jedoucího po dálnici D5 ve směru od Berouna na Prahu.

Poslanci zvýšili daň: cigarety budou dražší

Zdroj: NOVA, Datum: 30.07.2014

Reynolds KORANTENG, moderátor: Cigarety budou dražší. Poslanci dnes schválili zvýšení spotřební daně na tabákové výrobky. Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Za krabičku cigaret kuřáci zaplatí až o 4 koruny více. Zdražení požaduje Evropská unie. Michaela ŠMÍDOVÁ, redaktorka: Kouříte? Pak vás při pohledu na cenu cigaret možná brzy přejde chuť. Pokud na novelu kývne ještě Senát a prezident, připlatíte si už za pár měsíců za krabičku 3 nebo dokonce 4 koruny navíc. Ve sněmovně dnes pro návrh hlasovalo 120 poslanců, včetně vášnivých kuřáků.

Vybržďování: blbec v autě může zabít

Zdroj: NOVA, Datum: 30.07.2014

Reynolds KORANTENG, moderátor: Tak my jsme teď ve spojení s Františkem Bůžkem. Františku, chování takových řidičů, v reportáži to zaznělo, podle odborníků ohrožuje lidské životy. Ale jak jsou takzvaní vybržďovači pak trestáni? František BŮŽEK, reportér TV Nova: Dobrý večer. Ve většině případů se opravdu odborníci shodují na tom, že jde o hazard s lidskými životy. Ale ty následné tresty se velmi liší. Někdy agresivní řidiči přijdou pouze o trestné body nebo dostanou pouze pokutu, někdy přijdou o řidičský průkaz a v těch nejvážnějších případech jdou na několik let do vězení.

Energetické průkazy budov

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 30.07.2014

Roman ŠEBRLE, moderátor: Vítáme vás ve středu týdne. Dívám se do scénáře, například důchodci, daně, sankce, drogy. Je to pestré. Gabriela KRATOCHVÍLOVÁ, moderátorka: Ano, mohu potvrdit. A začneme u energetiky. Do konce roku musí mít většina domů takzvané energetické průkazy. Ty ukazují, kolik energie na vytopení domu potřeba. 1. ledna 2015 je musí mít většina bytových družstev a společenství vlastníků jednotek. Reportérka Anna Hájková ale zjistila, že většina lidí o této povinnosti neví.

Pracující důchodci dostanou zpátky slevu na dani

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 30.07.2014

Roman ŠEBRLE, moderátor: Pracující důchodci dostanou zpátky slevu na dani. Ústavní soud dnes zrušil spornou část zákona, která seniorům slevu sebrala. Za rok 2014 si tak penzisté mohou odečíst 25 tisíc korun ze základu daně. Michal JANOTKA, redaktor: Zbyněk ZYKMUND, redaktor: redaktor: Vláda Petra Nečase pořádně naštvala pracující seniory, když jim v roce 2012 slevu na dani sebrala. Jenže podle dnešního rozhodnutí Ústavního soudu šlo o protiústavní krok. Pavel RYCHETSKÝ, předseda Ústavního soudu: Jde o extrémní disproporcionalitu, extrémní případ porušení principu rovnosti.

Šmejdi

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 30.07.2014

Roman ŠEBRLE, moderátor: Zveme vás na otevření nového řeznictví U krkovičky. Nedělejte si chutě. Je to jen další léčka šmejdů na důvěřivé seniory. Kdo a co se zas skrývá za tímto trikem, zjišťovala kolegyně Monika Zajícová. Monika ZAJÍCOVÁ, redaktorka: "Z důvodu otevření nového řeznictví ve vašem městě si vás dovolujeme pozvat na ochutnávku našich domácích uzenin. Podepsán Josef Novák starší." Tak právě tato pozvánka slibující i bohatou výslužku zdarma se teď objevila v řadě měst po celé republice.