Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

"Lítačka" nemusí být jen z plastu

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 02.09.2015

EKONOMIKA V českých městech se rozvíjí nákup jízdenek a předplacených kuponů prostřednictvím chytrých mobilů. Výjimkou je pouze Praha. strana 13

Bývalý šéf CzechInvestu musí zpátky před soud

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 02.09.2015

PRAHA Obvodní soud pro Prahu 2 se včera začal zabývat kauzou údajného fiktivního personálního auditu, který zadal Miroslav Křížek, bývalý generální ředitel státní agentury CzechInvest. Obžaloba spolu s nímviní z podvodu i Zdeňka Hurského, který dvoumilionovou zakázku agentury získal. Audit podlemínění žalobců nevznikl, cílem bylo osobní obohacení. Jak zjistily LN, odvolací Městský soud v Praze zrušil prvoinstanční verdikt, kterým byli Křížek a Hurský zproštěni obžaloby. Nařídil proto Obvodnímu soudu pro Prahu 2 nové líčení.

Jsme pohostinný národ. Víme, před čím utíkají

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 02.09.2015

BĚLEHRAD "Tři tisíce eur. Tři tisíce eur za cestu ze Sýrie až do Německa," vypočítává 20letý Mohamed cenu za úprk z válkou zmítaného Aleppa. Není to však konečná částka, jen hrubý odhad, s nímž počítal, když své rodné město opouštěl. Je to jen číslo, které si běženci jeden druhému předávají. Cifra, již kdysi někdo – známý známého – zaplatil. Jen za čtyř- až pětihodinovou plavbu lodí z tureckého Izmiru k řeckému pobřeží zaplatil Mohamed 1200 eur. A tomá ještě velký kus cesty před sebou. Od německé hranice Mohameda dělí přinejmenším tisíc kilometrů.

Moravská brána do Evropy

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 02.09.2015

Rostoucí příliv utečenců pocítil jako první Jihomoravský kraj. S hledáním místa pro stovky zadržených pomáhá i vnitro PRAHA Jižní Morava musí urychleně najít recept na zvládnutí narůstajícího přílivu uprchlíků. MigrantizAfriky či Asie putují přes Česko za vysněnýmazylemvNěmecku. Na našem území ale jejich cesta končí v rukou policie. Jen v noci na včerejšek zadržela na nádraží v Břeclavi 214 uprchlíků, tedy zatímzdaleka nejvyšší číslo. Mezi nimi byl velký počet žen s dětmi. Většina jich údajně pochází z válkou rozervané Sýrie.

Na havárii v Litvínově tvrdě doplácejí další chemičky

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 02.09.2015

Část zaměstnanců Spolany je kvůli odstávce nucena zůstat doma do půlky září NERATOVICE Nedávný výbuch propylenu a následné odstavení provozu chemičky a z velké části i sousední rafinerie v Litvínově nezpůsobí rozsáhlé škody jen vlastníkovi–Unipetrolu. Milionové škody začínají počítat i firmy závislé na surovinách z chemičky nebo dodávkách ropy. To postihlo i Spolanu Neratovice, předního tuzemského výrobce kaprolaktamu, hnojiv a polyvinylchloridu (PVC). Kvůli přerušení dodávek nenahraditelného etylenu zastavila výrobu PVC a poslala část z celkem 700 zaměstnanců domů.

Za drátem

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 02.09.2015

SLOUPEK LN Letošní uprchlická krize se ukazuje jako jedna z největších zkoušek v dějinách Evropské unie. Příliš mnoho států se musí shodnout nad takřka neřešitelným problémem, který přitom: a) pálí jen některé, b) k jehož řešení mají zcela protikladný přístup. Nedosti na tom: ve vzájemném sporu jsou nejen naše principy, ale i zavedená praxe. V sázce je hodně. Kromě takové maličkosti jako peníze i takový zcela praktický ideál v podobě volného pohybu osob schengenského prostoru bez hranic.

Zakódované mnichovské bienále

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 02.09.2015

KULTURA Druhé Bienále umělců v Domě umění v Mnichově, zahájené vernisáží 7. srpna, trvá v tomto prestižním evropském výstavním prostoru téměř do konce září. Mezi necelou čtyřicítkou autorů je i několik českých jmen. strana 9

Banky snížily poplatky za účet i o stovky ročně

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 02.09.2015

Poplatky za běžné bankovní služby klesají nebo úplně mizí. Hlavně díky ostré konkurenci mladších bank. PRAHA Za běžné věci se neplatí. Motto stejnojmenné kampaně, na kterou před pár lety lákala první nízkonákladová banka u nás, mBank, se stává realitou. Běžné služby jako vedení účtu a standardní transakce jako převody peněz už i ty největší banky dávají zdarma. Noví hráči na českém bankovním trhu – kromě mBank také Fio banka, Zuno, Equa bank a Airbank – si dokázali získat přízeň už 1,6 milionu klientů.

Chovanec: Pusťme vlaky s migranty do Německa

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 02.09.2015

PRAHA Ještě v pátek po poradě bezpečnostních složek ministr vnitra Milan Chovanec uklidňoval, že se neblíží žádná uprchlická vlna z Balkánu. Teď už mluví jinak a spustil "plán B". Poté, co v noci na včerejšek policisté zadrželi na nádraží v Břeclavi dvě stovky především syrských uprchlíků. Vyjednává s Německem, zda přijme všechny syrské uprchlíky, jak prohlašují němečtí politici. Podle Chovance by pak mohly z Maďarska jet speciální vlaky s uprchlíky přes Česko rovnou do Německa. "Dneska jsme jednali i s velvyslanectvím Spolkové republiky Německo, protože se objevily informace, že Syřany nebudou (Němci) vracet zpátky do zemí, odkud přišli.

Máma si vše pamatuje, říká syn napadené kadeřnice

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 02.09.2015

HOŘICE Pokud soud uvěří, že nepřišla o paměť, může být s Lukášem Nečesaným zle. S mužem obžalovaným z pokusu o vraždu. V novém kole procesu, které dnes začíná u královéhradeckého krajského soudu, bude výpověď napadené kadeřnice Ludmily Brantové klíčová. Stejně jako stanovisko expertů, kteří možnost ztráty paměti oběti brutálního útoku posuzovali. Rodina ženy, která utrpěla těžká zranění hlavy, je ale přesvědčena, že si pamatuje vše dobře. "Jak by mohla vědět, že tam deset minut před útokem byl desetiletý kluk, kterého vidělo víc svědků.

Je to stěhování národů. Přijdou milióny

Zdroj: Právo, Datum: 02.09.2015

ŠÉF ÚŘADU MAĎARSKÉ VLÁDY K NEZASTAVITELNÉMU PŘÍLIVU BĚŽENCŮ: Do Maďarska se valí nezastavitelný příliv běženců a země si s ním přestává vědět rady. Šéf úřadu maďarské vlády János Lázár varoval, že "čelíme dlouhodobému stěhování národů". Maďarsko i Evropa se podle něj musejí připravit na to, že v blízké budoucnosti vyrazí na cestu milióny migrantů. Unie se s migrační krizí nedokázala vypořádat a není schopna ochránit své vlastní hranice János Lázár, šéf úřadu maďarské vlády Odpovědná za to bude podle Lázára "levicová politika" Evropské komise, jež každému umožní přístup do EU.

Počet žádostí o přesídlení z Ukrajiny se zpětinásobil

Zdroj: Právo, Datum: 02.09.2015

Ve stínu uprchlické krize zůstává přesídlování krajanů z Ukrajiny. Ještě v červnu se lidé s českými kořeny do bývalé vlasti nehrnuli, ale v létě se podle informací Práva situace dramaticky změnila. Počty žadatelů se skoro zpětinásobily z očekávaných 250 na 1119. České úřady dokonce musely začít dělat pořadníky zájemců. Česko se tak stará o lidi přicházející z východu a ještě přislíbilo převzít během tří let 1500 uprchlíků ze Sýrie a Afriky. Přitom některé západní státy ČR kritizují za liknavý přístup k běžencům.

Svědci i krev na oblečení jsou jen nepřímé důkazy

Zdroj: Právo, Datum: 02.09.2015

BRNĚNSKÝ OBHÁJCE KEVINA DAHLGRENA RICHARD ŠPÍŠEK ŘEKL PRÁVU: - Dahlgrenovi jste byl přidělen ex offo. Kdy poprvé jste ho viděl? Poprvé jsem ho viděl in natura včera v cele předběžného zadržení v Brně. - V jaké stavu byl a v jakém rozpoložení? Myslím si, že toto mi nepřísluší komentovat, ale já sám jsem ho vnímal jako člověka, který je ohrožen vysokým trestem (hrozí mu doživotí – pozn. red.) a samozřejmě má obavy. - Jak vnímá, že byl převezen do Česka, kde ho čeká soud kvůli vraždě příbuzných?

Lidé s VŠ: nejmíň berou učitelé

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 02.09.2015

PŘES 80 PROCENT VYSOKOŠKOLÁKŮ MÁ VYŠŠÍ PLAT NEŽ PEDAGOGOVÉ Podobně jako všichni bývalí ministři a ministryně školství také Kateřina Valachová tvrdí, že zajistí vyšší platy pro učitele. Naposledy o tom hovořila včera, když vítala prvňáky v Základní škole Novolíšeňská v Brně. Jak ale vyplývá z nové studie think-tanku IDEA při ekonomickém institutu CERGE-EI, platová realita českých kantorů je po letech politických slibů tristní – zůstávají téměř nejhůře placenými vysokoškoláky. Více než oni si vydělá přes 80 procent pracovníků s univerzitním diplomem.

Běženci v ČR

Zdroj: ČT 1, Datum: 01.09.2015

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka: Teď několik čísel. Od půlky června, kdy stát začal příliv migrantů přísněji kontrolovat, zajistila cizinecká policie dohromady dva tisíce čtyři sta dvacet pět cizinců, kteří do Česka vstoupili nelegálně. Na základě readmisních dohod jich do sousedních států vrátila tři sta čtyřicet osm. V detenčních centrech umístily úřady přes sedmnáct set lidí a z nich už skoro sedm stovek propustily. Dílem do zemí, kde poprvé požádali o azyl, a některé pak s výjezdním příkazem, aby republiku opustili.

Pohyb migrantů v Evropě zesílil

Zdroj: ČT 1, Datum: 01.09.2015

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka: Všechno podstatné z 1. září. Dobrý večer v Událostech přeje Marcela Augustová. Pohyb běženců ve střední Evropě v posledních čtyřiadvaceti hodinách zesílil. Maďarsko proto vyklidilo a dočasně uzavřelo budapešťské nádraží. Německo zase odmítlo přijímat syrské uprchlíky, kteří neprošli řádným azylovým řízením. Popřela tak zprávy z minulého týdne, že přijme každého Syřana, který o to požádá. Roste i počet lidí zadržených v Česku. V noci jich policisti zajistili dosud nejvíc.

Převoz uprchlíků do Brna

Zdroj: ČT 1, Datum: 01.09.2015

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka: A do Brna, do zmíněného policejního areálu, kam autobusy většinu v noci zadržených převezli, teď míříme za Jakubem Váchou. Jakube, co se s migranty děje teď? Setrvávají na místě? Jakub VÁCHA, redaktor ČT, Brno: V tuto chvíli je ve zdejších budovách Policie České republiky tady v Brně už jen dvacet migrantů. A skoro sto jich tady policisté převezli do ostatních krajů Česka. Převáželi pouze Syřany, aby v krajích ulehčili shánění tlumočníků. Policisté s tlumočníky potom ve lhůtě čtyřiceti osmi hodin mají za úkol migranty identifikovat a hlavně vyslechnout.

Česká policie zadržela rekordní počet běženců

Zdroj: NOVA, Datum: 01.09.2015

Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Uprchlická vlna naplno zasáhla Česko. Martin POUVA, moderátor: Policie zadržela během jediné noci víc běženců než za celý minulý týden. Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Co přijde dál? Martin POUVA, moderátor: Největšímu náporu utečenců dnes v noci čelila Břeclav. Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Z vlaků tam postupně vystoupilo 214 cizinců, kteří chtěli pokračovat dál do Německa. Martin POUVA, moderátor: Policisté je zatím provizorně ubytovali ve svých tělocvičnách a teď se řeší, co s nimi bude.

Česko nabízí Srbsku pomoc s uprchlíky

Zdroj: NOVA, Datum: 01.09.2015

Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Uprchlickou krizi řeší na své návštěvě Srbska i premiér Bohuslav Sobotka a ministr vnitra Milan Chovanec. Martin POUVA, moderátor: Srbsko je totiž jednou z hlavních zemí, přes kterou se migranti snaží do Evropské unie dostat. Premiéra v Bělehradu doprovází i kolegyně Michaela Šmídová. Michaela ŠMÍDOVÁ, reportérka TV Nova: 23 tisíc uprchlíků jen za poslední 2 týdny. Tak s takovým obrovským náporem běženců se v poslední době musí potýkat Srbsko. A čísla mluví o tom, že od začátku roku přes zemi přešlo dokonce 90 tisíc uprchlíků.

Uprchlická krize: napjatá situace v Maďarsku

Zdroj: NOVA, Datum: 01.09.2015

Martin POUVA, moderátor: Uprchlíci přijíždějí do Česka nejčastěji z Budapešti, kde jich jsou další tisíce. Situaci v maďarském hlavním městě sleduje kolega Matěj Sviták. Matěji, jaká tam teď panuje atmosféra? Matěj SVITÁK, reportér TV Nova: Dobrý večer. Atmosféra je napjatá a především hodně zmatená. Ještě včera Maďaři pouštěli uprchlíky do vlaků mířících do Německa a Rakouska, kde se chce většina z nich usadit. Dnes už ale nástup zakázali. Nikdo přitom pořádně nevysvětlil proč a jak dlouho bude ten zákaz trvat.

Na Litoměřicku se potuluje kočkovitá šelma

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 01.09.2015

Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Nebezpečná kočkovitá šelma podobná pumě se potuluje v Třebenicích na Litoměřicku. Zpráva, která místním klidu nepřidá. Zatím ji nikdo nevyfotil, ale existují svědci, kteří ji popsali. Reportérka Pavlína Janečková popis předala odborníkům a ti mají jasné vysvětlení. Není to puma, ale levhart. Pavlína JANEČKOVÁ, redaktorka: Když někomu řeknete, že jste v našich zeměpisných podmínkách viděli volně se pohybovat pumu, asi vás pošle na oční nebo do léčebny. A podobně to nejspíš bylo i u prvního svědka, který měl tuto šelmu vidět v Třebenicích.

Příspěvek na dopravu

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 01.09.2015

Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Až 7,5 tisíce korun měsíčně začnou vyplácet úřady práce nezaměstnaným, kteří budou ochotni dojíždět za novou prací. Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Kdy projekt odstartuje a kdo ho zaplatí, zjišťovala reportérka Eliška Čeřovská. Eliška ČEŘOVSKÁ, redaktorka: K 31. červenci evidoval úřad práce téměř půl milionu uchazečů o zaměstnání. V regionech, kde je vysoká nezaměstnanost, chce ministerstvo práce a sociálních věcí proplácet příspěvek na dojíždění do zaměstnání.

Z radioaktivní haldy v Příbrami chce soukromá firma odtěžit miliony tun kamene

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 01.09.2015

Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Krásný první zářijový večer, jsme rádi, že jste s námi na Primě. Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Jste připraveni? My tedy rozhodně ano, tak příjemný a dobrý večer. Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Z radioaktivní haldy v Příbrami chce soukromá firma odtěžit miliony tun kamene. Jenže vedení města ani obyvatelé s tím ostře nesouhlasí. Bojí se nejen hluku a prachu, ale i radioaktivity, která by mohla ohrozit jejich zdraví. Firma tvrdí, že naopak místním od radiace pomůže.