Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Léčba Babišem

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 28.03.2015

SLOUPEK LN V něčem bychom mohli být Andreji Babišovi vděčni všichni, ať už se více obáváme zdvojení jeho politické a ekonomické moci, nebo jsou nám trnem v oku stávající ekonomicko-politické kartely. Jeho vstup na scénu strhal závoje – počínaje společností ČEZ a vlivem na veřejná média konče. Lze mít zásadní výhrady k tomu, aby se majitel velikého impéria stal ministrem financí, ale nelze zdůvodnit, proč by ministerstvo jako hlavní akcionář nemohlo mít vhled do účetnictví největší státní firmy.

Odškodné pro extrafikanty: 1,9 milionu

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 28.03.2015

PRAHA Ministerstvo spravedlnosti se včera dohodlo se skupinou tří bývalých poslanců ODS na způsobu, jakým je odškodní za nezákonné stíhání v kauze takzvaných trafik. Český stát musí vyplatit Ivanu Fuksovi, Marku Šnajdrovi a Petru Tluchořovi celkem 1,9 milionu korun za to, že je žalobci z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci obvinili z toho, že přijali posty ve státních firmách výměnou za složení poslaneckého mandátu. Původně přitom politici po státu požadovali až 12 milionů. Více čtěte na straně 2

Pilot byl nemocný, léčbu před Germanwings tajil

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 28.03.2015

PRAHA Od mládí chodil do leteckého klubu v rodném západoněmeckém městě Montabaur. Létání bylo jeho celoživotním snem. Přesto za knipl neměl usednout. Andreas Lubitz, kopilot osudného letu 4U9525, totiž dříve trpěl těžkými depresemi, informoval včera německý bulvární deník Bild. A v poslední době prožíval "těžkou osobní krizi". Düsseldorfská prokuratura potvrdila, že 27letý pilot byl nemocný, přičemž léčbu tajil před svým zaměstnavatelem – aerolinkami Germanwings, které patří pod Lufthansu. Roztrhaná neschopenka Prokuratura neuvedla, jakou nemocí trpěl.

Rodí se plán, jak Babiše nepustit ke kontrole ČT

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 28.03.2015

PRAHA Musíme být pojistkou svobody slova a musíme být schopni hájit existenci a nezávislost veřejnoprávních médií, hřímal na nedávném sjezdu sociálních demokratů jejich předseda a premiér Bohuslav Sobotka. Neříkal to náhodou. Vymezoval se vůči ministru financí Andreji Babišovi, lépe proti jeho sílícímu mediálnímu vlivu. Babiš je majitelem společnosti MAFRA, která vydává i Lidové noviny, vlastní i Rádio Impuls a TV Óčko. Volby mediálních rad Premiérova dva týdny stará slova budou mít podle všeho už brzy reálný dopad.

Ukázat zuby neškodí

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 28.03.2015

Historik českých dějin Ivan Šedivý v rozhovoru pro LN: PRAHA Přejezd spojeneckých vojsk přes území člena Aliance, nebo další zbytečná demonstrace síly Spojených států? Až američtí dragouni překročí v neděli ráno na třech místech české hranice, čeká je pravděpodobně spíše vřelé přijetí než bouřlivé protesty. Cesta konvoje obrněnců je však více než symbolickým gestem. I když většina obyvatel Česka s přejezdem Američanů problém nemá, historik českých dějin Ivan Šedivý v rozhovoru s LN upozorňuje, že rozštěpení společnosti nelze bagatelizovat tím, že protestují pouze komunisté a nějací ruští přátelé.

Češi a válka

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 28.03.2015

Jen osm procent Čechů chce, aby NATO vojensky pomohlo Ukrajině * Sedm lidí ze sta by poslalo zbraně * Tři čtvrtiny dotázaných spoléhají na diplomaty nebo by do konfliktu vůbec nezasahovaly PRAHA Jen den před příjezdem amerického konvoje do Česka, jímž chce NATO demonstrovat agresivnímu Rusku svou jednotu a sílu, se ukazuje, že většina Čechů nechce, aby alianční jednotky šly Ukrajině vojensky na pomoc. Ukázal to exkluzivní průzkum agentury Median pro MF DNES na více než tisícovce lidí. Celá třetina lidí by Severoatlantické alianci radila vůbec se do konfliktu nezapojovat, když na Ukrajině nenastane příměří.

Fotbalisté hrají s outsiderem z Lotyšska

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 28.03.2015

Nic než výhra Foto: Euro na dosah Česká fotbalová reprezentace se může dnešní výhrou nad Lotyši výrazně přiblížit postupu na mistrovství Evropy 2016. Jakýkoli jiný výsledek by byl neúspěchem. Zápas začíná v 18 hodin v pražském Edenu. Na snímku ze včerejšího tréninku brankář Petr Čech. Více na str. B14 Foto: Michal Šula, MAFRA

Tomio, tohle nesmí ven!

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 28.03.2015

PRAHA "Promiň, ale byl by zázrak s takovým bordelem ve fakturách projít jakýmkoli auditem! Toto by bylo na titulní stránky," píše člen předsednictva hnutí Úsvit Georgi Bidenko předsedovi Tomiu Okamurovi čtvrtého listopadu loňského roku. Tedy měsíc poté, co hnutí propadlo v komunálních volbách a Bidenko procházel vyúčtování za volební kampaň. Dobře věděl, o čem mluví, sám je totiž certifikovaným auditorem. Jeho e-mailová konverzace s Okamurou se týkala faktur, které Úsvitu vystavila firma Beton and Print.

Vražedný let: pilot byl nemocný. Před Lufthansou i kolegy to tajil

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 28.03.2015

DÜSSELDORF Kvůli depresím a duševním problémům musel před pěti lety ukončit pilotní výcvik v americkém výcvikovém středisku Lufthansy v Arizoně a půl roku byl v péči psychiatrů. Přesto nakonec Andreas Lubitz napodruhé letecký výcvik absolvoval a byl uznán za zcela schopného vykonávat povolání dopravního pilota. A dostal tak možnost, aby při úterní sebevraždě v kokpitu A-320 vzal život i dalším 149 lidem na palubě letadla Germanwings, dceřiné společnosti Lufthansy. Svému zaměstnavateli i kolegům pokračující duševní problémy tajil a k osudnému letu nastoupil, přestože měl na toto datum vydanou neschopenku od lékaře.

Druhá máma si ze Zlatého Ámose odnesla dvě korunky

Zdroj: Právo, Datum: 28.03.2015

Říkají jí Pacanda. Vítězkou letošní ankety Zlatý Ámos se včera stala učitelka práva a kriminalistiky na střední a vyšší odborné policejní škole v Holešově Hana Pacíková (52). Vyhrála nejen v očích odborné poroty v čele s Janem Cimickým, ale bodovala i u poroty složené z žáků zúčastněných škol a získala Dětského Ámose. "Ve všem je výjimečná. Je to naše druhá máma, ona ve všem pomůže. Pomáhá ve školních i soukromých věcech, ve všem se na ni můžeme obrátit. Má k nám mateřský přístup," překřikovali se nadšení studenti policejní školy po vyhlášení vítězů v Praze.

Pilot letu smrti zatajil pracovní neschopnost

Zdroj: Právo, Datum: 28.03.2015

Andreas Lubitz (27), druhý pilot německé společnosti Germanwings, neměl vlastně vůbec minulé úterý s airbusem letět. Lékaři ho totiž poslali do pracovní neschopnosti. Policisté našli v Lubitzově bytě neschopenku vystavenou na den katastrofy. Jenže Lubitz tento fakt zaměstnavateli zatajil a neschopenku roztrhal. Týž den pak airbus se 149 lidmi zkázonosně namířil do skal ve francouzských Alpách. "Vyšetřovatelé našli v Lubitzově düsseldorfském bytě roztrhanou aktuální a na den letu platnou neschopenku," oznámil včera v televizi ZDF Christoph Kumpa z düsseldorfské prokuratury.

Stát v tichosti prodává svůj majetek mimo veřejné dražby

Zdroj: Právo, Datum: 28.03.2015

Stát už několik let v tichosti prodává svůj kdysi pečlivě střežený majetek mimo veřejné dražby. A to přesto, že je vládní úředníci označují za nejtransparentnější způsob zpeněžování státního a obecního majetku. Ze státních podniků v likvidaci se ale v posledních letech mimo veřejnou dražbu a bez souhlasu ministerstva financí prodal majetek za stovky miliónů korun. To ale od privatizace v 90. letech výslovně zakazuje omezujícím ustanovením zákon č. 92/1991 Sb. Vyvádění a potažmo prodej tohoto státního majetku má umožňovat prakticky neznámé opatření číslo 13 ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby (ODS) z května 2013, které posvěcuje převody státního majetku z podniků v likvidaci v režimu uvedeného zákonného ustanovení na státní podniky, u kterých podobná omezení nejsou.

Stovky Čechů pracují v zahraničí jako otroci

Zdroj: Právo, Datum: 28.03.2015

Stovky Čechů a Češek vylákaných do zahraničí s vidinou velkých příjmů musí nakonec v reálu zprostředkovatelům odevzdávat většinu své mzdy. Často pracují i 16 hodin denně a žijí v nedůstojných podmínkách, navíc s omezenou možností dobrovolně se vrátit zpět do vlasti. Často "splácejí" obří dluhy, o kterých nemají ani tušení, že by je zapříčinili. Jedná se o formu novodobého otroctví, tito lidé se stali objekty obchodu s lidmi, potvrzují policisté. Místní gangy v zahraničí, ve kterých působí i řada našich občanů, získávají z obchodu s lidmi obrovské sumy peněz.

Nová regulace hazardu

Zdroj: ČT 1, Datum: 27.03.2015

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Peníze ale ministr financí nehledá pouze ve zdravotnictví. Chce zavést nový informační systém, který by měl snížit daňové úniky v hazardu na minimum. Víc peněz do rozpočtu by stát měl vybrat už příští rok, kdy se zvýší loterijní daň z dvaceti na pětadvacet procent. Nový zákon o hazardu ale začne platit nejspíš až od 1. ledna 2017, o rok později, než úřad plánoval. Zuzana TEJNICKÁ, redaktorka: Jana HORKÁ, redaktorka: redaktorka: Stisknutí tlačítka, které může hráče připravit během chvíle o tisíce korun.

Spory o zdravotnictví

Zdroj: ČT 1, Datum: 27.03.2015

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Nákupy v nemocnicích vyvolávají ostré spory mezi ministrem financí a zdravotnictví už delší dobu. Například loni provedlo ministerstvo financí na popud Evropské komise kontrolu v osmadvaceti nemocnicích. Podle auditu nakupovala řada nemocnic předražené přístroje. Původní až desetimilionové sankce ostře kritizovali ředitelé nemocnic i ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. V listopadu ministerstvo financí podalo přímo trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli údajně předraženému nákupu kybernetického nože ve Fakultní nemocnici v Ostravě.

Zdravotnické útraty

Zdroj: ČT 1, Datum: 27.03.2015

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Dobrý večer, právě začaly páteční Události. Provází vás Jakub Železný. Nové spory ve vládě o řízení resortu zdravotnictví. Ministr financí Andrej Babiš svému kolegovi vytýká zbytečné plýtvání. Svatopluk Němeček to ale odmítá a tvrdí, že se jeho úřad chová naopak hospodárně. Podle ministerstva financí se ve zdravotnictví neefektivně utrácelo i před nástupem současné vlády. Dokládá to novou analýzou. Z ní má vyplývat, že nemocnice platily předražené částky za některé přístroje na léčbu srdeční arytmie.

Kapitán se snažil do kokpitu probourat sekyrou

Zdroj: NOVA, Datum: 27.03.2015

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: Otázku, co vedlo pilota Andrease Lubitze k tomu, aby se zřítil s letadlem plným lidí, si klade celý svět. Vyšetřovatelé dnes prozradili, že mezi jeho věcmi objevili důkaz, že Lubitz před kolegy i leteckou společností skrýval psychické problémy. Reynolds KORANTENG, moderátor: Podrobnější analýza zvukových záznamů černé skříňky pak odhal... odhaluje, že se kapitán letadla snažil do zamčeného kokpitu dostat i s pomocí sekery. Marně. Německá policie prohledávala byt pilota Andrease Lubitze několik hodin.

Kdo je Andreas Lubitz

Zdroj: NOVA, Datum: 27.03.2015

redaktorka: Co se odehrávalo v hlavě mladého pilota, když se rozhodl skoncovat se životem nejen svým, ale i 149 dalších lidí? Odpověď na tuto otázku přinášejí první střípky z vyšetřování německých policistů. Christoph KUMPA, německý vyšetřovatel: Zdravotní záznamy, které jsme našli, jasně potvrzují, že trpěl psychickými problémy. redaktorka: Andreas podle informací německých médií docházel už rok a půl na kliniku v Düsseldorfu. Své úzkostné stavy ale před svými kolegy i zaměstnavatelem zřejmě tajil.

Lidé truchlí za oběti letecké tragédie

Zdroj: NOVA, Datum: 27.03.2015

Reynolds KORANTENG, moderátor: Veřejnost a především pozůstalí stále nemohou pochopit to, že jejich blízké úmyslně zabil jeden z pilotů německého letadla. Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: V místech, odkud pochází oběti leteckého neštěstí, lidé vzpomínají na své blízké. Pietní místo vzniklo i ve francouzském městečku Le Vernet v podhůří Alp. Michal ČOUDEK, redaktor: Jen pár desítek metrů od místa, odkud vzlétají helikoptéry se záchranáři, přibývají květiny u desky připomínající černý den evropského letectví.

Kopilot tragického letu tajil zdravotní problémy

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 27.03.2015

Gabriela KRATOCHVÍLOVÁ, moderátorka: Kopilot tragického letu tajil zdravotní problémy. Dlouhodobě se léčil. Vyšetřovatelé našli v jeho bytě neschopenku platnou i v úterý. Tedy v den, kdy podle vyšetřovatelů navedl letadlo ke zřícení. Mnoho evropských aerolinek v reakci na tragédii zpřísňuje pravidla. Přesněji řečeno, zavádí povinnost dvou členů posádky v kokpitu a to za každých okolností. Michaela NOVÁKOVÁ, redaktorka: Petra WINTEROVÁ, redaktorka: redaktorka: Kopilot Andreas Lubitz neměl na osudný let vůbec nasednout.

Lidé v Montabauru jsou v šoku z činu Andrease Lubitze

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 27.03.2015

Roman ŠEBRLE, moderátor: Němečtí policisté se teď snaží odpovědět na zásadní otázku - proč se Andreas Lubitz odhodlal k tak hroznému činu. V jeho rodném Montabauru je náš reportér Patrik Kaizr. Patriku, dobrý večer. S jakými verzemi policisté pracují? Patrik KAIZR, redaktor: Dobrý večer. Tak jak už zaznělo v reportáži, ta jedna vyšetřovací verze je ona neschopenka, kterou policisté objevili v bytě v Düsseldorfu. Co na té neschopence bylo, pro jakou nemoc měl být kopilot léčen ale německé úřady nesdělily, protože to podle zákona nesmějí.

Návrh protikuřáckého zákona

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 27.03.2015

Gabriela KRATOCHVÍLOVÁ, moderátorka: Zprávy televize Prima jsou tady. My jsme rádi, že nás sledujete a vítáme vás u nich. Roman ŠEBRLE, moderátor: Hezký večer. Ministerstvo zdravotnictví chce razantně vytáhnout do boje proti kuřákům. Návrh protikuřáckého zákona počítá s plošným zákazem kouření ve všech restauracích, barech i klubech. Navíc dává možnost obcím zakázat kouření například v parku nebo na sportovištích. Za porušení by podle návrhu měla kuřákům hrozit pokuta až 5 tisíc korun. Více Filipa Šebová.