Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

"Je to tragédie, nemůžeme ale házet vinu na Putina"

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 24.07.2014

HILVERSUM Hlavní hilversumskou třídu lemuje alej kaštanů. Přestože je červenec, ulice z červených cihel byly včera posety ještě nezralými plody, zelenými kuličkami s drobnými ostny. Snad kvůli silnému větru, který se hnal prázdninově poloprázdným, ztichlým městem. Městem, které přesně před týdnem zasáhla tragédie obřích rozměrů, ostatně stejně jako celé Nizozemsko. Minulý čtvrtek odpoledne se nad východní Ukrajinou zřítil Boeing 777 společnosti Malaysia Airlines. Na palubě bylo 298 lidí, z toho 193 Nizozemců.

FOTO

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 24.07.2014

U Zemana na Hradě. Wimbledonskou vítězku Petru Kvitovou a další hráčky pozval včera na Hrad Miloš Zeman. Prezident úspěšnou tenistku, která kvůli daním přesídlila do Monaka, podpořil. "Vím, že jako úspěšní lidé jste předmětem všudypřítomné závisti, a jeden z důvodů setkání je také to, abych vám proti těmto závistivcům vyjádřil svoji podporu," řekl Zeman. FOTO MAFRA – MICHAL RŮŽIČKA

Naši chlapci jsou nezkušení a velitelé špatně velí

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 24.07.2014

LAZEŠČYNA Desítky lidí, hlavně žen, se včera shromažďovaly před vojenskými posádkami ukrajinského Zakarpatska. Na jednomzmítinků na protest proti odvodu obyvatel tohoto cípu Ukrajiny do války na opačném konci země byl i živý exemplář – voják Dmitrij, účastník bojů v Doněcké oblasti, který je právě na dovolené. Vden, kdy rebelové sestřelili Ukrajincům další dvě, tentokrát vojenská letadla, vyprávěl shromážděným spoluobčanům, jak je armáda špatně zásobovaná, morálka upadá, velitelé špatně velí a vojáci jsou nezkušení.

Poslanci snížili daň z benzinu. Nevěděli to

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 24.07.2014

PRAHA Část českých zákonodárců neví, pro co ve sněmovně hlasuje. Ukázalo se to včera, když sněmovna schválila – i hlasy 17 sociálních demokratů – dramatické snížení spotřební daně z benzinu a nafty. Do zákona jej "propašoval" poslanec ČSSD Milan Urban. Státní kasu by to přišlo na 14 miliard korun. "Vůbec netušili, že hlasují pro návrh, který má takové dopady," přiznal premiér Bohuslav Sobotka. Čtrnáct miliard by podle něj chybělo na penze. Hlasování naštvalo i ministra financí Andreje Babiše z ANO.

Vojáci si pořizují vesty za své

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 24.07.2014

V afghánské misi nosí většina nasazených z Česka svou vlastní balistickou ochranu. Kupují si ji v army shopech BAGRÁM/PRAHA I kvůli poslednímu útokuvAfghánistánu experti generálního štábu přemýšlejí, jak lépe chránit české vojáky ve volném terénu. Ovšem nejdřív bude nutné vyřešit zásadní nedostatek – "vyfasované" neprůstřelné vesty NPP 2006 a Balistika 2009 raději řada příslušníků armády do akce nenosí. "Nedá se v tom vůbec hýbat, cítíte se jako v krunýři. Zatímco typ NPP má připínání vzadu a sám se nikdy neoblečete ani nesvlečete, Balistika 2009 se zase pravidelně rozepíná, když se ohnete, když si sednete, když si na ni pověsíte těžší pouzdro se zásobníky," vypichuje nedostatky výstroje výsadkář z Chrudimi.

Voják není tramp

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 24.07.2014

SLOUPEK LN Snad v každém českém městě najdete nějaký army shop. Ale napadlo vás někdy, že v těchto obchodech nakupují vojáci české armády, profesionálové, ba i jejich elitní špička? Dost lidí – i autor tohoto sloupku – si myslelo či myslí, že klientelu army shopů tvoří trampové, dobrodruzi, cestovatelé, paintballisti, airsoftisti a jak se všechny ty subkultury jmenují. Informace, že v nich čeští vojáci kupují neprůstřelné vesty (i jiný sortiment), je staví do jiného světla. Do jiného světla ale staví i českou armádu, její roli a její možnosti.

Benzinový atentát na Sobotkovu vládu

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 24.07.2014

Partyzánské hlasování o levnějším benzinu rozložilo ČSSD, kde se třetina poslanců postavila proti premiérovi. PRAHA Až do zítřka mohou motoristé živit naději, že litr benzinu zlevní u pump minimálně o 1,50 koruny a litr nafty o 2,50. Naopak premiér Bohuslav Sobotka a ministr financí Andrej Babiš se musí až do pátku obávat, aby se nic takového nestalo. Jinak jim bude ve státním rozpočtu chybět ohromných 14 miliard korun. Jde o výsledek naprosto bezprecedentní situace ve sněmovně. Případ pravděpodobně skončí u Ústavního soudu.

Lihová mafie: jde se i po celnících

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 24.07.2014

Podle vyšetřovatelů je pravděpodobné, že státní orgány přehlížely nelegální obchod s lihem OLOMOUC Vyšetřovatelé prověřují, jestli do kauzy lihové mafie nebyli zapletení i celníci. Před soudem s údajným bossem skupiny Radkem Březinou se totiž objevují velmi závažná svědectví o roli zástupců celní správy. "Zabýváme se i tím, jak je možné, že taková trestná činnost fungovala tak dlouho – je pravděpodobné, že nějaká ingerence (vliv) ze strany státních orgánů tam byla. Intenzivně to prověřujeme," řekl náměstek vrchního státního zástupce v Olomouci Pavel Komár.

OSN podezřívá Izrael, že v Gaze páchá válečné zločiny

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 24.07.2014

NEW YORK, PRAHA Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navanethem Pillayová včera prohlásila, že Izrael se v Pásmu Gazy pravděpodobně dopustil válečných zločinů "strháváním domů a zabíjením dětí". Současně odsoudila ostřelování Izraele Palestinci. Při konfliktu, kvůli jehož hašení přijeli do Izraele i ministři zahraničí USA a Británie, zahynulo dosud na 650 Palestinců a 31 Izraelců. Podle OSN tvoří 74 procent palestinských obětí civilisté. Izrael tvrzení komisařky odmítl a dodal, že Rada pro lidská práva OSN je protiizraelská.

Babiš bral loni v Agrofertu za dva měsíce 37 miliónů čistého

Zdroj: Právo, Datum: 24.07.2014

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) poprvé zveřejnil své příjmy z dob, kdy ještě šéfoval svou firmu Agrofert – za dva měsíce od voleb 26. října do konce roku si vydělal 37 miliónů korun čistého. Zároveň si za 1,25 miliardy nakoupil dluhopisy Agrofertu. Babiš to uvedl ve svém přiznání majetku, které poslal do Sněmovny a které bylo včera zpřístupněno na internetu. Potvrdil tak svou pozici, že je jedním z nejbohatších Čechů. Čistou mzdu 36 829 981 korun si za listopad a prosinec vyplatil za funkci, kterou v souladu se zákonem o střetu zájmů před nástupem do vlády koncem ledna opustil.

Mladí vrazi útočí kvůli penězům na seniory i vlastní rodiče

Zdroj: Právo, Datum: 24.07.2014

Znepokojivý jev zaznamenaly úřady v posledních několika letech. Oběťmi vražd, které se v Česku odehrávají, se stále častěji stávají starší lidé. Mladí zabijáci přitom neváhají připravit o život i vlastní rodiče. Brutalita útočníků navíc neustále stoupá. "Zhruba v posledních třech letech vyvstává jako jeden z alarmujících faktorů skutečnost, že velký počet vražd je spáchán brutálním způsobem na seniorech, na vlastních rodičích či prarodičích," upozornilo ministerstvo vnitra ve své zprávě o situaci v oblasti vnitřní bezpečnosti na území ČR v roce 2013.

Odškodnění za zmrzačení autem jdou často do miliónů

Zdroj: Právo, Datum: 24.07.2014

Dám si jen skleničku a pak pojedu, vždyť je to kousek. Nebo na auto, které jsem právě koupil, udělám povinné ručení až zítra. Tak to jsou přesně situace, které už některé řidiče zruinovaly tak, jako by si vzali hypotéku na dům. Odškodnění za újmy způsobené při nehodách jdou do obřích sum a v těchto situacích vše nakonec zaplatí viník ze svého. Sklenička vína za sedm miliónů Pouhá sklenička bílého vína před jízdou bude stát třiadvacetiletou Alenu ze středních Čech sedm miliónů korun. Po odvolání.

Prezident radil Petře Kvitové: Závistivce ignorujte

Zdroj: Právo, Datum: 24.07.2014

Po třech letech si šla Petra Kvitová znovu pro prezidentskou pochvalu. Miloš Zeman strávil včera na Pražském hradě v její společnosti přes hodinu a dvojnásobné wimbledonské vítězce radil, aby závistivce ignorovala. Po londýnském triumfu se na sociálních sítích objevil názor, že by Kvitová měla přijít o české občanství, když kvůli výhodnějším daňovým zákonům žije v Monaku. "Jako úspěšní lidé jste předmětem závisti a je to jeden z důvodů tohoto setkání, abych vám proti těmto závistivcům vyjádřil svoji podporu a poprosil vás, abyste je ignorovala, protože neumí nic jiného než závidět," prohlásil prezident.

Banky prodělaly na O2 stamiliony

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 24.07.2014

PPF ODMÍTLA KVŮLI CHYBÁM ODKOUPIT MILIONY AKCIÍ OPERÁTORA O2 Akcionáři a především velké banky přijdou kvůli nepovedenému odkupu akcií O2 o stovky milionů korun. Skupina PPF, která koupila většinový podíl v největším českém operátorovi od španělské Telefóniky a musela povinně nabídnout koupi akcií i menšinovým investorům, odmítla kvůli formálním chybám v dokumentech šedesát procent jejich žádostí. Z 51 milionů akcií, představujících 16procentní podíl v O2, které chtěli investoři prodat, tak vykoupila jen 22,8 milionu.

Ceny PHM v Evropě

Zdroj: ČT 1, Datum: 23.07.2014

Aneta SAVAROVÁ, moderátorka: Návrh a snížení spotřební daně ale přichází právě v okamžiku, kdy se už ceny benzinu v tuzemsku ve srovnání s okolím zas tolik neliší. Už nejsou tak vysoké jako třeba vloni. Benzin teď stojí v průměru necelých 37 korun, nafta pak 36 korun 28 haléřů a jak to vypadá v sousedních státech? V Rakousku a Polsku je sice nafta levnější, ale Natural už vychází dráž. Na Slovensku a stejně tak i v Německu se tankovat nevyplatí vůbec. Hostem Událostí je ministr financí Andrej Babiš a autor zmíněného pozměňovacího návrh Milan Urban.

Levnější pohonné hmoty

Zdroj: ČT 1, Datum: 23.07.2014

Aneta SAVAROVÁ, moderátorka: Dobrý večer u dnešních Událostí, vítá vás Aneta Savarová. Benzin i nafta můžou být levnější až o dvě koruny padesát na litr, poslanci dnes prosadili snížení spotřební daně, když podpořili návrh sociálního demokrata Milana Urbana. Ten ho uplatnil při projednávání levnější nafty pro zemědělce, jenže i podle samotného premiéra se to stalo spíš omylem. Vyvolalo to spor uvnitř koalice a vzbudilo emoce ve sněmovně, byť šlo o finální hlasování, poslanci se k němu možná vrátí v pátek.

Zlevní snížení daně benzin a naftu?

Zdroj: ČT 1, Datum: 23.07.2014

Aneta SAVAROVÁ, moderátorka: Současní poslanci ještě nikdy po dobu svého působení nezvedli ruku pro návrh, který by většině Čechů pomohl ušetřit i desítky korun denně. Třeba plná nádrž nafty by najednou byla levnější o 125 korun. Zuzana HOUDKOVÁ, redaktorka: Michaela POLÁKOVÁ, redaktorka: redaktorka: Už dlouho poslanci svým hlasováním nepotěšili tak, jako dnes. Třeba na této pražské pumpě dnes benzin stojí 37 korun 50 haléřů a nafta 38,90, podle dnes schválené novely by benzin zlevnil o korunu padesát a nafta o dvě koruny padesát haléřů.

Hlasování o nižší spotřební dani se bude opakovat

Zdroj: NOVA, Datum: 23.07.2014

Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: A pojďme na další zprávy. Dnešní hlasování ve sněmovně se změnilo na obrovský trapas poslanců. Část ČSSD zvedla ruku bez koaliční dohody pro snížení spotřební daně na benzín a naftu. Reynolds KORANTENG, moderátor: Podle ministra financí Andreje Babiše by to způsobilo čtrnáctimiliardovou ztrátu pro státní kasu. Sociální demokracie teď platnost hlasování zpochybňuje a hájí se tím, že část jejich poslanců prý ani nevěděla, o čem hlasují. Michaela ŠMÍDOVÁ, redaktorka: Koalice se opět otřásá.

Odbory kritizují odškodnění rodin mrtvých policistů

Zdroj: NOVA, Datum: 23.07.2014

Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Český stát dělá rozdíly mezi padlými vojáky a policisty. Odškodné, které dostanou příbuzní po policistech zabitých při výkonu služby, je několikanásobně nižší než náhrada pro rodiny vojáků ze zahraničních misí. Reynolds KORANTENG, moderátor: Navíc v některých případech na ně musejí rodiny policistů dlouho čekat. Policisté by proto přivítali, kdyby se ministerstvo vnitra o své padlé staralo minimálně tak jako ministerstvo obrany. Michal ČOUDEK, redaktor: Květen letošního roku.

Policie hledá svědka v kauze vražd ze stodoly

Zdroj: NOVA, Datum: 23.07.2014

Reynolds KORANTENG, moderátor: Dvojnásobnou vraždu v Záhornici na Nymbursku by policistům mohl pomoci objasnit falešný vězeň. Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu totiž pátrají po muži, který seděl ve vězení za někoho jiného. Podle policie odpykal trest za jednoho z obviněných v případu vražd v záhornické stodole. Reynolds KORANTENG, moderátor: Policisté by ho potřebovali vyslechnout, ale nevědí, kdo to je, ani kde teď je. Martin ŠNAJDR, redaktor: Kdo je tento muž, je to skutečně jen svědek nebo jde třeba o další oběť?

Senát zamítl novelu silničního zákona

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 23.07.2014

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor: Policie bude moci odtahovat auta, která parkují na místech pro rezidenty stejně jako dosud. Senát totiž zamítl novelu silničního zákona. V té chtěla vláda původně zkomplikovat zahraničním řidičům vyhýbání se pokutám za přestupky spáchané v Česku. Senátorům se ale nelíbily pozměňovací návrhy poslance Humla, které se týkaly odtahování špatně zaparkovaných aut. redaktor: Policisté by totiž mohli auta odtáhnout až po 24 hodinách, kdy na nich byla nasazená botička.

Zákaz letů do Izraele

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 23.07.2014

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka: Americký úřad pro civilní letectví zakázal leteckým společnostem ze Spojených států létat do Izraele. Je to reakce na krvavé boje v zemi a také tragédii malajsijského letadla na Ukrajině. K zákazu se dobrovolně přihlásily i velké evropské letecké společnosti. Naproti tomu naši dopravci, ČSA nebo Smart Wings, lety do Izraele vypravují dál. Podle čeho se společnosti řídí, to zjišťoval Patrik Kaizr. Patrik KAIZR, redaktor: Americký úřad pro letectví včera pozdě odpoledne všem americkým aerolinkám zakázal lety do Izraele.

Zvýšený počet úrazů

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 23.07.2014

Terezie KAŠPAROVSKÁ, moderátorka: Dobrý večer. Na Primě pro vás vysíláme Zprávy, jsme rádi, že se díváte. Provázet vás budou Terezie Kašparovská a Tomáš Hauptvogel. Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor: Dobrý večer, pojďte se podívat, co přinesl dnešní den. Se zvýšeným počtem úrazů se potýkají lékaři v českokrumlovské nemocnici. Můžou za to hlavně turisté, kteří v letních měsících doslova zaplaví nejvyhledávanější lokalitu jižních Čech Lipno. Lékaři dodávají, že za mnoha úrazy je i alkohol. Do českokrumlovské nemocnice se vydala Iveta Dvořáková.