Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Babiš prosadil svou účtenkovou revoluci

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 11.02.2016

Stát začne online evidovat tržby podnikatelů, nejdřív v hospodách. Chce tím omezit daňové úniky PRAHA Koaliční poslanci včera schválili elektronickou evidenci tržeb (EET) a poslali ji k odsouhlasení Senátu. Přes odpor opozice, která chce zákon zarazit u Ústavního soudu. Pokud norma doputuje do Sbírky zákonů, zařadí se Česko (možná už v listopadu) po bok 12 zemí EU, jež tržby evidují centrálně. I když jde z pohledu finanční správy a zhruba milionu podnikatelů o velkou změnu, zákazník by víceméně neměl nic poznat.

Berlinale bez jistot, ale s nadějí

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 11.02.2016

KULTURA Letošní program berlínského filmového festivalu je převážně dílem méně známých režisérů. Český snímek Petra Kazdy a Tomáše Weinreba Já, Olga Hepnarová je uváděn v sekci Panoráma. strana 8 Foto:

Běžný účet bude i pro bezdomovce

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 11.02.2016

EKONOMIKA Zákonodárce čeká hlasování o novele, která má právo otevřít si účet v bance zajistit i sociálně vyloučeným osobám. strana 13

Miliardář a jeho krásky.

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 11.02.2016

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump ve společnosti své manželky Melanie (vlevo) a dcery Ivanky triumfoval v primárkách v New Hampshiru. K Bílému domu ale vede ještě dlouhá cesta, kterou mu může překazit žena, již už má rád mnohem méně – demokratka Hillary Clintonová. Trump včera sebevědomě prohlásil, že Clintonovou snadno porazí. Více k tématu na straně 6 FOTO ČTK/AP

Nesnesitelná lehkost létání

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 11.02.2016

EKONOMIKA SPECIÁL Česko se zbláznilo do dronů. Ty dnes bzučí na loukách, kolem kostelů a zámeckých věží, létají i nad opuštěnými továrními halami. Tisíce lidí si tak plní sen. strany 14 a 15

Obětují vše. A nikdo je nezastaví

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 11.02.2016

CESME, Turecko Štíhlá ramenamoderních větrných mlýnů se trochu nepatřičně tyčí nad starými domky po cestě k tureckému městu Cesme a v ostrém slunci vrhají dlouhé stíny. Obloha je bez mráčku, pěkných 15 stupňů u břehů Egejského moře. "V takovém počasí se o cestu do Řecka pokouší více lidí, včera v noci vyjelo 17 člunů," vysvětluje Lea Wilmsenová, 20letá Němka, která přes čtyři měsíce pracuje jako dobrovolnice v uprchlických táborech po celé Evropě. Snaží se pomáhat. Nyní už třetí týden v Cesme na západě Turecka, jen osm kilometrů od řeckého ostrova Chios.

Zeman jitřil vášně: popřel, že potvrdil

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 11.02.2016

PRAHA Prezident Miloš Zeman se včera během své návštěvy Plzeňského kraje pořádně zamotal do vysvětlení, zda Česko zaplatilo výkupné za Hanu Humpálovou a Antonii Chrásteckou, dvě Češky unesené v roce 2013 v Pákistánu, které se ze zajetí dostaly loni v březnu. Včera po jedné hodině odpolední při besedě s občany Kornatic na Rokycansku na dotaz z publika, co říká na to, že český stát zaplatil za obě dívky 145 milionů výkupného, odpověděl: "Pokud vím, tak 150, ale záleží na tom, podle jakého kurzu to počítáte, což ale samozřejmě není podstatné.

Žvanivost

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 11.02.2016

SLOUPEK LN Miloš Zeman za nic nemůže. Potrestejte prezidentovy rešeršisty! Ti totiž zavinili, že si pan Zeman myslí o výkupném popisovaném v týdeníku Respekt, že jeho výši a existenci nikdo nedementoval. Omyl. Učinil tak opakovaně a veřejně přinejmenším místopředseda vlády Pavel Bělobrádek. Proto není prezidentova chaotická obrana za a) věrohodná a za b) udržitelná. Rádi věříme Miloši Zemanovi jeho silný pocit, že nikdy nepotvrdil z oficiálních pozic prezidenta částku 150 milionů výkupného.

Diskriminace? Školky omezují kroužky

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 11.02.2016

LIBEREC Poslat předškoláka na lyžařský výcvik a ještě mu ve školce zaplatit kroužek angličtiny? Diskriminace! Takto alespoň začíná Česká školní inspekce vnímat doplňkové a rodiči oblíbené aktivity mateřských škol. Ty je například v Libereckém kraji začínají rušit. Potíž je podle inspekce v tom, že vzdělávání ve státních zařízeních má být bezplatné. A některé placené aktivity v hlavním vzdělávacím bloku mohou děti z chudších rodin diskriminovat. Jenže řada rodičů vidí v takovém přístupu diskriminaci právě opačnou.

Policejní palác nepatří policii

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 11.02.2016

PRAHA Policisté z dvojice pražských odborů si musí zvykat na novou realitu. Podle zjištění MF DNES totiž budova, o které si vždy mysleli, že je jejich, vůbec jejich není. Rozhodl o tom soud, který osmipodlažní budovu v Praze 4, jejíž hodnota se pohybuje okolo 270 milionů korun, přiklepl soukromé firmě zprivatizované v devadesátých letech. Už teď navíc má policie jisté, že na nájemném do srpna roku 2019 zaplatí celkem 106 milionů korun. "Obvodní soud pro Prahu 4 vydal celkem osm rozhodnutí, z nichž bylo sedm městským soudem zrušeno," přibližuje mluvčí pražské policie Andrea Zoulová dlouholetý soudní spor projednávající dozvuky divoké privatizace.

Schváleno: EET začne v hospodách a barech

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 11.02.2016

Babiš prosadil svoji představu o kontrole tržeb. Už od letoška. Podnikatelé jsou novou povinností rozladěni. PRAHA Už na konci letošního roku čeká zákazníky i podnikatele velká změna. O každém nákupu placeném v hotovosti by měla vědět finanční správa. A ta si pohlídá, aby podnikatel vše řádně zdanil. Novinka má přinést až 18 miliard ročně navíc. Odhaduje se, že šedou ekonomikou proteče ročně zhruba nezdaněných 150 miliard ročně. Vláda elektronickou evidenci tržeb včera ve Sněmovně prosadila přes protesty opozičních poslanců ODS a TOP 09, kteří opustili sál.

On-line pokladny prošly, ale co Ústavní soud?

Zdroj: Právo, Datum: 11.02.2016

Půl roku slovních bitev ve Sněmovně o elektronické evidenci tržeb je minulostí. Vládní koalice včera splnila svou pohrůžku, uťala debatu a většinou hlasů soc. dem., babišovců a lidovců odhlasovala zavedení elektronické evidence tržeb. Přitom ve chvíli hlasování bylo do debaty přihlášeno ještě 47 opozičních poslanců. Zákon míří do Senátu, pak na stůl prezidentu republiky, kde koalice žádné komplikace neočekává. Ministerstvo financí pak počítá s tím, že zákon o on-line pokladnách nabude účinnosti ještě do konce letošního roku.

opilý a dal vyměnit krev. Už je zase primářem

Zdroj: Právo, Datum: 11.02.2016

Na krku má obžalobu za podvod s krví a ještě na konci loňského roku trpěl podle svého právníka vážnými psychickými problémy. Přesto minulý měsíc nastoupil na místo primáře a vedoucího chirurgického oddělení v nemocnici v Sušici. Podle státního zástupce měl pětačtyřicetiletý Michal Kravec před dvěma lety jako tehdejší primář nemocnice v Domažlicích nařídit zdravotní sestře odebrat krev hospitalizovanému pacientovi, kterou pak vydával za svoji, aby se vyhnul postihu za řízení v opilosti. "I kdyby soud vinu potvrdil, tak z mého pohledu se jednalo maximálně o osobní selhání.

Vše, co jsem popsal, mohu doložit

Zdroj: Právo, Datum: 11.02.2016

ČESKÝ POLICISTA OBVIŇOVANÝ ZA SVÉ SVĚDECTVÍ O MIGRANTECH NA SLOVINSKÉ HRANICI ZE LŽI: Bývalý člen výboru Rady vlády pro lidská práva a policista Martin Herzán popsal před týdnem v Právu a na Novinkách. cz své znepokojující šestitýdenní zkušenosti z přelomu roku v táboře Dobova. Zkušenosti, jak přes slovinskochorvatskou hranici pronikají do Evropské unie radikální islamisté. Vzápětí byl obviněn řadou lidskoprávních aktivistů ze lži. Odvolávají se přitom na vyjádření slovinské policie, která Herzánovo svědectví zpochybňuje nebo bagatelizuje.

Výkupné: TOP 09 chce Zemana žalovat za velezradu

Zdroj: Právo, Datum: 11.02.2016

Sotva odezněla "kauza kalašnikov", prezidenta Miloše Zemana zavalily další bouřlivé reakce politiků za jeho výroky. Tentokrát mu vyčetli, že potvrdil informaci, podle níž Česká republika zaplatila výkupné 150 miliónů korun za dvě Česky unesené v roce 2013 v Pákistánu. TOP 09 chce kvůli tomu dokonce na hlavu státu podat žalobu za velezradu k Ústavnímu soudu. Prezident se brání, že žádné informace nepotvrdil a jen citoval veřejné zdroje. Začalo to dotazem dívky na veřejné debatě v Kornaticích na Rokycansku, která se Zemana zeptala na jeho názor na to, že český stát zaplatil 145 miliónů korun výkupného za unesené ženy.

Babišovy účtenky přicházejí

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 11.02.2016

ČESKO ČEKÁ VELKÁ DAŇOVÁ ZMĚNA, POSLANCI SCHVÁLILI E-TRŽBY Andrej Babiš se svým hnutím ANO nečekaně uspěl u posledních voleb s jediným výrazným slibem. Že i bez zvyšování daní dokáže jednoduše ušetřit ve státním rozpočtu desítky miliard korun ročně. Tím, že zamezí plýtvání a získá víc na daních. Kvůli tomu druhému provádí největší změny ve výběru daní za uplynulých 20 let. Na mimořádně emotivním jednání včera poslanci schválili elektronickou evidenci tržeb, díky níž si Babiš slibuje vybrat ročně na daních až o 12 miliard korun víc.

Henrik Ibsen: Nepřítel lidu

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 11.02.2016

PREMIÉRA 19. února bude mít v našem divadle premiéru jedna z nejslavnějších her Henrika Ibsena Nepřítel lidu. Titulní role lázeňského lékaře dr. Tomáše Stockmanna je velkou příležitostí pro nového člena vinohradského souboru Igora Bareše. Přestože Ibsen tuto hru napsal před více než sto lety, dodnes neztratila nic na své aktuálnosti. A nejen aktuálnosti. Bez nadsázky bychom mohli říci i záhadnosti: obsahuje totiž prvky nejen dramatu, ale i komedie, které není možné od sebe jen tak lehce oddělit.

PŘED OPONOU

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 11.02.2016

Milí diváci, podrobněji o nominacích v anketě August – cena vinohradského diváka píšeme uvnitř našeho měsíčníku. Rád bych vás ale upozornil, že hlasovat můžete už jen do konce února. Někdo jistě rád pošle svůj hlas elektronickou cestou na webu Divadla na Vinohradech, další diváci, kteří jsou na tom se vztahem k počítači a moderní technice jako já, zase odevzdají svůj hlas prostřednictvím papírových dotazníků. Najdete je ve foyeru nebo u pokladny divadla. Tuto diváckou anketu pořádáme již potřetí.

V dobrém orchestru rád zahraju i druhé housle

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 11.02.2016

Potkali jsme se v divadelním klubu, právě tam, kde jsou vystaveny jeho fotografie hereckého souboru. Rozesmátý pohled na originální momentky sice chvílemi přerušil náš dialog, ale zároveň taky připomněl už skoro pětadvacet let, která prožil v Divadle na Vinohradech. Martin Zahálka, herec, který se už v mládí upsal především divadelnímu jevišti. - Z kraje devadesátých let jste zažil Vinohrady nabité velkými hereckými osobnostmi. Bylo obtížné najít si mezi nimi své místo? Nebylo jednoduché se prosadit.

Vinohradské garderobiérky aneb šatna, kostým, převleky

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 11.02.2016

ZÁKULISÍ Karel Čapek měl pravdu, když v pohledu do zákulisí přípravy divadelní hry napsal, že "garderobiéři a garderobiérky žijí jednak v krejčovnách a nekonečných garderobách, jednak v hereckých šatnách…". Garderobiérky patří mezi "neviditelné", ale velmi důležité profese tvořící sehraný tým vinohradského divadelního zákulisí. V pánské garderobě pracuje už celé čtvrtstoletí Renata Chytráčková. "Když srovnám práci v dámské a pánské garderobě, základ profese je stejný," říká, "ale dámské kostýmy mají více doplňků, mužské kostýmy zase bývají objemnější a těžší.

Evidence tržeb

Zdroj: ČT 1, Datum: 10.02.2016

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Elektronická evidence tržeb se stala symbolem obstrukcí a odkládaných vládních slibů. Příslušný zákon schválila vláda už vloni v červnu. Sněmovna ho v prvním čtení odsouhlasila o měsíc později. Na závěrečné hlasování se pak ale čekalo sedm měsíců a s tím se odkládá i datum, kdy začne platit. Původně měli hoteliéři a restauratéři už teď systém víc než měsíc používat. Nakonec je to čeká zřejmě v listopadu. Pak se přidají obchodníci, poté ostatní živnostníci. Řemeslníci nakonec asi od května 2018.

Poslanecké ano evidenci tržeb

Zdroj: ČT 1, Datum: 10.02.2016

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš živě. Přeji vám dobrý večer a ptám se. Proč jste ukončili rozpravu ve sněmovně a vlastně silově přistoupili k tomu hlasování? Andrej BABIŠ, vicepremiér; ministr financí /ANO/: Dobrý večer, no, pane redaktore, my jsme projednávali ten zákon dvě stě třicet šest dní a věnovali jsme tomu více než čtyřicet hodin s tím, že v rámci třetího čtení jsme to četli dvacet šest hodin, přitom třetí čtení je určeno jenom na nějaké formálné úpravy toho zákona.

Vláda prosadila elektronickou evidenci tržeb

Zdroj: ČT 1, Datum: 10.02.2016

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Dobrý večer, začínají Události České televize, vítám vás. Vláda dnes ve sněmovně prosadila jeden ze svých nejdůležitějších zákonů - povinnou elektronickou evidenci tržeb. Víc než dva měsíce trvající opoziční obstrukce ukončila přerušením poslanecké diskuse a zákon odhlasovala. Pravicová opozice to považuje za porušení pravidel a už teď chystá žalobu k Ústavnímu soudu. Zatímco podle koalice přinese evidence do rozpočtu miliardy navíc, podle pravice jen zbytečně zatíží poctivé živnostníky.

Podivuhodná nehoda poslance ČSSD

Zdroj: NOVA, Datum: 10.02.2016

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: Poslanec za ČSSD Štěpán Stupčuk lhal, když tvrdil, že neřídil opilý své auto. Dnes to potvrdila policie. Ta totiž zjistila, že poslanec svoje auto skutečně řídil, když v neděli ráno havaroval na dálnici D7. Reynolds KORANTENG, moderátor: Jak už jsme vám včera říkali, po nehodě policistům tvrdil, že neřídil a odmítl i dechovou zkoušku a krevní testy. A navíc se snažil výhrůžkami umlčet svědka, který chtěl policistům průběh nehody popsat. Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: Zákonodárce Stupčuk dál odmítá cokoliv komentovat.

Politici, kteří řídili pod vlivem

Zdroj: NOVA, Datum: 10.02.2016

Michaela ŠMÍDOVÁ, redaktorka: Jak už jsme slyšeli, poslanec Stupčuk tvrdil, že svůj vůz vůbec neřídil a odmítl dechovou zkoušku. Každopádně by ale nebyl prvním ani posledním politikem zřejmě, který se snažil, lidově řečeno, z řízení pod vlivem vybruslit. Pojďte se teď podívat na přehled těch nejzajímavějších případů a pojďme si připomenout, jaké tresty politici za řízení v opilosti dostali. Hanuš HANSLÍK, redaktor: Jedním z nejznámějších podobných případů je nehoda tehdejšího senátora a pozdějšího ministra zahraničí Zemanovy vlády Jana Kavana.

Vrací se do Česka zima?

Zdroj: NOVA, Datum: 10.02.2016

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: Výchov České republiky dnes potrápilo počasí. Nejdříve to byl déšť a silný vítr, potom přívaly sněhu. Reynolds KORANTENG, moderátor: Hlavně v hornatém pohraničí se Slovenskem kolabovala doprava. Petr ZAPLETAL, redaktor: Silný déšť a vítr, do takového rána se dnes probudili lidé na východě Moravy. Jen na Zlínsku hasiči napočítali kvůli větru 4 desítky výjezdů. V Moravskoslezském kraji dokonce 80. Libor NETOPIL, mluvčí HZS Zlínský kraj: Pády stromů nebo větví na komunikace, veřejná prostranství, dráty elektrického vedení.

Schválení EET

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 10.02.2016

Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Příjemný a dobrý večer. Tady je Prima, zprávy a Klára a Karel. Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: A je prima, že jste s námi. Krásný dobrý večer. Karel VOŘÍŠEK, moderátor: A je dobojováno. Vládní koalice ve sněmovně po měsících nekonečných hádek s opozicí prosadila elektronickou evidenci tržeb. Vyhráno ale úplně nemá. TOP 09 a ODS už sepisují ústavní stížnost. Pravicové strany tvrdí, že jim vláda zacpala ústa a zkrátila je na jejich právech. Martina Spěváčková a Pavel Štrunc nám teď přiblíží podrobnosti.

V Bavorsku likvidují následky včerejší tragické srážky vlaků

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 10.02.2016

redaktorka: V Bavorsku likvidují následky včerejší tragické srážky vlaků, při které zahynulo 10 lidí a víc než 80 jich bylo zraněno. Policie také pokračuje ve vyšetřování příčin nehody. Podle dosavadních zjištěních ji zřejmě způsobila lidská chyba. Vlaky se čelně srazily v plné rychlosti v nepřehledné zatáčce. Objevily se už spekulace, že někdo ze železničářů vypnul krátce před nehodou zabezpečovací zařízení na trati, aby pomohl dohnat časové zpoždění jednoho z vlaků. Železnice to ale popírá.

V pardubické věznici se přiotrávilo několik vězňů

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 10.02.2016

Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Včera večer se v pardubické věznici přiotrávilo několik vězňů. Měli se záměrně předávkovat léky. Několik jich bylo převezeno do nemocnic. Otázkou je, jak se k lékům vůbec mohli dostat. Nám ozval muž, který byl v pardubické věznici zavřený a poskytl nám exkluzivní informace o tom, jak to ve vězení údajně chodí. Natáčel Patrik Buňka. Patrik BUŇKA, redaktor: K předávkovaným vězňům vyjížděli záchranáři včera v podvečer. První hlášení hovořilo o jediném otráveném.