Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

"Živnost" na záruky pro vězně

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 29.05.2015

Spolek Liberty People založil dvakrát odsouzený Jiří Rak. Pomáhá lidem z vězení PRAHA Zní to jako těžko uvěřitelný příběh. Dva muži opustili vězeňskou celu a i přes škraloup zminulosti si založili sdružení Liberty People, které ručí za odsouzené. V trestním rejstříku měl přitom jeden záznam za vraždu a druhý za majetkovou kriminalitu. "Někteří soudci nám to předhazovali, že se naše záruka jeví jako nevěrohodná," přiznává předseda sdružení Jiří Rak. Ten často vystupuje v televizi, kde se zastává odsouzených a kritizuje české vězeňství.

Ministr chlápek

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 29.05.2015

SLOUPEK LN Naše slavná prohra, tak by mohla nazvat ČSSD angažmá Marcela Chládka na ministerstvu školství. Ten pán měl přitom všechny předpoklady být úspěšným šéfem resortu. Dlouho se na svou roli připravoval jako stínový ministr školství, jako senátor mohl vidět do kuchyně ministerstva a podílet se na legislativě a jako učitel měl též zkušenosti z praxe. V okamžiku, kdy se stal hlavou resortu, se ukázala první vada. Tenhle pán miluje média, a protože v nich chtěl být hodně často, navrhoval každý druhý den nějakou reformu a vůbec mu nepřekážela skutečnost, že drtivá většina jeho nápadů nedožila následujícího svítání.

Pád s ostudou

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 29.05.2015

Premiér se zbavil ministra školství Chládka * Vaz mu zlomilo podezření, že šikanoval a obtěžoval PRAHA Další ministr kabinetu Bohuslava Sobotky končí. Premiér navrhne odvolání šéfa resortu školství Marcela Chládka. Ten je přitom prvním ministrem za sociální demokracii, který vládu opouští. Vaz mu zlomily informace médií o tom, že šikanuje své podřízené. "Nechci, aby zveřejněnými podezřeními vůči chování ministra Chládka a diskusí o nich bylo jakkoliv zatíženo fungování ministerstva školství a práce sociální demokracie ve vládě.

Pád s ostudou

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 29.05.2015

Premiér se zbavil ministra školství Chládka * Vaz mu zlomilo podezření, že šikanoval a obtěžoval podřízené ženy PRAHA Další ministr kabinetu Bohuslava Sobotky končí. Premiér navrhne odvolání šéfa resortu školství Marcela Chládka. Ten je přitom prvním ministrem za sociální demokracii, který vládu opouští. Vaz mu zlomily informace médií o tom, že šikanuje své podřízené. "Nechci, aby zveřejněnými podezřeními vůči chování ministra Chládka a diskusí o nich bylo jakkoliv zatíženo fungování ministerstva školství a práce sociální demokracie ve vládě.

Skandál FIFA rozlítil globální sponzory fotbalu

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 29.05.2015

PRAHA Největší sponzoři Mezinárodní fotbalové federace FIFA jsou natolik rozhořčeni korupčním skandálem, že uvažují o ukončení spolupráce. FIFA by tak mohla přijít o desítky milionů dolarů ročně. Nejvážnější varování vyslala ihned po zatčení sedmi vysokých funkcionářů fotbalové federace ve Švýcarsku společnost provozující platební karty Visa: "Jako sponzor očekáváme, že FIFA učiní rychlé kroky k vyřešení těchto otázek. Pokud tak FIFA neučiní, informovali jsme je, že naše sponzorství ukončíme," píše se v prohlášení firmy.

Skandál FIFA rozlítil globální sponzory fotbalu

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 29.05.2015

PRAHA Největší sponzoři Mezinárodní fotbalové federace FIFA jsou natolik rozhořčeni korupčním skandálem, že uvažují o ukončení spolupráce. FIFA by tak mohla přijít o desítky milionů dolarů ročně. Nejvážnější varování vyslala ihned po zatčení sedmi vysokých funkcionářů fotbalové federace ve Švýcarsku společnost provozující platební karty Visa: "Jako sponzor očekáváme, že FIFA učiní rychlé kroky k vyřešení těchto otázek. Pokud tak FIFA neučiní, informovali jsme je, že naše sponzorství ukončíme," píše se v prohlášení firmy.

Chládek končí

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 29.05.2015

Aféra se zaměstnankyněmi, o níž informovala MF DNES, bude stát ministra školství křeslo PRAHA Ještě ve středu se premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) tvářil, že žádná aféra ministra školství a jeho stranického kolegy Marcela Chládka neexistuje. Poté, co stížnosti Chládkových podřízených, většinou žen, na ministrovo chování zveřejnila MF DNES, však začal premiér jednat. A narychlo si povolal ministra na kobereček. Po schůzce s ním oznámil, že Chládek končí. "Respektuji fakt, že při našem rozhovoru ministr Chládek nařčení publikovaná v MF DNES odmítl jako nepravdivá, chce se proti nim bránit a svou rezignaci by vnímal jako jakési,přiznání viny‘.

Klokánky mají kvůli dluhům obstavené účty

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 29.05.2015

PRAHA Budoucnost čtyř stovek opuštěných dětí z Klokánků, rodinného zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, je nejistá. Dluh Fondu ohrožených dětí, který Klokánky provozuje, na sociálním pojištění za jeho zaměstnance se už vyšplhal na 22 milionů. A Pražská správa sociálního zabezpečení začala fondu obstavovat majetek -tři pobočky Klokánků se už nedostanou ke svým účtům. Pokud budou obstaveny všechny účty, k čemuž situace spěje, Klokánky vydrží fungovat čtrnáct dní, míní předsedkyně fondu Marie Vodičková.

Miliardy na vodní trubky končí v cizině

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 29.05.2015

PRAHA Dvě miliardy korun odtečou ročně zahraničním vlastníkům z českých vodovodů a kanalizací. Jsou to peníze, které zaplatí lidé a firmy na vodném a stočném, ale místo toho, aby se vrátily zpět do obnovy sítí, končí jako dividendy v zahraničí. Podobná praxe však může být už za pár let minulostí. Prvním velkým městům v zemi dochází trpělivost a chtějí po letech vrátit vodovodní síť kompletně do svých rukou. Smlouva až do roku 2028 Někde jim v tom však brání i dlouhé smlouvy. Jako v Praze, kde městské potrubí provozuje firma vlastněná ze sta procent francouzskou společností Veolia.

Do FN Brno míří ministerská vyšetřovací komise

Zdroj: Právo, Datum: 29.05.2015

Do brněnské Fakultní nemocnice míří vyšetřovací komise Ministerstva zdravotnictví ČR. Důvodem je prošetření podezření z dotačního podvodu, kterého se mělo dopustit několik lékařů tím, že zfalšovali vědecký výzkum včetně závěrečné zprávy. Informaci Právu potvrdil předseda Lékařského odborového klubu, Martin Engel, který měl ve středu na toto téma jednání s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD). "Ministr chce nechat celou věc důkladně prošetřit a slíbil, že bude jednat rychle. Nejprve zjistíme, jak daleko ve vyšetřování postoupily orgány činné v trestním řízení, a nezávisle na nich pošleme do nemocnice vlastní vyšetřovací skupinu, " sdělil Právu Engel.

Legendární Baťova Electra po přeletu z Ameriky v Praze

Zdroj: Právo, Datum: 29.05.2015

Po devítidenním letu přistál ve čtvrtek v Praze na letišti Točná letoun Lockheed Model 10A Electra, který koncem třicátých let používal Jan Antonín Baťa. Šestičlenná posádka za sebou měla dlouhý let z kanadského Hamiltonu přes eskymácké osady na severu Kanady, Grónsko, Island, Skotsko, Anglii, Nizozemsko, Německo až na letiště Točná v Praze. Ještě před přistáním dorazilo na Točnou zhruba pět stovek fanoušků letectví, včetně starostky Prahy 12 Daniely Rázkové. Chtěli vidět přistání legendárního stroje, který i po 80 letech dokázal bez větších problémů zvládnout dlouhou trasu.

Sobotka chce odvolat Chládka

Zdroj: Právo, Datum: 29.05.2015

Po třech ministrech za ANO odzvonilo i prvnímu ministrovi ze soc. dem. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) včera zlomil nad ministrem školství Marcelem Chládkem hůl poté, co se objevily další informace o ministrově údajné šikaně podřízených žen. Premiér oznámil, že navrhne prezidentu Miloši Zemanovi Chládkovo odvolání. Navenek sebevědomý Chládek ještě v podvečer vystupoval na Hradě s rektory před kamerami, ale to už musel vědět, že má konečnou. Pár hodin předtím totiž jednal se Sobotkou. Chládka, jenž je už patnáctým ministrem školství od roku 1992, semlely informace, jež z resortu už rok probublávaly a o nichž včera referovala MF Dnes, kterou vlastní vicepremiér Andrej Babiš (ANO).

Uspořádejme Sudetoněmecké dny v Brně, navrhuje lidovec

Zdroj: Právo, Datum: 29.05.2015

S nápadem pozvat Sudetoněmecký landsmanšaft do Brna s tím, že by se zde mohly konat příští Sudetoněmecké dny, přišel jihomoravský lidovecký zastupitel a někdejší krajský radní David Macek. Navrhl to jen krátce poté, co brněnští zastupitelé schválili tzv. Deklaraci smíření, ve které se omlouvají za násilnosti spáchané při odsunu brněnských Němců v roce 1945. "Přátelé, co kdybychom našim bývalým německy mluvícím spoluobčanům nabídli, aby některé z jejich příštích výročních setkání proběhlo v Brně třeba na výstavišti?

Sobotka se zbavil potíží: Chládka

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 29.05.2015

MINISTERSTVO ŠKOLSTVÍ MOHOU PŘEVZÍT ALENA GAJDŮŠKOVÁ ČI VLASTA BOHDALOVÁ Bohuslav Sobotka byl donucen odvolat prvního sociálnědemokratického ministra. Ve vládě skončí šéf školství Marcel Chládek poté, co se znovu objevily pochybnosti o tom, jak se chová ke svým podřízeným, speciálně k ženám. Deník MF Dnes napsal, že z jeho kabinetu odešlo od ledna 2014 devět pracovnic, stěžovaly si mimo jiné na to, že jim hrubě nadával, když mu nezvedaly telefon, nebo že nevhodně komentoval jejich vzhled. "Nechci, aby zveřejněnými podezřeními na chování ministra Chládka a diskusí o nich bylo jakkoliv zatíženo fungování ministerstva školství a práce sociální demokracie ve vládě," zdůvodnil premiér své rozhodnutí.

Daně se nezmění

Zdroj: ČT 1, Datum: 28.05.2015

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka: Začínají Události, dobrý večer přeje Daniela Písařovicová. Vláda do konce volebního období nebude zvyšovat daně. Na sněmu Hospodářské komory to slíbil ministr financí Andrej Babiš. Zástupci podnikatelů požadují, aby kabinet snížil sociální pojištění, které musejí platit za své zaměstnance. Premiér Bohuslav Sobotka ale dnes řekl, že vláda žádné změny v přímých odvodech nechystá. Miloš ZEMAN, prezident republiky: /Nesrozumitelné/. Tak, Pavle, ne, že bych tě chtěl opomínat.

Požadavky podnikatelů

Zdroj: ČT 1, Datum: 28.05.2015

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka: Podnikatelé vznesli na sněmu Hospodářské komory i další požadavky. Aby schodek státního rozpočtu výrazně klesl, dostalo se vyšší podpory technickému vzdělávání a taky se rychleji stavěly silnice a dálnice. V tomto ohledu se mluvilo především o dokončení pražského okruhu a D3 z Prahy do Českých Budějovic. Podnikatelé taky požadují, aby se zlepšilo čerpání peněz z fondů Evropské unie. Volají i po zavedení jednoho informačního místa pro živnostníky a firmy, kde by se dozvěděli o všech svých povinnostech vůči státu.

Velké investice v Česku

Zdroj: ČT 1, Datum: 28.05.2015

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka: V Brně se úspěšně rozvíjí zatím nejobjemnější investice, která letos zamířila do Česka. Jeden z největších výrobců mobilních telefonů už nabírá zaměstnance pro opravárenské centrum. I v této souvislosti ale podnikatelé upozorňují na to, že v zemi chybí kvalifikované pracovní síly. Vladimír KEBLÚŠEK, redaktor: Zatím největší letošní investice zahraniční firmy míří do Brna. Opravárenské centrum mobilů tu za stovky milionů dolarů vybuduje společnost HTC. Martina TLACHOVÁ, redaktorka: Pět set lidí společnost zaměstná už letos.

Do ČR přichází další investor ze zahraničí

Zdroj: NOVA, Datum: 28.05.2015

Reynolds KORANTENG, moderátor: Do Brna se chystá jeden z největších výrobců mobilních telefonů a další elektroniky na světě - firma HTC. Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: Tchajwanská společnost tam vybuduje nové centrum, kde by mělo najít zaměstnání 500 lidí a další tisíc pracovních míst chystá na rok 2016. Česká republika se tak znovu dostává do hledáčku významných zahraničních firem. František BŮŽEK, redaktor: Mobilní telefony se začnou opravovat v Brně, kde chce společnost HTC spustit už za několik týdnů nové servisní centrum.

Minulost léčebny v Dobřanech je plná skandálů

Zdroj: NOVA, Datum: 28.05.2015

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: Lékaři pod vlivem drog, přehmaty znalců, z nichž některé vyústily v tragédii, anebo nebezpeční pacienti na útěku. I to se mělo dít v Psychiatrické nemocnici v Dobřanech v posledních několika letech. Reynolds KORANTENG, moderátor: Tyto skutečnosti začaly vyplouvat na povrch poté, co bývalý pacient nemocnice podle policistů zavraždil osmadvacetiletou těhotnou Hanku. Přesto všechno nemocnice před pouhým měsícem získala certifikát kvality. Bára DIVIŠOVÁ, redaktorka: Jméno tohoto městečka se od začátku týdne skloňuje ve všech pádech a v několika souvislostech.

Vaše téma na TN.cz: situace v psychiatrických léčebnách

Zdroj: NOVA, Datum: 28.05.2015

Reynolds KORANTENG, moderátor: Situaci v psychiatrických léčebnách se věnoval i dnešní pořad Vaše téma. Lucie BORHYOVÁ, moderátorka: Moderátorka Marcela Škábová zjišťovala od ředitele psychiatrické nemocnice v pražských Bohnicích Martina Hollého nejen to, jaké systémové změny jsou nutné, aby se podobná tragédie neopakovala. Martin HOLLÝ, psychiatr: Česká psychiatrie využívá asi desetinu prostředků toho, co využívají psychiatrie v západních, v západních zemích. Takže z málo peněz moc polívky neuvaříme.

Nákaza se šíří vzduchem

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 28.05.2015

Roman ŠEBRLE, moderátor: Pěkný večer. Je 18:55, a to je čas, kdy na Primě začínají zprávy. Vítejte u nich. Gabriela KRATOCHVÍLOVÁ, moderátorka: A i dnes vás jimi provedou Roman a Gabriela, hezký večer. Voda v pražských Dejvicích a Bubenči je od dnešní 16. hodiny konečně pitná. Ukázaly to výsledky posledních testů. Mezi lidmi se ale začala šířit nákaza noroviry, které byly v závadné vodě. Ta se přenáší při pouhém kontaktu s nemocným. Podrobnosti pro nás má Marcela Svobodová. Marcela SVOBODOVÁ, redaktorka: Podobnou epidemii Česko nezažilo od 70.

Názor na přijetí eura dál rozděluje politickou scénu

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 28.05.2015

Gabriela KRATOCHVÍLOVÁ, moderátorka: Názor na přijetí eura dál rozděluje politickou scénu. Zatímco prezident Miloš Zeman chce přípravy na přijetí společné evropské měny urychlit, ministr financí Andrej Babiš dnes řekl, že euro není v současné situaci téma pro Česko. Už v neděli se přitom mají sejít na schůzce, kterou do Lán svolal právě prezident Zeman. Zbyněk ZYKMUND, redaktor: Těžké váhy české politiky zamíří v neděli na zámek do Lán. Náplň jejich schůzky má čtyři písmena - euro. Smyslem podle prezidenta nebude přesvědčovat se vzájemně o svých názorech.

Nehoda Bohuslava Svobody

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 28.05.2015

Roman ŠEBRLE, moderátor: Včera jsme vás informovali o nehodě bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody, která se údajně stala kolem poledne a podle svědků měl Svoboda poškodit dvě auta. Poslanec se sám přihlásil na policii. Říká ale, že se žádná nehoda nestala. Případ sleduje Patrik Kaizr. Patrik KAIZR, redaktor: Už včera jsme vám jako jediní říkali, že bývalý primátor a poslanec řídil své Audi v pražském Karlíně. Tam měl podle svědků rozbít zrcátko zelené Fabii a odřít nárazník u auta, které patří tomuto muži, když se dvěma autům, která jela v protisměru, nestačil vyhnout.