Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Advokátka: Když se z Norska děti vrátí, tak spíš k tetě

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 30.01.2015

PRAHA Vraťte děti jejich matce, volají podporovatelé Evy Michalákové, které norská sociální služba Barnevern odebrala syny. Čím déle případ trvá, tím více se ale Michaláková ocitá v horším postavení v této severské zemi. I kvůli tomu její advokátka Dora Boková počítá s tím, že šanci na svěření dětí do péče má spíše jejich teta, sestra Michalákové. "Barnevern má silnou pozici a jsou vůči paní Michalákové velmi zaujatí. Vidím větší naději, že by Norsko přistoupilo na toto," řekla LN o návrhu, že by se chlapci vrátili do Česka, ale ke své tetě.

Berdych si finále grandslamu nezahraje

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 30.01.2015

Foto: Nevyšlo to. Tenista Tomáš Berdych dělal, co mohl, aby konečně dosáhl grandslamového vítězství. Jenže všechny snahy byly marné, musel skousnout vyřazení. Jeho účinkování na Australian Open včera skončilo semifinálovou porážkou 1:3 od Andyho Murrayho. Ve druhém setu mu navíc Brit uštědřil kanára. "Musím se vrátit silnější a lepší," pronesl po utkání zklamaný devětadvacetiletý Čech. Do historie letošního turnaje v Melbourne se zapsal především tím, že ve čtvrtfinále po třech setech nečekaně hladce zdolal Španěla Rafaela Nadala, světovou trojku a jednoho z hlavních favoritů na zisk vítězné trofeje.

Džihádisté ohrozili českou ambasádu v Sýrii

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 30.01.2015

EXKLUZIVNĚ: Rakety dopadly 30 metrů od budovy. ČR zastupuje v Damašku i zájmy USA PRAHA/DAMAŠEK Zatímco svět v obavách sleduje události spojené s organizací Islámský stát v Iráku a na severovýchodě Sýrie, přímo v metropoli této země se dramaticky zhoršila bezpečnostní situace. Jedna z řady džihádistických protivládních skupin ostřelovala Damašek desítkami raket. Jak zjistily LN, některé explodovaly i těsně vedle české ambasády. "25. ledna ve 14.30 dopadly do blízkosti zastupitelského úřadu čtyři rakety, dvě z nich explodovaly," stojí v hlášení, které do Prahy poslal personál diplomatické mise.

Mobilní operátoři mají kartel, tvrdí poslanci

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 30.01.2015

PRAHA Zákonodárcům se nelíbí ceny mobilního volání a internetu a existuje podle nich vážné podezření, že jsou na nich čeští operátoři dohodnutí. Kontrolní výbor sněmovny proto včera přijal usnesení, kvůli němuž se situací začne zabývat antimonopolní úřad. Poslanci se chtějí obrátit i na premiéra a ministra průmyslu. Poslancům především vadí, že jak O2 tak i T-Mobile a Vodafone nabízejí neomezený tarif za zcela shodných podmínek a shodnou cenu 749 korun. "Došli jsme k podezření, zda nedošlo k dohodě mezi operátory.

Poslanci: Operátoři mají kartel, drží vysoké ceny

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 30.01.2015

PRAHA Zákonodárcům se nelíbí ceny mobilního volání a internetu a existuje podle nich vážné podezření, že jsou na nich čeští operátoři dohodnutí. Kontrolní výbor sněmovny proto včera přijal usnesení, kvůli němuž se situací začne zabývat antimonopolní úřad. Poslanci se chtějí obrátit i na premiéra a ministra průmyslu. Poslancům především vadí, že jak O2 tak i T-Mobile a Vodafone nabízejí neomezený tarif za zcela shodných podmínek a shodnou cenu 749 korun. "Došli jsme k podezření, zda nedošlo k dohodě mezi operátory.

Uhlí nad zlato?

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 30.01.2015

SLOUPEK LN Bourat domy nebo celé obce kvůli uhlí? Když si vezmeme příklad ze vzorové země zelených nadšenců -Německa -, odpovíme paradoxně: ANO. Stoupenci tamní "velké energetické změny" jsou zoufalí z dnešní reality. Hnědé uhlí u sousedů zůstává významnou součástí energetického mixu. Nemusíme se ale hned ve všem "opičit" po Němcích. Spíše si uvědomme, že tady v horlivém "boji za spravedlivou věc" zjednodušují jak zastánci, tak odpůrci prolomení územních limitů těžby na Mostecku. Je děsivé, že po letech příprav různých koncepcí vládní úřady pořád nepřišly s jasnou odpovědí na základní otázku.

Cigarety skoro za stovku. A ještě podraží

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 30.01.2015

PRAHA Levnější cigarety zatížené nižší spotřební daní docházejí. Trafikanti rychle vyprodávají staré krabičky cigaret s nižší cenou, od března jim za jejich prodej hrozí pokuta. Jak jim zásoby docházejí, postupně zdražují další a další značky. Krabičku marlborek tak pořídí zákazníci za 96 korun, přitom ještě před dvěma lety stály o dvanáct korun méně. Důvodem je růst spotřební daně, kterou stanovuje evropská legislativa. A také klesající kurz koruny, kvůli kterému budou cigarety zdražovat dál.

Nejtajemnější místa v zemi

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 30.01.2015

Krajská NEJ, každý pátek ve vaší regionální příloze A4 Foto:

Tanky z Česka táhnou do boje proti islamistům

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 30.01.2015

Zatímco prezident Zeman burcuje do boje proti islamistům, čeští zbrojaři bojovníkům proti teroru rovnou dodávají těžké zbraně. Tanky pomohou nigerijské armádě v bojích proti brutálnímu hnutí Boko Haram. OSTRAVA Že české zbraně používají regulérní armády i teroristé na různých místech světa, je známé. Nová zakázka firmy Excalibur Group podnikatele Jaroslava Strnada však z obvyklých obchodů tuzemských zbrojařů značně vybočuje. Dodávka tanků do Nigérie je výjimečná účelem, nigerijská armáda s nimi má potlačit islamistickou sektu Boko Haram, která ovládá severní pohraničí Nigérie, i leteckým způsobem dopravy.

Australský muzikant si koupil české nádraží ve Zbirohu

Zdroj: Právo, Datum: 30.01.2015

"Čekárna nikoho nečeká, nikdo sem nepřijel zdaleka..." Vysloužilé nádraží ve Zbirohu splňuje slova známé country písničky téměř beze zbytku. S jednou výjimkou. Zdaleka přece jen někdo přijel. Hodně zdaleka. Až z Austrálie. A nádraží koupil. Novým vlastníkem památkově chráněné secesní stanice je australský muzikant Jamison Alister Young. České dráhy tají cenu, kterou za nádraží chtěly, Young podle svých slov za rozměrnou, ale značně omšelou stavbu zaplatil 965 tisíc korun. "Ta budova se mi strašně líbila," řekl Právu Young.

FOTO

Zdroj: Právo, Datum: 30.01.2015

Foto: IDEÁLNÍ LYŽAŘSKÉ PODMÍNKY jsou v areálu na Černé hoře v Krkonoších, kde leží až metr sněhu a navíc v noci na čtvrtek připadlo 15 centimetrů prašanu. Foto ČTK – David Taneček

Katolická církev šilhá i po brdských lesích

Zdroj: Právo, Datum: 30.01.2015

S rozhodnutím parlamentu zrušit od 1. ledna 2016 vojenský újezd v Brdech ožila otázka, zda bude muset stát vydat katolické církvi i pozemky, za které už vyplácí miliardovou paušální náhradu. Vojenské újezdy byly z restitucí zákonem vyňaty. Jak nyní zjistilo Právo, vydání části brdských lesů je přesto ve hře, protože Státní pozemkový úřad (SPÚ) nároky pražského arcibiskupství a Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze přes původní nesouhlas ministerstva obrany stále posuzuje. Katolické církvi svitla naděje, že brdské lesy budou Pokud stát neodmítne vydání do konce roku, církev uspěje moci být vydány, neboť se zrušením újezdu tato překážka padne.

Podezření ze zneužívání dívky otcem nahlásila psycholožka, i když nic nezjistila

Zdroj: Právo, Datum: 30.01.2015

Klatovská psycholožka Ivana Holubcová tvrdí, že to byla ona, kdo policii oznámil podezření, že 46letý Vlastimil K. z Nýrska sexuálně zneužívá svoji 5,5letou dceru. Muž, kterému poté sociálka odebrala dvě malé dcery, a kriminalisté ho začali vyšetřovat, spáchal minulý týden sebevraždu. Podle jeho partnerky se celá mašinérie rozběhla jen kvůli tomu, že děti koupal a spal s nimi v posteli. Vše odstartovala pedagožka, ke které Lucinka docházela kvůli problému s řečí. Té se zdály divné obrázky, které holčička namalovala, a tak ji podrobila výslechu.

V zimě nejezdí každý pátý řidič

Zdroj: Právo, Datum: 30.01.2015

V zimním období, kdy jízdu po silnicích často ztěžují mrazivé plískanice, vichr, náledí a sněhová pokrývka, nechává mnoho Čechů svá auta raději stát v garážích nebo je odstaví na parkovištích. Případně vyjíždějí jen v nejnutnějších případech. Potvrzuje to i prosincový průzkum finanční společnosti ŠkoFIN, který má Právo k dispozici. Podle něj 22 procent českých řidičů jezdí autem v zimě méně často či téměř vůbec. Výrazně opatrnější jsou přitom v tomto období ženy, z nichž řízení během zimních měsíců omezuje více než čtvrtina (28,4 procenta) proti 16,3 procenta mužů.

Stát dluží soudcům víc peněz

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 30.01.2015

DOROVNÁNÍ PLATŮ SOUDCŮM BUDE STÁT NEJMÉNĚ PĚT MILIARD KORUN Stát musí soudcům zvýšit platy, protože jim je celé roky špatně vypočítával, rozhodl koncem roku Nejvyšší soud. Úřady dosud odhadují, že to rozpočet vyjde na 1,7 miliardy. Jenže průlomový rozsudek má ještě jednu důležitou pasáž, které si zatím politici ani úředníci nevšimli. Soudci mohou chtít, aby jim stát zpětně doplatil ještě další peníze, o které načas přišli před lety při úsporných škrtech. A to už by rozpočet Česka zasáhlo mnohem bolestněji.

SYN KIM IR-SENA JE VELVYSLANCEM V ČESKU

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 30.01.2015

Prezident Miloš Zeman na Hradě převzal pověřovací listiny od Kim Pchjong-ila, syna bývalého severokorejského diktátora Kim Ir-sena. Kim Pchjong-il byl od konce 70. let v podstatě v exilu na různých diplomatických postech v Evropě, aby nemohl zasahovat do politiky v KLDR. U svého otce, který v KLDR vládl od 40. let do roku 1994, prý upadl v nemilost kvůli svému nevázanému životnímu stylu. Spekuluje se také, že kvůli fyzické podobnosti s otcem, kterého obyvatelé KLDR stále považují za poloboha, je pro severokorejskou vládu politickou hrozbou.

Horníci pro pokračování těžby

Zdroj: ČT 1, Datum: 29.01.2015

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: V Praze demonstrovaly stovky horníků. Před ministerstvem průmyslu žádaly úplné prolomení limitů těžby na severu Čech, tedy těžby uhlí. Šéf resortu Jan Mládek chce prosadit jejich částečnou úpravu. V Horním Jiřetíně by tak padlo asi sto sedmdesát domů. Tato varianta ale podle odborů problém neřeší. Milan BRUNCLÍK, redaktor: Na Dole ČSA pracuje třináct let. Jako elektrotechnik se Josef Fivébr stará o provoz rypadel. Možnost, že se zastaví a on si bude muset hledat jinou práci, si nechce připustit.

Sankce proti Rusku

Zdroj: ČT 1, Datum: 29.01.2015

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Dobrý večer, právě začaly Události, dnes s Jakubem Železným. Evropská unie zvažuje další tresty pro Rusko za jeho roli v ukrajinské krizi. V Bruselu o tom právě teď jednají ministři zahraničních věcí osmadvacítky. Pozornost budí hlavně postoj Řecka vedeného novou vládou. Z Athén už zaznělo, že by země mohla zpřísnění protiruských sankcí vetovat. České špičky mluví především o tom, že Unie musí být jednotná. Bohumil VOSTAL, redaktor: Jan ČERNÝ, redaktor: redaktor: Z Athén do Bruselu trvá let obyčejně okolo tří hodin.

Tři šéfové vlád ve Slavkově

Zdroj: ČT 1, Datum: 29.01.2015

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: No a šéfové vlád Česka, Slovenska a Rakouska dnes i o postoji k ukrajinské krizi jednali ve Slavkově u Brna. Společný postup chtějí prosazovat nejen v otázce sankcí vůči Rusku, ale třeba i u byrokratických problémů spojených s čerpáním evropských dotací. Robert FICO, premiér SR: Dávejme dohromady jednu věc, evropskou bezpečnost, pokud jde o plyn, schopnost se navzájem podporovat v případě výpadků, ale musíme trošku hledět i na zájmy států, které dlouhodobě sehrávaly v tranzitu plynu dominantní úlohu.

Čeká nás prudký pokles tlaku

Zdroj: NOVA, Datum: 29.01.2015

Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: A Tereza Šnoblová teď ještě jednou. Terezo, od meteorologů přišlo ještě jedno varování. Jaké? Tereza ŠNOBLOVÁ, reportérka TV Nova: Hezký večer. V Česku je nezvykle nízký tlak vzduchu a dál klesá velmi rychle. V pátek ráno by dokonce mohl se přiblížit až k rekordním hodnotám z roku 1989. Propadnout se může až o 25 hektopascalu, to je meteorology označováno jako silný pokles. Takovéto výkyvy jsou pro lidi se zdravotními problémy nejhorší. Problémy mohou mít hlavně lidé s nemocemi dýchacího ústrojí, kardiaci, starší občané a psychicky labilní lidé.

Dobře si vybrat zubaře se rozhodně vyplatí

Zdroj: NOVA, Datum: 29.01.2015

Martin POUVA, moderátor: Dobře si vybrat svého zubaře se rozhodně vyplatí. Problémem je ale to, že zubařů je málo, jsou různě šikovní a také různě drazí. Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Za stejný zákrok tak v ordinacích můžeme zaplatit velmi odlišné ceny. A jedná se i o desetitisíce korun. Martin POUVA, moderátor: Jak se můžeme orientovat a podle čeho se rozhodovat? Na to se vám pokusíme odpovědět v následující reportáži. Ivan BERKA, redaktor: Ceny se liší podle měst a samozřejmě platí, že nejdražší je Praha.

Meteorologové: valí se na nás další sníh

Zdroj: NOVA, Datum: 29.01.2015

Martin POUVA, moderátor: Meteorologové dnes vydali další varování před vydatným sněžením a silným větrem. Až 30 centimetrů sněhu má napadnout zítra, a to především na Moravě. I dnes přitom počasí potrápilo mnoho řidičů. Tereza ŠNOBLOVÁ, redaktorka: Majitelé této zahrady si neotevírají bazar, to jen řidič kamionu nezvládl řízení, a to dnes nad ránem ve středních Čechách v obci Mohelnice nad Jizerou. Ivan BERKA, redaktor: Kamion tady nevybral levotočivou zatáčku a skončil převrácený na boku v zahradě.

Nelegální cizinci v Česku

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 29.01.2015

Gabriela KRATOCHVÍLOVÁ, moderátorka: Vítáme vás u večerních Zpráv, pojďte se podívat, co se přihodilo ve čtvrtek 29. ledna. Roman ŠEBRLE, moderátor: I já vám přeji pěkný večer. Titulek dnešní první zprávy je nelegální cizinci. Na území České republiky loni odhalila policie téměř 5 tisíc nelegálních cizinců a to je skoro o 700 více než rok předtím. Mezi nimi byli i Syřané, kteří Česko využívají hlavně jako tranzitní zemi. Oproti předchozímu roku se jejich počet dokonce ztrojnásobil. Více už Filipa Šebová.

Případ paní Michalákové pokračuje

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 29.01.2015

Roman ŠEBRLE, moderátor: Případ paní Michalákové pokračuje. V Praze se dnes sešly desítky lidí, aby podpořily její snahu získat zpět její dva syny. Ty jí téměř před 4 lety odebraly norské úřady kvůli podezření ze sexuálního zneužívání a zanedbání péče. S norskou velvyslankyní se sešla poslankyně a členka petičního výboru Jitka Chalánková. Více kolega Jan Novák. Pavel ŠTRUNC, redaktor: Jan NOVÁK, redaktor: redaktor: Před budovou ministerstva zahraničí se sešlo odhadem 50 lidí. V rukou měli transparenty - Norsko týrá české děti.

Rok vlády Bohuslava Sobotky

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 29.01.2015

Gabriela KRATOCHVÍLOVÁ, moderátorka: Přesně rok má za sebou kabinet Bohuslava Sobotky. Chválí se třeba za zrušení většiny poplatků ve zdravotnictví nebo zvýšení minimální mzdy. Některé slíbené protikorupční zákony ale prý chybí. Opozice má výhrady také k tomu, jak vláda hospodaří s penězi, které od lidí vybere. Všechny názory dal dohromady Pavel Štrunc. Pavel ŠTRUNC, redaktor: Kdyby před rokem vláda skládala maturitu, asi by propadla. Písemný návrh ministrů měl na tak slavnostní a důležitý okamžik nepochopitelné chyby.