Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Bradáčová vítězí: úplatný soudce vinen

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 31.07.2015

Vrchní pražská žalobkyně uspěla, za zmanipulované kauzy kolem soudce Havlína padlo sedm trestů KLADNO Policisté několik měsíců sledovali skupinu šesti osob okolo pražského soudce Ondřeje Havlína kvůli ohýbání spravedlnosti za úplatu. "Zaplať pánbůh pro obžalované, že jen několik měsíců. Minimálně někteří z nich by zplakali nad výdělkem, pokud by to trvalo déle." Tato včerejší slova kladenského soudce Petra Sedlaříka budou zřejmě odsouzeným ještě nějaký čas v hlavě znít. Včerejší verdikt ve sledovaném případu patří k průlomovým rozsudkům hned z několika důvodů.

FOTO

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 31.07.2015

Foto: Úlomek křídla vyplavený na ostrově Réunion "velice pravděpodobně" pochází z boeingu, který beze stopy zmizel v březnu 2014. Uvedl to včera malajsijský premiér Najib Razak s tím, že úlomek nyní zkoumají francouzští odborníci. "Musíme ověřit, zda šlo o let MH370," řekl premiér. Stroj společnosti Malaysia Airlines s 239 lidmi na palubě zmizel z radarů loni 8. března krátce po startu z Kuala Lumpuru. Více k tématu na straně 5 FOTO AP Vydání- Tato zpráva vyšla v prvním vydání Mutace - Lidové noviny - Čechy

FOTO

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 31.07.2015

Foto: Odešla legendární Ája Vrzáňová. Ve věku 84 let včera náhle zemřela jediná česká (přesněji československá) mistryně světa v krasobruslení Alena Vrzáňová, kterou se komunistický režim snažil po její emigraci na Západ v roce 1950 vymazat z historie. Více na straně 18 FOTO ČTK

Kus křídla je asi ze ztraceného boeingu

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 31.07.2015

ZAHRANIČÍ Úlomek křídla vyplavený na ostrově Réunion "velice pravděpodobně" pochází z boeingu, který zmizel na jaře 2014. Uvedl to včera malajsijský premiér Najib Razak s tím, že teď úlomek zkoumají odborníci. strana 5 Foto:

My a náckové? Kdepak, jen pravoradikální nacionalisté

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 31.07.2015

MARIUPOL, Ukrajina Zaza pohladí kapotu stařičkého vozidla, které připomíná něco mezi vyřazeným vesmírným tělesem a hromadou starého železa. "Tohle je barva zralých klasů. Takhle vypadá místní půda. A tohle je barva křovisek, která tady hojně bují všude kolem," říká něžně. Zaza je Gruzín. To on vymyslel nový design, který má zachránit posádce bojového vozidla pěchoty život. V celém Mariupolu všichni ihned poznají, že v tomhle autě natřeném ve stylu Zaza jede někdo z dobrovolnického praporu Azov.

Obrana sonduje, kde nakoupí techniku

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 31.07.2015

DOMOV Ministerstvo obrany zúžilo skupinu firem, od nichž by chtělo nové helikoptéry a radary. strana 4 Vydání- Tato zpráva vyšla v prvním vydání Mutace - Lidové noviny - Čechy

Odešla legendární Ája Vrzáňová

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 31.07.2015

SPORT Ve věku 84 let včera zemřela jediná česká (přesněji československá) mistryně světa v krasobruslení Ája Vrzáňová. strana 18 Vydání- Tato zpráva vyšla v prvním vydání Mutace - Lidové noviny - Čechy

Opožděný tunel: Blanku čekají osudové testy

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 31.07.2015

PRAHA Do magického 20. září zbývá měsíc a půl. Toto datum pražští politici určili jako den, kdy se po deseti letech otevře tunelový komplex Blanka za 37 miliard korun. Jenže optimismus je třeba krotit. V následujících týdnech totiž stavbu čekají komplexní zkoušky. Vzhledem k problémům je možné, že pražská radnice bude muset termín otevření opět posunout. Podle zjištění LN nejistota plyne především z nového znaleckého posudku, který před několika týdny přistál radním na stole. Dokument poukazuje na dezolátní stav kabelů.

Poselství

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 31.07.2015

SLOUPEK LN Šéf žalobkyně Lenka Bradáčová dotáhla do konce (přesněji k rozsudku první instance) velkou věc. Je-li odsouzen zkorumpovaný soudce, dostane-li tvrdý trest 6,5 roku nepodmíněně, nejde jen o spravedlnost. Má to v sobě i výrazné společenské poselství. Nemá smysl zastírat, že protikorupční tažení rozjeté politiky teď ve společenském vědomí drhne. Celá kauza "Nagygate" nevyzněla zdaleka tak, jak se před dvěma lety slibovalo. A tři "trafikanti" nejen nebyli souzeni, ale získali i odškodnění.

Stát zlepší evidenci pump. Neví, kolik jich vlastně je

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 31.07.2015

PRAHA V Česku je přepumpováno. V přepočtu na hlavu je zdejších 7000 evidovaných veřejných i neveřejných čerpacích stanic údajně nejvíc v celé Evropě. Jenže nikdo neví, zda je to přesný počet a kolik míst k prodeji či výdeji pohonných hmot v evidenci chybí. Pořádek, respektive povinnost evidence a také přísné sankce za její nesplnění, má zavést novela zákona o pohonných hmotách, kterou začalo připravovat ministetvo průmyslu a obchodu (MPO). "Aktuálně nepanuje jistota, že všechna takováto zařízení jsou evidována," říká mluvčí resortu František Kotrba.

Přistihli Nagyovou i Ratha, teď mezi sebou válčí

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 31.07.2015

Utajovaný policejní útvar, který má na starosti odposlechy, řeší závažný problém. Jeho zaměstnanci se navzájem udávají, dokonce zkoumají své majetky. Policejní prezidium chystá kontrolu. PRAHA V policejním útvaru, jehož odposlechy pomohly usvědčit Davida Ratha a odhalily vliv Jany Nagyové na premiéra Petra Nečase, propukla válka. Zaměstnanci tohoto tajného oddělení se navzájem udávají, píší anonymy a špehují se. Útvar zvláštních činností (ÚZČ), jehož hlavním úkolem je odposlouchávat a sledovat osoby pro potřeby protikorupční policie, inspekci i civilní kontrarozvědku, se tak dostal do stavu, který ohrožuje jeho stabilitu a práci.

Vyšší platy pro učitele i úředníky

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 31.07.2015

Tři procenta navíc pro učitele či úředníky, devět procent pro soudce a čtrnáct pro politiky. Tak podle zjištění MF DNES porostou příští rok platy státních zaměstnanců. PRAHA Od roku 2013 rostou platy státních zaměstnanců rychleji než mzdy lidí pracujících v soukromých firmách. A podle toho, jak vypadají přípravy státního rozpočtu, je téměř jisté, že si lidé pracující pro stát přilepší více také v příštím roce. Učitelé, policisté, vojáci či úředníci mohou očekávat nejméně tříprocentní přilepšení.

Zemřela krasobruslařská legenda

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 31.07.2015

Foto: V době největší slávy Hned po válce se Ája Vrzáňová stala hvězdou krasobruslařských soutěží, v letech 1949 a 1950 se stala mistryní světa. Po svém druhém triumfu uprchla před komunistickým režimem do USA. Trvalo čtyřicet let, než se mohla vrátit do vlasti. V roce 2004 získala medaili Za zásluhy, o pět let později byla v Los Angeles uvedena jako první česká krasobruslařka do Síně slávy. Zemřela včera ve věku 84 let. Více čtěte na str. B7 Foto: ČTK

Benzín i nafta během srpna výrazně zlevní

Zdroj: Právo, Datum: 31.07.2015

Motoristé se mohou těšit, že během srpna v Česku výrazně zlevní benzín i nafta. Průměrná cena nejprodávanějšího Naturalu 95 by se měla snížit o několik desítek haléřů a dostat se tak jen lehce nad 32 korun za litr. Ještě více by měla zlevnit nafta. Natural 95 se ve středu podle společnosti CCS prodával v průměru za 33,03 Kč/l a nafta za 31,45 Kč/l. Už nyní jsou přitom ceny podstatně nižší než loni, kdy koncem července byl natural za téměř 37 korun a nafta za 36,20 Kč. Marže pumpařů jsou příliš vysoké "V nejbližších týdnech ceny výrazně klesnou.

Kočičí spolek zřejmě rozfofroval miliónové dědictví

Zdroj: Právo, Datum: 31.07.2015

Loni přišel o útulek, letos jeho služby nahradilo město jiným subjektem a příští rok se bude muset vystěhovat z vypůjčeného domu, kde má zázemí. Řeč je o spolku Kočka mezi lidmi, který v Plzni čtrnáct let pečuje o toulavé šelmičky a který i kvůli nedostatku peněz pomalu míří k zániku. Přitom podle zjištění Práva získal v roce 2011 významný podíl z desetimiliónového jmění, jež mu po své smrti odkázala známá plzeňská mikrobioložka a milovnice zvířat Alena Tomšíková. Podezřelý prodej Jak se zdá, milióny od štědré mecenášky kočičí spolek prošustroval.

MALAJSIJCI: MÁME OSTATKY BOEINGU.

Zdroj: Právo, Datum: 31.07.2015

Malajsijští experti se domnívají, že úlomek křídla nalezený na ostrově Réunion s největší pravděpodobností pochází z boeingu, který beze stopy zmizel v březnu 2014. Na palubě bylo 239 lidí. Stroj z dosud nejasných příčin nejspíš havaroval a spadl na neznámém místě do moře. Podrobnosti na str. 12 Foto ČTK/AP

Útoků na imigranty přibývá

Zdroj: Právo, Datum: 31.07.2015

Vlna zpráv o hrozícím přílivu nelegálních imigrantů z afrických a asijských zemí zasáhla veřejnost. Pro mnohé Čechy to jsou nevítaní hosté. Za poslední půlrok policejní prezidium eviduje stoprocentní nárůst rasově motivovaných úmyslných ublížení na zdraví. Zatímco za loňské první pololetí policie v republice řešila tři rasově motivované útoky, letos za stejnou dobu musela šetřit už šest takových případů. Dva z těchto případů se staly v Praze, dva ve Zlíně, jeden se odehrál ve Středočeském kraji a jeden v Ústeckém kraji.

Češi hledají zisk, lákají je fondy

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 31.07.2015

V DOMÁCÍCH PODÍLOVÝCH FONDECH JE NEJVÍCE PENĚZ V HISTORII Rekordně nízké úrokové sazby nutí Čechy k výnosnějším, ale také rizikovějším investicím. Stále více lidí i firem tak peníze neukládá na nevýnosné bankovní účty, ale do domácích podílových fondů. V polovině roku v nich bylo nejvíce peněz v historii - téměř 200 miliard korun. "Hlavním důvodem zvýšeného přílivu peněz do fondů jsou právě nízké úrokové sazby u bankovních vkladů. Střadatelé proto hledají alternativní způsoby zhodnocování svých úspor," potvrzuje Marek Janečka z investičního oddělení J&T Investiční společnosti.

Miliardy z dotací

Zdroj: ČT 1, Datum: 30.07.2015

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Dobrý večer, Událostmi vás dnes provází Jakub Železný. Začíná rozdělování dalších miliard. Aktuálně je nabídnou české i evropské dotační programy. Obce a kraje tak mohou třeba opravovat nebo stavět silnice druhé a třetí třídy napojené na hlavní tahy. Nové peníze od zítřka mají jít i na odstraňování černých skládek, zejména tam, kde hrozí nějaká ekologická katastrofa. Na podobnou pomoc už dosáhla čtyři česká města. Vladimír KEBLÚŠEK, redaktor: Lovosice a místo téměř v centru, které sousedí se školou.

Podpora dobrovolných hasičů

Zdroj: ČT 1, Datum: 30.07.2015

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Nejde ale jen o peníze z Bruselu. Dotace mohou poskytovat třeba i české státní organizace. Například Povodí Moravy teď vybaví hasiče. Jednotlivé dobrovolné sbory mohou získat až šedesát tisíc korun. Například na novou techniku i na výchovu mládeže. Povodí chce tak podpořit spolky, které pomáhaly při likvidaci různých škod po haváriích a nebo během povodní. Monika FLEISCHMANNOVÁ, redaktorka: Čtyřicet let za volantem městského autobusu v Přerově. Když se ale Vlastimila Zatloukala někdo zeptá na jeho největší lásku, je to hasičství.

Potíže s čerpáním dotací

Zdroj: ČT 1, Datum: 30.07.2015

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor: Významnou položkou pro Česko zůstávají právě eurodotace. Z nich už se postavilo nebo opravilo třeba skoro tři tisíce kilometrů silnic a železnic nebo dvaačtyřicet tisíc bytů. Práci díky těmto projektům získalo u nás víc než sto třicet tisíc lidí. Ve vztahu k Evropské unii je naše země příjemcem peněz. Třeba v letošním prvním pololetí získala z rozpočtu osmadvacítky o sto dvacet osm miliard korun víc, než do něj sama odvedla. V období 2007 až 13 mohlo Česko získat z Bruselu přes sedm set miliard korun.

Jsou všechna zúžení skutečně nezbytně nutná?

Zdroj: NOVA, Datum: 30.07.2015

Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Plán ministra dopravy Dana Ťoka měřit rychlost na opravovaných, tedy zúžených úsecích dálnic, se setkal s velkou kritikou řidičů. Martin POUVA, moderátor: Ministr by se podle nich měl zaměřit spíš na to, aby omezení na českých silnicích ubylo, některá se totiž zdají úplně zbytečná. Někde se neopravuje, dělníci na dálnici nejsou, a přesto tam, jak se dnes přesvědčil i štáb televize Nova, musejí řidiči zpomalovat. Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Ministerstvo dopravy proto teď připravuje nový plán, jak průjezd některými úseky zrychlit.

Největší sucho za posledních dvanáct let

Zdroj: NOVA, Datum: 30.07.2015

Martin POUVA, moderátor: Největší sucho za posledních 12 let, tak mluví hydrologové o současném počasí. Situace už je tak vážná, že radnice zakazují oděr povrchové vody z potoků a říček. Kdo zákaz poruší, může dostat až stotisícovou pokutu. Nedostatek vody začíná trápit už i horské oblasti. osoba, hlášení obecního rozhlasu: Upozorňujeme občany na dodržení veřejné vyhlášky z důvodu poklesu hladin povrchových vod ve vodních tocích. Petr ZAPLETAL, redaktor: Taková hlášení jsou v Česku stále častější, v řekách je sotva pár centimetrů vody, koryta potoků jsou vyprahlá a trčí z nich kameny.

Silné deště nás zatím nečekají

Zdroj: NOVA, Datum: 30.07.2015

Martin POUVA, moderátor: Vytrvalejší deště nás ale zatím podle meteorologů nečekají, naopak. Sucho nás bude trápit minimálně další měsíc. Jak bude v následujících týdnech, ví Dominika Večerková. Dominiko, čekají nás ještě tropické dny nebo nečekají? Dominika VEČERKOVÁ, redaktorka: Dobrý večer. Tak pro milovníky tepla mám dobrou zprávu, už v neděli by se rtuť teploměru měla opět vyšplhat na hranici 30 stupňů, pršet by mělo pouze v přeháňkách, a to v souvislosti s dusnem. Vytrvalejší deště nás pak zřejmě čekají až v září.

Brambory zřejmě podraží

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 30.07.2015

Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Tady je Prima, zprávy, Klára a Karel, příjemný a dobrý večer. Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Jsme rádi, že vás dnes můžeme provést našimi reportážemi, krásný dobrý večer. Karel VOŘÍŠEK, moderátor: A začneme otázkou. Máte rádi brambory? Pak mám pro vás dobrou radu. Najezte se jich dosyta. Zřejmě podraží. Odhadují to zemědělci a hned ukazují na viníka. Jsou to letošní sucha. V některých oblastech bude sklizeň až o 30 % menší, než byla před rokem. Jak ale optimisticky dodává reportérka Filipa Šebová, ještě není nic ztraceno.

Policie poprvé zveřejnila fotky Čechů unesených v Libanonu

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 30.07.2015

Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Policisté dnes poprvé zveřejnili fotografie pěti Čechů, které někdo unesl na severu Libanonu v údolí Bikáa. Naše úřady tak potvrdily jejich totožnost. Už včera jsme vám říkali, že pětice stále není v databázi Interpolu, teď už ale nic nebrání tomu, aby mezinárodní policejní složky začaly po Češích oficiálně pátrat. Eliška ČEŘOVSKÁ, redaktorka: Jan Švarc, obhájce Libanonce Alího Fajáda. Fajád čeká v pražské věznici, zda ho soud vydání ke stíhání do Spojených států.

Případ unesených Čechů v Libanonu

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 30.07.2015

Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka: Libanonec Alí Fajád, který je zadržován v Česku a jehož jméno padá v souvislosti s pěticí unesených Čechů, pracoval pro libanonskou vojenskou tajnou službu. Karel VOŘÍŠEK, moderátor: Dokazuje to dopis, který se dostal do rukou reportérům Radiožurnálu. Případ se tak stále zamotává. Mezi unesenými je i Fajádův advokát. O případ se zajímá Patrik Kaizr. Patrik KAIZR, redaktor: Toto je dopis z libanonského vojenského zpravodajství, který dorazil do Prahy v době, kdy se jednalo o vydání Alího Fajáda do USA.