Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Do školy bez očkování. Itálie popudila vědce

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 22.09.2018

ŘÍM/PRAHA Rodiče italských dětí již nebudou muset do školy či předškolních zařízení doručit potvrzení od lékaře o tom, že jejich dítě absolvovalo povinná očkování. Příslušný zákon tento týden protlačila dolní komorou parlamentu vládnoucí koalice populistického Hnutí pěti hvězd a krajně pravicové Ligy. V Itálii právě začíná školní rok. Kritici považují novou normu za nebezpečí, které vnese do škol chaos a má potenciál vyvolat krizi ve zdravotnictví. To vše v situaci, kdy se počet případů spalniček loni několikanásobně zvýšil.

FOTO

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 22.09.2018

Foto: Neohrozím jednotu země. Britská premiérka Theresa Mayová včera poprvé veřejně promluvila po čtvrteční schůzce prezidentů a premiérů zemí EU v Salcburku, kterou britská média označila za katastrofu a ponížení. "Nezvrátím výsledek referenda (o brexitu) ani nerozdělím svou zemi," uvedla. Reagovala tím na návrhy části politiků včetně českého premiéra Andreje Babiše, aby se v Británii konal druhý plebiscit o vystoupení z Unie, a na návrh, aby Severní Irsko zůstalo na rozdíl od zbytku Spojeného království součástí celní unie.

Pitrova tajemná schůzka ve sněmovně. S kým?

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 22.09.2018

PRAHA Dostat se do okolí Tomáše Pitra se nevyplácí. Jeho někdejší obchodní partner František Mrázek zemřel kulkou nájemného vraha, kterého policie dosud nevystopovala. Stát jeho podnikáním přišel o pár desítek milionů korun na daňových únicích. A nyní možná tento byznysmen, který ovládal ústeckou Setuzu, uspíší přijetí zákona o lobbingu. A to kvůli své návštěvě v Poslanecké sněmovně, již obestírá tajemství. Sněmovní kancelář odmítá sdělit, za jakým poslancem Pitr, který kvůli krácení daní skončil za mřížemi a trestu se snažil vyhnout skrýváním se ve Švýcarsku, letos v únoru přišel.

S lidskou tváří

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 22.09.2018

S L O U P E K L N Podle účastníků včerejší schůzky premiér otočil o sto osmdesát stupňů a podpořil přijetí padesáti sirotků ze Sýrie. Vyberou je neziskovky, pomůže jim vnitro, snahou je přivézt pokud možno co nejmladší děti. Vše je na iniciativě, stát poskytne jen součinnost, Evropská unie peníze. Z prohlášení Andreje Babiše slyšíme, že nadále chce pomáhat na místě a že organizátoři žádné sirotky nenajdou. To je snaha trvat politicky na svém a distancovat se od akce. Je před volbami, hlasy se počítají.

Stalin zavelel a česká příroda trpí dodnes

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 22.09.2018

Betonová koryta i čs. rýže. "Sovětizace" zasadila krajině rány, jež po letošním suchu volají po řešení PRAHA Za skandování hesla "Ať žije soudruh Stalin!" a potlesku Zdeňka Nejedlého i předních soudruhů vznikla v lednu 1953 v historické aule Karolina Československá akademie zemědělských věd. Tehdy se v tuzemsku zrodil záměr "přetvoření přírody". Stalo se tak jen pět let poté, co stalinský plán na přeměnu přírody zahájil Velký bratr z východu – Sovětský svaz. Technokratické vize se začaly v rámci "sovětizace" šířit i do Československa.

Mobilizace! Stát volal muže do zbraně

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 22.09.2018

Pouhých sedm slov stačilo, aby se armádní generál Ludvík Krejčí stal v září 1938 nejvyšším velitelem mobilizované Československé armády. "Pane armádní generále, ustanovuji vás hlavním velitelem," pronesl na Pražském hradě prezident Edvard Beneš. Generál Krejčí stál před nelehkým úkolem. Ubránit Československo takřka proti všem. Bezprostřední ohrožení Československa nacistickým Německem a jeho spojenci vedlo před osmdesáti lety, 23. září 1938, k vyhlášení všeobecné mobilizace. Tou vyvrcholil nátlak Adolfa Hitlera na odstoupení pohraničí.

Padl trest za rekordní úplatek

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 22.09.2018

BRNO Padly tresty v případu pokusu o uplácení policisty Lukáše Lazeckého. Tomu dvojice mužů nabízela stamilionové částky, pokud jim přinese kriminalisty zabavený harddisk, na němž má být přes 3 200 bitcoinů. Jedním z potrestaných je hacker Petr Křístek (dostal tři roky), druhým František Laššák (dvouletá podmínka). Policistovi nabízeli kromě peněz také spolupráci na obchodech. Například v Bahrajnu, kde chtěl Laššák prodávat travní semínka. Čtěte na str. 3

Zeman v Berlíně

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 22.09.2018

Český prezident jednal s Angelou Merkelovou o migraci a investicích BERLÍN Po dlouhých pěti letech dostal prezident Miloš Zeman pozvání na státní návštěvu Německa. Během třídenní, volně plánované cesty se setkal s prezidentem Frank-Walterem Steinmeierem jako svým protějškem a také s kancléřkou Angelou Merkelovou jako hlavou spolkové vlády. Ani po jednom z obou setkání nicméně nenásledovala společná tisková konference a vystoupení před novináři, jak bývá zvykem. Sdělení pro média se Zeman zhostil sám až poté na českém velvyslanectví.

Babiš syrským dětem pomůže, ale mimo Česko

Zdroj: Právo, Datum: 22.09.2018

Aktéři klíčové schůzky ohledně padesáti syrských dětí bez doprovodu, o jejichž přijetí se vede spor, odcházeli včera z Hrzánského paláce se zcela protichůdnými stanovisky. Premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání s europoslankyní Michaelou Šojdrovou (KDU-ČSL) trval na svém odmítavém postoji. "Potvrdilo se, co jsem si myslel. Žádní sirotci nejsou, paní Šojdrová ani neví, kde ty děti jsou, neví, v kterém táboře. Je to projekt, který neexistuje, virtuální záležitost," řekl premiér. Babiš s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) uvedli, že Šojdrové poskytl kontakty na řecké orgány, které by jí měly pomoci případné syrské sirotky hledat.

FOTO

Zdroj: Právo, Datum: 22.09.2018

Foto: ZEMAN U MERKELOVÉ. Českého prezidenta Miloše Zemana včera v Berlíně přijala německá kancléřka Angela Merkelová i jeho tamní protějšek Frank-Walter Steinmeier. Hlava státu tak zakončila třídenní návštěvu Německa. Více na straně 9 Foto ČTK/DPA

Matriky z obcí nezmizí, reforma se zatím odkládá

Zdroj: Právo, Datum: 22.09.2018

Kdyby stát od příštího roku osekal výdaje na matriky, jak plánovalo ministerstvo vnitra, mohly by menší radnice doplácet na tuto agendu, kterou na ně stát převedl, desítky tisíc nebo i statisíce korun ročně ze svého. Tři týdny před komunálními volbami je ale rozhodnuto jinak. Menší obce stejně jako řada občanů si nyní mohou aspoň na čas oddechnout. Starostové nebudou muset ani příští rok rušit nebo snižovat počet matričních úřadů. Matrik je v Česku 1250, přičemž hrozilo, že část z nich se uzavře kvůli chybějícím penězům, které stát úřadům posílá a které chtěl přiškrtit.

Smí prodejci přijímat jen karty? Úřady se neshodnou

Zdroj: Právo, Datum: 22.09.2018

Platit lze pouze kartou nebo mobilem, to je hudba budoucnosti, hotovost si nechte na spropitné. Tímto vítá zákazníky dočasný "pop-up market" Manifesto v Praze s kavárničkami, bistry a krámky s designovými doplňky. Kdo má v kapse jen bankovky a mince, má smůlu, tady se platí jen bezhotovostně. Je to v souladu se zákonem? Centrální banka a ministerstvo financí se nemohou shodnout. Podle České národní banky (ČNB) je to nelegální. Hotovost musí brát každý, tvrdí. Ministerstvo financí má opačný postoj.

Únosce dcery bohatého podnikatele chce nový proces

Zdroj: Právo, Datum: 22.09.2018

Michal Šnajdr z Kroměřížska si za únos dospělé dcery tamního movitého podnikatele odpykává od konce roku 2016 desetiletý trest ve věznici na Mírově. Ženu měl společně s dalšími komplici celou noc vozit po okolí Kroměříže a poté, co jim přislíbila sto miliónů korun, ji s několika pohmožděninami pustili na svobodu. Advokát Šnajdra Robert Cholenský se však nyní snaží soudní proces znovu obnovit. Podle něj zlínská soudkyně Iveta Šperlichová o vině rozhodla hlavně na základě výsledků pachové zkoušky, která je podle něj nespolehlivá, a tedy není usvědčujícím důkazem.

Jednání o přijetí syrských sirotků

Zdroj: ČT 1, Datum: 21.09.2018

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka Premiér připustil možnost pomoci syrským sirotkům. Občanské iniciativy mají vybrat konkrétní děti a stát jim poskytne součinnost. Andrej Babiš ale nepočítá s tím, že by děti přicestovaly do Česka. Zástupci iniciativ spolu s politiky, kteří je podporují, chtějí pro 50 malých Syřanů prosadit dočasnou mezinárodní ochranu. Pavel SCHRÖTTER, redaktor Europoslankyně Michaela Šojdrová s početným doprovodem senátorů a zástupců neziskových organizací. Věří, že premiéra přesvědčí.

Miloš Zeman v Německu

Zdroj: ČT 1, Datum: 21.09.2018

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka 21. září a jeho Události. Vítejte u nich. Prezident Miloš Zeman završil návštěvu Německa. S protějškem Frankem-Walterem Steinmeierem i Angelou Merkelovou mluvili hlavně o ekonomických otázkách, Evropské unii a vzájemných vztazích obou zemí. Dotkli se i ochranářské politiky Spojených států. Americká cla uvalená na čínské zboží považují hlava českého státu i spolková kancléřka za škodlivá. Miloš ZEMAN, prezident republiky Tam jsme posuzovali, jak česko-německé vztahy, tak situaci v Evropské unii.

Spojené státy uvalily sankce na čínskou armádní agenturu

Zdroj: ČT 1, Datum: 21.09.2018

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka Spojené státy uvalily sankce na čínskou armádní agenturu a osobně i na jejího ředitele Li Šang-fua - za to, že nakoupil stíhací letouny a systém protivzdušné obrany z Ruska. Podle USA tím Peking porušil zákon, který Moskvu trestá za anexi Krymu nebo vměšování do amerických prezidentských voleb. David MIŘEJOVSKÝ, zpravodaj ČT, Washington Washington dopsal na sankční seznam nejen čínskou armádní agenturu, ale také osoby a organizace napojené na ruské ministerstvo obrany a zpravodajské služby.

Napětí mezi USA a Čínou nadále graduje

Zdroj: NOVA, Datum: 21.09.2018

Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka Napětí mezi Spojenými státy a Čínou se stupňuje a to i kvůli sankcím, které státy uvalily na čínskou armádní agenturu kvůli nedávnému nákupu ruské vojenské techniky. Podle Washingtonu je v rozporu s obchodními sankcemi, kterým Moskva čelí kvůli anexi Krymu a údajnému vměšování do amerických prezidentských voleb. Čína i Rusko slíbilo Spojeným státům tvrdou odvetu. Petra MATÝSKOVÁ, redaktorka Je to jen pár dní, co se početné čínské jednotky účastnily po boku ruské armády největších vojenských manévrů od konce studené války.

Stát je ochoten pomoci sirotkům mimo území Česka

Zdroj: NOVA, Datum: 21.09.2018

Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka O možnosti přijmout 50 syrských sirotků se mluvilo dnes v Hrzánském paláci. Premiér Andrej Babiš tam pozval europoslankyni Michaelu Šojdrovou, která s nápadem přišla. Petr SUCHOŇ, moderátor Výsledek jednání, kterého se zúčastnil například i ministr zahraničí a vnitra Hamáček, nebo někteří senátoři a členové nevládních organizací, je tak trochu patem. Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka Babiš sice ustoupil z odmítavého postoje, když dal zástupců neziskových organizací za úkol sirotky vybrat.

Stát je ochoten pomoci sirotkům mimo území Česka

Zdroj: NOVA, Datum: 21.09.2018

Petr SUCHOŇ, moderátor Migrace. To je velké téma nadcházejících komunálních voleb. Jdeme se podívat na to, jaká je vlastně současná situace v České republice. Kolegyně Lucie Heřmanská zjišťovala fakta ohledně migrace. Lucie HEŘMANSKÁ, redaktorka Bezpečná hranice, bezpečná země. Havířov bez migrantů. Peníze, ne migrantů, ne povalečům. Dokonce i v komunálních volbách téma uprchlíků kandidáti v boji o hlasy voličů hojně používají. Celé Česko teď zaplavují politická hesla a slogany, které navozují pocit, že země je ohrožena nelegální migrací.

Až 75% pitné vody obsahuje zdraví škodlivé pesticidy

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 21.09.2018

Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka Krásný dobrý večer u Velkých zpráv, které vám řeknou vše, co potřebujete vědět. Karel VOŘÍŠEK, moderátor Máme toho pro vás hodně, tak pojďme na to. Příjemný a dobrý večer. Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka Bohužel nezačínáme zrovna optimisticky. Pijete doma vodu z kohoutku? Asi se ani nemusím ptát, je to přece běžná a normální věc. Jenže a teď to přijde, podle nové studie Státního zdravotního ústavu obsahuje drtivé množství pitné vody nebezpečné pesticidy. Tedy látky na hubení plevele.

Pozvánka na další zprávu

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 21.09.2018

Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka A pojďme dál. Sledovali jsme jednání premiéra Andreje Babiše s europoslankyní Michaelou Šojdrovou. Konec byl napínaví. Karel VOŘÍŠEK, moderátor Ano, šlo o syrské sirotky. Šojdrová po jednání tvrdila, že stát poskytne součinnost a premiér je ochotný děti přijmout. Ten ale její tvrzení vzápětí upravuje. Jak to tedy bylo? Aktuální podrobnosti už za chvíli.

Příspěvek na péči o postižené ve IV. stupni se možná zvýší

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 21.09.2018

Karel VOŘÍŠEK, moderátor Příspěvek na domácí péči o lidi ve IV. stupni postižení by mohl být vyšší a to až o 6000 korun. Dnes novelu zákona schválili poslanci a to hned v 1. čtení. Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka A podrobnosti zná Matěj Misař. Matěji, dobrý večer. Prozraď nám, jak probíhalo schvalování? Matěj MISAŘ, redaktor Dobrý večer. Proběhlo poměrně hladce. Já jsem se bavil ještě před tím schvalování s poslanci napříč politického spektra. A všichni se jednohlasně shodli, že jsou pro navýšení toho příspěvku z těch 13 200, jak je to teď, na 19 200 za měsíc.