Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Bulhaři stopli obchody ČEZ i Petra Kellnera

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 20.07.2018

PRAHA Stratégové z energetické skupiny ČEZ měli jasný cíl: po letech komplikací co nejrychleji opustit podnikání v Bulharsku. Manažeři několik měsíců vyjednávali s firmou Inercom a v únoru s ní podepsali smlouvu o prodeji své bulharské distribuční a prodejní sítě za 8,5 miliardy korun. Včera celá transakce padla. Tamní antimonopolní úřad ji neschválil. A nebylo to jediné rozhodnutí tamního strážce podnikatelského prostředí, které se dotklo českých obchodních zájmů. Regulátor včera také zakázal obří obchod investiční skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Hudba všech barev.

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 20.07.2018

Jedna z hlavních akcí léta, festival Colours of Ostrava, nabídne na 21 scénách během čtyř dnů přes 350 programových bodů. Včera vystoupila i bluesová kapela Kaleo z amerického Austinu, která má ovšem islandské kořeny. Více o festivalu na straně 12 FOTO MAFRA – MICHAL ŠULA

Milé čtenářky, milí čtenáři!

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 20.07.2018

Už to bude 50 let, co nás 21. srpna 1968 přišly "zachránit spřátelené" armády v čele s naším největším "bratrem", Sovětským svazem před "kontrarevolucí". Co se tehdy v Československu dělo tak zásadního a pro socialistický blok nebezpečného, že bylo nutné vojensky zasáhnout? Odpověď nejen na tyto otázky přináší nový seriál Lidových novin o pražském jaru, jež vyústilo v srpnovou okupaci. Jako bonus k dnes vycházejícímu prvnímu dílu jsme pro vás připravili unikátní mapu vojenské intervence, jež vychází z dobových vojenských dokumentů a plánů.

Na stadion!

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 20.07.2018

Pro klasického českého fotbalového diváka je to špatná zpráva: od nového ročníku uvidí na volně přístupném kanále ČT Sport z každého kola domácí první ligy pouze jediný duel. Vysílací práva koupila na další čtyři sezony O2 TV a České televizi po vlekoucích se jednáních uvolnila jen páteční termín. ČT dosud mohla vysílat dvě utkání a O2 TV měla právo pouze první volby, po dalších duelech mohl sáhnout veřejnoprávní subjekt. Nyní však těžko předpokládat, že by dominantní stanice pouštěla konkurenci atraktivnější zápasy.

Víc fotbalu. Ale za peníze

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 20.07.2018

PRAHA Začíná historický fotbalový ročník. Přinejmenším od roku 1994, kdy se za vítězství v české lize začaly udělovat tři body a povolena byla tři střídání, neprošla nejvyšší soutěž větším zemětřesením. Úctyhodná je už délka ročníku, potrvá 317 dnů. Hrát se bude ještě týden před Štědrým dnem a jarní část začne už 8. února. Přibude totiž zápasů. Po 30. kole se poprvé v historii tabulka rozdělí a týmy budou hrát nadstavbovou část, dalších pět zápasů o titul, záchranu i místo v Evropské lize. Na nové fandění se musí připravit i televizní diváci.

Zabíjení tygrů v ČR. To Evropa nezažila

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 20.07.2018

EXKLUZIVNĚ V LN: Prodal jsem šest tygrů do Číny. Ani bílé, ani zlaté, bengálské, říká na nahrávce Berousek PRAHA Na tygří farmu Ludvíka Berouska, podezřelou z nelegálního zabíjení kriticky ohrožených šelem, neměli políčeno jen čeští vyšetřovatelé. Už měsíc předtím, než celníci podnikli razii v Zooparku Bašť, se pokusili důkazy získat spolupracovníci organizace Four Paws z Vídně, která se přes 30 let věnuje ochraně velkých koček, jimž hrozí vyhynutí. Na skryté videonahrávce zaznamenali, jak vlastně obchod s tygry v Berouskově pojetí funguje.

Fotbalová liga je tady Str. 18 a 19

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 20.07.2018

Foto:

Jaromír Hanzlík točí nový film

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 20.07.2018

Str. 16

Kvůli suchu není mák, zato ovoce je dost

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 20.07.2018

PRAHA Málo máku, zato hodně meruněk a švestek. Takovou úrodu letos hlásí zemědělci. Zejména ovoce je dostatek. Přeje mu slunečné počasí a díky nadprůměrně teplému dubnu a květnu nezničily jarní mrazíky květy ovocných stromů. Jenže s teplým počasím zemědělce trápí už několikátým rokem sucho. To se podle ministerstva zemědělství nejvýrazněji podepsalo právě na máku. Česko je největším pěstitelem této plodiny na světě a vyváží ji do třicítky zemí. "Zásoby spodní vody jsou na minimu. Nedostatek dešťů v jarních měsících problém ještě prohloubil.

Rodina DNES Když kůže volá SOS

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 20.07.2018

Foto:

Ruský James Bond v sukni

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 20.07.2018

Str. 10 Foto:

Řezník tygrů

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 20.07.2018

MF DNES vypátrala, kdo je muž z tygřích jatek, který porcoval a vařil šelmy ZBYNY"Podívejte se na ten kotel od krve, v něm to všechno vařil. Celé noci se tady v té dřevěné boudě svítilo a kouřilo se z komínů. Mysleli jsme, že preparuje běžná zvířata nebo že uvnitř nějaká chová," říká důchodce ze Zbyn u Doks na Českolipsku a ukazuje na chátrající dům s dřevěnou pastouškou, v níž jeho soused Miloš Hrozínek porcoval zabité tygry a vařil z nich lektvary pro Asijce. Celníci v pondělí do objektu vtrhli a nalezli desítky mrtvých chráněných zvířat v mrazácích, tygří kůži i ještě "teplého" tygra, kterého se Hrozínek podle celníků právě chystal vyvrhnout, stáhnout a uvařit.

Vládu s ANO v Praze nedovedu vyloučit, říká šéf TOP 09 Pospíšil

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 20.07.2018

PRAHA Minulý týden se mezi sebou při hlasování o důvěře vládě nejvíc "řezali". Představitelé TOP 09 se účastnili demonstrace proti vládě Andreje Babiše, ten se pak zhádal s bývalým šéfem topky Miroslavem Kalouskem. Jenže už o pár dní později nový předseda TOP 09 Jiří Pospíšil připustil, že by spolu za určitých okolností nesmiřitelní rivalové z ANO a TOP 09 mohli za několik týdnů vyjednávat o složení vlády. Byť tedy "jen" té v Praze. Pospíšil vede kandidátku spolu s Hanou Marvanovou za hnutí STAN.

FOTO

Zdroj: Právo, Datum: 20.07.2018

Foto: JAROMÍR JÁGR se ve 46 letech zase na Kladně vrhl do tréninku na ledě. Olympijský vítěz z Nagana a dvojnásobný mistr světa od poloviny února léčil koleno. Teď odhaduje, že návrat do dobré kondice mu zabere asi dva měsíce. Rozhovor s Jágrem na str. 19 Foto ČTK – Vít Šimánek

Mezi ANO a ČSSD doutná na ministerstvu práce ostrý spor

Zdroj: Právo, Datum: 20.07.2018

Bývalé vedení ministerstva práce a sociálních věcí za ANO brojí proti budoucí šéfce tohoto resortu Janě Maláčové (ČSSD). Zatímco bývalý náměstek exministryně Jaroslavy Němcové (ANO) Oleg Blaško tvrdí, že Maláčová je zapletena do problémové praxe, kvůli které se Němcová před svým odchodem obrátila na policii, současný náměstek na ministerstvu za ČSSD Robin Povšík tvrdí, že jde o lež. Trestní oznámení se podle Blaška týká sekce správních činností a sociální politiky, pod kterou spadá odbor rodinné politiky a politiky stárnutí.

První výrobky dostaly známku Testováno v Antarktidě

Zdroj: Právo, Datum: 20.07.2018

Pohorky a termoprádlo dvou českých firem jsou prvními výrobky, jimž byla udělena nová ochranná známka Testováno v Antarktidě. Počátkem letošního roku obstály v klimaticky náročných podmínkách v oblasti jižního pólu, kde jejich odolnost přímo v terénu testoval tým polárníků pobývajících na české vědecké Mendelově stanici. O novou známku Přírodovědci z Antarktidy mimo jiné pomohli vylepšit konstrukci větrné elektrárny pro své výrobky má již nyní zájem dalších deset českých firem. "Budeme ji vydávat i pro mezinárodní využití, tedy pod anglickým názvem Tested in Antarctica.

Toman chystá audit církevních restitucí

Zdroj: Právo, Datum: 20.07.2018

Ministerstvo zemědělství pod taktovkou Miroslava Tomana (za ČSSD) chce prověřit, zda jeho podřízené organizace, jako například Státní pozemkový úřad nebo Lesy ČR, postupovaly správně při vydávání majetků církvím. Podle informací Práva chystá Toman na ministerstvu komisi pro audit církevních restitucí. Jejími členy budou podle informací Práva exposlanec ČSSD a zemědělský odborník Karel Machovec nebo bývalý jihomoravský hejtman ČSSD Michal Hašek. Ten stane také v čele Legislativní rady ministerstva.

V Praze migranty nebijeme, zlobí se čeští politici

Zdroj: Právo, Datum: 20.07.2018

Slova nizozemského ministra zahraničí Stefa Bloka o tom, že v Praze lidé bijí cizince, české politiky rozpálila doběla. "Projděte se ulicí ve Varšavě nebo v Praze. Tam nechodí vůbec žádní barevní lidé. Ti lidé (migranti) jsou během týdne pryč. Byli by pravděpodobně zbiti,” řekl nedávno šéf nizozemské diplomacie na uzavřeném jednání a dodal, že cizinci jiné barvy pleti nemají ve východní Evropě žádné vyhlídky na normální život. Někteří čeští politici mu ale včera po zveřejnění jeho slov připomněli, že to byli právě nizozemští občané, kteří v Praze nedávno málem ukopali k smrti číšníka.

ČEŠI NADÁVAJÍ NA UPRCHLÍKY, PŘITOM CHODÍ NA KEBAB.

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 20.07.2018

SLUŠNÍ, PRACOVITÍ LIDÉ MOHOU ČESKU JEDINĚ PROSPĚT. A JE JEDNO, JAKÉ MAJÍ NÁBOŽENSTVÍ A JESTLI JSOU ČERNÍ, ŽLUTÍ NEBO BÍLÍ, ŘÍKÁ KUCHAŘ JIŘÍ ŠTIFT. Foto: JIŘÍ ŠTIFT uznávaný šéfkuchař a spolumajitel pražské restaurace Sia FOTO: Tomáš Nosil

NATO není nesmrtelné

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 20.07.2018

Severoatlantická aliance není nároková sociální služba. Nakonec může vinou pasivity a ignorance evropských členů a rostoucího naštvání Američanů zaniknout. strana 16

OD ŘÍZKŮ KE KREVETÁM

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 20.07.2018

Už nejsme národem, který si na dovolenou balí paštiky, konzervy a salámy. Chceme kvalitní a pěkné prostředí. A přestože můžeme jezdit po celém světě, stejně se vracíme do Chorvatska. strany 10 a 11

Premiérka v obležení

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 20.07.2018

Therese Mayové jdou její odpůrci po krku. Paradoxní je, že hlavní soupeře nemá v opozici, ale ve vlastní straně. strany 4 a 5

Vířivky s červeným puntíkem

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 20.07.2018

Rodinná firma USSPA Kateřiny Kadlecové se z dovozce a prodejce amerických vířivek stala jejich návrhářem a výrobcem. Kromě několika patentů již podruhé získala ocenění průmyslových designérů Red Dot Award. strana 15 Foto:

Kauza otrávených Skripalových

Zdroj: ČT 1, Datum: 19.07.2018

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka Britské úřady zpochybnily zprávy o tom, že policie identifikovala podezřelé, kteří se v březnu pokusili otrávit bývalého ruského agenta a jeho dceru. Informaci o určení několika ruských útočníků přinesla světová média s odkazem na policejní zdroje. V Londýně je Bohumil Vostal. Bohumile, jaké konkrétní informace měly do médií uniknout? Bohumil VOSTAL, zpravodaj ČT Nejdříve přišla zpráva od britské tiskové agentury Press Asociation, že britští detektivové už znají podezřelé pachatele a že jde o Rusy.

Komunální politici pohledem policie

Zdroj: ČT 1, Datum: 19.07.2018

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka Události právě začaly. Dobrý večer. Přeje Daniela Písařovicová. Kauzy stíhaných zastupitelů. Většinu, přes 80 procent, prověřovaných případů, ve kterých figurují komunální politici, policie odkládá, aniž by zahájila stíhání. Vyplývá to z analýzy Nejvyššího státního zastupitelství, kterou dnes představil Pavel Zeman. Pavel ZEMAN, nejvyšší státní zástupce Policie a státní zastupitelství zde působí skutečně jako filtr pro věci, které nevykazují znaky trestného činu, a tím pádem je nepustíme dál do trestního stíhání.

Stíhaní politici

Zdroj: ČT 1, Datum: 19.07.2018

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka A teď krátký přehled dalších případů, ve kterých figurují komunální politici. Policie už třeba čtyři roky stíhá bývalého starostu Prahy 11 Dalibora Mlejnského a hned 39 zastupitelů. Měli nevýhodně prodat pozemky. Stíhání roky čelil i českobudějovický primátor Juraj Thoma kvůli uzavření dodatku ke smlouvě na počítačový systém. Soud ho pravomocně zprostil obžaloby. Nepravomocné zproštění si vyslechl i starosta Aše Dalibor Blažek. Tady jde o údajný úplatek za smlouvu o pronájmu parkoviště.

V Česku žije skoro 60 tisíc Vietnamců

Zdroj: NOVA, Datum: 19.07.2018

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka V České republice žije zhruba 58 tisíc Vietnamců. Po Slovácích a Ukrajincích jsou početně největší cizineckou skupinou u nás. Veronika POLÁŠKOVÁ, redaktorka Nejvíce Vietnamců žije v Praze a ve Středočeském kraji. Své místo k životu si ale našli po celé republice. Řada Vietnamců u nás podniká. redaktor Kolik hodin trávíte tak v té prodejně. vietnamský prodejce Deset hodin. redaktor A kdy jste měl třeba naposledy dovolenou. vietnamský prodejce Vánoce.

Ve spotřebě alkoholu v Evropě jsou Češi na 2. místě

Zdroj: NOVA, Datum: 19.07.2018

Reynolds KORANTENG, moderátor Česko se umístilo na druhém místě ve spotřebě alkoholu v Evropské unii. Ročně si koupí průměrný Čech starší 15 let skoro 12 litrů čistého alkoholu. Vyplývá to z dat organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Lucie BORHYOVÁ, moderátorka Podle světové zdravotnické organizace by měli Češi v pití alkoholu brzdit a ministr zdravotnictví nabízí řešení, zdražení. Jana SCHILLEROVÁ, redaktorka Statistiky říkají, že každý den se v Česku napije alkoholu až 600 tisíc lidí.

Vláda zastavila vydávání pracovních víz Vietnamcům

Zdroj: NOVA, Datum: 19.07.2018

Reynolds KORANTENG, moderátor Vláda rozhodla, že dočasně pozastaví příjem veškerých žádostí o udělení pracovních víz pro občany Vietnamské socialistické republiky. Podle ministerstva zahraničí je žádostí příliš. Lucie BORHYOVÁ, moderátorka Navíc by podle bezpečnostní rady státu mohl být vysoký počet Vietnamců pro Českou republikou bezpečnostní hrozbou. Poukazuje především na jejich časté napojení a výrobu drog. Šimon PILEK, redaktor Loni podalo žádost o udělení víz téměř 2 tisíce Vietnamců.

Celníci vyšetřují, kam zmizeli další zabití tygři

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 19.07.2018

Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka 18:55 na Primě znamená jediné, jste srdečně vítání u Velkých zpráv i dnes s Karlem a Klárou. Karel VOŘÍŠEK, moderátor Máme toho pro vás hodně, tak pojďme na to. Příjemný a dobrý večer. Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka Jen těžko se můžeme vzpamatovat z kauzy "tygřích jatek", do které je zapleten zoopark Ludvíka Berouska v Bašti. Tím spíš, že podle vyšetřovatelů, to nemusí být zdaleka jediný takový případ v Česku. Včera to naznačili během své tiskové konference.

Cirkusová rodina Berousků odmítá jakékoliv spojení s tygřími jatky

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 19.07.2018

Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka Už jsme vám říkali, že kvůli obviněnému Ludvíku Berouskovi, sklízí kritiku i známý stejnojmenný cirkus. Ten se však brání, že s tygřími jatky nemá nic společného. Ředitel cirkusu Jiří Berousek mladší přiznává, že jim chodí výhružné zprávy a e-maily. Natočili jsme pro vás jeho zpověď. Josef MÁDLE, redaktor Kvůli tygřím jatkům, ve kterých figuruje jméno Ludvíka Berouska, doléhá kritika a zloba veřejnosti na další nositele tohoto slavného příjmení. A to i přes to, že dle svých slov nemají s majitelem zooparku, kde se podle vyšetřovatelů zabíjeli tygři, nic společného.

Poptávka po mrtvých tygrech v Číně roste

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 19.07.2018

Karel VOŘÍŠEK, moderátor Berousků je hodně, nositeli slavného příjmení jsou i majitelé známého cirkusu. Od začátku megaskandálu se na ně valí stovky výhrůžek a vulgárních slov. Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka Rodina jakékoliv spojení s tygřími jatky odmítá. Podrobnosti vám už za okamžik řekneme. Karel VOŘÍŠEK, moderátor Kosti, drápy, kůže, oči, maso v Číně a další asijských státech z tygrů zpracují úplně všechno. Lidé věří v zázrak. Budou stále mladí, krásní a vitální. A jsou ochotni za to pořádně zaplatit.