Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

... a teď děti

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 22.03.2019

S L O U P E K L N Máme se radovat z toho, že svateb nepřetržitě přibývá již od roku 2013? Určitě ano, už jen proto, že jejich nárůst je doprovázen de facto konstantním množstvím rozvodů. Jenže... jsou to všechno trochu hrátky s čísly. Pozitivní trendy nás budou těšit ještě tři, čtyři roky, pak svateb začne ubývat. Proč? Nebudou lidi. Přesněji řečeno: do věku kolem třicítky začnou vstupovat početně mimořádně slabé porevoluční ročníky. Proto nás čeká nejméně sedm hubených sňatkových let. Ale nezoufejme, zjevně se dnes berou lidé zralejší než dříve, kteří vidí v manželství nějaký smysl.

Plaťte pět miliard navíc, chce po bankách ČSSD

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 22.03.2019

PRAHA Sociální demokraté oživují debatu o zavedení speciální daně pro banky. Cílem je posílit příjmy státního rozpočtu a zamezit odlivu zisků do zahraničí. "Bankovní sektor je jeden z trhů, kde je odliv největší. Jednou z možností, jak přímo danit, je progresivní daň, kterou můžeme zvýšit i sektorově," uvedl pro LN místopředseda ČSSD a ministr zahraničí Tomáš Petříček. Banky by podle návrhu sociálních demokratů platily daň o šest procentních bodů vyšší než ostatní firmy, tedy 25 procent. Jen pět největších peněžních ústavů v Česku by tak státu odvedlo podle propočtů, které si LN nechaly zpracovat, pět miliard korun na dani z příjmu navíc.

Příjemné jaro aspoň na pár dní

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 22.03.2019

Foto: Příroda v rozpuku. Slunce a teploty poblíž dvaceti stupňů Celsia přinese úvod víkendu. V neděli se opět ochladí a příští týden se teploty nedostanou nad deset stupňů. Objevit se mohou i sněhové vločky. Na snímku ze středních Čech si paprsků užívá mladý srnec. Předpověď počasí na straně 17 FOTO MAFRA – DAN MATERNA

Sníh nestačil. Sucho pod zemí trvá

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 22.03.2019

Zopakují-li se loňské jarní a letní vysoké teploty, v řadě obcí dojde podle hydrologů pitná voda PRAHA "Celé jaro i léto bude panovat lezavé chladno a vytrvalý déšť." Kdyby takhle vypadala předpověď, většina Čechů otráveně protáhne obličej, ale vodohospodáři by odzátkovali šampus. Vysvědčení letošní zimy, přestože celkově bylo dost sněhu, vyznívá neblaze a hrozbu sucha svede odvrátit leda typicky anglická podoba dalších ročních období. "Musíme si uvědomit, že to byla teplá zima, pořád nám chybí sníh, byť jsme ho kolem viděli spoustu.

Vezmeš si mě? Svateb v Česku přibývá

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 22.03.2019

PRAHA Snoubenci Kateřina a Milan si loni naplánovali svatbu na sobotu 2. června. Zařídit všechny náležitosti, jež si tento den žádá, se ale ukázalo problematické. "Několik oddávajících nemělo čas, obsazené byly restaurace, květinářka hlásila plný kalendář," vzpomíná dnes již vdaná Kateřina. Není divu. Podle aktuálně zveřejněných údajů Českého statistického úřadu byl rok 2018 za poslední léta svatebně rekordní. "V průběhu roku uzavřelo manželství 54 470 párů mužů a žen. Bylo to nejvíce za posledních 11 let," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky.

Češi za léky utratí 25 miliard ročně

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 22.03.2019

Spotřeba léků na předpis i bez něj narůstá. Podle odborníků Češi léky plýtvají PRAHA Nosní kapky, pilulky na bolest, teplotu, kašel či průjem. Výčet léků, které Češi kupují v lékárně nejčastěji. Ročně za ně každý v průměru utratí asi 1 400 korun, k tomu další tisícovku za doplatky u léků na předpis. Co rok, to nárůst celkové spotřeby léků o víc než miliardu korun. Dohromady tak Češi jen v roce 2017 utratili ze svého za léky víc než 25 miliard. Vyplývá to z posledních dat, která uveřejnil Český statistický úřad.

NHL se valí do Prahy. Láká na Voráčka

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 22.03.2019

PRAHA V zemi proslulé neobvyklou náklonností k hokeji se po devíti letech znovu odehraje utkání National Hockey League, nejslavnější soutěže na světě. V pražské O2 areně se 4. října střetnou tradiční americké kluby Philadelphia Flyers a Chicago Blackhawks. Lístky se začnou prodávat ve středu 27. března v síti Ticketportal, jejich cena se pohybuje mezi 1 990 a 7 990 korunami. Hlavní tahákem pro domácí obecenstvo bude Jakub Voráček, nejlepší český hráč poslední doby a nejlépe placený krajan v lize.

Trik na sirotčí důchod: otcem je vetchý děda

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 22.03.2019

Když se devatenáctileté Sabině narodila dcera, sestry v porodnici vyplněný dokument o otcovství zarazil. Otcem dítěte byl šestašedesátiletý nemohoucí invalidní důchodce, nejstarší z klanu. Po necelých třech letech zemřel a dítě od té doby pobírá už roky sirotčí důchod. Sabina využila fígl, jak svou dceru finančně zabezpečit klidně až do šestadvaceti let. Je tak jednou z matek ze sociálně slabých rodin, které takto účelově za otce dětí už roky označují důchodce, aby pobíraly právě důchod po zemřelém.

Důvěřivá žena naletěla falešnému oscarovému herci

Zdroj: Právo, Datum: 22.03.2019

Zlato, právě začal útok teroristů na moji základnu. Musím končit a jít. Doufám, že se brzo setkáme. Takové a jiné bajky píší na sociálních sítích podvodníci, velmi často z Afriky nebo z některých asijských zemí, kteří špatnou češtinou loví důvěřivé ženy v českých vodách. Vydávají se za americké vojáky či lékaře na misi v konfl iktních zemích, diplomaty, pracovníky OSN nebo vysoké úředníky Evropského parlamentu a podobně. A bývají často úspěšní. A ač se tomu ani nechce věřit, úspěšný byl i neznámý podvodník, který se vydával za oscarového herce Ramiho Maleka.

Provozovatelé nelegálních billboardů vzdali žaloby na stát

Zdroj: Právo, Datum: 22.03.2019

Po únorovém verdiktu Ústavního soudu, že zákon, který vlastníkům reklamních tabulí nařídil je odstranit, je v pořádku, vzdali provozovatelé nelegálních billboardů žaloby na stát a začali je odstraňovat. "Pro nás je to uzavřená kapitola. Rozhodnutí Ústavního soudu respektujeme, právní kroky už nechystáme a soustřeďujeme se na náš zbývající byznys," sdělil Právu mluvčí SPVR Jiří Váňa. Billboardy měly ovšem podle zákona o provozu na pozemních komunikacích z 250metrového ochranného pásma dálnic zmizet už do 1.

Unijní summit se zasekl na odkladu brexitu

Zdroj: Právo, Datum: 22.03.2019

Brusel Tváří v tvář neochotě londýnského parlamentu schválit brexitovou dohodu hledalo včera v Bruselu zbylých 27 zemí Unie postup, který by vyloučil co nejvíce rizik, jež nejasný způsob odchodu Britů přináší. Do uzávěrky tohoto vydání listu nedospěly k žádnému rozhodnutí. Původně se zdálo, že sedmadvacítka se soustředí na britskou žádost o odklad brexitu na 30. červen. Bez odkladu by Británie vypadla z Unie už příští pátek 29. března. Podle původních návrhů měla Unie podmínit souhlas s poskytnutím odkladu tím, že Londýn schválí příští týden brexitovou dohodu.

Uzemnění boeingů ohrožuje i dovolené Čechů

Zdroj: Právo, Datum: 22.03.2019

Aféra s odstavenými stroji Boeing 737 MAX, jež nesmějí po dvou tragických nehodách létat, má i v Česku první konkrétní stopu. Od 30. března je zrušena pravidelná linka z Prahy do Dubaje. Podle Vladimíry Dufkové, tiskové mluvčí společnosti Smartwings, která na ni tyto stroje nasazovala, měla stejně fungovat jen do poloviny dubna. Odborníci na cestovní ruch ale upozorňují, že mnohem horší situace může nastat během letních dovolených. Nedostatek strojů by znamenal v lepším případě zpoždění letů, v horším jejich úplné zrušení.

MILAN KRATINA

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 22.03.2019

JAKO STUDENT PRÁV ZAČÍNAL V CZECHINVESTU. DNES JE ZAKLADATELEM A SPOLUMAJITELEM FIRMY ACCOLADE, KTERÁ PATŘÍ MEZI TŘI NEJRYCHLEJI ROSTOUCÍ ČESKÉ FIRMY V EVROPĚ NA ŽEBŘÍČKU FT 1000. FOTO: Pepa Dvořáček

Odchod Británie z Evropské unie

Zdroj: ČT 1, Datum: 21.03.2019

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor A ještě Londýn a Brusel živě. V obou metropolích zůstávají naši zpravodajové Lukáš Dolanský a Bohumil Vostal. Lukáši, už je jasné, jestli unie žádosti premiérky Theresy Mayové vyhoví? Lukáš DOLANSKÝ, zpravodaj ČT Podle dokumentu, který unikl, který jsme my novináři měli možnost vidět, jsou to závěry, návrh závěru, tak by právě tedy evropští lídři měli souhlasit nakonec s tím, co Theresa Mayová požaduje, s čím sem dnes do Bruselu přijela. Má to ale 2 háčky. Tím prvním háčkem je, že Brusel požaduje, a tedy evropští lídři, abych byl přesný, požadují, aby Theresa Mayová schválila brexitovou dohodu, a to počátkem příštího týdne.

Spory o zrušení karenční doby

Zdroj: ČT 1, Datum: 21.03.2019

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor A ještě 1 odložení, tentokrát ryze domácí. Je to jedna z vládních priorit – zrušení karenční doby neboli opětovná výplata dávek i za první dny nemoci. Platit měla od července. Teď ale hrozí, že to bude o půl roku později, a to kvůli odkladu elektronických neschopenek. České televizi to řekla po zasedání sociálního výboru sněmovny jeho šéfka Radka Maxová. Hnutí ANO totiž chce, aby stát oba kroky zavedl současně, no a má podporu pravicových stran. Petr VAŠEK, redaktor Praktická lékařka Zuzana Bublová vypíše denně několik neschopenek.

Summit a EU o brexitu

Zdroj: ČT 1, Datum: 21.03.2019

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor Právě začaly Události, přeji dobrý večer. Krátký odklad brexitu. Stěžejní téma summitu stále ještě osmadvacítky v Bruselu. Británie ústy premiérky Theresy Mayové žádá unii o 3 měsíce k dobru. Ministerská předsedkyně je chce využít k tomu, aby pro dohodu získala dost hlasů v parlamentu, to se jí ale už 2× nepovedlo. Zbylým 27 členům EU pomalu dochází trpělivost. Theresa MAYOVÁ, britská premiérka Už jsou to čtyři roky od původního hlasování, je teď na parlamentu, aby rozhodl o krátkém odkladu, který by nám dal možnost opustit Evropskou unii, abychom dostáli tomuto referendu.

Evropská rada jedná o podmínkách brexitu

Zdroj: NOVA, Datum: 21.03.2019

Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka V Bruselu začalo dvoudenní zasedání Evropské rady, jejímž hlavním tématem je odklad brexitu. Martin POUVA, moderátor Aby platil, musí ho jednomyslně odsouhlasit lídři všech členských zemí, včetně českého premiéra Andreje Babiše. Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka Do Belgie dorazil i šéf britské opozice Jeremy Corbyn, který se snaží nabídnout alternativu přijatelnou jak pro Unii, tak pro Británii. Kristina TŮMOVÁ, redaktorka Členské země Unie se teď shodnou na jediném: vyjednávání kolem brexitu je frustrující.

Kolik peněz sypou podniky do státní kasy?

Zdroj: NOVA, Datum: 21.03.2019

Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka Vypadá to, že vláda bude muset omezit řadu svých původních plánů. Nebude na ně totiž dost peněz. Martin POUVA, moderátor Do státní pokladny totiž letos přiteče mnohem méně ze státních a polostátních podniků než v předchozích letech. Šimon PILEK, redaktor Ekonomická prosperita nerovná se prosperita státních firem. Třeba České poště dlouhodobě klesají tržby především z důvodu nahrazování klasické korespondence tou internetovou, podniků je ale víc. oznámení ČEZ.

Řidič unesl autobus s 51 dětmi

Zdroj: NOVA, Datum: 21.03.2019

Martin POUVA, moderátor Školní autobus plný dětí unesl u italského Milána sám jeho řidič. Muž původem ze Senegalu navíc pak vozidlo polil benzinem a zapálil. Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka Sám se přitom zranil a skončil v péči lékařů. Naštěstí žádnému z dětí se nic nestalo. Martin POUVA, moderátor Podle italských médií chtěl prý svým činem pomstít běžence, kteří umírají při pokusu překonat Středozemní moře. Háta SASSMANNOVÁ, redaktorka 51 školáků z italského města Vailati di Crema jen o vlásek uniklo smrti.

Nová past na řidiče

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 21.03.2019

Eva PERKAUSOVÁ, moderátorka Pražský magistrát chystá podle dopravních expertů regulérní past na řidiče. Zejména na ty severočeské, kteří každý den jezdí do metropole po dálnici D8. Na hlavní příjezdové cestě hodlají městští úředníci snížit rychlost ze 70 na 50 km v hodině. Také zprovoznit radar a navíc sundat cedule, které by řidiči na začátek padesátky upozornili. Podrobnosti v reportáži. Josef KOLINA, redaktor Den co den to v ulici Holešovičkách vypadá stejně. Tisíce aut jedoucích ze severu se tlačí do hlavního města.

Nový Zéland zakazuje útočné a poloautomatické pušky

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 21.03.2019

Roman ŠEBRLE, moderátor Nový Zéland nechce na nic čekat. Po masakru ve městě Christ George, při kterém zemřelo 50 lidí, zakazují ty nejnebezpečnější zbraně, včetně zásobníků. Země se zároveň loučí s oběťmi teroristického útoku na 2 mešity. Podrobnosti má Petr Holman. Petr HOLMAN, redaktor Nový Zéland zakazuje útočné a poloautomatické pušky a součástky, ze kterých je možné sestavit samopal a také velkokapacitní zásobníky. Nový zákon bude platit nejpozději od 11. dubna. Než se tak stane, zavádí nový Zéland prozatímní opatření, které platí okamžitě.

Řidič nákladního auta skončil na zahrádce restaurace

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 21.03.2019

Eva PERKAUSOVÁ, moderátorka Velmi vážnou nehodu vyšetřují policisté v Sedlčanech. Nákladní vůz tam nejdřív zdemoloval 2 osobní auta. Projel zdí restaurace a skončil až na její zahrádce. Roman ŠEBRLE, moderátor V tu chvíli tam naštěstí nikdo z hostů nebyl. Kdo ale je v tuto chvíli na místě, náš reportér Jaroslav Kasnar. Jardo už se ví, proč auto do zdi narazilo? Jaroslav KASNAR, redaktor Dobrý večer, podle předběžných informací nehodu způsobila technická závada, konkrétně nákladnímu vozu měly selhat brzdy.