Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Džihádisté se vracejí do Ruska

Zdroj: ČT 1, Datum: 18.11.2017

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka: Rusko vetovalo v Radě bezpečnosti OSN další rezoluci o prodloužení mise, která vyšetřuje chemické útoky v Sýrii. Je to už pojedenácté od začátku války před šesti lety. Klíčový spojenec Asadova režimu momentálně v Soči hostí konferenci syrské opozice. Cíle jsou dva, nalézt politické řešení konfliktu i cestu, jak se vypořádat s navrátilými džihádisty, kteří mají ruský pas. Jakub SZÁNTÓ, redaktor: Zřícení letadla plného turistů na egyptské Sinaji nebo bomba v sanktpetěrburském metru oživily temné vzpomínky z dob čečenských válek.

Očekávaný konec prezidenta Mugabeho

Zdroj: ČT 1, Datum: 18.11.2017

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka: Desetitisíce lidí v Zimbabwe vyšly v hlavním městě Harare slavit očekávaný konec vlády Roberta Mugabeho. Třiadevadesátiletého autokratického prezidenta drží armáda od středy v domácím vězení. Mugabe v roce 1980 získal pro zemi nezávislost na Velké Británii. Pak ale její bohatou ekonomiku zruinoval. Stále trvá na tom, že se úřadu dobrovolně nevzdá.

Spor o přísnější emisní limity

Zdroj: ČT 1, Datum: 18.11.2017

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka: Obavy ze zdražování energií. Česko zvažuje, jestli se přidá k žalobě proti novým emisním limitům pro spalování hnědého uhlí. Úpravy elektráren i tepláren by stály desítky miliardy korun. Některé zdroje čeká zřejmě i odstavení. Proti rozhodnutí Evropské komise už se justičně ohradilo Polsko. Svaz průmyslu a dopravy a Hospodářská komora teď vyzývají vládu, aby se připojila. Ekologové nesouhlasí. Vladimír DLOUHÝ, prezident Hospodářské komory ČR: Polská nebo česká energetika prostě jsou historicky a budou ještě nějaký čas založeny na uhelných elektráren.

Lékařů je málo a zřejmě jich bude ještě míň

Zdroj: NOVA, Datum: 18.11.2017

Martin POUVA, moderátor: Česko se už teď potýká s velkým nedostatkem lékařů. A vypadá to, že v budoucnu jich bude ještě méně. Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Spousta z nich se chystá zavřít ordinace. A to kvůli plánovanému zavedení E-receptů, které mají být povinné už od příštího roku. Martin POUVA, moderátor: Jde většinou o starší a zkušené lékaře, kteří neumí nebo nechtějí pracovat s počítačem. Lucie COCHLAROVÁ, redaktorka: Stomatolog pan M. S počítačem to neumí a učit se to po 38 letech praxe v ordinaci ani nechce.

Rozsáhlý požár motorestu u dálnice D10

Zdroj: NOVA, Datum: 18.11.2017

Martin POUVA, moderátor: Motorest na dálnici D10 u středočeského Hlavence dopoledne zachvátil požár. Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka: Přestože s ohněm bojovalo na 40 hasičských jednotek, unikátní roubená stavba, považována za největší kolibu se střední Evropě, kompletně lehla popelem. Martin POUVA, moderátor: Škody půjdou do milionů korun. Ondřej ŠPALEK, redaktor: Před jedenáctou hodinou je motorest Čtyři kameny už téměř hodinu otevřený. Když se najednou začíná budovou šířit oheň.

Řidiči často komplikují hasičům zásah

Zdroj: NOVA, Datum: 18.11.2017

Jakub PACNER, redaktor: Zvědaví řidič, kteří zaparkovali svá auta na příjezdové cestě k motorestu, dnes pořádně zkomplikovali práci středočeským hasičům. Petr SVOBODA, mluvčí hasičů Středočeského kraje: Silnici ucpali, když to řeknu, přihlížející lidé, takže hasiči mají problém se sem dostat. Jakub PACNER, redaktor: Podobné situace zažívají na cestách často. Řidič prý nemají zažité, jak v kolonách vytvořit pruh pro záchranářské vozidlo. Martin KAVKA, mluvčí pražských hasičů: Když projíždí do té kolony, tak aby mysleli na to, že se mají jakoby rozestoupit a uvolnit ten pruh.

Dekontaminační firma podle magistrátu znečišťuje louky nedaleko Labe

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 18.11.2017

Roman ŠEBRLE, moderátor: Dobrý sobotní večer. Spolu s Gabrielou vám přinášíme ty nejdůležitější informace z domova i ze zahraničí. Gabriela LAŠKOVÁ, moderátorka: Vítáme vás u Zpráv televize Prima. Dobrý večer. Na louce u Hradce Králové se objevila ropná skvrna a to v těsné blízkosti areálu firmy Hydrogeologie Chrudim, která se má právě dekontaminací a odstraňováním nebezpečných látek zabývat. Podle Královéhradeckého Magistrátu ale právě někdo z areálu znečišťující látky do půdy vypouští. Více přidá reportér Martin Holek.

Meteorologové varují před sněhovými jazyky a závějemi, na horách napadne až 40 cm sněhu

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 18.11.2017

Gabriela LAŠKOVÁ, moderátorka: Sněhové jazyky a závěje by zítra mohly způsobit komplikace na mnoha místech v Česku. Například v Krušných horách a na Šumavě by mohlo napadnout až 40 centimetrů sněhu. Přidat by se měl ale také silný vítr. Situaci pro nás sleduje Nela Frýbová. Nelo, dobrý večer. Tak jak jsou na zimu připraveni silničáři a horská služba? Nela FRÝBOVÁ, redaktorka: Dobrý večer. Podle meteorologů by měla nová sněhová nadílka v kombinaci se silným větrem potrápit hned několik krajů.

Prezidentské volby v ohrožení: Lidé nechtějí do komisí

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 18.11.2017

Gabriela LAŠKOVÁ, moderátorka: Jen co skončily volby do Poslanecké sněmovny, už klepou na dveře ty prezidentské. Jenže ty by mohlo ohrozit poměrně nečekaný problém. Lidé totiž nechtějí do volebních místností. Roman ŠEBRLE, moderátor: Města i obce přemýšlejí jak a hlavně kým je obsadit. Proč se na tuto brigádu nikdo nehrne a jaká řešení zoufalé samosprávy chystají? Tak to už je otázka pro Karolínu Hošek. Karolína HOŠEK, redaktorka: Asi vás napadne logická otázka. Proč u sněmovních voleb nebyl zas až takový problém lidi do komisí dostat a u těch prezidentských je to tolik obtížné?