Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Brusel se obává nové italské politiky

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 22.05.2018

SVĚT Jedenáct týdnů po volbách bude mít Itálie novou vládu. V Bruselu nahlížejí na budoucí italský kabinet se značnými obavami. Důvodem je cíl vládních stran opustit úspornou politiku. strana 6

Exministři na silnici: nejvíc najel Bělobrádek

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 22.05.2018

LN mapovaly, kolik kilometrů ve služebních vozech najeli bývalí členové Sobotkovy vlády po jejím konci PRAHA Každý z členů vlády má po svém odchodu z funkce ze zákona nárok na užívání služebního vozidla i s řidičem po dobu tří měsíců. Server Lidovky.cz se proto rozhodl zmapovat, do jaké míry této možnosti využili bývalí ministři kabinetu Bohuslava Sobotky, jimž vypršel mandát v polovině prosince. Absolutním rekordmanem v tomto ohledu je někdejší místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

FOTO

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 22.05.2018

Foto: Vyletí ptáček! Kensingtonský palác včera zveřejnil první oficiální snímky ze sobotní svatby prince Harryho a americké herečky Meghan Marklové, nyní vévody a vévodkyně ze Sussexu. Na hradě ve Windsoru pózovali mimo jiné spolu s družby a družičkami, včetně prince George (vpravo od nevěsty) a princezny Charlotte (vpředu, druhá zleva). Více čtěte na straně 6 FOTO ČTK/AP

Hra o policejní jedničku. Husák se hlásí

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 22.05.2018

PRAHA Sice není jasné, kdo bude příštím ministrem vnitra, rozjela se však zákulisní jednání, kdo stane ve funkci policejního prezidenta. Vní údajně končí Tomáš Tuhý. Tři vysoce postavené zdroje LN tvrdí, že se na místo hlásí Vladislav Husák, liberecký policejní šéf. V letech 2005 až 2007 už policejním prezidentem byl. Jeho kredit poškodil skandál s návštěvou Obecního domu, kde seděl u stolu s vlivným lobbistou a politiky. Jeho vážným konkurentem je pardubický policejní šéf Jan Švejdar. Více čtěte na straně 2

Matematiku nezvládla čtvrtina

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 22.05.2018

MATURITY Matematiku coby maturitní předmět si letos dobrovolně vybralo jen 23,4 procenta maturantů. I přesto jich 22,3 procenta neuspělo. Těžko si představit, co se stane, až z královny věd budou maturovat i zbylé tři čtvrtiny studentů. strana 4

Pohroma

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 22.05.2018

SLOUPEK LN Je to každý rok stejné. Jak se ta matematika učí, že z ní propadá skoro čtvrtina maturantů?, ptá se veřejnost. Odpověď je jednoduchá. Matematika na středních školách, ale vlastně už na druhém stupni základních škol se učí tak, aby se všichni jednou dostali ne-li na matematickofyzikální fakultu, tak aspoň na některou techniku. Ony se všechny předměty učí tak, jako by z žáků měli být vědci, což je legrační, když uvážíme, že maturitu dneska vyžadujeme skoro i od městských strážníků.

Rasistický výrok z řad ODS

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 22.05.2018

"Následník si bere cikánku," napsal na Facebook René Franěk z ODS. Nechutné, zaznívá PRAHA Do povědomí veřejnosti se dostal jako zakladatel zoo, která návštěvníkům umožňuje bezprostřední styk se zvířaty. Ouplynulém víkendu na sebe René Franěk, zástupce středočeské ODS, upozornil o poznání hůř. Rasistickým výrokem na adresu Meghan Marklové. Novou členku britské královské rodiny, která se v sobotu provdala za prince Harryho, označil za cikánku. Předseda strany Petr Fiala jeho slova považuje za nechutná a žádá omluvu.

Terry Gilliam: Don Quijote se nevzdává

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 22.05.2018

ROZHOVOR Po více než čtvrtstoletí si režisér Terry Gilliam splnil sen a dotáhl do konce svůj film Muž, který zabil Dona Quijota. strana 8 Foto:

FOTO - Havaj se dusí Sopečná láva zamořuje vzduch jedy

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 22.05.2018

Foto: Jen s plynovou maskou Člen Havajské civilní stráže měří obsah jedů ve vzduchu. Láva z vulkánu Kilauea, který vybouchl před třemi týdny, pronikla do oceánu a tvoří se toxické výpary. Do vzduchu se zároveň uvolňují drobné částečky podobné sklu, které mohou způsobit závažné dýchací či kožní problémy. Foto: Reuters

Italové děsí investory. A strach zdraží benzin

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 22.05.2018

PRAHA Itálie je po včerejšku o něco blíže vzniku vlády, v níž zasedne euroskeptická a protiimigrační Liga spolu s protestním Hnutím pěti hvězd. Obě strany se shodly na programu a také na jménu premiéra, kterým by se měl stát politicky nezkušený profesor práv Giuseppe Conte. Ať už však v čele kabinetu nakonec stane kdokoliv, investory a řadu evropských politiků děsí text koaliční dohody, v němž se strany odvracejí od úsporných opatření. Naopak, program se hemží sliby, kde snížit daně a komu přidat z veřejných peněz.

Za výlet" sanitkou zaplatíte

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 22.05.2018

Pacient, který zneužije záchranku, zaplatí náklady ze svého. Navrhuje to ministerstvo zdravotnictví, které zvažuje, že k tomu předloží nový zákon. PRAHA Odstraňování klíštěte, stahování snubního prstenu z oteklého prstu, vyjmutí zhnisaného piercingu, kašel vydávaný za dušnost, teploty u chřipky, vyndání třísky či zhmožděnina opilce. To jsou jen některé příklady toho, s čím lidé opakovaně volají záchrannou službu. "Obávám se, že v celé ČR je podobných výjezdů až 30 procent," říká šéf Asociace záchranných služeb Marek Slabý.

Jak ušetřit při volání a přenosu dat v zahraničí

Zdroj: Právo, Datum: 22.05.2018

Prázdniny se blíží a milióny Čechů zamíří na dovolenou do zahraničí. Od loňského června se nemusí obávat vysokých plateb za používání mobilního telefonu v zemích Evropské unie a v Norsku, Lichtenštejnsku a na Islandu. Ovšem pozor je třeba dát na to, co je a není roaming. Jinak se totiž může váš účet pořádně natáhnout. Za roaming je považováno volání z jiné než domácí země do jakékoli jiné země. Je to v rámci EU, platíte stejně jako doma. Máte-li například neomezený tarif, neplatíte za volání například z Chorvatska do České republiky nic.

Matematika potápí maturanty. Každý pátý neprošel

Zdroj: Právo, Datum: 22.05.2018

Včera zveřejněné mizerné výsledky státní maturity z matematiky znovu otevřely otázku, zda má být plošné testování z tohoto předmětu už za čtyři roky pro všechny typy středních škol povinné. Kvůli tomu by se však musel změnit zákon. Z obávané matematiky letos propadlo 22,3 procenta maturantů, což je o 0,6procentního bodu víc než loni. Konkrétně v didaktickém testu z matematiky neuspělo 3298 studentů z 14 762 maturantů, kteří ho skládali. Zůstává tak nejméně úspěšným předmětem v maturitních testech.

OFICIÁLNÍ FOTO KRÁLOVSKÉ RODINY.

Zdroj: Právo, Datum: 22.05.2018

Britská královská rodina včera zveřejnila oficiální fotografie ze svatby prince Harryho a americké herečky Meghan Markleové. Na snímku pořízeném v zeleném pokoji hradu Windsor jsou dále vyjma dětí Camilla a její manžel princ Charles, vedle nevěsty Doria Raglandová, matka Meghan, a princ William. V řadě uprostřed sedí princ Philip, královna Alžběta a Williamova manželka Kate. Foto ČTK/AP – Alexi Lubomirski

V pasťácích končí malí vrazi i záškoláci

Zdroj: Právo, Datum: 22.05.2018

Při umisťování dětí a mladistvých do výchovných ústavů vládnou v České republice velké nejasnosti. Většina z nich není ani usvědčena z trestného činu, přesto končí v zařízeních s přísnými podmínkami, kde je šance na jejich nápravu nízká. Bok po boku třeba s malými násilníky. Pasťáky budí často hrůzu, protože za jejich zdmi končí i nejkřiklavější případy. Nejdrsnější příběhy dětské brutality se soustřeďují v ústavu s nejpřísnějším režimem v Boleticích nad Labem. Dětských či mladistvých vrahů ve věku do 17 let bylo v Česku podle policejních statistik od roku 2010 celkem jedenáct.

Za ničení silnic od kamiónů mohou lobbisté i zákonodárci

Zdroj: Právo, Datum: 22.05.2018

Na neutěšeném stavu většiny komunikací v ČR se podepisuje nejen dlouholeté zanedbávání oprav, které se napravuje až v posledních letech, ale i přílišná benevolence legislativy. Zatímco ve většině zemí Evropské unie nesmí celková hmotnost jízdní soupravy přesáhnout 40 tun a toleruje se jen přetížení do 300 kilogramů, v Česku je podle zákona o silniční dopravě povoleno 45 až 48 tun. Přitom i tyto limity těžké kamiony často překračují. Pomohla by novela "Do roku 2006 platilo i v České republice, že celková hmotnost jízdní soupravy nesmí přesáhnout 40 tun.

MADURŮV TRIUMF ODMÍTLO UZNAT NĚKOLIK ZEMÍ

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 22.05.2018

Volby venezuelské hlavy státu vyhrál současný autoritářský prezident Nicolás Maduro, který dostal 5,8 milionu hlasů. Podle opozičního lídra Henriho Falcóna, pro něhož hlasovalo o čtyři miliony lidí méně, si Maduro hlasy kupoval potravinovou pomocí. V zemi kvůli krizi funguje přídělový systém a potravinové balíčky se rozdávají na základě vlasteneckých průkazů. "Vlastenecký průkaz tě chrání a ty chráníš vlast tím, že půjdeš volit," prohlašoval Maduro v kampani a těm, kteří přijdou k volbám, sliboval víc potravin.

Na byty pro mladé dá stát miliardu

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 22.05.2018

OD LETOŠNÍHO LÉTA SE MAJÍ ROZJET NOVÉ STÁTNÍ PŮJČKY PRO LIDI DO 36 LET Pořídit si vlastní byt je pro mnoho lidí v Česku stále těžší. Ceny tu v posledních letech rostly nejrychleji v Evropě, zdražují i nájmy. A také hypotéky, jejichž získání je navíc složitější než dřív kvůli přísnějším regulacím. Zhoršení dostupnosti bydlení nejvíc pociťují mladí lidé. Sehnat nájem za příznivou cenu nebo úvěr na celou nemovitost je už prakticky nemožné. Podpora bydlení se proto stává výrazným tématem pro politiky: už v létě by se lidé do 36 let měli dočkat půjček, které budou levnější než hypoteční úvěry.

Italský prezident rozhoduje, jestli ukončí patovou politickou situaci

Zdroj: ČT 1, Datum: 21.05.2018

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka Italský prezident právě teď rozhoduje, jestli ukončí patovou politickou situaci. Dvě protievropské strany, které mají v parlamentu většinu, mu necelých 80 dní po volbách představily společného kandidáta na premiéra. Má jím být Giuseppe Conte. Jeho vláda přestane šetřit, počítá s omezením migrace a s reformou evropských smluv. Jakub NETTL, redaktor 2,5 měsíce vedli politickou zákopovou válku. Luigi Di Maio i Matteo Salvini trvali na tom, že volební zisk nasměroval k vládnímu předsednictví právě je.

Sociální demokraté hlasují o vstupu do koalice

Zdroj: ČT 1, Datum: 21.05.2018

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka No, a na dvě důležitá místa z pohledu sociální demokracie se teď podíváme živě. Nejprve Petřvald na Karvinsku, jak víme, předseda Jan Hamáček tam přesvědčuje spolustraníky, aby vstup do koalice podpořili. A sleduje to Markéta Radová, do tedy místní sociální demokrati říkají argumentům šéfa strany? Markéta RADOVÁ, redaktorka Mluvit moc nechtějí. Ostatně ta nechuť probírat v médiích vnitrostranické záležitosti je patrná třeba i z toho, že dveře sálu za mnou, kde jednání s Janem Hamáčkem probíhá, tak zůstávají pro novináře zavřené.

Vnitrostranické referendum ČSSD

Zdroj: ČT 1, Datum: 21.05.2018

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka Nový týden, 21. a v něm nové Události. Vítám vás u nich. Odstartovalo vnitrostranické referendum ČSSD o tom, zda má strana vstoupit do vlády s hnutím ANO. Rozhoduje bezmála 18 000 lidí. Jak hlasování dopadne, ale vůbec není jisté. Společný kabinet má v sociální demokracii řadu příznivců, ale taky odpůrců. Jan Hamáček už několik dnů vysvětluje v regionech, proč by členové měli předjednanou koalici podpořit. Jan HAMÁČEK, předseda strany /ČSSD/ Já si přeju, aby, ať zvítězí ANO či ne, aby sociální demokracie vzešla z toho referenda jednotná, aby ti, co neuspějí, respektovali demokratickou vůli většiny a já jsem přesvědčený, že to tak bude.

Referendum členů ČSSD o vstupu do vlády začalo

Zdroj: NOVA, Datum: 21.05.2018

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka Dnešním dnem začíná pro Andreje Babiše klíčové období. Začalo totiž třítýdenní vnitrostranické referendum ČSSD. To rozhodne o osudu vlády s hnutím ANO. Reynolds KORANTENG, moderátor O menšinovém kabinetu, který by měli podporovat komunisté, bude rozhodovat téměř 18 000 sociálních demokratů. Ti jsou sice názorově nejednotní, ale vzniku vlády spíš věří. Šimon PILEK, redaktor Až do 14. června se bude moci každý člen sociální demokracie vyjádřit k tomu, jestli by strana měla do vlády jít.

Referendum členů ČSSD o vstupu do vlády začalo

Zdroj: NOVA, Datum: 21.05.2018

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka Vnitrostranické referendum je u českých politických stran vzácné. V ČSSD se koná teprve podruhé. V minulosti ho požádali Piráti, nebo Věci veřejné. V zahraničí by se ke vnitrostranickému referendu dali přirovnat americké primárky, kdy si demokraté a republikáni volí svého kandidáta na prezidenta. Veronika POLÁŠKOVÁ, redaktorka Vnitrostranické referendum o tom, jestli jít do vlády, nebo ne uspořádali v roce 2010 i Věci veřejné. Rozhodnout mělo 17 000 členů a příznivců, jestli vládnout společně s ODS a TOP 09.

Referendum členů ČSSD o vstupu do vlády začalo

Zdroj: NOVA, Datum: 21.05.2018

Reynolds KORANTENG, moderátor My jsme teď ve spojení s předsedou sociální demokracie Janem Hamáčkem. Dobrý večer. Jan HAMÁČEK, předseda strany /ČSSD/ Hezký večer. Reynolds KORANTENG, moderátor Pane předsedo, uveďte jeden jasný důvod, proč by měli vaši členové hlasovat pro vstup ČSSD do společné vlády s ANO. Jan HAMÁČEK, předseda strany /ČSSD/ Protože se nám podařilo dohodnout solidní dohodu s hnutím ANO a sociální demokracie tak v té případné nové vládě bude moci prosadit klíčové věci z našeho volebního programu.

Analytici: 80 cestovek může zkrachovat

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 21.05.2018

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka Více než 50. českých cestovních kanceláří hrozí krach. Dalších 40 společností se pak může do roka dostat do finančních problémů. S tímto zjištěním přišli analytici. Asociace cestovních kanceláří s tím ale nesouhlasí. Podle ní jsou to jen zbytečné poplašné zprávy. Jiří SKOPOVÝ, ředitel Analytické společnosti BISNODE Při naší analýze jsem zjistili, že zhruba 6% cestovních kanceláří je ohroženo úpadkem. Josef MÁDLE, redaktor Abychom byli konkrétnější. Z 833 českých cestovních kanceláří je u 52 z nich vysoká pravděpodobnost, že zkrachují.

S kolonami musejí řidiči počítat déle než rok

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 21.05.2018

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor Zatěžkávací zkouškou prochází nervy řidičů v Olomouci. Dnes ráno tam zavřeli most, který vede centrem. Denně přes něj projely tisíce aut. Navíc se most hned tak neotevře. Čeká ho totiž demolice a to kvůli možným povodním. Martina JULINOVÁ, redaktorka Ten kdo dříve nadával na ucpanou Olomouc dnes zřejmě musel za volantem ztrácet nervy úplně. Krátce po 7 hodině ráno řidiči stáli v kolonách snad na všech páteřních trasách. osoba Kdybych mohl být sprostý, tak vám to řeknu.

Únik fenolu v Děčíně má druhou oběť

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 21.05.2018

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka Pěkný dobrý večer. Na Primě začaly zprávy. Rádi vás u nich vítáme, provázet vás budou Tomáš Hauptvogel a Terezie Tománková. Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor Dobrý večer, pojďte se podívat, co přinesl dnešní den. Únik nebezpečného fenolu v areálu firmy Chemotex v Děčíně má druhou oběť. V nemocnici zemřel zraněný muž. Havárie se stala na konci dubna. Nebezpečné látky se tehdy nadýchalo nebo jí bylo poleptáno 17 lidí. Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka V Děčíně natáčí naše kolegyně reportérka Renata Malíková.