Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

Bez opozice

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 19.03.2018

SLOUPEK LN Víte vůbec, že přímá volba ruského prezidenta je dvoukolová? Podobně jako ve Francii? Běžný člověk to ani vědět nepotřebuje. Ve Francii by byla senzace, kdyby někdo získal absolutní většinu už v prvním kole. V Rusku by byla naopak senzace, kdyby ji Vladimir Putin už v prvním kole nezískal. To ovšem není hlavní rozdíl mezi Ruskem a Západem. Rusové hlasují pro Putina proto, že jim přijde jako nejracionálnější volba z nabídky. Jako ten, kdo zajistí stabilitu. Což je silný argument ve společnosti, která se nerozhoduje podle ideových vzorů, ale podle zakódovaných zkušeností s přežíváním v zoufalých podmínkách.

Kraje nechtějí draze hostit Zemana

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 19.03.2018

Hejtmani zbrzdí cesty prezidenta do regionů, stojí je moc peněz. Ani Hrad nespěchá PRAHA Před volbami byl Miloš Zeman takřka neustále na turné. Objížděl kraje, setkával se s občany, promlouval k nim na náměstích. Hrad se zaklínal, že jeho spanilé jízdy nejsou permanentní kampaní. Regionální výjezdy naopak připisoval prezidentově starosti o životy občanů. Poté, co obhájil mandát, ale Zeman své návštěvy v krajích stopl. A nevypadá to, že by na jejich pokračování příliš spěchal. Hradní tým zatím nemá žádnou konkrétní představu, kdy by hlava státu mohla začít znovu objíždět regiony.

Odešel spisovatel Zdeněk Mahler

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 19.03.2018

KULTURA V nedožitých devadesáti letech zemřel v sobotu v Praze spisovatel Zdeněk Mahler, autor mnoha knih, filmových a televizních scénářů a historických esejů, zanícený průvodce dokumentárními cykly. strana 8

Podnikatel: Jsem obětí války o policii

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 19.03.2018

EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR "Vím, kam až byl útvar GIBS schopen zajít," říká v exkluzivním rozhovoru pro LN brněnský podnikatel Albin Arifovič a popisuje, proč je jeho důvěra v Generální inspekci bezpečnostních sborů nulová. strana 4

Povinné vzdělávání advokátů?

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 19.03.2018

PRÁVO A JUSTICE Šestašedesátiletý ostravský advokát Vladimír Jirousek je od loňského září předsedou České advokátní komory. Rád by zlepšil osvětu i přístup k advokátním službám. Advokáti by se podle něj měli i více vzdělávat, v budoucnu možná i povinně. strany 14 a 15

Putin znovu

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 19.03.2018

* Více než 76%Rusů o víkendu zvolilo Vladimira Putina do čela země * Účast 64 % nenaplnila očekávání Kremlu * Ruského prezidenta poprvé v historii volili na Krymu. Někteří povinně PRAHA Plán Kremlu ruští voliči včera na sto procent nesplnili. Podle předběžných výsledků si 76,1 procenta Rusů o víkendu opět zvolilo do svého čela Vladimira Putina, což je výsledek pro vládnoucí garnituru rekordní – Putin v žádných volbách nezískal víc. S účastí to ale bylo slabší. Do volebních místností přišlo kolem 64 procent voličů.

V derby Sparty a Slavie čtyřikrát rozhodlo video

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 19.03.2018

PRAHA Sobotní derby pražských "S" ukázalo, jak moc může fotbalu prospět zavedení videorozhodčího. Jeho užívání Česko od posledního podzimního kola probíhající sezony testuje v ostrém režimu. Právě ve šlágru 21. kola mezi Spartou a Slavií byla tato novinka zatím nejviditelněji využita. Hlavní sudí Pavel Královec opravil svůj chybný verdikt na podnět asistenta u videa hned ve čtyřech zásadních případech. Dvakrát kvůli ofsajdu odvolal gól, jednou zrušil penaltu, druhou v samotnémzávěru utkání nařídil.

7 000 děravých silnic. Spraví čtyři z deseti

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 19.03.2018

Řidiči se učí hlásit silniční výtluky na internetu. Přestože letošní zima byla většinou mírná, historický dluh v opravách se smaže až za desítky let. PRAHA V Česku existuje neuvěřitelných 7 356 úseků silnic s dírami, které eviduje specializovaná internetová stránka. Na serveru výmoly.cz, který špatné silnice počítá, jich přibude každoročně tisícovka. Ne že by se české silnice tak zhoršovaly, ale lidé jsou všímavější a díky tlaku se daří i větší procento děr opravit. Čtvrtina nahlášených děr připadá na Prahu.

Putin zase vyhrál. Díky ruské hrdosti

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 19.03.2018

MOSKVA Na Manéžním náměstí pod Kremlem se celý víkend stavěla mohutná konstrukce pódia, na němž se v neděli večer slavilo vítězství Vladimira Putina v prezidentských volbách. Putin se nemusel o své vítězství už v prvním kole obávat. Podle prvních odhadů získal zhruba 70 procent hlasů. Hlavní důvod, proč tomu tak bylo – i po šesti letech, kdy ekonomika stagnovala, Rusům se propadla životní úroveň a mnoho z Putinových slibů z roku 2012 se nesplnilo – viděl každý, kdo přicházel na náměstí, už zdálky.

Putin zase vyhrál. Vrátil Rusku hrdost

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 19.03.2018

MOSKVA Na Manéžním náměstí pod Kremlem vlaje záplava ruských vlajek. Desítky tisíc Rusů slaví další vítězství Vladimira Putina. "Rusko vpřed!", "Ať žije Rusko", "Hurá" a další bojovné výkřiky se odrážejí od hradeb Kremlu. Nad pódiem v bíločervenomodrých ruských barvách je obří nápis "Rusko, Krym, Sevastopol". Nápis, který je současně hlavní odpovědí, proč Putin včera tak jednoznačně znovu vyhrál a získal podle odhadů přes 70 procent hlasů. Při účasti, která podle předběžných údajů ruské volební komise dosáhla šedesáti procent.

Třetinu bytů v Česku kupují cizinci. Ukládají do nich peníze

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 19.03.2018

Až třetinu bytů v Česku nakupují cizinci. Zájem mají především o nemovitosti v Praze a Brně. Vnímají to jako výhodnou příležitost, jak zhodnotit své peníze. Jak vyplývá ze zjištění společnosti Central Group, kdo investoval na začátku roku 2012 milion korun do bydlení v Praze, vydělal za pět let 680 tisíc korun. "Přibližně 30 procent našich klientů je ze zahraničí. Většina z nich, zhruba 85 procent, kupuje byt na investici," potvrzuje Filip Schroll ze společnosti Pražská správa nemovitostí. Česko je atraktivní lokalita se stabilní ekonomickou a politickou situací a zdejší nemovitosti jsou v porovnání s jinými státy západní Evropy pořád relativně levné.

ANO krotí představy soc. dem. i své tři rebely

Zdroj: Právo, Datum: 19.03.2018

Jedna zpráva dobrá a jedna špatná. Takový je pro ČSSD výsledek víkendu. Klub ANO v sobotu odsouhlasil půdorys rodícího se Babišova kabinetu, ve kterém by s podporou KSČM zasedli s ANO i soc. dem. ministři. Rozhodně jich ale nebude pět, jak Lidový dům žádá, ale maximálně čtyři. A pouze jeden z nich by zasedl na tzv. silovém ministerstvu. V žádném případě to ale nebude ministerstvo financí a ani vnitra. Předseda ČSSD Jan Hamáček i jeho statutární zástupce Jiří Zimola již několikrát zdůraznili, že nehodlají přivést soc.

LEDECKÁ NEJELA, ALE MÁ TROFEJ.

Zdroj: Právo, Datum: 19.03.2018

Potřetí v kariéře převzala Ester Ledecká velký křišťálový glóbus za vítězství ve Světovém poháru v alpském snowboardingu. V německém Winterbergu kvůli bolavým zádům nezávodila, ale triumf měla jistý už předem. Foto ČTK/AP - Ina Fassbender

Putin zvolen znovu prezidentem už v prvním kole

Zdroj: Právo, Datum: 19.03.2018

Rusko včera volilo prezidenta. Podle odhadů ve volbách přesvědčivě vede jasný favorit, stávající šéf Kremlu Vladimir Putin. Předběžné průzkumy sociologických společností provedené u volebních místností ukazují, že vyhrál s velkým náskokem a má šanci na zisk 74 až 77 procent hlasů. Je zřejmé, že byl zvolen už v prvním kole a bude vládnout Rusku dalších šest let. Hojnou účast předvedla Moskva i Petrohrad, kde se již od rána tvořily fronty. Na řadu míst prý dorazil až dvojnásobek voličů než před šesti lety.

Smazat třídní fotky a shánět podpisy rodičů. Školy děsí nová směrnice EU

Zdroj: Právo, Datum: 19.03.2018

Školy obchází strach z nové směrnice EU, která zpřísňuje pravidla na ochranu osobních údajů (GDPR). Jasné podmínky stále ještě nejsou na světě a školy mají pochybnosti, jestli mohou i nadále vyvěšovat třídní fotografie a jména dětí na webu. Také nevědí, kolik souhlasných podpisů rodičů bude zapotřebí, jaké náklady si plnění směrnice vyžádá, a především se hrozí haldy další administrativy. "Ještě se tím prokousávám, ale i mnohé další školy si zatím jen zadaly analýzy," řekla Právu prezidentka Asociace ředitelů ZŠ Hana Stýblová.

Stát těžce hledá nové majitele pro zabavená zvířata

Zdroj: Právo, Datum: 19.03.2018

Nejnáročnější případ zvířat v historii – tak označují zaměstnanci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) kauzu sedmaosmdesáti koní z Jankova na Benešovsku. Stádo zvířat státu připadlo loňského listopadu poté, co byla zabavena původnímu majiteli pro podezření z týrání. Většina z nich se prodala až na přelomu února a března tohoto roku. Přestože stát od různých kupců inkasoval dohromady asi 600 tisíc korun, zhruba 800 tisíc padlo za výdaje na ustájení, stravu, čipování koní, jejich ocenění a veterinární péči.

Pravidla pro inovace se změní

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 19.03.2018

FINANČNÍ KONTROLA VÝZKUMU A INOVACÍ VE FIRMÁCH SE MÁ ZJEDNODUŠIT Tři roky berní úředníci důkladně zkoumali více než dvacet inovačních projektů lanškrounské firmy Komfi. Neuznali ani jeden. Firma, která mimo jiné vyvíjí stroje na přání zákazníků z automobilového průmyslu, se proti rozhodnutí bude bránit. Pokud ale neuspěje ani u soudu, hrozí jí, že bude muset doplatit daň, kterou si odečetla. To celé může trvat i několik let. Firem, které uvázly v takové daňové pasti, je více, což ukazuje, že způsob, jakým si v současnosti firmy odečítají výdaje na výzkum a inovace z daní, příliš nefunguje.

S PUTINEM NA VĚČNÉ ČASY? RUSKÝ VLÁDCE DRTIVĚ OBHÁJIL MANDÁT

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 19.03.2018

Ruský vůdce Vladimir Putin v neděli s přehledem a velkým náskokem obhájil už v prvním kole šestiletý prezidentský mandát. Vyplývá to z průzkumů sociologických společností provedených u volebních místností a potvrzují to i průběžné výsledky sčítání hlasů. Putin má šanci na zisk 74 až 77 procent hlasů, při minulých volbách v roce 2012 pro něj hlasovalo 63,6 procenta voličů. Vítězství mu – při započtení výkonu funkce ruského premiéra – prodlužuje pobyt v Kremlu téměř na čtvrtstoletí, do roku 2024.

Slogan "Prostě to uděláme" neplatí vždy

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 19.03.2018

UDÁLOSTI Pražská primátorka Adriana Krnáčová chce stát v čele hlavního města následující čtyři roky. Některé věci podle ní nejdou tak rychle, jak si představovala. strana 4 Foto:

Tahounem americké burzy je velká technologická devítka

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 19.03.2018

PODNIKY A TRHY Akcie technologických firem mají největší zásluhu na letošním růstu amerického akciového indexu S&P 500. strana 12

Ruské prezidentské volby

Zdroj: ČT 1, Datum: 18.03.2018

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka Před necelou minutou se v Rusku uzavřely poslední volební místnosti. Skoro 109 milionů lidí v nich mohlo vybírat prezidenta na dalších šest let, z osmi kandidátů. Předpokládá se, že už v prvním kole jasně zvítězí současná hlava státu Vladimir Putin. Jeho štáb měl největší obavy z nízké volební účasti. Ty se během dne nepotvrdily. osoba Jaký počet hlasů byste považoval za úspěch? Vladimir PUTIN, ruský prezident Jakýkoliv, který mi umožní zastávat úřad prezidenta.

Sčítání hlasů v Rusku

Zdroj: ČT 1, Datum: 18.03.2018

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka A Miroslav Karas ještě jednou živě. První odhady jsme slyšeli. Kdy můžeme čekat oficiální výsledky? Miroslav KARAS, zpravodaj ČT, Rusko Já ještě přidám v krátkosti další odhady, s nimiž přišla Ústřední volební komise, která snížila ty původní odhady Vladimira Putina o dvě procenta, hovoří o tom, že získal 72 procent. Zajímavý je ale i druhý údaj. 16 procent získal kandidát komunistů Pavel Grudinin. To může být opravdu překvapení voleb, stejně jako to, že například Xenija Sobčaková, které někteří přisuzovali větší zisk, získala pouhé dvě procenta.

Současné Rusko a svět

Zdroj: ČT 1, Datum: 18.03.2018

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka Velké je rozlohou a Vladimir Putin podle příznivců vrátil Rusku velikost i svými činy. V jejich očích posílily národní hrdost a vliv země ve světě intervence v Sýrii a na Ukrajině. Pohledem Západu ovšem anexe Krymu Moskvu mezinárodně izolovala a výrazně zhoršila vzájemné vztahy. Milada MCGRATHOVÁ, redaktorka Útok na bývalého ruského agenta uprostřed britského města nervovým bojovým plynem. Poslední ze série incidentů mezi Západem a Ruskem, poslední z obvinění na adresu Moskvy z úst západních politiků.

Česko sužují sníh, ledovka a silný vítr

Zdroj: NOVA, Datum: 18.03.2018

Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka Přejeme hezký večer u nedělních Televizních novin. Jsme rádi, že se díváte. Petr SUCHOŇ, moderátor Hezký večer. Vítejte. Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka Tisíce domácností bez proudu, stovky výjezdů hasičů a dopravní nehody. To jsou důsledky posledních zimních dnů. Petr SUCHOŇ, moderátor Na Sněžce foukalo hodně přes 100 kilometrů v hodině a teplotní rekordy padly na 35 ze 146 stanic, které měří déle než 30 let. Filip PULTAR, redaktor Stropy obsypané sněhem, jakoby byly reklamou na film Mrazík.

Jednání o vládě: může ČSSD získat pět ministerstev?

Zdroj: NOVA, Datum: 18.03.2018

Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka Podle politologů jsou sociální demokraté ve výhodné pozici, co se týče vyjednávání o menšinové vládě s hnutím ANO. Petr SUCHOŇ, moderátor Andrej Babiš bude zřejmě chtít dotáhnout jednání do konce co nejrychleji a prý si uvědomuje, že ČSSD je vhodnější partner než hnutí SPD. Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka Sociální demokracie by tak teoreticky mohla uspět ve své podmínce získat pět ministerských křesel. Veronika POLÁŠKOVÁ, redaktorka O koalici jedná hnutí ANO výhradně s ČSSD a sociální demokraté mají jedinečnou možnost říct si, co chtějí.

Týrané štěně: petice požaduje nejpřísněuší trest

Zdroj: NOVA, Datum: 18.03.2018

Petr SUCHOŇ, moderátor Video, na kterém muž z Prachatic brutálně zbil své tříměsíční štěně labradora, dál vyvolává velmi silné reakce. Petici, která požaduje pro agresora co nejvyšší trest, podepsalo k dnešnímu večeru bezmála 125 tisíc lidí. Většina chce zároveň pomoci pejskovi i finančně. Vladimír HOŤ, redaktor Brutální video, které za jediný den obletělo republiku, vyvolalo obrovskou vlnu emocí. 24letý mladý muž měl podle sousedky psa mlátit několik hodin. sousedka Trvalo to asi tři hodiny, než ten pes tady, myslím si, že se jako perou ty klucí, pak sem přijela policie.

Kvůli silnému větru museli hasiči uzavřít chatovou oblast na Blanensku

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 18.03.2018

Karel VOŘÍŠEK, moderátor No a pořádný vítr řádil i na jihu Moravy. Hasiči se tam od včerejšího večera nezastavili. Před pár hodinami zakázali vstup do jedné z osad na Blanensku, aby místní ochránili před padajícími stromy. Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka Podrobnosti přidá náš kolega Michal Janotka. Michal JANOTKA, redaktor Dobrý večer. Ano, hasiči dnes odpoledne vyhlásili zákaz vstupu do chatové oblasti Suchý na Blanensku. Museli ji evakuovat, protože reálně hrozilo, že padající stromy zraní obyvatele.

Moravu opět zasáhl silný vítr, potrápil i sever Čech

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 18.03.2018

Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka Počasí si s námi pěkně hraje, viďte? Po sněhu a náledí, které zasáhly Česko v noci na sobotu, teď přišel silný vítr, který potrápil hlavně obyvatele na Moravě. Živel tam strhával střechy, kácel stromy a komplikoval dopravu. Náš kolega Tomáš Petržela byl celou noc v terénu. A jak za chvíli uvidíte, jen taktak, že ho to neodfouklo. Tomáš PETRŽELA, redaktor Patrik BUŇKA, redaktor redaktor Je sedm hodin večer. Na některých místech Olomouckého kraje začal foukat velmi silný vítr, který mimo jiné vyvrací stromy.

Novičok mohou mít i Spojené státy

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 18.03.2018

Karel VOŘÍŠEK, moderátor Velká Británie stále z útoku na dvojitého agenta Skripala a jeho dceru viní Rusko. Tvrdí, že nervová látka Novičok byla vyráběna právě tam. Jenže Rusové už včera naznačili, že látka mohla pocházet i z jiných zemí. Mimo jiné z Česka. Další zdroje zase odkazují na Spojené státy. Kdo všechno by ji mohl mít tedy ve svém arzenálu? Tak přesně po tom pátral reportér Patrik Kaizr. Patrik KAIZR, redaktor Byla to velká sláva. Loni v listopadu v Haagu odhalili desku, která má připomínat zničení všech chemických zbraní v Rusku.