Zpravodajství

Výběr z titulních stránek hlavních českých deníků a TV stanic.

FOTO

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 22.01.2019

Foto: Vesmírná podívaná odstartovala včera po půl páté ráno a trvala přes dvě hodiny. Mezi Měsíc v úplňku a Slunce se začala posouvat Země, která svou přirozenou družici postupně zakryla stínem. "Patřilo to mezi tmavší zatmění, světlejší bývají naoranžovělá," uvedl Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd. Na území České republiky bylo úplné zatmění Měsíce možné spatřit po půl roce, příští nastane v září 2025. Úkaz byl k vidění i z Karlova mostu v Praze směrem ke kostelu sv. Mikuláše. Více na straně 4 FOTO MAFRA – MICHAL SVÁČEK

Merkelová a Macron ve stopách Karla Velikého

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 22.01.2019

CÁCHY Dnes má být slavnostně podepsána nová smlouva o přátelství mezi Francií a Německem. Místo, které si francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová pro tento účel vybrali, není náhodné. Cáchy (německy Aachen) jsou historicky spojeny s nejznámějším vládcem středověké franské říše – císařem Karlem Velikým. Jeho impérium zahrnovalo v 9. století i území dnešního Německa, Francie, Belgie, Nizozemska a část Švýcarska. Takzvaná smlouva z Cách má představovat další milník ve vztazích mezi Paříží a Berlínem.

Sjetí za volantem

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 22.01.2019

S L O U P E K L N Fetujeme a zároveň řídíme čím dál častěji. Policisté nás chtějí odrazovat kampaní a kontrolovat. Možná to trochu pomůže. Problém nárůstu zdrogovaných je možná i v metodice, dříve jsme neměli tak dobré přístroje, a policisté tedy nemohli chytit tolik intoxikovaných. Rozdělovat opilé a zfetované do dvou kategorií je z instrumentálních důvodů pochopitelné, principiálně nesmyslné. Za zločiny spáchané pod vlivem jsou stejné tresty, i když společnost má dvojí metr. Legální alkohol je tolerovaný a opilecké historky jsou oblíbeným "důkazem", že dotyčný nezkazí žádnou legraci.

Trumpův plán může zdražit léky v Česku

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 22.01.2019

PRAHA Čeští pacienti mají dlouhodobý prospěch z nízkých cen léčiv. Díky tomu se dostanou i k léčbě, která je jinde vyhrazena jen pro bohatší. To ale může skončit, pokud by americký prezident Donald Trump uskutečnil avizovaný plán na regulaci cen léků, která by se řídila i podle cen v Česku. Zejména pokud by tu byly veřejně dostupné ceny, za něž nakupují největší nemocnice. Třeba díky registru smluv. "Kdyby bylo prolomeno obchodní tajemství, a takové snahy existují, mohlo by to vést k růstu cen," řekl LN Jakub Dvořáček, ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.

Zdrogovaní řidiči, nový terč policie

Zdroj: Lidové noviny, Datum: 22.01.2019

Policejní prezident pro LN: Drogy hýbou společností. Nasadíme více lidí do ulic a rozšíříme prevenci PRAHA Sedmadvacetiletý zdrogovaný mladík se řítil autem po okresní silnici na Znojemsku rychlostí 180 kilometrů v hodině. Nehleděl na plnou čáru, agresivně předjížděl a střetl se s protijedoucím vozem. V něm na místě zemřela padesátiletá žena. Případ z loňského října není ojedinělý. Policejní statistiky potvrzují, že počet řidičů, kteří sednou pod vlivem drog za volant a způsobí smrtelnou nehodu, roste.

Auto DNES: Škola pro chodce

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 22.01.2019

Foto:

Hrdinové Jaroslava Foglara zažívají comeback

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 22.01.2019

Dlouhá desetiletí otevíralo dveře tajemného světa dětské fantazie heslo: "Když natočíme nejdelší osten ježka tak, aby vyčníval z klece nejširším jejím otvorem..." Legendární větu, kterou začíná návod na vyndání ježka z klece, tedy na vyřešení slavného hlavolamu Rychlých šípů, uměly nazpaměť generace čtenářů knih Jaroslava Foglara. Teď přibývají další. V posledních měsících zažívá jeho osoba a dílo velký návrat. Po letech odmlky ho začíná být zase všude plno, znovu vycházejí jeho knihy. Zajímavé využití má jeho žižkovský byt a vyprodáno je i na divadelním představení hry Záhada hlavolamu, které připomene spisovatelovo výročí.

Jak ušetřit na telefonu a datech

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 22.01.2019

Str. 13 Foto:

Kolik bude stát záloha na PET lahve

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 22.01.2019

Str. 6 Foto:

PRAŽSKÉ VYDÁNÍ

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 22.01.2019

Do dna Vltavy u pražských Hodkoviček se zakously bagry Prohloubí koryto až k Mělníku, aby na řeku mohly těžší lodě

Proč se biatlonistům nedaří

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 22.01.2019

Str. 22 Foto:

ROZVOZ JÍDLA VELKÝ TEST

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 22.01.2019

* Kdy jídlo dorazí * Kolik bude stát * Jak bude chutnat Strany 14 až 16 Foto:

Tvrdší tresty pro řidiče

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 22.01.2019

Nový bodový systém přináší velké změny Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu bodového systému s přísnějšími sankcemi. Vlastně jde o druhý pokus téhož ministra. Ministr dopravy představil první verzi v roce 2016, jenže zapadla, protože už se blížily volby. Tehdy proslula hlavně drakonickými pokutami až sto tisíc korun. Sazby nabobtnaly na sto tisíc korun hlavně proto, že v případě, kdy řidič spáchal přestupek a ještě přitom způsobil dopravní nehodu, tak se sazba zdvojnásobila.

Zatmění Měsíce. Příště až za šest let

Zdroj: Mladá fronta Dnes, Datum: 22.01.2019

Foto: Krvavý Měsíc Měsíc včera časně ráno ztmavl a zrudl – na snímku nad Zelenou horou u Žďáru nad Sázavou. Jeho poslední zatmění v tomto desetiletí trvalo hodinu a dvě minuty. Příští úplné zatmění u nás bude až za šest let. Více na str. 2 Foto: Petr Lemberk, MAFRA

FOTO

Zdroj: Právo, Datum: 22.01.2019

Foto: ZTEMNĚLÁ KRÁSA. Kdo si včera přivstal, mohl vidět úplné zatmění Měsíce v červenohnědém nádechu. "Patřilo to mezi tmavší zatmění, světlejší bývají naoranžovělá," řekl Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR. Podobný úchvatný pohled, jaký se včera naskytl nad pražskými věžemi, bude k vidění až v roce 2025. Foto Reuters – David W. Cerny

Pojistku mu neuznali, musí zaplatit celou škodu

Zdroj: Právo, Datum: 22.01.2019

Pan Viktor (55) z Prahy-západ až po nehodě zjistil, že jeho povinné ručení pojišťovna považuje za neplatné, i když ho platil. Jenže jedno pojistné období neuhradil, a tak s každou další platbou jen smazával předchozí dluh. Pojistka byla ale už neplatná. Zjistil to až po bouračce, kdy po něm z kanceláře pojistitelů chtěli statisíce. Chyběla jedna splátka Viktor je drobný živnostník. To obnáší spoustu papírování, práce na dílně, rozvážky zákazníkům na zavolání. Jeho dvě starší dodávky jsou pořád na cestách.

Přes 40 procent mladých získá byt s pomocí rodičů

Zdroj: Právo, Datum: 22.01.2019

Řada mladých lidí by se chtěla osamostatnit a odstěhovat se od rodičů, ale při současných cenách bydlení na to nemá. Jejich příjmy nestačí nejen na pořízení vlastního bytu a splácení hypotéky, ale často ani na zaplacení nájmu. Aby se rodiče svých často již ženatých či vdaných potomků, někdy i s jejich dětmi, "zbavili", musí jim s pořízením vlastního bydlení finančně pomoci. Štěstí na takové rodiče mělo přes 40 procent mladých. "Po svatbě jsme si s manželem chtěli na hypotéku pořídit byt. Kdyby nám rodiče nepomohli a nedali nám část peněz, hypotéku by nám banka ani nedala," potvrdila Právu třicetiletá Andrea.

Úřednici ukazující na možnou korupci odvolali

Zdroj: Právo, Datum: 22.01.2019

Potom, co se šéfka kontrolního odboru radnice Prahy 4 Jaroslava Kulasová podepsala pod výbušný audit tamního odboru investic, ze kterého plyne podezření na možnou korupci a pletichy při sjednávání veřejných zakázek, byla radou městské části minulou středu odvolána. Pro její odvolání hlasovalo osm radních z devíti v čele se staronovým starostou a předsedou strany Zelených Petrem Štěpánkem. Ten je zároveň čestným předsedou protikorupčního občanského sdružení Oživení. Kulasovou na radu nepozvali, tudíž neměla šanci se bránit.

Bývalí čeští estébáci mohou zůstat v utajení

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 22.01.2019

BADATELÉ BUDOU OMEZENI KVŮLI GDPR Když badatel o někom v archivu zjistí, že před sametovou revolucí působil v orgánech vládnoucí komunistické strany, sloužil jako příslušník Státní bezpečnosti nebo s tajnou policií spolupracoval, může v současnosti bez problémů zveřejnit jeho jméno. Od července se to ale může změnit. Ministerstvo vnitra chce všem zájemcům o archiválie (například historikům či novinářům) nařídit, aby od dotyčných lidí nejprve získali souhlas s publikováním jejich osobních údajů.

HN VYHLÁSILY NEJVÝZNAMNĚJŠÍ ŽENY BYZNYSU A VEŘEJNÉ SFÉRY

Zdroj: Hospodářské noviny, Datum: 22.01.2019

Hospodářské noviny uspořádaly již 14. ročník ankety TOP ženy Česka. Slavnostní galavečer a vyhlášení výsledků proběhlo v pondělí večer v pražském Foru Karlín. První místo v kategorii TOP manažerka získala členka představenstva České spořitelny Daniela Pešková (vlevo). Mezi podnikatelkami na první příčku dosáhla zakladatelka společnosti Zásilkovna Simona Kijonková (uprostřed). První dámou české veřejné sféry se stala soudkyně Ústavního soudu Kateřina Šimáčková (vpravo). strany 8 a 9 Foto: HN – Lukáš Bíba

Napětí kvůli brexitu

Zdroj: ČT 1, Datum: 21.01.2019

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor Dnes se tady v Bruselu stal takový drobný incident, kdy polský ministr zahraničních věcí předstoupil s takovým vlastním návrhem, že ta irská pojistka by se mohla, řekněme, zastropovat a to částkou pěti let, to znamená, že by byla omezená pouze pěti lety, ale i to odmítly ostatní země, ostatní země jako Německo nebo Irsko, které opravdu trvají na tom, vlastně na dvou věcech, za prvé, že ta dohoda se nebude otevírat a za druhé, že Unie bude vystupovat jednotně. Tomáš PETŘÍČEK, ministr zahraničí /ČSSD/ Pro nás je důležité ale udržet jednotnou pozici EURO 27 tak, abychom zajistili řízený odchod Velké Británie tak, aby to mělo minimální dopady na naše vzájemné vztahy a také na Evropany žijící ve Velké Británii.

Napětí kvůli brexitu

Zdroj: ČT 1, Datum: 21.01.2019

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor Britská vláda obrátila, zruší poplatek v přepočtu přes 1800 korun pro všechny unijní občany, které žijí na ostrovech a bude kvůli brexitu muset žádat o status usedlíka, aby mohli v zemi zůstat, to je jediný konkrétní návrh, se kterým přišla britská premiérka, když parlamentu představila nový plán na dohodu s Bruselem o brexitu, druhé referendum opět odmítla. Poslancům slíbila, že jim bude více naslouchat a informovat o jednání se zástupci Unie. Theresa MAYOVÁ, britská premiérka Správný způsob, jak vyloučit tvrdý brexit, je schválení dohody s Evropskou unií tímto parlamentem.

Termín hlasování o novém plánu

Zdroj: ČT 1, Datum: 21.01.2019

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor A naši zpravodajové teď z obou klíčových míst živě. V Londýně je Bohumil Vostal, v Bruselu Lukáš Dolanský. Bohumile, premiérka Theresa Mayová s příliš konkrétními kroky nepřišla, má přesto naději, že tentokrát uspěje a také druhá věc, kdy by se mělo hlasovat? Bohumil VOSTAL, zpravodaj ČT Ano, britská premiérka Mayová si už vyslechla kritiku, že její plán B je vlastně pořád starým plánem A. Konfederace britského průmyslu, která je největší v zemi, po jejím dnešním vystoupením uvedla, že jde o další bezútěšný den pro britské podniky s tím, že nic zásadního se nezměnilo a parlament zůstává zablokovaný.

Hejtmani chtějí minimální hranici k přijetí u přijímaček

Zdroj: NOVA, Datum: 21.01.2019

Reynolds KORANTENG, moderátor A ve vysílání s námi předsedkyně Asociace krajů Jana Mračková Vildumetzová a ministr školství Robert Plaga. Dobrý večer vám oběma. Jana M. VILDUMETZOVÁ, předsedkyně Asociace krajů /ANO/ Dobrý večer. Robert PLAGA, ministr školství /ANO/ Dobrý večer. Reynolds KORANTENG, moderátor Paní předsedkyně, kraje tvrdí, že zpřísnění přijímacích zkoušek zlepší kvalitu výuky. Znamená to, že státní maturity ten úkol neplní? Jana M. VILDUMETZOVÁ, předsedkyně Asociace krajů /ANO/ Tak my se hlavně musíme podívat, jaké jsou výsledky Cermatu za rok 2017 ohledně právě maturitních zkoušek, které nevykonalo a nebylo k nim připuštěno 37 % studentů.

Hejtmani chtějí minimální hranici k přijetí u přijímaček

Zdroj: NOVA, Datum: 21.01.2019

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka Uchazeče o maturitní obory možná čeká zpřísnění podmínek pro přijetí. Reynolds KORANTENG, moderátor Podle některých hejtmanů by se pro ně měla zavést jednotná minimální bodová hranice u přijímaček. Mělo by to prý zlepšit kvalitu výuky. Lucie BORHYOVÁ, moderátorka Podle Ministerstva školství by to ale spíš vedlo k prohloubení rozdílů mezi kraji. Dominika JANOCHOVÁ, redaktorka Přebytek uchazečů o studium na gymnáziích a na druhé straně nedostatek žáků na učilištích.

Největší počet středoškoláků chodí na odborné školy

Zdroj: NOVA, Datum: 21.01.2019

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka Kdyby prošel návrh hejtmanů, řada z dnešních žáků základních škol by se zřejmě na střední školy s maturitou vůbec nedostala. V loňském roce se na střední školy a učiliště přihlásilo přes 87 000 uchazečů. Klára POSPÍŠILOVÁ, redaktorka Gymnázia. V loňském roce si přihlášku podalo téměř 17 000 žáků. Ta nejlepší gymnázia si, mezi nimi mohou vybírat. Průměrně přijmou zhruba každé třetí dítě. Renata SCHEJBALOVÁ, předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Je to těžké.

Česko čeká mrazivý týden

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 21.01.2019

Matěj MISAŘ, moderátor A teď se pojďme podívat na počasí. Česko totiž potrápí celodenní mrazy. Na některých místech bude v noci až 16 stupňů pod nulou. Gabriela LAŠKOVÁ, moderátorka My už jsme v živém spojení s Honzou Marvanem. Honzo, my ti přejeme dobrý večer. Řekni nám, kde bude nejchladněji a jaké problémy to s sebou přináší? Jan MARVAN, redaktor Hezký večer. Tak silný mráz bude podle meteorologů do středy a to hlavně na východě republiky, kde denní teploty nepřesáhnou nulu a noční teploty budou klesat ke zmiňovaných - 16 stupňům.

Ostravsko sužuje smog, podniky regulují výrobu

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 21.01.2019

Gabriela LAŠKOVÁ, moderátorka Východ republiky dusí smog. Pro některé oblasti je vyhlášen stav regulace. Podniky tak musejí přijmout různá opatření, aby ještě více neznečišťovaly ovzduší. Výstraha platí do odvolání. Matěj MISAŘ, moderátor A tak se ptáme naší ostravské reportérky, Markéty Schenkové. Markéto, přejeme ti pěkný dobrý večer. Jak snáší smog místní lidé a jaké jsou vyhlídky? Bude lépe? Markéta SCHENKOVÁ, redaktorka Dobrý večer. Tak starší lidé, zvlášť ti kteří mají nemocné srdce a plíce a také malé děti, tu situaci zvládají opravdu velmi těžce.

Šéf prezidentské ochranky zítra pravděpodobně skončí

Zdroj: PRIMA Family, Datum: 21.01.2019

Matěj MISAŘ, moderátor Prezident Miloš Zeman chce vyhodit šéfa své ochranky. Jeho jméno sice přímo nezmínil, ale mluvil právě o šikaně podřízených. Z té je už nějakou dobu podezřelý právě šéf ochranky prezidenta, Zdeněk Šiman. Podle informací našeho reportéra, Patrika Kaizra, by se o jeho osudu mělo rozhodnout zítra. Patrik KAIZR, redaktor Být šéfem prezidentské ochranky asi není úplný med. Zdeněk Šiman nastoupil na místo šéfa Zemanových bodyguardů v červnu roku 2016. Tehdy byl tento post prázdný celých osm měsíců a to poté, co svou funkci opustil Petr Dongres.